Duitsche successen in het Oosten BINNENLAND DINSDAG 7 OCTOBER 1941 No. 25010 Handelen en liegen Grootere kleedingstukken alleen voor een bepaalde bevolkingsgroep 82ste Jaargang Luchtmacht in actie Verspreide berichten Na den luchtaanval op Rotterdam Toestemming tot prijsverhooging moet op de factuur vermeld worden Interview met dr. Dietrich EERSTE BLAD Max Blokzijl spreekt over een zeer actueel onderwerp Voor twee oude pakken één nieuw LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been Leider De Duitsche luchtmacht is blijkens verschil lende D.N.B.-berichten op tal van plaatsen met succes opgetreden. Aan het Finsche front werd het verkeer over de Moermansklijn door de vernieling van een brug verbroken. Op een anderen belangrijken spoorweg aan het IJszeefront werd hetzelfde resultaat bereikt door voltreffers op de spoorbaan. In de Finsche Golf werden twee transport schepen der sovjets met te zamen 3000 brt. ge bombardeerd en zwaar beschadigd. Elders aan het front werden de spoorwegen der sovjets zwaar getroffen. Daarbij werden 78 transport- en materiaal- treinen onbruikbaar gemaakt; 55 treinen werden zelfs volkomen vernield. Vele belangrijke stations werden door bommen getroffen, waardoor het verkeer ernstig stagneerde. Voorts werden 34 stukken geschut, 20 vecht- wagens en 650 voertuigen van allerlei soort vernield. Volgens mededeelingen van gevangengenomen bolsjewistische soldaten zijn de voorsteden van Leningrad reeds zwaar beschadigd. Vele fabrie ken en bedrijven zijn volkomen afgebrand. Een fabriek waarin ruim 30.000 werklieden bezig waren met de vervaardiging van tanks, werd tot op de grondvesten verwoest. De ijzeren ring der Duitschers en der Finsche bondgenooten maakt, naar het D.N.B. van mili taire zijde verneemt, elke uitvalspoging onmo gelijk en hun artillerie bestookt in samenwer king met het luchtwapen de instellingen, welke voor de oorlogvoering van belang zijn. Daar komen nog bij de moeilijkheden der verzorging, welke er reeds toe hebben geleid, dat de rant soenen voor de bewoners van Leningrad vermin derd zijn. Het mag kort of lang duren, de positie van Leningrad is in ieder geval hopeloos. Wat de verliezen der sovjet-luchtstrijdkrachten betreft, welke een aantal van 14.500 toestellen reeds overschrijden, verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat deze verliezen door geen enkelen maatregel van de sovjets of van de Engelschen ook maar gedeeltelijk kunnen worden aangevuld. Na het wegvallen van de productie van het Dnjepr-gebied en van Leningrad hebben de sovjets alleen nog de beschikking over enkele vliegtuigfabrieken te Moskou en in het Oeral- gebied. De productie, die door het voortdurende bombardeeren van de fabrieken te Moskou slechts beperkt is, is in het geheel niet vol doende om ook maar een eenigszins belangrijk deel van de verliezen te vervangen. Dat. de capaciteit van de nog in bedrijf zijnde fabrieken zelfs vrijwel niet voldoende is voor het nog in dienst zijnde deel der sovjet-lucht strijdkrachten. wordt ook bewezen door de steeds dringender wordende verzoeken om hulp aan de Engelschen. Dezen zijn echter door hun bittere ervaringen aan het Kanaal niet in staat de sovjet-luchtmacht te steunen. australië krijgt uitsluitend labour-ministers. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Can berra. dat de premier de samenstelling van de nieuwe Australische regeering, die geheel uit leden der Labour Partij bestaat, heeft bekend gemaakt. De geheele regeering bestaat evenals de vo rige uit 19 leden. Vijf der nieuwe ministers zijn lid van het Hoogerhuis. Curtin zal de regeering heden aan het Par lement voorstellen en zijn regeeringsverklaring afleggen. fransche schepen tot zinken gebracht. In Vichy is bekend geworden, dat twee Fran- sche transportschepen, de „Quem" en de Theo- phile Gautier" door Engelsche oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Het eerste schip, dat met tabak was geladen, werd in de Middelland- sche Zee aangevallen De „Theophile Gautier", die 8000 ton mat, werd in de Egaeïsche Zee ge torpedeerd. Naar verluidt zal de Fransche regeering bij de Britsche protesteren tegen deze nieuwe schending van het volkenrecht. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat het grootste deel van de bemanning en de passagiers van het stoomschip „Theo phile Gautier" gered is. Er zijn twea dooden en 18 vermisten (DNB), afghanistan. Volgens berichten uit Kaboel wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afghaansche regeering grooter. De zoogenaamde „gevaarlijke werkzaamheid" van burgers der spilmogendhe- den dient daarbij weer tot voorwendsel. In politieke kringen gelooft men, dat een overval op Afghanistan gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turksche omroep maakt melding van een gemeenschappelijke Sovjet-Engelsche nota aan de Afghaansche re geering, waarin bezwaren worden gemaakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan, en legt er den nadruk op. dat de nota gelijkt op die. welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De voor beantwoording gestelde termijn is nog niet verstreken. (D.N3.) eire chartert twee schepen in ver. staten. De regeering van Eire ondervindt toenemende moeilijkheden in het verkregen van tonnage voor de voorziening van het land met overzee- sche producten. De vertegenwoordigers der regeering hebben tevergeefs getracht schepen te koopen in de Ver. Staten. Onlangs is het gelukt twee Amerikaansche schepen te char teren. die het verkeer tusschen de Ver. Staten Canada en Ierland zullen onderhouden. Deze Amerikaansche schepen krijgen echter Iersche bemanningen en zullen onder de vlag van Eire varen. D.N.B.) aantal dooden tot 119 gestegen. Wij hebben, zegt het A.N.P., in verband met den Engelschen luchtaanval op Rotterdam, ver toefd in het door bommen getroffen tehuis voor ouden van dagen en den opzichter ge vraagd. hoe het met de gewonden was. Zij maken het alle tien redelijk wel, maar er hangt een schaduw over het huis. Tien oude menschen hebben het leven gelaten. Zij zijn uit het midden van hun medebewoners weg gerukt, juist toen men zich vanwege het lucht- gevaar naar de voorzijde van het gebouw, naar de wandelgang op den beganen grond, begaf. Aan de voorzijde van het huis ziet men niets, maar zoodra is men binnen, of alom ontwaart men de aangerichte ver woestingen. Bijna 600 menschen, die voor het grootste deel aan een wissen dood zijn ontsnapt. Het is huivering wekkend. maar de oudjes dragen gelaten hun lot. Zij zijn oud, zij weten, dat het noodlot ook hen nog treffen kan en een van hen zegt op onze vraag: „We hadden het vroeg of laat toch verwacht, meneer...." Zoo is de ouder dom. berustend. Maar elk ander berust niet, hij k&n het niet en dat hebben wij gemerkt op onzen tocht gis termiddag door de stad. Overal volkomen uit eengerukte gevels, volkomen vernielde inboe dels. puin. splinters en ernstige gezichten. Wie al die ellende niet heeft gezien, hij kan over dezen laffen aanslag van groote hoogte op Rotterdam's bevolking niet oordeelen. Hij moet weten dat Rotterdam over een zeer groot oppervlak, grooter dan men wellicht denken zou. is geteisterd. Rotterdam biedt thans een beeld van vernietiging en is voor de zooveelste maal van Engelsche zijde getroffen, onder het mom van militaire doelen, welke gezocht worden. Het aantal dooden bedroeg gisteravond 119. Vele zwaargewonden verkeeren in levensgevaar; het aantal lichtgewonden is vermoedelijk groo ter dan het aantal geregistreerde gevallen. De eerste hulpverleening in noodgevallen ge schiedt thans niet meer door Winterhulp Ne derland, doch door den Nederlandschen Volks- dienst. die deze taak van Winterhulp-Neder land heeft overgenomen. overtreding ZAL gestraft worden. De gemachtigde voor de prijzen deelt het vol gende mede: Fabrikanten en groothandelaren, aan wie een toestemming tot prijsverhooging door den se cretaris-generaal is verleend, zijn verplicht van deze toestemming melding te maken op hun facturen. Zij dienen hierbij te vermelden den datum en het nummer van de toestemming. In dien op de facturen verschillende artikelen voorkomen, moet duidelijk blijken, op welk ar tikel de vermelding betrekking heeft. KARL MEGERLE OVER HET LOT VAN EUROPA. Uit den commentaar op de echo, welke de rede van den Fuehrer in de wereld heeft ver oorzaakt, blijkt, in welk een geest van solida riteit geheel Europa den