!LADWEff| STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 October 1941 Officieele Kennisgevingen Het verrichten van arbeid in Joodsche huishoudingen Vereenigingen en stichtingen zonder economisch doel VISSCNERIJ-BERICHTEN Verboden voor niet-Joden SPORT Lidmaatschap voor Joden verboden Binnenland RECHTZAKEN Zes jaar gevangenisstraf geëischt wegens moord De ondergang van de „Slamat" Prijsaanduidingsplicht in hef hofel-, café- en restaurantbedrijf Scherpe controle op groenten en fruit Rondleidingen op de tentoonstelling „Eeuwig levende feekens" Boerenleider Roskam over den Nederlandschen Landstand Buitenland s—h »WAT HEBBEN WIJ TE VERWACHTEN?" Dr. K. H. Miskotte spreekt in de Marekerk. Bestond voor de beide voorgaande Mare- kerkdiensten, welke door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede waren be legd. en waarin gesproken werd over „De geestelijke strijd van ons volksleven", zeer groote belangstelling, voor den laatsten dienst, welke gisteravond werd gehouden, was de toe loop zoo bijzonder groot, dat tientallen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Naar schatting waren er dan ook ruim twaalf honderd aanwezigen. Dr. K. H. Miskotte. Ned. Herv. predikant te Amsterdam, sprak in dezen dienst over „Wat hebben wij te verwachten?" Alvorens spr. tot de behandeling van dit onderwerp overging, las hij Jes. 51 423 en Ps. 72. Als overdenkingswoord voor deze ure koos dr. Miskotte 2 Petr. 3 13 ..Maar wij ver wachten, naar Zijne belofte, nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, in dewelke gerechtigheid woont." In zijn inleidend woord merkte spr. op, dat ledereen iets verwacht van het leven. Voor de kerk is het echter niet de vraag wat als particulier verwachten, maar wat de verwachting voor de menschheid, voor de volkeren is. De kerk moet het steeds belijden, dat zij het koninkrijk Gods op aarde verwacht. Tot zijn eigenlijk tekstwoord komende, stond spr. allereerst stil bij de daarin neergeschreven woorden: „naar Zijne belofte", waarbij hij er om. op wees, dat wij buiten deze belofte geen grond voor onze verwachting hebben. De grond voor onze verwachting is de naam, de openba ring Gods. Vervolgens stelde dr. Miskotte de vraag of de verwachting, waarvan in het tekstwoord sprake is. ook ons hart heeft beschenen en ons hei melijk heeft aangedaan. Is dit niet het geval, dan zijn wij. om het in den trant van enkele oude sagen te zeggen, gelijk aan den wande lenden Jood of aan den Vliegenden Hollander. Beide sagen toonen ons de reflex van het christelijk bewustzijn. Nadat spr. er dan nog uitvoerig op gewezen had dat God regeert en dat Hij zich in vrijheid beweegt boven de schepselen, merkte hij op, dat wanneer de eindverwachting er niet is, alles ijdel is, spel van het noodlot. Wij zul len moeten vasthouden aan de verwachting „naar Zijne belofte", dat er zal komen een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Welgelukzalig is hü, aldus eindigde spr., die zich aan de belofte vast klemt en met de ge meente leeft uit de verwachting. Na het zingen van Ps. 99 1 en 3 ging dr. Miskotte voor in dankgebed. De dienst werd besloten met het staande zingen van hét „Gebed des Heer en" vers 3 en 9. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het propaedeutisch examen theologie: mej. A. F. Pluim (Epse Gorssel) voor het doctoraal examen geschiedenis: mej. A. M. 'P. Mollema (Den Haag); voor het candidaats- examen rechtende heerenG. de Serière (Was senaar), H. Dirkzwager (Koog a. d. Zaan) en W. Koops (Den Haag); voor het doctoraal examen Nederlandsche taal- en letterkunde: mej. G. van Buul (Rotterdam); voor het examen genees kunde: de heeren C. J. Boasson (Leiden), G. Kalisvaart (Den Haag) en H. van Reigersberg Versluys (Den Haag)voor het candidaats- examen rechten: de heer R. Ie Grand (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte: mej. M. L. van Temmen (Den Haag) en de heeren W. N. Gieskens (Slttard) en A. Gerritzen (Den Haag)voor het doctoraal examen Chineesch- Japansche taal- en letterkunde de heer J. Vixse- boxse (Rotterdam). Bevorderd tot arts is de heer H. Wagenaar (Rotterdam). Zelfgemaakte hoestsiroop overwint hoest en verkoudheid. Geen enikel middel brengt sneller verlichting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw apotheker of dro gist een 30 grams-fleschje i Vervus (dubbel geconcen treerd). Vermeng het thuis rnet een kwart liter heet water en een eetlepel sui ker. Het resultaat is een flinke kwart liter- flesch doelmatige medicijn, ook zeer ge schikt voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel (telkens na de maaltijden en vóór ■het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus in huis en maak het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit. „Adv." 4337 VER. „KATHOLIEK LEIDEN". Herdenking van Christus Koningschap. Gisteravond werd op initiatief van de Veree- niging „Katholiek Leiden" het feest van Chris tus Koning, dat telken jare nu het manifest van Paus Pius XI over de geheele wereld ker kelijk wordt gevierd, op plechtige en kunstzin nige wy2e jn de groote Stadsgehoorzaal her dacht. De zaal was reeds lang voor den aanvang ge heel met belangstellenden gevuld. Het podium, waarop een groot kruis het hoofdmotief vormde, was ruk nir. palmen en bloemen versierd. De voorzitter van „Katholiek Leiden", de heer C. Zandbergen zette in een kort woord het doel, dat de vereeniging in de toekomst beoogt, uit een. n.l het houden der bijeenkomsten in een strikt katholieke sfeer en versterking van de onderlinge saamhoorigheid onder alle katholie ken ook in het buiten-kerkelijke leven Dit doel willen wy bereiken door het geven van kunstzinnige avonden op katholiek gebied. Daarvoor vroeg spr. aller medewerking. Met de mededeeling, dat op 27 November a.s. in den Schouwburg een begin met deze avonden gemaakt zal worden, door de opvoering van een revue besloot spreker zijn opwekkend woord. De uitvoering van het programma, dat geheel aan het leven van Christus was gewijd, begon met het lied „Looft uwen God", dat door alle aanwezigen werd medegezongen. In declamatie en zang werd het leven en lij den van Christus op waarlijk indrukwekkende wijze weergeven. Met de declamaties: „De bood schap des engels", „Kerstlied", „De broederlijk heid van God en de menschen", „Passio Christi" „Gebed tot Jezus Christus", ea. brachten de medewerkenden jongens en meisjes onder lei- ling van Joop Koevoets een gewijde stemming in de zaal, een herdenking van Christus Ko ningschap ten volle waardig, welke door bijpas senden zang der St. doknapen onder leiding van kapelaan E. Paap nog werd verhoogd. Na deu pauze werd een eenvoudig spel door Herm. Divendal „De Christus Koning van Mees ter Gilbertus" opgevoerd. Het Alma Mater Koor zong onder leiding van Willem Mizee „Sanctus", „Benedictus" en het „O Rex Gloriae", waarmede dit prachtig ge mengd koor veel bijdroeg tot het kunstzinnige karakter van den avond. Voorts was aan het programma nog toege voegd het optreden van den tenor Jan Willems, die warmen bijval verwierf. Een apotheose van de Katholieke Jeugd van Leiden, waarbij in spreekkoor de geloofsbelij denis werd gezegd, waarna door allen het lied „Uit de landen en de steden" werd gezongen, bracht het slot van dezen prachtig geslaagden avond. De samenstelling van den proloog en van den verbindenden tekst was van Wim Quint, die ook de algemeene leiding had, terwijl de costumee- ring en grimeering bij Ger. Hoppezak eveneens in vertrouwde handen berustten. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. ZILVEREN JUBILEUM W. MOLLEMA. Heden herdacht de heer W. Mollema. keur meester-hoofdopzichter bij het Openbaar Slacht huis, zijn 25-jarige werkzaamheid aan genoemde instelling. Hoewel met het oog op de tijdsomstandigheden een officieele huldiging achterwege bleef, heeft het den heer Mollema op dezen dag toch aller minst aan blijken van medeleven en belangstel ling ontbroken. Onder de talrijk velen, die hem in den huiselijken kring hun gelukwenschen kwamen aanbieden, bevonden zich o m. de wet houder van financiën, de heer M. G. Verwey, de directeur, dr. W. Stuurman en afgevaardigden van het personeel en de slagerspatroonsorgani saties. Een groot aantal bloemstukken verhoogde de feestelijke sfeer. Pantserslagen - springende gra naten - oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. OMRUILING BOTER- EN VETKAARTEN. (Uitknippen en bewaren). In de week van 27 October t/m 1 November e.k. zal de omruiling van boter- en vetkaarten plaats vinden. B(j deze omruiling zal aan hem of haar die een halve boter^ of vetkaart inlevert 1 nieuwe boter- of vetkaart en die een heele boter- of vetkaart inlevert. 