iEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 October 1941 Installatie van Rotterdams nieuwen burgemeester YISSCHERIJ-BERICHTEN ÊFft MM8ÏEN^! Duitschland strijdt voor Europa Ir. Müller over zijn taak Uitstel van vonnis over Fransche gijzelaars Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN (UN/T IN LETTEREN Burgerlijke Standen Omstreken Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT IIIINIIillllllllllllllllllllllllllIHlIHMMI Onze telefoonnummers Directie en Redactie No. 21507 Administratie 25041 iililliiiiiiiililllilllllllllllliilllllllillilttllill In tegenwoordigheid van vele autoriteiten heeft hedenmorgen de ambtsaanvaarding plaats gehad van den nieuwen burgemeester van Rot terdam. Ir. F. E. Müller. De nieuwe burgemeester van de havenstad sprak hierby een rede uit, waaraan wij het vol gende ontleenen: Na te hebben opgemerkt, dat hy zich niet ontveinst, dat hij zich thans voor een buiten gewoon moeilijke opgave ziet gesteld en dat hij zijn leven zal moeten schikken naar de onnoe melijk zware taak, welke hem wacht, ging bur gemeester Müller als volgt voort: Rotterdam heeft als geen andere plaats in ons land van het oorlogsgeweld te lijden gehad Het zijn de Meidagen niet alleen geweest, wel ke in het leven van onze stad hebben ingegre pen. Ik weet, dat het meerendeel van U, inwoners van deze gemeente, afwijzend staat tegenover de beginselen van het nationaal-socialisme, waarvan ik mij drager weet, en voor de verwe zenlijking waarvan ik mij jaren geleden heb ingezet. Dit te erkennen doet mij leed, maar ik meen, dat Uw instelling verklaarbaar en be grijpelijk is. Gij hebt Uw stad lief en veel wat U dierbaar was hebt. gij een prooi zien worden van de verwoestingen van den oorlog. Ik wil hier. aldus spreker, niet ingaan op de schuldvraag, doch zeker is, dat nalatigheid van de zijde van onze bestuurderen oorzaak was, dat ons volk vreemd en vijandig stond Jegens de revolutie, die de Europeesche samenleving nieuwen vorm zal geven. De tijd gaat echter voort en nieuwe inzich ten winnen veld. Nu ik thans hier mijn ambt als burgemeester Uwer gemeente aanvaard,weet ik, dat deze aangelegenheid in Den Haag be rust in de handen van een man, die over deze zaken denkt zooals ik dat doe, en wiens op rechte wensch het is, om hier in het belang van het Nederlandsche gemeenebest de zoo dringend noodige hulp te verschaffen. In sa menwerking met hem, en met den inzet van mijn geheele persoon zal ik er naar streven, ook hier in Rotterdam, waar het oorlogsleed zulk een grooten omvang heeft, te helpen, en met krachtige hand zal ik mij wijden aan den wederopbouw van deze stad. De echte Rotterdammers wezen reeds da delijk hun eeuwenoude eigenschappen, door zelf de handen aan den ploeg te slaan. Rotterdam is een stad van den handel. Daarvan getuigen haar havens, haar kaden en haar werven, haar kantoren en haar op slagplaatsen. In alle opzichten is Rotterdam toegerust als een moderne koopmansstad. Naar mijn vermogen zal ik mij ervoor inzet ten, den bloei van deze stad te bevorderen. Tot de dagelij fcsche en practische werkzaam heid op het gebied yan den handel en het be drijfsleven heeft Rotterdam zich echter niet be perkt. Als een harmonische vervolmaking en aanvulling van deze practische zijde van het bedrijfsleven bezit zij een onderwijsinstelling, uit dit bedrijfsleven voortgekomen en nauw daar mede verbonden: de Handels Hoogeschool Wanneer ik dan ook hier uitspreek, dat ik mij als taak stel de bevordering van den handel en van het bedrijfsleven, dan denk ik daarbij niet ln de laatste plaats aan deze onder wijsinstelling. Mijn streven zal het zijn te bevorderen, dat de leerlingen van deze Hoogeschool