Ons kort verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Maandag 6 October 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN Hier ligt een kans Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht .JCUN/T in lettered. Jef Denijn verongelukt Italiaansch W eermachtsbericht De verliezen der Roemenen VRAGENRUBRIEK LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD De vrouw, die men nooit vergeet Dagbladreclame is ook nu niet te vervangen. BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 STICHTER VA!' DE CARILLONSCHOOL TE MECHELEN. Eigen foto Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede De aanvalsoperatles in het Oosten hebben gisteren nieuwe successen gebracht. Ten Westen j van Leningrad is een door het vuur van alle forten van Kroonstad en scheeps- en kustartil- lerie gesteunde landingspoging van sterke sovjetstrijdkrachten door vastberaden optreden der tot afweer gereed zijnde Duitsche troepen volkomen afgeslagen. Tegelijkertijd stortten de felle aanvallen ineen, waarmede het omsinge lingsfront van binnen uit moest worden verbro ken. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Gelande troependeelen werden in de pan ge hakt of gevangen genomen. Verscheidene volle schepen werden tot zinken gebracht, 22 tanks, onder welke zeven zeer zware, werden vernield. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 October met goed gevolg een haven aan de Zee van Azof gebombardeerd, benevens een belangrijk verkeersknooppunt ten Westen van Moskou en militaire installaties m Leningrad. In den stryd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen overdag 400 KM. ten Wes ten van Brest een koopvaardijschip van 2500 brt. tot zinken gebracht en voor den oorlog belang rijke installaties op de Shetlandeilanden ge bombardeerd. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op .havens in Zuid-Oost Engeland. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbom menwerpers in den nacht van 4 op 5 October voltreffers geplaatst op de stad en de haven van Tobroek. Een andere luchtaanval was ge richt op de reede van Suez. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen. In zijn weermachtsbericht No. 491 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gistermiddag hebben eenige BritseIje vlieg tuigen boven de stad Catania gevlogen. Zij lie ten eenige brandbommen en bommen van klein kaliber vallen. Vier bewoners werden gewond en er werd eenige schade aangericht. Een bommen werper en een jager werden resp. door het lucht doelgeschut en door onze jagers neergehaald. In Cyrenaica bombardeerden vijandelijk vliegtuigen opnieuw de steden Benghasi en Barca, waarbij schade werd aangericht aan hui zen en zeven bewoners gewond werden. Eenige dorpen in Dsjebel werden zonder resultaat met machinegeweren beschoten. Ons luchtdoelge schut haalde twee aanvallende vliegtuigen neer. Een ander toestel werd omlaaggehaald in Tri- politanie, eveneens door ons luchtdoelgeschut. Tijdens een optreden van vooruitgeschoven Italiaansch-Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem werden talrijke gevangenen ge maakt. Duitsche jagers haalden in luchtgevech ten twee hurricanes omlaag. Formaties bom menwerpers van de koninklijke luchtmacht en Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen verscheide ne malen de havenwerken van Tobroek aan, waarbij de kaden, barakken en pakhuizen ge troffen werden. Eenige vooruitgeschoven vijan delijke vliegvelden werden eveneens met succes gebombardeerd. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op een inlandsche markt van Gondar, waarbij negen personen gedood en 18 gewond werden. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden een Britsch vlieg tuig neergehaald. Een van onze bommenwer pers trof een vijandelijke tankboot van 12.100 ion PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 6 Oct. Tarbot f. 5.60—5.50; Tong f. 5.70—3.80: (belde per k.g.); Kleine Schol le srt.' f.9892; Kleine Schol le srt. f. 8472; Zetschol f 114108; Puf- schol le srt. f.6347; Pufschol 2e srt. t. 412i; Groote Bot f.7870; Kleine Schar f.4036; Kleine Schar f.3221; Puf schar f.164; Kleine Makreel f.122; Wijting f.33— f. 21.50 (alles per 50 k.g.). Besommingen Trawlers: IJm. 189 Mary, 145 manden f.5623, IJm. 21, Zeeleeuw 175 manden 1". 5217, IJm. 417 Derlka VII, 145 manden f.3698. Kotters: IJm. 222 f 3618; IJm. 221 f.3643; IJm. 224 f. 1384; IJm. 203 f. 1207. Loggers: KW 54 f.829; KW 2 f.621; KW 22 f. 1335; KW 38 f. 1208; KW 18 f. 754. KW 144 f.1324; KW 89 f.1201; KW 110 f.738; KW 20 f. 1107; KW 58 f2066; KW 26 f. 764; KW 82 f. 582 KW 1*73 f.778; LJm. 268 f 1119. Naar het D.NJB. meldt uit Boekarest, heeft het groote hoofdkwartier de volgende samen vattende mededeeling over de operaties aan het Roemeensche front gegeven: Sedert het begin van den oorlog hebben wij ruim 60.000 gevangenen gemaakt. Wij hebben ongeveer 15.000 vermisten, waarvan 7000 tot 80Ö0 als dood, de rest als gevangen genomen moeten worden beschouwd, benevens 20.000 gesneuvel den en 76.000 gewonden, waarvan ongeveer 80 pet. licht gewond is en genezen kan Daarentegen heeft de vijand in de sectoren, waar onze troepen hebben gestreden, 70 000 doo- den en ongeveer 100.000 gewonden gehad. Wij hebben 553 vijandelijke vliegtuigen vernield en 120 eigen vliegtuigen verloren, waarvan een deel hersteld kan worden. Wij hebben zeer groote hoeveelheden materiaal en munitie buitgemaakt en in vergelijking daarmede veel minder verlo ren. Tot dusver werden ruim 90 pet. der parachute troepen en der in onzen rug in den strijd ge brachte terroristische organisaties gevangen ge nomen. Geen van beide slaagde er in vernielin gen aan te richten of sabotage te plegen. Noch munitietreinen of opslagplaatsen, bruggen noch fabrieken werden door vliegtuigbommen ver nield. De in de Ploesti veroorzaakte schade be draagt nog niet eens 300 miliioen lei. JAPANSCHE DIPLOMATEN BIJ HULL. Ambassaderaad Igoesjl en de financieele des kundige NJsjiyan van de Japansche ambassade hebben, naar „Tokio Asahi Sjimboen" uit. Washington meldt, een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Huil om besprekingen te voeren inzake de kwestie van het verkeer tusschen Amerika en Japan Vol gens genoemd blad hebben de Japansche ^ede- legeerden by deze gelegenheid verzocht de sinds twee maanden aan den gang zijnde besprekin gen tot een goed einde te brengen. Ook ambas sadeur Nomoera zou, volgens andere berichten dienzelfden dag besprekingen gevoerd hebben met den minister van buitenlandsche zaken Hull. (D.N3.). DE BEWAPENING DER AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ. Een vertegenwoordiger van het Amerikaan- sche Federale Scheepvaartbureau heeft mede gedeeld, aldus de International News Service", dat 12 tot 20 van de Amerikaansche schepen, die onder Britsche en Panameesche vlag varen, reeds bewapend zijn. Een voortdurend toene mend aantal der 125 Amerikaansche schepen onder Panameesche vlag zal eveneens bewapend worden en gebruikt worden op zeewegen, die door de