2 nieuwe boter- of vetkaarten. worden uitgereikt. Voor deze omruiling zal het vakje Y 1 op de Distributiestamkaart worden af gekruist. Voor zwaren of zeer zwaren arbeid zal de omruiling afzonderlijk geschieden. (Zie publicatie hieronder). Belanghebbenden kunnen zich van Maandag 27 October t/m Zaterdag 1 November vervoegen op onderstaande bureaux, welke op die dagen geoend zullen zijn van 8 u. 30 tot 12 u. 30 en van 13 u. 45 tot 17 u. Morschweg nr. 34 (het voorm. Christelijk Militair Tehuis); Stille Rijn nr. 3 (het voorm. Bureau van Be volking) v. d. Werffstraat nr. 98 (hoek Oude Vest, voorm. Bewaarschool); Utrechtsche Veer nr. 3 (het gebouw van den voorm. Burgerwacht); Hyacinthenstraat nr. 18 (het bestuursgebouw van de woningbouwver. „de Tuinstadwijk". De opkomst van belanghebbenden dient In onderstaande volgorde te geschieden: Maandag 27 October, zij wier familienamen beginnen met de letters A, B, C. Dinsdag 28 October, zij wier familienamen be ginnen met de letters D, E, F, G. H. Woensdag 29 October, zij wier familienamen beginnen metrde letters I, J, K, L. Donderdag 30 October, zü wier familienamen beginnen met de letters M. N, O, P, Q en Rh. Vrijdag 31 October, zij wier familienamen be ginnen met de letters Ri. S, T, U. Zaterdag 1 November, zij wier familienamen beginnen met de letters V, W, X, Y, Z. Ieder is verplicht alle tot het gezin behoorende stamkaarten mede te brengen en in de stam kaarten de daarbij behoorende boter- of vetkaart in te sluiten. Leiden, 24 October 1941. 4373 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. OMRUILING VETKAARTEN VOOR ZWAREN EN ZEER ZWAREN ARBEID. In de week van 27 October t/m 31 October e.k. zal de omruiling van vetkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid plaats vinden. Zij die in Leiden werkzaam zijn moeten mede brengen: - a. de bruine kaarten welke moeten zijn voor- :ien in een der linker hokjes van datum van ruiling en de handteekening van den werkgever; b. de dislrlbutiestamkaart; c. de vetkaart van het bonboekje C of D. Zij die niet in Leiden werkzaam zijn en hun vetkaart (en) wenschen te ruilen op het Distri butiekantoor te Leiden moeten daartoe mede brengen de stamkaart en de in te ruilen vet kaart (en). De uitreiking zal plaats vinden op het Distri butiekantoor Breestraat 119 (2e deur links) en wel op: Maandag 27 October en Dinsdag 28 October voor industrie-arbeiders; Woensdag 29 October voor bouwvakarbeiders: Donderdag 30 October voor arbeiders in de werkverruiming en grondwerk; Vrijdag 31 October voor transport-, land- en tulnbouwarbeiders. Zij, die de halve vetkaart van het boekje C inleveren ontvangen 1 vetkaart terug en die de 2 vetkaarten uit het boekje D inleveren ontvan gen 4 vetkaarten terug. Op de stamkaart wordt het vakje Y 2 afgekruist. Leiden, 24 October 1941. 4374 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft een verordening uitge vaardigd betreffende het doen verrichten van arbeid in Joodsche huishoudingen In deze verordening wordt het volgende be paald: Artikel 1.(1) Het is verboden niet-Joden arbeid te doen verrichten in huishoudingen van gezinnen, waarvan een Jood het hoofd is of waarvan een Jood blijvend dan wel tydeijjk, mits voor langeren tyd dan vier weken ononderbroken deel uitmaakt. 2) In den zin van het eerste lid: 1) is Jood: hij die op grond van het bepaalde in artikel 4 der verordening no. 189/1940 be treffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. 