reeds als studenten ln de gelegenheid ge steld worden naast hun theoretische oplei ding contact te verkrijgen met, en aldus in zicht te verwerven in het practische bedrijfs leven. Omgekeerd stel ik mij tot doel, het optreden van in de practjjk ervaren en be kwame personen in de kringen van de Hoogeschool te stimulceren. De herleving van Rotterdam zal, aldus zette spreker uiteen, in het kader der nieuwe ordening in de Europeesche wereld geschic- den. Het wekken van begrip voor deze nieuwe ordening is een belangrijke taak voor de Handels Hoogeschool. Niet de technische hanteering van het be stuursapparaat, doch het leiden der volksge noot-en naar een gelukkiger toekomst is het voor naamste deel van de burgemeesterstaak. Myn aandacht zal dan ook uitgaan naar de stich tingen Winterhulp Nederland en den Neder- landschen Volksdienst. Spreker richtte zich tot de honderdduizenden sociaal-voelenden, om hierbij medewerking te verleenen en steun te brengen in de gezinnen dier vlen, die hulp zoo dringend behoeven. Met niet minder energie zullen wij ons echter inzetten voor het behoud en de bevordering van het cultureele leven. Verschillende instellingen zijn ons door de oorlogsomstandigheden ont vallen. andere nog staan dagelijks aan gevaren bloot. Wij zullen echter gezamenlijk werken, om te behouden wat behouden kan worden en het; getroffene te herstellen. Daarnaast zullen wij bevorderen, dat nieuwe instellingen in het leven worden geroepen. Rotterdam zal niét alleen eco nomisch, doch ook cultureel een centrum die nen te zijn van deze lage landen. Ik ben tot samenwerking bereid met allen en verwacht ook dezelfde bereidheid van al de genen uit mijn omgeving. De leider der N.S.B. heeft de toekomst van ons vaderland zeker ge steld, óns zal de taak zijn toegewezen, te werken voor de toekomst van Rotterdam, dat meer dan een andere stad de geschiktheid heeft, om te worden de groote invoerhaven van West-Europa en de groote uitvoerhaven naar overzee. Te werken aan deze toekomst is de grootsche taak, welke op dit oogenblik voor ons is wegge legd In het vaste vertrouwen, aldus besloot spreker, dat gij allen, die het wel meent met uw stad en met ons volk, daaraan zult willen medewerken, in den geest van den nieuwen tijd, aanvaard ik de leiding over deze stad. In vervolg op het reeds op de 1ste pagina ver melde, deelt het Opperbevel der Duitsche Weer macht nog mede: Roemeensche troepen hebben een voor de Noordwestkust van de Zee van Azof gelegen eiland ingenomen en van den vijand gezuiverd. In het Donetzbekken zetten de verbonden troe pen de achtervolging van den wijkenden vijand met succes voort. In den Noordelijken sector heeft de Spaan- sche „blauwe divisie" door een uitgebreiden aanval verscheidene plaatsen ingenomen en op nieuw een Vrij groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestook ten dag en nacht Moskou met brisant- en brandbommen. Er werden groote branden en ontploffingen waargenomen. Andere luchtaan vallen waren gericht op Leningrad. In dagenlange achtervolging brachten duik- booten van een van Gibraltar naar Engeland varend konvooi, ondanks krachtige bescherming veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaar ders van te zamen 47.000 brt. alsmede een Britschen torpedojager tot zinken, Het grootste deel van het konvooi werd daarmede vernietigd, slechts enkele kleine schepen wisten te ontkomen. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Oct. havenwerken en ravitailleeringsbedrijven gebombardeerd. Afzonderlijke Britsche bommen werpers ondernamen in den afgeloopen nacht zonder uitwerking storingsaanvallen op West- en midden -Duitschland In den tijd van 22 tot 28 October verloor de Britsche luchtmacht 48 vliegtuigen. In denzelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brit- tannië zeven eigen vliegtuigen verloren. De militaire bevelhebber in Frankrijk, de ge neraal der infanterie von Stuelpnagel. heeft de volgende mededeeling tot het Fransche volk ge richt: „Ik kan de Fransche bevolking meedee- len dat de Fuehrer van het Duitsche ryk de terechtstelling der andere gijzelaars voor de belde moorden in Nantes en Bordeaux voorloo- pig heeft uitgesteld. Daarmede wordt allen Franschen een laatste gelegenheid gegeven, me de te werken aan de opheldering van de nus- daden en zoo metterdaad te bewijzen, dat zy de gemeene moordaanslagen van de hand wij zen. Moge elke Franschman bedenken, dat hy zelf ertoe kan meewerken laffe misdaden op te helderen, dat hij daardoor tevens landgenooten voor doodschieten als gijzelaars kan redden en eventueel de vrijlating van hem nastaande krijgsgevangenen kan bewerkstelligen De Duit sche weermacht in Frankrijk zou zich met nnj verheugen, indien maatregelen van den aard zooals nu genomen zijn, niet noodig zouden rijn." (D.N.B.) TWAALF PERSONEN VERBRAND. Een brand heeft te Montelear (New Yersey) een groot woonhuis in de asch gelegd, volgens de tot dusverre ontvangen berichten, twaalf personen, waaronder negen kinderen, zijn ver brand. Vijf personen moesten met levensgevaar lijke brandwonden naar het ziekenhuis worden overgebracht. CIANO NAAR ITALIË TERUG. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die op uitnoodlging van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor een bezoek van verschei dene dagen in Duitschland vertoefd heeft, reist heden naar Italië terug Het bezoek diende tot een uitvoerige gedachtenwisseling tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken over de hangende politieke vraagstukken. (D.N.B.) DE REDE VAN ROOSEVELT. Stemmen uit Engeland en Amerika. Met betrekking tot den indruk, welken de rede van Roosevelt in Londen heeft gemaakt, meldt de Londensche correspondent van United Press, dat de rede van Roosevelt in regeeringskringen met „enthousiasme" is ontvangen en dat zU als gevolg van den „strijdgeest" zeer wordt ge roemd. Onder het publiek daarentegen heerscllt ontgoocheling over het feit, dat Roosevelt geen nieuwe actie heeft aangekondigd overeenkomstig zijn oorlogszuchtige woorden. Het blad Star noemt de rede een „uitdaging aan het adres van Duitschland. Resumeerend kan worden opgemerkt, zoo meent het blad, dat Amerika dichter bij den oorlog komt. Evening Standard schrijft: de Vereenigde Staten zijn nog niet in oorlog en er moeten nog moeilijke pro blemen worden opgelost. Noch het kapitaal, noch de arbeidskrachten in Amerika zijn totdusver ten volle gebruikt. Senator Wheeler verklaarde, dat Roosevelt on getwijfeld de afschaffing van de neutraliteitswet door het congres als een mandaat zal beschou wen, om met den „schietoorlog" te beginnen. Senator Nye verklaarde, dat de rede het laag ste peil van de Amerikaansche leiding aangeeft. Nog* nooit tevoren heeft hij Roosevelt zoo wan hopig naar stroohalmen zien grijpen Senator Aiken waarschuwde de Vereenigde Staten, omdat zij reeds te lang op geheimzinnige, dramatische wijze bestuurd zijn- Het is tijd openlijk de be ginselen von den Amerika an schen regeerings- vorm te belijden en dit gaat ook Roosevelt aan. (D.NHJ. AFTREDEN VAN LORD BEAVERBROOK TE VERWACHTEN? Associated Press meldt uit Londen, dat mi nister van staat, lord Beaverbrook, volgens En- gelsche berichten in de afgeloopen dagen zware asthma-aanvallen te doorstaan heeft gehad, zoodat verwacht kan worden, dat hij voor het einde van zijn ambtsduur zal aftreden. (D.N.B.) GROOT-MOEFTI ZAL