De nieuwe St LEIDSCH DAGBL'D, Woensdag Ï5 October 1941 Tweede Blad Ho. 25C17 r?!?e Jaarfapg Hoe een gedwongen leening voorkomen moet worden Een vermogen van meer dan 20.000 vereischt deelneming Gemengd Nieuws RECHTZAKEN AGENDA VRAGENRUBRIEK Winterhulp Nederland FEUILLETON De vervloekte Viool I Inzake de nieuwe 3% procents staatsleening waarvan wij reeds in onze vorige editie melding E maakten, kan nog het volgende worden mede gedeeld. De leening is verdeeld In schuldbewijzen aan toonder, groot f1000.—. f. 500.— en f100.—. De I coupons zijn betaalbaar 15 Mei en 15 Novem ber. De leening heeft een looptijd van ten hoog Te beginnen met het jaar 1942 wordt telken- Jare op 15 November een aantal schuldbewijzen bij loting aangewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 5 r0 van het bedrag der leemng Versterkte en algeheele aflossing kan ten al len tijde plaats hebben. De schuldbewijzen met de daarbij behooren- I de coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Ne- 1 derlandsche zakelijke belastingen, welke van schuldbewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoorende coupons mochten wor den geheven. Iedere deelnemer is bevoegd voorkeur te vra gen voor het geheel of een deel zijner inschrij ving. Bij de toewijzing zal In de eerste plaats een bedrag, waarvoor preferentie is verzocht, van ten hoogste f. 10.000.— aan eiken deelne mer worden toegewezen en daarna, indien mo gelijk, ook het meerdere. Bankiers, makelaars of commissionnairs in effecten kunnen, mits zij de hierop betrekking hebbende verklaring aan den voet van het in schrijvingsbiljet onderteekenen. de zooeven be doelde bijzondere voorkeur tot ten hoogste f10.00CLverkrijgen voor lederen deelnemer in de ïeening. die door hun tusschenkomst heeft ingeschreven. Bu onderteekening der leening geschiedt de toewijzing systematisch, met inachtneming van de bovenvermelde voorkeur. Aan elk recepis bevindt zich een stortingsbe wijs tot het bedrag van dat recepis. Ingeval tot een gedwongen leening wordt overgegaan, kunnen deze stortingsbewijzen wor den afgescheiden en dienen ter voldoening aan de verplichting tot storting op die leening (zie hieronder). Deze stortingsbewijzen zijn waarde loos, indien de gedwongen leening niet wordt uitgeschreven, waarvan eventueel mededeeling zal worden gedaan in de Staatscourant. DE GEDWONGEN LEENING. Indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden wordt inge schreven en toegewezen, wordt een 2',<j per cents gedwongen 40-jarige annuïteitslee- ning a pari uitgegeven, welke hetzij door den pari kan worden gedelgd, aflossing a pari, hetzij door inkoop bene- Degenen, die volgens onderstaande rege ling A tot en met C deelnemen in de vrij willige leening, vrijwaren zich daarmede voor een aanslag in de gedwongen leening. Het bedrag der aanslagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dub bele beloopen van de volgens A tot en met C in te schrijven sommen. De stortingsbe wijzen, bij de recepissen der vrijwillige lee ning uit te geven, zullen alsdan tot het dubbele van het daarin voorkomende be drag als storting worden aangenomen. A. De binnen het Rijk wonende natuurlijke personen, die voor het ..belastingjaar" 1 Mei 31 December 1941 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting, vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deel neming in de vrijwillige leening volgens de on derstaande tabel. Het bepaalde bij artikel 449 B.W. blijft evenwel van kracht. Indien echtge- nooten afzonderlijk zijn of worden aangeslagen wordt het bedrag hunner deelneming bepaald naar hun gezamenlijk vermogen. Is de belas tingplichtige op of n& 1 Mei 1941 overleden, dan rust de