T weehonderd-zestig Sovjet-divisies vernietigd De Fransch-Duitsche betrekkingen Binnenland 82ste Jaargang ZATERDAG 25 OCTOBER 1941 No. 25026 Generaal Winter uitgeschakeld De blokkade van de bezette gebieden Verspreide berichten De Duitsche insluiting rondom Moskou Naar overeenstemming EERSTE BLAD Wij Germanen Belangrijke radiorede van den Boerenleider Verduisteren: 18.25 uur 8.24 uur 18.23 uur 8.26 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv K Been. Lelden Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen dat in den tijd van 22 Juni tot eind September ruim 260 Sovjetdivisies 'zijn vernietigd. Zij wer den voor 'n deel volkomen in de pan gehakt, ge vangengenomen of zóó geteisterd, dat slechts geringe, verspreide resten zijn overgebleven. Bovendien verloren talrijke Sovjet-divisies meer dan 50 van haar gevechtskracht. De vernietiging van ruim 260 divisies, waar van 226 infanteriedivisies, 40 pantserdivisies en talrijke andere eenheden, beteekent voor de Sovjets een verlies van verscheidene millioenen soldaten, van wie slechts een deel in gevangen schap is graakt. Voort beteekent het vernieti gen van 260 divisies met het daarbij hoorende materieel niet slechts het uiteenslaan van de voor den aanval op Duitschland en Europa ge reedstaande Sovjetlegers, maar bovendien ook van de achter het opmarschfront aangetreden tweede en derde golf. De Duitsche weermacht heeft het bolsjewistische gevaar voor Europa definitief uit den weg geruimd. Ter aanvulling van het weermachtsbericht verneemt het DNB.: Als men bedenkt, dat het weermachtsbericht van 12 October een nieuwe fase in de operaties aankondigde onder verwijzing naar den toen be gonnen aanval over een front van 1200 k.m., blijkt zonneklaar, dat niet steeds afzonderlijke successen, die een gevolg zijn van deze reus achtige aanvalsbeweging, kunnen worden be kend gemaakt. Over een front van 1200 km. rijpt het totale resultaat pas na afloop van tijd. Reeds de tien reusachtige slagen, die zijn ge leverd. sedert het begin van den veldtocht in het Oosten, hadden stuk voor stuk geruimen tijd noodig om ten einde te loopen. Juist de historische afloop van deze slagen, waarvan meestal in het weermachtsbericht slechts mel ding werd gemaakt door verwijzing naar het succesvol verloop van de operaties, houdt de zekerheid in, dat ook de huidige operatie over zulk een breed front op het definitieve succes uitloopt. Bijna dagelijks behelst het weermachtsbericht een zekere Aanwijzing daarvoor, als het bijzon derheden vermeldt omtrent den strijd van het luchtwapen in het Oosten of de omsingeling van Leningrad als onverbrekelijk voorstelt. De kluistering van groote massa's troepen der Sovjets troepen aan Leningrad beteekent op zich zelf een vordering van de operaties, want het omsingelde Leningrad komt eiken dag, waarop het ér niet in slaagt uit te breken, dich ter bij zijn eind. Wanneer bericht over succes van de aanvals- operatie verwacht kan worden, daaromtrent weigert men iets te voorspellen. Wanneer door ongunstig weer, waaronder men vooral het door zwaren regen volkomen moerrassig worden van het terrein verstaat, vertragingen voor den Duitschen opmarsch mochten ontstaan, dan zijn die geenszins te wijten aan optreden van den vyand. Voor zoo ver de Duitsche opmarsch op enkele plaatsen van het Oostelijke front door slecht weer mocht worden benadeeld, zal hij naar men in deskundige kringen ver klaart na het invallen van den vorst en van de koude met het oude elan voortgaan. Generaal Winter aldus dezelfde kringen staat niet meer in dienst van de Sovjets. Wij hebben hem volkomen noodig en wij verwelkomen hem. Men wees voorts in de Wilhelmstrasse nogmaals op het Duitsche besluit om zoolang te strijden tot de laatste bolsjewistische divisie is vernietigd. Binnen welke ruimtelijke grenzen deze ver nietiging geschiedt, noemt men een kwestie van secundairen aard. MAARSCHALK TIMOSJENKO. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Uit Moskou wordt gemeld, dat maarschalk Timo- sjenko, die tot dusver het middenfront der sov jets aanvoerde, de leiding van het zuidelijk frontdeel op zich heeft genomen. De chef van zijn generalen staf, generaal Soekov, comman deert nu het middenfront. Tegenover commentaren in Duitsche bladen, die reeds het hoofd van Timosjenko op Stalins bevel onder beulshanden zagen vallen, beoor deelt men in deskundige kringen ue militaire mutaties in de sovjets natuurlijk zakelijker, zij het ook niet eenstemmig. Allen stemmen wel hierin overeen, dat het Donetsbekken het Ruhrgebied van Rusland als veel belangrijker moet worden beschouwd dan Moskou. Ook de hoofdstad herbergt wapen- en andere voor de oorlogvoering belangrijke fabrieken, doch haar beteekenis ligt vooral op het gebied van politiek en prestige. Daar men in de sovjets, zooals be kend is, Timosjenko voor den besten aanvoerder houdt, heeft men hem thans naar het Zuidelijk front gedirigeerd. Sommige deskundigen nu zien hierin tevens een aanwijzing, dat men Moskou reeds heeft opgegeven, waartegenover de sovjets nog eenige hoop koesteren, het Donets-bekken te kunnen houden. Anderen achten de mutaties in haar geheel een teeken van wanhoop, welke de verwarring onder de bolsjewisten slechts kan verhoogen. Ten slotte meenen sommigen in het buitenland, dat Timosjenko wel geroepen zal zijn, om nu reeds de strategische verdediging van Koebisjev (Samara) te organiseeren, waar heen een deel der sovjet-administratie en het corps diplomatique zijn overgeplaatst. EEN ARTIKEL IN DE DIPLO. In zekere Amerikaansche kringen, welke den zin voor redelijkheid en menschelijkheid heb ben bewaard, is onlangs weer gewezen op de onhoudbaarheid van het standpunt, aan de be zette gebieden van Europa den traditioneelen toevoer van levensmiddelen te willen onthou den. zoo verklaart de „Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz" naar aanleiding van het voorstel van oud-president Hoover om de genoemde bevolkingskringen met zendingen le vensmiddelen te ondersteunen. De Diplo wendt zich vervolgens tegen de uitlating van minister Huil. dat de Duitschers voor de ravitailleering van de bevolking in de door hen bezette gebie den verantwoordelijk zijn en bewijst, dat een dergelijk standpunt op geen enkele wijze met het volkenrecht in overeenstemming is. Het voorwendsel, dat voor de burgerbevolking in de bezette gebieden bepaalde zendingen levens middelen door de Duitsche autoriteiten in be slag zouden worden genomen, is reeds daarom dwaas, omdat van Duitsche zijde alle redelij kerwijze te verlangen waarborgen voor even tueel misbruik zijn aangeboden De geest van de hongerblokkade. welke in strijd is met het volkenrecht, zooals zij door Roosevelt en Huil ondersteund wordt, is in werkelijkheid deze. de bevolking door paupe risme murw te maken of tegen de bezettings- mogendheden in het harnas te jagen. Na gewezen te hebben op de onmenschelijke blokkade van Djibouti en Griekenland, besluit de Diplo met te zeggen: De vijanden van het Duitsche rijk vergissen zich. wanneer zij geloo- ven dat hun onmenschelijkheid jegens bevol kingslagen, welke niet aan den oorlog deelne men. de Duitsche oorlogvoering op de een of andere wijze kan influenceeren of benadeelen. Want het Duitsche voik is wat betreft de le vensmiddelen beveiligd en overigens geldt voor Duitschland het volkenrecht. In ieder geval kunnen Churchill en Roosevelt van een ding zeker zijn: de spilmogendheden, die zich van haar verantwoordelijkheid voor de toekomst van Europa bewust zijn, hebben niet nagelaten uit de met het volkenrecht in strijd zijnde onmen schelijke beginselen van haar vijanden de nood- zakelijke lessen en conclusies te trekken. In de j toekomst zal er voor worden gezorgd, dat dit 1 continent op een dusdanige wijze wordt geor ganiseerd en opgebouwd, dat een arglistige ver- nietlgingswll niets meer zal kunnen uitrichten tegen de Europeesche volken. (DNB). Naar te New York verluidt, hebben de zee verzekeringsmaatschappijen