VAfl H0UT£iïS KURSTCR£M£ 1 Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 October 1941 Tweede Blad No. 2502S 82ste Jaargang De distributie De uitbetaling van de verhooging der ouderdomsrenten enz. Alles voor het vaderland Het Ziekenfondsbesluit Gemengd Nieuivs De Nederlandsch-Sccialislische Werkgemeenschap ontbonden Water in plaats van slaolie AGENDA Een bolleboos, die gewoon bleef FEUILLETON De vervloekte Viool NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Voor het tijdvak van Zondag 26 October tot Zaterdag 1 November zijn voor de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleesch- waren en melk de bonnen 41 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen, en voor aard appelen bon 41a. Voor de houders van vetkaar ten is tevens bon 41-b voor aardappelen aan gewezen. Na Zaterdag 25 October zijn de bonnen 40 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk en aardappelen niet meer geldig. VERMICELLI OF MAÏZENA. In verband met de distributie van vermicelli en maizena wordt het volgende meegedeeld: Zooals bekend wordt per periode van vier weken een bon van de „bonkaart algemeen" aangewezen voor het koopen van vermicelli of maizena. Aangezien de winkeliers echter bij de bevoorrading bij den aanvang van elke periode op de door hen ingeleverde bonnen voor vijf tig procent toewijzingen voor vermicelli er voor vijftig procent toewijzingen voor maizena ontvangen, zullen zij uiteraard niet altijd in staat zijn op de bonnen van hun klanten uitslui tend maizena of uitsluitend vermicelli af te leveren. Het publiek zal er dan ook uiteraard voor het geval zulks noodlg is in verband 'met den voorraad van den winkelier genoegen mede dienen te nemen een gedeelte van de op de ingeleverde bonnen verkrijgbare hoeveelheid in vermicelli e.d. en een gedeelte in maizena e.d. te ontvangen. VASTE BRANDSTOFFEN. Met betrekking tot de distributie van vaste brandstoffen wordt bekend gemaakt, dat de met „generator-anthraciet tiende periode" ge merkte bonnen van 24 October af ook recht geven op het koopen van één hectoliter (maximum 75 K.G.) anthracietnootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het vervolg elk recht op het koopen van een hectoliter (maximum 75 K.G.) anthracietnootjes IV of V of 50 K.G. turfcokes. MEN MOET GEDULD HEBBEN. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: Omstreeks half Augustus vond de afkondiging plaats van een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van sociale zaken en financien, waarbij, met terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l., een tijdelijke verhooging werd ingevoerd van de ouderdoms-., invalidi- teits-, weduwen- en weezenrente. voor zoover deze het uitvloeisel was der verplichte ouder doms- en invaliditeistverzekering. Nu was het duidelijk, dat de Rijksverzekeringsbank niet aan stonds bij de Septemberbetaling aan alle recht hebbenden den volledigen bijslag, waarop zij aanspraak kunnen maken, zou kunnen geven. Immers, het gaat hier om niet minder dan 260.000 loopende renten, die, geval voor geval, ambtelijk onderzoek vereischen. Ten einde evenwel tegemoet te komen aan het alleszins begrijpelijk verlangen der rente- trekkenden naar een snelle verkrijging van den bijslag, is de Rijksverzekeringsbank er toe over gegaan voorloopig alvast den grondbijslag van 25 pCt. (in sommige gevallen 50, pCt.), waarop de betrokkenen in ieder geval reeht hebben, uit te betalen. Natuurlijk doet dit niets af aan het feit. dat leder rentetrekkende te zijner tijd het eventueel nog ontbrekende krijgt aangevuld en wel ge rekend van 1 Juli 1941 af. Niemand behoeft dus bevreesd te zijn iets tekort te zullen komen. Ofschoon op een en ander al eerder de aan dacht is gevestigd, ontvangt de Rijksverzeke ringsbank nog steeds tal van verzofeken om bespoediging der uitbetaling. Het is duidelijk, dat al deze correspondentie eer tot vertraging dan tot versnelling van den arbeid kan leiden. Daarom heeft men er van moeten afzien, der gelijke