verplichting tot deelneming op de erfgenamen van den overledene. Zuivere vermogens (zonder den aftrek, wel ke plaats vindt voor de toepassing van het ta- rief). f.20 000 of meer, doch minder dan f. 70 000 f. 70.000 of meer, doch minder dan f. 150.000.. f. 150.000 of meer. doch minder dan f. 300.000 f300.000 of meer, doch minder dan f. 500.000 f. 500.000 of meer: Het regislreeren van biggen Als op een boer- aerij biggen worden geboren, komt direct een I controleur van de Varkenscentrale om de jonge S dieren te registreeren. Dit gebeurt door in een der ooren een nummerplaatje te bevestigen, R terwfjl op het andere oor hetzelfde nummer I wordt aangebracht. (Polygoon-Kuiper) Bedrag, waarvoor moet worden deelgenomen. f.400, vermeerderd met f. 100 voor elke f5000, waarmede het zuiver vermogen f20.000 te boven gaat. f1400 vermeerderd met f100 voor elke f4000 waarmede het zuiver vermogen f 70.000 te boven gaat. f3400 vermeerderd met f.100 voor elke f.3000 waarmede "het zuiver vermogen f150.000 te boven gaat. f8400 vermeerderd met f. 100 voor elke f2000 waarmede het zuiver vermogen f300.000 te boven gaat. f. 18.400, vermeerderd met f. 100 voor elke f. 1500, waarmede het zuiver vermogen f.500.000 te bovengaat B. De lichamen, bedoeld in artikel 1 en niet vrijgesteld bij of krachtens artikel 2 van het Besluit op de Winstbelasting 1940, met uit zondering van die, bedoeld onder C dezer re geling, vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deelneming in de vrij willige leening voor een bedrag, dat gelijkstaat met drie ten honderd van hun zuiver vermo gen, volgens artikel 5 van genoemd besluit, aan het einde van het boekjaar, waarin 31 Decem ber 1939 valt. met dien verstande dat lichamen welker zuiver vermogen minder dan f. 50.000.— bedraagt, van een aanslag in de gedwongen leening zullen zijn vrijgesteld. Aanspraak op volstorting van aandeelen wordt, hierbij niet tot het zuiver vermogen gerekend, zoolang geen volstorting is uitgeschreven. Naamlooze Vennootschappen, welke vóór 1 Ja nuari 1942 ontbonden zyn. zullen niet in de ge dwongen leening worden aangeslagen. Voor zoo gen. „leege" Naamlooze Vennootschappen is het zuiver vermogen gelijk aan het gestorte kapitaal, verminderd met eventueel in N.V. aanwezige verliezen. C. De hier te lande gevestigde ondernemin gen, welke het levensverzekeringsbedrijf in den zin van artikel 2 der Wet op het Levensverzeke ringsbedrijf 1922 uitoefenen, alsmede de parti culiere pensioenfondsen, vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deel neming in de vrijwillige leening voor een be drag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen, vol gens de laatselijk vastgestelde balans. VOORBEELD. Iemand heeft op de vrijwillige leening inge schreven voor een nominaal bedrag van f. 1000.— hoewel hij volgens de aangegeven regeling, om gevrijwaard te zijn voor een aanslag in de ge dwongen leening. bij een zuiver vermogen van f. 83.000 (bedrag, hetwelk voor het loopende „be- TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond tegen 11 uur is de 34-jarige ijsco- fabrikant, R. ter Heide, door de duisternis mis leid, aan de Prinsengracht te Meppel te water geraakt. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht, mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSPBOTSING BIJ SCHONEN. Bij de Zuidkust van Schonen zijn. naar het Zweedsche Telegraaf Agentschap meldt, giste ren in de vroegte het Deensche stoomschip Sonita en het Zweedsche stoomschip Sojanmet I elkander in botsing gekomen. Eerstgenoemd schip zonk binnen een minuut. Van de uit 25 personen bestaande bemanning konden slechts I vier man, waaronder de kapitein, worden ge red en naar Trelleborg worden overgebracht. VOEDSELCOMMISSARIS VEROORDEELD TOT EEN BOETE VAN f.250.