de oorlogsrisico premies voor Amerikaansche schepen, die tus- schen het Westelijk halfrond en het Nabije Oos ten varen, met 25 tot 100 procent verhoogd. (D.N.B.). AMERIKA EN DE WERELDMARKTEN. Het sedert geruimen tijd merkbare streven van Washington naar beheersching der wereld markten door overneming van de Britsche ex portmarkten, van de controle der grondstoffen en van de Britsche export-steunpunten wordt voor de eerste maal toegegeven door het week blad News Week. Volgens dit blad worden te Washington en Londen buitengewoon belangrijke overeenkomsten voorbereid. Als voorwaarde voor het voortzetten der hulp op grond van de leen- en pachtwet moet Engeland o.a. aan de Ver- eenigde Staten het recht verleenen tot gebruik der Britsche steunpunten in het geheele wereld rijk, indien Washington zulks belangrijk acht. Verder wordt de afschaffing verlangd van het systeem der voorkeursrechten van Ottawa en gelijke rechten voor den Amerikaanschen en Britschen uitvoer op de wereldmarkt. Bovendien moet de Britsche monopolistische positie voor belangrijke grondstoffen, als rubber en tin, wor den afgeschaft en deelneming van de Vereenig- de Staten aan de Britsche controle der grond stoffen worden gegarandeerd. De News Week verklaart in dit verband, dat Washington deze overeenkomst beschouwen zou als een eersten stap in de richting van Amerikaansche leiding der wereldeconomie in den tijd na den oorlog. Het blad deelt verder mede, dat Roosevelt reeds verschillende autoriteiten en bureaux voor het ontwerpen van plannen belast heeft met het opstellen van dit na oorlogsche wereldprogram- fna. (D.N.B.) VRIJGELEIDE VOOR DUITSCHERS EN ITALIANEN UIT AFGANISTAN. In welingelichte kringen te Berlijn verneemt het AN.Pdat de Engelschen thans aan de Afgaansche regeering vrijgeleide hebben toege zegd voor de Duitsche en Italiaansche onder danen, die via Turkije naar het vaderland zul len terugkeeren, In Berlijn weigert men verklaringen af te leg gen over de bijzonderheden van dit probleem, men wacht af of men eenige waarde kan hech ten aan de Engelsche toezeggingen aan de Afgaansche regeering, gezien de behandeling die den Duitschers in Iran ondanks de gegeven beloften ten deel is gevallen. In ieder geval hoort de Engelsch-bolsjewistische eisch tot uit wijzing van de Duitschers en Italianen uit Afganistan. zoo zegt men hier, in het systeem van de jungle-politiek thuis, die van Engelsche zijde meer en meer geprefereerd schijnt te worden. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag der ontmoeting tusschen Hitier en maarschalk Pétain in Montoire wijzen de Parijsche bladen in commentaren op de een jaar geleden gewek te hoop en komen zij op voor een voortzetting van de aldaar begonnen politiek. Deze eerste verjaardag van de ontmoeting van Montoire staat tevens onder den indruk van de moorden op leden van de Duitsche weermacht in Nantes en Bordeaux. De Petit Parisien schrijft: Men had gaarne gezien, dat deze verjaardag gesymboliseerd was geworden door de deelneming van de Fransche vrywilligers te zamen met de Duitsche weer macht. aan den strijd tegen het bolsjewisme. Dat zou voor de definitieve verzoening van de beide volkeren het beste onderpand geweest zyn Waarom moet deze dag door een nieuwen aan slag op een Duitschen officier versomberd wor den? Engeland en de Sovjet-unie, die op de slagvelden verslagen en uit Europa verdreven zijn, wilden de DuitschFransche atmosfeer vergiftigen Marxisten en kapitalisten vereenig- den zich in deze bloedige samenzweering. La France au Travail merkt op: Een jaar ge- i leden hebben maarschalk en Pétain en Pierre Laval een streep gezet onder de tragische con- De Duitsche troepen naderen de Krim. Ter herinneringEen foto van een zestal PÜnigers en beulen in Eupatoria. gedurende de terreur in de Krim na de nederlaag van generaal Wrangel in 1920. Tienduizenden moorden hebben zy op hun geweten. (Continental-Holland) flicten der beide volkeren. Engeland wilde ech ter niet zyn droom