Timosjenko uit functie ontheven 82üe Jaargang VRIJDAG 24 OCTOBER 1941 Ho. 25025. Het uitoefenen van een beroep door Joden Verduisteren: De oprichting van den Nederlandschen Landstand Instructies inzake bepaalde werkzaamheden Soekov opvolger Crisisorganisaties worden overbodig Verspreide berichten De nieuwe staatsleening volkomen geslaagd Hooge Roemeensche orde voor den weermachfsbevelhebber Nieuwe gevolmachtigden voor Noordbrabant en Utrecht 18.27 uur 8.22 uur Regeling van de belangen der landelijke bevolking LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: 3 W Hetms Te,e: Dlj^ AlminBtr.tl. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. H^cUedacteur: nB. W. Mcn^cret. Le.dcf j Naar Havas uit New York meldt, zou Timosjenko, de bevelhebber in den centralen sector aan het Oostelijk front, volgens Ame- kaansche inlichtingen uit Samara, een nieuwe functie hebben gekregen. Te Stockholm wordt omtrent de aflossing van maarschalk Timosjenko verder bekend, dat als opvolger generaal-majoor Gregor Soekov wordt genoemd. Van dezen laatste ls alleen bekend, dat hij ongeveer 25 jaar soldaat is en dat hij zich van sergeant heeft opgewerkt. Soekov draagt officieel den titel van opperbevelhebber der sovjetstrijd krachten aan het centrale front. In een door Londen gepubliceerd bericht uit Moskou wordt geconstateerd, dat Stalin op het oogenblik, dat de strijd om Moskou zijn hoogte punt heeft bereikt, een aanhanger heeft afge dankt, dien hij steeds den kundigste en betrouw baarste heeft genoemd. Volgens „New York Journal American", zoo meldt het D.N.B., heeft Timosjenko geen andere functie gekregen. Duitsche persorganen meenen, dat ook Boed- Jenny en Worosjilof in ongenade zijn gevallen. Uit Koeibisjev ontvangt het blad verder een U.P.-bericht, dat te Moskou vele burgers zijn doodgeschoten, daar zij hun werk bij het naderen van den vijand in den steek hebben gelaten. FRONTNIEUWS. Het D.N.B. meldt nog van het front, dat een poging der bolsjewieken om met pantserwagens den ijzeren ring om Leningrad te doorbreken, volkomen is mislukt. Geen enkele pantserwagen keerde terug, alle werden vernietigd. Bij de zuivering van het strijdgebied in den centralen seceor van het Oostelijk front van ver strooide bolsjewistische strijdkrachten hebben Duitsche soldaten op 22 October opnieuw een hoogen bolsjewistischen officier gevangen ge nomen, n.l. den commandant van een bolsjewis tisch reserveleger, luitenant-generaal Wisjn- jewsky. Op 22 October werden in totaal 65 sovjet vliegtuigen vernietigd, terwijl de Duitsche lucht macht opnieuw spoorwegen enz. achter het front vernielde. ECONOMISCHE VERLIEZEN DER SOVJETS. In Berlijnsche militaire kl ingen wijst men met nadruk op de verliezen, die de sovjet-unie op economisch gebied geleden heeft. Door de bezet ting van Kriwoj-Rog hebben de sovjets 61 pro cent van hun geheele ijzerproductie verloren. Een ander verlies van beteekenis voor de bolsje wistische industrie is de bezetting van het man- gaangebied van Nikopol, dat 35 procent der ge heele mangaanproductie der sovjetunie leverde en van de ten Zuid-Oosten van Leningrad ge- Zooals gemeld is in het thans verschenen Ver ordeningenblad opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de oprichting van den Nederlandschen Landstand. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1 (1) De Nederlandsche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 der grondwet en is gevestigd te 's-Graven- hage. (2) De Nederlandsche Landstand heeft ver ordenende bevoegdheid in den zin van artikel 153 der grondwet. Artikel 2 De Nederlandsche Landstand he^ft in verantwoordelijkheid tegenover het Ne derlandsche volk tot taak: 1) De belangen van de landelijke bevolking te behartigen en te waken over de eer van de standgenooten. 2) In het kader der door den staat te geven richtlijnen de bedrijfseconomische aangelegen heden der landelijke bevolking te regelen en daarover te waken; 3) Aan de voedselvoorziening van het Neder landsche volk mede te werken. Artikel 3 (1) Tot den Nederlandschen Landstand behooren: 1) Alle personen, die door hun werkzaamheid of door het ter beschikking stellen van percee- len grond of water deelnemen aan het produc tief maken van den Nederlandschen bodem met inbegrip der binnen- en kustwateren. 