BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 October 1941 Tweede Blad No. 25029 82ste Jaargang De Proclamatie De N.S.B. in den aether De broodprijzen Huispersoneel valt niet onder de Ziektewet Betalingsverkeer met Kroatië AGENDA Winterhulp Nederland Gemengd Nieuws FEUILLETON De vervloekte Viool EEN WAARSCHUWING WELKE MEN NIET MAG MISVERSTAAN. Vergrepen tegen de rechtsorde en de wette- lyke voorschriften kunnen door de overheid nooit worden geduld. Dat in oorlogstijd de te genmaatregelen echter nog scherper zijn dan voorheen ligt voor de hand, omdat juist nu wanorde en desorganisatie meer dan ooit moe ten worden voorkomen. De gisteren gepubli ceerde „Proclamatie" van drie secretarissen- generaal is daar een uitvloeisel van en moet in ait opzicht beschouwd worden als een laatste beroep op het Nederlandsche Volk van de zijde van hen. die de dragers zijn van de gezagsbe voegdheden der Nederlandsche overheid. Nie mand poge zich thans meer gerust te stellen met de opmerking dat het zoo'n vaart wel niet lóopen zal met eventueele straffen voor daden van sabotage, terreur, enz.! Drie secretarissen-generaal, wier beleid en bevoegdheden een zeer groot deel van het volks leven bestrijken, hebben zich in een krachtig gestelden oproep tot ons volk gewend. Zij wil len den ernst van het oogenblik nog eens dui delijk voor oogen stellen en men zou zijn volk al heel slecht dienen, indien daaraan achteloos zou worden voorbijgegaan. Reeds zijn er in het buitenland, in andere bezette gebieden, scherpe maatregelen genomen tegen sabotage- en ter reurdaden, waardoor velen hebben moeten boe ten voor de handelingen van enkelingen, die waanden hun land een dienst te bewijzen, maar door hun aanvallen op bezettingsautoriteiten en met belemmeren van door de overheid ge nomen maatregelen, in wezen hun volk groote schade hebben toegebracht. Zoo ver moet het hier niet komen! Er zijn ook hier te lande enkele bedenke lijke symptomen, welke getuigen van verblin ding en onjuist begrip omtrent den toestand. Enkele daarvan worden er genoemd in de pro clamatie en men kan ze ook aangeduid vinden in de verordening van 17 October j.l., betref fende sabotagehandelingen, waarbij niet alleen de daad, maar ook de poging, niet alleen de dader maar ook de medeplichtige zelfs met den dood wordt bedreigd. Misdreven, welke de openbare orde of de vei ligheid van het openbare leven aanranden, staan opi den voorgrond, maar nadrukkelijk duidt de proclamatie toch ook op talrijke ern stige economische vergrijpen, welke tegenover het volksgeheel worden begaan op het gebied van voedselvoorziening, prijsvoorschriften, be voorrading ongeoorloofden handel. Menigeen speelde reeds met zijn vrijheid enver loor. Thans kan het leven er mee gemoeid zijn! In ieder geval zullen de gevolgen van onbezonnen daden nog veel verder om zich heen kunnen grijpen dan we tot nu toe hebben ervaren. Eén daad van onbezonnenheid of politiek onverstand kan groot, zwaar en onherstelbaar leed brengen over velen, en de proclamatie wenscht dat aan alle Nederlandsche lezers duidelijk te maken. Haar in vollen zin ter harte te nemen is dan ook niet uitsluitend een eisch van persoonlijk zelfbehoud, maar niet minder een sociale plicht van de hoogste orde tegenover heel onze volks gemeenschap. De eenling zou in omvangrijke mate aan het geheel leed kunnen berokkenen. Hedenavond te 19.45 uur zal de heer Ernest Michel ever den zender Hilversum 2 over het onderwerp: „Een belangrijk geschrift van Mus- sert" spreken. MEN HOUDE ZICH AAN DE VASTGESTELDE PRIJZEN. Naar uit de practijk gebleken is, heerscht er nog eenig misverstand t.a.v. de berekening van de prijzen voor luxe-witbrood en luxe-brood. Door sommige bakkers worden, vaak geheel te goeder trouw, prijzen voor luxe-witbrood ge vraagd, die veel te hoog zijn. Zoo is het voor gekomen. dat een groote bakkerij in Den Haag voor casinobrood 26 c. berekende, terwijl deze prijs in werkelijkheid slechts 20 c. mag bedra gen De gemachtigde voor de prijzen vestigt er thans de aandacht op, dat voor luxe-witbrood