De vrijheid ter zee IEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Odober 1941 Dr. Wilhelmina J. de Bouvé Artikel van Karl Megerle De aanslagen in Frankrijk Engeland en de Sovjet- Unie Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken Arts - Katwijk aan Zee (JJN/T IN IIIÏERINj, Vakgroep Kleinkunst opgericht MADKT ÏIMCHIIN^f^J Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen II 18 Onder het opschrift „een slechte zaak" schrijft de diplomatieke medewerker der Berliner Boer- senzeitung. Karl Megerle. omtrent de bewering van Roosevelt, dat het er om gaat, de vrijheid ter zee tegenover Duitschland te herstellen: Het is kenmerkend voor de slechtheid der zaak, die president Roosevelt vertegenwoordigt, dat hij dit tegenover eigen volk en de wereld slechts kan doen met vervalschingen en ge schiedkundige leugens. Op het oogenblik poegt by de massa te bedriegen met de bewering, dat het er om gaat de vrijheid ter zee en. het recht van Amerika op vrije scheepvaart tegenover Duitschland te herstellen. Onder vrijheid ter zee, als zij eerlijk gemeend is. verstaan alle volken, uitgezonderd de Engelschen, volgens de Londen- sche verklaring, het recht om niet alleen in vrede, doch ook in tijd van oorlog ongestoord en vrij handel ter zee te drijven, binnen het kader van zekere, door het begrip contrabande gekenmerkte, beperkingen. Dit standpunt hebben ook de Vereenigde Sta ten tijden^ den wereldoorlog tot aan het tijdstip, waarop zij daaraan gingen deelnemen, gehuldigd en daaromtrent ernstige meeningsverschillen met de Engelschen gehad. Ofschoon president Wilson in zijn veertien punten dit thema weer heeft opgenomen, verklaarde Lloyd George, dat Enge land. als meester der zee. dezen eisch van Wilson niet kon inwilligen, waarop Wilson voor Enge land de vlag streek en zich en zijn land onder wierp aan de Engelsche aanspraak op beheer sching der zee. Ook in den tegenwoordigen oorlog is niet Duitschland, doch Engeland tegenstander van de vrije scheepvaart der neutralen met elkander en van neutralen met oorlogvoerenden. Ook in dezen oorlog werd de vrijheid ter zee begraven op het oogenblik. dat Engeland zijn lijst van contrabande openbaar maakte, een lijst, die vol gens letter en geest een duidelijke schending van het erkende volkenrecht en de wettige be langen der neutralen is. Ook Duitschland heeft bij het uitbreken van den oorlog een lijst van contrabande en een prijzenverordening gepubli ceerd, doch zich streng aan de verplichtingen van het volkenrecht gehouden. Eerst nadat Enge land het volkenrecht terzijde had geschoven, zag Duitschland zich gedwongen, steunend op het recht van represaille, zijnerzijds de Engelsche oorlogvoering met geschikte middelen te beant woorden. Het Is een weinig eervolle houding, indien Roosevelt van zijn land verwacht, dat het zich zonder tegenspraak aan de Engelsche wetten zal onderwerpen en het tegelijkertijd wijsmaakt, dat de Dultschers, na hun volgens het volken recht wettige tegenmaatregelen, oorzaak zijn, dat de vrije handel ter zee wordt gehinderd. De onderwerping aan de Engelsche dictatuur ter zee is zoo volkomen, dat de president, die zooge naamd strijdt voor de idealen der menschhcid. het niet waagt, de Engelschen te hinderen bij het ten uitvoer leggen der hongerblokkade tegen de vroegere bondgenooten; Natuurlijk weet hij ook, wie de verantwoor delijkheid er voor draagt als het gekomen is tot het tot zinken brengen van Amerikaansche sche en. Hij heeft deze. tegen de wetten van zijn eigen land in. naar de gevarenzone gezonden, hij stelt ze eenzijdig ter beschikking der Engel sche oorlogvoering, hij heeft ze onder