verzoeken in behandeling te nemen, of daarover in correspondentie te treden. Brieven van dezen aard zullen dus niet voor beantwoor den in aanmerking kunnen komen. Volledigheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat aan rentetrekkers, die verschillende renten ge nieten, waarvan er één of meer voor bijslag in aanmerking komen en aan degene, aan wie na 1 Juli 1941 een rente is toegekend, om admi nistratieve redenen door het postkantoor nog geen voorloopige bijslag kon worden uitbetaald. Ook deze rentetrekkers krijgen echter, zoodra het daarvoor noodige onderzoek is afgeloopen den volledigen bijslag van 1 Juli 1941 af uitbe taald. DE OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE MEPPEL. Omtrent de te Meppel gevonden beenderen vernemen we thans, dat dr. van Giffen, de be kende oudheidkundige te Groningen, aan de hand van foto's en beschrijvingen, vastgesteld heeft, dat deze beenderen inderdaad afkomstig zijn van walvisschen. Het zijn deelen van een onderkaak, die vroeger nog al eens werden ge bruikt als „koepalen" in het weideland. DE HEER P. KEULEMANS OVERLEDEN. Op 66-jarigen leeftijd is eergisteren te Amster dam overleden de heer P. Keulemans, oud directeur van maatschappelijken steun, welke functie hij van 1932 tot 1940 heeft bekleed. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is A. van Mens, luitenant-generaal b.dop zijn verzoek als militair lid van het gerechtshof te 's-Gra- venhage eervol ontslagen. Dat is niet alleen de lijfspreuk van de W.A. der Nationaal Socialistische Beweging dat is niet alleen het parool voor de aan het Oostfront strijden voor een vnj en zelfstandig Nederland, dat behoort ook de lijfspreuk te zijn van iederen Nederlander die beweert een goed vaderlander te zijn. - De tijd van praten is voorbij. Met debatten en twistgesprekken, met fluisteren worden ons volk en ons vaderland niet gediend. Deze tijd vraagt daden, verricht door vast beraden mannen, die een open oog hebben voor de werkelijkheid, die begrijpen dat daar in het Oosten ook ons land wordt vrij gevochten, dat daar ook over onze toekomst beslist wordt. Alles voor het vaderland. Voor een geluk kige toekomst van ons vaderland, ziehier waarom die duizenden Nederlandsche vrij willigers de wapenen opnamen en samen met de Duitsche weermacht en de legers en de legioenen van andere landen strij den, totdat de overwinning behaald zal zijn. Nederlandsche nationaal socialisten geven het voorbeeld aan alle goedwillende Nederlanders, die niet alleen zeggen dat zij echte vaderlanders zijn, maar die ook de daad bij het woord voegen. Nederlanders volgt da c voorbeeld, meldt u aan bij het Vrijwilligers Legioen „Nedser- land", Koninginnegracht 22, te Den Haag PREMIE DER VERPLICHT-VERZEKFRDEN WORDT JAARLIJKS VASTGESTELD. Aan het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken ingevolge het zieken- fondsenbesluit wordt nog ontleend, dat de premie voor de verplicht-verzekerden jaar lijks wordt vastgesteld door den secretaris generaal op voordracht van den commis saris, waarbjj is bepaald, dat deze premie niet hooger wordt vastgesteld dan noodig is voor het bekostigen van de in het besluit genoémde verstrekkingen. V Verder is bepaald, dat deze premie ten hoogste bedraagt 6 pCt. van het loon in den zin van de ziektewet (zooals gemeld, is de premie voor het jaar 1941 vastgesteld op 4 pCt.). Voor zoover een premieheffing van 6% van het loon niet voldoende is om alle in het besluit opgesomde verstrekkingen te be kostigen, worden die verstrekkingen dien overeenkomstig door den secretaris-generaal beperkt. De werkgevers en de rechtstreeks-verzekerden zijn verplicht alle aangiften te doen. welke ter verzekering van een behoorlijke uitvoering van de wettelijke voorschriften betreffende de zie kenfondsen bij besluit van den secretaris-gene raal zijn bepaald. Hij, die niet voldoet aan zoodanige verolich- ting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hij, die daarbij een valsche opgave doet. