De Führer verbreekt het stilzwijgen No. 25008 In het Oosten een nieuwe reusachtige operatie ingezet Verduisteren: 82ste Jaargang ZATERDAG 4 OCTOBER 1941 Duitschland zal overwinnen De Duitsche Winterhulp EERSTE BLAD 19.12 uur 7.46 uur 19.10 UUT 7.48 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: 8. W. Menkhorat. Lelden Pl.verv.: K Been. Leider Bij de gisteren gehouden betooging ter ge legenheid van de opening van het Duitsche oorlogswinterhulpwerk 194142 heeft de Führer het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoering, van repliek te dienen aan een van die staatslieden, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, waarom hij zoolang heeft gezwegen. Later zal eenmaal af gewogen en vastgesteld worden, wat in deze maanden meer belang heeft gehad: de rede voeringen van den heer Churchill of de han delingen van hem, den Führer. De Führer wees er vervolgens op, dat hem het deelnemen aan deze betooging zoo bij zonder moeilijk geworden was, omdat juist thans aan het Oostelijk front ter volein diging van begonnen operaties de weg ge baand wordt voor een nieuwe geweldige ge beurtenis: „Sedert 48u ur is wederom een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Zij zal medehelpen den tegenstander in het Oosten te verpletteren." Terwyi de Führer namens de millioenen, die op dit oogenblik strijden, het vaderland op riep, by alle andere opofferingen ook dit jaar de aanvullende opoffering op zich te nemen van het winterhulpwerk. wees hy er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een beteekenls heeft, die waariyk voor de geheele wereld be slissend is. Eerst later zal men den omvang en de diepte van deze gebeurtenis in volle dui- dehjkheid inzien. Men zal bij zijn conclusies eens tot het resultaat komen, dat daarmede een nieuw tijdperk is begonnen. De Führer herinnerde er aan. dat hy ook dezen stryd niet heeft gewild, dat hy steeds slechts een doel voor oogen heeft gehad, dat in hoofdzaak omiynd was door het program van de nationaal-socialistische party. Ik ben dit doel. zoo zeide hy, nooit ontrouw geworden, en heb rrujn program nooit opgegeven. Wat wij in deze jaren in vreedzamen opbouw hebben ge presteerd, is uniek. Ik en wy allen zouden de zen oorlog niet noodig hebben gehad. De wer ken des vredes zouden er zorg voor hebben gedragen, dat onze naam zou zijn vereeuwigd. Wy waren ook niet aan het einde van onze scheppingen gekomen, maar wij stonden wel licht op vele gebieden eerst aan het begin. De Führer wees op de beginselen, die ten grondslag lagen aan zyn streven: „Ten eer ste, de inwendige consolidatie der Duitsche natie, ten tweede, de verovering van de rechtsgelykheid naar buiten, en ten derde, de vereeniging van het Duitsche volk en daarmede het herstel van een door de na tuur gegeven toestand, die door eeuwen slechts kunstmatig onderbroken was." De Führer maakte duidelyk, dat daarmede nooit gestreefd werd naar een oorlog. Een ding echter was zeker, zoo verklaarde hij, n.l., dat wy onder geen beding afstand wilden doen van het herstel der Duitsche vryheid en daarmede van een der voorwaarden voor de Duitsche we- deropkomst. Van dit gezichtspunt uit heb ik de wereld zeer vele voorstellen gedaan. Hoe- vele vredesaanbiedingen ik deze wereld ook deed. ontwapeningsvoorstellen, voorstellen tot een vreedzaam tot stand brengen van verstan dige. economische nieuwe regelingen, alles is afgewezen. Desondanks is het ons geleidelyk gelukt in jarenlangen vreedzamen arbeid niet alleen den binnenlandschen grooten hervor- mlngsarbeid ten uitvoer te leggen, maar ook een begin te maken met de vereeniging van de Duitsche natie, het Groot-Duitsche Ryk te scheppen, millioenen Duitsche volksgenooten