De textiel-regelinq 82ste Jaargang VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 No. 25031 De verliezen der bolsjewieken Zestig punten tot 1 Mei 1942 I V: - Verduisteren: De nieuwe economische ordening van Europa Uiterst zwaar en onherstelbaar Actie tegen Roosevelt Speciale regeling voor kousen en sokken -• 'i air -#•- siS wKt Verspreide berichten 18.14 uur 8.35 uur Het uitloven eener belooning De Diplo over de Kearny LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telet Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.veiv.: K. Been, Lelden. Na het instellen van een nauwkeurig onder zoek kan, naar het DNB van militaire zyde ver neemt, thans worden gezegd, dat de bolsjewie ken in den tijd tusschen 22 Juni en 31 Augustus in totaal 148 divisies infanterie, 39 vechtwagen- divisies, 10 divisies cavalerie, 8 divisies bergja- gers, twee divisies burgerwachters en twee bri gades luchtlandingstroepen, te zamen 209 vol ledige groote formaties met het totaal van het daarbij behoorende oorlogstuig, artillerie, vecht- wagens, infanteriewapens, paarden en voertui gen hebben verloren. Verscheidene Sovjetdivisies werden in Juni of Juli reeds uiteengeslagen, doch door de Sovjet- regeering opnieuw georganiseerd. Zij werden in den loop van Augustus een tweede maal ver nietigd. Wanneer men als gemiddelde sterkte van een Sovjet-infanterie-divisie 15.000 man aanneemt en van een andere divisie 12.000 man, dan blijkt, dat de bolsjewieken tot 31 Augustus 1941 reeds op zijn minst 3 millioen man hadden verloren. Aan het ruim 2000 km. lange Oostelijke front zijn in dien t'ijd bovendien talrijke bolsjewisti sche compagnieën, bataillons en regimenten af zonderlijk vernietigd. Stelt men de naar het aantal natuurlijk niet nauwkeurig te controlee ren verliezen der bolsjewisten aan gewonden, zieken en andere oorzaken voor uitvallen slechts op ongeveer de helft van het verlies door ver nietiging en uiteenslaan der divisies, dan komt men voor de bolsjewieken op een totaal verlies van op zijn minst 4,5 tot 5 millioen soldaten voor den tijd van 22 Juni tot 31 Augustus. Daarbij moet er rekening mede worden gehouden, dat hiermede geheel opgeleide soldaten worden be doeld, die gereed waren voor den aanval op Duitschland en Europa en die totaal geoefend waren. Hen volwaardig te vervangen was voor de bolsjewieken reeds toen niet meer mogelijk. Nieuwe uitvalspogingen der bolsjewieken uit Leningrad werden bloedig afgeslagen. By den aanval, dien Duitsche gevechtsvlieg tuigen gisternacht op Moskou hebben onderno men, zijn, naar het DNB meldt, behalve voor den oorlog belangrijke doelen, twee belangrijke stations door tal van bommen getroffen. Door de verwoesting van deze spoorweginstallaties wordt de ravitailleering van de Sovjethoofdstad, die reeds buitengewoon moeilijk was geworden door de onderbreking van talrijke spoorlijnen naar Moskou, nog moeilijker. Over hetgeen bij de landengte van Perekop, aan de Krim, door de Duitsche troepen over wonnen moest worden, meldt het DNB: De slechts enkele km. breede landengte ver bindt de Krim met de Pontische steppe óp het vasteland. Zij vormt een uitmuntende verdedi gingsstelling. De Tartarengracht, een 8 km. lange, 15 m. diepe en 50 m. breede gracht met hoogen wal doorsnijdt de landengte van de Zwarte Zee naar de Zee van Azov. Deze natuur lijke verdediging is versterkt door een vyfvoudi- gen ring van kazematten, versperringen, dui zenden landmijnen en groote, goed gecamou fleerde kustbatterijen. Oorlogsschepen liggen in de baai van Perekop en werpen hun grana ten in de voorste stellingen der Duitsche troe pen. Niettemin hebben de Duitsche troepen deze linie doorbroken! REDE VAN FRICK. Op een groote bijeenkomst te Dresden heeft minister dr. Frick het woord gevoerd. Hij wees erop, dat Engeland altijd de ontwikkeling van Duitschland heeft trachten te verhinderen. En geland heeft dezen oorlog ook ontketend en werkt thans, nu het hooren en zien vergaat, al leen met leugens en ophitsing. Maar ook deze methoden zullen Engeland niet baten; het Duitsche zwaard zal dat bewijzen. Ten aanzien van den oorlog in het Oosten verklaarde Frick, dat hc. zeker is, dat de