laten .varen van een oneenig Europa te zien en daardoor is het tot de moor den op leden van de Duitsche weermacht geko men. Frankryk heeft gezien hoe een overwin naar het gisteren de hand reikte, thans ziet het, dat zyn vroegere bondgenoot het met opzet in het ongeluk en verderf wil storten. De misdaden van Engeland mogen echter de Duitsch—Fran sche toenadering niet vertragen. (D.N.B.) Op het Duitsche soldatenkerkhof te Nantes is gisteren in aanwezigheid van talryke vertegen woordigers der Duitsche en Fransche autoritei ten het stoffeiyk overschot van den vermoorden luitenant-kolonel Hotz ter aarde besteld. Maar schalk Pétain liet zich vertegenwoordigen door den prefect van het departement beneden-Loire die een krans op het graf legde. Een groote, zwijgende menigte stond langs de straten. De „Ortskommandant" zeide in zyn rede, dat Hotz steeds de grootste goedheid en het groot ste begrip voor alle moeilykheden heeft getoond en overtuigd was van de noodzakeiykheid van tóenadering in het nieuwe Europa, zoodat hy op de beste wyze met de Fransche autoriteiten samenwerkte. De aanstichters tot dezen moord, aldus de „Ortskomendant", zijn verraders, zy waagden het niet den vijand openlijk aan te vallen. Zy hebben huurlingen gebruikt. Daar de ware schuldigen onvindbaar blyven, zullen de genen. die in dienst van Engeland en Moskou hun misdadige actie in Frankrijk voeren, in hun plaats de verantwoordelijkheid dragen. De ver- antwoordelykheid komt neer op degenen, die meenen tegenover deze misdaad te kunnen zwy- gen of werkloos te blijven. (D.N.B.) Een bezoek van den Franschen ambassadeur, De Brinon, aan den ryksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, wordt in Duit sche politieke kringen beschouwd als een ant woord op de van Angelsaksische zyeje geuite be wering. dat de Duitsch-Fransche betrekkingen door de jongste gebeurtenissen in Frankryk een stilstand of terugslag zouden hebben ondervon den. Van meer belang dan eventueele gissingen naar de beteekenis van dit bezoek is volgens deze kringen het feit, dat de aan Engeland on- derhoorige generaal De Gaulle het noodig heeft gevonden in de Engelsche radio tegen nieuwe aanslagen op leden van de Duitsche weermacht te waarschuwen. Naar men te Berlyn van mee ning is lijkt deze oproep voor het feit te spre ken, dat men'in de keuze der gyzelaars, die voor de moordaanslagen met het leven moeten boe ten. volkómen juist te werk gaat en dat zich onder hen cal van elementen, bevinden, wier verlies aan De Gaulle en zyn Engelsche trawan ten zeer ongelegen komt, daar hy anders nau welijks bereid zou zyn geweest te waarschuwen tegen moor aanslagen. (DNB.) KA ART VAN PELT De Duitsche troepen zyn over een breed front Moskou genaderd, zy bevinden zich nu ten Zuid-Westen in de buurt van Borowsk en Poldolsk; in de centrale sector by Mosaisk en in het Noord-Westen te Klin. De buitenste verdedigingsgordel der Sovjet's aan de rivier te Moskwa werd reeds verbroken. De Moskousche radio publiceert een oproep van den luitenant-generaal Arteljef „ter ver dediging van Moskou", waarin volgens de Prawda o.m. wordt gezegd: „Moskou en de omliggende gebieden zijn in gevaar. Thans is Moskou frontgebied. Van nu af aan is het leven in de stad ondergeschikt aan de behoef ten van het leger en de belangen van het front. Wy moeten er op voorbereid zyn, dat de straten van Moskou het tooneel zullen worden van felle gevechten. Dat beteekent, dat de straten reeds thans een oorlogskarakter aannemen. Ieder huis moet een vesting wor den, ieder venster een voorpositie, ieder inwo ner van Moskou een soldaat. Nog nooit zyn zoo bloedige en langdurige gevechten gelevetd als thans op het terrein voor onze hoofdstad. Maar hoe hard en hoe groot de strijd om Moskou ook zy, wy zullen Moskou niet opge ven. De inwoners van Moskou zyn reeds be gonnen met het opwerpen van barricades, loopgraven en tankvallen. Vele Moskovieten zyn reeds lid van den burgerwacht en strijden op de toegangen naar de