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Personen, ingevolge de ziektewet verzekerings- plichtig, zijn verplicht zich vóór 16 November 1941 als rechtstreeks-verzekerden aan te mel den bij een door hen te kiezen algemeen zie kenfonds. dat zijn werkzaamheid uitstrekt over de gemeente van hun werkelijke verblijfplaats. Dit is ook van toepassing voor degenen, die vrijwillig bij een ziekenfohds zijn verzekerd en In het vervolg verzekeringsplichtig zijn. In de overgangsbepalingen is nog bepaald dat bestaande verzekeringen van personen, die volgens de bepalingen van het ziekenfondsenbe- sluit rechtstreeks- en indirect-verzekerden zijn. eindigen, voor zoover zij betrekking hebben op verstrekkingen, als bedeeld in artikel 14. Serveert U liét kopje koffie (surrogaat) met Van Houten s Kunst- Sj crème, dan zie.t liet er niet alleen aanlokkelijker uit. maar liet smaakt ja ook belangrijkA. beter En geen wonder, want Van Houten s Kunst- crème is een uitstekend vervangingsmiddel, waarvan de samenstelling SS op zorgvuldige Wrize is-geschied Het is gemakkelijk] klaar te maken- De inhoud van pakje op lossen in 5 eetlepels water. Vooral de klontjes fijnwrijven. Het papje tenminste 10 mi nuten rustig laten weken. Daarna opkloppen als slag room Als de kunstcrème bijna 'lüf is. één eetlepel suiker (of meer naar smaaktoevoegen en nog even doorkloppen. U hebt dan een behoorlijke portie, voldoende voor 8 tot 10 koppen. Wij lezen in Het Volk de volgende verklaring van het bestuur van de Nederlandsche Socialis tische Werkgemeenschap: Het bestuur van de N.S.W.G. verklaart na mens de' leden van genoemde organisatie, dat de opzet ervan niet anders is geweest, dan de socialistische waarden, in een veeljarigen strijd door de Nederlandsche arbeiders verworven, zoover zulks mogelijk was, te behouden en te beschermen. Het behouden en het beschermen van deze waarden was tengevolge van de aanvankelijk vrijwillige ontbinding der S.D.A.P. door deze organisatie niet meer mogelijk. Derhalve wag het geoorloofd, een nieuwe so cialistische organisatie tot st&nd te brengen, die binnen het raam der door de Duitsche bezetting gelaten mogelijkheden en langs legalen weg kon trachten, practische politiek te voeren. Met oprechte en eerlijke bedoelingen om het bejfïnsel te dienen, hetwelk hun lief en heilig is, zijn aanvankelijk eenjge duizenden socialisten tot de N.S.G.W. toegetreden, die geenszins dè" bedoeling hadden, de SD.A.P te vervangen, maar slechts beoogden, het werk legaal, voor zoover binnen de -ontstane verhoudingen moge lijk was, voort te zetten. De ondermijnende geruchten, welke opzette lijk over leiding en leden zijn verspreid, de grie vende bejegeningen, welke leiding en leden da gelijks bij hun arbeid voor de N.S.G.W. moesten ondervinden, ondanks dat er geen enkele reden bestond om hun oprechtheid en goede trouw in twijfel te trekken, zijn de oorzaak geweest, dat de in het belang der Nederlandsche arbeiders gewenschte groei uitbleef en niet de omvang en de invloed is bereikt, benoodigd om het gestelde doel, namelijk het moeren van practische poli tiek, te bereiken. Hoewel deze ontwikkeling betreurende, zijn leiding en leden van de N.S.W.G. van oordeel, ARRESTATIES TE UTRECHT. De Utrechtsche politie is er in geslaagd de hand te leggen op twee Utrechtsche kooplieden, die verdacht worden van oplichting. Het betreft hier een zwendel in slaolie, tenminste hiervoor ging de vloeistof door, die aan den man werd gebracht. Een inwoner van Utrecht, die een café bezocht, kwam in connectie met zekeren P. S., die hem vertelde, dat hij slaolie kon leveren zonder bon, tegen den prijs van f. 5.25 per flesch. De café bezoeker ging op dit aanbod in en kocht voor dezen prijs eerst 15, daarna nog 14 flesschen. Toen de man later een proef ging nemen met de „slaolie", bleek het, dat er van slaolie geen sprake was. Na een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat de „olie" voor 95 procent uit water en voor de rest uit azijnzuur, een kleur stof