offen sieve stootkracht der bolsjewisten eens en voor al verdwenen i» en ook niet hersteld kan wer den. De resultaten der Duitsche overwinningen kondigen reeds de hervorming van Europa aan, een Europa, waarin onder Duitsche leiding de landen, die tot opbouwend werk bereid zijn, naar hun capaciteiten het hunne zullen kragen. Dit nieuwe Europa zal een vreedzame samen werking tusschen de volken brengen en niet den eeuwigen oorlog, waarnaar de Engelsche poli tiek der laatste eeuwen streefde. Na hulde te hebben gebracht aan de held haftigheid der Duitsche soldaten, besloot Frick met het parool voor den derden oorlogswinter: „Voorwaarts tot de eindoverwinning". Het ANP. meldt uit Berlijn: De wereldecho op de redevoering van presi dent Roosevelt kan, naar men in de Wilhelm - strasse verklaarde, slechts zoodanig geïnterpre teerd worden, dat deze rede een ongekende blamage voor het staatshoofd van de Ver. Sta ten beteekent. Afgezien daarvan 'dat Roosevelt zich van den Duitschen eisch om de echtheid der door hem aangehaalde z.g. documenten te bewijzen of althans deze documenten te laten zien. met onbenullige motiveeringen afmaakt, acht men te Berlijn bijzonder kenmerkend de verklaring van den minister van buitenlandsche zaken. Hull, die zeide. met deze kaartenkwestie niets te maken te willen hebben. Deze bepaald sensationeele uitlating, zoo ver klaarde de woordvoerder van de Wilhelmstrasse staat gelijk met een desavoueering van Roosevelt hetgeen dient te worden vastgehouden als een voorval zonder precedent in de diplomatieke geschiedenis. Een niet geringere blamage acht men in dezelfde kringen de bekentenis van Roo- sevelts minister van marine Knox, dat de Ame- rikaansche torpedojager .Kearny" het eerst dieptebommen geworpen had naar een Duitsche duikboot, terwijl Roosevelt wekenlang de open bare meening heeft probeeren wijs te maken, dat de ..Kearny" het eerst is aangevallen. Aan dergelijke verklaringen heeft men in de Wilhelmstrasse niets toe te voegen. Zij zijn ten hoogste, naar men verklaart, kenmerkend voor de van geval tot geval wisselende gezindheid van Roosevelt en zijn naaste medewerkers, wien blijkbaar elke leugen voor hun politieke en per soonlijke zaakjes goed is. In Amerika zelf worden de stemmen van de genen die tegen Roosevelt actie voeren al hef tiger en zij waarschuwen met den grootsten na druk. dat Roosevelt het land aan den rand van den oorlog heeft gebracht. Senatoren als Wheeler, Clark. Hoffmann e.a. en voorts Lind bergh hebben hun waarschuwingen nog eens fel herhaald en eenige Amerikaansche bladen stel len zich geheel aan hun zijde. Ook de storm, welke naar aanleiding van de jongste uitlating van Roosevelt over een z.g. godsdienstvrijheid in de Sovjet-Unie is opgesto ken. is nog steeds niet gaan liggen. De uitgever Hearst publiceert in zijn bladen verklaringen van bekende Amerikaansche katho lieke leiders. Hearst zelf schrijft in een inlei ding. dat vooraanstaande geestelijken in Amerika het bewijs hebben geleverd, dat er in de Sovjet- Unie niet. alleen geen vrijheid van godsdienst bestaat doch dat duizenden personen vanwege hun godsdienstige overtuiging nog in de bols jewistische kerkers zitten. De vroegere speciale ambassadeur van het Vaticaan in Moskou de huidige directeur van de Georgetown universiteit te Washington, Edmund Walsh, verklaart, dat het godsdienst- vraagstuk in de Sovjet-Unie niet door de kerk. doch door Roosevelt zelf is aangesneden. Het Amerikaansche volk wordt aangespoord steeds giootere offers voor de hulp aan de bols jewisten te brengen, klaarblijkelijk zonder de geringste tegemoetkoming van Moskou. Walsh eischt van de Amerikaansche regeering tegenover Moskou een scherperen toon aan te slaan ten einde daar vrijheid van godsdienst te verkrijgen. Anderen sluiten zich daarbij geheel aan. Ten slotte verdient een herderlijk schrijven van den bisschop van Munster, Graaf Gallen, aan dacht. Deze roept daarin de geloovigen op tot den strijd tegen het bolsjewisme, onder aanhaling van de woorden der encycliek van Paus Pius XI ..het communisme is in zijn diepste kern slecht. Wie de christelijke beschaving wil redden, mag op geen enkel gebied met het