Dagö door Duitsche troepen bezet WOENSDAG 22 OCTOBER 1941 No. 25023 Verduisteren: 82ste Jaargang Victorie Duitschland ivint voor Europa op alle fronten Geheele Baltische gebied gezuiverd Nederland zal vrij zijn! De toestand in de Sovjet-Unie Hitier ontvangt Slowaaksche Staatslieden Uit Amerika Verspreide berichten EERSTE BLAD Gemengd Nieuivs Brutale inbraak in juwelierszaak te Rolferdam De moord in de rijwiel stalling te Amsterdam 18.31 uur 8.19 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Henny Tele! Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B W. Menkborst. Lelden Pl.verv K Been '.elder v Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend: Het eiland Dagö is ingenomen. Daarmede zjjn alle eilanden voor de Baltische kust.in Duitsche handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand gezuiverd. In voorbeeldige samenwerking met formaties van de marine en het luchtwapcn was het aan een divisie infanterie van het Duitsche leger reeds op 12 October gelukt by verrassing op de Zuidelijke punt van het eiland te landen. In hardnekkige gevechten, die tien dagen hebben geduurd, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Daarbij vielen 3000 gevangenen in Duitsche handen. Zes kustbatterijen werden ver nield. Resten van de vijandelijke bezetting werden bij de poging over zee te ontkomen door eenheden van de marine en de luchtmacht onschadelijk gemaakt. Het opperbevel maakte vei der bekend: Door de gemelde bezetting van het eiland Dagö is het Oostzeegebied thans geheel en al van den vijand bevrijd en daarmede het tijdstip gekomen ook te berichten over de operaties, die sedert begin Augustus in den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben plaats gehad. Na der doorbraak door de Stalinlinie had de legergroep van generaal-veldmaar schalk Ritter von Leeb, in samenwerking met de luchtmacht van General-oberst Keiler, tot opdracht gekregen de zich tusschen het Ilmen- en het Peipusmeer bevin dende strijdkrachten van den tegenstander te verslaan, de vesting Leningrad in het Zuiden af te sluiten, alsmede Estland en de Oostzee-eilanden van den vijand te zuiveren. Ondanks de voortdurende sterke bedreiging hunner Oostelijke flank boog het gros van het leger van General-oberst Busch, te zamen met hef pantserleger van General-oberst Höppner, allereerst naar het Noorden af. In buitengewoon hevige gevechten werd de uitgebreide stelling van den tegen stander, in ontoegankelijk bosch- en moerasterrein aangelegd, tusschen Ilmen- en Peipusmeer doorbroken, waarbij ongeveer vijfduizend kazematten in gevechten van man tegen man moesten worden veroverd en uitgebreide mijnenvelden met meer dan 80.000 mijnen worden opgeruimd. In nieuwe herige gevechten moesten vervolgens ten Noorden van Loega zeer sterke vijandelijke strijdkrachten worden vernietigd, alvorens de aanval op het vestinggebied van Leningrad kon beginnen. Alle pogingen van den tegenstander, de insluiting van deze stad door ontlastende aanvallen aan beide zijden van het llmenmeer te verhinderen, mislukten. In den tegenaanval ten Zuiden van het llmenmeer werd het voornaamste gevaar door vernietiging van tal rijke vijandelijke divisies afgewend. Gelijktijdig rukte het leger van General-oberst Von Küchler ten Westen van het Peipusmeer over een breed front op tot aan de kust van de Finsche Golf. Na de inneming van Reval en Pernau werd de landing op de Oostzee-eilanden voorbereid, terwijl sterke onderdeden van het leger ten Noorden van het Peipusmeer naar het Oosten optrokken om aan de gevechten tot omsin- seling van Leningrad deel te nemen. Aan de verovering van de Oostzee-eilanden hebben strijdkrachten ter zee onder opperbevel van Generaladmiral Carls in aanzienlijke mate meegewerkt. Behalve het transport van de landingstroepen hebben zij door aanvallen in de Fische Golf ook een bedreiging door de Sovjetmarine in de flank uitgeschakeld, de vijandelijke mijn- versperringen in de wateren rondom de Baltische eilanden opgeruimd en door be schieting van de vijandelijke stelling van zee uit deelgenomen aan de gevechten