BESPREKINGEN VOEREN TE ROME. Volgens welingelichte kringen zal de Groot moefti van Jeruzalem in de Italiaansche hoofd stad besprekingen voeren over verschillende politieke vraagstukken. Naar aanleiding van zijn aankomst op Itali- aansch grondgebied heeft de zender van Bart in een uitzending van nieuwsberichten in de Arabische taal verklaard, dat Allah hiermede zijn instemming heeft betuigd met de Arabi sche zaak. Met de hulp van Allah is de over winning der Arabieren zeker en Italië ver heugt er zich over, de Arabische wereld mili tairen steun te kunnen verleenen. (A.N.P.) ERVARINGEN VAN EEN NOORSCHEN ZEEMAN. Het Noorsche blad Fritt Folk publiceert een onderhoud met een der Noorsche zeelieden, die van de vaart naar Engeland langs omwegen naar Noorwegen zijn teruggkeerd. De 39-jarige zeeman Storm Hansen verhaalt daarbij bijzon derheden over de onmenschelijke methode, waarmee Noorsche zeelui voor de vaart naar Engeland worden geronseld. Zoo was het hem en velen van zijn kameraden niet geoorloofd te New York af te monsteren, zoodat hij moest vluchten en zich in Amerika verborgen moest houden. Dit was echter niet gemakkelijk ge weest, want steeds wanneer er zeelui op het appèl ontbraken, werden politiepatrouilles te hulp geroepen, die een regelrechte klopjacht op Noorsche zeelui organiseerden. Werd men daar bij gegrepen, dan kwam men 'in een werkkamp in Canada terecht, of men werd op een schip naar Engeland gezet. De Èngelsche propaganda probeerde met de laaghartigste middelen de Noorsche zeelieden te beïnvloeden, maar men gelooft niet meer in deze doorzichtige Britsche propaganda. Een zeeman weet over het alge meen reeds uit eigen waarnemingen dat b.v. de Èngelsche cijfers over de in den grond geboorde scheepsruimte van Groot-Brittannië veel te laag zijn. Zelfs vele Èngelsche zeelieden zien dat reeds lang in (A.N.P.). REDE VAN GENERAAL HERTZOG. De voormalige Zuid-Afrikaansche minister president, generaal Hertzog heeft, volgens een bericht uit Johannesburg, een groote politieke rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat hij den Boeren den weg wilde wijzen om de Afri- kaanders te redden voor een dreigende ineen storting. Hij wees erop, dat het werkelijke karak ter van het nationaal-socialisme overeenstemt met de moreele en religieuze opvattingen van het Afrikaansche volk. Het nationaal-socialisme is in zijn opvattingen over nationale traditie en ge bruiken zoo oud als het Boerenvolk zelf. Het verdringen van dit nationaal-socialisme door de liberalistisch-kapitalistische doctrine en het sy steem van vrije, onbeperkte, individueele mede dinging zijn de oorzaken van het verval van de Zuid-Afrikaansche republieken en van de voort schrijdende verarming van het Afrikaansche volk. Generaal Hertzog verklaarde- de stervende democratie ijlt hysterisch en het is de tragedie van het Afrikaansche volk. dat het niet alleen door zijn kapitalistische vijanden doch ook door zijn zoogenaamde vrienden en zoogenaamde ge allieerden met vernieling bedreigd wordt. (DNJB.). In zijn weermachtbericht no. 514 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Tobroek hebben onze de tachementen vijandelijke strijdkrachten verdre ven, die onze stellingen probeerden te naderen. Onze artillerie bestookte de verdedigingswerken van de vesting. Een Brltsch vliegtuig werd door de verdediging van Benghasi neergehaald tij dens een vijandelijken aanval die geen schade aanbracht. Gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand werden doeltreffend door machine geweren van onze luchtmacht bestookt in de zone van Dzjaraboeb. Aan de fronten in den sector van Gondar leed de vijand gevoelige ver liezen aan dooden' en