daarmede weer naar hun eigenlyke vaderland terug te brengen en het gewicht van hun aan tal daarmede ook het Duitsche volk weer als machtspolitiek gewicht ter beschikking te stel len. In dien tyd gelukte het my een aantal bondgenooten te verwerven, met aan het hoofd Italië, met welks staatsman mij een persoon lijke. nauwe en innige vriendschap verbindt. (Levendige by val). Ook met Japan werden onze betrekkingen steeds beter. In Europa had den wy bovendien een reeks volken en staten, die jegens ons een steeds gelijkblijvende sym pathie en vriendschap gevoelden, vooral Hon- garye en eenige Noordsche staten. DE HOUDING VAN ENGELAND. By deze volken zyn andere gekomen, helaas niet het volk, waarnaar ik in myn leven het meeste heb gestreefd, het Britsche. Niet, dat het Engelsche volk daarvoor in zyn geheel de verantwoordelijkheid draagt. Het zyn enkele menschen, die met hun vastgevreten haat iedere poging van dien aard tot overeenstem ming hebben gesaboteerd, gesteund door dien internationalen wereldvyand, dien wy allen kennen, het internationale Jodendom. Zoo kwam dan, precies als in 1914, de dag waarop de harde beslissing moest wor den genomen. Ik ben ook daarvoor nu wel iswaar niet teruggeschrokken. Want van één ding was lk my bewust: wanneer door mUn maatregelen en myn tegemoetkomendheid deze Engelsche vriendschap niet kon wor den verworven, dan kon zy nooit vervor- ven worden, dan bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat deze strijd door my kan worden geleid. (Langdurige by val). Ik ben er derhalve ook van overtuigd, dat met al deze mannen werkelyk geen overstemming te verkrygen is. In de maanden, waarin ik er naar streefde een overeenstemming tot stand te brengen, heeft Churchill steeds maar één ding geroe pen: „Ik wil een oorlog hebben". Hy heeft hem nu. En al zyn medeopruiers, die zeiden, dat het een charmante oorlog zou zyn, zullen thans wellicht intusschen over dezen „char- manten oorlog" reeds anders denken. En wan neer zy nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Engeland geen charmante zaak wordt, zul len zij het mettertyd nog merken, zoo waar als ik hier sta. J Deze oorlogsopruiers zyn er in geslaagd Po len naar voren te schuiven, de opruiers, niet alleen in de Oude, maar ook de opruiers in de Nieuwe Wereld. Dat was nog in den tyd, toen Engeland nog niet overal ter wereld om hulp bedelde, maar nog aan leder grootmoedig zijn hulp beloofde. Ik heb toentertyd Juist tegen over Polen voorstellen gedaan, waarvan ik thans, nu de gebeurtenissen, tegen onzen wil in. een anderen loop hebben genomen, waariyk zeggen moet- „Dat was toch de almachtige Voorzienigheid, die toentertijd verhinderd heeft dat dit aanbod van my werd aangenomen (Krachtige bijval). Sindsdien wordt een stryd geleverd tus- schen de waarheid en den leugen. En zooals steeds, zal deze stryd ten slotte zegevierend eindigen voor de waarheid. M.a.w. wil dat zeg gen: Wat de Britsche propaganda, wat het internationale wereld-Jodendom en zyn demo cratische handlangers ook byeen mogen liegen aan de historische feiten zullen zy niets veran deren en het historische feit is, dat thans se dert twee jaren Duitschland den eenen tegen stander na den anderen ter aarde heeft ge worpen. (Stormachtige by val). Ik heb terstond na de eerste botsing weer myn hand toege stoken. Zij is terstond afgewezen en sindsdien hebben wy immers beleefd, dat ieder vre?es~ aanbod van mij terstond werd uitgebuit door den oorlogsopruier Churchill en zyn aanhang, om te verklaren, dat het een bewys van onze zwakheid was. HET VERDRAG MET DE SOVJET-UNIE Ik heb het derhalve opgegeven nogmaals te trachten dien weg te begaan. Ik ben tot de over tuiging gekomen, dat hier slechts