Panamee- sche vlag laten varen, hij heeft ze onder Inbreuk op de souvereiniteltsrechten van Panama In het geheim laten bewapenen. Hij stuurt ze in Brit- sche convooien, hij stuurt ze naar Britsche havens. Hij heeft ze ook beladen met vliegtuigen en met bommen, die later boven Duitsche steden zullen worden uitgeworpen en Duitsche men- schen zullen dooden. Verwacht hij, dat wij ze zullen laten passeeren en daarmede zelfmoord plegen? Hij weet. dat dit alles niets te maken heeft met de vrijheid ter zee. doch een onderdeel is van een oorlog, die steeds meer tot een Roo- sevelt-oorlog wordt. Geen- fatsoenlijk reeder, exporteur of kapitein zal hem gelooven, indien hij beweert, dat het Duits?hland's belang of be; doeling is de vrijheid ter zee te vernietigen. De vrijheid ter zee behoort veeleer tot de Duitsche levensbelangen, evenals tot de levensbelangen van alle volken der aarde, niet uitzondering van die, welke voor zich een onbeperkte beheersching der zeeën eischen. De beheersching der zeeën is een levensbeginsel voor Engeland. Sedert Roosevelt evenwel zich voorbereidt om ook op dit gebied erfgenaam van Engeland te worden, is er hem aan de vrijheid ter zee voor allen niets meer gelegen. Hij en zijn woordvoerders hebben veeleer aan de wereld verklaard, dat na dezen oorlog de zeeën uitslui tend door de Amerikaansche vloot zullen worden beheerseht en gecontroleerd. Zooveel staat thans reeds vastwie den sleutel zoekt voor een wereld vrede van* langen duur. wie den vrijen handel wil, die moét zich niet richten tot diegenen, die door de aanspraak op eenzijdige beheersching der zeeën alle overige volken, periodiek bedreigen met den economischen oorlog, de hongerblokkade en met de vernietiging hunner economische en. politieke onafhankelijkheid. Want alle wereldoor logen zijn tot nu slechts daarom wereldoorlogen geworden, omdat er geen vrijheid ter zee was. dus omdat Engeland de wereldoorlogen heeft veroorzaakt en Amerika de vrijheid ter zee aan de Engelschen heeft verraden. (A.N.P.). In verband met de terechtstellingen van gijzelaars deelt de secretaris-generaal van het Fransche ministerie voor de inlichtingen mede, dat de bezettingsautoriteiten de voor terecht stelling aangewezen gijzelaars niet kiezen uit de personen, die na een aanslag zyn gearresteerd, maar uit geïnterneerden, "welker strafschuldig heid duidelijk bewezen is. In de Parysclie pers wordt een bekendmaking gepubliceerd- van den militairen bevelhebber in Frankrijk, waarin medegedeeld wordt, dat op den dag na de misdaad in Nantes een lid van de Duitsche weermacht in Bordeaux in den rug is neergeschoten. De daders zijn ontkomen. Ook de daders van Nantes zijn nog niet gepakt. Als boete voor deze nieuwe misdaad, zoo wordt in de be kendmaking verder gezegd, is wederom bevel gegeven tot doodschieten van vijftig gijzelaars, wanneer de daders niet in den avond van 25 October gearresteerd zijn zullen nog vijftig gijze laars doodgeschoten worden. Voor de opsporing der daders wordt een belooning van 15 millioen francs uitgeloofd. De Matin schrijft, dat tot dertien maanden na het begin van de bezetting slechts één moord is voorgekomen. Het vermoorden van Duitsche officieren en soldaten is eerst begonnen, toen de ineenstorting der sovjets een aanvang had ge nomen. Alle Franschen moeten medehelpen om de aanstichters van deze misdaden te ontdekken. Het is ontoelaatbaar, dat het bij een reeks moor den niet gelukt ten minste één moordenaar te vinden. Zyn, zoo vraagt, het blad, de buiten- landsche moordenaars sterker dan de Fransche politie? (D.N.B.). DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis hebben gisteren twee