LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAG-LAD Eerste Bled Woensdag 29 October 1941 Onderhoud met rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart OFFKIEELE KENNISGEVING KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT Afdeeling Leiden van den .N. V. B. Over den toestand in Nederland RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Binnenland Straks als Moskou valt Buitenland Amerika en de oorlog Engeland erkent Syrië Duizenden gevangenen.* 8-7-6-0-0 De Diplo over de rede van Roosevelt Radiorede van Serrano Suner Proclamatie van Roosevelt CURSUSSEN VOOR HOTELPERSONEEL. Ook in den komenden winter. Maandag j.l. heeft ln het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden een bespreking plaats ge had met belanghebbenden uit het hotelbedrijf. Ook in dit bedryf komt werkloosheid voor, vooral in de wintermaanden. Reeds in vorige winters zijn met het oog hierop cursussen gehouden voor het personeel, dat in het hotelbedrijf een bestaan vindt. Dit schept niet alleen gelegenheid tot nuttig besteden van den vrijen tijd, maar stelt de be trokkenen ln staat hun vakkennis en vakbe kwaamheid te verhoogen en aldus de kansen om in de toekomst werk te verkrijgen en te behouden aanmerkelijk te vergrooten. De opzet der cursussen is overigens zoodanig, dat, reke ning houdend met de bijzondere positie van dit bedrijf, ook het personeel, dat niet geheel werkloos is en bijv. nog een of twee dagen per week werk vindt, toch de cursussen kan volgen De bij de bespreking aanwezige werknemers uit het hotelbedrijf stemden met het voorne men opnieuw een cursus te organiseeren, ge heel ln en verklaarden zich bereid tot deelne ming. Thans zal overleg worden gepleegd met de bevoegde gemeentelijke en Rijksorganen, opdat zoo mogelijk op korten termijn tot Instelling van een cursus kan worden overgegaan. Werknemers uit het hotelbedrijf, die nadere Inlichtingen omtrent deze cursussen wenschen, kunnen zich wenden tot de afdeeling Hotelbe- drijven van het Gewestelijk Arbeidsbureau al hier of tot een der bijkantoren te Alphen a. d. Rijn, Katwijk en Lisse. COR RUYS' MALLEMOLEN. Cor Ruys' Cabaret en Klein-Tooneel „De Mallemolen" zal van Vrijdag a.s. t/m Donderdag 6 November, in het Luxor-theater te dezer stede, een aantal voorstellingen geven. Cor Ruys zal zijn bekende „Eigenwijze liedjes" van Brammetje zing-zeg-spelen en tevens optreden als conferen cier en ln v.erschlllende één-acters. Voorts zullen hun medewerking verleenen: Conny Stuart. Beuker en Denijs de bekende pianisten, Louis Bouwmeester en partner in hun parodistische dansen en voorts Anton Ruys, Rerard Schild, Joke Wells, Willy Ruys, Asta Lee en Tilly Ruys in schetsjes en black-outs". DE KRANT KWAM JUIST OP TIJD! Gistermiddag vond een krantenbezorger de 78-Jarige weduwe v. d. L. bewusteloos liggen in de keuken van haar woning in de Nieuw- steeg. Het bleek, dat het gas stroomde uit een kraan, welke zij verwisseld had met die van een gasfornuis en waarop geen slang was aan gesloten. De ijlings ontboden Eerste Hulpdienst slaagde er met behulp van een zuurstofappa raat ln de levensgeesten weer op te wekken, zoodat de krantenbezorger juist bijtijds was verschenen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Geise en Strotmann (Beperkende Bepalingen) Botermarkt 11, Lelden, verwerken van en handel in pelterijen, fabr. van en handel in machine rieën, exploitotie van patenten. Vennoot.en. J. J. Strotmann. Leiden (Huwclijksche Voorwaarden) cn A. van cic Pol, Leiden (idem). Wijziging- Herm.s. de Poode, Geversstraat 69. »st, handel in brandstoffen, tuingrind, duinzand «.n schelpen. Uittredend Eigenaresse: Wed. S. de Roode- van der Lof Oegstgeest, dd. 16 Out. 1941. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 42- jarige conducteur der H.TM., C. A. uit Wasse naar. toen hij nabij den Wassenaarscheweg uit een rijdende tram sprong, gevallen, waarbij hij een hoofdwonde en een lichte hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Aan mej. M. Crama—Planken werden heden een medaille en oorkonde uitgereikt vanwege het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Huisvrouwen in verband met haar koperen jubileum als werkster ln dienst van de familie dr. J. Munk alhier. Met ingang van 1 November zijn benoemd tot kantoorbediende der P.T.T. in vasten dienst de reserve-ambtenaren B. A. Harteveld, F. P. Hemerik, Th. P. Yperlaan en S. Naber. 5 Zaterdag as. herdenkt de heer J. Gouwen- tak, conducteur bij de N.Z.H.T.M den dag, dat hij vóór 40 Jaar by die maatschappij in dienst trad. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zyn geslaagd de dames A. W. van Suylekom en J. A. Fortmann, beiden te Den Haag. Met ingang van Maandag a.s. is benoemd tot adjunct-inspecteur van politie to Delft, de heer F. H. A. Greive, die sinds 1938 werkzaam is aan het politiebureau alhier, aangesteld als volontair, de laatste maanden als klerk 2de klasse. VOETBAL. UITSLAGEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Zaterdagcompetitie le klasse: Quick B. 2—Leiden 1 22; M.S.V. 1 Koudekerk 1 15: Rijnsb. B. 1A.R C. 2 5-2; 2e klasse A: Koudekerk 2—Noordwfjk 3 32; Leiden 2—Rijnsb. B. 2 4—8: R.C.L. 2—G.W.S. 1 3—5: 2e klasse B: Quick B. 4A.S.V. 1 37: 3e klasse: A.R.C. 4—Rijnsb. B 3 3—4; Ter Leede 3—A.S.V. 2 6—2; CNV. 2—Quick 3. 5 Q.B, 5 niet opgekomen. Adspir; Alphia—TerLeede 2—3; Quick B. - Rijnsb. B. 7—2; Rouwkoop—Noordwijk 1—3. Zondagcompetitic. le klasse: Leidsche B. 1L.D.W.S. 2 1—2; Morschkw. 1U.V.S. 4 25. 2e kl. A: Alphen 4—UV.S. 5 2—6; Lugd. 4— Rouwkoop 2 3—1: U.V.O l—Roode ïmi.-g 2 4-3; 2e kl.B: Roodenburg 3Z.L.C. 2 2 1; T.OFA. 2Beresteijn 1 2—2. 3e kl A: AS.C. 6—Kagia 1 4—7. Sportman Roodenburg 4 14; U.V O. 2LFC. 5 1—6, U.V.S. 6—A.O.V. 2 c 6. 3e kl. B: L.D \V ti. 4--A/L. 2 2—3, Rooden burg 5—A.SC, I 42. 4e kl. A: Beresteijn 1—a S C. 8 1 16. 4e kl. B: Alpen 5Lu$d. 3 -1: AC..V. 3 Z.L.C. 4 0—6; A.Z.L. 4—'J O. 3 Kagia 2 —Roodenburg 7 8—1. Adspir. A: U.VB. (a)—Alphen 5—0; TO NA. —AS.C. (a> 2—5. o Adspir. B: A S.C. (b)—Roodenburg (a) 7 -2; A.O.V—U.V8. (b) 2—0; Rouwkoop—L.F.C. 6-1. R.K. Elftallen. le klasse: Foreholte 1DOCOS 1 25; SJC 2 —Lisse 2 2—0. 2e kl.: Alph. Boys 2VCH 1 31; VVSB 2 SJC 3 90 3e kl A: DOCOS 3—VVLV 2 1—2; Leimul- den 2—Nic. Boys 2 53. 3e kl. B; VVSB 3—DOCOS 5 15—0; Foreholte (Van een A.N.P.-verslaggever) Naar aanleiding van zijn bezoek aan Krakau heeft de rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, de Krakauer Zeitung een interview verleend over de ontwikkeling in Nederland sedert de instelling van het rijkscommissariaat en over den huidigen toestand in dit land. Eenige der voornaamste gedachten van de zeer vrijmoedige uiteenzettingen van den rijkscommissaris zijn reeds behandeld in een uittreksel, dat inmiddels in de Nederlandsche bladen reeds is afgedrukt. Wij zijn in staat verdere bijzonderheden weer te geven uit het onderhoud van den hoofdre dacteur der Krakauer Zeitung met den rijks commissaris. De rijkscommissaris begon met te verklaren, dat hy den indruk had gekregen, dat klaarblij kelijk het openbare leven in het Gouvernement- generaal als resultaat van den Duitschen op- bouwarbeid, die nu twee jaren duurt, volledig is geconsolideerd. Vervolgens sprak hij over de bestuursbeginselen, die in Nederland thans gel den als grondslag voor de leiding van dit land. Terwijl men in het Gouvernement-generaal een geheel nieuw en uitsluitend Duitsch bestuur heeft moeten instellen kon de taak van het