—. Terzake van diefstal van een hoeveelheid kof fie en suiker ten nadeele van den staat had zich veertien dagen geleden voor de Utrecht- sche rechtbank te verantwoorden de 51-jarige A. J. de Goey uit Montfoort, voormalig voedsel- commissaris in de provincie Utrecht. Verdachte had zich'koffie en suiker van den staat toege- eigend volgens zijn zeggen om daarvan gebruik te maken voor representatiedoeleinden. Hij er kende, dat hij in dat geval beter een declara tieformulier kan kunnen invullen, waarop de door hem gemaakte onkosten voorkwamen, doch uit nalatigheid was daarvan niets gekomen. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot f.250.boete, sub- sidair 1 maand hechtenis. ZIJN BROER DOODGESLAGEN. Voor de Utrechtsche rechtbank stond veer tien dagen geleden terecht de 54-jarige meca- niciën H. H. uit Veenendaal, die op 26 Juli van dit jaar zijn broer, met wien hij in onmin leef de, met een bijl de hersens had ingeslagen. Verdachte had zich boos gemaakt over het feit, dat zijn jongere broer zijn zoontje naar zijn meening op ongemotiveerde wijze had geslagen De officier van justitie eischte een gevange nisstraf voor den tijd van vier jaar. De recht bank gelastte een onderzoek naar de geestver mogens van verdachte. GEKNOEI MET VEEBONNEN. Vervalschen van bonnen gestraft. Gedurende geruimen tijd werd op diverse vee markten van ons land handel gedreven in vee bonnen van de Veehouderij Centrale, die als ge- wijs diende dat de veehouder aan zijn verplich ting tot inlevering van koeien had voldaan. .Tienduizenden guldens is voor deze bonnen be taald, maar op zekeren dag ontdekte de politie te Schiedam, dat op groote schaal valsche bon nen in omloop waren gebracht, doordat een drukker de bonnen had nagemaakt. Daarna werden verschillende personen gear resteerd die hadden medegewerkt aan het ver handelen van deze valsche bonnen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde hen. In hooger beroep vorderde de Proc. Generaal tegen A. L. S. uit Schiedam een Jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief; tegen H. C. P. S. uit Rotterdam een zelfde straf; tegen E. A van P. uit Rijswijk een jaar en acht maanden gevangenisstraf met af trek van preventief en tegen A_ P. een jaar en drie maanden met aftrek. Het Hof heeft in deze zaak arrest gewezen, en heeft ten aanzien van A. L. S. en H. C. P. S. conform den eisch veroordeeld; Van P. werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief en P. tot tien maanden eveneens met aftrek. lastingjaar" van de vermogensbelasting in aan merking is genomen, cLi. het zuiver vermogen zonder eenigen aftrek voor gehuwd of onge huwd zijn, voor kinderen e.d.» had moeten deel nemen tot een bedrag van f. 1400 plus drie maal f. 100 is f. 1700. Indien, wegens onvoldoende inschrijving op de vrijwillige, de gedwongen leening in werking treedt, zal deze man daarin worden aangeslagen voor het dubbele bedrag, i. c. f. 3400. Om aan zijn verplichting tot storting te voldoen, beschikt hij slechts over het stortingsbewijs, hetwelk ge voegd was bij zijn f. 1000 recepis der vrijwillige leening. Dit stortingsbewijs wordt voor het dub bele bedrag in storting aangenomen en verte genwoordigt derhalve 'n storting van f2000. De overige f. 1400 zal hij dan in contanten moeten voldoen, waarvoor hij in ruil ontvangt f. 1400 2 \'i pCt. obligatieën der 40 jarige annuiteitslee- ning als boven vermeld. Voor het daaruit voort spruitende nadeel zou deze man zich hebben ge vrijwaard, indien hij het bedrag zijner inschrij ving in de vrijwillige leening overeenkomstig de bovenstaande regeling had bepaald. VOOR DONDERDAG 16 OCTOBER. Hilversum I. 415.5 M. 6.45. Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B. N. O.. Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuz. 9.15: Voor de hulsvrouw 9.25: Gramofoon- muzlek 11.00: Voor den boer 11.20: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek -~.gO „.loeru. ie xjanui toalogn 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws-, en economische be richten 1.00: Klaas van Beeck en zyn orkest en soliste 1.30: Gramofoonmuzlek 2.00: de zieken 4.00: Cyclus „De eeredlenst der Zang en plano 3.00: Orgelconcert 3.30: Voor Kerk" 4.20: Gramofoonmuzlek 4.30: Melo- dlsten en solist 5.15: B.N.O.Nieuws-, econo mische en beursberichten 5.30: Omroeporkest en solist 6.30: Sport en lichamelijke opvoeding 6.45: Gramofoonmuzlek 7.00: Actueel half uurtje 7.30: Gevarieerd programma 8.10: Radlotooneel 8.30: Gramofoonmuzlek 8.45: De Ramblers 9.15: Gramofoonmuzlek 9.45: B.N O Nieuwsberichten 10.0010.15: B.N.O.: Engelsche uitzending: National Features of the Netherlands. Hilversum II. 301.5 M. 6.45—8.00: Zie Hil versum I 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuzlek 10.20: Zang met pia nobegeleiding 10.40: Voordracht 11.00: En semble Wllly Kok 11.45: Gramofoonmuzlek 12.00. John Kristel en zijn orkest en soliste 12.45: B.N.O.Nieuws- en economische berich ten ten 1.00: Otto Hendriks en zijn orkest 1.45: Voordracht 2.00" Molto Cantabile en gramofoonmuzlek 3.00: Voor de vrouw 3.20: Vlooi en plano 4.00: Gramofoonmuzlek 4.30: Voor de Jeugd 5.00: Gramofoonmuzlek 5.15: B.N.O.Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30: Gramofoonmuzlek 6.15: Cau serie: „Sociale zorg ook voor U" 6.30: Plano voordracht 7.00: Actueel halfuurtje 7.30: Gramofoonmuzlek 7.45: Causerie ..Brandende kwesties 8.00: Omroep-Smphonle-orkest en kwesties" 8.00: Omroep-Symphonle-orkest en Voorne en Putten In vroegeren en lateren tyd" 9.00: Omroep-Symphonle-orkest 9.45: B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00: Gramofoonmuzlek 10.1010.15: Avondwljdlng. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 16 October. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.15 24.00 Dultsch Programma. lie Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen b(J Radio Centrales 23. Q024.00 Dultsch Programma. Ille en IVe Programma: 6.4524.00 Dultsch Programma Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, s-Gravenhage. L. van M. te L. Wanneer de barst niet „door en door" ls, biyft de pot nog wel bruikbaar, wan neer ge de barst goed hebt bestreken met water glas of een vervangingsmiddel, dat U ln Iedere goede drogisterij kimt koopen. G. de G. te L. Aan het hoofd van de Rijks recherche-Centrale. welke gevestigd ls aan den Raamweg 47 te Den Haag, staat de commissaris van politie l6te klasse Grevellnfc. A. H. te L. Het adres ls: Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied, Kneuter dijk 20, 's-Gravenhage; de aanspraaktltel ln een verzoekschrift luidt: Excellentie. HEDEN. Leger des Hells (Hooigracht 30)Samenkomsten te 3V4 en 7Vfc uur nam. Sassenhelm (Immanuël): Spr. de heer Vet» ter van Haarlem. 7.30 uur nam. Donderdag: Leger des Hells (Hooigracht 30)Samenkomsten te 10V4 uur voorm. en 3 en 7% uur nam. Mare kerk: Sprekers ds. Voesers en ds. van Vee- nen. 7.30 uur nam. Volksgebouw: Jaarvergadering Ver. „Het Volks gebouw", 7% uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara)Geref. Bond: Spr. ds. Fokkema van Delft, 7V4 uur nam. Zaterdag Volkshuls: Lezing mr. G. J. Salm over „Het wonder der zon". 4 uur nam. Zondag. In den vergulden Turk: Bridge-drive DD.S. 2 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luvor-theater: „Duikbooten. koers West" 5. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Zondag 27 uur. doorl. voorstelling. Lldo-theater: „De eeuwige Jood" t. Dagelijks 8.15 uur n&m.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 uur Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur. Trlanon-theater: „Taboe" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—6.30 u» doorloopende voorstelling. Casino-theater: ..De Postmeester" t. Dageiyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rcx-theater: „Ruzie, drie hoog achter" 5. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur, .Alarm op douanepost III". 's Zondags gesloten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 11 Oct. 20 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargeno men door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelm!napark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). Gironummer ran de W. H. N. 5553. De Bank van de WJLN. Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stori op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. Cavalerie der Waffen S.S. trekt over een rivier paarden in het Oosten. Per boot worden mannen en overgezet. (Atlantic-Holland) door PETER FAZEKAS. (27 Best! Laten ze het dan-weten! Waarom ook niet? Zij is het. En hij is het ook. Een graaf. Veel meer dan een graaf. Pettie Lakatos. Pot dorie, hij is meer' waard dan honderd graven. Wat zijn jullie zoo hoog met die gravin. Zij moest blij zijn, dat hij haar trouwde. Pettie is veel meer. Een vorst! Een koning. Een paus. En nog veel meer. Pettie Lakatos is hij! Zoem-zoem-boem- boem... en tot meerdere nadruk gaf hij een draai aan zijn „grootmoeder" en speelde met zooveel enthousiasme, als nog nóóit tevoren. Hij had er schik in en het publiek eveneens. Men hoorde niets van wat hij zei, het orkest bevond zich op een afstand van de tafels, doch men zag, dat die malle bassist alweer de grappigste din gen met zijn lijvig instrument uithaalde en dit was een kleine vergoeding voor het gemis van den kapelmeester. Aan de kamerdeur van Pettie werd geklopt en de twee heeren van de directie traden binnen, met een prachtig bouquet rozen. Madame, mag ik u deze bloemen met onze verontschuldiging aanbieden? Alma antwoordde niet, zij lag nog steeds op de chaise-longue met Pettie naast zich. Lieveling, kijk toch op, toe, je ziet, dat zfj zich verontschuldigen. Zij schudde met haar hoofd. Is het dan zoo erg, wat er gebeurde? vroeg hij, Het is nu in orde, zij bieden hun excuses aan, je krijgt mooie bloemen, wat wil je n~g. Toe, zeg wat. Toen hief Alma haar hoofd op: Jij vindt, dat het in orde is. Beleedigen en dan excuses maken. In mijn oogen kunnen zij het zelfs met een heelen bloementuin niet meer goed maken. Maar denk toch aan mij, aan ons brood. Zij ging rechtop zitten en hoorde zwijgend de verontschuldigende woorden van den directeur aan. Het was heus niet zoo bedoeld, de dames van het publiek waren wat jaloersch op haar madame weet toch, hoe de dames nu eenmaal zijn, zij kunnen het niet hebben, als een andere meer succes eeft en zij vonden, dat zij voor hun geld evenveel recht hadden op het spel van monsieur Lakatos als zijn vrouw, maar voortaan kan zij gerust in het café zitten, zij krijgt zelfs een betere tafel en haar consumptie zal niet van de gage van haar man afgehouden worden. Toen vertrokken zij met een tiental buigingen en verlieten de kamer achteruit loopende met hun rug naar de deur toe, zooals dit in een koninklijk kabinet voorschrift is. Zie je wel, fluisterde hij, zich over haar oor buigend, het is in orde. Je zult zelfs een betere plaats krijgen en dan vergeet je het wel. Die beleediging? Nooit vergeet ik haar. Voor de eerste