en een bindingsmiddel was samengesteld. De politie kon P. S. arresteeren. De man had de dat zij gehandeld hebben tegenover het soclaha- T, JEUGDIGE RIJWIELDIEVEN. De politie te Bennekom. gemeente Ede, heeft als vrucht van haar onderzoek Inzake een te Bennekom gepleegden fietsendiefstal, een geheel complot ontmaskerd. Alereerst werden in een naburige stad aange houden de 16-jarige A. van D. en haar broertje A. A. van D., 13 jaar, oude bekenden van de politie daar ter plaatse. Zij hadden er diverse fietsen gestolen voor winkels en magazijnen. Deze rijwielen verkochten zij aan hun zwager te Bennekom, R. v. d. B.. die de onderdeelen der rijwielen weer verkocht. Behalve R. v. d. B. werden nog gearresteerd J W. v. d. B. en G. de R. uit Bennekom, die evenals J. M.^ tegen wien het onderzoek nog wordt voortgezet, verdacht worden van heling. Negen fietsendiefstallen heeft de politie te Ben nekom door deze aanhoudingen opgelost, Zondag. Evang. Chr. Gem Samenkomsten te 10 uur voorm. cn 6 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelisatie te 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementevoorstelling: Ope ratie geslaagd, 2 uur nam. Stadszaal: Show-avond De Ramblers. 7.30 uur nam Volkshuis: Concert Strijkorkest „De Arend". 3Vi uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar: 14 jaar: alle leeftijden Luvor-theater: „Wie ls gelukkiger dan lk?" f. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Zondag 2—7 uur. doorl. voorstelling. Lldo-theuter: ..Mottige Janus". Dagelijks 7V'a uur nam.; 's Zondags te 114, 4>4 en 7Vi uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trlanon-theater: ..Liefde kent geen grenzen" t. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 U. doorloopende voorstelling Qnslno-theater: „Het leven ls heusch niet zoo kwaad" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. *8 Zondags te 2. 4Vi en 8 uur nam. Rex-theater: „Slotaccoord" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26'/a uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7>4 uur, „Dakloozen". 's Zondags gesloten De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 October, 20 uur, tot Zaterdag 25 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapen burg 9, Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest doorde Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, Telef. 26274. I LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). tisch beginsel, zooals naar hun inzichten en overtuiging hun plicht gebood. Zij vinden het allerminst onteerend te moe missie. S. moest de flesschen verkoopen voor den prijs van f.4, onder beding, dat hij zelf mocht behouden wat hij-meer kon krijgen. Uit het ten erkennen, dat de N.S.G W. tegenover den df verspreiden laster en de op groote schaal onder- j i J?' YJaar deze ala mijnende tegenwerking, geen middelen ter be- i surrogaat verkocht werd. De fleschen waren wel schikking staan, om, met zichtbaar resultaat, i JXrten 8 doch droegen geen practische politiek op socialistischen grondslag j eiucetten- te voeren. Het is op deze gronden, dat leiding en leden besloten hebben allen toegetredenen hun vrijheid te hergeven en met ingang van 19 October 1941 tot ontbinding der N.S.G.W. zijn overgegaan. Ten slotte besloten leiding en leden, het nog aanwezige kassaldo ter beschikking te stellen van „Winterhulp-Nederland". BURGEMEESTER VAN HILVERSUM IN HET HUWELIJK GETREDEN. Gisteren heeft onder zeer groote belangstel ling uit het geheele land de huwelijksvoltrek king plaats gehad van den burgemeester van Hilversum, jhr. mr. E. J. B. M. von Bönning- hausen en jhr. A. A. E. baronesse thoe Schwar- zenberg en Hohenlandsberg. Om twaalf uur arriveerde aan het raadhuis te Hilversum de leider der N.SB ir. A. A. Mussert, vergezeld van zijn adjudant dr. H. A. J. Kessler. Nadat Mussert in de trouwzaal had plaats ge nomen, werd het bruidspaar binnengeleid en verrichtte wethouder Raad als -ambtenaar van den burgerlijken stand de gebruikelijke cere