stad". Verder wordt in den oproep gezegd: „wie zich niet volkomen en zonder tegenspraak schikt naar het Sovjetleger en niet de discipli ne en de orde in acht neemt, is een verrader en misdadiger, die zonder erbarmen moet wor den verdelgd. De verdediging van Moskou eischt onophoudelyken arbeid, De inwoners van Moskou moeten zich tezamen met het Sovjetleger voor de gevechten, niet alleen te gen de vyandeiyke infanterie, maar ook togen de vijandelyke tanks voorbereiden. Uit de vensters en van de daken der huizen, uit iederen hoek der stad moeten de flesschen benzine en de granaten naar de Duitsche pantserwagens vliegen." Dit Nummez bevat DRIE Bladezi Ja. wy Nederlanders, waren in den loop der jaren vergeten, dat wij behalve Neder landers, ook Germanen zyn. Dat wy deel uitmaken van die groote groep trotsche mannen, die zoo'n belangryk aandeel hadden in de grondvesting van de Westersche be schaving. Germanen hebben nu het zwaard getrok ken tegen de machten, die Europa bedreigen. Zy strijden schouder aan schouder tegen het bolsjewisme, opdat Europa een geluk kige toekomst tegemoet zal gaan. De Neder landers die beseffen, dat ook wy Germanen zyn en daarom plichten hebben, stryden in hun gelederen. Wij Germanen gaven gehoor aan de roep stem van den Führer. Nederlandsche natio- naal-socialisten en Nederlanders, die den nieuwen tyd verstaan, vertrokken reeds by duizenden naar het Oosten. Zy geven het foorbeeld, zy marcheeren en strijden, om dat zy weten, dat alleen hierdoor ons land en volk gered kunnen worden en omdat zy daardoor tevens een eervolle plaats ver overen voor ons geheele volk een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Wij Germanen. Deze naam moge u nu nog vreemd in de ooren klinken, maar de tyd is hiet ver meer, dat u beseffen zult, dat de leider der N5.B. gelyk had, toen hij zijn mannen te wapen riep, omdat wy Neder landers. Germanen zyn en onze plaats is en dus ook die van u, in de gelederen van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Meldt u aan! Het adres is: Koninginnegracht 22, te Den Haag. Hedenavond van 6,30 tot 7 uur zal over den zender Hilversum 2 301 M. door den leider van den Nederlandschen Landstand, den boerenleider E. J. Roskam een belangryke radiorede gehouden worden, waarin mededeelingen gedaan zullen worden, die van zeer veel beteekenis zyn voor het geheele Nederlandsche volk. DE VOEDSELVOORZIENING. Mogelijkheid van toezicht op organisaties, die overheidsmaatregelen uitvoeren. In de Staatscourant is verschenen een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visschery, inge volge hetwelk de directeur-generaal van "de voedselvoorziening bevoegd is aanwyzingen te geven aan organisaties van industrieele of han- delsbedryven. welke by of krachtens de land- bouwcrisiswet 1933 of het voedselvoorzienings- besluit zyn erkend of aan welke de uitvoering van eenigen op grond daarvan genomen maat regel is opgedragen. De organisatie is verplicht de haar gegeven aanwyzingen na te komen. By niet-nakoming kan de directeur-generaal van rechtswege in alle rechten en bevoegdheden van het bestuur en andere organen der organisatie treden Bij de uitoefening dezer rechten kan hij zich doen vertegenwoordigen door een ge machtigde. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening In oorlogstyd deelt hieromtrent mede. dat de be doeling van dit besluit is om een toezicht van overheidswege op dergelijke organisaties moge lijk te maken in die gevallen, dat in de statuten dezer organisaties niet in de mogelykheid van een dergeiyk toezicht is voorzien. Het is voorts bedoeld als. een overgangsmaatregel. Zooals be kend zal bij de toekomstige bedrijfsorganisaties voor de voedselvoorziening eveneens orerheids- te-rieht bestaan. Het ligt niet Jn het voornemen, dat onmid dellijk in vollen omvang van deze bevoegdheden gebruik zal worden gemaakt, doch slechts in die gevallen, dat zulks in het belang van de voedselvoorziening noodzakelijk moet worden geacht. i VLEESCH OVER „DE VRIJBANK". j Aan houders van vetkaarten. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat met ingang van heden de hoeveelheid vleesch, welke over de zoogenaamde vrybank wordt ver kocht, per bon 200 zal bedragen van het nor male rantsoen. Derhalve kan over de vrybank op eiken met „vleesch" gemerkten bon 100 gram vleesch, been inbegrepen en op eiken met „vleeschwaren" gemerkten bon 200 gram vleesch been Inbegrepen, worden gekocht. Voor het koopen van dit vleesch komen ech ter uitsluitend diegenen in aanmerking, die by den verkoop aan de plaatseiyke toewyzlngs- commissie, onder wier toezicht deze verkoop plaats vindt, b.v. aan de hand van hun distri butie-stamkaart, kunnen aantoonen, dat hun destijds een vetVatrt we^d u^ger^kt. TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR DEN NED. ARBEIDSDIENST. Naar wy vernemen zullen, als gevolg van de dezer dagen in verschillende deelen des lands opengestelde gelegenheid tot aanmelding met daaraan verbonden keuring voor een vrywil- lige verbintenis bij den Nederlandschen Ar beidsdienst 600 jongemannen by dit instituut worden geplaatst en wel op Maandag 3 No vember. Zeer binnenkort zullen op nader te melden data weder aanmeldings- en keuringsdagen worden gehouden, met de bedoeling de plaat sing der dan goedgekeurden op 8 November te doen geschieden. ARBÊIDSBUREAUX EN ARBEIDS BEMIDDELING. Onder voorzitterschap van den heer Th. van Lier, wnd. directeur-generaal van het ryks- arbeidsbureau, heeft in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage een tweedaagsche vergadering plaats gevonden van de directeuren en plaatseiyke di recteuren der gewestelyke arbeidsbureaux. In een inleidend woord besprak de voorzitter vel schillende aspecten van de hedendaagsche ont wikkeling der arbeidsbemiddeling. Ofschoon in de vyf maanden, die thans sedert de in-wer- king-treding der rijksarbeidsbemiddeling zyn verstreken, reeds in menig opzicht verheugende uitkomsten zyn bereikt, dient by voortduring in het oog te worden gehouden, dat nog zeer veel arbeid te verrichten valt. In dit verband ge waagde spreker met name van de op handen zynde invoering van het arbeidsboek. Ook wees hij op de voorbereiding van doeltreffende voor zieningen op het gebied van de beroepskeuze en het belang van een deugdelijk geneeskundig onderzoek der arbeiders. De thema's, die de heer Van Lier in zyn openingswoord had aan geroerd, verkregen daarop in breedvoerige be sprekingen, een nadere uitwerking, waarby heel de veelzydige bemoeienis eener op het bereiken van zoo goed mogeiyke sociale en economische resultaten ingestelde arbeidsbemiddeling ter sprake kwam. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey. woonde een deel der besprekingen by en heeft in een ooeiende toespraak zyn visie op verschillende actueele problemen, de arbeidsbemiddeling be treffende. gegeven. Ook ir. Verwey was van oordeel, dat men reden had tot tevredenheid over hetgeen reeds aan vernieuwingen tot stand werd gebracht, waarby spr. nog met name de aandacht vestigde op het heugeiyke feit, dat het aantal arbeiders in de werkverruiming thans het aantal steun- trekkenden niet onbelangryk overtreft. HET DOOR KAASPRODUCENTEN IN TE HOUDEN RANTSOEN KAAS. In de Staatscourant van gisteren is opgeno men een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery. waarby het op grond van de artikelen 7 en 8. lid 2, van het zuivelbesluit 1941 (kaas) den boe renkaasproducent en den producent van Lim- burgsche kaas wordt toegestaan van de door hem bereide kaas een hoeveelheid van 300 gram per inwonend gezinslid per week achter te houden. Onder het begrip „inwonend gezinslid" valt thans ook het inwonend personeel. De periode, waarvoor dit rantsoen gehandhaafd biyft, wordt verlengd tot 23 Mei 1942. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 13.50 uur en gaat onder te 22.48 uur; morgen is het maansopkomst om 14.39 uur en -ondergang om 23.53 uur.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1