Duitsche bestuur in Nederland beperkt worden tot de leiding en controle over de overigens slechts door Nederlanders uitgeoefende recht- streeksche uitvoerende macht. Ondanks den typisch liberalen, democratischen en kapitalistischen karaktertrek heeft men een betrekeklijk goed functionneerend bestuursappa raat aangetroffen. Terwyl de bevolking en ook de ambtenaren aanvankelijk zeer gereserveerd waren tegenover de door de oorlogsnoodzake- ljjkheden bepaalde regelingen en terwijl zekere onvermijdelijke gevallen, waarin in het politieke leven moest worden ingegrepen, in het eerst op scepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeur tenissen intusschen aan breede kringen der be volking een beter inzicht gegeven en ze zelfs gewonnen. Rijksminister Seyss Inquart ging vervolgens ln op de zuivering van het politieke- leven in den loop waarvan niet minder dan 40 partijen, bestanddeelen van de vroeger autonome, ver splinterde democratie van Nederland, ontbon den zijn, een stap, die zonder eenigen merk baren schok voor het openbare leven verloopen is. In dit feit is het duidelijke bewijs geleverd, dat de politieke lnpulsen van het Nederland sche volk niet meer van deze instellingen uit gingen. Met den 22sten Juni is overigens een duidelijke scheidingsstreep getrokken tusschen het verleden en het heden. De Führer heeft geheel Groot-Duitschland voor Europa in de waagschaal der geschiedenis geworpen. Daar mede had niets, dat dezen strijd niet steunde, meer recht op bestaan. In het politieke leven van Nederland kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroe gere Koningin plaatst. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederlandsche bevolking „Oranjebolsjewieken" genoemd. Het betreft voornamelijk vroegere sociaal-democra ten en katholieke kringen, die nog kortgeleden zich over een dusdanige houding zeer zouden hebben geschaamd. Wat den invloed betreft, om vat de Oranjevleugel in het algemeen die be volkingslagen, welke thans nog met haar be staansbasis in het vroegere systeem geworteld zijn. De houding der Duitsche leiding is hier uiteraard scherp afwijzend. Wanneer weliswaar de stemming des volks in zekere mate beinvloed wordt door deze dwarsdrijvers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zijn houding het geval. Afgézien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Amsterdam zyn voorgekomen en welker aard geprononceerd Joodsch-bolsjewis- tisch was, heeft zich nooit iets van ernstig storenden aard in Nederland voorgedaan, of schoon Amsterdam als voornaamste centrum van het marxisme en zetel van de centrale der com munistische afgezanten van Moskou voor het Westen moest worden beschouwd. Tegenover dezen negatieven kant van het huidige politieke leven plaatste de rijkscommis saris vervolgens de Nationaal-Socialistische Be weging onder leiding van Mussert, die ondanks systematische onderdrukking met alle machts middelen van den staat en de maatschappij, zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehandhaafd. Na een parallel met de ontwikkeling in Duitschland vóór het overnemen van de macht door de N.S.DAP. schetste de rijkscommissaris een beeld van de beweging van Mussert. die na te zijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten is voor het toetreden van nieuwe leden. Al is de N.SB. ook niet. tot staatsparty ver klaard, de Duitsche bezettingsmacht doet toch steeds gaarne een beroep op haar aanhangers, wanneer het er om gaat functionnarissen te verwerven met open blik voor de nieuwe orde- GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt bekend dat wegens geringen aanvoer uitsluitend aan hen, die steunullkeering ontvangen van den gemeen telijken dienst voor Sociale Zaken en bij