gewonden tijdens eenige schermutselingen met onze vooruitgeschoven af deelingen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op Comiso (Sicilië). Geen slachtofers en zeer on belangrijke schade. Eveneens in den afgeloopen nacht hebben eenheden van de Italiaansche luchtmacht met bommen van zwaar kaliber be langrijke doelen getrofe^ opn de basis La Va- letta (Malta). HOE DE BOLSJEWISTEN OPTREDEN. Het D.N.B. heeft van militaire zijde het vol gende bericht ontvangen, dat opgesteld is door den officier van gezondheid, dr. Allmehing, be treffende een met het volkenrecht in strijd zljnden aanval van bolsjewistische pantserwa gens op een Duitsch kwartier, waar de gewon den werden verbonden. Nadat de bolsjewistische pantserwagens ge naderd waren, zagen ortze oogen een verschrik kelijk beeld. Een met gewonden geladen vracht auto, welke van het Roode Kruisteeken was voorzien, was door een directe beschieting met het pantserkanon getroffen. Drie gewonde sol daten waren dood. De overige gewonden waren zoo zwaar gewond, dat zij tijdens het transport naar een veldhospitaal overleden. Hierdoor nog niet voldaan, ramde een pantserwagen een an deren ziekenauto, zoodat de zwaar gewonden met afschuwelijke verwondingen onder den wagen werden geslingerd. Een hospitaaltent, welke eveneens van het Roode Kruisteeken was voor zien, werd door de pantserwagens beschoten. Een der Duitsche Roode-Kruis soldaten heeft waargenomen, hoe vrouwen In het dorp, waar zich de verbandplaats bevond, gesticuleerden om den bolsjewisten aan het verstand te brengen, dat zich in het dorp een hospitaal bevond. De bolsjewisten lieten zich echter hierdoor niet weerhouden en kwamen met hun pantserwagens tegen het Duitsche hospitaal in actie. TWEEDE CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Een Beethoven-programma, A.s. Zondagmiddag vindt het 2de abonne mentsconcert van het Residentie-Orkest in de Stadsgehoorzaal plaats.' Dirigent is Frits Schuurman. Ten gehoore gebracht wordt een Beethoven-programma, n.l. de Ouverture Eg- mont en de 5de Symphonie. Solist is Josef Pembaur. die het 4de Piano concert van Beethoven zal spelen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 29 October. Tong 6.606.10 per kg.; Pufschol le soort. 68.— Puf school 2e soort 42.—; Kleine bot 90.-; Groote schar 80.62.Puf schar 41.43. Wijting 68.—60—Kleine gul 126.—; Versche haring 132.123— alles per 50 kg. Gullen 60.— per 10 stuks; Kabeljauw 15— p er stuk. Besommingen: Trawlers: IJM. 18 Jan Maien land 40 m. 2321. Voorschoten Geboren Cornells Johannes, z van D. Joh. Roos en Joh. C. van der Werf; Maria Cornelia, d. van L. G. P. Borsboom en A. M Hooijmans; Johanna Cornelia Hendrika d. van J. J. M. Eerenstein en Z. Zandbergen. Zevenhoven Ondertrouwd: Dirk Lourens Spek, 20 J. en Adriaantje van Vliet, 23 J., uit Ter Aar. Getrouwd: J. B. van Mastwijk on J. A. M. van Leeuwen. Geboren: Johannes Albertus Hendrlkue, z van G. Wieman en M. Goes. GEBOREN. Wilhelmina Jacoba Hendrica, d. v. J. H. Val- lentgoed en W. Lucas Frans Gerrit, z. van Th. Elderhorst en M. Zitman Gerarda Jacoba d. van G. J. Gyzeny en J. Hensen - Luitpold, z. v. A. v. d. Veerdonk en M. Schulte Andries z. van J. H. Ruijtenbeek en A. S. StiMcelorum Maria Theodora Cornelia, d. van J. H. S. Jaspers en C. J. A. Vinkestein. t ONDERTROUWD: H. F. v. Leeuwen Jm. 22 j. en M. Welsz jd. 21 j. P. M. Heymans jm. 24 j. en A. H. Prins jd. 22 j. W. Jahsen jm. 30 j. en J. C. Hulst Jd. 26 J. GETROUWD: L. J. Dubbeldeman jm. en M. C. Arnoldus jd. G. D. v. d. Henst jm. en J. Hlllebrand jd. W. v. Strater jm. en S. Flippo jd. OVERLEDEN: Jkvr. A. J. W. Barnaart, vr„ 87 j. E. D. Kulvenhoven, wed. van A. Corpel, 79 j. W. Wittenberg, wedn., 78 j. W. v. d. Kleut, m., 64 j. E. Sjardin, hsvr. van A. Maas, 67 j. J. P. Tol,'hsvr. van C. v, Veen, 56 j. A. W. v. Weerden, m., 48 j. GEVESTIGD. N. J. v. Alphen en fam., magazijnchef. Ooster- kerkstraat 16 C. Annaars, dienstbode, Hooge Rijndijk 4 W. A. Bergers, onderchef schoe- nenmag Munnikenstr. 