WOENSDAG 8 OCTOBER 1941 No. 25011 f)e Duitsche aanval ten Noorden van de Zee van Azof V De Fïnsche vrijheidsstrijd Verduisteren: 82ste Jaargang Rostof uit de lucht bestookt Moeilijkheden bij uitwisseling van zwaar gewonde gevangenen Extra bericht van hef Duitsche opperbevel Verniefigingsslag in den centralen sector Uit Amerika Verspreide berichten De notawisseling met Engeland EERSTE BLAD Ter dood veroordeeld Benoemingen Gemengd Nieuws Belangrijke radiorede van Mussert Vertrek van vrijwilligers naar het Oostfront 19.03 uur 7.53 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telet. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lolden Ter aanvulling van het Duitsche weermachts- bericht verneemt het D.NJB. van militaire zijde het volgende: Het bericht, dat Duitsche troepen ten noor den van de Zee van Azof schouder aan schou der met de troepen der bondgenooten den ver slagen vijand achtervolgen en diep zijn door gedrongen in het gebied, waaruit de Sovjets terugtrekken, is voor vele burger-strategen als een verrassing gekomen. De oogen van de we reld waren als betooverd op Charkof gericht en hadden zich er nog niet aan gewend, dat de moderne oorlog zich uitstrekt over een groot gebied. Het geheele Donetsbekken en het daar voor liggende gebied ten noorden van de Zee van Azof behoort strategisch bij Charkof. Wanneer de Sovjets dit gebied op het oogen- blik als in een paniek ontruimen, dan bewij zen zij daarmede, dat zy niet meer in staat zijn zeer belangrijke verkeersverbindingen van het Donetsbekken te beschermen. Het Donetsbeken had namelijk voor den af voer van zijn producten niet alleen de spoor wegen naar het noorden tot zijn beschikking maar ook de kust van de Zee van "Azof met de twee uitvoerhavens Berdjansk (Ossipenko) en Mariopol. die de Sovjets nu niet meer kun nen gebruiken. De bewapeningsindustrie, die hier groote fabrieken telde, heeft zulk een grooten omvang, dat liét verlies van het be doelde gebied voor de Sovjets een bijzonder gevoelige klap is. In militaire kringen te Berlijn werd voorts desgevraagd tegenover journalisten verklaard, dat in het interview van den Duitschen Rijks perschef dr. Dietrich slechts over Moskou wordt gesproken, voor zoover daarmede stem men uit het buitenland worden bedoeld, die in de tegenwoordige operaties in het Oosten een hoofdactie tegen Moskou willen zien. De taak der Duitsche weermacht, aldus voegt men hieraan toe, is niet om naai- Moskou te marcheeren teneinde daar op het Roode Plein een parade onder het hakenkruis te houden. Het doel der operaties is veeleer dc Sovjet weermacht te binden, vast te grijpen en te vernietigen. Of dit nu Oostelijk, noordelijk, zuidelijk of westelijk van Moskou geschiedt, Is daarbij volkomen om het even. Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 6 op 7 October voor de eerste maal de belangrijke overlaadhaven Rostof aan de mon ding van de Don aan de Zwarte Zee aange vallen, zoo wordt van militaire zijde aan het D.N.B. gemeld. De aanval was hoofdzakelijk gericht op de bewapeningsbedrijven. Rostof is niet alleen voor het geheele Do nets beken van groot belang, maar heeft ook zelf omvangrijke industrie-installaties voor machinebouw, het vervaardigen van wagons, auto's en tractoren. Met dezen eersten Duitschen aanval ligt nu ook deze voor de voortzetting van den strijd der Sovjets belangrijke stad binnen het bereik van het Duitsche offensief. Langs het geheele front werd de luchtactie overigens voortgezet met veel succes, waarbij vooral de verkeersmiddelen der sovjets het zwaar kregen te verantwoorden. Van 4 tot 6 October, dus in drie dagen, wer den 91 treinen geheel vernield. Verder werden 128 .treinen zoo zwaar beschadigd, dat zij geen dienst meer kunnen doen; 37 locomotieven wer den vernietigd. De spoorlijnen rondom Moskou en Charkof tot aan de Zee van Azof werden op verscheidene plaatsen vernield. Als men aan neemt, dat een normale trein bestaat uit slechts 20 wagons van 10 meter lengte, dan zijn bij de 91 treinen alle 1920 wagons met een totale lengte van meer dan 18 kilometer vernietigd. De zwaar beschadigde treinen hebben dan 2560 wagons met een totale lengte van ruim 25 kilo meter. 