te land In een zware worsteling, onvermoeid gesteund door de luchtformaties van de generaals der vliegers Freiherr von Richt hof en en Foerster, hebben de formaties van leger en Waffen-SS, die waren vereenigd in de legergroep van generaal-veldmaar- schalk Ritter von Leeb, sinds het weermachtsbericht van 6 Augustus meer dan 300.000 gevangenen gemaakt, 1581 tanks en 4063 stukken geschut buit gemaakt of vernield. Het belangrijkste doel van hun operaties is bereikt met de omsingeling van Leningrad. De wanhopige pogingen van de te Leningrad ingesloten Sovjetstrijd krachten om uit te breken werden over het algemeen met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Aanzienlijke onderdeelen van deze legergroep en van de luchtvloot van General-oberst Keiler zijn reeds geruimen tijd geleden vrijgekomen om deel te nemen aan operaties op andere punten van het Oostelijk front. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn aan gegeven het Duitsche front dat zich uitstrekt van het Ladogameer tot aan de geheele zee van Azof. Het kaartje is volledig tot aan den val van de havenstad Taganrog. De enclaves die eenige dagen geleden nog bestonden bij Odessa. Wjasma en Brjansk en waar de vijand nog tegenstand bood, zijn nu opgeruimd en liggen thans achter het Duitsche front. Nederland zal zelfstandig zijn in het nieuwe Europa. Voor die vrijheid en die zelfstandigheid strijden duizenden en duizenden dappere Neder landers aan het Oostfront. Voor die vrijheid en zelfstandigheid vertrok dezer dagen het eerste bataljon van het W.A. regiment naar het Oos ten. nadat de W.A. mannen in handen van den leider der N.S.B. den eed van trouw aan den Führer hadden afgelegd. Nederland zal vrij zijn, omdat duizenden Ne- derlandsche strijders daarvoor hun leven inzet ten, omdat Nederlandsche nationaal-socialisten Kaart v. Pelt. hun liefde voor volk en vaderland bewijzen door een daad. Wordt wakker gij Nederlander, die meent dat de toekomst van ons vaderland gediend wordt door gevluchte regeerders, door hitsende radio omroepers en kortzichtige salon-bolsjewisten. Wordt wakker kerel, bewijs dat je werkelijk Ne derlander bent. schud af die on-Nederlandsche lamlendigheid, sluit je aan bij hen die strijden voor ons volk. Nederland zal vrij zijn. Het zal een eervolle plaats innemen in het nieuwe Europa. Daarvoor zorgen de mannen van ons legioen, daarvoor kunt ook u zorgen, maar dan moet u zich mel den bij het: Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, Den Haag. De Sovjetgevangenen, gemaakt bij de verove ring van Dagö, hebben gemeld, dat een deel van hun commissarissen met die van andere Sovjet formaties op Dagö reeds na de eerste landing van Duitsche troepen op het eiland hadden ge zorgd voor behoorlijke gelegenheid tot ontvluch ting. Kleinere eenheden der Sovjetmarine wer den in een baai verborgen en daar gereed ge houden. Levensmiddelen, dranken en munitie moesten in voldoende hoeveelheid door Sovjet matrozen aan boord van deze scheepjes worden gebracht. Terwijl de Sovjet-manschappen, aangedreven door enkele commissarissen, geen andere moge lijkheid hadden dan te sneuvelen of zich ge vangen te laten nemen, onttrokken de meeste commissarissen zich door de vlucht aan hun lot. (DNB.). Een vluchteling, die begin October vanuit Tomsk in Charbin (Mandsjoekwo) is aangeko men, vertelt in het blad „Russkoje Vremia" het volgende: Reeds in Augustus was een aantal regeerings- organen van Moskou naar Tomsk en andere Siberische steden overgeplaatst. Om plaats te maken moesten 40.000 oude. ongewenschte Rus sen Tomsk binnen 10 dagen verlaten. Daar de spoorweg dit vervoer niet verwerken kon, heerschte er een wilde verwarring onder de vluchtelingen, die na het gedwongen ontruimen van hun huizen dakloos waren geworden en blootgesteld 'waren aan vernietigende epide mieën. Het aantal personen, dat uit het Euro- peesche deel der Sovjet-unie aankwam, was zóó groot, dat er barakken gebouwd moesten wor den. Een groot gedeelte van de vluchtelingen uit Moskou ongeveer twee millioen zijn Joden, hetgeen de haat tegen de Joden