strijd tegen het bols jewisme voert en met welk een zekerheid de overwinning van Duitschland hieruit kan wor den afgeleid. Dr. Karl Megerle vereenzelvigt in een artikel in de Berliner Boersenzeitung het lot van Europa geheel en al met dat van Duitschland. want met Duitschland leeft en sterft, naar hij schrijft, het avondland. Duitschland's geluk is Europa's geluk. Europa's ongeluk zou echter ook steeds Duitschland's ongeluk zijn. De Europeesche oneenigheden zinken hierbij in het niet, zoo schrijft Karl Megerle. Wat zou er van Europa overblijven, wanneer Roosevelt zijn zin zou krijgen? Ook de Engelschen, die de uitputting nabij zijn, zouden de bolsjewisti sche overwinnaars nooit weer uit Europa kun nen verwijderen. Dat de Angelsaksers hun misdaad niet kunnen volvoeren, verandert niets aan hun schuld. De „zaak van Roosevelt" zoo schrijft Karl Megerle verder, is zoo bodemloos slecht, dat hy ze nog slechts door middel van demagogie, onwaarheid, trucs en massabedrog vooruit kan stuwen. Nog nooit heeft iemand zoo cynisch vandaag aangebeden, wat hij gis teren heeft verbrand. Wat beteekent voor hem Europa? Niets. (D.N.B.) KERENSKI DOOR ROOSEVELT ONTVANGEN Contact van Washington met Russisch»- emigranten. Het persbureau Americana meldt uit New York omtrent een herleving van de „nooit geheel verbroken betrekkingen tusschen het departement van buitenlandsche zaken te Washington en de kringen der Russische emi granten", dat de ernstige verzwakking van het bewind van Stalin de aandacht van de offi cieele kringen heeft gevestigd op de kwestie dei; voortzetting van het verzet na een ineenstor ting van het bolsjewisme. Met het oog op de weinig pro-bolsjewisi. sche stemming onder het Amerikaansche vol tl heeft Roosevelt zich reeds eenige weken ge leden ingeschakeld in de voorbereidende maat regelen van het departement van buitenlano I sche zaken en den door de bolsjewisten in 191'/ verdreven vroegeren Russischen minister-pi sident Kerenski ontvangen. Welingelichte kringen hebben tot dusvc steeds geweigerd zich er over uit te laten, oi Kerenski den president heeft overtuigd. Het staat echter vast. dat onder de bekende Rus sische 'emigranten wordt uitgekeken naar ge schikte personen. Reeds worden met eenigeJ hunner besprekingen gevoerd over de vorming van een nationale Russische regeering ingeva van een vrijwillig of gedwongen aftreden var I Stalin. In de Russische emigrantenkringen var| Amerika heerscht een stemming, welke hierop i neerkomt, dat de door de Amerikaansche re geering geboden gelegenheid om naar Rus land terug te keeren in iedov geval moet wor den aangegrepen. (D2J.BS Rijksperschef dr. Dietrich heeft in een inter view met een specialen correspondent van het D.N.B. in het hoofdkwartier van den Führer gesproken over den politieken toestand, zooals deze tot uiting komt in de militaire bericht geving van Londen en Moskou over den toestand in het Oosten. Met betrekking op de verklaring van den Führer in zijn rede van 3 October, dat sedert 48 uur een nieuwe operatie van gigantischen omvang aan het Oostelijk front aan den gang is. j wees dr. Dietrich er op, dat Londen en Moskou in de laatste dagen in tegenstelling tot de ver klaring van den Führer hardnekkig spreken van „offensieve operaties van de bolsjewisten". Dr. Dietrich verklaarde, dat het feit, dat de duis tere bronnen van inlichtingen van de Londen- sche en Moskousche militaire deskundigen in de laatste dagen heel bijzonder rijkelijk vloeien, waarschijnlijk veroorzaakt is door het in de Londensche radio aangekondigde bezoek van den directeur-generaal van het Britsche ministerie van inlichtingen. Monckton. aan den officieelen sovjet berichtgever Losowsky voor het coördinee- ren van de wederzijdsche propaganda, welk bezoek blijkbaar al achter den rug is. Zij zijn het misschien eens geworden, zoo zeide dr. Dietrich, over het motto: „onafhankelijk van elkaar berichten geven, doch te zamen liegen". Vervolgens citeerde de rijksperschef een aantal berichten van Exchange Telegraph uit de periode van 25 tot 30 September, waarin beweerd werd, Het sportfeest van de Duitsche Dienstpost De Rijkscommissaris, Dr. Seyss Inquart. op de tribune (Polygoon-Zeylemaker) dat