oorlogszones leiden (D.N.B.). DUFF COOPER NAAR AUSTRALIË. Naar Reuter uit Canberra meldt, zalDuff Cooper waarschijnlijk op 1 November voor een bezoek in Australië aankomen. D.NB. JEF DENYN. De bekende Mechelsche carillonbespeler, Jef Denyn, aldus meldt het AN..P., is tydens een wandeling zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij een schedelbreuk opliep en korten tijd daarna in het ziekenhuis over leed. Met Denyn verliest Vlaanderen een van de oude meesters van het klokkenspel. Denyn volg de als 19-jarige knaap zijn vader op, die caril lonbespeler was van de Mechelsche kathedraal. Op 24-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot ca.- rillonbespeler van de stad Mechelen, welke func tie hij tot aan zijn dood behield lm 1922 stichtte hij de Carillon-school te Mechelen, welke onder zijn leiding in de geheele wereld bekend werd. Denyn heeft vele stukken voor carillon gecom poneerd De beiaardier van het Leidsche carillon, de heer R. Heering, schrijft ons: Jef Denyn terecht „de meester beiaardier" genoemd— is heegegaan: een groote slag in beiaardierskringen. Want, hoewel hij een hoo- gen ouderdom had, 79 jaar, was hij desondanks nog even frisch en geestdriftig als in zijn jeugd. Hij heeft prachtig werk gedaan als directeur van de Mechelsche Beiaardschool, waar ongeveer 125 leerlingen het beiaardiersdiploma behaalden w.o. 13 leerlingen uit Nederland. Voor iederen leerling stond hij klaar met allerlei raadgevin gen en nuttige wenken, tegelijk was hij een va derlijk vriend voor hen. Zijn concerten, die hij te Mechelen van 1892 1937 gaf, mochten zich in een enorme belang stelling verheugen. Er waren onder zijn gehoor Amerikanen. Engelschen en Nederlanders. Tot op hoogen leeftijd heeft hij daar geconcerteerd en zijn spel was nog even frisch en krachtig als voor veertig jaar! Zijn composities voor den beiaard werden zeer veel gespeeld. Gelukkig heeft hij in Staf Nees, die nu tien jaar stads- beiaardier te Mechelen is, een goeden opvolger. Als frappant staaltje van waardeering moge hier nog gemeld worden op hetgeen een Mechelaar eens tegen my zeide: „Staf Nees is een goed muzikant, maar als Denyn speelt, dan spréékt de beiaard". Zijn heengaan laat een groote leegte achter bij de beiaardliefhebbers TENTOONSTELL. VAN NEDERLANDSCHE KUNST TE OSNABRUECK. Ter gelegenheid van de opening der Neder- landsche kunsttentoonstelling te Osnabrueck heeft de Nederlandsche president der Neder- landsch-Duitsche kuituurgemeenschap, de heer H. C. van Maasdijk, het woord gevoerd. Spr. wees op de bijzondere beteekenis dezer tentoonstelling, die tijdens den geweldigen strijd om het behoud der drieduizendjarige Europee- sche cultuur gehouden kan worden. Terwijl in fiet Oosten van het Europeesche continent de worsteling met den oervijand der cultuur, het bolsjewistische- Rusland, woedt, worden in het Westen van het ryk de grond vesten gelegd voor een zegenrijke samenwer king tusschen de stamverwante volkeren van Duitschland en Nederland. De tentoonstelling te Osnabrueck is, na die te Keulen en Hagen, de derde tentoonstelling van werken van hedendaagsche Nederlandsche kun stenaars tijdens den oorlog, terwijl in Augustus te Amsterdam een fraaie tentoonstelling van Westfaalsche kunst kan worden geopend. Na het succes dezer expositie zullen nog meer der gelijke tentoonstellingen in verschillende steden van Duitschland en Nederland worden gehou den. Spr. wees op het streven der Nederlandsch- Duitsche kuituurgemeenschap om, ondanks de P. A. te L. Voor