zeer heeft aangewakkerd. Het banditisme in Siberië maakt een hoogconjunctuur door. alsmede de woeker in levensmiddelen en artikelen voor het dagelijksche levensonderhoud. De stemming onder de Siberische bevolking is zeer pessimis tisch. Men heeft geen vertrouwen meer in het bolsjewistische leger en in het bolsjewistische systeem. Op reis door Siberie heeft de vluch teling- half September in Krasnojarsk hetzelfde beeld als in Tomsk gezien. Zelfs Irkoetsk is vol Joodsche vluchtelingen, die via Wladiwostock naar de Vereenigde Staten hopen te komen. Op de stations is er niets meer te koop. Er viel, zoo besluit dit bericht, een voortdurend toe nemende verbolgenheid van het volk waar te nemen, die de regeeringsorganen zelfs met de krachtigste maatregelen nauwelijks nog meester konden worden. (D.N.B.). HET THANS BEZETTE GEBIED Het D.NB. meldt: In den loop van vier maanden hebben de Duitsche soldaten in het Oosten een gebied veroverd van anderhalf millioen vierkante kilo meter met een bevolking van 65 millioen zielen, een derde van de totale bevolking van de Sovjet-unie. SOVJET-'taULPOORLOGSSCHIP IN TURKIJE GEÏNTERNEERD. De Turksche regeering heeft bekend ge maakt, dat kortelings een bolsjewistisch hulp oorlogsschip een haven aan den Bosporus is binnengeloopen. Het schip wordt geïnterneerd. (A.N.P.). Op uitnoodiging van den Führer hebben de president van den Slowaakschen staat. dr. Tiso. en de Slowaaksche minister-president dr. Tuka, in wier gezelschap zich o.a. de Slowaak sche minister van Binnenlandsche Zaken. Sano Mach en de Slowaaksche minister van lands verdediging, generaal Catlos. bevonden, als mede de Slowaaksche/gezant in Berlijn, Oernak en de Duitsche gezant in Presburg. Ludin, een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den Führer. De politieke en militaire besprekingen bij den FUhrgr verliepen in den geest der hartelijke vriendschap tusschen beide volken en der wapenbroederschap, die door den strijd van Duitsche en Slowaaksche troepen tegen den ge- meenschappelijken bolsjewistischen vijand op nieuw wordt bekrachtigd. Aan de besprekingen namen deel de Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en de chef van het Opperbevel der Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. In aansluiting daarop vond een bezoek plaats bij den opperbevelhebber van het leger. êeneraal-veldmaarschalk Von Brauchitsch in - hoofdkwartier. Ten slotte waren de Slowaaksche staatslieden I gasten van rijksmaarschalk Hermann Goring in l zijn hoofdkwartier. De Führer en Opperbevelhebber der Duitsche Weermacht heeft den Slowaakschen minister van landsverdediging, generaal Catlos het Groot kruis der orde van den Duitschen adelaar met de Zwaarden verleend. (D.N.B.). DUITSCH-FRANSCHE BETREKKINGEN WORDEN STEEDS BETER. De A.N.P.-correspondent te Berlijn schryft: Hoewel hier van de zijde der journalisten her haaldelijk wordt gepolst omtrent de ontwikke ling der Duitsch-Fransche betrekkingen in de hoop, dat men iets concreets verneemt in den vorm eener nieuwe overeenkomst tusschen Ber lijn en Vichy of de benoeming van een Fran- schen vertegenwoordiger bij de Duitsche regee- ring, is het resultaat dier vragen nog steeds ma ger. Klaarblijkelijk gaat men te ver in zijn.ver moedens en is er nog altijd slechts sprake van een verdere uitwerking naar de omstandighe den dit eischen van het wapenstilstandsver- drag. Dat de wederzijdsche betrekkingen tus schen Duitscher en rranscliman in den loop van den tijd reeds aanmerkelijk verbeterd en soe peler zijn geworden, blijkt bijv. uit de reis van admiraal Darlan door het bezette gebied, waar- j bij hij verscheidene steden bezocht en aldaar redevoeringen hield. Meer nog dan de goede ontvangst, Welke Pétains vertegenwoordiger in de bezochte steden genoot en de instemming, waarmede men zijn uiteenzettingen aanhoorde, spreekt voor die verbeterde verhouding o.i. het feit dier reis zelf. De vice-chef der Fransche re geering te Vichy reist vrijelijk door het bezette Frankrijk en kan daar zijn landgenooten toe spreken. Dit feit staat niet op zichzelf, immers het