maal kuste zij hem dien avond niet terug. HOOFDSTUK IX. Een groote massa bewoog zich op den Boule vard des Anglais, iedereen wilde het café bin nen, waar Pettie Lakatos en zijn Tziganeband speelde. Waren er op de gewone avonden vrije tafels genoeg voor nieuwe bezoekers, ditmaal was de groote zaal stampvol, ja zelfs werd het terras heelemaal „uitverkocht", hoewel het bui ten nogal kil was. Reden van deze drukte was een artikeltje in het dagblad van de wereldbad plaats „Nice et environs", waarin vermeld stond dat in het „elegantste" café-restaurant de „grootste" Hongaarsche Tzigane speelt, die in het bezit is van een echte Stradivari en van een echte comtesse. Onder het bericht was een advertentie geplaatst, waarin men aan het pu bliek behalve de in het redactloneele stukje ge noemde attracties nog de heerlijkste spijzen en dranken aanbood. Pettie noch Alma lazen de krant en wisten dus niet wat de groote drukte te beteekenen had, alleen ikng hun een licht op, toen ze bemerkten, dat het heele publiek ostentatief naar haar tafel Wat is er vanavond? vroeg zij den kell- ner, die haar bediende. De kellner, die blijkbaar order kreeg, zich tactvol te gedragen, antwoordde hoffelijk: Er is carnaval te Nice, madame. Zoo. En ik ben zeker de hoofdmaskerade, merkte zij bitter op. Maar neen... madame la comtesse, u... Dank u, zei ze kort en afwijzend. Nu wist zij, waarom zij een betere tafel kreeg en waarom haar consumptie niet van de gage van haar man afgetrokken werd. Deze onder scheiding had ze aan haar afkomst te danken, waarvan het café, naar het bleek met succes reclame maakte. .Het liefst had zij nu de zaal verlaten, maar zij wilde nog niet meer opzien baren, zij spande al haar krachten in en moedig trotseerde zij de lastige en opdringerige blikken, die haar via de lorgnons der dames en de mo nocles der heeren als het ware doorboorden. Voor zij naar bed gingen, zei Pettie tegen zijn vrouw: Vind je het niet fijn in het middelpunt van de belangstelling te staan? Ik vind het veel prettiger, als Jij in het middelpunt blijft. Ik vind het akelig en pijnlijk. Kom, kom, het is toch leuk. Zij keek hem met haar groote, blauwe oogen verwonderd aan: Leuk? Neen, heelemaal niet. Ik vind het ten eerste vernederend voor ons beiden. Men zal misschien gauw zeggen, dat Pettie Lakatos van wege zijn vrouw geëngageerd werd. Er zaten be slist ook andere gravinnen, of zelfs dames van nog hoogere afkomst in de zaal, maar een gra vin, die de vrouw is van een Zigeuner, zat er maar één. Een gróóte sensatie! Op- en aanmer kingen, die alleen onaangenaam kunnen zijn. En ten tweede zal het spoedig ruchtbaar worden, misschien zal de gTOote pers er zich mee gaan bemoeien, men zal te Boedapest te weten ko men, dat wij hier zijn, wij zullen worden lastig gevallen en vader en moeder zullen probeeren ons van elkaar te scheiden. Is dat zoo prettig? Zij vroeg het meer nieuwsgierig dan verwij tend of droevig, zij sprak kalm en zakelijk, rij had zich reeds aan de gedachte gewend, popu lair tegen wil en dank te zijn. De soep wordt niet zoo heet gegeten als ze wordt gekookt, filosofeerde hij ik vind er niets tegen, dat je belangstelling hebt. Maar ik wil geen animeermelsje zijn, barstte zij uit. Hij ging op de rand van het bed zitten en verborg zijn hoofd ln zijn handen. Zoo, tusschen zyn vingers door, zei hij tegen haar; Je hebt me diep gepriefd, Alma. Je bent mijn vrouw en geen animeermelsje, Jij zat in de zaal, om in mijn nabijheid te zijn, je weet heel goed, dat je daar voor mij zit en niet voor een ander, jij animeert mij, ik animeer jou, niemand be- bestaat voor mij op de wereld, alleen jij en ook voor jou zou niemand moeten bestaan, behalve