MAANDAG 13 OCTOBER 1941 No. 25015 Naar het einde van den bolsjewieken-weerstand Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: 82ste Jaargang Victorie Duitschland ivint voor Europa op alle fronten .J Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Diplo Het vertrek van het W.A.-bataljon naar het Oostfront Rede van minister Funk EERSTE BLAD -4- Verspreide berichten Gemengd Nieuws 18.51 uur 8.02 uur „Aan de lijders der Engelsche ziekte" LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 'J.W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B.W. MenXhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden Het Duitsche opperbevel deelde in de weermachtsberichten van Zaterdag en Zondag en in extra-berichten het vol gende mede: Zaterdag: Ten Noorden van de Zee van Azof slaat de vernietiging van den vijand, die in een zeer klein gebied is samengedrongen, voor de voltooiing. Op het slagveld is het lijk van den opperbevelhebber van het 18de bolsjewistische leger gevonden. De vernie tiging van de strijdkrachten, die in het ge bied van Brjansk en Wjasma zijn inge sloten. maakt eveneens snelle vorderin gen. Wanhopige doorbraakpogingen van den vijand werden overal in den aanval van de Duitsche troepen gesmoord. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit nemen voortdurend toe. Voor Leningrad mislukten ook gisteren alle uitvalspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden alleen in den sector eener divisie infanterie 28 zeer zware pantserwagens stukgeschoten. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden van nacht belangrijke militaire doelen te Mos kou en Leningrad, alsmede spoorlijnen. In een haven der Faroër bracht een gevechtsvliegtuig overdag twee koopvaar dijschepen met te zamen ruim 2500 bj-.t. tot zinken en trof twee andere schepen ernstig. In den nacht van 10 op 11 October bombardeerden gevechtsvliegtuigen een belangrijke haven aan de Britsche Oost kust. alsmede havenwerken in Zuid-West Engeland. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 9 op 10 dezer het Britsche vliegveld Aboer Smeit aan. Een andere krachtige lucht aanval was gericht op het Britsche pe- troleumcentra Haifa in Palestina. Bij luchtgevechten in Noord-Afrika werden zonder eigen verliezen drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. x Britsche bommenwerpers wierpen van nacht brisant- en brandbommen op ver schillende plaatsen in Noord-West en W est-Duit schl andDe burgerbevolking leed geringe verliezen. Op enkele plaatsen werden huizen verwoest of beschadigd. Luchtdoelartillerie schoot zes der aanval lende bommenwerpers neer. Daarop volgde als extra-bericht: De slag aan de Zee van Azof is geëin digd. In samenwerking met de luchtvloot van General-Oberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie Von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantser- leger van General-Oberst Van Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewistische leger verslagen en ver nietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vjjand 64.325 gevangenen, 126 pantser wagens, 510 stukken geschut en onover zienbare hoeveelheden ander oorlogsma- terieel verloren. Met de genoemde legers en de verbon den Italiaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. Zondag: De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet- weermacht zjjn toegebracht, hebben ge leid tot een nieuw hoofdstuk in de opera ties. Van de Zee van Azof tot het Waldaj- gebergte, ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegenstand, voortdurende doorbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegen stander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigfn hebben in den af- geloopen nacht met goed gevolg vijande lijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen frontsector bestookt. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op ravitailleeringsinstallaties te Lenin grad. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan drie schepen van 23.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Faroër drie vijandelijke koopvaarders met in totaal ongeveer 3000 b.r.t. tot zin ken. In den nacht van 11 op 12'October heeft het luchtwapen in de wateren om Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met te zamen 9000 bj.t. Een groote koopvaarder werd in brand ge worpen. Andere doeltreffende luchtaan vallen waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke .installaties aan de Zuid-Oost- en Zuid-Westkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht op ver scheidene plaatsen in Noordwest-Duitsch- land brisant- en brandbommen neerge worpen. die slechts onaanzienlijke schade veroorzaakten. Terwijl in Engeland en Amerika de pers den ernst van de situatie voor de bolsjewieken er kent, meldt het D.N.B. nog in aansluiting op bovenstaande: De operaties aan het Oostelijk frbnt hebben reeds thans de omsingeling en vernietiging van de legers van Boedjenny en Timosjenko ten ge volge gehad. Men kan niet meer spreken van legers van Boedjenny, want zijn hoofdmacht is reeds in den geweldigen omsingelingsslag ten Oosten van Kief vernietigd. Maarschalk Boed jenny hield nog met enkele bolsjewistische troe pen buiten het gebied van den slag in de bocht var. den Dnjepr en Desna een aantal divisies ten Noorden van de Zee van Azof bereid om vooral het Donet-sbekken tegen een Duitschcn aanval te beschermen. Deze groep van Boed- jenry is thans eveneens vernietigd. Hierdoor is de laatste bolsjewistische troepenmassa voor het Donetsbekken uit den weg geruimd. De bolsje wisten kunnen alleen nog snel bijeengetrom- melde vervangende formaties tegen de Duitsche troepen in den strijd werpen. Een geregeld leger of legergroep bestaat hier niet meer. Den bolsje wisten wordt thans door de spoedige uitscha keling van het Donstsbïkksn het vooruitzicht ontnomen, ooit ook maar slechts een gedeelte lijke vervanging van het verloren oorlogs- materieel te kunnen produceeren. Ook de ver nietiging van de in het gebied van Brjansk en Wjasma ingesloten sterke bolsjewistische troepen legt een ander groot industriegebied voor de bewapening der bolsjewisten bloot, n.l. Moskou en het gebied rondom Moskou. Rekent men hierbij nog de omsingeling van Leningrad, dan ziet men. dat de laatste groote operatie van de Duitsche weermacht zich sinds 2 October van dit jaar niet alleen beperkte tot de vernietiging van de drie nog geheel voor den strijd geschikte legers van Boedjenny, Timosjenko en Worosji- low, doch tevens ook de drie groote bewape ningscentra der bolsjewisten omvatte. Door nog onbekende oorzaak zijn eenige dagen geleden in een woonwijk van Leningrad groote hoeveelheden ontplofbare stoffen geëxplodeerd, waardoor verscheidene huizen zijn ingestort en talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt zijn. Daar dergelijke catastrophes den laatsten tijd veelvuldig voorkomen, valt een toe nemende ongerustheid onder de bevolking waar te nemen. Deze ontploffingen zijn waarschijnlijk veroorzaakt door de vroegtijdige explosie van ladingen ontplofbare stoffen, die de bolsjewieken in de stad hebben gebracht. (D.NB.). Het vertrek van het W.A.