STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN Castella LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biarï Maandag 20 October 1941 „onbereikbare plaatsen"! Buitenland Binnenland Steunt de Nederlandsche Oud-burgemeester van Maastricht overleden ambulance 8-7-6-0-0 AGENDA Winterhulp Nederland De van 1 tot 11 October hier ter stede gehou den lljstcollecte langs de huizen ten bate van de Stichting Winterhulp Nederland heeft f. 1545,15 opgebracht. De weersomstandigheden zijn den collectanten Vrijdag en Zaterdag ji. bü den verkoop der wapenschildjes niet gunstig geweest, waardoor him aantal en derhalve ook de opbrengst min der groot is geweest dan op grond van de uit komsten van het vorige jaar mocht worden ver wacht. In totaal bedroegen de ontvangsten op beide dagen ruim f. 400, waarbij evenwel niet uit het oog moet worden verloren, dat velen kort tevoren aan de lijstencollecte hadden geofferd, terwijl als gevolg van het minder talrijk aantal collectanten de stad ook niet 200 intensief be werkt is kunnen worden als gewoonlijk. Het is te hopen, dat de volgende inzamelin gen betere resultaten te zien zullen geven, want er is, ook in onze stad veel noodig. Het aantal aanvragen om een uitkeering heeft nu reeds, terwijl de eigenlijke winter nog niet eens is begonnen, de tweeduizend overschreden. Mogen vele stadgenooten dit indachtig zijn, wanneer „Winterhulp Nederland" straks weer een beroep doet op hun offervaardigheid. LEIDSCHE WANDELSPORTVEREENIGING. In verband met het 10-jarig bestaan van de Leidsche Wandelsport.vereeniging had het be stuur Zaterdag in „Oud-Hortuszicht" een gezel- ligen avond belegd. De voorzitter, de heer J. C. Krijger, heette allen welkom, in het bijzonder den heer B. de Plooy, vice-consul der ZH.WH., een der op richters van de L.W.S.V., den heer H. Poelman uit Voorburg, hoofdbestuurslid van den Z.H.WH, den heer J. Verkuylen, jurylid, ver tegenwoordigers van de Leidsche EHH.O.- brigade en afgevaardigden van diverse wandel- sportvereenigingen. In het kort schetste de» heer Krfjger den groei van L.W.S.V. tot een groote wandelsport vereeniging, die vooral vermaard heid heeft verkregen door de bekende bloem- bollenmarschen, waaraan soms door 800 wande laars werd deelgenomen. Zooveel prijzen zijn in den loop der tijden gewonnen, dat de tegen woordige medaillekast te klein is geworden, zoo dat de feestcommissie uit de leden en donateurs aan het bestuur een nieuwe kast aanbood, waar voor de heer Krijger zijn hartelijken dank be tuigde. Het bestuur- had echter gemeend, dat ook de heer W. C. de Wekker, die 10 jaar on afgebroken in het bestuur is werkzaam geweest, in de hulde betrokken moest worden, waarop hij den heer De Wekker een mooien bloemen mand en mevr. De Wekker een fruitmand aan bood. Nadat de heer Poelman, hoofdbestuurslid Z.H.WH., aan het bestuur een zilveren plaquette had aangeboden en de heer Verkuylen namens de juryleden had gesproken, dankte de heer Krijger voor de mooie geschenken, bloemstukken en wensohen. waarop men nog eenigen tijd ge zellig bijeen bleef. GENOOTSCHAP VOOR GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE, WISKUNDE EN NATUURWETENSCHAPPEN. Najaarsvergadering te Leiden. Bovengenoemd genootschap heeft gistermor gen en -middag in het Academisch Ziekenhuis alhier zijn najaarsvergadering gehouden. Na afdoening van het huishoudelijk deel der agenda, werd een wetenschappelijke vergade ring gehouden, waarin voordrachten werden gehouden door onzen stadgenoot, prof. dr. J. A. J. Barge over „Reinier de Graaf", dr. F. M. G. de Feyfer Geldermalsen) over „Paracelsus (1493—1541)", dr. F. W. T. Hunger (Voorscho ten) over „Nieuwe gegevens omtrent Clusius" en ir. R. J. Forbes (Amsterdam) over „Zink en messing in de oudheid". Met groote belangstelling namen de aanwezi gen inzage van een ter vergadering aanwezig boekwerk van Camerarius, dat blijkens de daar in gestelde authentieke handteekening heeft toebehoord aan Clusius en in 1928 door een schenking in bezit is gekomen van dr. Hunger, zoomede van een fotografische reproductie van een kort geleden ontdekte portretteekening in rood en zwart van den vermaarden Leidschen plantkundige, vervaardigd door den portret schilder Antonio Morro. Luchtalarm - neersuizende bom men - voltreffer. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. GENOEGLIJKE AVOND „HOLLAND". Dat „Holland" langzamerhand groote popula riteit onder de sportlievende Sleutelstadbewo ners gaat genieten, bewijst wel de groote op komst van donateurs, genoodigden en leden bij den door haar georganiseerden cabaret-avond onder het motto „Voor de leden, door de leden", welke gehouden werd in het kleine, intieme zaaltje van „Oud-Hortuszicht". De bijeenkomst had onder leiding van conferencier Sasburg een geanimeerd verloop, waarbij opgemerkt dient te worden, dat dit eerst 19-jarige Holland-lid uit stekend de kunst verstaat het publiek op aan gename wijze bezig te houden. Daarnaast een woord van lof voor het op treden van „The Manna Kea Hawaiins", die met hun alleraardigst gespeelde wijsjes buiten gewoon veel geestdrift bij de aanwezigen ver wekten. Ook de Hollandsche piano- en accordeon- virtuoos Breedijk deed zich meermalen met succes hooren. Een komische éénacter viel zeer in den smaak, terwijl opwekkende woorden gesproken werden door voorzitter Guldemond en penningmeester Van der Linden. ALDUS EINDIGDE EEN LIEFDE Mej. G. J. B. uit Voorburg was gistermiddag in kennis gekomen met een Leidschen jonge man, zich noemende Koos van Leeuwen, het geen op zichzelf niet onwaarschijnlijk Is. aan gezien Van Leeuwen een in de Sleutelstad veel vuldig voorkomende naam ls. Zooals een galant jongmensch betaamt, bracht hij gisteravond het meisje naar de tram om haar naar huis te geleiden, waarbij hij haar handtaschje droeg. Voorgevende even te zullen informeeren naar den vertrektijd van de tram, verwijderde de pseudo-Van Leeuwen zich eenige oogenblikken met medeneming van de handtasch. Onmid dellijk na zijn terugkeer stelde hij haar deze ter hand, doch hijzelf verdween weer direct in het duister, omdat hij nog een dringende bezig heid moest verrichten. Het meisje nam vast plaats m de tram, doch bleef alleen ook toen het voertuig zich in beweging zette. Het was echter niet alleen dat zij aldus smadelijk in den steek was gelaten, maar bovendien kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat uit. de handtasch haar porte- monnaie. inhoudende eenige guldens, was ver dwenen! De politie zoekt thans naai- den trouweloozen oneerlijken cavalier. DE HEER T. VAN ESSEN OVERLEDEN. Stichter van „Jeruël". Op ruim 81-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer T. van Essen, met den heer J. de Heer, een der stichters van het Jeruël- instituut. Langen tijd heeft hfj .aan deze beweging, welke onder zijn leiding stond, zijn krachten gegeven. In het werk van Brusse, „Het rosse leven en sterven in de Zandstraat" beschrijft deze zijn samenwerking op dit terrein met wijlen den heer van Essen. Gedurende de laatste jaren was hij te Leiden woonachtig en reisde hij naar vele plaatsen om spreekbeurten te vervullen. De overledene was directeur van het zangkoor van Jeruël hier ter stede, gevestigd in de Groe- nesteeg. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot is bepaald op a.s. Woensdag te half een op de begraafplaats .Rhjjnhof". VOORSTELLING VAN „T VELDBOUQUET". Een nieuw cabaretgezelschap. Het had het Leidsche publiek tamelijk onver schillig gelaten dat zich Zaterdagavond in de groote Stadszaal een nieuw Nederlandsch caba ret presenteeren kwam en zelfs de aankondiging dat dit er één zou zijn „van beter gehalte" bleek niet attractief genoeg te zijn geweest om meer dan een 150-tal belangstellenden (waaronder zeer klaarblijkelijk vele vrienden van de directie) naar de Gehoorzaal te lokken! Koud en leeg en ongezellig was het in die groote ruimte en de directeur, de heer D. Klarenbeek, sprak een inderdaad zeer juist woord door op te merken ,dat de directeur de man is die den hoogen hoed ende risico's draagt" .Want die risico's lijken ons, eerlijk gezegd, niet gering voor dit cabaret, dat den aardigen naam van ,,'t Veldbouquet" voert. Twee nummers zijn er uiteraard, welke voortreffelijk zijn van kwaliteit: dat is allereerst het optreden van Louis Noiret, den man, „die op een hoek van een straatje woonde in een reuze- gezellige buurt" en door de jaren heen tot in alle hoeken van het land populairiteit heeft geoogst door zijn luimige voordracht, zijn leuke refrein tjes en de vlotte manier, waarop hij zijn toe hoorders in de goede stemming weet te krijgen. En ook de Harmoniezusters dienen te worden gerangschikt onder „het betere gehalte"! Van het eerste oogenblik harer verschijning af boei den zij het publiek met dien geestigen samen zang, welke herinneringen opwekt aan Tholen en Van Lier, en het bleef voortdurend een genoegen te blijven luisteren naar die frissche, prettige stemmen, die tal van bekende liedjes ten gehoore brachten. Met deze twee nummers was het op treden van 't Veldbouquet echter niet gered en als de overige nummers dan ook niet direct onvol doende waren dan moet nochtans geconstateerd worden dan zij in de huidige rangschikking niet de noodige voldoening schonken. Zeker: De Los Magela's deden het lang niet onverdienstelijk en Henny Verra had succes met haar geestige lied jes, maar het programma was te eenzijdig ge oriënteerd om de aandacht gevat te kunnen houden, de „vaart" te gering en het verschil in kwaliteit tusschen de verdienstelijke cabaret- tlste Henny Verra en de conferencière van dienzelfden naam te groot! Zoodat eenige wijzi ging geboden schijnt voordat dit Veldbouquet in vollen luister zal kunnen prijken.... K. Be'en. DIPLOMA-ZWEMMEN. „De Watervrienden". Zaterdagavond vond het diploma-zwemmen plaats van „De Watervrienden" in de Over dekte. Onder groote belangstelling wisten 77 personen het vaavdigheidsdiploma te behalen, terwijl geen één werd afgewezen. Hier volgen de namen: Meisjes: Corry Boef. Truus de Leen, Rie v. d. Linden, Toosje Koet, Nelly Lares, Marie Teske, Agatha Menijn, Corry Stolk, Willy Geertsma, Beb Meijer. Martha Feijen, Suze v. d. Berg, Beb Schoonderwoerd de Bezemer, Leni van Egmond, Rietje Zirkzee, Helena Romanesko, Louise Mens, Trina v. d. Tuin, Rietje Vreden- daal, Corry Stikkelorum, Toni de Leen. Cobi Kleer, Beb v. d. Heijden. Annie Bosman, Rietje Leget, Elli v. Biezen, Nelly Lasander, Janny de Geus, Beb Bentveld, Willy Jasperse, Nelly Po- lanen. Vrouwen: R. Optendrees. J. J. M. v. d. Linden, W. L. Majolee, N, v. Loon, mevr. v. d. Waals, mevr. Hooidonk, mevr. H Blaauw, Leni Hooi donk, Willy SdmonLs, C. Nicolaas, Henny de Koning, Beb Hendriks, Dhr, van Wezel. Mannen: L. Lasander, Th. Boot, J. de Graaf, J. F. Regeer, P. Pauw, D. v. Bemmelen, Bertus v. Meurs, Bertus Hooidonk, S. van Wezel, A. J. C. v. d. Pluym, H. C. de Boea-, Jac. v. Wezel, G, Pauw, W. Bres. Jongens: Koos v d. Steen, Jac. Gijzenij. André Pijnacker, Bob Pij packer, Jan v. d. Veer, Tinus v. d. Zeeuw, Laurens Hurkmans, Jan Dorrepaal, Theo Pet, Theo van Biezen, Daan Bijleveld, Henk de Groot, Adri Bourgonje, H. v. Mastricht. H. v. d. Berg, C. C. Beij, G. Teijn, J. Siebert, Wim Bink. Alléén „Castella" tandpasta reinigt de kleine holten van het gebit (de „onbereikbare