Rotterdam door Britsche vliegers geteisterd HAANDAG 6 OCTOBER 1941 No. 25009 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: 82ste jaargang .J De rede van den Führer Italiaansche Weermachtsberichten De mishandeling van de Duitschers in Iran Verspreide berichten EERSTE BLAD 118 dooden, 190 zwaar- en 300 lichtgewonden Redevoeringen van dr. Goebbels Kerken, Roode Kruis- instellingen en Boymans- museum getroffen 19.08 uur 7.50 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden Zaterdag deelde het Duitsche opperbe vel mede: Aan het Oostelijk front zijn gevechts- nandelingen van groote beteekenis aan den gang. Het luchtwapen heeft in de Zwarte Zee een troepentransportschip van ongeveer 20.000 brt. tot zinken gebracht en in den afgeloopen nacht belangrijke militaire inrichtingen te Moskou- en Le ningrad aangevallen. Er zijn verscheidene jware branden waargenomen. Eenheden van de Duitsche marine gingen in sa menwerking met de Finsche marine voort met het leggen van versperringen in de Finsche Golf. Duitkbooten hebben op den Atlanti- ;chen Oceaan vier vijandelijke koopvaar dijschepen, waaronder een groot tank schip van te zamen 28.000 b.r.t. tot ziil- ken gebracht. In den strijd tegen groot-Brittannië brachten gevechtsvliegtuigen .in den af geloopen nacht ten Oosten van Great Yarmouth drie. koopvaardijschepen van te tarnen 28 000 b.r.t. tot zinken. Zij bescha digden bovendien in dezelfde wateren, als mede in het. Kanaal van St. George vier groote koopvaardijschepen zóó ernstig, dat nieuwe verliezen aan scheepsruimte als jeker kunnen worden aangenomen. De luchtaanvallen waren voorts gericht Dp vliegvelden in Oost-Engeland. Noord-Afrika: In den afgeloopen nacht was een doeltreffende aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen gericht op de stad en de haven Tobroek. Britsche bom menwerpers- verwoestten in den afgeloo pen nacht te Rotterdam twee kerken, brachten een Nederlandsch hospitaalschip tot zinken en veroorzaakten verliezen onder de burgerbevolking. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk vonden niet plaats. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 24 Augustus tot 30 September 476 vliegtuigen: daarvan werden er 418 door formaties van de luchtmacht, 58 door een heden van de marine neergeschoten. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië in totaal 40 eigen vlieg tuigen verloren. En Zondag:- De aanvalsoperaties in het Oosten maken gunstige vorderingen. In het Zuiden van de Oekraïne hebben divi sies infanterie bij gevechten om sterk in gerichte en taai verdedigde Sovjet-stel- lingén in het gebied van Perekop en bij de zuivering van het schiereiland bezui den de Dnjepr-monding en van eenige kleine eilanden in de Zwarte Zee in den tijd van 24 tot 29 September ruim 12.000 gevangenen binnengebracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 machinegeweren buitgemaakt. Van ösel uit hebben pio niers met stormbooten bij een stoutmoe- digen aanval het eiland Abruka bezet en de bezetting gevangen genomen. In Oost-Karelië hebben de Finsche troe pen hun operaties met succes voortgezet. Luchtaanvallen zijn in den afgeloopen nacht op een belangrijke wapenfabriek ten Zuidoosten van Charkof en op mili taire installaties in Moskou en Leningrad ondernomen. Aan de Oost- en Zuidoostkust van En geland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belang rijke installaties gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche duik bommenwerpers losplaatsen en materiaal opslagplaatsen in de haven van Tobroek en Mersa Matroeh met succes aangeval len. Tijdens luchtgevechten zijn twee Britsche jagers neergeschoten. Er zijn geen vijandelijke toestellen naar het Rijksgebied gevlogen. De Führer tijdens zijn rede. Het DNB geeft nog een reeks aanvullingen, waaruit blijkt, hoe de Duitsche luchtmacht voortdurend in actie is en den sovjets zware verliezen toebrengt. Sovjet