94 J. Beij, dienstbode, H. Rijndijk 28 J. J. Bleiji, tuinderskn., Lust hoflaan 52 T. J. Bli.'leven, dienstbode, Witte Singel 60 W. I. de Bolster, strijkster, Ooster kerkstraat 6 M. v. d. Bom, l.l.-schipper, Oude Rijn 188 C. Borst en fam., bedrijfsleider, Evertsenstraat 60 L. Bosch, Watersteeg 4 C. Bosma, Witte Singel 52 J. C. Bosma, Ra penburg 75 M. v. d. Broek, dienstbode, Kaar- senmakersstr. 7 A. Caland, notaris, Plant soen 17 G. J. Carrière, onderwijzeres, H. de Grootstr. 15 L. C. E. Castelein en fam., in casseerder, Langebrug 6a M. Th. H. W. Del- sing, Rijnsb. weg 29a S. L. Doing, huishoud ster, aan boord woonark Adinda C. M. Don ker, verpleegster, Rijnsb. weg 10 M. J. Dorré, verpleegster, Rijnsb. weg 10 H. F. Eibers, Vischmarkt 3 A. M. Elshout, Witte Singel 37 C. P. E. Singeling-Engelen^Roodborstrstr. 39 A. van Es, onderwijzer, Alexanderstr. 15 G. M. Fassotte, kindermeisje, Stieltjesstr. 31 J. Franse en fam mach. bankwerker, Breestr. 51 J. J. v. d. Geest, Roggebroodshof 2 N. Griffioen, ass. i. d. huish., Zoeterw, Singel 99 A. Heemskerk, St. Jacobsgr. 1 E. P. S. M. van Hees, Rijnsb. weg 18 H. A. Hellendoorn, Hooi gracht 86a Wed. S. Franse—v. Hemert, Bree- straat 51 J. H. W. Heijmeriks en fam., reizi ger in kantw., Breestr. 51 J. M. Hoekstein. dienstbode, Duivenbodestr. 8 P. Hofman en fam., auto-monteur, Plantsoen 9a H. F. v. d. Horst en fam., boekhouder, Rijnsb. weg 112 Yen Kwal Hvang, koopman, Oude Rijn 15 P. Hijmans, Kloksteeg 12 H. S. v. Iterson, 1.1 - verpleger, Wald. Pyrraontstr. 24 E. J. de Jongh, huis- en dec.-fechilder, Nieuwe Rijn 53 H. R. B. Jonkers, apotheker, Boerhaavelaan 21 Wed. A. M. Waals—Kruger. Noordeinde 29 G. D. de Kruijf, boekhouder, W. Rozenstr. 58a Wed. A. L. A. Ligtvoet-de Kruyff, Plant soen 29 C. B. M. J. LangeraeUer, verpleegster, De L. de Kanterstr. 40 W. Leegsma, zende ling, Warmonderw. 21 P. J. v. d. Loo, Rijnsb. weg 112 H. Lubbe, 11.-verpleegster, Rijnsb. weg 10 D. Lult, vertegenw., P. J. Blokstr. 22 y/- J- v- d- MeÜ- metselaar. Groenesteeg 49b I. Mioch, grondwerker, Nieuwe Rijn 96 M. W. E. Neuteboom, huishoudster, Utr. Veer 4 G. J. F. Nrjhuis. timmerman, Hartmanstr. 29 H. D. L. Odendaal, kantoorbed., Fagelstr. 1 B. den Os, koopman, Julianaustr. 73 A. Pasma, Bloemmarkt 22a C. M Peter, winkelbediende Haarl.str. 232 W. O. F. Portengen, banket bakker. Langebrug 39a E. Post, naaister, Sint Jorissteeg 21 G. Prins, J. de Wittstr. 7 J. G. C. Renardel de Lavalette, Morschweg 66 S. de la Rie en fam., ringenvlechter, Rijndijk- straat 30 J. H. Roodakker en fam.. stoker- mach., Maresingel 51 J. Rosseger, dienstbode. HaarUtr. 48a H. A. A. Rijnaars, Haagweg 216 M. C. Posthuma-Schuilehburg. Haagweg 186 W. Sjardyn. Pioenstr. 29 C. J. Smit, ass. huish., Rapenburg 23 J. D. v. d. Star en fam., luit. ter zee, Lorentzkade 51 M. M. Bak- ker-v. Steenis en fam., Haverzaklaan 7 L. W. Steensma en fam., contr. plantenz.-dienst, Roodborststr. *12 G. Stellinga en fam.. onder wijzer. Plantsoen 3 B. Suvaal, bankwerker. Heerengr.. 66 M. L. Treub, Boerhaavelaan 2 E. E. Twiss, Morschsingel 11 G. F. Veen- stra en fam., botermaker, Morschweg 30a M. v. d. Veer, arb. groententeelt, Oude Vest 33d J. K. Versteeg, Rapenburg 113 K. L. Versteeg en fam., repetitor, Rapenburg 80 D. C. Ver- steegh en fam., Fagelstr. 22a L. Soonlus-de Vink, Maredyk 89e M. R. Wagenaar, Schel penkade 45 J. F. M. Wlllems en fam., wasch- industr., Doezastr. 