slechts een prijs mag worden gerekend, die ge lijk is aan den prijs voor volkswitbrood, ver meerderd met 1 c. onder luxe-witbrood wordt verstaan brood, dat slechts in vorm of bewer king afwijkt ran volkswitbrood, terwijl onder luxe-brood verstaan wordt krentenbrood, rozij nenbrood en dergelijke broodsoorten, die ook in de samenstelling zichtbaar afwijken van volks witbrood. Voor luxe-brood mag een hoogere prijs worden gevraagd, indien deze prijs voor het in werking treden van de beschikking ook reeds hooger was dan die voor volkswitbrood. In dat geval mag men den bestaanden prijs aanhou den, vermeerderd met 1 cent. Ook is het nog niet voldoende tot allen door gedrongen, dat de thans geldende broodprijzen vastgestelde prijzen zijn, waar boven, maar ook waar beneden, men niet mag verkoopen. Het spreekt dus vanzelf, dat het geven van kortin gen aan de klanten in strijd is met de bepalin gen van de verordening. Voor gestichten, zie kenhuizen e.d., welke vroeger, omdat zij groote hoeveelheid tebelijk afnamen, een extra kor ting genoten, bestaat de mogelijkheid een kor ting van beperkte hoogte te verkrijgen, indien zij een voldoend groote afname hebben en een verzoek richten tot het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd te 's-Graven- hage. GEEN VERPLICHTE VERZEKERING. De aandacht wordt er op gevestigd, aldus de „NJt.Crt.", dat dienstboden en inwonend man nelijk huispersoneel niet onder de ziektewet val len. Deze bevolkingsgroep komt dus niet in de verplichte ziekteverzekering; zijzelf behoeven zich niet bij een ziekenfonds aan te melden en de werkgevers behoeven voor hen niet te storten. GEEN PRIJSVERHOOGING. Teneinde de klanten te helpen die om be paalde goederen verlegen zijn, komt het vaak voor, dat handelaren deze goederen bij andere handelaren koopen, omdat op dat oogenblik hun eigen voorraad is uitverkocht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat in zulk een geval nooit tot prysverhoogmg mag worden overgegaan. Het ligt integendeel veel meer op den weg van de handelaren om elkander in dergelijke gevallen korting toe te staan, waardoor voor ieder een zekere winstmarge mogelijk wordt zonder prijs- verhooging. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt het volgende mede: De afwikkeling van het betalingsverkeer met Kroatië geschiedt over clearlng-reke- ning via Berlijn. Onder de regeling vallen alle wederzijdsche verplichtingen wegens: 1) den invoer van goederen van oorsprong uit het andere land, of die aldaar een be- of verwerking van beteekenis hebben ondergaan; 2) nevenkosten in het wederzijdsch goederenverkeer; 3) veredelings- en reparatiekosten; 4) betalingen in het verzekeringsverkeer incl. herverzekeringsverkeer. voor zoover de verplichtingen zijn uitgedrukt in rijksmarken, Kroatische valuta of guldens; 5) spoor- en binnenscheep vaartvrachten; 6) in Nederland of Kroatië ontstane binnen- en zeescheepvaartkosten, in het bij zonder haven- en kadegelden, loodsgelden en dergelijke uitgaven, kosten van laden en lossen, voorts sleepkosten en kosten van opslag; 7) in Nederland of Kroatië ontstane uitgaven voor scheepsproviandeering en be- noodigdheden; 8) immaterieele prestaties, b.v. patent- of auteursrechten, licenties, filmhuren; 9) honoraria voor journalisten, leeraren, kunstenaars, schrijvers, advocaten, enz.; 10) pensioenen, uitkeeringen en betalingen aan studeerenden, zieken, evenals onder- houds- en ondersteuningsbetalingen; 11) het wederzijdsche, niet-zakelijke reisverkeer; 12) opbrengsten van vermogensbestanddeelen, belegd in het andere land, zooals ren ten op leeningen, bankcredieten enz., winstaandeelen uit aandeelen en andere deelne mingen, evenals huren en pachten; 13) koersverliezen, ontstaan tusschen het tijdstip van storting in het eene land en dat van uitbetaling in het andere land. Vooruitbetalingen kunnen, voor zoover usantieel, in bijzondere gevallen worden toe gestaan. Particuliere compensaties zijn in beginsel niet toegestaan. Voor stortingen in de clea ring is een vergunning van het deviezen-instituut te 's-Gravenhage vereischt. Bij invoer uit Kroatië moeten de gebruikelijke clearing-documenten aan de douane ambtenaren worden overgelegd. Voor den export naar Kroatië is naast het export-certificaat voor industrieele of de uitvoermachtiging voor agrarische producten een vereffeningscertificaat vereischt. Dit certificaat kan op de gebruikelijke wijze worden aangevraagd bij den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer c.q. de betrokken landbouwcrisiscentrales. 