de Inkomstenbelasting moe ten worden opgegeven de Inkomsten over het Jaar 1940 en voor de vermogensbelasting de toe stand op 1 Mei 1941. H. v. d. H. te L. Het hoofd of de bestuurder der onderneming moet ln het bezit zijn van een arbeidskaart voor een persoon beneden 18 Jaar.. Het districtshoofd der arbeidsinspectie kan voor bepaalde ondernemingen elschen, dat de persoon bij den arbeid ln die onderneming een duplicaat van de arbeidskaart bij zich draagt. C. v. D. te K. De heffing, welke 4)&% van het loon bedraagt, ls verschuldigd door den werk gever. de L. te L. Hetgeen u vraagt, ls niet be kend. G. H. te W. De vetvlek uitwrijven met oud brood, daarna behandelen met strijkijzer over grauw papier. Andere vlek behandelen met eau de cologne of alcohol. Daarna uitwasschen ln koud water zonder zeep. A. B. te L. 1Reglsterton; 2 en 3 De sterkte van een divisie varieert van 18 tot 20 duizend man. zün behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 W. G. j. VERBURG. Heerenstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn.. Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126 A. VAN EGMOND. Haven 2/4 W. VAN LEEUWEN, fanvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN, R. Rapenburg 12 A en aan de Eiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp Stadsnieutvs TENTOONSTELLING „ONZE HUISHOUDING". In den foyer van de Stadsgehoorzaal is heden middag onder de auspiciën van de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding een interessante tentoonstelling „Onze Huishouding" geopend, waaraan ook de stede lijke Lichtfabrieken medewerken. Wij komen op deze tentoonstelling morgen uitvoerig terug, doch willen niet nalaten de huisvrouwen uit Leiden en naaste omgeving reeds thans op te wekken deze in vele en veler lei opzichten leerzame tentoonstelling, die slechts tot en met Vrijdag geopend blijft, te bezoeken. Het zal haar ongetwijfeld van groot practisch nut zijn! momenteele terughoudendheid van een groot deel van het Nederlandsche volk ten aanzien van cle gewijzigde verhoudingen, middelen te vinden, het begrip voor den nieuwen tijd bij ons volk aan te kweeken en verder in Duitsch land door middel van kunsttentoonstellingen enz. aan te toonen, dat er op het gebied van de kunst in Nederland prachtig werk wordt gele verd. Door een voortdurend wederzijdsch contact op het zoo belangrijke gebied van de cultuur moe ten de belde volkeren nauwer tot elkaar ge bracht worden. Spreker besloot met woorden van dank aan de Duitsche organisatoren dezer tentoonstel ling. STIJN STREUVELS EEREDOCTOR VAN MUENSTER. De universiteit te Muenster heeft Stijn Streu- vels ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag tot eeredoctor van haar philosofische faculteit benoemd. In de bul, welke de oudste hoogleeraar der philosofische faculteit zelf aan Streuvels in zijn woonplaats Ingoyghem heeft overhandigd, wordt zijn schrijverstalent een belangrijke bij» drage genoemd voor de Germaansche cultuur gemeenschap. terwijl er 'tevens op gewezen wordt, dat de Vlaamsche romans van Stijn Streuvels reeds sinds lang het geestelijke bezit van de Duitsche lezers uitmaken. Naar aanleiding van deze benoeming heeft rijksminister vdr. Goebbels den schrijver een in hartelijke woorden gesteld gelukwenschtelegram toegezonden. NIEUWE UITGAVEN. Beschouwingen over de Nederlandsche Geschiedenis. Verschenen is een werkje, dat door den heer S. van Steenoord uit het Duitsch werd vertaald, genaamd „Beschouwingen over de Nederland sche Geschiedenis". In