plaatsen") door middel .van duizenden actieve schnimbelletjes 35 CT. PER TUBE fchuimende TANDPASTA De eenige tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed o^oelm^n-product! DROEVIG ONGEVAL. Toen gistermiddag de 15-jarige C P. alhier terugkeerde van een wandelmarsch van 35 KM. en bijna het eindpunt had bereikt, zakte hij op den Zoeterwoudscheweg plotseling in elkaar en overleed kort daarna als gevolg van een hartverlamming. Dit droevig ongeval leert wederom hoe drin gend noodig het is, dat jongelui, die sport be oefenen, zich tevoren onderwerpen aan een me dische keuring. „VREUGD* EN ARBEID." In het kader van de reeks ontspannings- en ontwikkelingsbijeenkomsten van „Vreugde en Arbeid" werd gistermorgen voor de aangeslo tenen bij het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen en hunne huisgenooten in het Trianon- theater een filmvoorstelling gegeven van „Pareh de macht van de kris". Er bestond voor deze bijeenkomst vrij groote belangstelling, vooral als men daarbij in aan merking neemt, dat dezelfde film hier ter stede reeds eerder werd vertoond. De waardeering was algemeen, hetgeen even eens kan worden getuigd ten opzichte van het persoonlijk optreden van Saba. een Oostersche danseres, die met haar Indische dansen grooten bijval verwierf. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Geslaagd is voor het voorbereidend propo nentsexamen de heer J. J. van Hille. Zondag a.s. herdenkt de heer L. van Dom melen, wisselsmid bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij Den Haag-Wassenaar-Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maat schappij in dienst trad. De politie heeft gisteren hier ter stede drie minderjarige meisjes uit Leidschendam, Rijnsburg en Wassenaar aangehouden, die van huis waren weggeloopen. Door de zorgen der politie zijn zij aan de ouders teruggegeven. Onze stadgenoot de heer J. A. Sala. slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur GRENSWIJZIGING TUSSCHEN EDE EN VEENENDAAL. Bij de installatie van den nieuwen burge meester van Ede, den heer Van Dierendonck, deelde de loco-burgemeester mede, dat weldra een gedeelte van de gemeente Ede, nj. Gel- dersch-Veenendaal, zal worden gevoegd bij de aangrenzende gemeente Veenendaal. DE UITKEERING BIJ BEVALLING. Met ingang van 1 November a.s. treedt een belangrijke nieuwe voorziening op sociaal gebied in werking, namelijk de bepaling, dat aan de echtgenoote van dengene. die krachtens de ziektewet verzekerd is, bij gezinsvermeerdering, een bijdrage in de kosten van de bevalling groot vijf en vijftig gulden wordt toegekend. Dit geldt ook voor bevallingen van dochters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verze kerde leven. De uitkeering geschiedt door den raad van arbeid of door de bedrijfsvereeniging, waarbij de werkgever van den verzekerde, voor de uitvoering van de ziektewet is aangesloten. Evenals de aangifte van ziektegevallen, moet ook de kennisgeving van een plaats gehad heb bende bevalling door den werknemer geschieden. De op grond van artikel 17 der ziektewet in ieder bedrijf aanwezige kaart wijst hem den weg tot welken raad van arbeid of bedrijfsver eeniging hij zich hiervoor heeft te wenden. DER SOLDAT IN HOLLAND. De tentoonstelling „Der Soldat in Holland", welke in de Gothische zaal aan de Paleisstraat te Den Haag wordt gehouden, trekt zeer veel belangstelling. Gisteren is de tentoonstelling bezocht door 3000 personen. Uw gift: een band Met volk en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. J. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. Mr. VAN OPPEN WERD 70 JAAR. In den ouderdom van 70 jaar is te Maas tricht hedenmorgen in het ziekenhuis Calva- rienberg overleden mr. L. B. G. van Oppen, oud burgemeester van Maastricht. Hij was ruim een kwart eeuw de hoogste ma gistraat van de gewestelijke hoofdstad in Lim burg. In 1871 geboren, promoveerde hij in 1894 te Utrecht tot meester in de rechten, waarna hfj zich te Maastricht als advocaat vestigde. In dien tijd verzorgde hij onder andere de eerste uitgave van de Nederlandsche mijnwetten. In 1897 werd hij benoemd tot hoofdcommies ter secretarie, in 1898 tot gemeentesecretaris en in 1910 tot burgemeester van Maastricht. De ambtsperiode van burgemeester Van Op pen is door twee feiten sterk bemoeilijkt. De oorlogsjaren van 1914^-1918 brachten vooral voor Maastricht als grensplaats allerlei nieu we problemen mede, en ten tweede de groote stadsuitbreiding, welke iir 1920 het zielenaan tal van Maastricht vrijwel verdubbelde. De thans overledene had vele jaren zitting in het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en was lid van de Vereeniging van Bur gerwachten. Hij was o.a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur van de orde van Leopold II en ontving onderschei dingen van het Roode Kruis in Nederland, Duitschland en België. Steunt de Nederlandsche ambulance. Zij behoeft ook uw steun, want zij wil zijn een expeditie die gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk Zij wil zijn een hulpactie voor gewonde strijders en getroffen burgers in het Oosten. Zij heeft een menschlievende taak te verrichten, waarmede zij de eer van ons land zal hooghouden. Nederlander! Uw taak, uw plicht is het deze actie te steunen, want nog nooit is Nederland afzijdig gebleven als het er om ging in nood vqr- keerende menschen te steunen. Stort daarom uw bijdrage op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. NEDERLANDSCHE RECHTBANKEN IN ENGELAND. In verband met het toenemende aantal geval len van dienstweigering en sabotage, gepleegd door de Nederlandsche bemanningen van in Engelschen dienst varende Nederlandsche sche pen, heeft, volgens den Engelschen berichten dienst, de uitgeweken Nederlandsche regeering zich genoodzaakt gezien een speciale Neder landsch hooggerechtshof en zes rechtbanken in de voornaamste Engelsche scheepvaartcentra in te stellen. Deze maatregel werd getroffen in overleg met de Engelsche regeeving, v.- zien de berechting van Neder- - Engelsche rechters bij de >te.\ rJancsih® bemanningen, groote verbittering bleek te wekkett, DE VERDEDIGING IN HET PANAMAKANAAL De nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger van Panama te Washington is op doorreis naar zijn standplaats te Mexico City aangekomen. Aan persvertegenwoordigers heeft hij verklaard in Washington besprekingen te zullen voeren over aan het Panamakanaal gelegen gebieden, dift deVereenigde Staten noodig hebben voorden verdediging van het Panamakanaal. Hij voegde er aan toe, dat Panama bereid is. de verlangde gebieden aan de V.S. af te staan voor het in richten van steunpunten en ze onder militaire controle te laten stellen. (A.NP.). DE ENGELSCHE AGRARISCHE PRODUCTIE De Engelsche premier Churchill, heeft aan Engelsche boeren den eisch gesteld de productie van landbouwgewassen op te voeren. Volgens Churchill zijn de schepen, die anders bestemd zijn voor het aanvoeren van levensmiddelen, thans in gebruik voor het vervoer van oorlogs materiaal naar den Russischen bondgenoot, die dringend behoefte heeft aan de levering van dit materiaal om den oorlog voort te kunnen zetten. (A.N.P.) JAPAN—IRAK. De Nitsji Nitsji Sjimboen meldt, dat de regee ring van Irak het handelsverdrag met Japan heeft opgezegd en de Japansche diplomatieke vertegenwoordigers heeft uitgenoodigd -het land te verlaten. Het blad meent, dat deze maatregel een gevolg is van Engelsche pressie, die ten doel heeft de Japansch—Iraaksche betrekkingen te belemmeren. (D.NH.) NIEUWE AMERIKANEN