dien dienst bonnen hebben gekocht, vanwege de ge meente visch zal worden verkocht op Donderdag 30 October a.s. in het Waaggebouw, des voor middags van 9—12 uur. Papier om de visch in te pakken dient mede gebracht te worden. Zij, die bij Maatschappelijk Hulpbetoon bon nen hebben gekocht kunnen deze bewaren tot den verkoop, welke voor hen, zoo mogelijk, de ^volgende week zal plaats hebben; deze bonnen kunnen echter ook tegen ontvangst van het daarvoor bestede bedrag ingeleverd worden op Donderdag as. te 2 uur aan de Lammermarkt 65. Lelden, 29 October 1941. 4626 De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. 2—Lisse 4 4—0; VVSB 4—DOCOS 4 0—6 Juniores A: DOCOS—'Tellingen (A) 2—4; W SB—SJC 7—0. Jüniores B: Alph. BoysDOSR 91. Adspir. A: SJC (a)Lisse 90. Adspir B; WLV—SJC (b) 0—0: VVSB (b)— Teijlingen 1—2. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De eerste wedstrijd voor de competitie 2e klasse werd gisteravond te Leiderdorp gespeeld, in een lokaliteit der Touwfabrieken. Met gering verschil (5%4%) won Schaak genoegen I (0) van VTL I. De eerste klasse. Voor deze groep (le kl. B) is ook reeds ge speeld. Taveno I verloor met groot verschil (2-8) van de R.K. Schaakclub De 2 Koningen I, ning welke zich thans voltrekt. De N.SB. be schikt over een ongeveer met de S.A. overeen komende politieke marschformatie, die onge veer 15.000 man zou omvatten, wanneer niet voortdurend voor bijzondere taken manschap pen daarna werden ontleend. De Nederland sche S.S., opgebouwd volgens de beginselen van de Duitsche SB. is, ter sterkte van onge veer 1500 man. in het bijzonder drager van de Germaansche gedachte in het Nederlandsche volk. Na nog de vrouwenorganisatie te hebben vermeld, wees de rijkscommissaris in het bij zonder op den Nationalen Jeugdstorm, die thahs 16 tot 18.000 hoopvolle en bewust optre dende jonge menschen omvat, die in het meest intieme kameraadschappelijke contact met de HJ. oprukken. Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op het oogenblik in den strijd tegen het bolsje wisme. van wie 2000 bij de SB.-Standarte Westland. terwijl het meerendeel'van hen reeds op den eersten dag van den veldtocht tegen de bolsjewisten opgenomen is in de S.S.-divisie Viking. Met bijzondere nadrukkelijkheid wees rijksminister Seyss-Inquart op de soldateske kwaliteiten van de Nederlandsche vrijwilligers van wie velen reeds het ijzeren kruis dragen, terwijl,een groot aantal zijn optreden met zijn bloed heeft bezegeld. Het Nederlandsche le gioen, waarvan het 4e bataljon kortgeleden door Mussert de eed op den Führer is afge nomen, omvat ongeveer 4000 man, terwijl rond 5000 man in de gelederen van de N.S.K.K. in permanenten dienst aan het Oostelijk front in den strijd gebracht zyn. Zoo slaan de Neder landsche nationaal-socialisten bewust en vast beraden den weg in naar den Germaanschen statenbond van Adolf Hitler, waarin zij den waarborg zien voor een lichte toekomst van het Nederlandsche volk. Over het geheel genomen is het Nederlandsche volk rustig en bezadigd. Het verricht, overeen komstig zijn conservatieve houding, zijn dage- ïyksche werk, dat overwegend ingeschakeld is in de nieuwe continentale huishouding. Meer dan andere gebieden is Nederland ingesteld op het Duitsche rijk, eey ontwikkeling die juist van Nederlandsche zijde actief bevorderd is en die haar voltooiing heeft gevonden in het weg vallen van de douane- en deviezengrenzen tus schen beide landen. Wat de Nederlandsche arbeiders betreft ver klaarde de rijkscommissaris, dat de op Neder land gerichte Engelsche agitatie zonder effect vervliegt. Op dezelfde wijze kan men bij de overwegende meerderheid der boeren een posi tieft standpunt tegenover de nieuwe orde aan