tegenaanvallen wor den evenwel onder bloedige verliezen afgeslagen. Op 3 October werden 85, op 4 October 82 sovjet-vliegtuigen neergehaald. Bij Leningrad heeft de Duitsche zware artil lerie groote schade toegebracht aan de Kirow- fabrieken, wel eens genaamd de Krupp-fabrie- ken der sovjets. In het Zuiden dwingen de zware verliezen aan menschen en materiaal den sovjets van alle beschikbare reserves, soms heel zwak bewapend, gebruik te maken. De Duitsche pers wijdt natuurlijk groote aan dacht aan de rede van den Führer. Den Britten, zoo schrijft de Berliner Boersen- zeitung, zal wel de lust tot domme en drieste spotternij vergaan, wanneer zij deze niet te loochenen bewijzen van de geweldige kracht van Duitschland voor oogen houden en er kennis van nemen, dat de beslissende strijd met hen in het voorjaar alleen ~ls gevolg van de drei ging in den rug niet mogelijk was. Steeds op nieuw heeft men van Londen uit verklaard, dat men met Duitschland geen „compromis" kon en wilde aangaan. Het ligt voor de hand in wiens mond deze woorden een grootere betee kenis hebben: in den mond van Churchill, die zich nog slechts met vreemde krukken staande weet te houden en voor zijn voorspelling in het volgende jaar niet het geringste steekhoudende bewijs kan leveren, of in den mond van den Führer. aan wien nog niemand tegenstand heeft kunnen bieden en die bij al zijn handelingen op de prestaties van de beste soldaten, arbeiders, boeren, economen en technici der wereld, op de hulpbronnen en productiekracht van het geheele continent kan steunen. De Deutsche Allgemeine Zeitung citeert o.a. den zin: ,,de historische waarheid is. dat sedert twee jaar Duitschland den eenen vijand naden ander heeft verslagen" en voegt hieraan toe: „door deze uitspraak, die de Fuehrer met den kalmen trots van een man van de grootste daad kon doen. stelde hij de verhevenheid van de Duitsche oorlogsvoering op de indrukwekkendste wijze tegenover een duistere wereld van samen zwering. zelfbedrog en wereldbedrog, waarin onze vijanden bij hun bespreking op den Atlan- tischen Oceaan in de mist van New-Foundland en thans te elfder ure op de haastig afgebroken comedie van macfttelooze beloften te Moskou zijn bijeengekomen. De Engelsche ophitsing1 zoo verklaart het blad, moet dan ook thans voor de kracht van de feiten in het Oosten scheldend en jammerend capituleeren en klampt zich thans wanhopig vast aan den schralen troost, dat tenminste Engeland's laatste uur nog niet geslagen heeft, althans nu nog niet." (In Italië en elders hoort men eenzelfde geluid (DNB). Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Gisteren overdag is het plaatsje Catanzaro Marina (Zuid-Italië) aangevallen door Britsche vliegtuigen. Een aantal bommen trof "het spoor wegstation en eenige particuliere huizen. Er vallen twee dooden en twaalf gewonden onder de burgerbevolking te betreuren. Op sommige plaatsen werden de rails beschadigd. Noordafrika: Tijdens een luchtaanval op Benghazi, die eenige materieele schade veroor zaakte, maar geen slachtoffers maakte, is een vijandelijk vliegtuig door het luchtdoelgeschut neergehaald. Stuka's vielen in den nacht van 2 dezer met succes de verdedigingswerken aan in de zone van Tobroek, alsmede de havenwerken van Mersa Matroeh. Er werden branden waar genomen. ,Onze artillerie trad op tegen de vijan delijke verdediging van de vesting Tobroek, waarvan de inrióhtingen eveneens door eskaders van de koninklijke luchtmacht doeltreffend ge bombardeerd werden. Andere Italiaansche vlieg tuigen vielen met talrijke bommen het station en de havenwerken van Mersa Matroe aan. Oostafrika: activiteit van onze vooruitgescho ven afdeelingen. En Zondag: In Noord-Afrika ontmoetingen van plaatse lijken aard met gunstig verloop voor onze troepen. De Italiaansche luchtmacht heeft hevige bombardementen uitgevoerd en treffers geplaatst op installaties en kaden te Tobroek, benevens