afgevaardigden een hulpverléening aan de sovjet-unie door middel van het zenden vaneen Britsche divisie naar het Kaukasus-front ver langd. Noel Baker (Labour) verklaarde, dat met betrekking tot den oorlogstoestand aan het bols jewistische front in Engeland een diepe bezorgd heid heerscht. Men wenscht ook te weten, wat de Britsche strijdkrachten in het uur van nood in het belang van de hulp voor de sovjet-unie gepresteerd hebben, Baker spoorde de Engelsche regeering aan te bedenken, dat „Rusland geen bijkomstigheid, doch een zeer belangrijk oor- logstooneel" is. De afgevaardigde vroeg ook of men met alle vastberadenheid in den afgeloo- pen tijd gehandeld heeft. Ik deel, zoo zeide hij, den twijfel en de bezorgdheid in breede lagen der bevolking. Hij voegde hieraan toe, de „Brit sche grens ligt aan de Wolga en den Don". Hy bepleitte het zenden van formaties der strijd krachten in het midden-Oosten naar de Oekrai- ne om het bolsjewistische leger te steunen. Wedgewood (ona|hankelyk ondersteunde den j eisch tot het zenden van Britsche divisies naar j den Kaukasus. De Labour-afgevaardigde Bevan 1 zeide: het volk vertrouwt de Engelsche regee- ring niet. De communist Callagher verklaarde, j dat de huidige regeering niet in staat was aan de sovjet-unie de volledige hulp te doen toeko men. welke voor de veiligheid der bevolking in Engeland noodzakelijk is. Hierna heeft de minister van buitenlandsche zaken. Eden, gesproken. Hij zeide. niet zeer gesticht te zyn door den naam „hulp aan Rus land." Het gaat om hulp voor de gemeenschap pelijke overwinning. De geheele kwestie vormt een geheel In dezen geest zijn ook sedert het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie de leveranties naar de Sovjet- Unie gestuurd Geleid door dezelfde opvatting heeft men onmiddellijk getracht verbindings wegen via Iran te verkrijgen, opdat wanneer de weersomstandigheden slechter worden andere toevoerwegen zouden openstaan. Vervolgens beweerde Eden, dat de Britsche marine en de luchtmacht direct hulp aan de Sovjet-Unie verleenen en zeide. dat er zich bij de eerste leveranties aan Moskou grondstoffen hebben bevonden. De tegen de Engelsche regee ring uitgebrachte beschuldiging, dat zy. wat be treft haar houding jegens de Sovjetunie bevoor oordeeld is. bevat geen greintje waarheid. Vervolgens schetste Eden de fundamenteele factoren van deft huldigen toestand. De Sovjet unie. zoo verklaarde hij. gaat een geweldige beproeving tegemoet. Er is geen enkel lid van het Lagerhuis, dat niet oprecht wenscht alles te doen wat in zijn macht is om de bolsjewisten -te helpen. Zelfs wanneer men het ergste aan neemt is het toch in Engeland's eigen belang om Moskou te helpen. Wat zou de positie van Engeland zijn. wanneer de Sovjet-Unie niet meer kan standhouden, zoo vroeg Eden. De En gelschen zien duidelijk de voordeelen. welke voortspruiten uit het conflict tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie. De afgevaardigden moeten hem echter niet vragen wat het resul taat van het overleg in deze kwestie is, daar men hierdoor „den vijand in de kaart zou spelen". Ik kan het huis verzekeren zoo zeide hij, dat de regeefing vastbesloten is de aan Moskou beloofde hulp te erkennen en te geven en wel „met alle middelen, welke ons ten dien ste staan." Eden besloot met een beroep op een „werkelijke eenheid ten aanzien van de natio nale krachtsinspanningen". Dit zou de beste manier zijn, waarop Engeland de Sovjet-Unie zou kunnen helpen, (D.NB.) DE BESPREKINGEN VAN DR. FUNK TE ROME. Het bezoek van den Duitschen rijksminister van economische zaken, dr. Funk. aan Italië, is gisteren beëindigd. Tijdens