2) verricht arbeid in de huishouding van een gezin: hy. die geheel of gedeeltelijk voor be paalden of onbepaalden tyd in dat gezin is op genomen. om in de huishouding daarvan arbeid te verrichten of die zich, zonder in het gezin te z(jn opgenomen, met dagelyksche huishoude lijke werkzaamreden pi met andere dagelijksche werkzaamheden welke direct of indirect met de huishouding in verband staan, bezighoudt. (3) In afwijking van het in het eerste lid bepaalde is het geoorloofd arbeid op grond van een reeds bestaande dienstbetrekking verder te doen verrichten: 1) van het tydstip van inwerkingtreding dezer verordening tot 1 Januari 1942. 2) van het tydstip, waarop de omstan digheid, op grond waarvan het in het eerste bedoelde verbod van toepassing wordt, ont staat, tot het tijdstip, tegen hetwelk de WATERPOLO. BOSKOOP II—DE GOUWE II. De te Gouda gespeelde wedstrijd voor de win tercompetitie van den Goudschen Zwemkrlng tusschen Boskoop II en De Gouwe II (Waddlnx- veen) won eerstgenoemd zevental met 40 v In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsech gebied betreffende het deelnemen van Joden aan vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1 Aan een Jood is het verboden: 1. een vereeniging van personen zonder economisch doel in den zin der verordening no. 145/1940, houdende bepalingen ter ver- krUging van een overzicht (Erfassung) van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel, op te richten, aan de oprichting van een dergelijke vereeni ging van personen deel te nemen of lid van een dergelijke vereeniging van perso nen te zijn of te worden, tenzü de vereeni ging van personen uitsluitend Joden als leden heeft. 2. Een stichting zonder economisch doel in den zin der verordening no 145/1940 op te richten aan de oprichting van een dergelijke stichting deel te nemen of uit het vermogen van een dergelijke stichting direct of indirect voordeel te trekken, tenzij de stichting uit sluitend door Joden is opgericht of het vermo gen van de stichting uitsluitend Joden ten goede komt. 3. Werkzaam te zijn voor een vereeniging van personen of stichting, waarvan hij op grond van het bepaalde onder 1 geen lid mag zijn of uit welker vermogen hij op grond van het bepaalde onder 2 geen voordeel mag trek ken. Artikel 2 1. Een Jood. die in stryd han delt met het in artikel 1 bepaalde, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen, 2. Strafbare feiten, als bedoeld in het vorige lid. worden beschouwd als overtredingen. Artikel 3 Jood in den zin dezer verorde ning Is hij. die op grond van het bepaalde ln artikel 4 der verordening no. 189/1940 betref fende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Artikel 4 Deze verordening treedt op 1 November a.s. in werking. SCHEERT IN RECORDTIJD werkgever de dienstbetrekking op zyn vroegst na het ontstaan dier omstandigheid kan opzeggen, ten hoogste echter tot dertien dagen nadien. Artikel 2. (1) Overeenkomsten zijn nietig, voor zoover zij de verplichting tot het verrichten van arbeid in strijd met. de verbodsbepalingen van artikel 1 inhouden. 2) voor den werkgever wordt niet als drin gende reden in den zin van artikel 1639p, lid 1, \an het burgerlijk wetboek beschouwd het feit. dat de bepalingen van het eerste lid van artikel 1 op die dienstbetrekking van toepassing zijn of worden. Artikel 3. (1) Hij die in strijd met het in artikel 1 bepaalde iemand arbeid doet verrich ten, wordt gestraft met gevangenistraf van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met een dezer straffen. 2) het instellen van een straf\4rvolging tegen Iemand, die noch de Duitsche nationaliteit, noch de Nederlandsche nationaliteit bezit, och zon der nationaliteit is, kan slechts plaats vinden met toestemming van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. 