maarschalk Timosjenko een succesvol offen sief tegen de Duitschers had ondernomen. In- tusschen. zoo ging dr. Dietrich voort, heeft ech ter de publicatie van de gigantische Duitsche offensieve operatie door den Führer het leugen concept van de zwendelaars grondig bedorven. Om te toonen, op welke wijze thans deze En- gelsch-sovjet „militaire deskundigen" uit deze affaire trachtten te komen, verklaarde dr. Die trich het volgende: Op 3 October des avonds, toen na de woorden van den Führer het Duitsche offensief reeds 48 uur in vollen gang was, meldde Exchange Tele> graph uit Moskou „alle teekenen wijzen op de voorbereiding van een grootscheeps voorbereid onmiddellijk voor de deur staand Duitsch offen sief dat tegen Moskou gericht zal zijn. Echter maarschalk Timosjenko heeft ook initiatieven". Op 4 October gaf de militaire commentaar- schrijver van Reuter, generaal Gough. toe, dat de toestand in de sovjet-unie door den Duitschen aanval thans een buitengewoon kritieke phase heeft bereikt. Doch hij voegde hieraan toe: „de sovjets van hun kant doen hoofdzakelijk af vallen op het centrale front en rukken daar langzaam, doch gestadig op. Smolensk is om singeld en wordt bedreigd. Op 5 October meldde Exchange Telegraph „Boedjenny en Timosjenko hebben him strijdkrachten bij Poltawa en Gomel met het oog op het nieuwe Duitsche offensief opnieuw gegroepeerd. Operaties van een gewel digen omvang staan voor de deur". Thans na vijf dagen zeide dr. Dietrich, schijnt men cr aan den anderen kant eindelijk achter te komen, wat de Führer ondubbelzinnig heeft aangekondigd. Want de laatste Reuterberichten van Maandag avond melden uit Londen: „een zeer krachtige Duitsche aanval is aan den gang op het geheele 2000 kilometer lange front van Leningrad tot aan de Krim. De Duitsche aanval wordt als zeer sterk beschreven en is waarschijnlijk het groote offensief, waarvan Hitler in zijn jongste rede gesproken heelt. Het offensief schijnt eenige Miccessen op te leveren". Deze soort perspolitiek. zoo vatte de rijks- rschef zijn oordeel over de vijandelijke berich- enpolitiek samen, is werkelijk de meest dwaze a de domste, die men in het geheel kan voeren. Men vraagt zich echter steeds opnieuw af. welk i-en graad van naiveteit en welk een niveau van edachtenloosheic: een lezerspubliek moet hebben lereikt, dat men dag in dag uit een dergelijke belachelijke, leugenachtig.? berichtgeving zooals •k zooeven heb opgesomd, als militair deskundig :an voorzetten. Ik maakte er onlangs gewag an. dat de tijd, waarin wij in onze pers over iet verloop der operaties in bijzonderheden uit liscipline plegen te zwiigen. meestal de tijd is. aarin de Duitsche weermacht handelt, terwijl •ij zwijgend handelen en de anderen schaam - •loos liegen. Daar Churchill's Jrcdsche bericht- evers thans weer zoo liegen, zonder zich eenige -•perkingen op te leggen, terwijl wij zwijgen, idden hun lezers eigenlijk reeds van zelf ïaaruit de conclusie moeten trekken, dat de Duitsche weermacht op het oogenblik weer han delt en wel zeer krachtig en beslissend handelt. Hiervan zal het bericht van het opperbevel der weermacht- aan het Duitsche volk en de wereld op het juiste oogenbLk mededeeling doen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Het blijkt, dat sommige fabrikanten en gros siers de vermelding op de facturen achterwege laten. Gezien het groote belang, dat voor koo- pers en wederverkoopers in de vermelding is gelegen, zal tegen deze nalatigheid voortaan streng worden opgetreden. Overtredingen zullen door de inspecteurs voor de prijsbeheersching worden gestraft, onafhan kelijk van de vraag of de berekende prijzen wettelijk geoorloofd zijn. burgemeester van borculo benoemd Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is mr. J. P. Drost met ingang van 15 Oct. as. benoemd tot burgemeester der gemeente Bor- culo, onder toekenning van gelyktydig eervol ontslag als burgemeester deor gemeente Bres- kens. voorrmalig lloydhotel te amsterdam wordt tijdelijk huis van bewaring. De ryksgebouwendienst heeft een overeen komst getroffen omtrent het verhuren aan het ryk van het voormalige Lloydhotel aan de Oos telijke Handelskade te Amsterdam, ten be hoeve van het departement van justitie. Dit departement wenscht het gebouw n.l. tyde- lyk in te richten tot huis van bewaring. Het ryk heeft zich bereid verklaard een huurprys te betalen van f. 24.000.