2 G. P. M. Willockx, Witte Singel 48 Wed. T. v. d. Klei—v. Wouw. J. de Wittstr. 46 C Wuyster en fam., bakkerskn., Clarasteeg 38/40 J. A. A. Wynekes, Boer haavelaan 51 W. F. Zinsmeester en fam, Mariënpoelstraat 17. VERTROKKEN: R. H. v. Apeldoorn. Wonseradeel, Markt 13 J. Barendse en fam., Leiderdorp, Kom, v. Aarw. 29 Tli. H. Boode, Zoeterwoude, F 7 J. C. Booy, Doesburg, Ooipoortstr. 13 W. E. M. Brand, Haarlem, Gosthuisvest 47 Jhr. M. v. d. Brandeler, Rozendaal (Gld.), Kerklaan 5 J. C. Beumer-Briejer, Benthuizen, Dorpsstr. 73 W. Bruynis en fam., Den Haag, Rembrandt- straat 254 R. H. M. Bury, Nijmegen, Canisius- singel 16 Wed. C. Gans-Cornet, Zoeterwoude, F 7 P. Labordus-Cornet, Alkmaar, Vermeer- straat 40 W. Crama. Zoeterwoude, F 7 Wed. A. Kellenaers-Damerau en fam.. Zoeter woude, Stadhouderslaan F 66 Wed. E. W. Roest-Dekker en fam.. Oegstgeest. W. de Zwyger- laan 4 L, J. Dekker, Koog a. d. Zaan, Raad- hulsstraat 16 A. v. Dorp, Oegstgeest, Regen- tesselaan 32 J. A. ter Wal-v. Duyne, Hein- kenszand, Dorpsstr. A 191 J. H. v. Frankoort Amsterdam, Weesperstr. 136 P. de Hees, Wor- merveer, Boersluispad 33 M. J. Hompes. den Haag. Druivenstraat 101 E. A. Jacobs, Lisse, von Bönningh. laan 23 M. C. M. A. Kayser, Den Haag, Westeinde 132 G. A. Kolmus, Oosterbeek, Gr. v. Richterenw. 3 J. A. Koop man, Den Haag, Westeinde 132 G. J. Kolste- ren-Krol, Tilburg, Koningshoeve 80 C. H. Meijers, Ravensburg 'Dl.), Springerstr. 16 A. M. Moors, Melick en Herkenbosch, Herkenbosch 137 T. Oenstra, Den Haag, Gev. Deynootpl. 30 R. A. J. Proper. Delft, Spoorsingel 1 C. A. Ranzijn, Heiloo. Nic. Beetsw. I 33 F J. Simons, Amsterdam. Weteringschans 71 M. F. v. Smoorenburg, Ouder-Amstel, Ronde Hoep 25 S. van Tongeren, Zandvoort, Kerkpad 3 J. Turk. Dordrecht, Bilderdykstr. 37 O. M. de Vaal. Amsterdam, Hunzestr. 115 III D. Grootenboer-Veen, Zevenbergen. Noordhaven 82 L. P v. Veen en fam., Den Helder, Ruyghweg 199 H. v. d. Veen er fam., Woubruggc, A 63 G. F. Viets. Roosendaal ea <N.B.), Parklaan 113 J. V/aal. Noordwyk, IJmuiderstr. 23 H. L. Walhain, Den Haag. All Piersonlaan 82 C. Wiersma. Katwük, Kon. Emmastraat 12 G. A. Willink, Oegstgeest, Rhijng.str.weg 13 Ph O. M. Wijten burg, Den Haag. Westeinde 132 B. v, d. Zeeuw, Hilversum, Neuwej 98/100, HOOGMADE. Intrede de. S. v. Sinderen. Ds. S. van Sinderen alhier doet op 23 No vember a.s. zyn intrede te Suameer. Bevesti ger is ds. G. Gerbrandy van Leeuwarden. AMSTERDAM. 29 October. Evenals gisteren concentreerde de belangstel ling op de effectenbeurs zich in het byzonder op de nieuwe 3% obllgatiën Nederland. We derom konden groote omzetten worden waar genomen, vooral begin beurs en daarbU werd aanvankeiyk op een lichteiyk verhoogd peil gehandeld. Geleideiyk aan zakte de koers een kleinigheid ln en daalde van 96 5/16 tot 961/8 maar daarna legde de koers weer een kleine neiging tot verbetering aan den dag en in het verdere verloop werd voornamelyk afgedaan tegen on geveer 96 3/16 Voor de nieuwe vieren bestond maar heel weinig belangstelling. Desniettemin was dit fonds goed pryshoudend op 100 3/16 1001/4. De gestaffelde leening was eveneens iets beter en gold 92 9,16—92 5/8 De overige Jongere emissies waren meerendeels een fractie beter. De Oude Schuld bleef ongeveer op peil. Gemeente- UJke en provinciale obllgatiën waren kalm en prijshoudend. Pandbrieven nagenoeg onveran derd met echter zeer geringe omzetten. Op de Duitsche markt was weinig te doen. Do koers onderging over het algemeen geen ver andering van beteekenis. Ten opzichte van de locale markt werd een zeer gereserveerde houding aangenomen. De meeste afdeelingen gaven slechts zeer beschei