communisme samenwerken." In dat verband zegt de bisschop, dat de mede- deeling van den Führer op den 22en Juni 1941. dat het z.g. ..Russenpakt" van 1939 ophield te bestaan, de bevrijding van een ernstige zorg en verlossing van een zwaren druk beteekende. Het gewapende Duitsche volk, aldus de bis schop verder, staat sedert Juni van dit jaar aan getreden om de poging van Moskou te verijde len. door militiar machtsvertoon de bolsjewis tische dwaalleer en heerschappij van het geweld naar Duitschland en West-Europa over te brengen. Het Duitsche leger is met onvermin derde strijdkracht ook den bolsjewistischen te genstander in het Oosten tegemoet getreden en heeft hem in talrijke slagen en gevechten ver slagen en ver in het Russische land teruggedre ven. Dag en nacht zijn onze gedachten bij onze dappere soldaten, stijgen onze gebeden ten hemel, dat Gods hulp ook in de toekomst met hen zij, opdat met succes de bolsjewistische bedreiging van ons volk en ons land kan wor den afgewend, en ook het sedert bijna 25 jaar door de pest van het bolsjewisme geteisterde en bijna ten gronde gerichte Russische volk kan worden bevrijd. Mevrouw Roosevelt moest, toen zij Dinsdag avond voor duizend dollar een rede zou houden over de burgerlijke vrijheid, zich een weg banen door vijftig vrouwen, zoo meldt de Chicago Tribune. De vrouwen droegen borden, waarvan de opschriften luiddenOnze vlag is de Stars en Stripes en niet de hamer en sikkel of de Union Jack". Eleanor, onze zonen zijn als uw Johnny, zij willen niet dooden", u kunt ons geen Èngelschen blinddoek voor de oogen bin den". (D.N.B.) De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de onlangs uitgereikte derde textielkaart voor den aankoop van textielgoederen in gebruik zal wor den genomen. Uit den aard der zaak heeft de beschikbare hoeveelheid goederen het noodzakelijk gemaakt de rantsoeneering van textielproducten te ver scherpen. In de eerste plaats zal met 60 punten (de nummers 61 t/m 120) volstaan moeten wor den tot 1 Mei 1942. De punten van de nu loopende textielkaart zullen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoopen van arti kelen eveneens nog mogen worden gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zullen volgens de reeds gepubliceerde regeling de groote stukken en de stoffen daarvoor slechts te verkrijgen zijn op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, welke tot op zekere hoogte on ontbeerlijk kunnen worden geacht en waar naar de vraag groot is, een speciale regeling getroffen. In de waardeering van de punten is eenige verandering gekomen, die voor enkele artikelen iets gunstiger, voor andere iets ongunstiger is geworden. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inlevering van punten kon ge schieden. zullen voortaan slechts op punten verkrijgbaar zijn. Textieltoeslagkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitgereikt. Nader zal worden be kend gemaakt, wie voor toeslagkaarten in aan merking kunnen komen. De nu loopende textiel toeslagkaarten blijven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale textielkaarten worden uitgereikt. Op den dag der uitreiking van deze kaarten ver valt de regeling, dat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributiestamkaart van het kind of op de machtigingen voor aankoop van textiel artikelen voor a..s moeders kunnen worden gekocht. Hieronder volgen enkele nadere bijzonderheden aangaande de regeling. BOVENKLEED1NG. Alle soorten overjassen, jekkers en dames mantels (met uitzondêring van specifieke regen- kleeding) evenals heeren- en jongenscostuiyns en onderdeelen daarvoor en alle stoffen voor de voornoemde artikelen zullen van 3 November af uitsluitend op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten kunnen wor den gekocht. Een speciale vergunning zal slechts worden verstrekt aan hen, die niet meer be schikken over een draagbaar exemplaar van het aan te schaffen artikel.. Zij, die tot Januari 1942 een overall noodig hebben, dienen deze aan te schaffen op de pun ten hunner textiel en/of textiel toeslagkaart. Voor deze beroepskleeding zullen geen speciale punten worden verstrekt. KOUSEN EN SOKKEN. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder kunnen op de speciale kousenbonnen welke zich aan de bovenzijde van de textielkaart be vinden onder gelijktijdige afgifte van het daarvoor bepaalde aantal punten der textiel kaart of textieltoeslagkaart in de periode van 3 November 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sokken koopen. Het eerste paar zal van 3 November en het tweede paar eerst van 1 Februari 1942 af verkrijgbaar zijn. Een derde kousenbon geeft dan van 1 April 1942 af nog eens een aankoopmogelijkheid van een paar kousen of sokken. Wanneer van deze kousenbon wordt gebruik gemaakt, zal men in afwijking van de beide vorige kousenbonnen, daarvoor echter VA maal de puntenwaarde van kousen of sokken moeten offeren. De overige drie niet van een datumopdruk voorziene kousenbonnen mogen voorloopig niet worden gebruikt, deze krijgen eerst geldigheid na een bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kun nen op de van den datumopdruk „Nov.—April" voorziene kousenbon a" een paar geminderde kousen (met naad) tegen de gewone punten waarde of twee paar ongeminderde rondgebreide kousen (zonder naad) elk tegen de halve punten waarde aanschaffen. Verder kunnen zij in de periode van 1 Januari 1942 tot 1 April 1942 op elk der kousenbonnen b. en c. nog een paar kousen (of sokjes) tegen gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal punten der textiel- en/of toeslagkaarten aan schaffen. De kousenbon d, welke van 1 April af 1942 gebruikt mag worden, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kousen of sokken, doch wanneer deze kousenbon gebruikt wordt, zal men daarvoor lia maal de puntenwaarde moeten afstaan. De overige, niet van datumopdruk voorziene, kousenbonnen mogen voorloopig evenmin worden gebruikt. Deze krijgen eerst geldigheid na be kendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen a. b. c. d. van de textielkaarten voor jongens en meisjes van 315 jaar, welke niet van datumopdruk voorzien zijn, kunnen tegen gelijktijdige afgifte van textiel punten, vier paar kousen en/of sokken worden gekocht tot 1 Mei 1942. De overige drie speciale kousenbonnen zullen eerst dan gebruikt mogen worden, nadat bij een nadere bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942, daaromtrent mededee- lingen zullen zijn verstrekt. ANDERE ARTIKELEN. Onder de artikelen, welke nu vrij doch met ingang van 3 November slechts op punten ver krijgbaar zijn, vallen de volgende artikelen: Corsetteri, corseletten, bustehouders, hoeden (met uitzondering van stroohoeden), petten, mutsen, baretten, gordels, buikbanden, pols- en borst- en kniewarmers en operatie jassen, boven dien zal men by den aankoop van bontjassen en lederen jassen, voor de daarin aangebrachte zichtbare voeringstof. de puntenwaarde per verwerkte vierkante meter stof moeten geven. ARTIKELEN VERHOOGD IN PUNTEN WAARDE. Verhoogd in puntenwaarde werden katoenen naai-, ryg- en festonneergarens, n.l. tot 2 punten per 100 yard. Natuurzijden artikelen, welke vroeger onder de groep k. (kunstzijden artikelen) werden ge rangschikt. zijn thans gebracht onder de groep w natuurwollen. natuurwolhoudende en natuur zijden artikelen), waardoor zy automatisch hoo- ger in punten v/orden gewaardeerd. ARTIKELEN VERLAAGD IN PUNTEN WAARDE. Restcoupons van stoffen, die in de loopende distributieperiode voor de volle puntenwaarde moesten worden gekocht, zullen voortaan tegen de halve puntenwaarde per vierkante meter wor den gekocht en wel van stoffen tot en met 90 c.M. breedte, per restcoupon niet langer dan 1 meter, van stoffen boven 90 c.M. breedte, per restcoupon niet langer dan 60 c.M.. terwijl rest coupons gordijnstoffen van 2 meter lengte en minder, van 3 November 1942 af tot de vrijge stelde producten gerekend worden en dus zonder leveringsvergunning kunnen worden gekocht. ARTIKELEN, WELKE VRIJ VERKRIJGBAAR ZULLEN ZIJN. Kunstzijden naai-, rijg- en festonneergarens zullen in den vervolge puntenvrij verkrijgbaar zijn. Nog kan de aandacht er op worden gevestigd, idat de verkooper de overlegging van de distri butiestamkaart moet eischen en dat iedere hou der van een textielkaart is verplicht zijn naam I