-bataljon na de plechtigheid der beëediging te Den Haag. Foto Polygoon. BRITSCHE AANVAL BIJ TOBROEK MISLUKT. Het weermachtsbericht van gisteren van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijandelijke infan terie, gesteund door gemechaniseerde strijd middelen, onze stellingen in een sector aan het front van Tobroek aangevallen. Onze troepen deden het optreden van den tegenstander vol komen mislukken. Hij werd met verliezen terug geslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben opnieuw met bommen van zwaar en middelbaar kaliber doelen aangevallen in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh, waarbij nieuwe en aanzienlijke verwoestingen werden aangericht aan de installaties en de vijandelijke verdedi gingswerken. Alle toestellen, waarvan sommige zonder ernstige gevolgen getroffen waren, zijn op hun bases teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Derna; eenige niet-inilitaire gebouwen zijn beschadigd. Twee door het afweergeschut ge troffen toestellen zijn brandend neergestort.. Drie andere vijandelijke machines zijn door Duitsche jagers neergeschoten boven de Marmarische woestijn en boven zee. In Oost-Afrika hebben onze koloniale batal jons, die ter offensieve verkenning uit de redoute Celga waren getrokken, een ontmoeting gehad met een groote vijandelijke formatie, die na, door onze detachementen krachtig te zijn aan gevallen, uiteengedreven werd en talrijke doo- den op het slagveld achterliet. Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den llden October vijandelijke vliegtuigen verschei den malen over het plaatsje Vittoria Ragusa gevlogen, waar zij bommen van klein kaüber lieten vallen. Er ontstond schade aan woningen en vier gewonden vielen onder de bevolking. Op de Middelandsche Zee hebben torpedoboot- jagers, die onze konvooien escorteerden, drie toe stellen neergeschoten: de vijandelijke vliegers werden gevangen genomen of kwamen om het leven. VERKLARING VAN LORD BEAVERBROOK. Lord Beaverbrook heeft gisteravond voor de Engelsche radio gesproken over de Engelsch- Amerikaansche besprekingen te Moskou met de bolsjewisten. Alle pantserwagens en vliegtuigen, welke Sta lin verlangd heeft, zoo verklaarde lord Beaver brook. zijn „beloofd". Ook stukken geschut en grondstoffen zullen gestuurd worden. Beaver brook gaf toe, dat de bolsjewistische legers zich thans in „het grootste gevaar" bevinden. De doodstrijd van de sovjetunie is „hartverscheu rend", doch het moreel der bevolking, zoo be weerde hij, is ongebroken. Vervolgens zeide Beaverbrook, dat Groot-Brittannië zijn bond genoot niet in den steek zal laten. Na erop gewezen te hebben, dat de gevechts kracht van de Duitsche pantserdivisies „gewel dig is" legde Beaverbrook den nadruk op de noodzakelijkheid om pantserwagens en vlieg tuigen te produceeren en wel in een omvang, die nog grooter is dan men ooit geraamd heeft. (D.N.B.). De Deutsche diplomatisch politische Korres- pondenz herinnert eraan, dat de beschouwin gen en verwijten, welke thans in de Engelsche pers verschijnen over de vraag, hoe de Britsche regeering de bolsjewistische catastrophe had kunnen vermijden, de beëindiging van alle tot- dusver gevoerde veldtochten hebben vergezeld. Deze Engelsche gesprekken, zoo schrijft de Kor respondenz. verdienden nauwelijks de aandacht wanneer zij niet in de laatste vierentwintig uur een heel ongewonen draai hadden genomen. De verklaring van lord Halifax n.l. dat Groot- Brittannië niet in staat is een invasie in West- Europa te ondernemen, stempelt den Britschen ambassadeur te Washington, volgens de mee ning der Engelsche pers, tot een „herboren erf genaam van de wereldbeschouwing van Cham berlain" De Korrespondenz wijst erop, dat de scherpe toon. waarop deze politiek gevoerd wordt, verre uitsteekt boven die welke anders in de Engelsche pers gebruikelijk is. Naar de meening van de Korrespondenz moet het ini tiatief voor dezen aanval op Halifax bij Chur chill zelf gezocht worden. Dit is slechts een voorspel voor een binnenkort te verwachten ontslag van den Britschen ambassadeur te Washington. Het valt niet moeilijk te raden, zoo schrijft de Korrespondenz verder, waarom juist Halifax aan den dijk ^zal worden gezet. Churchill moet zich tegenover zijn volk rechtvaardigen, wan- nee» het vraagt, waarom de sovjet-unie onvol doende is