monieën. Getuigen bij de plechtigheid waren de broer van den bruidegom, jhr. Egon von BÖn- ninghausen en mr. M. M. Rost van Tonningen. In de fraai versierde burgerzaal vond daarna een druk bezochte receptie plaats, waar ir. en mevrouw Mussert het bruidspaar als eersten gelukwenschten. Omstreeks twee uur was de plechtigheid geëindigd. Des middags maakten de formaties SS., W.A en W.J.S. een marsch door de gemeente, ter wijl de reeks van plechtigheden gisteravond werd besloten met een filmavond in het Casino- theater. Men schrijft uit Utrecht aan het „Vad Onlangs slaagde onze jonge stadgenoot L. van 17 jaren zegge zeventien jaren! voor akte wiskunde m.o. K. I met een lovend judicium der examencommissie. Deze leeftijd was tot nog toe iets ongehoords. Van het maximum van 60 pun ten verkreeg hij 45. En hij behaalde daarbij'. 4 zevens, 1 acht en 1 negen. Hij werkte voor dit examen geheel op eigen houtje, daarbij alleen gebruik makend van de gewone studieboeken, de gulle hulp der Stedelijke Bibliotheek en het Nieuwe Tijdschrift voor Wiskunde, waarin hij ook onlangs schrik niet, lezer een studie publiceerde over „Eenlge eigenschappen betref fende de rechten van Wallace van een driehoek" Dezen zomer deed hij het eindexamen gymna sium B., waarbij hij een gemiddelde voor de wiskundige vakken behaalde van 9 2/3 en geen enkele onvoldoende. En nu is hij student in de wis- en natuurkunde aan de Utrechtsche Uni versiteit. Maar nu zie ik u weer bedenkelijk kijken, zelfs ietwat medelijdend. Gij schijnt te willen vra gen: Maar is dit nu wel het ideaal voor zoo'n knaap, haast een kind nog? Akten en wiskunde en nog eens akten en wiskunde? Wat zal zoo'n jongen aan zijn jeugd hebben gehad? Boeken en nog eens boeken. Aangestaard als een wonder, maar niet bemind. Nooit jong geweest. En waar moet dat heen? Misschien nu al over het paard getild, eigenwijs en pedant. De „knappe jongen" overal! Stel u gerust. Onze 17-jarige is een doodgewo ne jongen, behalve dan dat hij een ongewonen aanleg voor wiskunde vertoont. Hij kan zich nog eerlijk vermeien in de lectuur van kinder boeken als die van mevr van Hic^fcum en met de Duizend en Een Nacht dweept hij. Hij is han dig en practisch, weet zich door de moeilijkhe den. die er ook voor hem zijn geweest, heen te slaan, is bescheiden gebleven en rustig. Het ont breekt hem geenszins aan humor en hij is, of schoon allerminst zijn diensten overal aanbie dend, toch heel hulpvaardig. Een bolleboos, die gewoon bleef. VERZAMELAARS. Baas boven baas. Verzamelwoede uit zich in. velerlei vormen. De heer R. Kröttje, te Apeldoorn, oud-chef veld wachter van Tietjerksteradeel, bezit een verza meling van 800 lucifersmerken, welke hij in den loop van vele jaren bijeen heeft gebracht. Een andere verzamelaar van lucifersmerken, in Den Haag woonachtig, met wien de heer Kröttje onlangs in contact kwam, bleek hem echter verre te overtreffen met een verzameling van 5000 merken, waarvoor hij, om ze bijeen te krijgen, zelfs verre buitenlandsche reizen had gemaakt. Vooral Japan en China leveren een groote verscheidenheid van deze merken op. Een relatie van laatstgenoemden verzamelaar bezit evenwel een collectie van 16.000 van deze merken! De heer Kröttje. te Apeldoorn, heeft zich de laatete jaren ook toegelegd op de verzameling van etiketten van sigarenkisten en -doozen en van die van sigarettendoozen. Voor zoover hij weet, bezit hij op dat gebied in ons land geen ernstige rivalen. In hoofdzaak omvat zijn col lectie etiketten van Nederlandsche sigarenkisten. De fabrikanten stelden hem op zijn verzoek wel willend hun etiketten beschikbaar. Sommige fabrieken hadden niet minder dan twintig ver schillende, zoo meldt de N.R.Crt. De verzamelaar heeft nu reeds 5000 stuks bUeen, welke hij op alphabetische volgorde" ln albums heeft gerangschikt. Dat zijn etiketten een zoete herinnering zouden worden, had de verzamelaar bij het begin niet verwacht. De lust tot verzamelen van den heer Kröttje strekt zich verder uit tot gedroogde