2) De familieleden der onder 1) genoemde personen, voor zoover dezen geheel of gedeelte lijk voor het onderhoud van genen zorgen. (2) Vereenigingen, lichamen, instellin gen en stichtingen kunnen, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijk heid, voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn en 1) voor zoover zij op het in artikel 2 on der 1) omschreven gebied werkzaam zijn, door aanwijzing van den in artikel 1 der verordening no. 41/1941, ten einde te komen tot een herordening op het gebied der niet commercieele vereenigingen en stichtingen genoemden commissaris, 2) voor zoover zij op het in artikel 2, on der 2) omschreven gebied werkzaam zijn. door aanwijzing van den boerenleider in den Nederlandschen Landstand worden opgelost of daarbij aangesloten dan wel worden ont bonden. Artikel 4 (1) Aan het hoofd van den Ne derlandschen Landstand staat de boerenleider. legen bauxietmijnen, die 75 proc. van de geheele bauxietproductie der sovjetunie leveren. Door het afsnijden van het schiereiland Kola en van sovJet-Karelië hebben de sovjets aanzienlijke phosfaat-reserves verloren. De doeltreffende bombardementen op de Moermansk-spoorlijn ten Zuid-Oosten van Moermansk en nabij Kanda- laksja, maken het onmogelijk, dat het phosfaat via Moermansk en vervolgens over de Noordelijke IJszee naar Archangel vervoerd wordt. Verder is te wijzen op het verlies der beide groote alumi- niumtrusts, die te zamen 75 tot 80 procent van de aluminiumproductie der sovjets leverden. De vliegtuigproductie der sovjets is nog slechts in beperkten omvang mogelijk. Alleen in het gebied van Moskou bevindt zich 50 procent van de bolsjewistische vliegtuigproductie. Het aandeel van Leningrad in den totalen scheepsbouw der sovjets bedroeg ruim 50 procent. DE AMERIKAANSCHE HULP. De Berlijnsche A .NP.-correspondent meldt: Zooals uit New-York is gemeld, zullen de Amerikaansche leveranties aan de Sovjets voortaan hoofdzakelijk uit Boston over den At- lantischen Oceaan, vermoedelijk naar Archan gel, geschieden. Slechts de olieleveringen zou den over Wladiwostock blijven gaan. Deze maat regel wordt gemotiveerd door het toenemen der hoeveelheden. De American Car and Foundry alleen al zou iedere drie kwartier een vechtwagen van 12 ton produceeren. Ook uit een ander oogpunt zou de nieuwe regeling rationeel zijn: de industrieele produc ten komen veelal uit het Oosten der Ver. Sta ten, de petroleum uit de Westelijke staten. Hiertegenover kan echter worden aangevoerd, dat Archangel verscheidene maanden van het jaar door het ijs ontoegankelijk is. terwijl Wla diwostock geen last heeft van ijs. In de Wilhelmstrasse, waar men van boven bedoeld bericht nog geen officieele bevestiging had, meende men er reeds een uitvloeisel in te moeten zien van het optreden van het nieuwe Japansche kabinet Tojo. Dit heeft de besprekingen met Washington hervat, doch blijkbaar heel wat vastberadener dan te voren. Amerika vreest waarschijnlijk een verdere ont stemming en mogelijk een onherroepelijk be sluit. van Tokio, bijaldien de verschepingen naar Wladiwostock aanhouden. Ook kan de nieuwe Amerikaansche maatregel een verdere stap zijn op Roosevelts weg in het naloopen van den oorlog, een nieuwe en wanhopige poging om incidenten op den Atlantischen Oceaan uit te lokken, daar het voorzien van Europa's doods vijand met oorlogsmaterieel nimmer door Duitschland kan worden getolereerd. MOSKOU STAAKT LEVERING OORLOGS MATERIEEL AAN TSJOENGKING. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Sovjet-regeering onlangs formeel aan de re geering van Tsjoengsking heeft medegedeeld, niet in staat te zijn voort te gaan met het leve ren van oorlogsmateriaal aan Tsjoengking uit den eigen sünkenden voon-aad als gevolg van Hij vertegenwoordigt den Landstand zoo in als buiten rechte. (2) De boerenleider regelt de inwendige orga nisatie van den Nederlandschen Landstand door het geven van een statuut. Artikel 5 (1) Het staatstoezicht op den Ne derlandschen Landstand berust bij den secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. (2) De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij vaardigt de ter uitvoering dezer verordening noodige voorschrif ten uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant afgekondigd. TOELICHTING. Ter toelichting op deze verordening ontvingen wij de volgende uiteenzetting. De verordening op de oprichting van den Nederlandschen Landstand vormt de hoofdwet van den eersten publiekrechtelijken landeiyken beroepsstand in Nederland. Het gegeven kader zal in de komende maanden met uitvoerings bepalingen, vooral echter door het opbouwwerk van den Landstand zelf. worden aangevuld. Daarbij zullen arbeid en invloed van den steeds verder reiken dan door wet en veror deningen kan worden bepaald. De verordening is. eventals de verordening op de marktordening der voedingshuishouding, ge grondvest op de Nederlandsche grondwet. De in de grondwet in de kiem aanwezige gedachte, dat de aangelegenheden van een beroepsstand of van een tak van huishouding met verant woordelijkheid door deszelfs leden worden be stuurd en geleid, is daarmede voor de eerste maal volledig verwezenlijkt, De Landstand is geen belangenvertegenwoordiging, want hij legt zijn arbeid op jegens het geheele volk verant woordelijke wijze ten uitvoer. Het recht tot rege ling van de eigen aangelegenheden sluit ver plichtingen jegens het geheel in. Het landvolk zal deze verplichtingen ech ter erkennen en bevestigen in tegenstelling tot de plichten, die het lidmaatschap van de crisisorganisaties met zich mede bracht, want daar bestond practisch geen verant woordelijk medebepalingsrecht. Met de uit werking van de marktordeningsorganisaties en den opbouw van den Landstand zal der halve het einde gekomen zijn van de crisis organisaties. De Landstand omvat het landvolk in" den breedsten zin des woords, niet alleen den boer, den pachter of tuinder, maar ook den grond bezitter. die grond verpacht of op andere wijze door anderen laat gebruiken Tot den Landstand behooren de zoetwater- en kustvlsschers. ook alle landarbeiders zijn lid van den Landstand en eveneens leden van het landelijke gezin, dus de vrouwen van boeren en landarbeiders, de jonge en de oude boer. het feit. dat men zelf dit materiaal dringend noodig heeft wegens den snellen Duitschen op- marsch aan het „Westelijk front". (D.N.B.). HET AFTREDEN VAN HET IJSLAND SCHE KABINET. Naar gemeld is, is het IJslandsche kabinet af getreden, wegens naar de Engelsche nieuws dienst meldt meeningsverschillen over de te volgen politiek inzake de stijging der kosten van levensonderhoud. Hierover meldt het A.N.P. nog Wanneer de destijds gegeven cijfers der Engel sche bezettingstroepen ,60.000 kloppen, waarbij later nog Amerikanen kwamen, dan is het duidelijk, welk een invloed zulk een invasie op een totale bevolking van 120.000 menschen moet hebben, een bevolking, die hoofdzakelijk van vischvangst en een weinig veeteelt zeer so ber leeft, en dan plotseling overstroomd wordt door tienduizenden veeleischende, meerendeels bewoners van groote steden. Dat hij zich nu tot heengaan genoopt ziet, terwijl hij toch bij het landen der Engelsche troepen op zijn post bleef, duidt er wel op, dat de huidige moeilijkheden niet gering zijn. In Berlijn ziet men dan ook in het aftreden van Jonassen en zijn kabinet een bewijs van de groote teleurstelling der IJslanders in de En- gelsch-Amerikaansche beloften en van de moei lijkheden. waarin IJslands bewoners door de be zetting zijn geraakt. Overigens heeft het aftreden van de IJsland sche regeering in kringen te Berlijn geen ver rassing gewekt. Het wordt beschouwd als be vestiging van het reeds lang verworven inzicht, dat de gevolgen niet lang op zich zouden laten wachten, wanneer dj zg. groote democratieën zich mengen in vreemde leefgebieden en ook daar streven naar oprichting van haar politieke regime. WILLKIE VOOR DE RADIO. Wendell Willkie heeft in een radiorede gezegd, dat de Vereenigde Staten alle hoop op vrede moeten opgeven en eindelijk moeten handelen, want als zij nog langer aarzelen zou de As zegevieren en alles verloren zijn. Amerika moet niet langer er aan twijfelen dat Berlijn en Tokio met elkaar onafscheidbaar verbonden zijn en dat de overwinning van den een ook de over winning van den ander is. Een vrede met Japan is even onmogelijk als een vrede met Hitier. Wereldschokkende gebeurtenissen hebben zich de laatste weken afgespeeld, aldus Wendell Willkie. (A.NP.) VERKLARING VAN FRANSCHEN KARDINAAL. „Het