ondersteund. Halifax is de man. dien Churchill als zondebok heeft uitgezocht. Hali fax is diegene, die door Churchill persoonlijk en op politiek gebied wegens zijn autoritaire positie in de conservatieve partij en bij het Britsche volk wordt benijt en gehaat. Hij is een van dc heel weinigen, die in staat zijn het per soonlijke regiment van Churchill te bedreigen. Het werk. dat Halifax in de Vereenigde Staten doet, is den Engelschen premier reeds sedert langen tiid onaangenaam. Juist aan het werk van Halifax moet het volgens dc meening der Korrespondenz toegeschreven worden, dat men in Amerikaansche kringen Churchill beschouwt als een meer tijdelijke verschijning in de Brit sche politiek. Derhalve wenscht Churchill zich klaarheid te verschaffen. Rest nog de vraag, zoo schrijft de Diplo ten slotte, wie in plaats van Halifax naar Washington zal gaan Reeds thans worden de namen van Eden en Beaver brook als eventueele candidaten genoemd. (D.NJB.) BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Het DN.B. meldt: Twee Britsche bommen werpers. die Zondag in de ochtendschemering trachtten de Nederlandsche kust te naderen, werden door den Duitschen afweer neergescho ten. Één vliegtuig werd door het luchtdoelge schut neergehaald, het andere^ door jagers. Een afzonderlijk vliegend vijandelijk toestel, dat de Belgische kust naderde, is eveneens door lucht doelgeschut neergehaald; de bemanning werd gevangen genomen. In den middag zijn twee Britsche bommen werpers en vier Spitfires aan de Nederlandsche kust en boven Het Kanaal door Duitsche ja gers neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. De persdienst van den Nederlandschen om roep meldt: Maandagavond zal van 19.4520.15 uur over den zender Hilversum I een uitgebreide reportage gegeven worden van de beëediging van het eerste bataljon van het W.A.-regiment, dat naar het Oostfront is vertrokken. Ter gelegenheid van de opening der Duitsche „Ostmesse" te Koningsbergen heeft de minister van economische zaken, Funk, gesproken over de Duitsche economie in het Oosten en de Oost- Europeesche economische vraagstukken in het kader der nieuwe ordening. De Europeesche oorlog tegen het bolsjewisme, aldus zeide hij, zal de wereldgeschiedenis voor eeuwen bepalen. Door den weergaloozen zege tocht van de Duitsche weermacht en haar bond- genooten is de weg geëffend voor een politieke en economische reorganisatie van Oost-Europa. Een taak van dezen omvang kan slechts worden volbracht door een volk, dat, zooals het Duit sche, krachtens zijn wereldbeschouwing vol energie is en het pionierswerk in Oost-Europa altijd als zijn historische zending heeft be schouwd. Voor de economische politiek .an Duitschland vloeien uit de reorganisatie van Oost-Europa zeer belangrijke nieuwe doelen voort. Voorloopig moeten natuurlijk alle krach ten van dit uitgestrekte gebied, dat rijk is aan grondstoffen, aan de oorlogvoering dienstbaar worden gemaakt. Duitschland zal nog sterker zijn, indien het de beschikking krijgt over de economische kracht van het verworven gebied in het Oosten. Later zullen zich echter voor de Duitsche economische politiek geheel nieuwe perspectieven openen, doordat het Oost-Euro- peesche grondstoffengebied een magnetische aantrekkingskracht zal uitoefenen op de grond stoffen verwerkende industrie. Minister Funk zeide, dat de bolsjewisten de zware verliezen, die aan hun industrie zijn toe gebracht, niet zullen kunnen te boven komen. Daaraan kunnen ook hun zeer kapitalistische bondgenooten te Londen en Washington met hun vele mooie woorden en weinig practische hulp niets veranderen. Dit bondgenootschap is overigens het dwaaste, dat de wereld ooit ge zien heeft. Zuiver economisch beschouwd be staan er tusschen het Britsch-Amerikaansche en het bolsjewistische economische gebied geen ruilmogelijkheden