nemen, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat de met aardappelen bebouwde opper vlakte met ruim 25 pCt. is uitgebreid. De lan delijke bevolking streeft» er in het algemeen naar in ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resultaat van deze inspanning is, dat het land zich ondanks zijn 260 bewoners pér vierkante kilometer zelf vermag te voeden. De rijkscommissaris maakte in dit verband melding van de aaneensluiting van het landvolk in den pas opgerichten Ne derlandse hen Landstand. De „Krakauer Zeitung" trekt uit de uiteen zettingen van den rijkscommissaris de con clusie, dat de superieure en verstandige politiek der Duitsche leiding in dit ressort van de Duit sche machtssouvereiniteit en verder ook het begrip en het inzicht, dat men thans in toe nemende mate in breede kringen van het Neder landsche volk aantreft, Nederland zonder twij fel de aansluiting zal verzekeren by het komen de nieuwe Europa en wel op een plaats, die in overeenstemming is met de tradities en het verleden. Reeds thans heelt men de wonde, die de oorlog geslagen heeft. Men neemt taken ter hand en voert ze ondanks den voorteaanden strijd van Duitschland met Groot-Brittannic doelbewust uit. Het is. zoo besluit het blad zijn eigen beschouwingen, te danken aan de per- soonliikheid van den rijkscommissaris, dat deze ontwikkeling zich rustig en vreedzaam voor de Nederlanders voltrekt, ten bate van geheel Europa. PREDIKBEURTEN. Boskoop Geref Gem.: Donderdag nam. 5 uur, ds. v. d. Woestijne van Ridderkerk. Hillegom Chr Geref. Kerk: Donderdag- nam. 7% uur, ds. Henstra van Haarlem. Voorschoten Ver. van Vryz. Hervormden (Leidscheweg 66): Hedennam. 7% uur, de heer C. A. C. Nell. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Donderdagvoorm. 10% en nam. 7% uur (Dank stond gewas), ds. de Boer van A'dam. GEREF. KERKEN. Drietal. Te Montfoort cand. W. A. Krijger, thans hulpprediker te Abbenes, cand. C. van der Vaart te Pljnacker en cand. G. Visser te Werkendam. CHR. GEREF KERK. Tweetal. Te Ede. ds. M. Baan te Bussum en ds. J. A. Rlekel, te Delft DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Aangenomen. Naar Amsterdam (5e predikants plaats) ds. W. F. Golterman te Amersfoort. Amersfoort. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Konijnen-diefstal. J. de M. uit Leiden had een konijn gestolen. Dat dier zat in een hok, en toen had de M. het de gemakkelijkste methode gevonden om het dier door de tralies te trekken. De Officier wees erop dat verdachte reeds eerder is ver oordeeld, en daarom vorderde hy nu zes maan den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot vier maan den gevangenisstraf. Diefstal van distributiekaarten. Terzake diefstal van eenige distributiekaar ten stond terecht D. L. A. B. uit Leiden. Ver dachte scheen steeds bijzondere aandacht te hebben voor dit soort diefstallen, zooals de Of ficier mededeelde, de gestolen kaarten waren voor f. 42.— verkocht. De Officier vorderde zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. J. de K. te L. Wendt U tot den heer In specteur der Marechaussee te 's-Gravenhage. Als de soldaten van het nieuwe Europa straks de Duitsche oorlogsvlag in Moskou hljschen, dan zullen daar ook Nederlandsche strijders bij zijn. Want Nederlandsche mannen leveren hun aandeel in den strijd. Nederlandsche mannen bestormen nu de laatste bunkerstellingen voor Moskou, schouder aan schouder met hun wa penbroeders uit alle beschaafde landen van Europa. Straks als Moskou valt, dan beteekent dit, dat weer een stap gedaan is op den weg, die leidt naar de algeheele vernietiging van het bolsje wistische gevaar. Dat daaraan duizenden Nederlanders een werkzaam aandeel hebben, dat Nederlandsche nationaal-socialisten daarbij