en adres op die kaart met inkt in te vullen. i De Führer ontving in zijn hoofdkwartier den Italiaanschen minister van Buitenl. Zaken Ciano voor een bespreking, welke in den geest der traditioneele vriendschap en beproefde wapenbroederschap tusschen de beide volkeren verliep. Achter den Führer en zijn gast Oberst Schmundt, Rijksminister von Ribbentrop en S.S. Hauptsturmführer Schulze. (Hoffmann) BEPERKING VAN HET REIZIGERSVERKEER IN DUITSCHLAND. Met het oog op de hooge eischen. welke de oorlog aan de Duitsche spoorwegen stelt, zal met ingang van 1 November het reizigersvervoer worden ingekrompen. Van dien datum af zullen vele personentreinen uitvallen, terwijl de trei nen, welke niet uit den dienst genomen worden, uitsluitend ter beschikking zullen staan van hen, die uit hoofde van hun beroep op reis moe ten. Deze maatregel is genomen óm het- trans port van levensmiddelen en van oorlogsmate rialen veilig te stellen. Vooral in dit jaargetijde worden aan de Duitsche spoorwegen, in verband met het vervoer van aardappelen, suikerbieten en brandstoffen, hooge eischen gesteld. NIEUWE BELASTINGEN IN AUSTRALIË. Naar uit Canberra gemeld wordt, voorziet de Australische begrooting in nieuwe belastingen, die volgens de voorloopige aanslagen 22.4 mil lioen pond sterling zouden moeten opbrengen. Daar komen nog bij openbare leeningen en bankcredieten ten bedrage van 100 millioen pond sterling. De begrooting beslaat een recordbedrag van 325 millioen pond sterling, waarvan alleen 217 millioen voor oorlogsdoeleinden. (A.N.P.). VERKLARING VAN GANDHI. Het zou een krankzinnigheid zijn de burger lijke ongehoorzaamheid te staken, zoo verklaarde Gandhi volgens een bericht van den Britschen berichtendienst. De individueele passieve tegen stand. aldus Gandhi, gaat stelselmatig voort. Het is niet noodig hieraan iets te veranderen. (DNB.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 17.06 uur en gaat morgenochtend te 5.31 onder. Naar het A.N.P. verneemt moet het uit loven cener belooning voor degenen, die personen aangeven, welke zich schuldig maken aan daden van sabotage, beschouwd worden als een maatregel van politioneelen aard, die zelfstandig is genomen door het ressort van den directeur-generaal van politie. Veel gevaarlijker dan de al te onbehouwen beweringen van Roosevelt over plannen van Hitier tot afschaffing van de godsdiensten en voor een nieuwe indeeling van Zuid-Amerika. waarover hy zegt te beschikken, zijn de door Roosevelt in zekereiizln in zijn officieele hoe danigheid geuite beweringen over zoogenaamde aanvallen van Duitsche duikbooten op Ameri kaansche zeestrijdkrachten, zoo verklaart do Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz. Een soortgelijke zwendel als bij het incident met de „Greer" is ook thans weer ontdekt. Toen Roosevelt onlangs de neutraliteitswet een nieuwe impuls wilde geven en Amerikaanschen schepen ook het varen m de oorlogszone moest worden toegestaan, gebruikte de president het torpedeeren van de „Kearny" ln de eerste plaats voor een psychologisch opzweepen van de open bare meening. Het ministerie van marine gaf destijds nadrukkelijk te kennen, dat de Ameri kaansche torpedojager door een Duitsche duik boot was aangevallen. Minister Knox zag zich thans eindelijk gedwongen met de waarheid voor den dag te komen. Hij moest toegeven, dat het Amerikaansche oorlogsschip, dat een Engelsch convooi te hulp was gesneld, zijnerzijds het eerst de Duitsche duikboot met dieptebommen heeft aangevallen. Verder moest hij toegegeven wor den, dat eerst daarna de „Kearny" door een Duitsche duikboot werd beschoten. De feitelijke toestand is dus. zoo verklaart de Diplo. dat deze torpedojager volgens de op grond van den zwen del met de „Greer" verstrekte verscherpte in structies aan de Amerikaansche marine op offensieve wijze aan de zijde van Britsche zee- strydkrachten in den strijd tegen Duitsche ma rine-eenheden heeft ingegrepen. Hiermede ls dus ook datgene, wat Roosevelt, behalve zijn overige onwaarheden, over het incident met de „Kearny" heeft beweerd als leugen gebrandmerkt. Roose- vplt zal. zooals uit het verleden blijkt, beslist niet geneigd zijn zijn besluiten te herroepen. Het is dan ook nauwelijks te verwachten, dat de Amerikaansche openbare meening hierdoor tot het resultaat komt. dat thans de gevaarlijke gevolgen van haar verkeerde gevolgtrekking on gedaan "moeten worden gemaakt. Integendeel, men kan aannemen, zoo schrijft de Diplo, dat men ondertusschen Roosevelt zal toestaan zijn volk verder te bedriegen en de dingen daarheen te lelden, dat nog zeer veel meer Amerikaansche jeugdige personen door het moedwillig drijven naar een oorlog het leven zullen verliezen. (D.N.B.). De AN.P.