ik. Wat kan het jou of mij schelen wat de men- schen zeggen, hoe ze kijken en hoe ze over ons denken? Is het je niet voldoende dat ik van je houd, nog even veel als vroeger en ook van je zal blijven houden? Ik heb echter het gevoel, dat je langzamerhand genoeg van me begint te krijgen, anders zou je je niet zooveel van het geval aantrekken, anders zou je redeneeren als ik, dat het voor de zaak en ook voor mijn in komsten beter is als je steeds ln het café zit en daardoor de gasten trekt. Zij ging op zijn schoot zitten, sloeg de armen om zijn hals en kuste hem. Pettie, zei ze zacht, wees niet kwaad op me, ik heb me een beetje aangesteld. Ik houd van je en zal van je blijven houden, zoo als je bent en zooals ik Je jarenlang heb leeren kennen. Alma had pelyk, het bericht van de „Nice et environs" werd zelfs door de Parijsche pers overgenomen en vandaar werd naar Boedapest geseind, waar de kranten er thans een behoor lijk vervolgverhaal van konden maken. Maar ook buitendien toefden genoeg landgenooten aan de Cóte d'Azur, die ook van hun kant tot bekendmaking van de verblijfplaats van het zonderlinge echtpaar bijdroegen. Een paar dagen later ontving madame Laka tos, geboren Alma gravin Kopandy een tele gram: „Alma, keer naar huis terug, wij vergeven je en smeken kom bij ons terug. Je ongelukkige ouders." Daar het een telegram met betaald antwoord was, seinde zij terug: „Ik ben gelukkig, ik blijf bij Pettie, Alma". Prompt kwam er een tweede telegram, even eens met betaald antwoord: „Onze familie ongelukkig, schandaal is groot, als je niet terugkeert, verstooten wij je, Vader.-' Nog steeds was het niet te laat zich te be zinnen, graaf Kopandy scheen haar te verge ven, mits zij maar terugkeerde, misschien wist hij nog niet, dat zijn dochter reeds de wettige vrouw van Zigeuner Pettie was, of misschien was het hem tóch bekend, maar probeerde hij desondanks haar van Pettie te scheiden en zijn docter terug te krijgen. Alma antwoorde niet dadelijk op het tweede telegram, zy sloot zich in haar kamer op en liet de voorvallen van de laatste dagen langs haar oogen voorbijtrekken. Wat was er eivenlijk gebeurd? zy werd belee- digd en Pettie nam het niet zwaar op. „Ja, Ja, zuchtte zij het ls bekend, dat Zigeuners niet veel bewustzijn bezitten, een echte Hongaar had hun al lang zijn heele contract ln het gezicht gesmeten. En ik moet dit alles slikken. Dat zijn de consequenties. Ik had het kunnen weten. Maar ik aanvaardde het omdat ik zooveel van hem houd". Haar tweede antwoord luidde dan ook: „Ben gelukkig, verbond mij voor eeuwig aan Pettie. Alma". En toen de telegrambezorger haar voor de derde maal bezocht, svraken uit het telegram van haar vader machtelooze woede en dreige menten: „Laatste maal beveel lk terugkeeren anders neem lk strenge maatregelen. Vader". Hierop gaf zy geen antwoord en liet zij den verbaasden besteller met het blanco formulier vertrekken. Pettie toonde zich minder kalm dan Alma, nu pas voelde hij, hoe zeer hij zijn weldoener had gekrenkt en bovendien was hy verontrust, voor al vanwege het dreigement in het laatste tele gram. Je vader zal my nog door de politie laten halen en naar een gevangenis sturen, zei hy bezorgd. Wat ls jou dan liever? Ontkomen aan de gevangenis, of my behouden? vroeg zy hem ironisch. Natuuriyk jou behouden; daarvoor heb Ik zelfs gevangenisstraf over, verzekerde hy en kuste haar de hand. Welnu, maak je dan niet ongerust, w\j zyn behoorlyk getrouwd, wy hebben niets gedaan wat niet mocht, althans niet volgens de wet, je zult heusch niet opgesloten worden. Hoogstens zal men ons het leven lastig probeeren te ma ken. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5