4582 DE BRIKETTENFABRICAGE. Gebruik van kolengruis aan voorschriften gebonden. Bij den kolenhandelaar blijft steeds een hoe veelheid onverkoopbaar kolengruis achter, dat In vele industrieën, welke speciaal zijn ingericht voor het stoken van dit materiaal, gebruikt kan worden. Verder wordt het magere kolengruis met behulp van een bindmiddel in briketteer inrichtingen tot briketten geperst. Het rijkskolenbureau heeft nu bepaald, dat de brandstoffenhandelaren maandelijks de hoe veelheid overgebleven pakhuisfijn moeten op geven aan de brandstoffencommissie in hun district, terwijl de industrie, welke is gesteld op het stoken van dit gruis, maandelijks de be- noodigde hoeveelheid aan die commissie op geeft. De industrie wordt het %erst voorzien, uiteraard zooveel mogelijk met gruis van vet- kolen, daarna komen de briketteerinrichtingen aan de beurt voor het ontvangen van mager pakhuisfijn. Voor de afgeleverde hoeveelheden fijn aan fabriek of briketteerinrichting ont vangt de leverancier bescheiden, waarop hij wederom nieuwe brandstoffen kan betrekken. Voor briketteerinrichtingen moet een verwer kingsvergunning worden aangevraagd, welke slechts dan wordt verstrekt, als het te leveren product aan de te stellen eischen voldoet. Bo vendien moet er een bedrijfsvergunning voor worden verkregen, welke slechts in bepaalde gevallen wordt verstrekt, n.l. wanneer er geen economische bezwaren zijn. PROF. GAULHOFER OVERLEDEN. Rector der Academie voor Liohamelijke Opvoeding. Gisteravond is te Amsterdam plotseling over leden prof. dr. K. L. Gaulhofer, rector van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding aldaar. Prof. Gaulhofer werd in 1932 in dit ambt be noemd als opvolger van den eersten rector van dit instituut, wijlen dr. G. J. Nieuwenhuis, en op 12 September van dat jaar geïnstalleerd. Vóór zijn benoeming te Amsterdam verzorgde prof. Gaulhofer als hoogleeraar aan de univer siteit te Weenen de opleiding der Oostenrijksche leerkrachten voor de lichamelijke opvoeding, en tevens had hij als Ministerialrat aan het mini sterie van Onderwijs de geheele leiding en or ganisatie der lichamelijke opvoeding in het toenmalige Oostenrijk. Als rector van de Ainster- sche academie streefde prof. Gaulhofer er steeds naar dit instituut te maken tot een inrichting, waar de opleiding van leerkrachten voor de lichamelijke opvoeding in Nederland op een zoo breed mogelijken academischen grondslag ge schiedde. Te Weenen had prof. Gaulhofer veel studie van het kinderturnen gemaakt en een methode voor kindergymnastiek opgebouwd. Van zijn hand verschenen o.a. „Kleinkindergymastik" en een werkje, waarin de geschiedenis der voet houding o.a. by dansen en schermen wordt na gegaan. „Tel." RIJWIELPAD SCHEVENINGEN— WASSENAARSCHE SLAG. Het rywielpad van Scheveningen naar de Wassenaarsche Slag, is zoo schryft de A.N.WJ3 sinds geruimen tijd van de Golfzang af tot de Wassenaarsche Slag voor het rywielverkeer on bruikbaar door het beryden met auto's en an dere voertuigen. Van den Provincialen Waterstaat is thans be richt ontvangen, dat dit pad vermoedeiyk dezer dagen zal zy'n hersteld, zoodat de wielrijders gelukkig weer spoedig kunnen genieten van het mooie duinlandschap, waarin dit pad is gelegen. Een ongestoorde tocht in de richting Katwyk en Noordwyk door de duinen is dan weer moge- ïyk. WARME MAALTIJDEN VAN DE WINTERHULP. Naar wy vernemen zullen de gemeenschappe- ïyke maaltyden vanwege de stichting Winter hulp Nederland dit seizoen voor het eerst weder worden gehouden op Zondag 9 November, al thans in de meeste daarvoor in aanmerking