3) Feiten, als bedoeld in het eerste lid. worden beschouwd als delicten'in den zin van het twee de lid van par. 2 der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze gewijzigd is bij verorde ning no. 123/1941. Artikel 4. De rykscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie) kan vrijstelling van bepalingen dezer verordening verleenen. Artikel 5. (1) Deze verordening treedt he den in werking. )3 Gelijktijdig treedt de verordening no. 231/ 1940 betreffende het doen verrichten van arbeid door Duitschers ln Joodsche huishoudingen, bui ten werking. Voor de rechtbank te Groningen stond gistermorgen terecht de 29-jarige ijsco-venter Jan Bakker uit Stadskanaal. Verdachte had op 15 Juli van dit jaar in de Hoofdstraat te Stadskanaal een collega met een mes twee steken toegebracht, tengevolge waarvan het slachtoffer eenige dagen later is overleden. Toen de echtgenoot van mevr. W. in de ge vangenis was, heeft Bakker een verhouding met haar aangeknoopt. Mevr. W. had, toen haar man weer thuis kwam. hier vanzelfspre kend niets van gezegd. Het slachtoffer van den aanslag v. d. Z. uit Nijmegen, eveneens ijsco- venter van beroep, woonde bij het echtpaar thuis en had ook met de vrouw een verhou ding. Toen v. d. Z. den echtgenoot op de ver houding tusschen zijn vrouw en Bakker op merkzaam maakte, heeft de echtgenoot zijn vrouw de deur uitgezet. Hierop ontstond ruzie tusschen J. B. en v. d. Z., die met bovenver meld resultaat eindigde. Verdachte zei, in een opwelling te hebben ge handeld. Bij het deskundigen-verhoor kwam naar voren dat van de twee steekwonden genezing mogelijk zou zijn, doch door infectie de dood is ingetreden. In een uitvoerig requisitoir kwam de offi cier van justitie, mr. J. W. Meindersma tot de conclusie, dat verdachte schuldig moet worden verklaard aan het opzettelijk van het leven be- rooven van een ander. Spr. eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van 6 jaar. De verdediger was van meening, dat van voorbedachten rade in dit geval geen sprake is en bepleitte de uiterste clementie. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 24 October. Tong f. 65.10 per k g.' Kleine Schol 2e srt. f 10692: Pufschol le r-rt f. 7265: Pufschol 2e srt. f 4436; Kleine Schar f. 6052; Pufschar f.31—21 Makreel f. 171 Wilting f. 49—39: Vcr- schc haring f. 21'". 7". aanvoer 82 kisten) (alles per 60 k.g.). Besommingen Trawiew: Um. 86 Rijnstroom, 9 SLECHTS 4 OPVARENDEN KONDEN HET LEVEN REDDEN. Thans zyn naar het A.N.P. uit Londen meldt, nadere by zonderheden bekend ge worden over den ondergang van de „Sla mat" van den Rotterdamschen Lloyd. Het schip had opdracht gekregen, naar Grieken land te varen om Engelsche troepen aan boord te nemen, die vluchten moesten voor de Duitsche weermacht. Op weg naar een Grieksche haven werd de „Slamat" door Duitsche stuka's aangevallen. Het schip werd beschadigd, maar aangezien het zyn zee waardigheid nog niet verloren had, zette het de reis )oort. Op de plaats van bestemming nam de „Slamat" een contingent Britsche troepen aan boord. Kort na het vertrek vielen de Duitsche stuka's opnieuw aan. Het schip kreeg een voltreffer, zoodat het snel begon te zinken. Van de heele bemanning en bezetting heb ben slechts vier het leven weten te redden. De gemachtigde voor de prijzen heeft heden een tweetal beschikkingen uitgevaardigd, waar bij de prijsaanduidingsplicht voor spijzen en dranken verstrekkende inrichtingen en voor logies-bedryven geregeld wordt. In de eerstgenoemde beschikking worden on dernemers van inrichtingen waar voor't publiek gereedgemaakte spijzen of dranken verkrijg baar worden gesteld, tot prijsaanduiding ver plicht. Dit moet bij spijzen geschieden door middel van menu's of dagkaarten en bij dran ken door middel van tarief- of wijnkaarten. Deze kaarten moeten gedagteekend zijn of wel den datum vermelden, waarop zij voor het eerst golden, terwijl zij verder in voldoend aantal in de inrichting ter inzage moeten wor den gelegd. De tweede beschikking bevat de verplichting tot prijsaanduiding voor ondernemers van in richtingen. waar aan het publiek logies wordt verleend. Hieronder vallen niet de pensions. De prijsaanduiding moet geschieden door 'op de plaats waar het publiek zich ter verkrijging van logies komt aanmelden, goed zichtbaar een lyst aan te brengen, waarop de volgende gegevens voorkomen: A. de kamernummers, overeenkomende met de nummers, welke op de gangdeuren der ka mers staan; B. de kamerprys per dag met of zonder ontbijt; C. het eventueel verschuldigde percentage voor bedieningstoeslag. 