wilde en cultuurplanten, welke collectie 3000 stuks omvat. BLIKSEMINSLAG. Tijdens een kort doch hevig onweer ls eer gisteren brand ontstaan bij den landbouwer Ardesch te Dalmsholte (gem. Dalfsen, OverJJsel). op wiens erf een houtmijt afbrandde en bij den landbouwer Wunnink, van wien een veeschuur verloren ging. Het vee kon worden gered. In Heino brandde een hooimijt tot den grond toe af. VILLA AFGEBRAND TE NUNSPEET. Eergistermiddag is te Nunspeet een villa aan den Eperweg, waarin een pension en rusthui3 gevestigd waren, tot den grond toe afgebrand. Het vuur ontstond op den zolder, waar een mon teur aan de centrale verwarming had gewerkt en deelde zich het eerst mede aan het rieten dak en vervolgens aan de woning zelf. Toen de brandweer arriveerde, was er practisch al niets meer te redden. De bewoners hadden voordien nog eenig huisraad in veiligheid ge bracht. De schade wordt door verzekering gedekt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Eergisteravond is in de Oldenzaalschestraat bij Enschedé de 51-jarige wlelrijdster mevrouw Wolterink, toen zü een zijweg wilde inslaan, door een haar achteroprijdenden vrachtauto aangere den. De vrouw was op slag dood. Het ongeluk gebeurde onder de oogen van haar man, die vlak achter haar reed. IN HET RUIM VAN EEN SCHIP GEVALLEN. De 29-jarige ongehuwde schipper H. Bos uit Meppel is tijdens werkzaamheden op zijn schip bij Oegstgeest van ongeveer anderhalve meter hoogte in het ruim gevallen. Dr. Bertels uit Leiden constateerde een hersenschudding. Tij dens het vervoer naar het Academisch Zieken huis te Leiden is het slachtoffer overleden. door PETER FAZEKAS. (35 Pettie had zijn viool meegebracht, omdat hü haar nooit alleen liet, men bekeek haar van alle kanten en vooral de Inscriptie van den meester uit Cremona verwekte opwinding onder de aan wezigen; êr waren sommigen, die de echtheid van de viool in twijfel trokken en beweerden, dat Stradivari op zijn etiketten niet het woord „faciebat", maar fecit" geschreven zou hebben, doch met zekerheid wist niemand dit. Pettie echter maakte er zich boos over, hij wilde de eer van den vioolbouwer, van zijn schoonvader en van zichzelf redden, hij sprak echter nog steeds geen woord, stond maar kalm op, haalde zijn viool uit de kist te voorschijn en met een gemak, zooals hij dat gewend was, stapte hij op de twij felaars toe en speelde hun fluweelzachte melo dieën in het oor, welke de luisteraars in de sfeer van langvervlogen eeuwen terugbrachten. Zóó- iets hadden zij in de concertzalen, van de meest beroemde solisten nog nooit gehoordEn vol daan legde Pettie zijn viool in de kist terug. HOOFDSTUK XI. Alma had den smaak van uitgaan geproefd en Pettie verzette zich er niet tegen, den avond bij den consul te herhalen. Zij ontvingen ook van andere zijde uitnoodigingen, zij waren graag ge ziene gasten, overal, iedereen wilde met het merkwaardige echtpaar kennis maken. Met klei ne variaties liepen haast alle avonden zoo af: Alma nam deel aan de conversatie en Pettie zweeg. Soms mocht hij op zijn Stradivarius spe len en oogstte dan enorme successen. Het sei zoen te Nice was reeds lang geëindigd, nieuwe steden, nieuwe café's, nieuwe kennissen doken op, en dan raasden de treinen en booten weer verder met hen: instappen, uitstappen, instap pen, verder reizen, verder draven; transparanten kondigden de komst van Zigeuner-comtesse- Stradivari aan, couranten haalden de geschiede nis van de met een Zigeuner gevluchte gravin op: louter sensatie en romantiek, die echter de menschen trokken evenals een marionetten-the ater op het midden van een plein, of geëtaleerde keurige poppen, waarvoor iedereen een oogen- blik blijft staan. Pettie speelde en Alma onderhandelde. Zij was degene, die van hem de klappen kreeg en hij was het. diede slaaf bleek Hij had geen im presario noodlg, z(j regelde alle dingen over contracten en speeltijden, hij legde zich er bij neer. Met een ongekend talent of was het wijze voorzorg? incasseerde zij alle inkomsten