een volkomen duidelyke beslissing en wel een beslissing van wereldhistorische beteekenis voor de eerste hon derd jaar bevochten kan worden. Er steeds naar strevend den omvang van den oorlog te geper- ken heb ik in 1939 besloten myn minister naar Moskou te zenden. Het was de bitterste over winning op myn gevoel. Ik heb getracht hier tot een overeenstemming te komen. Gij weet zalf het best hoe eerlyk ik deze verplichtingen nagekomen ben. Helaias heeft de andere party zich er van het begin af niet aan gehouden. Het gevolg van deze overeenkomsten was een ver raad. dat allereerst het geheele Noordoosten van Europa liquideerde. Wat het toen voor ons be- teekende om stilzwygend te moeten toezien toen het kleine Finsche volk geworgd werd, weet gij allen zelf Wat het ten slotte beteekende dat de Baltische staten eveneens werden overweldigd, kan alleen hy bevatten, die de Duitsche geschie denis kent en weet, dat er daar geen vierkante kilometer grond is, dat niet door een stukDuit- schen pioniersarbeid geopend is voor de men- scheiyke cultuur en beschaving Desondanks heb ik over dit alles gezwegen. Eerst toen ik van week tot week meer gevoelde dat Rusland thans het oogenblik gekomen zag om tegen ons op te treden, toen ik geleidelyk de bewyzen kreeg dat - w i- n m- .x— W-V'- V SC? -V v Met de Finsche bondgenooten worden de Bolsjewiki verdreven uit de Oostzeepro vine les. Een herinneringEen kleiii groepje van de talryke door de Tsje-Ka vermoorde inwoners in de Oostzeeprovincies in de jaren 1920—1922. (Continental-Holland) Het Duitsche volk was door blijde verrassing aangegrepen, aldus het D.NJ3toen bekend werd, dat de Führer zou spreken. Duizenden stonden schouder aan schouder Het bruine hemd van de party en het veldgrys der solda ten beheerschten de vergaderzaal. Uit de Ber- lynsche lazaretten waren honderden gewonden gekomen, voor wie de eerste ryen waren gere serveerd Hoerageroep begroette de leidende fi guren der nationaal-socialistische beweging, toen zy de reusachtige zaal betraden. Byzonder hartelyk werd de gouwleider van Berlyn, minis ter dr. Goebbels. ontvangen. Weergaloos gejuich vervulde het sportpaleis, toen de Führer verscheen en onder de tonen van den Badenweiler-marsch naar de sprekers- tribune schreedt. Het hoerageroep nam maar geen einde, toen dr. Goebbels den Führer in hartelijke bewoordingen begroette. De woorden van den minister gingen in een storm v&n by- valsbetuigingen teloor, toen hy te kennen gaf, dat het geheele Duitsche volk den Führer zal bystaan, totdat het uur der overwinning heeft geslagen. Minister dr Goebbels heeft in zyn verslag over de winterhulp in het tweede oorlogsjaar 1940—'41 gemeld, dat de totale opbrengst 916.240 000 Mark bedroeg tegen vorig jaar 681 mill., een styging dus met 235 mill. Er werden 442 mill, insignes verkocht. Alle by- dragen. ook aan het Roode Kruis, voormensch- lievende doeleinden meegerekend, heeft het Duitsche volk in het afgeloopen offerjaar dage- lyks vier millioen vrywillig opgebracht. In totaal hebben wy, Duitschers, aldus de mi nister, de laatste acht jaar voor de Winterhulp de reusachtige som van over de vier milliard Mark geofferd, evenveel als de geheele Zwitser- sche begrooting gedurende tien jaar. Omtrent de besteding meldde hy, dat tweederde overge maakt kon worden aan de nat.