den aanvang wordt vast gesteld dat een revolutie niet alleen een nieuwe interpretatie geeft aan de momenteele situa tie Moch evenzeer het verleden van uit een nieuw standpunt belicht en beoordeelt. Sedert de Nederlanden door de Duitsche troepen zijn bezet heeft ook het beeld van Neerlands histo rie een wijziging ondergaan. Deze nieuwe visie op ons verleden wordt in het boekje beknopt weergegeven. Een drietal stadswapens siert den voorkant van het omslag, een afbeelding van de Mei-herdenkingspenning der N.SJ3. de achterzijde. door J. P. BALJÉ. Gerard Lamoine, de componist van amuse mentsmuziek, smeet met een verveeld gebaar zijn hoed op den divan en liep daarna op de dressoir toe. om zich een Hennessy in te schen ken. Maar midden in de kamer bleef hij plot seling staan, met een ruk. als een soldaat, die midden in een stormloop door een vyandelijkcn kogel getroffen wordt. Er kwam iets verwon- derds in zijn oogen, terwijl h(j langzaam en nauwkeurig de lucht opsnoof, die ln het vertrek hing. Deze geurging het door zyn hoofd, deze geurmaar dat is onmiskenbaar h&èr par fum. Zoekend zwierven zijn oogen het vertrek lond, maar er was niets bijzonders aan te be speuren. Zenuwachtig snoof hij opnieuw; hij kón zich onmogelijk vergissen, dat doordringende, bijzondere luchtje, dat hoorde by hè&r Even ontspanden zich zijn spieren, en als wei felend bleef hy midden in de kamer staan, niet wetend, wat hij van plan was geweest. Ei- was maar één gedachte in hem nu. de gedachte nan Germaine. Hoe had hy van haar gehouden, hoe aanbad hij haar, Germaine. met haar ragfijne figuurtje, haar charme. Hij had slechts ge dachten gehad voor haar. slechts gewerkt voor haar, om aan haar grillen te kunnen voldoen. Ze was voor hem als cocaïne, als opium, het had ten slotte zelfs zijn werkkracht verlamd, hij had zich niet eens den tijd gegund, om liedjes te com poneeren, die tekstdichters en cabarettiers van hem verlangden. Slechts bij haar wilde hij zijn Toen was op een dag de ontgoocheling ge komen. Met een koud lachje had ze hem zijn onbelangrijkheid verweten en de schellen waren hem van de oogen gevallen. De mooie, char mante Germaine bleek genoeg te hebben van het bescheiden baantje aan de zijde van een zesderangscomponlstje. die geen geld had om hun huur te betalen, die onmachtig was, iets goeds te presteeren, niet in staat aan haar be scheiden wenschen te voldoen. En ze was weg gegleden uit zijn leven, slechts de herinnering latend aan een periode, die hem de gelukkigste van zijn leven had geschenen. En nu, na twee jaar, die geur! Slechts Ger maine had zulk een odeur. Hij kende haar extravaganse op dit gebied, hij wist hoeveel zorg ze besteedde aan het mengen van diverse parfums, tot ze dèt gevonden had, wat ze zocht; een odeur, zooals niemand anders bezat. Als ze evenveel zorg besteed had aan haar eten, haar huls. haar man. hoe anders zou d&n hun leven hebben kunnen zijnMaar de waardevolle dingen in het leven had ze verwaarloosd. Toen ze weggegaan was, was hij aanvankelijk verpletterd. Maar na een maand veranderde dat. Hij voelde zich verlost van een band, hij voelde zich gedrongen, haar te bewijzen, dat hij een man was, die iets bereiken kon, hij compo neerde liedjes, die het deden bij het groote publiek. Schlagers, die heel Parijs, heel de we reld zong en zyn naam bekend deden worden. Een revue in Parijs zonder muziek van Gérard Lamoine was nü iets onbestaanbaars geworden. Nerveus liep hij naar de deur, drukte op de electrische schel. Even later kwam