van eenige beteekenis, vooral doordat de sterke neiging tot isoleering in de Sovjetunie en het vrijhandelsbeginsel van En gelschen en Amerikanen in het geheel niet in overeenstemming te brengen zijn. Door de bevrijding van het Oost-Europeesche gebied, aldus Eunk, iz de toegang tot rijke afzet- en aankoopmarkten geopend. Het Europeesche gebied is uitgebreid, want het economische le ven der Sovjetunie stond buiten Europa. Het Europeesche vasteland heeft nog lang geen vol lediggebruik gemaakt van zijn aanvullingsmo gelijkheden. Duitschland is ongetwijfeld voor stander van den wereldhandel. Wat het be strijdt, is vooral het misbruik van handel, cre- diet en kapitaal voor een machtspolitiek, zooals Engeland die langer dan een eeuw gevoerd heeft en die de belangrijkste oorzaak van de beide groote oorlogen van onzen tijd heeft gevormd. Duitschl%nd wil het stelsel van het plutocrati sche imperialisme breken en den internationa len handel tot een gezond werktuig voor de eco- DU Nummer bevat TWEE Bktdea nomische betrekkingen maken. Verder wil het, dat het zwaartepunt van den Europeeschen han del. vooral op het gebied van de grondstoffen voor levensmiddelen en andere belangrijke pro ducten, binnen het bereik van Europa blijft. Want in de toekomst zal een oorlog op de beste wijze onmogelijk worden gemaakt, wanneer eco nomische oorlogsmaatregelen geen kans meer hebben. De economische orde in Europa zal or ganisch groeien. De landen zullen productie en behoefte aan elkander aanpassen om dan op de meest doelmatige wijze de aanvullingsmogelijk heden te verwezenlijken (DNB). SABOTAGE-VONNISSEN. De afdeelingschef in het ministerie van land bouw in het protectoraat, dr. Frankenberger, is standrechtelijk wegens economische sabotage ter dood veroordeeld. Alle maatregelen der Duitsche overheid in het belang der voedselvoorziening in het protectoraat heeft hij gesaboteerd. Door per soonlijke verordeningen heeft hij het aanleggen van voorraden landbouwproducten alsmede een billijke verdeeling der aanwezige voorraden levensmiddelen verhinderd. Voorts heeft hij met succes geprobeerd de uitvoering ,der maatregelen ter bestrijding van den sluikhandel onmogelijk te maken. Frankenberger heeft de hem ten laste gelegde overtredingen toegegeven. (D.N.B.) In het proces in Bulgarije tegen Anton Prudkin c.s. die waren aangeklaagd wegens spionnage en sabotage ten gunste van een vreemde mogendheid (de sovjet-unie) werd te Warna vonnis geveld. Anton Prudkin en een tweede beklaagde werden ter dood veroordeeld. Prudkin's vrouw kreeg levenslange gevangenis straf. Drie andere beklaagden werden veroor deeld tot vijftien resp. tien jaar gevangenisstraf. Twee beklaagden werden vrijgesproken. In het requisitoir werd gezegd, dat de beklaagden han delingen bedreven hadden die er op gericht waren, Bulgarije in den oorlog met een anderen staat te storten. Daartoe hadden de beklaagden daden van sabotage en aanslagen georganiseerd en zich van ontplofbare stoffen voorzien. (D.N.B.). DRIE JAPANSCHE SCHEPEN NAAR AMERIKA. Naar het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken mededeelt, -heeft de Japansche regeering besloten, drie schepen naar Amerika te sturen. De drie schepen zouden, naar ver luidt, bestemd zijn voor het terugbrengen van Japanners uit verschillende streken langs de kust van den Stillen Oceaan, alsmede voor het postverkeer naar en van Japan, doch niet voor goederenverkeer. DE BEWAPENING VAN AMERIKAANSCHE KOOPVAARDERS. Associated Press meldt uit officieele kringen te Washington, dat voor het geval Amerikaan sche koopvaardijschepen bewapend zullen wor den, opgeleide manschappen van de marine met de bediening van het geschut zullen worden belast. Op ieder koopvaardijschip zullen waar schijnlijk een officier en tien manschappen worden gestatlonneerd. DE PALINGVERKOOPER. HU