-soc. volkswel vaart en het restant werd gebruikt tot leniging van nood, vooral in de pas by Duitschland ge voegde gebieden Ter verlichting van de taak der moeders heeft de Volkswelvaart het aantal creches tydens den oorlog zeer uitgebreid en wel tot over de 23.000 waar dagelyks meer dan 420.000 kinderen wor den verzorgd Anderhalf millioen kinderen en meer dan 150.000 moeders met 65.000 zuigelin gen en kleine kinderen zyn voor herstel van krachten naar het platteland gestuurd. Tegenover deze getallen stelde Goebbels de methoden der Sovjets, die niet schromen 12-en 14-jarigen te pressen tot een werkdag van tien uur. Een demonstratie van de Duitsche volks gemeenschap in den besten zin des woords noem de spreker de activiteit van honderdduizenden onbezoldigde medewerkers en collectanten voor de nat.-soc. volkswelvaart, die nu meer dan 14% millioen leden telt, benevens de opgebrachte geldsommen. Tot slot betoogde de minister: het grootste resultaat van den afgeloopen winter moge ook aan het front de geestesgesteldheid van het vaderland toonen. Het moge het bewys zyn, dat het vaderland in on,vermoeiden offerzin er naar streeft aan het front, dat voor de vryheid der natie strydt en zyn leven waagt, daarvoor zyn dank en bewondering te brengen. aan onze grens vliegveld na vliegveld ontstond, dat de eene divisie na de andere uit het heele reusachtige Sovjetryk hierheen geconcentreerd werd, toen was ik dan ook verplicht van myn kant bezorgdheid te gevoelen Want er bestaat in de geschiedenis geen verontschuldiging voor een vergissing. Ik voel my nu eenmaal staande aan het hoofd van het Duitsche Ryk, verant woordelijk voor het Duitsche volk, voor zyn be staan, voor zyn heden en voor zoover mogelyk voor zyn toekomst. Ik was derhalve gedwongen langzaam ook mynerzijds afweermaatregelen in te leiden. Zy waren van zuiver defensieven aard, maar toch bleek reeds in Augustus en September 1940 één ding: een botsing in het Westen met Engeland, die vooral het geheele Duitsche lucht- wapen zou hebben gebonlen, was niet meer mo gelyk, want in myn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte om op een dergeiyk oogen blik tegen ons op te treden. Hoever echter deze voorbereidingen getroffen waren, hebben wy eerst thans in vollen omvang leeren kennen. Ik wilde toen nog eenmaal het geheele probleem ophelderen en heb derhalve toen Molotof uit genood igd naar Berhjn te komen. Hy stelde my de u bekende vier voorwaarden: Ten eerste, Duitschland moet toestemmen in een liquidatie van Finland door Rusland. Ik kon niet anders dan onze toestemming weigeren. De tweede vraag was, of de Duitsche garantie Roe menië ook tegen Rusland zou beschermen. Ik moest ook hier myn eenmaal gegeven woord handhaven Ik heb er geen berouw van, dat ik dat heb gedaan (byval), want ik heb ook in Roemenië een man van eer gevonden in gene raal Antonescu, die indertijd blindelings zyn woord gestand is gebleven. De derde vraag had betrekking op Bulgarije. Molotof eischte, dat Russische garnizoenen in Bulgarye zouden wor den gelegd om een Russische garantie ten uit voer te leggen. Wat dat beteekent, wisten wy van Estland, Letland en Lithauen. Ik kon mij er op beroepen, dat een dergelijke garantie haar voorwaarden vond in het verlangen van dengene voor wien de garantie zou worden gegeven. De vierde vraag had betrekking op de Dardanellen. Rusland eischte steunpunten aan de Dardanel len. Wanneer Molotof dat thans tracht te ont kennen, valt dat niet verder te verwonderen. Hy heeft deze eischen gesteld en ik heb ze af gewezen. Ik heb nu Rusland zorgvuldig waargenomen. De toestand was reeds in Mei zoover gekomen, dat er geen twyfel meer kon bestaan,, of Rus land had het voornemen ons by de eerste ge legenheid te overvallen. Ik moest toen zwijgen. Het is my dubbel moeliyk geworden, niet zoo moeilijk wellicht tegenover het vaderland, want ten slotte moet dit begrypen, dat er oogenbllk- ken zyn, waarop men niet kan spreken, wan neer men niet de geheele natie in gevaar wil brengen. Veel moeilyker viel mij het zwygen tegenover myn soldaten, die nu, de eene divisie