zijn huis houdster. „Is er iemand voor me geweest, Suzanne?" Het mensch schudde het hoofd. „Niemand!" „Maar dat móét," drong hij aan. „U móét hier iemand hebben binnengelaten." Nijdig keek ze hem aanAls ik U toc^ zeg. .77' ..Het is goed, het is goedwuifde hij haar weg Hij had geen lust zich in een langdurig debat met haai* te begeven. Zenuwachtig schonk hy zich nu tóch een cognac in. In één slok goot hy den inhoud van zijn glas naar binnen. Toen hoorde hy achter zich een geluid en bruusk draaide hy zich om. Achter een portière vandaan trad ze te voor schijnGermaine! „Goeien avond," zei ze zoo rustig, alsof ze enkele uren en niet enkele Jaren geleden was heengegaan, „je vergat. Gérard, dat ik nog een huissleutel had." Hij was niet by machte onmiddellijk te ant woorden. Zyn adem ging snel, terwyl hy haar aankeek, Zy was bijna niet veranderd, alleen nog mooier misschien, nog slanker en char manter Toen herwon hy zyn kalmte. „Wat kom Je hier doen?" vroeg hij koud. Ze lachte. „Je hebt me geroepen, Gérard, en daarom ben ik teruggekomen." Zyn lachje was snijdend. „Geroepen is niet kwaad. Er is geen haar op mijn hoofd geweest, dat daaraan gedacht heeft. Germaine. Ik heb bewezen, jou niet noodig te hebben, integen deel Kalm kwam ze wat dichter naar hem toe. „Domme Jongen." zei ze, „lieve, domme jongen, tracht jezelf toch niet te bedotten. Ik wéét im mers, dat het wèl zoo Ls. Waarom zou je het je zelf niet bekennen? Uit al Je werk spreekt Je verlangenje verlangen naar my. Waar aan denk je, dat je je succes dankt? Aan dat roerende verlangen, dat er in al je liedjes ligt, dat smachtende, onbevredigende verlangen, jongen. DAt heeft het publiek gepakt, d&t heeft je bekend gemaakt. Ik was het, Gérard. die jou inspireerde tot werk, dat wat waard was. tot werk, waar ziel en leven in zat. Vóór dien tijd, vóór ik wegging, was het allemaal even karak terloos en mat, maakwerk...." Haai* stem was laag. Nu ze vlak naast hem stond, onderscheidde hy scherp haar parfum, en met moeite wist hy een opwelling te onder drukken. Spottend lachte hy. „Verbeelding heb je nog altyd, Germaine. jy, je bent myn rem geweest en toen Je weg was/ kwam ik eerst los. Het was een zegen voor me. en nooit, nooit heb ik meer aan je gedacht!" Nog een stapje kwam ze nader. Zonder op zyn woorden te letten, ging ze zachtjes verder. Hij voelde haar adem nu langs zijn wang stryken: „Je laatste lied, Gérard, overtrof alle andore. Durf Je te ontkennen, dat Je dat voor my geschreven hebt. jongen? Het was één kreet van verlangen. En de titel Haar oogen keken recht in de zyne, haar parfum prikkelde zijn zenuwen.. Als een stree ling was haar stem: ..La Femme, qu'on ne peut Jamals oublier!" Haar hand beroerde zyn arm. .Luister eens, Gérard," zei ze, en haar stem klonk nu zeer ernstig, „ik ben destijds met opzet van je heen gegaan. Ik voelde, dat je wat bereiken kon. als je je maar onttrekken kon aan Je ziekeiyke aanhankelijkheid aan my. Inplaats van te wer ken. volgde Je mo als een schoothondje, het ws niet normaal meer. Toen hakte ik den knoop door.' Be verdween. Hqt moest, ik hoopte, dat het succes zou hebben. En het hid succes. Je werk kreeg ruggegraat, het werd forscher. pittiger ener zat gevoel in. Nu ben ik terug, Gérard. om te zien. of ik jou erdoor verloren heb. Maar ik kan het niet gelooven. Je werk zegt me dat het niet zoo ls, Gérard!" Haai- mond raakte byna zyn wang. „Je ge looft me toch. dat ik het voor jou deed. niet waar?" Wild drukte hy haar in zyn armen. „Ik wil het