zyn: de geschiede nis van ons vaderland zal leeren, dat deze man nen den dank verdienen van allen, die het goed meenen met ons land en volk. zy immers stryden voor de toekomst van ons volk, voor de zelfstandigheid van ons land. Daarom, hoewel u reeds te laat ben nog getuige te kunnen zyn van den val van Moskou, zorgt, dat u er bij bent, als de laatste gevechten tegen de bolsjewisten geleverd worden. Meldt u dus aan by het Vrywilligers Legioen Nederland. Koninginnegracht 22 te Den Haag. SPROOKJESSPELDJES VAN DE W.H.N. Het ligt in het voornemen van de leiding van Winterhulp Nederland het restant der sprook- jesspeldjes waarmede destijds gecollecteerd is, op de scholen en ter gelegenheid van kinder feestjes te doen uitdeelen. Tot het tijdstip van de ultdeeling bestaat bij de plaatseiyke en provinciale bureaux nog gele genheid deze fraaie speldjes te koopen. HOTELDIEF AANGEHOUDEN TE NIJMEGEN. Een hotelhouder te Nymegen deed by de politie aangifte, dat een dezer nachten uit een portefeuille op zyn slaapkamer 600 gulden was gestolen, terwyi zyn dochter tot de ontdekking kwam, dat ook eenige sieraden uit haar kamer waren verdwenen. De verdenking viel op een der gasten. Na een onderzoek bleek, dat deze man gedurende de laatste veertien dagen in Nymegen vertoefd had en in verschillende hotels en loge menten had overnacht. Ook kwam uit. dat in een ander hotel dezelfde man onder een valschen naam had vertoefd en daar ook geld, sieraden en textielkaarten waren verdwenen De Nymeeg- sche recherche slaagde er in den jongeman in een café in de binnenstad aan te houden. Een gedeelte van het gestolen geld werd dp hem gevonden. Voorts werden enkele sieraden opge spoord by een vrouweiyke kennis van den ge arresteerde. De aangehoudene bleek te zyn de 22-jarige H„ afkomstig uit Den Haag, die tot zyn 21ste jaar in een inrichting te Zutphen had vertoefd. Den -laatsten tyd dreef hij klandestie- nen handel in distributiegoederen. De politie te Zutphen zocht hem ook wegens verduistering van distributiebescheiden. GEEN AANBRENGPREMIES1 VOOR VERPLICHT VERZEKERDEN. Gebleken is, dat onderscheidene ziekenfondsen, die zich toeleggen op het inschryven van inge volge de ziektewet verplicht verzekerden, er naar streven hun werfkracht te vergrooten door het toekennen van aanbrengpremies.. Om ver schillende redenen moet dit minder gewenscht worden geoordeeld. De commissaris belast met het toezicht op het ziekenfondswezen, heeft daarom het toekennen van dergeiyke premies, voor wat betreft de categorie der verplicht ver zekerden, verboden. TENTOONSTELLING VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Naar aanleiding van den tentoonstelling van den Nederlandschen Arbeidsdienst en den Reichs-Arbeitsdienst. die van 26 October tot 4 November e k. in den Dierentuin te 's-Gra venhage zal worden gehouden, heeft de secre taris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming tot de directeuren en directrices van gymnasia, lycea, inrichtingen van middelbaar en van nyverheids- onderwys in Den Haag het verzoek gericht, te bevorderen, dat de leerlingen van die scholen, gelet op de toenemende beteekenis van den Ar beidsdienst voor de rijpende schooljeugd, de tentoonstelling in zoo groot mogelijke getale zul len bezoeken. DE HULP AAN ENGELAND. President Roosevelt heeft de wet ondertee kend, waardoor het tweede crediet van 5.985 milliard dollar voor de hulpverleening aan En geland in werking treedt. VERKLARING VAN ROOSEVELT. De belangstelling van de zeer talryke journa listen, die gisteren op de persconferentie in het Witte Huis waren verschenen, was geconcen treerd op de zg. van Duitsche zyde afkomstige landkaart van Zuid-Amerika, waarvan de presi dent in zyn radiorede heeft