1 De verliezen der Duitsche luchtmacht in het Oosten bedroegen in drie maanden tijds min der dan de Duitsche vliegtuigproductie in één maand, naar het DNB van welingelichte zijde verneemt. De Duitsche luchtmacht is tnans zoo wordt verder verklaard sterker dan bij het begin van den oorlog in het Oosten Men wijst er op, dat van 24 Augustus tot 30 September in den strijd tegen Groot-Brittan- nië 476 vliegtuigen werden vernield, waartegen over slechts 40 Duitsche toestellen verloren gingen. DE SOVJETWREEDHEDEN IN ESTLAND. M Uit thans uit Estland ontvangen berichten blijkt, dat de actie der sovjets tegen het Est- landsche volk veel omvangrijker is geweest dan men aanvankelijk aannam. Niet minder dan 160.000 Estlanders zijn omgebracht, weggevoerd of gedwongen, dienst te nemen in het sovjet- leger. Alleen al in Reval worden 40.000 men- schen vermist. Tot de vermoorden behooren de bekende staatsman Toennisoii en de politicus Strandman. Het hoofd van de Grieksch-Katho- lieke kerk, Nikolaj Paets, een broer van den president, is tijdens zijn marteling overleden. Ook vele andere bekende mannen zijn om het leven gebracht en weggevoerd. Vele vluchtelin gen waren aan boord van een schip gebracht, dat hen naar Leningrad zou voeren. De Esten overweldigden echter de sovjetbemanning en brachten het schip naar een Pinsche l|aven. Hier vertelden zij. dat bijna alle hooge officie ren van het Estlandsche leger verdwenen zijn; hun lot is onbekend. De generaals Arasmaa en Brede zijn vermoord. Generaal Boots en andere vooraanstaande mannen zijn naar de sovjet unie gevoerd. De meeste tooneelspelers zijn ge dood, terwijl de meerderheid der hoogleeraren van de universiteit te Dorpat verdwenen is. (DNB). Door voorbarige mededeelingen van Engelsche zijde en een daaraan vastgeknoopte perscam pagne zijn plotseling moeilijkheden ontstaan bij de langs diplomatieken weg gevoerde onder handelingen tot het uitwisselen van zwaar ge wonde krijgsgevangenen tusschen Engeland en Duitschland. aldus meldt het ANP uit Berlijn. Op grond van de onderhandelingen kwamen ongeveer vijftig zwaar gewonde Duitschers in aanmerking om te worden uitgewisseld tegen 1500 Engelsche gewonden. In aansluiting op een overeenkomst uit het jaar 1940 betreffende de uitwisseling van vrouwen en kinderen, die als civiele gevangenen zijn geïnterneerd, stelde de Duitsche regeering voor, bij de uitwisseling een gelijk aantal Duitscher; en Engelschen te be trekken. Intusschen maakten de Engelschen misbruik van het feit, dat voor de regeling van sommige technische kwesties gebruik kon worden ge maakt van de radio. Dit werd namelijk door de Engelschen in publicistischen zin uitgebuit. Van Duitsche zijde werd daarop een officieele verklaring gepubliceerd, dat de betrokken En gelsche mededeelingen op de feiten vooruitliepen en dat over de voortzetting van de uitwisseling nog langs diplomatieken weg werd onderhan deld. In antwoord hierop verkondigde de En gelsche radio in sensationeelen vorm, dat onder die omstandigheden de daarvoor aangewezen hospitaalsohepen niet zouden vertrekken. De Engelsche pers heeft nu getracht Duitsch land het initiatief tot de bewuste radiobood schappen in de schoenen te schuiven en zij heeft beweerd, dat Duitschland deze daad van men- schelijkheid heeft doen mislukken. In de Wil- helmstrasse wordt deze houding schandalig ge noemd, te meer daar de uitwisseling van ern stige gewonden, welke zooveel mogelijk diende te geschieden met uitschakeling van openbare bekendheid, tot voorwerp eener smerige ophit sende campagne is gemaakt. Van Duitsche zijde vraagt men of het in overeenstemming