mag bekend worden verondersteld, en het is uit verschillende aanwijzingen duidelijk ge worden. dat de regeering te Vichy eigenlijk nog maar uit de zuiver politieke machthebbers be staat, terwijl de technische bewindvoering, de diverse ambtelijke staven enz. geleidelijk aan weer naar Parijs zijn overgebracht. Eigenlijk is een goed bestuur van Frankrijk ook maar alleen van Parijs uit mogelijk, waar de centrale instel lingen, de bureaux, de archieven en het geheele ambtelijke milieu thuis zijn. Vermoedelijk be treffen nu de huidige onderhandelingen een nog verder strekkende „verhuizing" van Vichy naar Parijs, althans' een vergemakkelijking van het contact tusschen de twee steden, als symbool van de betere Duitsch-Fransche betrekkingen. Van het eerste, het inniger medeleven tusschen bezet en onbezet gebied getuigt bijv. Pétains te legram aan het bestuur van Havre, dat even als Rotterdam door de roekelooze Engelsche bombardementen zwaar werd getroffen. JAPANSCH-AMERIKA ANSCHE ONDERHANDELINGEN HERVAT. De „Tokio Asahi Sjimboen" publiceert een speciaal bericht uit Washington, volgens het welk aldaar verkregen inlichtingen melden, dat de onderhandelingen tusschen Japan en de Ver. Staten binnenkort hervat zullen worden. Het blad voegt hieraan toe, dat de "Ameri- kaansche regeering thans grootere belangstel ling schijnt te hebben voor het Japansche vraag stuk. (D.N.B.) EISCHEN AAN GUATEMALA. De Amerikaansche gezant in Guatemala heeft in ultimatieven vorm nieuwe eischen gesteld aan den president van Guatemala. De Ver. Staten eischen o.a. terstond maat regelen tot algeheele economische uitschake ling van alle in Guatemala woonachtige Duit- schers, blokkeering van hun bankcredieten, be slag op hun landerijen benevens hun voortdu- renden economischen boycot en toelating van een Amerikaanschen ambtenaar tot het cen trale douanekantoor om eventueele tusschen- personen op te sporen, die voor Duitjsche firma's goederen uit Amerika zouden kunnen betrek ken. Voorts worden gegevens verlangd omtrent alle Guatemalteezers, die officieele Duitsche berich ten ontvangen. Zij worden gekwalificeerd als vijfde kolonne en Duitsche spionen, die gestraft moeten worden. Tot slot verweet de gezant den president nog, dat hij in zijn kabinet nog ministers en in zijn bureaux nog employé's heeft, die sympathie voor de Spilmogendheden bezitten. (D.N.B.) DE JODEN IN ROEMENIE. De Roemeensche regeering heeft een wets- decreet uitgevaardigd, waarbij alle meerderjarige Joden met Roemeensch staatsburgerschap mannen en vrouwen worden verplicht, aan den staat binnen dertig dagen, volgens hun totale inkomen, een bepaalde hoeveelheid klee- dingstukken ter beschikking te stellen. In de motiveering van dit decreet wordt ge zegd. dat de Joden, die in geenerlei opzicht militairen dienst behoeven te doen, minstens moeten bijdragen tot bevrediging van dringende sociale behoeften. (D.N.B.). REDE VAN ALEXANDER. De Engelsche minister van marine, Alexander, heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat de Britsche marine een zeer moeilijke taak heeft te verrichten, want zij moet de wateren rondom ae Europeesche kusten van Moermansk tot aan de Dardanellen bewaken en bovendien nog con- vooien beschermen en de wateren der dominions controleeren. In den vorigen oorlog is het niet mogelijk geweest door vliegtuigen mijnen te laten leggen. Bovendien heeft de vijand toenter tijd het duikbootwapen niet van het begin af aan gebruikt. De toestand, zoo beweerde Alexan der, is echter thans beter dan in 1940, toen Engeland volkomen alleen stond. Thans strijdt de sovjetunie aan de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten verleenen Engeland hulp. Desondanks moeten de Engelschen hun uitrus ting nog beter maken om het grootste gevaar af te wenden. De minister-president en zijn mi nisters zijn in het geheel niet tevreden met den toestand. Er moeten no^; j worden. Hetzelfde cpldt w voor de Britsche luchtmacht en het landleger, dat zijn „nederlaag" op het contingent weer wil goedmaken. Ook van het Engelsche volk eischte hij nog meer offers