1 Bovendien moet in iedere verhum-de kamer een duidelijk zichtbare aankondiging worden opgehangen, waarop de genoemde gegevens vermeld staan. UITREIKING AANSLAGBILJETTEN INKOMSTEN BELASTING. Binnen korten tijd zullen worden uitgereikt de biljetten voor de voorloopige aanslagen in de inkomstenbelasting over het belastingjaar 1941. Deze aanslagen vervallen in vijf termijnen. De eerste termijn vervalt aan het einde van de maand, volgende op die, welke in de dagteeke- ning.van het aanslagbiljet is vermeld, de vol gende telkens een maand later Aan de ontvangers der dircte belastingen is opgedragen aanstonds na het vervallen van den eersten termijn tot vervolging over te gaan. UITGEBREIDE ACTIE LEVERT GOEDE RESULTATEN OP. In het centrum van het land kon men dezer dagen bij dag en bij nacht op alle groote wegen lieden aantreffen, die daar schijnbaar doelloos heen en weer slenterden, echter onmiddellijk actief werden, zoodra een vrachtauto naderde. Op een met het bekende „spiegelei" gegeven teeken stopten deze wagens en de controleurs, want dat waren de diep in hun regenjassen ge doken mannen, begonnen een nauwkeurige con trole van den inhoud der wagens in geval deze uit groenten en fruit bestond. Een leger van ongeveer 150 controle-ambtenaren had gedu rende drie dagen alle toegangswegen tot Utrecht, Amstredam en Den Haag afgezet, ten einde het ongeoorloofde vervoer van groenten en vooral van fruit te controleeren. Bij deze cpntrole werd er zeer veel aandacht aan besteed of de kwaliteitsaanduidingen op de geleide-papieren wel in overeenstemming waren met de prysvoorschriften. Verschillende gevallen van ergerlijke overtreding der hiervoor gestelde bepalingen werden geconstateerd. In het geheel is, in grootere en kleinere par tyen, 15.000 K.G. groenten en fruit in beslag genomen. Uit de cyfers van het bezoek aan de tentoon stelling „Eeuwig levende teekens" te 's-Graven hage blijkt, dat de belangstelling voor deze expositie, welke eenig ls in Europa, nog steeds stijgende ls. Voor groepen personen, vereenigingen en der gelijke bestaat de mogeiykheid tot het maken van rondgangen over de tentoonstelling onder deskundige leiding. Men wende zich hiertoe tot den heer Bierman van de Volksche Werkgemeenschap. R, J. Schimmelpennincklaan 12, te 's-Gravenhage, tel. 334383 en 335232. Over den zender Hilversum I wordt heden avond om 8 uur een reportage verzorgd over den Nederlandschen Landstand. Boerenleider E. J. Roskam Hzn. zal hierin o.a. mededeelingen doen, welke van groot belang zyn voor lederen volksgenoot. manden f. 1002; KW 158 Cornells IJsbrand Wil lem 15 manden f. 658. Kotters: KW 148 f.292; IJm. 223 f.541; IJm. 222 f. 119. Trawl-loggers KW 173 f.325; KW 33 f.464 KW 82 f 237; KW 110 f.327; KW 22 f.483; KW 91 f 533: KW 108 f.510; KW 59 f.409, KW 107 f.573; KV/ 104 1.537 KW 60 f.299: KW 38 f 628; KW 144 f.508; KW 47 f.665; KW 58 f.647; KW 26 f.534; KW 89 f.571. DE SCHADE IN KIEF. De Amerlkaansche bladen publlseeren berich ten van Amerlkaansche persagentschappen uit Kief over de door de bolsjewisten aangerichte schade. Een Associated Press-bericht wyst erop, dat het voedingsvraagstuk in KTef door het wer ken van de Duitsche veldkeukens voorloopig is opgelost. Door branden, welke veroorzaakt wer den door de ontploffende bolsjewistische mUnen, zijn 50.000 menschen dakloos geworden. (D.N.B.) ENGELSCHE HULPSCHIP „SPRINGBANK" VERLOREN GEGAAN. Naar Reuter meldt, heeft de admiraliteit mede gedeeld. dat het hulpschip „Springbank" <5155 ton) tot zinken ls gebracht. (D.N.B.). CONSULATEN VAN HONDURAS IN DUITSCHLAND GESLOTEN. De Duitsche ïijksregeering heeft de' regeering van Honduras medegedeeld, dat den consuls van Honduras met ingang van heden het exequatur is ontnomen en dat de regeering van Honduras wordt verzocht zorg te dragen voor onmiddel lijke sluiting van de consulaten. (D.NJ.).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2