naast de andere, aan de Oostgrens van het ryk stonden en niet wisten, wat er eigenlijk ge beurde En juist om hunnentwil mocht ik niet spreken, want wanneer ik ook maar een woord had verloren, dan zou dit weliswaar niet in het minst wyzlging hebben gebracht in het besluit van Stalin, maar de verrassingsmogelykheid, die mij als laatste wapen resteerde, zou dan zyn weggevallen (byval). Ik heb derhalve ook nog gezwegen op het oogenblik, toen ik definitief besloot thans zelf den eersten stap te doen. Het was. dat mag ik hier thans uitspreken, het zwaarste besluit van I myn geheele leven tot nu toe. want een derge lijke stap opent een poort, waarachter slechts geheimen verborgen zyn. BEGIN VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. Op 22 Juni des ochtends begon deze grootste stryd der wereldgeschiedenis. Sindsdien zyn iets meer dan 3% maand verstreken en ik mag hier allereerst een.ding constateeren: Alles is sedert dien systematisch verloQpen. (Stormach tige by val). De leiding heeft zich in al dien tyd geen seconde de wet der actie laten ont nemen. (Wederom stormachtige by val). Inte gendeel is tot op den dag van heden iedere actie precies zoo systematisch verloopen als eens in het Oosten tegen de Polen, toen tegen Noorwegen en eindelyk tegen het Westen en op den Balkan. Slechts één ding moet ik hier constateeren: Wy hebben ons niet vergist in de Juistheid der plannen, wy hebben ons ook niet vergist in de unieke historische dapperheid der Duitsche soldaten, wij hebben ons ook niet vergist in de kwaliteit van onze wapenen, wy hebben ons niet vergist in het vlotte fuctionneeren van onze geheele organisatie van het front over de reusachtige daarachter liggende ruimten en ook hebben wy ons niet vergist in het Duitsche vaderland. Wel hebben wü ons in iets vergist: WU hadden er geen idee van, hoe reusachtig de voorbereidingen van dezen tegenstander te gen Duitschland en Europa waren en hoe ontzagiyk groot het gevaar was, hoe wy ditmaal op een haar na ontkomen zyn, niet alleen aan de vernietiging van Duitschland, maar van Europa. (Stormachtige instem ming). Ik spreek dat eerst heden uit, om dat ik heden zeggen mag, dat deze tegen stander reeds gebroken is 'en nooit weer zal opstaan. (Minuten durende by val). Hier heeft zich tegen Europa een macht gecon centreerd, waarvan helaas de meestcn geen idee hadden en waarvan velen vandaag nog geen idee hebben. Dit zou een tweede storm loop van een Dzjengis Khan geworden zyn. V EUROPEESCH ONTWAKEN. Dat dit gevaar werd afgewend hebben wy in de eerste plaats te danken aan de dapperheid, de volharding, de offervaardigheid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opofferingen van allen, die met ons zyn opgerukt. Want voor den eersten keer is ditmaal iets als een Euro- peesch ontwaken door dit continent heenge gaan. In het Noorden strydt Finland een waar heldenvolk (levendigen byval), in het Zuiden strydt Roemenië (byval). Het heeft zich van een der zwaarste staatscrises, die een volk en een land kunnen overkomen, in verbazing wekkende snelheid hersteld, onder een even dapperen als besluitvaardigen man en daar mede omvatten wy ook reeds de geheele uit gestrektheid van dit oorlogstooneel, van de IJs zee tot aan de Zwarte Zee en in deze gebieden strijden nu onze Duitsche soldaten en met hen de Finnen, de Italianen, (byval), de Hongaren (byval), de Roemenen, Slowaken (byval), de Kroaten (byval) en Spanjaarden, zy allen ruk ken thans op naar den slag. (Bijval). Belgen, Nederlanders, Denen, Noren, ja zelfs Fran- schen hebben zich geschaard in dit groote front. (Stormachtige byval). Vaak kon niet gesproken worden, eenvoudig omdat wij den tegenstander niet voorbarig in kennnis