en nog grootere inspannin gen. Het volk dient vooral door de particuliere spaargelden den minister van financiën te hel pen om een inflatie te vermijden. Nelson heeft op den dag van Trafalgar gezegd „Engeland verwachten ik. zoo besloot de minister, zeg: „Engeland verwacht dit en Engeland heeft dit noodig". Ten slotte wees minister Alexander ook op de moeilijke omstandigheden bij den „slag op den Atlantischen Oceaan". De Duitschers hebben, zoo zeide hij. een zeer doeltreffende samenwer king tusschen hun duikbooten en vliegtuigen bereikt. (D.N.B.). Qif Nummei bevat TWEE Bladen De opening van een Duitsche moederschool in Den Haag, in tegenwoordigheid van mevr. dr. Seyss-Inquart, Gen. Kommissar Schmidt en de leidster der N.S.-Frauenschaft in Nederland mevr. de la Fontaine. V.l.n.r. mej. Seyss-Inquart Gen. Komm. Schmidt, een vertegenwoordigster van Rijksfrauenleidster mevr. Scholtz-Kllnk, mevr. Seyss-Inquart en mevr. de la Fontaine. (Stapf-Mol). VOOR 8400 GULDEN UIT DE ETALAGE GEROOFD. Een brutale inbraak te Rotterdam gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de juwelierszaak van het magazijn van gouden en zilveren werken Lucardie N.V. gevestigd aan den Nieuwen Binnenweg. Men is begonnen met het vernielen van een slot, waarmede een stevig houten luik voor de etalageramen gedurende den nacht wordt aan gebracht. Hierna hebben zy getracht met een glassnijder een reep uit het etalagevenster te snijden ter grootte van ongeveer 30 by 30 c.M. welke poging echter mislukte. Daarna hebben zy met een met doeken omwoelden hamer een flink gat in de ruit geslagen. De dieven hebben kans gezien door dit gat een gedeelte van de etalage leeg te rooven. Een groot aantal vul penhouders, zilveren en gouden armbanden, een groot aantal ringen met en zonder stee- nen, waaronder 180 gouden verlovingsringen, colliers e.d. met een totale waarde van f. 8,400.- is op deze wyze ontvreemd. Enkele voorwerpen, die de lieren in het duister waarschynhjk niet hebben gezien, zyn hier en daar verspreid biyven liggen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. ONDERZOEK BRENGT GEKNOEI MET FIETSEN AAN HET LICHT. Het onderzoek inzake den moord in de rywiel- stalling in de Corn. Anthoniszstraat te Amster dam heeft tal van aanwyzingen opgeleverd, wel ke echter tot dusverre nog niet tot de ontknoo ping van het raadsel hebben geleid. Ook van de vijf vermiste rywlelen is nog geen enkel spoor ontdekt. Een van de twee klanten, die biykens de uit latingen van het slachtoffer, nog na midder nacht in de stalling werden verwacht, heeft zich bij de politie gemeld, doch de tweede heeft nog niets van zich laten hooren. De commissa ris van het bureau Leidscheplein herhaalt daar om zyn verzoek tot dezen, zich zoo spoedig mo gelijk aan zyn bureau te melden. Er zijn bij het onderzoek dingen aan den dag gekomen, welke een ongunstig licht werpen op de gedragingen van den eigenaar der stalling, den zoon van den vermoorde. Het blijkt, dat deze zoon, behalve de rijwiel stalling aan de Corn. Anthoniszstraat, er ook een hield in de J. W. Brouwerstraat. Er schijnen in beide stallingen rare manipula ties te zijn geschied. Zoo miste op een gegeven moment een klant van de eerstgenoemde stalling daar zijn rywiel, weshalve hy den eigenaar voor schadevergoe ding aansprak. Deze 2eide, dat hy de zaak in orde zou maken, nam een fiets uit de andere stalling weg en liet deze moffelen en verder op knappen. Voorts werd in de stalling Corn. Anthonisz straat nog een rywiel, thuis behoorende in de andere stalling, aangetroffen. Dit alles is voor de politie aanleiding geweest, om deze zaak grondig uit te zoeken.,Alle fietsen uit de twee stallingen zijn daarom in beslag ge nomen en de eigenaar is gearresteerd. Thans wordt van al deze rijwielen gecontroleerd, wie de eigenaar of eigenaresse is. Of er eenig verband tusschen de ontdekte knoeierijen en den moord bestaat, is op het oogenblik nog niet te zeggen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 10.27 uur en gaat onder te 20.05 uur.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1