zyn verblijf te Ro me heeft minister Funk met zijn Italiaanschen ambtgenoot Riccardi alle vraagstukken bespro ken, die van belang zijn voor d? volkshuishou dingen van beide landen, Daarbij hebben zij vooral de economische problemen behandeld, die voortspruiten uit de gemeenschappelijke oorlogvoering van beide volkeren. Zy konden vaststellen, dat de economische samenwerking uitstekend functioneert en wisselden hun erva ringen uit ten aanzien van de behandeling der oorlogseconomische kwesties in beide landen. Bijzondere aandacht werd daarbij besteed aan de taak om alle noodige maatregelen te nemen teneinde het prijspeil op een gezonde basis te houden. Van Duitsche zijde verklaarde men zich in dit verband bereid den reeds sinds 1 Januari vastgestelde lagen Duitschen .kolenprys tot eind 1942 niet te verhoogen. Van Italiaansche zijde werden voor den uitvoer naar Duitschland dien overeenkomstig maatregelen door een „prys- stop" op overeengekomen grondslag genomen. Bovendien kon van Duitsche zijde de aanvul lende levering van eenige voor de oorlogvoering belangrijke producten aan Italië worden toege zegd. Ook in de tegenwoordige behandeling der valutavraagstukken werd volkomen overeen stemming bereikt. Tevens werden de beraadsla gingen over de toekomstige economische orga nisatie van Europa voortgezet. De opvattingen van beide regeeringen over de noodzakelijkheid der stelselmatige ordering van het Europeesche economische gebied ter bescherming van de economische onafhankelijkheid van het Euro peesche continent, stemmen op alle punten overeen. (A.N.P.) VERKLARINGEN VAN JAPANSCHEN WOORDVOERDER. De woordvoerder van het Japansche bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft ten over staan van buitenlandsche persvertegenwoordi gers gesproken over het stopzetten van de hulpverleening der Ver, Staten aan de Sovjet- Unie door middel van verschepingen naar Wladlwostok. Hij zeide: „wanneer dit bericht waar is. zou ik willen zeggen, dat wy voldaan zijn; het is een zeer goede zaak voor elk der betrokken landen". Hieraan voegde hij toe: „Het geeft een opluchting in de gevoelens tus schen Japan en Amerika", doch hij weigerde iets te zeggen over de Japansche stappen be treffende munitieverschepingen via Wladl wostok Hangende een verder onderzoek en de ontvangst van de officieele rapporten weiger de Isjii nadere mededeeiingen te doen. Wel zeide hy nog: „het maakt eenig verschil in den indruk op het Japansche volk. of Sovjetsche pen dan wel Amerikaansche schepen de goe deren naar Wladiwostok vervoeren, practisch echter is het probleem een vraagstuk van de lading". Isjii herhaalde, dat dan nog de kwestie blijft van de „ontstemming" die ont staan is door het feit. dat de Ver. Staten olie zenden naar de Sovjets en de verschepingen naar Japan stopzetten. Voorts verklaarde hij, dat Japan niet geheel onverschillig kan zyn ten opzichte van oorlogsleveranties aan de Sovjets van .het standpunt van het lidmaat schap van de spil uit. Op vragen betreffende de onderhandelingen in Washington verklaarde Isjii: „de besprekin gen te Washington gaan nog voort; alle- pun ten zijn uiteengezet en het woord is thans veeleer aan Hull en Roosevelt". Hij deelde mede. dat rapporten uit Washington ontvan gen zijn sedert de kabinetswijziging, doch ver klaarde dat hy ..niet de vrijheid had om den inhoud daarvan bekend te maken". In ant woord op een vraag van een buitenlandschen correspondent zeide Isjii: ..Japan kan niet te rugkomen op de vestiging van een nieuwe or de in Oost-Azië. On andere vragen betreffende Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten blijven de aanvals- en achter