IN IERLAND. Assooiated Press meldt uit Belfast, dat daar weer een contingent Amerikaansche technici en geschoolde arbeiders ten getale van 200 man is aangekomen. (D.N3.) DE VOLKENBOND. Op een vraag in het Britsche Lagerhuis naar de verblijfplaats van den Volkenbond heeft volgens de Times de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Law, verklaard, dat de bond is verplaatst naar overzee. Te Geneve be- vidnen zich nog slechts enkele waarnemings posten De economische en financieele af deeling bevindt zich thans te Princeton (Ver. St.) de kas te Londen, de permanente afdeeling voor opium te Washington en het internationaal ar beidsbureau te Montreal. (D-NJB.) HET DECREET VAN STALIN. De Britsche berichtendienst meldt ter aanvul ling van Stalins proclamatie van den staat van beleg te Moskou, dat dit decreet heden in wer king treedt en het verkeer tusschen midder nacht en vijf uur 's morgens verbiedt. De hand having van de strengste orde in de stad en om geving is toevertrouwd aan den commandant van Moskou, generaal-majoor Zinilof. Tot dat doel zijn de strijdkrachten der interne verdedi ging en de arbeidersbataljons onder hem gesteld. Alle arbeiders te Moskou zijn opnieuw aange spoord alle mogelijke hulp te verleenen aan de troepen, die de stad verdedigen. Met de verdediging en het politietoezicht in de gebiede ten Westen der hoofdstad zijn de be velhebber van het leger aan het Westelijk front, generaal Joekof, en de bevelhebber van het gar nizoen Moskou, luitenant-generaal Artemjef, be last. De New Yorksche zender heeft de volgende mededeeling bekendgemaakt: de Amerikaansche persvertegenwoordigers hebben Moskou verlaten. Wij wijzen er op, dat wij van nu af nog slechts berichten krijgen van het sovjet-voorlichtings bureau. (D.N.B.) PROPAGANDA VOOR JODEN IN HET BRITSCHE LEGER. Een groote werfcampagne voor de toetreding van Joden tot het Britsche leger is vorige week begonnen door de Jewish Agency te Jeruzalem onder het parool: „Enge'lands oorlog is ook de oorlog van het Jodendom". In een oproep wijst de Agency op het feit, dat ook de Joden, die tot dusver een zekeren afkeer van actieve deel neming aan den oorlog hadden, met het oog op de critieke positie van Engeland naar de wa penen moeten grijpen. Tevens is te Tel Avlv een „Joodsche soldatendag" gehouden, waar enkele Joodsche militaire eenheden in het open baar excerceerden om de aanwervingspogingen te steunen, (D.NJ3.), 48 JOODSCHE COMMUNISTEN IN ARGENTINIË GEARRESTEERD. Met het oog op de toenemende Joodsch-com- munistische agitatie ten gunste van de sovjet unie heeft de politie te Buenos Aires zich ge noodzaakt gezien opnieuw in te grijpen. Naar officieel wordt medegedeeld, werden in een particuliere woning 48 personen gearresteerd, die als z.g. gedelegeerden van allerhande orga nisaties voor hulpverleening aan de sovjet unie vergaderden. Bij het onderzoek bleek, dat alle arrestanten Joden waren. (DÜ.B.). DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK. De A.N.P.-correspondent te Parijs meldt: Admiraal Bard, politie-prefekt sinds Juni, is de laatste vier maanden zeer actief geweest. On der zijn leiding zijn door den dienst van alge- meene inlichtingen wegens communistische agi tatie en propaganda 264 personen gearresteerd, 305 geïnterneerd en vele huiszoekingen gehou den. HEDEN. HaarLstr. 48a: Bijbellezing o.l.v. den heer Bartelmeyer, 7 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te uur 't Schutershof: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en Ver. v. Leidsche Industrieelen. Spr. mr. H. A. Zeven, 8 uur nam. 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Gele genheid tot Inenting tegen typhus en dlphterie. 113 uur. 's Dinsdags.' Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9V211 uur voorm, Gew, Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor ön- volwaardigen. 35 uur nam. 's Donderdags: Wijkgebouw ,3ethesda" (Hoef- straat 4446Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. Trlanon-theater: Filmvoorstelling N. V. V., „Pareh", 10 uur voorm, 118 Jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-tlicater: „De Zweedsche nachtegaal" Da-gelijks nam. 2 en 8 uur. Zondag 27 uur, doorl. voorstelling. Lido-tlieater: „zyn tweede moeder" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4* 4.30 en 81/4 uur. Woensdag en Zaterdag ma- tinée, 2.30 uur. Trianon-theater: „Verbannen" f. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: „Het leven is heusch niet zoo kwaad" Dageiyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2,/£ uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Een vrouw dwaalde" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling Nova-tlieater (Katwijk aan Zee)Nam. 7% uur, „Brand op den Oceaan", 's Zondags gesloten. De 'avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 October, 20 uur, tot Zaterdag 25 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapen burg 9. Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, Telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). Gironummer van de W.H.N. 55 53. De Bank van de W.HJJ. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironumm er 8 77. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. V* rv. "'-r' Hf"-- De Leidschevaarfc nabij Bermebroek wordt uitgebaggerd, welk werk ln werkverschaffing wordt uitgevoerd. (Polygoon-v. Bilsen) DE TOESTAND TE MOSKOU. „Terwijl de slag Moskou nadert, neemt de bols jewistische hoofdstad den somberen aanblik van een stad in de oorlogszone aan", aldus meldt het Fr arische persbureau Ofi uit Moskou. In alle stevige huizen worden stellingen met mitrailleurs en stukken pantserafweergeschut geplaatst. Het meerendeel der mannen is naar het front en bijna alle fabrieken hebben den arbeid gestaakt. De nog niet weggevoerde arbeiders zijn koorts achtig bezig met nieuwe versterkingswerken in de buitenwijken en langs de toegangswegen. (D,NS.). VAN HET FINSCHE FRONT. De Finsche troepen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, gisteren hun ge vechten in het gebied tusschen het Ladoga- en het Onegameer met succes voortgezet. In den sector van een Finsch legercorps heeft een in den rug van de bolsjewisten ingezette aanval geleid tot omsingeling van bolsjewistische strijdkrach ten. Ook op andere plaatsen hebben de Finsche troepen na het neerslaan van den bolsjewisti- schen tegenstand terrein gewonnen. De Finsche troepen hebben op 19 October 900 gevangenen gemaakt. De felheid van den strijd blijkt uit het feit. dat tegenover deze 900 ge vangenen in het strijdgebied ruim 5300 gesneu velde sovjetmanschappen geteld werden. ZWITSERLAND EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. De A N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Ten aanzien van de royale Zwitsersche geste, om een sanitaire en ambulance-troep ten behoe ve van de Duitsche en verbonden legers in het Oosten ter beschikking te stellen waartoe de Zwitsersche bevolking spontaan heeft bijgedra gen is van buitenlandsche zijde de meening geopperd, dat Zwitserland zich daarmede in het Europeesche anti-sovjetfront zou hebben ge schaard. Zulk een opinie gaat niet alleen te ver, doch is te eenenmale onjuist. Men overwint het gruwzame bolsjewisme Liet met een ambulance. Daarvoor dient zwaar te worden gestreden. Iets anders is. dat de sanitaire hulp van Zwitserland een daad van hoogen humanen zin genoemd moet worden, welke als zoodanig natuurlijk de volle waardeering ook van Duitsche zijde vindt.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2