op de installaties en barakken in de zone van Mersa Matroeh. Branden en ontploffin gen werden veroorzaakt. Tijdens een nieuwen luchtaanval op Benghasi zijn nog twee vijan delijke vliegtuigen brandend neergehaald, een derde vliegtuig is xdoor Duitsche jagers neer geschoten. Onze luchtmacht heeft doeltreffend lucht- bases gebombardeerd op Malta. Andere toestel len hebben met succes op het eiland Cyprus de vliegvelden van Nikosia en Larnaca bestookt en in de haven Paphos vijandelijke schepen tot zinken gebracht. kan men opmerken, dat de jaren van strijd de Duitschers nog harder en vastberadener heb ben gemaakt. De vernietigingswil van den te genstander zal op twee onoverwinnelijke fron ten bezwijkén, dat van de dapperste, het best toegeruste weermacht ter wereld en dat van het onvermoeid produceerende vaderland, dat alle kracht op de overwinning concentreert. Te Metz wees de minister op het feit, dat de stad weer is teruggekeerd in den schoot van een machtig rijk. hetgeen haar de mogelijkheid tot groote ontwikkeling opent. In dezen oorlog bevinden alle gunstige factoren zich aan Duit sche zijde. Duitschland heeft de beslissende militaire positie bezet en bezit het grootst oeco- nomische potentieel. Geheel Europa werkt mee aan dé verbrijzeling van Engeland, welks laat ste hoop in de Sovjetunie bezwijkt, (D.N3.) Het Bulgaarsch blad Utre publiceert een on derhoud, dat de naar Swilengrad gezonden cor respondent van dit blad gehad heeft met den Duitschen gezant in Teheran, Ettel, die giste ren aan het hoofd van de Duitsche kolonie op Bulgaarsch gebied is aangekomen. Gezant Ettel verklaarde het volgende: ik kan u niet zeggen welke moeilijke oogenblikken wij sedert 17 September beleefd hebben, toen wij de hoofdstad van Iran moesten verlaten. Zou den wij nog tien minuten langer in de stad ge bleven zijn, dan hadden wij hetzelfde lot onder gaan van het grootste deel van de achterge bleven landgenooten', die in Britsch-Indië en Siberië geïnterneerd werden. In weerwil van al 'onze pogingen en verzoeken werden veertig Rijks-Duitschers als gijzelaars achtergehouden en geïnterneerd. Toen wij de Turksch-Iraan- sche grens naderden, werden wij door de sov jet officieren gedwongen de Duitsche kolonie te verlaten. Wij lieten deze op het open veld ach ter. Intusschen werd de kolonie uitgeplunderd en thans bezit geen enkele vrouw een ring of eenig ander voorwerp van waarde meer. Wij verheugen ons over de vriendschappelijke ont vangst op Bulgaarsch gebied, na een waar Gol gotha te hebben doorgemaakt., (D.N.B.) DE SCHADE AAN DE NELSON. Omtrent de schade welke het Britsche slag schip Nelson heeft opgeloopen, verneemt het D.NH. uit Algeciras, dat het slagschip is ge troffen. De door de explosie veroorzaakte schade is zeer ernstig. In den scheepswand gaapt 'n gat ter grootte van een tramwagen. Uit Gibraltar verluidt, dat de Nelson twee dooden, vijf zwaar en talrijke licht gewonden aan land heeft gezet. Het D.NH verneemt langs een omweg uit Gibraltar nog, dat met de reparatie van de Nelson verscheidene maanden zullen zijn ge moeid. PREMIER VAN IRAK AFGETREDEN. De premier van Irak, Gamil Madfai, is afge treden, zoo meldt de Engelsche berichtendienst. De Iraksche gezant in Kaïro, Noeri Said Pasja, is naar Bagdad ontboden. D.N.B. VERKLARINGEN VAN HALIFAX. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, heeft op de persconferentie te Westington meegedeeld, dat Engeland meer zware bommenwerpers noo- dig heeft. Elk van deze vliegtuigen is thans goud waard en tweemaal zoo veel waarde als volgend jaar en later, want het bombardeeren van Duitschland tijdens de operaties aan het Oostelijk front is een van de belangrijkste oor logsteken van Engeland. Een invasie van Euro pa door het Engelsche leger noemde lord Halifaz „op het oogenblik ohgeraden". Het Britsche volk wacht echter op het oogenblik om op een loo- nende plaats tot het offensief te