is onbegrijpelijk, ,dat het Christendom een bondgenootschap heeft gesloten met het bolsjewisme" zoo verklaarde de rector van het katholieke instituut te Parys, kardinaal Bau- drillart in de Matin. De kardinaal haalt de woorden van den bis schop van Baltimore aan, volgens welke Enge land zich tegen God heeft gewend en dat het daarom nu gestraft wordt en verklaart, er ligt veel waarheid in de woorden van dezen bis schop, Ik geloof, dat alle naties, in het bijzon der Engeland, zich veel te verwijten hebben en niet als ware vertegenwoordigers van de Chris telijke beschaving kunnen worden beschouwd. De gevolgen van een bondgenootschap met het bolsjewisme vormen een gevaar voor het ge heele christendom. (D.N.B.) DE TAAK DER ORGANISATIE. De voornaamste taak van den Landstand is de zorg voor al de zijnen en de bescherming van hun standseer. De Landstand moet dus den flinken landman, die zijn naam eer aan doet, steunen. Hij moet er derhalve invloed op hebben, dat de landelijke bodem in handen komt van den besten bewerker. Hij moet den on- geschikten gegadigde voor koop, pacht of vestiging kunnen uitschakelen. De Landstand zal ook het recht krijgen voorstellen te doen betreffende vertegenwoordigers van den landbouw in alle belangrijke corporaties, die beslissen over landbouwbelangen. Niet alleen by de keuze van menschen, maar ook bij alle groote problemen, die den landbouw betreffen, zal de Landstand reeds om zijn des kundigheid betrokken moeten worden, zooals bijvoorbeeld bij alle plannen op het gebied van nederzetting en landelijke cultuur. De zorg voor vrouw en jeugd ten plattelande biedt een breed terrein van actie. Achting en begrip voor arbeid en leven op het land moe ten behouden en gewekt wdrden. Ook de staat zal hier met den Landstand samenwerken en bij de opstelling van het leerplan der vakscholen voor den landbouw meer dan tot dusver ideëele gezichtspunten op den voorgrond moeten stellen. De zorg voor den landarbeider mag niet be perkt blijven tot een rechtvaardige regeling van de landelijke arbeids- en loontoestanden. Be halve dit moet de innerlijke verbondenheid van den landarbeider en zijn gezin met den plaats van arbeid op de hoeve versterkt worden. OPVOERING DF.R PRODUCTIE. De opvoering der productie, het bereiken van topprestaties in ieder bedrijf was tot dusver reeds een der voornaamste taken, die het staats beheer en de tot dusver aanwezige tonden en organisaties van den landbouw te zamen hadden. Door den Landstand ontstaat thans de mogelijk heid om binnen het kader van de door den staat gegeven richtlijnen ook den laatsten boer en landarbeider in te schakelen in de groote taak. die de geheele landelijke bevolking in den hul digen tijd moet vervullen. De Landstand zelf zal ui? eigen recht, eigen aandrift en ook met eigen middelen opbouwwerk leveren en door onderwljs- i-n rroetbedryven het functioneeren van de staatsinstituten-en van de ambtenaren steunen. Een deel der tot dusver omschreven werk zaamheden stond ook reeds op het werkplan van bestaande organisaties van den landbouw. Alles, wat tot dusver aan voorbereidend werk is ge schied. wordt definitief gestaafd door de samen vatting in den Landstand. De tot dusver aan wezige stands- en beroepsorganisaties zullen met haar werk niet vernietigd maar opgenomen wor den in een grooter geheel, waar haar arbeid, vrij van alle tot dusver aanwezige juridische of politieke beperkingen, voortgezet zal worden. De in de verordening opgenomen mogelijkheid tot inschakeling baant voor deze bonden den ge- schikten weg. Verwacht kan worden, dat de meerderheid der bestaande organisaties deze mogelijkheid niet zal laten voorbijgaan. De dooi de inschakeling ontstaande juridische conse quenties zullen door een spoedig te verwachten uitvoeringsverordening geregeld worden. Terwijl de inschakeling het middel is om de i beroeps- en standsorganisaties definitief te ver binden met den Landstand, geeft de verordening Het verordeningenblad nevat een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door Joden. Daarin wordt o.m. het volgende bepaald: Artikel 1 Het uitoefenen van een werk zaamheid als beroep, in een bedrijf, dan wel meer in het algemeen om daarmede geld te verdienen, door Joden kan door instructie afhankelijk