gesproken. Men verzocht Roosevelt publicatie van deze kaart toe te staan, Roosevelt weigerde dit echter door te zeggen, dat er zich op de kaart verschillende aanteekenlngen bevinden, die onthullen, waar de kaart vandaan komt. Een publicatie van de kaart zou derhalve, naar de president opmerkte unfair zyn tegenover zekere lieden en zou ook zyn bron van inlichtingen kynnen doen op drogen. Toen de president er óp gewezen werd, dat men te Berlyn deze landkaart als een ver- valsching beschouwt, gaf de president ontwijkend ten antwoord, dat men te Berlijn ook tien dagen geleden heeft beweerd, dat hij zelf de Kearny heeft laten torpedeer en. Met betrekking tot de Kearny deelde Roose velt mede, dat hij niet over nieuwe byzonder- heden beschikte, doch wel over foto's van het sohip, toen dit de haven binnenvoer, Over zijn briefwisseling met Lewis weigerde Roosevelt corrimentaar te leveren. Hij merkte slechts op, dat Lewis zijn laatsten brief niet be antwoord had. (D.N.B.). United Press meldt uit Londen, dat aldaar officieel is medegedeeld, dat Engeland den „onafhankeiyken Syrischen staat" heeft erkend- Koning George heeft den .president" van Syrië telegrafisch zijn gelukwenschen aangeboden. Binnen afzienbaren tyd zoo wordt in het betreffende bericht gezegd, ?al met Syrië een bondgenootschap worden gesloten. Overwogen wordt een Britsch gezant naar Damascus te j sturen. (D.NJB.) In de geweldige omsingelings- en vernietl- gingsslagen, welke het Duitsche leger tezamen met de verbonden landen in het Oosten voert, worden dageiyks duizenden gevangenen ge maakt. Uitgeput door de dagenlange ontberin gen en door het hevige artillerievuur worden zy in de gevangenkampen ondergebracht. Velé, zeer vele gewonden voeren zy met zich mede en het is de plicht van den 'overwinnaar voor deze menschen zorg te dragen. Immers, een stryder, die de wapenen heeft neergelegd, is buiten het conflict gesteld. Het spreekt vanzelf, dat hier achter de linies een geweldig werk te verrich ten is voor de ambulances. Aan deze mensch- lievende taak zal ook Nederland zyn deel heb ben: Nederland zendt een ambulance. Nederland zendt de beste ambulance, die ooit uitgerust is. Nederland zendt een ambulance, die gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk. Maar dan moet ook n niet achter blijven! Stort vandaag nog uw bijdragen, Iets meer dan u missen kunt op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. 1 De verantwoordeiykheid, waarmede Roosevelt zyn volk door leugens en bedrog een haat- psychose tegen het Duitsche ryk wil opdringen om het voor een openiyke vyandschap en strijd ryp te maken is een des te zwaardere slag tegen ieder gevoel van ethiek en godsdienstzin, omdat Roosevelt het steeds doet voorkomen alsof hij leeft en streeft volgens de beginselen van het Christendom, zoo schryft de Deutsche diploma- tisch-politische Korrespondenz naar aanleiding van de jongste rede van Roosevelt. In werkelijk heid gebruikt hfj zyn woorden niet om vrede en begrip te prediken, doch om infamen laster te verspreiden, die vrees en afschuw voor Duitsch land moeten wekken. Met betrekking tot de beweringen van Roose velt over een z.g. Duitsch program verklaart de Diplo: dergeiyke onzinnige ideeën kunnen alleen ingang vinden in die kringen, welken systema tisch de ware houding van het nationaal- socialisme tegenover de verschillende rassen en godsdiensten is verzwegen. Wie kan er b.v. In Amerika van op de hoogte te zyn, zoo vraagt de Diplo, dat pas enkele weken geleden een nieuwe katholieke aartsbisschop van Paderborn is benoemd? Wie kan het weten, zoo vraagt de Diplo verder, dat er sedert het overnemen van de macht door het nationaal-socialisme in het Duitsche ryk honderden kerken