kunnen over gaan. De Engelsche regeering is tot de overtui ging gekomen, dat zij de Sovjetunie het best kan dienen met legejleveranties en gelijktijdige aanvallen van het Britsche luchtwapen D.N.B. Dit Nummer bevat TWEE Bladen indertijd uit Noorwegen hierheen is gebracht en waar de Noorsche zeelieden ter kerke gin gen. Het vriendelijke, geheel in Noorschen stijl opgerichte gebouwtje is niet meer te herstellen. Ook de St. Elisabethkerk aan de Mathenesser- laan moet als verloren beschouwd worden. Een zware explosieve bom heeft het middenschip geheel vernield en muren en fundamenten zijn zoo ontzet, dat waarschijnlijk het geheele ge bouw afgebroken zal moeten worden. Het pa tronaat van de St. Ignatiuskerk in de Van Vol- lenhovenstraat is eveneens geheel vernield door een voltreffer. Op het terrein van het museum Boymans werden 71 brandbommen geworpen, waarvan vele een begin van brand veroorzaakten. Een woord van grooten lof en hulde moet hier wor den gebracht aan de beide nachtwakers van het museum, C. W. Paak en T. Wouters, alsmede aan den agent van politie P. J. Noordzij, die, terwijl het bombardement nog duurde, onmid dellijk tegen de brandhaarden optraden en het begin van brand bluschten met het in emmers gereed staande zand. HET DUITSCHE VOLK VASTBERADENER DAN OOIT. Ministers dr. Goebbels heeft gfcteren gespro ken bij twee groote massa-betoogingen te Saar- brüken en te Metz. Te Saarbrüken betoogde Goebbels. dar het Duitsche volk zich in het bc- gin van het derde oorlogsjaar vastberadener dan i ooit om den Führer schaart. Met voldoening j Op den avond van 3 October is de stad Rotterdam het doelwit geweest van een bomaanval door de Engelsche luchtmacht, welke een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Bü hel der zicht vlogen de Engelsche machines stelselmatig steeds weer op militair onbe langrijke woonwijken af, die met brisant- en brandbommen bestookt werden. Zieken huizen, kerken en musea oefenden daarbij hun gebruikelijke bijzondere aantrekkings kracht op de Britsche piftten uit. De kerk van de Noorsche gemeente werd door brandbommen getroffen en verwoest. De pasto rie van de St. Ignatiuskerk werd door een vol treffer in puin gelegd. Op de St. Willibrordus- kerk werden bommen geworpen, welke in de omgeving van het Godshuis groote verwoestin gen aanrichtten en dooden en gewonden maak ten onder de burgerbevolking. Zeer zwaar werd de St. Elisabethskerk geteisterd. Het middenschip van deze kerk ligt volkomen in puin. Was de zinnelooze zucht tot vernieti ging van de Engelsche vliegers op deze wijze gericht op doelen, bestemd voor het uitoefenen van den godsdienst, ver afgelegen van alle mi litaire doelen, ook ditmaal schrokken zij er niet voor terug om met voorbedachten rade inrich tingen van het Roode Kruis te bombardeeren, die als zoodanig duidelijk gekenmerkt waren, zoo b.v. een ziekenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hospitaalschip. Een tehuis voor ouden van dagen ontving voltreffers. Het wereldberoemde museum Boymans werd door brand- en brisantbommen getroffen. Een vleu gel van het museum geraakte in brand. Door het dappere optreden van het bewakend perso neel gelukte het het vuur te blusschen en zoo schade van grooteren omvang te voorkomen. In totaal heeft deze aanval tot nu toe 118 dooden geëischt met 190 zwaar gewonden, waarvan een groot aantal zoo zwaar, dat zij er niet meer boven op zullen komen en nog een driehonderd lichtgewonden, die na te zjjn verbonden, naar hun huis, yoor zoo ver nog aanwezig en bewoonbaar, konden te- rugkeeren. Bovendien worden acht personen vermist, vermoedelijk liggen zü nog onder het puin. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 19-49 uur en gaat morgenochtend te 9.49 uur onder. Ook hier is weer duidelijk het bewijs geleverd dat het de Engelsche legerleiding niet zoo zeer er om te doen is den vijand militair te treffeu, en dat zij er niet voor terugschrikt om door uitgesproken terreurpogingen van dezen aard onrust te zaaien onder de bevolking van de be zette gebieden in de ijdele hoop hierdoor aan de bezettende macht moeilijkheden te kunnen bereiden. De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, prasldent dr. Volkers, bezichtigde reeds Zaterdagmorgen de aange richte vernielingen en betuigde namens den Rijkscommissaris aan de getroffen gezinnen en aan het bestuur van het getroffen tehuis voor ouden van dagen zijn deelneming. Tevens wer den alle maatregelen genomen om door onmid dellijke beschikbaarstelling van geldmiddelen den eersten nood te lenigen en hulp te verlee- nen. De opruimingswerkzaamheden waren reeds Zaterdag in vollen gang. HET TERREIN VAN DE VERWOESTINGEN. Onder leiding van den waarnemend hoofd commissaris van politie, den heer Roszbach, heeft een aantal journalisten met den Presse- dezernent bij het Rijkscommissariaat, den heer W. Janke, een bezoek gebracht aan een reeks plaatsen, welke door bommen zijn getrof fen. Zij hebben kunnen constateeren, dat we derom de burgerbevolking werd getroffen, zon der dat ook maar in het minst een geldige re den hiervoor gevonden kan worden, met den besten wil van de wereld niet. Van groote hoogte werd bij den aanval een vijftigtal zware explosieve bommen en meer dan vijfhonderd brandbommen luk raak omlaag geworpen, dood en verderf brengend aan deze toch reeds zoo zwaar getroffen stad. Dadelijk na den aanval ging het gerucht.dat het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen geheel was vernield. In het nachtelijk duister was het niet ge makkelijk de eerste, alarmeerendc berichten op juistheid te toetsen. In waarheid bleken echter twee explo sieve bommen aan weerszijden van den rechtervleugel, waar de mannelijke ver pleegden zijn ondergebracht, te zijn neerge komen. Hierdoor werden 6 van de bejaarde bewoners op slag gedood, en 2 zoo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis zijn overleden. Ook zijn hier velen door rond vliegende scherven en gebroken ruiten licht gewond. Indien de bommen evenwel een meter meer naar links of rechts terecht gekomen waren, dan was er werkelijk van het gesticht niet veel over gebleven en zou den werkelijk alle 536 bewoners zijn omge komen. Het hoofd van het tehuis, de heer J. A. van Ojen. heeft de bezoekers rondgeleid en duidelijk bleek bij dezen rondgang, dat men hier bij wijze van spreken door het oog van een naald gekropen is. Door den luchtdruk zijn vrijwel alle ruiten ver nield, vele deuren zijn uit de hengsels gelicht. Groote vernieling is ook aangericht in het kerk- Door hun energiek optreden hebben deze mannen voorkomen, dat een van onze fraai ste musea met groote kunstschatten verlo ren ging. De schade aan het tentoongestelde is betrekkelijk gering, o.a. is het ontwerp van het Vredespaleis van Kromhout bescha digd, dat hing op de tentoonstelling „Ne derland bouwt in baksteen". De schade, welke het gebouw heeft geleden wordt door den directeur, den heer Hannema, geraamd op f40.000. In de Zalmhaven ligt een zestal hospitaal schepen, welke bij de gemeente Rotterdam in gebruik zijn als hulpziekenhuis. Hier worden alleen zieke burgers verpleegd. In een van deze schepen was een operatiezaal ingericht. Dit schip werd door een bom getroffen. Het pro jectiel is dwars door het schip heengeslagen en op den bodem van de haven ontploft. Door het lek is het schip vol water geloopen en gezonken. Zondag had men het lek gedicht en was het schip weer zoover leeggepompt, dat het boven water dreef. Het zal evenwel naar een werf ge bracht moeten worden om geheel te worden her steld. Deze zes schepen zijn alle zeer duidelijk gekenmerkt met het Roode Kruis, dat allen oor logvoerenden heilig heet te zijn. EEN WIJK IN HET ZUIDEN HET ZWAARST GETEISTERD. Het zwaarst getroffen is een wijk in het Zuiden der stad, bewoond door kleine mid denstanders en