— per jaar. Aangezien het in het voornemen der gemeente ligt om het Llloydhotel, zoodra het scheepvaartverkeer is hersteld, tot quarantainestation te bestem men, zün in verband hiermede in de overeen komst byzondere voorwaarden opgenomen. maatregelen voor het voort bestaan van bedrijfs- Vereenigingen. Het college van toezicht op de krachtens de ziektewet in het leven geroepen bedryfsver- eenigingen heeft een wyziging aangebracht in de statuten der algemeene bedryfsvereeniging te Amsterdam, waardoor, ondanks het wegval len van de werkgeversverenigingen, het be stuur zyn werkzaamheden kan büjven voort zetten. Ten aanzien van de gemengde bedryfs vereeniging te 's-Gravenhage is voorts bepaald, dat het bestuur daarvan zal zyn samengesteld uit de bestuursleden, aangewezen door de ar beidersverenigingen, welke lid van die be dryfsvereeniging zyn. zoodat ook hier het weg vallen van bepaalde werkgeversverenigingen is opgevangen. indische maatschappijen. Gering rendement voor aandeelhouders. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Volgens een bericht uit handelskringen bhjkt uit de jaarverslagen van verschillende groote ondernemingen in Nederlandsch-Indië, welke verslagen aldaar werden bekend gemaakt, dat slechts een gering deel der winsten aan aandeel houders ten goede komt. De zeer hooge belastingen en heffingen en de noodzakeiyke reserves, mede met het oog op een nog verdere styging van de productiepryzen, maken zulks noodzakelyk. d. w. v. wulfften palthe overleden. Te Zwolle is in den ouderdom van 92 jaar overleden de heer D. W. van Wulfften Palthe, stichter van de bekende chemische wasschery en ververy te Almelo. Op 18-jarigen leeftyd reisde hij naar het buitenland om zich te ont trekken aan den wensch van zyn vader, dat hy een academische opleiding zou genieten. Thans ongeveer 70 jaar geleden stichtte hy met een jongeren broer een klein fabriekje te Al melo, waaruit langzamerhand het groote hui dige bedrUf is gegroeid. De hygiënische ver zorging van de hier ter behandeling toever trouwde artikelen had reeds van den aanvang af zyn interesse, terwyl in alle deelen des lands depots werden gesticht, hetgeen in dien tyd eveneens als een nieuwigheid veel belang stelling wekte, zyn opvattingen over de ver zorging van den arbeider deden hem een voor aanstaande plaats bekleeden in de industrieele wereld. Voor hU zich in de laatste jaren te Hattem vestigde was hy gedurende dertig jaar liberaal lid van den gemeenteraad van zyn woonplaats Hengelo. regeling van de fotopers. Den laatsten tyd is vastgesteld, dat de zoo wel van de Nederlandsche als de Duitsche pers uitgeschakelde Joodsche en andere fotopers- bureaux nog steeds fotomateriaal naar het buitenland leveren. Derhalve is thans bepaald, dat het aan alle firma's verboden is (amateurs inbegrepen) zon der toestemming van het departement van volksvoorlichting en kunsten of het rykscom- missariaat fotomateriaal, teekeningen. mode- teekeningen enz. naar het buitenland to leve ren of te verzamelen. Dit verbod gaat heden in. verspreide berichten. Tot directeur van het gewesteiyk arbeids bureau te Haarlem als opvolger van den heer W. H. M. Niënhuis Ruys, die zyn functie als bestuursraad van de provincie Noord-Holland heeft aanvaard, is per 1 October j.l. benoemd de heer F. F. Kiüjk, plaatsvervangend directeur van het gewesteiyk arbeidsbureau te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam heeft be noemd tot bibliothecaris der universiteits-bi- bliotheek, mr. H. de la Fontaine Verwey, con servator by de bibliotheek der rijksuniversi teit te Groningen. Max Blokzyi spreekt hedenavond van 20.15 tot 20.30 uur via den zender Hilversum 1 over een zeer actueel onderwerp. Tegen inlevering van de halve puntenwaarde. Aangezien de hoeveelheid beschikbare textielproducten geringer is geworden, zal met ingang van 1 November a.s., d.i. het tijdstip, waarop de nieuwe distributicperiode van textielproducten aanvangt, ertoe worden overgegaan, de grootere stukken slechts be schikbaar