volgingsoperaties vanger voortgaan. Bij den af weer van een bolsjewisischen tegenaanval in het Noordelijk deel van het Oostelijke front heeft de Spaansche „blauwe divisie" den vijand zware verliezen toegebracht en verscheidene honderden gevangenen binnengebracht. Het luchtwapsn heeft in de wateren rond de Krim een sovjetschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en Moskou bestookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in deri afgeloopen nacht bom men geworpen op verschillende plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied, om. op Hamburg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. De schade is onaanzienlijk. Eén Britsche bommenwerper werd neergeschoten. Het Italiaansche weei*machtsbericht luidt: Gistermiddag hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Crotona, er werd onbe- teekenende materieele schade aangericht. Geen slachtoffers. In den afgeloopen nacht volgden nieuwe aanvallen op Napels. De verliezen be- perktcn zich tot vyf gewonden onder de bur gerbevolking. De aangerichte schade is niet groot. Onze luchtmacht ondernam nieuwe aanvallen op Malta, hierbij werden de luchthaven van Micabba en de havenwerken van La Valetta getroffen. Noord Afrika: niets bijzonders aan de fronten te land. In Tobroek werd een vijandelijk vlieg tuig door onze jagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen bombardeerden Benghasi, Homs en Tripolis, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. In Homs werd slechts lichte materieele schade aangericht. Drie bommenwerpers werden brandend om- laaggeschoten waarvan twee in Benghasi en de derde in Homs. Reddingsbooten borgen de ver koolde lyken van eenige vijandelijke vliegers. Oost-Afrika: activiteit van onze vooruitge schoven af deelingen in de sectoren Ualag en Tanameer. Vijandelijke eenheden werden terug gedreven, van de andere sectoren valt niets bij zonders te njelden. Zware Duitsche artillerie in den stryd Weer is een schot gelost. Granaat na granaat wordt op de bolsjewistische stellingen afgeschoten. (Orbis-Holland) KATWIJK AAN ZEE. deelt hierbij mede, dat zij thans ook aan het Maatschappij-Ziekenfonds is verbonden. AMSTERDAM. 24 October 1941. De omzetten op de Amsterdamsche Effecten beurs waren vandaag vah matige afmetingen. De affaire was geenszins druk te noemen maar aan den anderen kant kon de markt toch ook niet bepaald stil worden genoemd. Het resultaat van de nieuwe Staatsleening had allerwege een goeden indruk gemaakt en allereerst kwam dit tot uitdrukking in een vaste stemming op de Beleggingsmarkt. Daarbij werden de Nieuwe Vieren en de Ge staffelde Leening geregeld in open hoeken ver handeld. Eerstgenoemde op 9915/16 ingezet passeerden reeds spoedig de 100 grens in opwaartsche richting en haalden een noteering van 100 1/8. De Gestaffelde Leening klom naar boven van 92 3/4 tot 93 1/8 en behaalde aldus een flink avance. De 4 obligatiën ex belas tingfaciliteiten bereikten den parikoers. De meeste andere jongére emissies waren een frac tie beter terwijl ook de Oude Schuld en de Indische leeningen prijshoudend waren. Gemeentelijke en provinciale obligatiën la gen goed in de markt maar de affaire was ge ring en eveneens kon dit worden gezegd van de Pandbrieven. De Duitsche markt was stil en voor de obligatiën weinig of niet veranderd. Kerkelijke leeningen echter trokken weer de noodige attentie en waren daarbij wederom geneigd tot oploopen. De locale aandeelenmarkt ondervond aan vankelijk den weeromslag van de gunstige ten- denz op de Beleggingsafdeeling hetgeen even eens kon worden toegeschreven aan het succes van de Staatsemissie. Het verhoogde