gelooven. ik móét het gelooven. Ik kan niet langer zonder jou." In haar oogen tintelde zegepraal. Zwaar hing in het vertrek de geur van het parfum (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden) Vele vervangingsartikelen doen nu opgeld. De verkoop hiervan moet gesteund worden. Hoe kan dit beter gebeuren dan door een vrefovér- dachte reclame-campagne to de dagbladen? Benut de mogelijkheden, die zloh voordoen en onthoud AMSTERDAM, 6 October. De nieuwe week werd op de effectenbeurs op dezelfde wyze aangevangen als de achter ons liggende week werd beëindigd. Het hoofdken merk van de markt was het gebrek aan orders en dientengevolge zeer geringe affaire. De stemming was lusteloos. Want wegens afwezig heid van handel brokkelden de koersen onder beurstijd langzaam maar zeker af. Geen enkele rubriek gaf affaire van beteekenis te zien. Het meest opvallende verschijnsel was de tamelyk drukke affaire, die zich ontwikkelde in de lap pen Müller en dit fonds bracht nog wel het meeste leven in de brouwery. By de opening werd niet onbelangrijk hooger afgedaan. Terwijl Zaterdag by het scheiden van de markt 125 werd bedongen, werden heden by den aanvang 135 gedaan. Het duurde echter niet lang, of de prijs liep naar beneden, zoodat later tegen 127 werd gehandeld. Voor het overige gaf de locale aandeelenmarkt een saai verloop te zien. Olies werden weliswaar nog in een open hoek afgedaan maar op zich zelf beschouwd was de affaire toch verre van omvangrijk en geleide- lyk aan zakte de koers in van 325 tot 320 Met den handel in de overige aandeelensoorten was het poover gesteld. De Suikermarkt byv. was geheel verlaten en het was byna niet mo gelijk om zelfs ln H.V.A/S tot een transactie te geraken. De overige Suikeraandeelen waren geheel veronachtzaamd. Vorstenlanden waren iets lager. De Tabaks- markt gaf niet veel anders te zien. Dell Batavi- a's waren vrywel onveranderd. Senenbah iets lager. Oude Deli's liepen achteruit van 314 3/4 tot 311 De Rubbermarkt was stil. Amsterdam MENEER DINGES LAST'S AVONDS Z"N HONDJE UIT., ,sv oR»** Rubber, welke aanvankeiyk 314 3/4 golden moesten nadien een viertal punten verloren zien gaan. De minder courante öorten waren iets luier. De Scheepvaartrubriek was eveneens bijna geheel verwaarloosd. Het gebrek aan affaire had ook hier tot re sultaat, dat Scheepvaart Unie tydens het beurs- verloop van 216% tot 212Vi% daalden. Vaarten waren eveneens iets luier. In Oude Booten kon het byna niet tot affaire komen. De Industrie- afdeeling maakte geen uitzondering. Zelfs de bekende hoofdsoorten gaven nauweiyks affaire te zien. De Philipsaandeelen liepen naar be neden van 2761/4% tot 272%. Unilevers van 165% tot 163%. In Aku's werden maar een paar stukken gedaan. Van Berkel's waren vrywel on veranderd. De minder courante soorten waren zeer stil, maar konden zich over het geheel ge nomen, handhaven. Voor Indische Spoorwegwaarden was de animo vandaag verdwenen. In de Indische Tramwaarden ging een kleinigheid om en daardoor was de stemming wat zwakker. De beleggingsmarkt trok ook maar weinig attentie. De Nederlandsche Staatspapieren wa ren nauwelijks of niets veranderd. De Oude Schuld was echter vast, in het byzonder voor de 3% obligaties. De gemeenteiyke en provinciale leeningen waren wederom goed gedisponeerd. De affaire was echter niet vlot, aangezien er wederom weinig materiaal beschikbaar was. Pandbrieven waren kalm en prijshoudend. Prolongatie 21/4%. (ANP.) (2 lijnen) Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3