komende plaatsen des lands. Voor Den Haag zal de datum vermoedeiyk 16 November zyn. Mr. G. J. C. SCHILTHUIS BUITENGEWOON HOOGLEERAAR IN DELFT. Mr. G. J. C. Schilthuis is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar aan de Technische Hooge- school in de afdeeling der algemeene weten schappen, om onderwys te geven in het staats recht, het administratief recht (met uitzondering van de arbeids- en fabriekswetgeving en het mijnrecht) en het handelsrecht. Hij werd in 1884 te Groningen geboren, studeerde aan de Ryks- universiteit aldaar en promoveerde in 1909 cum laude op een proefschrift getiteld: „De beper king van de aansprakeiykheid des reeders". In hetzelfde jaar werd hy advocaat te Rotterdam. In 1911 werd de heer Schilthuis secretaris van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond. In 1912 werd hy redacteur van het maandblad „Het Waterschap", dat toen werd opgericht. In 1928 werd hy lid der provinciale staten van Zuid Holland, in welk college in het byzonder de vraagstukken betreffende den Waterstaat zijn aandacht hadden. Hy was steeds rapporteur der commissie uit de Staten voor de waterschaps reglementen. In 1935 werd hij benoemd tot lid der Staatscommissie voor de waterstaatswetge ving. In 1936 werd hy ter gelegenheid van het 25-jaxig bestaan van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In „Het Waterschap" verschenen in den loop der jaren vele tientallen artikelen van zyn hand. NESTOR VAN DEN NEDERLANDSCHEN KAASHANDEL OVERLEDEN. Op 87-jarigen leeftyd is, naar De Tyd meldt een bekend Bosschenaar overleden, de heer Jac. A. M. van Geffen. Hij was oprichter en oud president-commissaris van den in 1883 gestich ten kaashandel Van den Broek en Van Geffen die haar gebouwen had aan de Handelskade te 's-Hertogenbosch. De neer Van Geffen was de nestor van den Nederlandschen Kaashandel en een man met groote koopmanscapaciteiten. Hy heeft zyn zaak tot een bedryf van groote be teekenis opgevoerd. Vooral de export naar Zuid Amerika was zeer belangrijk. STADHUISPLANNEN TE AMSTERDAM. De Tel. verneemt, dat de beide architecten combinaties haar plannen voor een nieuw Am- sterdamsch stadhuis thans voltooid hebben, en dat de ontwerpen zeer binnenkort, vermoedeiyk reeds volgende week, by het gemeentebestuur zullen worden ingediend. De veel besproken stadhuisprijsvraag is hier mede dan in een nieuwe faze gekomen. Of deze de laatste is zal nog moeten blyken, daar er sedert het uitschryven van de prysvraag voor een nieuw stadhuis op het Frederiksplein veel gebeurd is. GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND. In de periode van 4 t/m 25 October jl. heeft Winterhulp Nederland talryke giften ontvan gen van particulieren en ondernemingen. Het totaal dezer giften bedroeg f. 139.872.69, waar onder een bedrag van f. 22.715.18 aan giften be neden de f. 100.Op het hoofdkantoor en de provinciale kantoren werd in deze periode to taal f. 162587.87 ontvangen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Eervol ontslag curatoren. By besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming zyn Ir. J. F. de Vogel, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, prof. ir. J. Klop per en mr. dr. D. A. P. N. Kooien met ingang van gisteren op hun verzoek eervol ontslagen als lid en voorzitter respectievehjk leden van het college van curatoren der Technische Hoo- geschool te Delft. MASSA PENSIONEERING BIJ DE SPOORWEGEN. Voor een betere doorstrooming van het per soneel en een reorganisatie bij de spoorwegen, zal op 1 Januari 1942 een massa-penisoneering by de Ned. Spoorwegen plaats hebben. Onder de ruim 300 personen die met pensioen gaan bevinden zich ongeveer 20 stationschefs, 50 hoofdconducteurs, 20 conducteurs, 80 seinhuis- wachters, 50 rangeerders en blokwachters. Verder een groot aantal commiezen, machinisten en wegpersoneel. Bunkerstelling doorbroken - terug geslagen divisies. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. HEDEN. Marekerk: Bidstond voor Chr. Onderwys. Spr. ds. Bos. Ihï uur nam. Stadsgehoorzaal: 'Jubileumuitvoering Kinder koor „Ex Animo", 7% uur nam. Donderdag: Stadszaal: Carré-Ensemble „Narcis" 7% u. n.m. Katwyk aan Zee (Casa Cara): Geref. Bond Spr. de heer Vroeg-in-de-Wey. 7& uur nam. Rijnsburg (Damclublokaal)Openbare ver gadering N.S.B. Spr. ds. Ekering, 7.15 uur. nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; S alle leeftyden. Luxor-theater: „Wie is gelukkiger dan ik?" f. DageUjks nam. 2 en 8 uur. Zondag 27 uur. doorl. voorstelling. Lido-thcater: „Mottige Janus". Dageiyks 7% uur nam.; 's Zondags te VA, en lxh uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée. 2.30 uur. Trlanon-theater: ..Liefde kent geen grenzen" t- Dageiyka 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: „Het leven ls heusch niet zoo kwaad" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2. en 8 uur nam. Rex-theater: „Slotaccoord" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): Nam. 7% uur, „Dakloozen". 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 25 October 20 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenlging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 77. Slort op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. MOLENAAR BEKNELD GERAAKT. Toen de boerenknecht M. Couperus te Brit- sum (Fr.) een kykje wilde nemen in.den wind molen van den veehouder Cornelissen, deed hy binnengekomen een droeve ontdekking. Hy vond den eigenaar bekneld tusschen raderen van de as. Dadeiyk zette hy den motor stil en haalde hulp van de buren. Men heeft toen het ver minkte lichaam van den veehouder uit zijn be narde positie verlost. De levensgeesten bleken reeds geweken. DOOR AUTO OVERREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Het elfjarig zoontje van de familie Knol te Den Burg (Texel) wilde ter hoogte van de Texelsche wasschery den Schilderweg overste ken. Hy werd hierby door een auto gegrepen en overreden. In zeer ernstigeen toestand werd het knaapje naar het ziekenhuis te Den Burg vervoerd, waar bleek, dat hy een schedelbasis- fractuur had bekomen, terwijl een zyner arm pjes was verbryzeld. In de Oekraine is het begonnen te sneeuwen. Het ongunstige weer, noch de modderwegen vormen een >?ietsel voor den Duitschen op- marsch in het Oosten. (PK. Herber-Hoffmann) door PETER FAZEKAS. - (39 De violist zélf maakte een eind aan deze klucht. Zonder een buiging draaide hy zich om en met gebogen hoofd en langzame schreden verliet hy het tooneel. De kapelmeester staakte het concert, wendde zich tot het publiek en vroeg om excuses voor zichzelf en smeekte ook voor den Zingaro vergiffenis, die, naar hy meen de. tijdens het spel ziek was geworden. Doch hij had met zyn rede weinig succes en hij moest eveneens het tooneel verlaten, wilde hy niet door het opgewonden publiek zélf verjaagd wor den. Alma sprong op en rende naar de artistenka- mer naar Pettie. Doch deze was er niet meer, zy spoedde zich naar buiten op straat, want zy ver moedde. dat Pettie het gebouw verlaten had. In derdaad zag zy hem in de verte loopen, bloots hoofds met de viool in zyn handen, de kist in de kleedkamer achterlatend. Pettie, riep zy, blyf staan, wacht op me. zy was bang, dat hy iets vertwyfelds zou gaan doen en probeerde hem te achterhalen. Hy ech ter hoorde niets en zag niets, hy liep de straat op, hij keek niet om en niet vooruit; cattivo, Zingaro, klonk het nog steeds in zyn ooren, fuori, fuori, weg met hem, hy deugt niet, hy speelt slecht, wat verbeeldt zich die Zigeuner- primasdenkt hy, dat hy een kunstenaar is? Hy is en blyft een Zigeuner, niet hy, maar zyn Stradivari is gevraagd om naar Cremona te ko men, niet voor hem, maar voor zyn viool had men belangstelling, niet hy. maar zyn viool is onsterfelyk. alle successen, alle roem en glorie die hij ooit in zijn leven oogstte, waren niet voor hem, maar voor Stradivari bestemd, hij zelf was alleen een instrument v&n zijn instrument; wat roepen de menschen hem achterna? wat roept die dame. die als een krankzinnige achter hem aan rent? zy roept maar Pettie, Pettie, wacht op me, wacht op me, op wie moet ik wachten? op wat moet