koerspeil lokte echter reeds spoedig aanbod uit. Dit had tot gevolg, dat de koers een benedenwaartsche richting volgde, waardoor klaarblijkelijk de geneigdheid om te verkoopen in de hand werd gewerkt. Later op den middag tenminste liepen de koersen in een vrij snel tempo naar beneden, waardoor de aan vankelijk verkregen koerswinsten grootendeels of zelfs geheel teniet werden gedaan. Olies wer den tamelijk druk verhandeld en openden op 319. Tegen het slot echter was van dezen koers een zevental punten afgegaan. De Industrieelen waren in den beginne meer en deels hooger, maar ook hier trad een reactie in. Unilevers daalden van 163 tot 161. De Philipsaan_ deelen van 274 3/4 tot omstreeks 270. Van Ber kels bleven op peil. Calvé bewoog zich voorna melijk tusschen 118119 V£rDe Lappen Muller gaven bescheiden omzetten te zien tegen prijzen varieerende van f. 136 tot f. 140.Aku's waren in doorsnee iets hooger. De andere Industrieaan- deelen waren meerendeels wat beter maar de af faire was zeer gering. De Scbtepvaartafdeeling begon in vaste houding. Scheepvaartunies bedongen zelfs 210. Deze prijs kon echter niet geheel gehandhaafd blijven. Oude Vaarten waren niet veel veran derd. Óude Booten werden begin beurs boven 200 afgedaan. Maar op dit peil kwam eenig materiaal beschikbaar. De Indische Cultuur fondsen hadden een rustig verloop. De Tabaksaandeelen waren zoo goed als on veranderd en slechts ln enkele tapes kon het tot noteering komen. Op dc Rubbermarkt zakten Amsterdam Rubbers na op 310 te zijn ingezet eenige procenten in. De incourante soorten wa ren verdeeld. De affaire in Suikerwaarden was van geringe afmetingen. H.V.A 's liepen onder beur^ijd achteruit van 487 tot beneden 400. In dische Tramwegwaarden waren prijshoudend. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.) Heden ls in het gebouw van het departement van volksvoorlichting en kunsten te den Haag op gericht de vakgroep Kleinkunst, onderdeel van het theatergllde van de Nederlandsche Cultuur kamer 1. o. Tot leider van deze vakgroep werd be noemd de heer W Caron. te Hilversum. Hun die meenen de bevoegdheid en de ge schiktheid te bezitten om tot de vakgroep Klein kunst te worden toegelaten, wordt verzocht schrif telijk een aanmeldingsformulier aan te vragen by den zakeiyk leider van de vakgroep Kleinkunst, adres: Nederlandsche Cultuurkamer 1. o„ 2de van den Boschstraat 44. 's-Gravenhage. LEIDEN, 24 Oct. Veemarkt 25 stieren; 69 kalf*- en melkkoeien f.400650, handel matig; 117 varekoeien f.200450. matig; 185 vette koeien: 29 pinken f. 200330. matig, 194 graskalveren f 80 220, matig; 3 vette kalveren; 48 nuchtere kal veren: 365 weldeschapen f.6080. matig: 50 zeu gen f. 5075. matig; 54 mestvarkens f. 2034. matig; 422 biggen 1.8U, matig; 4 veulens; 67 bokken en gelten f. 2060, matig, LEIDEN, 24 Oct. Kaasmarkt 53 partijen Goudsche kaas. Ie soort f. 62 50: 7 partyen Leld- sche kaas f. 60.per 50 k.g. Handel vlug. HOOFDDORP. 23 Oct. C. Witte Tarwe f. 13 40: Roode Tarwe f. 13.40; Rogge f. 12.90; Chevalier Gerst f. 12.05; Wlntergerst f. 11.65; Haver f. 9.671$; Dulvcboonen f. 15.05; Paardeboonen f. 15.05; Brui ne Boonen f. 22.30; Groene Erwten f. 14.87 Halve Erwten f. 18 80; Koolzaad f. 19.50. KATWIJK A.D. RIJN, 23 Oct, Bloemkool I f.11 6014.50; idem II f.79.60; Bospccn f. 5.60 —f.7; Knolselderie per 100 kg. f4.407.50; idem B f. 3.204; Waspeen f. 5.60—7; Kroten f. 2.104; Roodc Kool f. 4.405; Gele Kool f.4 505; Groene Kool 45; Uien f. 3.60; per 100 k.g. Andyvle NOORD WIJKERHOUT. 23 Oct. Velling De Een dracht"; Roode Kool f. 3.50; Oele Kool f. 3.40; Groene Kool f. 3.10; Uien (groot soort f. 3.50; An dijvie f.4 per 100 kg.; Bloemkool van f. 6.6011.50; per 100 stuks; Waspeen f. 5.60—7 per 100 kg. VOORHOUT. 