-correspondent t$ Berlijn meldt: Gisteren hield gezant Werner Daitz. Reichs- amtsleiter en voorzitter van den leiderskring der „Gesellschaft fuer europaeische Wirtschaftspla- nung und Grossraumwirtschaft" een uiterst be langwekkende rede over de nieuwe economische ordening van ons oude werelddeel. Spr. legde eerst uit, dat de huidige wereld revolutie in wezen een verdeeling der wereld be oogt in biologisch gegeven gTOOte levensruimten en wel een verdeeling op politiek, economisch en cultureel gebied. Die ruimten worden bepaald, doordat binnen de grenzen van elk dier ruimten een volkerenfamilie woont, welker leden door hun raseigenschappen die ruimte niet kunnen ver laten zonder geheel van aard te veranderen, ja zelfs te ontaarden. Juist doordat deze levens ruimte idee aan ras. bodem en nationaliteit „Volkstum. volkseigendommelijkheid) gebonden is, en niet naar willekeur door imperialistisch streven gehandhaald kan worden, waarborgt zij den vrede, zij staat dus lijnrecht tegenover het Engelsch-Amerikaansche economische systeem, dat steunt op een onophoudelijk ingrijpen in de natuurlijke levensruimten van anderen. Het nieuwe beginsel dér wereldordening heet der halve: levensruimte tegen imperialisme. Als economie der levensruimte is de Europeesche „Grossraumwirtschaft" op de kameraadschap pelijke samenwerking der Europeesch volkeren- familie onder volle garantie der zelfstandig heid van de afzonderlijke volkeren en hun economische behoeften gegrondvest. Onder het devies, „vereenig en leid" stelt zij zich tegen over het „verdeel en heersch" waarmede Enge land om zyn eigen suprematie te handhaven de Europeesche volkeren steeds tegen elkander in het harnas heeft gejaagd. De leer der levens- ruimte beoogt een zoo groot mogelijke ont plooiing van de economie van ieder afzonderlijk land onder gelijktijdige orienteering op het wel zijn der gansche ruimte, zy streeft naar bevre diging der behoeften en niet naar winsten, het winstbejag immers voerde tot internationale arbeidsverdeeling en den zgn. vrijhandel, waar door alleen maar het zeeënbeheerschende Enge land gebaat was, doch de andere Europeesche volkeren afhankelijk werden gemaakt en econo misch „uitgehold". Als hoogste wet der' levens ruimte economie geldt: uit eigen kracht en uit eigen ruimte te leven volgens den eigen levensstijl der betrokken volkeren, dat is dus de wet der autarkie. Dan zal ook Europa, mocht er ooit weer een oorlog komen, immuun zijn voor blokkades. Statistische onderzoekingen hebben immers met zekerheid uitgewezen, dat Europa waartoe als aanvullende ruimten Siberië en Afrika behooren de vereischte mogelijkheid tot eigen verzorging op het gebied van alle be langrijke -producten, zoowel wat betreft levens middelen als industrieele grondstoffen, bezit. Europa moet dus weder aanknoopen daar. waar zijn ontwikkeling voor vier eeuwen door de ont dekking der nieuwe wereld afbrak. De Hanze en de Duitsche ridderorden hadden van 1100 tot 1500 het door de volksverhuizingen verloren gegane Oosten van Europa weer in de Euro peesche-, arbeids-, rechts- en cultuurgemeen schap Ingeschakeld. Thans moet Europa ander maal zijn k.olonisatorische en opbouwende kracht naar het Oosten wenden, doch op oneindig in tensiever wijze als in de late middeleeuwen. Daarvoor zyn noodig een maximum aan produc- lie van lev -nsmiddf len en grondstoffen, benevens vrijheid van handel en geldverkeer. De wereld- I handel -al daaronder niet lijden, integendeel: jde geleide handel tusschen de verschillende groote levensruimten zal een ongekenden om- I vang aannemen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1