ik wachten? Wat heb ik hier nog te zoeken? Heeft die vervloekte viool soms haar taak niet vervuldO ja, mijn waarde heer Stradivari, tot slaaf heb je me gemaakt en aan je ban kan ik niet ontkomen, je hebt me voort gejaagd naar den afgrond, zonder rust. en weg geworpen als een onnuttig werktuigDaar nadert een kolossale vrachtwagen hardrijdend en puffend in de nauwe straat, hy nadert steeds meer, hy komt ons tegemoet. Welkom, op Jou sta Ik al zoo lang te wachten, heel lang, een heele eeuwigheid en eindeiyk ben je erHy moet maar één stap naar links doen, de zware wagen rydt vlak naast heméén stap en de kracht van het vaartuig sleept hem reeds mee. hy wentelt en rolt over hem heen en laat hem niet loseen wereld stort in elkaar. Pettie, wat doe je, myn Pettie? hoort hy nog en hij verliest het bewustzyn. De zware wagen was reeds lang voorby. Pet tie bleef achter, op straat liggend met vermor zelde ledematen en bloedend hoofd. Hy bewoog zich niet. Toen Alma aankwam, had zich al een oploopje gevormd, zy knielde naast hem neer en pakte hem by zyn schouders. Pettie, leef je? vraagt ze en als zyn mond en zyn oogen dicht blijven, begint zij vertwyfeld te schreien, zy streelt zyn hoofd en smeekt hem: Pettie ontwaak! Ik ben hier, by je, ik wil je niet verliezen. Een man baant zich een weg naar haar toe, in zyn handen het instrument. Signora. il violino zegt hy medely- dend en reikt haar de viool, die heel was ge bleven, omdat zij als een wonder uit de hand van Pettie viel, toen hy zich onder den wagen stortte. In haar eene hand houdt zij de viool en met de andere streelt zy haar man. Zij kykt hen beurtelings aan weenend over hen beiden en weenend ook over haar eigen lot. Een ambulancewagen komt, krachtige man nen leggen hem op een draagbaar. Zy gaat mee. Hy wordt naar de operatiezaal gebracht, waar in zy niet binnen mag. Een uur lang staat zy te wachten, het lykt een eindeloosheid! zy is gedachteloos, zy staart voor zich uit, slechts één idee houdt haar bezig: „Als hy maar in le ven blyft". Eindelyk wordt hy uit de zaal ge bracht, hy ligt op een rolwagentje, zyn handen, zyn voeten, zijn hoofd in verband verborgen, slechts de punt, van zyn neus, zyn gesloten oogen en zyn mond zyn zichtbaar. Alma rent naar den assistent: Is hy nog in leven? vraagt zy en haar woorden klinken als smeekbede, waarmee zy de hulp van de doktor, die maar een mensch is, vraagt. Jawel, signora, antwoordt de dokter zacht. Alma ademt diep en met tranen in de oogen zegt ze: God zy dank. En dan: Zal hij ook bewaard blyven? wy hopen het. klinkt het, doch van dit antwoord gaat geen overtuigingskracht uit. Pettie wordt naar een kamer gebracht, waar hy op een ledikant gelegd wordt Alma zit naast hem en streelt het bed waarop hy ligt. Zy zit geduldig tot diep in den nacht aan zyn sponde en wacht op een stem, op een blik van hem. Eindelyk opent hy de oogen. Zonder glans staren zij haar aan. Toen Alma zag, dat Pettie teekenen van leven gaf, sloop de hoop in haar hart binnen. Glimlachend boog zy zich over zyn gezicht ea vroeg: Pettie. ik ben het, herken je me? Nauweiyks zichtbaar, nauwelijks hoorbaar bewogen zich zyn lippen. Alma Zy was zoo geluklg, dat hy haar herkende en dat hy haar naam uitsprak, dat zy opeens moed kreeg, dat hy in leven zou blyven. Waarom deed je het, Pettie? Hy antwoordde langen tijd niet, hy zocht de liicht en het plafond af, hy wendde zyn oogen naar alle kanten, doch zyn hoofd kon hy niet bewegen. De vioolmompelde hy. Wil je haar zien? zy stond op om het instrument dat op tafel lag, te halen. Doch Pet- tie's stem werd nu iets krachtiger. Neen... niet zien. zy ging weer naast hem zitten en bleef zoo een tydlang kalm. Ook hy hield zich rustig. Dan brak hy de stilte: Pijnpyn. Veel pyn. O, lieveling, wat zou ik graag een deel van je pijnen over willen nemen. Houd Je stil, je zult gauw genezen. 7A\ wendde haar hoofd af. omdat zy niet wilde rHt hij haar vochtige oogen zou zien. Je huilt, fluisterde hy, waarom? it blijdschap, dat je in leven blyft. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5