23 Oct. Slachtkonynen van f. 1.803.50; Jonge Konynen van 3095 ct.; Voed sters tot f.4; Kippen tot f. 1.70. Alles per stuk. WOERDEN. 24 Oct. Aanvoer 115 partyen kaas: met rljksmerk lo kw. f.6262.60; 2e kw. f.6061. Handel vlug. Redactie-staf: B. W. Menkhorsfc, Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving pn 'Muziek. de fundamenteele politiek van Japan wilde hy echter geen nader antwoord, geven. Isjii verklaarde voorts dat hij geen bevesti- I ging had ontvangen van het bericht, volgens hetwelk de mailschepen met de presidentsna men weigeren Japansche passagiers te Manila aan boord te nemen. Hij betwijfelde de juist heid van het bericht, dat de .President Tay lor" onderweg zou zijn geweest naar Japan maar de reis zou hebben geannuleerd, zeggen de. „Amerikaansche schepen hebben al eeni- gen tyd lang geen Japansche havens aange- loopen" Over de langdurige afwezigheid van den Japanschen ambassadeur te Londen zeide hij: „Ofschoon het niet normaal is. is het niet ongewoon. Zulke gevallen deden zich soms voor". (Domein), Elk der volgende bonnen geeft recht ophet koopen van Beschikbaar per persoon 6 26 Oot. t/m 1 Nov. 1941 41-4 Brood 4 Rants. 41 Brood Rantsoen Brood of Gebak y 18 22 18 Rants. 41 Vleesch 41 VI. waren 1 Rantsoen Vleèsch of Vleeschw. 1% 3 3 3 Rants. 41 Melk I 13/4 Liter Melk 7 Liter 41-A 1 3/4 K.G. Aardappelen 13/4 5 1/4 3% K.G. 41-B K.G. Aardappelen H K.G. 5 October t/m 1 November 1941 In tijdvak van vier weken 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 1 1 1 1 K.O. 122 Algemeen 250 Gram Koffié-Surrogaat 250 250 250 250 Gram 123 Algemeen 500 Gram Jam f 500 500 500 500 Gram D en E Rijst 250 Gram Rijst 500 Gram 128 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 129 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 130 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 124-125 I 1 Rantsoen 126-127 I Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. >31-»2 Kaai 133-134 1 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gram 14 October t/m. 1 November 1941 39-40 Boter 250 Gram Boter 250 500 500 500 Gram 39-40 Vet 250 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Gram of bon 39 200 Gram Gesm. rund vet In tijdvak van één week GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende Bonnen geeft recht op het koopen van Tot en met 13 14 21 06 01 t/m 05 t/m 08 01 t/m 12 t/m le t/m 5e t/m 120 C C J 13 Honden en Kattenbr. Petroleum Petroleum KT Brandst. 04 H.K. Brandst. 07 H.K. Brandst. H.K. Brandst. 11 C.V. Brandst. 20 C.V. Brandst. 4e per. Brandst. 6e per. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (Mannen) 1^ K.G. Katten- en 3 10 K.G. Hondenbrood 2 liter Petroleum 1 eenh. Brandstoffen 1 rants. Zeep 75 gram Toiletzeep I 50 gram ^Scheerzeep 1 Oct. 1941 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 Diverse data 1 Oct. 1941 1 Oct. 1941 1 Sept. 1941 O Hierop geen Antliraciet verkrijgbaar J) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar SI Oct. 1941 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Oct. 1941 31 Oct. 1941 31 Dec. 1941 De volgende Boni\en zijn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 25 Oct. 40 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen De bonnen, welke van den Zondag af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren. mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt. Het koopen van Vleesch of Vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag eu Dinsdag is niet geoorloofd.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3