den omzetten te aanschouwen. In de Petroleum- rubrlek ontwikkelde zich echter nogal wat af faire üi Olies, maar de handel in dit fonds droeg toch voor een flink gedeelte een beroeps- karakter. Dit nam echter niet weg. dat de koers lang zaamaan naar boven ging van 3101/4 tot 314%. De animo voor Industrieelen was van daag bijzonder klein. De koersen van de toon aangevende aandeelen waren meerendeels iets beter, maar veranderingen van ingrijpenden aard kwam nergens voor. In Aku's werd voor al midden beurs <iog in een open hoek gehan deld, waarbij de koers in doorsnee vrijwel on veranderd bleef. De overige Industrieelen waren zeer stil maar goed prijshoudend. De Scheepvaartmarkt gaf eenige affaire te zien in Scheepvaartunies. Bij een openingsprijs van ,205werd later op den middag afgedaan tot 208 3/4 maar de beste prijs bleef niet gehandhaafd. Vaarten monteerden van 1443/4 tot 147%. Oude Booten van 1941/4 tot 197%. De kolo niale fondsen lagen verlaten. Van de Suiker waarden kwamen H.V.A.'s iets hooger te liggen met pryzen loopende van 476% tot 480%. Do Tabakken hadden een zeer stille markt. Oude Deli's waren echter niet onbelangrijk hooger met een noteering van 313%. Ook Senembahs konden zich goed verbeteren en golden 256259%. Deli Batavia's waren onveranderd. De affaire in Rubberfondsen was van minimale afmetin gen. De incourante soorten waren prijshoudend. Amsterdam Rubbers schommelden tusschen 301 en 305. Prolongatie 21/4%. (A.NP.) (2 lijnen) BODEGRAVEN. 28 Oct. Kaasmarkt. Aange voerd 122 partljon Goudsche kaas. totaal 5490 stuks, wegende 49410 KG. PrU® R-M., le srt tot f. 62.50; 2e soort tot f.61.Handel vlug. BOSKOOP, 27 Oct. „De Boskoopsche velling". Rozen per bos: Ellen Poulsen 2852 et-, August Nonch 120 ct.; Butterfly UO—130 ct.; Dorus Rij kers 3050 ot.; Rosalandla 140170 ct.; Brlar- cllff 130 ct.; Ingar Olsson 4464 ct,; Pechtold 50 90 ct.; Else Poulsen 2030 ct.; Polyantharozen 6080 ct.; Gemengde rozen 3040 ct. Diversen per bos Chrysanten, gr .bloemig 80110 et.; ld. kl.bloemig 60^-00 ct., idem tros 14—20 ct.; Cle matis Prina Hendrik 90110 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Oct. Groenten- veiling Per 100 stuks; Bloemkool I f. 11.00— 14.50; Idem II f.60 20; Bospeen f. 5.60—7. Per 100 k.g.: Waschpeen f 5.507; Kroten f. 2.2b—4; Roode kool f.3304; Gele kool f. 3.804; Groene kool f.4—5; Uien f. 3.30—3.50; Andijvie f. 4.10—5. NAALDWIJK. 28 Oct MlddenpriJs der Westl. volllngen Alicante 3545; Maroe 46: Colman 60; Tomaten 16 ct. per kilo; Roode kool 4 00; Sav. kool 2.80; tomaten bonken 12.80 per 100 kilo. RIJNSBURG, 28 Oct. Bloemenveiling Tros- chrysanthen: geel 2530; Harvest 1820; Nor- mandië 2528; bruin 3537; Souco d'Or 3032; Wit 28—30. RIJNSBURG. 28 October. Groentenvelllng Knolselderle f. 7.50; II f.4—5.50; Prei f.7; Groene kool f.5; Witte kool f.2; Roode kool f.3 60; Gelo kool f. 3.50; Grove peen f. 3.40; Waschpeen f.7; Kroten f.4 per 100 k.g.; Peterselie f. 1.201.80; Selderie f. 1.602.20. Bospeen f. 6—7 per 100 bos; Bloemkool I f. 11.50; II f. 5—8.60; III f. 3—430 per 100 stuks ROTTERDAM, 28 Oct. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 1978 dieren, waaronder 1207 runderen. 49 paarden. 13 veulens. 31 schapen. 181 nuchtere kalveren. 385 graskalveren en 107 bok ken en geiten Prijzen per stuk: Melkkoeien C35!90380; kalfkoelen 640500 —335; varekoelen 440330280; vaarzen 400310 -225; pinken 310—226—190. eraskalveren 200— '55—80 WOERDEN, 29 Oct. Kaasmarkt. Aanvor- '"3 artljen kaas. Mat rijksmerkt le kw. tot f J; -iem 2e kw. f.60—62. Kmdcl vlu", Redactie-staf B W Menkhorst Buitenland en Tooneel: K Been Binnenland en 8port; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3