met het volkenrecht is de Duitsche mannen in Jran uit te leveren aan de bolsjewieken of naar Britsch- Indië te sturen? Wij moeten het van de hand wijzen, zoo con- Victorie Duitschland ~wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel van ae Duitsche weer macht maakt békend: „Terwijl >n de Oekraine de aanvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October in gezette doorbraak in liet centrale deel van het Oostelijk front tot een nieuwen vernietigingsslag geleid, welke gewel dige gevolgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn verschei dene bolsjewistische legercorpsen in gesloten. Zjj gaan onverbiddelijk hun vernietiging tegemoet In den nacht van Vrijdag op Zaterdag (van 3 op 4 October J.l.) wierpen Engelsche vliegers bommen op de woonhuizen van Rotterdam, vernielden kerken, een oudeliedenhuis, ziekenhui zen, deelen van het Museum Boymans en vele huizen. 119 dooden, 196 zwaar en eenige hon derden licht gewonden zijn de bloedige offers van deze Engelsche waanzindaad. De achter zijde van de Noorsche kerk. (Officieele opname). stateerde men in de Wilhelmstrasse, de uitwis seling van ernstige gewonden en de menschlie- j vende handeling dér uitwisseling van geïnter- I neerde vrouwen en kinderen tot voorwerp van propaganda-acties te maken. De onderhande lingen daarover blijven zich langs diplomatie ken weg bewegen. DE NEUTRALITEITSWET. Gisteren heeft president Roosevelt de aange kondigde bespreking over een mogelijke wijzi ging der neutraliteitswet gehad met minister Hull, vice-president Wallace, Harry Hopkins en acht leden van het Congres. De leider der demo cratische senaatsfractie, Barkley, deelde mede, dat de besprekingen hedenochtend worden voortgezet. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft presi dent Roosevelt den leiders van het Congres me degedeeld. dat hij voorstander van wijziging der neutraliteitswet is. opdat de Amerikaansche schepen kunnen worden gewapend en zich kun nen begeven naai* havens van oorlogvoerende mogendheden en naar de thans verboden oor logszones. Roosevelt werden vragen gesteld over een be sluit van de Panameesche regeering. waarbij het bewapenen van koopvaardijschepen wordt ver boden. Allereerst verwees Roosevelt den vrager naar het ministerie van buitenlandsche zaken, verklaarde vervolgens echter, dat wandeer de regeering van Panama dit wenscht, zij natuur lijk het recht heeft de verwijdering van ka nonnen op schepen onder Panameesche vlag te gelasten. Overigens wordt door het besluit van Panama de noodzaak nog urgenter dc neutra liteitswet der Vereenigde Staten te veranderen, (D.N.B.). DOODVONNIS IN PROTECTORAAT UITGESTELD. De voltrekking van het doodvonnis over den vroegeren minister-president Elias van het protectoraat is uitgesteld, daar zijn verklaringen in eenige andere processen worden vereischt. (D.N23.) ENGELSCH AANBOD AAN IBN SAOED. Volgens een D.N.B-bericht uit Adana heeft de Britsche ambassade te Kaïro door bemidde ling van een speciaal gevolmachtigde aan ko ning Ibn Saoed het aanbod gedaan, dat zijn zoon Feisal zou worden verheven tot koning van Vereenigd Syrië, Transjordanië en het Arabi sche deel van Palestina. De notawisseling tusschen de Engelsche en de Finsche regeering en tusschen de Noorsche en de Finsche regeering is gisteren officieel bekend gemaakt. Het Engelsche memorandum, dat 28 September werd overgereikt op het Finsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, luidt o.a. als volgt: „Als de Finsche regeering haar opmarsch op zuiver Russisch gebied voortzet, ontstaat een situatie, waarbij Groot-Brittannië is gedwongen Finland als openlijken vijand te beschouwen en wel niet alleen voor den duur van den oorlog, maar ook na de sluiting van den vrede. De regeering van Groot-Brittannië zou een derge- lijken gang van zaken diep betreuren. Ofschoon de Finsche regeering den Engelschen gezant uit Helsinki