arbeiders. Hier is een reeks zware explosieve bommen neergeworpen, welke een aantal woonhuizen hebben ver nield en geheele huizenblokken hebben be schadigd. Hier zijn ook de meeste dooden en gewonden gevallen. Ruim zestig perso nen werden op slag gedood. OEFENTERREIN VOOR JONGE PILOTEN? Men moet zich het gebeurde voorstellen. Rus tig zijn de menschen bijeen, na volbrachte dag taak. Zij zitten in hun hulskamer, temidden van hun gezin, of scheppen nog 'n luchtje op straat Enkelen, die den volgenden dag wederom vroeg naar hun werk moeten, begeven zich reeds ter ruste. Daar hoort men op groote hoogte vlieg tuigen brommen; zóó hoog zijn de toestellen, dat het bijna niet gehoord wordt. Men let er niet op. Dan, plotseling, een gefluit, dat enkele seconden duurt, gevolgd door den zwaren knal van een ontploffing. Daarna nog een knal, en nog een en nog een... Deze knallen gepaard aan het gekraak van instortende huizen, het gerin kel van glas, het gekreun en geroep van ge wonden, het gehuil van vrouwen en kinderen... Men vraagt zich af waarom dit alles moest geschieden. Militair voordeel viel er niet te behalen. Waarom dan? Militaire deskundigen veronder stellen, dat men aan de overzijde van het ka naal Rotterdam beschouwt als een gemakkelijk oefenterrein, als een manoeuvre-terrein voor jonge, nog niet geoefende piloten. De stad is ge makkelijk te vinden en niet ver van huis. Men kan veel bommen meenemen en men behoeft geen zware versperringen van luchtdoelgeschut te doorbreken. Het gevaar is betrekkelijk gering en men kan probeeren van groote hoogte een bepaald gebouw, dat duidelijk te zien is. te ra ken. Bovendien kan men een groot aantal bom men lukraak werpen, in de hoop ook nog wel ergens een of ander militair doel te raken. Deze veronderstelling, dat Rotterdam gebruikt wordt als oefenterrein wordt nog versterkt door dat Engeland bij zijn zoogenaamd non-stop of fensief, ondernomen om den bolsjewistischen bondgenoot te verlichten, niet alleen vele vlieg tuigen heeft verloren, doch ook vele goede, ge oefende piloten. Velen van hen zijn gevallen, anderen krijgsgevangen gemaakt, weer anderen zijn gewond naar huis teruggekeerd. Dat dit zoo is blijkt wel uit het feit, dat den laatsten tijd talrijke zeer jonge piloten, jongens van ze ventien of achtien jaar. uit omlaag geschoten vliegtuigen krijgsgevangen zijn gemaakt G ROOTER SCHADE DAN BIJ HET MEI-BOMBARDEMENT? Bij het bombardement van jongstleden Vrydag, dat bijna twee uur heeft geduurd, zijn meer dan 40 straten der stad getroffen. Volgens de berekening der politie is de schade van dit bombardement grootcr dan die va.Vhet bombardement van 1-4 Mei van het vorig jaar. Dat zij thans niet veel groot er is geweest, is te danken aan het onmiddellijk krachtig op treden van de hulpdiensten en. zoodat eik begin van brand onmiddellijk kon worden bestreden en nergens het vuur om zich heen kon grijpen Zeer aanzienlijk is ook de glasschade. Enke-e honderd duizenden vierkante meter glas is vernield. Een groot geluk is. dat vele bommen geen doel hebben getroffen. Zij zijn ofwel ontpioit op het open veld. ofwel zijn in het geheel niet ontploic. Ook ligt er nog een aantal tijdbommen. Hier van is er één Zaterdag ontploft voor het huis var. ds. Buff inga. De geheele voorzijde werd zaaltje. De grond is bezaaid met glasscherven h erdoor vernield, waardoor de kostbar en de banken staan schots en scheef over el kaar Opmerkelijk is. dat het altaar temidden van deze vernieling geheel ongeschonden bleef Behalve dit tehuis voor ouden van dagen 2ijn zooals gezegd enkele kerken getroffen en wel het aardige houten Noorsche kerkje, dat biblio theek verloren gegaan is. De aanval geschiedde van zee, groote hoogte, raar schatting meer dan 7000 merer. Het zicht was zeer goed. de maan scheen he'der en boven dien werd nog een aantal lichtfakkels uitge worpen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1