zijn gebouwd en in gebruik zijn genomen? Dat er byna geen dag voorbij gaat, waarop niet in de van bolsjewisten bevrijde sovjet gebieden kerken worden geopend? President Roosevelt kent zeer nauwkeurig de duistere machten van het bolsjewisme, zoo meent de Diplo verder, welke den godsdienst willen vervangen door hun materialistische dwaalleer. De gezworen kameraad en handlanger van deze godloozen echter is hy, president Roosevelt, zelf. Ten aanzien van de poging van Roosevelt om de DuitschZuid-Amerikaansche betrekkingen te vergiftigen, verklaart de Diplo: ieder verstan dig mensch weet. dat Duitschland geen buiten het contingent liggende, overzeesche belangen heeft, dat het integendeel zyn leefruimte zoo wil vormen, dat ook in crisistyd de onafhankelykheid van overzeesche aanvoeren gewaarborgd is. De truc van Roosevelt bestaat ln het verdoezelen van zyn imperialistische plannen met de Ameri- kaansche landen en tegeiyk den gegronden arg waan op Duitschland af te leiden. (D.N.B.). ..Wy Spanjaarden, haten het communisme als Spanjaarden, als menschen en als Europeanen" aldus de Spaansche minister van buitenl. zaken, Serrano Suner, in een radiorede aan den voor avond van den achtsten verjaardag der oprich ting van de Spaansche falange. Uit zuiverste innerlyke overtuiging en voor een hoog ideaal zonden wy onze beste mannen naar het front, toen Duitschland het teeken gaf om op te ruk ken tegen den aartsvyand van Europa. Zonder onderscheid van stand of beroep meldden de vrywilligers zich aan en duizenden Spanjaarden wachten er nog vandaag op dienst te mogen nemen in den stryd tegen de bolsje wisten ter aanvulling van een eereplicht. De overwinning staat voor de deur, het oogenblik waarop God richt over de communistische on derwereld ls gekomen. Nog slechts korten tyd en ons vasteland zal definitief bevryd zijn uit zyn vreeselyke situatie, en in vreedzamen arbeid weer zyn bestemming volgen. Suner herinnerde vervolgens aan het leed van de Spanjaarden onder de roode heer schappij „Het communisme", zoo verklaarde hy, „heeft getracht Spanje te maken tot een kolonie der vyanden van ons land. Deze vyan- den waren de in Geneve vertegenwoordigde ka pitalistische landen, die tydens den burgeroorlog voor den stryd tegen ons kleurlingentroepen naar Spanje zonden en ons vaderland wilden verdeelen in een conglomeraat van Sovjetre publieken. Wy zullen niet vergeten, aldus Suner, dat in Londen een noninterventiecommissie ge- pacteerd heeft met onze vyanden. Spoedig heeft Spanje het onderscheid leeren kennen tusschen die wereld van misdaad en vernietiging, die zich den ondergang van alle fatsoenlijke volken als uiterste doel stelde, en die andere wereld der volkengemeenschap, van den arbeid en van de nieuwe orde. Dit diepe inzicht laat ons niet rusten, aldus Suner ten slotte, voor de naar Rusland gesleepte Spaansche kinderen weer naar den huiseiyken haard zyn gebracht en zij aan zy met de Duitsche en Italiaansche wapen broeders ook de laatste vonk van het bolsje wisme is verdelgd. (D.NB.) In consequent voortzetten van zijn propagan dacampagne tegen Duitschland heeft Roosevelt zyn gebruikelyke jaarlyksche proclamatie voor den wapenstilstandsdag van 11 November dit maal volkomen anders geformuleerd dan de vorige jaren. Roosevelt spreekt in de proclamatie niet, zooals anders, van vrede, maar van de „krachten der wetteloosheid en onmenschelyk- heid", die wederom tegen de Ver. Staten zijn losgelaten. Hy roept het Amerikaansche volk op om op 11 November de vlag uit te steken en in plechtige betoogingen geloften af te leggen op de grondwet der menschelyke vrijheid en op de verdediging van de toekomst der Ver. Staten. (DNB.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2