verkocht tegen te hoogen prys. Ambtenaren van de Prijscontrole hebben ook wel eens trek in iets lekkers. Het behoeft daar om geen verwondering te baren, dat een hunner op een middag een Haagschen koopman be naderde om over den aankoop van een halven kilo paling te onderhandelen. Het werd hem daarbij nogal gemakkelijk gemaakt, want de kreten van den venter, die juist voor het bureau van den gemachtigde voor de prijzen had post gevat, waren binnen gehoord. De koopman echter had het moeilijk ongun stiger kunnen treffen. Want reeds dadelijk bleek den kooper, dat paling van derde soort, die f0.58 mag kosten, verkocht werd voor f. 0.89. zijnde dit de prijs van tweede soort. Een controleur constateerde zoowel verkoop in strijd met de prijsvoorschriften als overtreding van het Prijs- aanduidingsbesluit. En hoewel de venter zich verdedigde met de verklaring, dat' hU eigenlijk bloemenkoopman was, thans voor het eerst in visch deed zijn verweer mocht niet baten en ter plaatse werden twee processenverbaal opge maakt. Natuurlijk wilde de koopman snel de plaat poetsen, doch dit belette hem de controle ambtenaar. .Neen vriend, je stond hier te verkoopen tegen te hoogen prijs, nu blijf je hier doorgaan met den verkoop tegen den vastgestelden prijs". Zoo de koopman zich hierover al weinig enthousiast betoonde, het publiek was het des te meer en de zaken gingen van dat oogenblik af bepaald vlot. Nu en dan trachtte de venter de vetste palingen steelsgewijze onder een paar kranten te verwerken, maar ook dit had de van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 15.13 uur' en komt vannacht om 0.24 uur weer op. Het is heden Laatste Kwartier. Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de radio van 19.45 tot 20.00 (Hilversum II) over: „Aan de lijders der Engelsche ziekte". controleur spoedig in de gaten. Klachten over buikpijn werden evenzeer als onaanvaardbaar motief om huiswaarts te keeren, ter zfjde gelegd. Zoo werd het zeven uur in den avond. Daar verscheen een agent van politie ter. tooneele. Deze constateerde overtreding van het vent- verbod. Hij haalde zijn boekje al te voorschijn, doch tot geluk van den koopman werd de prijs - controleur nu zijn beschermer. Als wij dezer dagen trek in paling krijgen, weten wij wel op welke plaats wij niet naar een koopman behoeven te zoeken ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL TE OVERSCHIE. Twee arbeiders gedood. Zaterdag is onder de voormalige gemeente Overschie een ernstig ongeluk gebeurt, waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen. Een ijzeren zg. zandtrechter van zware con structie. is bij een in aanbouw zijnde fabriek van de firma E.. aan den Schledamscheweg, plotseling ineengestort. Hierbij zijn de 30-jarlge arbeider J. Duimel, afkomstig uit Den Haag en de 39-arbeider P. Rommers, afkomstig uit Rotterdam, die zich ender dezen trechter bevonden, door het vallend gevaarte getroffen en vrijwel op slag gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN FIRESTONE FABRIEKEN. Door een grooten brand te Fall River (Mas sachusetts) zijn de installaties van de Fireston Rubber Company vernield. Vijf groote gebou wen alsmede ongeveer 30.000 ton rubber gin gen in de vlammen op. Drie andere groote ge bouwen werden beschadigd. De totale schade wordt op rond 13 millioen dollar geraamd. De fabriek was druk bezig met het vervaardigen van bewapeningsmateriaal. ONTPLOFFING IN KRUITMAGAZIJN IN ALASKA. In een vliegtuigbasis van de Amerikaansche marine in Alaska is een onderaardsch kruit magazijn in de lucht gevlogen. De oorzaak is nog onbekend, aldus een Associated Press be richt uit Sitka. Zes personen werden gedood en talrijke gewond. Verder werden verscheidene huizen in de omgeving min of meer ernstig be schadigd.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1