te stellen voor hen, die deze stuk ken dringend noodig hebben. Hun zal daar voor een speciale vergunning worden ver strekt. De handel heeft weliswaar nog eenige voorraden, doch de moeilijkheid is, dat in hoofdzaak de duurdere soorten aanwezig zyn en dat de bevolkingsgroep, die kleedingstuk ken noodig heeft, slechts de goedkoopere zal kunnen aanschaffen. De bevolkingsgroep, die de duurdere kleedingstukken zal kunnen aanschaffen, zal wel niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning, om dat men in die kringen toch wel over de noodzakeiyke kleedingstukken beschikt. Zoo zal de moeilykheid ontstaan, dat dat deel der bevolking, dat over voldoende midde len beschikt om hun oude jas te vervangen door een nieuwe, dit niet kan doen. aangezien het geen vergunning zal krygen. terwyl zy. die in aanmerking komen voor een vergunning, in den regel niet in staat zijn. een nieuw klee- dingstuk van vrij hoogen prijs te koopen. Het gevolg zou zijn, dat niemand geholpen werd en dat de handel met den duren voorraad stoffen zou blyven zitten. Dc regeling inzake het inleveren van klee dingstukken voorziet nu in deze moeilykheden. Deze regeling komt er op neer, dat men van Maandag 13 October tot en met Zaterdag 1 November a.s. de volgende gedragen en ge bruikte kleedingstuken kan inleveren: heeren- costuums, heerenwinterjassen, wollen of half wollen heerenregenjassen, dameswintermantels, wollen of halfwollen damesregenjassen, jongens winterjass*- meisjeswintermantels wollen I dekens. Voor elke twee stuks ingeleverde artikelen zal een ontvangstbewys worden afgegeven, I waarmede men onder gelyktydige inleve ring van de halve puntenwaarde één nieuw I exemplaar van deze kleedingstukken zal kunnen koopen. Tevens zal men, behalve van de nieuwe textielkaart, gebruik kun nen maken van de toeslagkaart en van de nu loopende textielkaart, welke ook na 1 November a.s. geldig biyft. Het is niet noodzakelyk, dat men twee stuks van hetzelfde artikel inlevert, zoodat men by inlevering van byv. één heeren- costuum en één dameswintermantel of van één jongenswinterjas en één wollen deken recht heeft op een ontvangstbewijs. De inzameling van de oude textielstukken zal, evenals het vorige jaar. geschieden door de in verschillende dlstrlbutiekrir.gen in het leven geroepen kleedingcomité's. Het ontvangstbewys, dat door de comité's zal worden afgegeven, zal nauwkeurig den aard van de ingeleverde klee dingstukken of dekens vermelden. Daarenboven zal het aangeven, welk textielstuk men gerech tigd is te koopen. Het ontvangstbewijs zal eerst na 1 November a.s. geldig zyn De ingenomen kleedingstukken zullen aan nader aan te wijzen instellingen worden verstrekt, die de goederen zullen uitgeven aan hen, die de middelen niet hebben om zich op normale wyze van winter ing en -dekking te voorzien. Deze zullen by de in-ontvangst-nemlng van de hun gratis te ver strekken goederen slechts de helft van de puntenwaarde daarvan behoeven in te leveren. By deze regeling zullen dus de drie groepen: de minder welgestelden. de welgestelden en de handel zyn gebaat. Vooral hun. die niet over de noodige middelen beschikken om zich tegen de komende koude te beschermen, zal deze regeling ten goede komen. Aan hen die zich kunnen ver heugen in het bezit van een uitgebreide garde robe. zal ze de voldoening schenken, behoeftige of minder welgestelde medeburgers in dezen tijd van schaarschte een dienst van solidariteit en naastenliefde te kunnen bewijzen. Aangezien in vele van deze gezinnen warme kleeding en dekking hoog noodig zyn. mag wor den verwacht, dat de Inlevering een vlot ver loop zal hebben, zoodat. evenals het vorige jaar. toch minstens 200.000 stuks kleeding en dekens onder hen zullen kunnen worden verdeeld. Daarenboven is dit de laatste gelegenheid om indien men over bruikbare bovenkleeding be schikt, deze toch te kunnen aanschaffen aan gezien de kleedingstukken. zooals aan het begin van het artikel reeds is opgemerkt, na 1 Nov. 1941 alleen op speciale vergunningen zullen worden uitgereikt, welke slechts zullen worden verstrekt, indien men niet meer in het bezit ls van een draagbaar kleedingstuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1