heeft verdreven, is de Britsche regeering bereid deze onhoffelijkheid te vergeten en zij zou gaarne zien, dat de normale diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen terugkeeren. De Finsche regeering dient evenwel te begrijpen, dat de eerste kern-voorwaarde om dit mogelijk te maken hierin bestaat, dat Finland een einde maakt aan. zijn oorlog tegen Rusland en zijn troepen overal terugtrekt, waar zij de grenzen van 1939 hebben overschreden. Zoodra dit is geschied, is de regeering van Groot-Brittannië bereid in gunstigen zin alle voorwaarden te onderzoeken, die tot verbetering van de betrek kingen tusschen Groot-Brittannië en Finland zouden kunnen leiden. De antwoordnota van de Finsche regeering aan Groot-Brittannië. die gistermiddag door bemid deling van den Zweedschen gezant is overhan digd. bevat o.a. het volgende: „De Finsche regeering acht het gepast op de volgende feiten te wijzen: 30 November 1939 begon de sovjetunie een niet te staven en niet uitgelokten aanval op Finlahd. De Volkenbond verklaarde 14 December op grond hiervan over eenkomstig artikel 16 van het Volkenbondshand vest de sovjetunie tot aanvaller en sloot haar uit den Volkenbond. Engeland nam aan deze stem ming deel. Finland werd bij zijn oorlogvoering alleen gelaten en de vraag werd niet geopperd, hoe de aanvaller de gevolgen van zijn aanval moest herstellen. Finland moest 12 Maart 1940 met de sovjetunie den gedwongen vrede van Moskou sluiten. Hierbij kon Finland den afstand van aanzienlijke deelen van zijn grondgebied, deels door verschuiving van de grens, deels door verpachting aan den vijand, niet vermijden. Bovendien moest het toestemming geven tot den aanleg van een strategische spoorlijn ten gunste van den aanvaller, waardoor de veiligheid van Finland en van geheel Scandinavië werd be dreigd. Terstond na de sluiting van den vrede begon van de zijde der sovjetunie een meedoo- genlooze afpersingspolitiek jegens Finland be nevens inmenging, ten deele van binnen uit, in het staatkundige leven van Finland. Door dit optreden, dat in het blauwwitboek nr. 2. gepu bliceerd door de Finsche regeering, wordt toege licht, streefde de sovjetunie naar hetzelfde eind doel als door den aanval, die reeds eenigen tijd vroeger was geschied: de vernietiging van Finland De strijdkrachten der sovjetunie begonnen 22 Juni 1941 opnieuw met de vijandelijkheden tegen Finland, o.a. door bomaanvallen uit de lucht op Finsche oorlogsschepen eh op een Finsche vesting. Den volgenden dag werd in het leidende Moskousche blad Prawda verklaard, dat „de Finnen van den aardbodem verdelgd jpoeten worden". De vijandelijkheden van de zijde der sovjetunie ontwikkelden zich den 25sten Juni tot een stelselmatigen, uitgebreiden aanval op tal rijke zuiver Finsche punten. Nadat Finland had geconstateerd, dat het weer het voorwerp van een gewapenden aanval was geworden, ging het pas begin Juli tot actieve afweermaatregelen over. De strijd van Finland tegen dezen aanval, die 30 November was begonnen en in verschil lende vormen onafgebroken was voortgezet, was en is zelfverdediging. Belangrijke gebieden binnen de grenzen van 1939 zijn nog steeds in handen van den vijand en deze gebieden evenals die, welke zich buiten de genoemde grens bevinden, die de Finsche troepen in den loop dei ge vechten hebben bereikt, werden gebruikt als uitgangspunt van een aanval op F inland. De sovjetregeering heeft deze gebieden zoo vol ledig mogelijk uitgerust als steunpunten voor aanvallen op het Westen. Dit heeft men thans ter plaatse kunnen constatcercn. De zijlijnen van de spoorlijn van Moermansk in de richting van de Finsche grens, waarvan er tot dusver vijf zijn opgemerkt, benevens de nieuwe verkeerswegen, die slechts met aanvals- bedoelingen door de verlatenheid van Karelië zijn aangelegd en de talrijke vliegvelden onthul len onbetwistbaar de aanvalsplannen der sovjet unie en de onhoudbare