worden gesteld van een vergun ning of van voorwaarden of wel worden verboden. Daarbij kunnen tegelijkertijd be palingen omtrent het beëindigen en afwik kelen van die arbeidsovereenkomsten wor den gezien, waarin de door de instructie ge troffen persoon part" is. Artikel 2 (1) De instructies worden uitge vaardigd door den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) of door den door dezen aan te wijzen dienst. Zij kunnen betrekking hebben op groepen van per sonen of op afzonderlijke personen. Artikel 3 De op grond van artikel 2 der ver- dening no. 137/1940 betreffende de regeling van de rechtspositie van ambtenaren en overig per soneel. alsmede van bepaalde beëedigde perso nen. uitgevaardigde instructies blijven onaan getast. Artikel 4 Op het ontslag van een Jood vindt het bepaalde ln het eerste uitvoeringsbesluit (no. 9/1940) ingevolge de verordening no. 8/1940 betreffende het beperken van werk, zooals ge wijzigd bij besluit no. 64/1940, geen toepassing. Artikel 5 Een werkgever kan een arbeids overeenkomst met een Jood, met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden, tegen den eersten dag van elke kalendermaand opzeggen, voor het geval de opzeggingstermijn volgens rechtsvoorschrift dan wel overeenkomst langer is. of de overeenkomst door het verstrij ken van tijd op een na 31 Januari 1942 vallen den dag zou eindigen. Artikel 6 De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken kan de aan spraak van een Jood. van zijn weduwe dan wel van zijn nakomelingschap op pensioen of op verzorging zijner nagelaten betrekkingen jegens zijn werkgever veranderen in een aanspraak op een eenmalige schadeloosstelling, voor het geval de werkgever dit verzoekt. De secretaris-gene raal kan hierbij bepalen, dat de schadeloosstel ling ln termijnen zal worden betaald. Artikel 7 (1) Eindigt de arbeidsovereen komst van een Joodschen werknemer en heeft de Jood of een ander persoon ten gevolge van deze beëindiging recht op andere dan de in ar tikel 6 bedoelde aanspraken jegens den werk gever, dan treedt in de plaats vaifdeze aanspra- door de aanhechting van organisaties en bonden de mogelijkheid een verband tot stand te brengen met die privaatrechtelijke corporaties, die zich bezig houden met de opvoering der productie en met andere bedrijfshulshoudelijke taken, dus bij voorbeeld veefokvereenlgingen, vereenigingen voor het fokken van hengsten enz. Deze organisaties behouden daarmede haar juridische zelfstandigheid, doch moeten zich met haar werk voegen in de algemeene plan nen van den Landstand en in zooverre ook instructies aanvaarden en een opgedragen taak ten uitvoer leggen, waarvoor eventueel ook de Landstand subsidies kan verleenen. Als derde arbeidsgebied naast de zorg voor en de regeling van de bedryfshuishoudeiyke toestanden heeft de Landstand ook tot taak mede te werken aan de voedselvoorziening. Het werk en de opofferingen, die het landvolk thans brengt voor de voeding van het alge meen. verdienen de inschakeling van zijn be- roepstand in de plannen en het beheer en in het bijzonder in de uitvoering van de voe dingshuishouding, voor zoo ver zij den boeren betreft. Met behoud van de uitsluitende verant woordelijkheid van den staat in de leiding van de voedingshuishouding juist in oor logstijden bestaat hier de weg om vooral bij dc provinciale en plaatselijke instanties een samenwerking vol vertrouwen tot stand te brengen tnsschen het staatsbestuur en de vertegenwoordigers van den Landstand. Voor de staatsorganen zal deze samenwer king een vergemakkelijking brengen van hun moeilijke taak, voor den Landstand echter de mogelijkheid om zorg te dragen voor een rechtvaardige uitvoering, daar naast echter ook de verplichting om zyn leden te overtuigen van de noodzakelijk heid ook van harde maatregelen. Zoodra deze wisselwerking tusschen staat en Landstand tot stand is gebracht, is het tijd perk van de crisisorganisatie definitief over wonnen. DE INWENDIGE ORGANISATIE. De inwendige organisatie van den Land stand zal voor het geheele staatsgebied uni form zijn. Zij berust op de door den boeren leider op te stellen statuten. Ook zijn finan- cieele aangelegenheden regelt de Landstand zelf op grond van de bijdragen van zijn leden. De staatscontrole, die is opgedragen