van Pettie. hij mocht alleen dót eten en drinken wat men hem vóórzette en alleen dót geld bij het kaartspel onder zijn collega's verspelen, dat hij bijverdiende. Doch achter haar activiteit was de wil verborgen, het-ouderlijk huis en haar kin derloos leven te vergeten en van haar nieuwe omgeving dót te maken wat er van te maken was. In het razende tempo, waarin zij leefden, gunde z(j hem geen pauze, geen vacantie van nog maar één week; ieder seizoen speelde hij elders, zij hadden nauwelijks gelegenheid om piet elkaar te spreken, want de werkindeeling bleef zooals altijd: Pettie kwam steeds laat naar huis. Maar bovendien waren zij allang uitge praat, zij onderhielden zich liever met anderen, Pettie. was de afgod van het publiek en Alma schitterde in de meest exclusieve gezelschappen: zij waren als twee sterren, die op een grooten afstand gezien, naast elkaar schijnen te staan, doch van naderbij bekeken, véél verder van el kaar verwijderd zijn, dan zij ook zélf vermoed den Haar eerzucht kende echter geen grenzen en Iedere zes maanden zorgde zij voor een nieuw engagement, zij sleepte hem van stad tot stad. van land tot land. van werelddeel tot werelddeel. Door hem tot steeds grooter* successen op te jagen en zich daarin zélf te betrekken, meende I zij haar verleden in een sluier te kunnen hullen Pettie, prak zij tegen hem op een der vluchtige déjeuners, welke zij op hun kamer te- 1 zamen gebruikten, -- je hebt hier een uitnoodl- glng gekregen Alweer, merkte hij apatisch op, waarheen nou? Jets heel anders. Naar Italië. Ik heb daar toch al heel wat keeren gespeeld, wat is er dan voor bijzonders aan? Uit Cremona Een geheimzinnig licht verscheen er in zijn oogen, droomerig keek hij voor zich uit bij het hooren van dit woord: Cremona. Dóór leefde en werkte hij, aan wien hij zijn groote successenén zijn vrouw te danken hadStradivari! Is Cremona- dan een vacantie-oord, of een groote stód, waar het de moeite waard is, met het orkest naar toe te gaan? Neen. Pettie. Cremona is een klein stadje, doch het gemeentebestuur organiseert een feest- week om de menschen te trekken en noodigt jou uit, om op je Stradivari als solist op te treden Pettie schrok. Als solist? Maar zoo speelde ik nog nooit, alleen met een orkest. Dat weet je toch heel goed. Heb je soms geen zelfvertrouwen? glim lachte zij Jij met je spel en je viool kunt bergen verzetten, als je maar wilt. Ik heb zoo'n verkeerd voorgevoel Wat, voorgevoel. onderbrak zij hem, een Stradivarius brengt verplichtingen met .zich I mee. Zij had onbeyyust onwaarheid gesproken, want deze Stradivarius bracht geen verplichtin gen met zich mee, waardoor hij of zij gedwon gen werden als opgejaagd wild steeds naar nieu we plaatsen te rennen en steeds nieuwe men schen genot te schenken; het was de geheim zinnige kracht van de viool zélf, die hen beiden niet met rust liet. als een geesel achter hen joeg en hen als haar slaven vooruit dreef, sneller, nóg sneller over alle berijdbare en bevaarbare wegen den aardbol rond, naar het laatste station, naar Cremona. In een sprookjesachtig landschap, in ljet dal van de Po, lag dit vredige, rustige stadje, dat zich in het hoofd haalde, op voorbeeld van de groote steden, een kunstweck te houden. Het wemelde er nu van bezoekers, waarvan het grootste gedeelte ongetwijfeld door de reclame werd aangetrokken, dat hier, in het oeroude bol werk van den grootsten vioolbouwer, de grootste „Zingaro ungherese" van dezen tijd op een echte Stradivarius zou spelen. In de middaguren gingen Alma en Pettie de stad bezichtigen, zij hadden graag het huis van Antonio Stradivari en zijn graf willen zien, doch hoe groot was hun teleurstelling, toen men hun te kennen gaf, dat noch het een noch het ander bestond; het huis was allang gesloopt, een graf had hij niet. zijn stoffelijk overschot werd ver moedelijk onder de steenen van de kathedraal begraven, doch met zekerheid wist men dit niet. (Nadruk verooden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5