strategische positie waarin Finland als gevolg van deze voorberei dingen was geraakt. Een doeltreffende verdedi ging. waartoe niemand Finland het recht kan ontzeggen, is voor dit land slechts mogelijk door verschuiving van zijn defensie naar deze ge bieden zelf. Deze streken, die aan de andere zijde an de oude Oostelijke grens zijn gelegen, zijn ook niet „zuiver Russisch", maai haar bevolking is in de eerste plaats Flnsch. Volgens de nieuwste sovjetstatistiek, die ter beschikking is, van 1930, was de bevolking der in het memorandum ge noemde gebieden aan de andere zijde van de Oostelijke grens volgens nationaliteit voor 93.4 tot 99.2 procent Finsok. De betrokken stleken bthooren tot de gebieden, waarvan de Finsche bevolking in verband met den vrede van Dorpat van 1920 beloften omtrent een garantie van zeer aanzienlijke autonomie van de sovjetregeering ontving, doch zonder dat deze haar belofte naderhand inloste. Finland voert zijn verdedigingsoorlog zon der politieke verplichting. Het land is dank baar, dat het ditmaal niet alleen behoeft te strijden. Finland begrijpt niet, dat Groot- Brittannië, waarmee het vreedzame betrek kingen heeft wenschen tc handhaven, het geen het nog steeds doet, slechts omdat Finland thans niet alk-en tegen de sovjet unie strijdt, zich gerechtigd of zells verplicht kan gevoelen Finland als openlijken vijand te behandelen". Het bombardement van Rotterdam door Engel sche vliegers. - Het exterieur van de eveneens getroffen St. Elisabethkerk. (Officieele opname). iii Nummei bevat TWEE Bladen De höhere SS.- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandschc onderdaan A. T. Addicks uit Amsterdam is door een krijgsraad der SS en politic wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. Dr. PETERS BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening m*. 108/40 (vierde veror dening betreffende bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) benoemd: Den vicepresident bij het gerechtshof in Den Haag mr. Van Romondt tot president van dit gerechtshof, den rechter in de arrondissemens- rechtbank te Amsterdam mr. Weitjens tot lid van den Hoogen Raad in Den Haag en den advocaat dr. Peeters in Eindhoven tot burge meester van Maastricht. DIEVENBENDE ONTMASKERD TE EDE. Rijksinstelling voor honderden guldens benadeeld. Dezer dagen vervoegde zich bij het h-^fd van een rijksinstelling te Ede een po e. cue mededeelde van een bij genoemd. .elbng werkzaam persoon een paai schoei, n heo- ben gekocht, welke zaak hem bij na inz.cn echter niet zuiver voorkwam. De politie, die op de hoogte werd gebracht, stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in en wist den schoenverkooper op te sporen, waar bij voldoende termen aanwezig werden geacht den man in arrest te stellen. Weldra bleek, clat men een goede vangst had gedaan, want deze aanhouding leidde tot de ontdekking van een complete dievenbende, die zich schuldig bleek te hebben gemaakt aan ontvreemding van klee- dingstuken, schoenen en dergelijke ten nadeele van bovenaangeduide instelling. Voor zoover tot nog toe kon worden nagegan, aldus de N. R. Ct., vertegenwoordigt het gestolene een waarde van honderden guldens. In verband met deze ver duistering op groote schaal werd aan het einde der afgelopen week een 6-tal personen, L. B„ J. K., W. R., G. A.. A. v. D. en J. S. te Ede gearresteerd. Gisteren zijn nog R. v. L. te Ede en G. J. te Tilburg, beiden verdacht van heling, aangehouden. De gestolen goederen wer den voornamelijk verhandeld te Ede en te Til burg. Opmerkelijk is nog het feit, dat de politie door aanhouding van een der helers. G. J. uit Tilburg, tegelijkertijd den dader te pakken kreeg van een diefstal door inklimming den afgeloo- pen zomer gepleegd in een villa te Ede, bij welke gelegenheid verschillende voorwerpen van waar de werden ontvreemd. DIET RIJWIEL GEVALLEN EN OVERLEDEN. Het 10-jarige