aan het ministerie voor landbouw en visscherij. omvat het recht om de statuten goed te keuren en het financieele beheer te controleeren. Binnen het bestek van de staatscontrole zal er voorts voor gezorgd moeten worden, dat het optreden van den staat en dat van den Landstand niet met elkander in strijd komen. De hoofdtaak van den Landstand is en blijft de van alle politieke en overige beperkingen j vrije samenvatting van het geheele landvolk teneinde de zware taken van den tegenwoor- digen tijd ten uitvoer te leggen en om aan den anderen kant het landvolk de grootst moge lijke rechten te geven. Om deze redenen heeft de bezettende mogendheid de vorming van den Landstand ter hand genomen. ken een schadeloosstelling, welke berekend wordt op basis van de wedde, waarop de Jood over de laatste maand van zijn werkzaamheid recht had. Deze schadeloosstelling bedraagt by een ononderbroken duur van de arbeidsovereen komst: 1) van ten hoogste vijf jaren het enkelvou dige; van meer dan vijf tot ten hoogste tien Jaren het anderhalfvoudige 3) van meer dan tien tot ten hoogste vijftien jaren het tweevoudige; 4) van meer dan vijftien tot ten hoogste twin tig jaren het drievoudige; 5) van meer dan twintig tot ten hoogste vijf- en twintig Jaren met vier en halfvoudlge; 6) van meer dan vijf en twintig Jaren het zes voudige van de maandelijksche wedde. (2) De schadeloosstelling vervalt, voor zoover deze niet hooger is dan het drievoud van de maandelijksche wedde bij de beëindiging van de arbeidsovereenkomst. In gevallen, als bedoeld in lid 1, onder 5, kan het overblijvende deel in twee termijnen, in gevallen, als bedoeld ln lid 1 onder 6, in drie termijnen bij vooruitbetaling worden uitgekeerd. (3) Het in de leden 1 en 2 bepaalde vindt geen toepassing voor het geval de in het eerste lid bedoelde aanspraak geringer ls dan de schade loosstelling. Voor zoover het eerstbedoelde be drag uit periodieke prestaties bestaat, wordt, ter vergelijking met de schadeloosstelling, aange nomen, dat de periodieke prestaties gedurende ten hoogste drie jaren zouden zijn verricht, tus- schenrente wordt niet in aanmerking genomen. Artikel 8 Jood in den zin dezer verordening is hy die op grond van het bepaalde in artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood ls of als Jood wordt aangemerkt. Artikel 9 (1) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-ge neraal voor financiën en economische zaken) treft de ter uitvoering dezer verordening nood zakelijke maatregelen. Hij kan de hem toeko mende bevoegdheden delegeeren. (2) De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan ten aan zien van twijfelgevallen, welke zich bij de toe passing der voorschriften dezer verordening kunnen voordoen, algemeen geldende beslissin gen nemen. Artikel 10 Deze verordening treedt heden in werking op den dag harer afkondiging. VOOR ONGEVEER 600 MILLIOEN INGESCHREVEN Naar wU van het departement van finan ciën vernemen, is gisteren de nieuwe staatsleening van 500 millioen gulden vol komen geslaagd en is het gevraagde bedrag met ongeveer 110 millioen gulden over schreden. Omtrent eventueele toewijzingen konden nog geen mededeelingen worden verstrekt. Koning Michael van Roemenië heeft den weermachtsbevelhebber ln Nederland, den gene raal der vliegers Fr. Christiansen, de orde „Ster van Roemenië" verleend, te zamen met het lint van de „Orde voor militaire dapperheid". De rijkscommissaris heeft overeenkomstig art. 4 alinea 2 van zijn verordening van 29 Mei 1940 over de uitoefening der regeerings- bevoegdheden in Nederland tot de volgende personeelswijzigingen besloten: 1. De gevolmachtigde voor de provincie Noord-Brabant, Ritterbusch, heeft een aan stelling gekregen in de party-kanselarij. Tot gevolmachtigde voor de provincie Noord-Bra bant werd de gevolmachtigde voor de provincie Drente, gouw-inspecteur Thiel benoemd. 2. De gevolmachtigde voor de provincie Utrecht, dr. Joachim, heeft een aanstelling gekregen in het ryksministerie van binnen- landsche zaken. In zyn plaats werd tot ge volmachtigde voor de provincie Utrecht be noemd de Reichshauptstellenleiter Sommer. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 12.51 uur en gaat onder te 21.46 uur.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1