clochtertje van den heer A. Plantinga te Katlijk bij Heerenveen kwam zoo ongelukkig met de fiets te vallen, dat het kind gisternacht aan de gevolgen is overleden. In het kader van het vertrek van een batal jon Nederlandsche nationaal-soclalisten naar het Oostfront op Zaterdagmiddag a.s. zal de leider der NSB Vrijdagavond 10 October van 19.45 tot 20 uur een zeer belangrijke radiorede uitspreken over den zender Hilversum II, golf lengte 301 meter. EEN BETEEKENISVOLLE PLECHTIGHEID. Zooals reeds medegedeeld is, wordt het 1ste bataljon van het 2e legioensregiment Zaterdag a.s. te Den Haag beëedigd. De beëediging en het vertrek van deze groep Nederlanders, die zich naast den dapperen Duitschen soldaat voor den strijd tegen de bolsjewieken zal inzetten, zal worden tot een zeer beteekenisvolle plechtigheid, waaraan, zoo- ols men weet, de hoogste Duitsche en vele Nederlandsche autoriteiten zullen deelnemen. Wij behoeven wel niet te wijzen op de ver- trekkende beteekenis van deze daad voor Ne erland en voor het Nederlandschc volk. dat door dit voorgaan van dit legioen vastberaden i strijders, dat bereid is het hoogste goed voor de de verdediging en het behoud onzer beschaving j en cultuur te offeren, den weg gewezen wordt s i naar de plaats, die land en volk in het toe- i '-.ernstige Europa, dat onder leiding zal staan i van den Füher aller Germanen, Adolf Hitler, zullen innemen. I Zij. die straks den eed van trouw aan den i Führer ,roor den strijd tegen de bolsjewieken, zullen afleg "yn, vertegenwoordigen dat steeds groeiend deel van het Nederlandsche volk. dat zich metterdaad afwendt van plutocratie, joden dom en bolsjewisme, dat deel dat de oogen ge opend heeft voor de waarachtige belangen van Nederland en in de komende Germaansche volkengemeenschap. Zij. die straks gaan vertrek ken en zich in hechte wapenbroederschap zullen scharen aan de zijde der tienduizenden Nederlanders, die op verschillend terrein aan de grootste worsteling, die dc wereld ooit kende, te zamen met Duitschers, Italianen, Roemenen, Hongaren, Finnen. Denen en Noren, zullen deel nemen leggen met den inzet van hun leven dc basis voor Neerlands toekomst doch ook cn vooral voor het behoud onzer eeuwenoude chris telijke beschaving, want het gaat immers ook om de verdediging der christelijke levensleer. Laten zij. die oogen cn hart nog immer hoop vol op het Westen gericht houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blijken te hebben, bedenken, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: opgang of ondergang opgang met Adolf Hitler of ondergang met Stalin en zijn tra wanten. De ondergang van het avondland zou het onherroepelijk gevolg zijn van een overwinning der bolsjewistische horden, waartegen de Führer nog Juist te rechter tijd heeft ingegrepen. EEN ZWERVER MET „KASGELD". Dezer dagen was een zwerver in de gemeente Nïeuwkuyk (L.) aan het bedelen. En, wat nog al eens vaker gebeurt, de man trok zich van het bedelverbod niets aan en aarzelde zelfs niet om zijn inkomen te vergrooten door brutaal op te treden. De inwoners waarschuwden den rijks veldwachter, die den man in bewaring stelde. Tot zijn niet geringe verbazing vond deze bij fouil leering op den zwerver een bedrag van duizend gulden aan bankpapier en zilvergeld. Tegen den zwerver, den 52-jarigen M. B. werd proces-verbaal opgemaakt. DOOR WAGEN OVERREDEN. De 11-jarige jongen S. uit Lunteren, wilde gistermiddag op de grens van Lunteren en Bar- neveld op een wagen klimmen. Hij verloor hierbij zijn evenwicht en kwam voor een wiel terecht. De voerman stopte onmiddellijk, doch de jongen was reeds geraakt. Met ernstige inwendige kneu zingen werd hü naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand ls ernstig. van hedenavond tol morgenochtend De maan komt hedenavond op om 20.43 uur en gaat morgenoch tend om 11.50 uur onder.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1