mogen stellen van situaties, die hem zelf door zijn miserabelen berichtendienst vaak eerst dagen, ja dlkwyis weken later bewust worden. Het Duitsche weermachtsbericht is een verslag der waarheid. Volgens de Engelsche lezing hebben wy in het Oosten sedert drie maanden de eene nederlaag na de andere geleden, maar wy staan ten Oosten van Smolensk, wy staan voor Leningrad en wy staan aan de Zwarte Zee. Wy staan voor de Krim en het zyn niet de Russen, die aan den Ryn staan. (Hilariteit). Wanneer derhalve tot dusverre de Russen voortdurend overwinningen hebben behaald, hebben zy hun overwinningen in ieder geval niet uitgebuit, maar zyn zy na iedere overwin ning honderd of tweehonderd kilometer terug getrokken, waarschynlyk om ons de diepte van het gebied binnen te lokken. (Hilariteit). GEVANGENEN EN BUIT. Overigens zyn omtrent de grootheid van dezen stryd eenige cyfers welsprekend. Het aantal gevangenen is thans gestegen tot rond 2% millioen Russen. Het aantal buit gemaakte of vernietigde, maar by ons aan wezige stukken geschut bedraagt reeds thans 22000. Het aantal vernietigde of buit gemaakte, dus in onze handen zynde tanks, bedraagt reeds thans ruim 18000, het aan tal vernietigde, verwoeste en neergeschoten vliegtuigen ruim 14500. En daarachter ligt nu een gebied, dat twee maal zoo groot is als het Duitsche ryk was, toen ik in 1933 de leiding kreeg, of viermaal zoo groot als Engeland. Voortgaande zeide de Führer Wat het bols jewisme van menschen kan maken hebben wij thans gezien: een tegenstander, die strydt te- gelykertyd uit dieiiyke bloeddorst aan den eenen kant en lafheid en angst voor zyn com missarissen aan den anderen kant. Het para- dys der arbeiders en der boeren dat ik steeds geschilderd heb, dat zullen na het einde van dezen oorlog millioenen soldaten bevestigen, juist zooals ik het heb geschetst. Zy hebben gemarcheerd op de straten van dit „paradys". Eén enkele wapenfabriek ten koste van den levensstandaard dezer menschen. Een wapenfa briek tegen Europa. En tegen dezen vreeden, bestialen tegenstander met deze geweldige be wapening hebben onze soldaten deze overwin ningen bevochten. DANK AAN DEN DUITSCHEN SOLDAAT. Ik heb geen woorden om hun recht te doen wedervaren. Wat zy aan moed en dapperheid voortdurend volbrengen aan onmetelijke in- I spanning, kan men zich niet voorstellen. Zy zyn allen geiyk. Boven alles echter staat met zyn prestatie nog de Duitsche Infanterist, de j Duitsche muskftier. Wy hebben daar divisies, j die sedert het voorjaar ruim 2500 tot 3000 kilo meter te voet hebben afgelegd Wanneer men van bliksemoorlog spreekt, verdienen deze sol daten het, dat men hun prestaties bliksemsnel noemt. Dit Nummer bevat DRIE Maden Er bestaan nog slechts een paar historische bliksemsnelle terugtochten, die hun actie in snelheid hebben overtroffen. Het betrof hier echter niet zoo groote afstanden, omdat men zich van het begin af steeds iets dichter by de kust hield. Ik wil daarby niet den tegen stander smaden, ik wil alleen den Duitschen soldaat de rechtvaardigheid ten deel laten val len, die hy verdient. Hy heeft onovertrefbare prestaties geleverd. En wat achter dit front gepresteerd wordt, ia even geweldig. Ruim 25.000 kilometer Russische spoorlynen zyn weer in bedrüf. Ruim 15.000 küometer Rusissche spoorlynen ayn op Duit sche spoorbreedte gebracht en achter dit front wordt reeds het nieuwe bestuur opgebouwd, dat er zorg voor dragen zal, dat al deze reusachtige gebieden, wanneer de oorlog langer duurt, voor het Duitsche vaderland en de met ons verbon denen nuttig zullen zyn. En hun nut zal ontzag iyk zyn en niemand moet er aan twyfelen, dat wy het weten te organiseeren. De Führer verbod hieraan een dankbetuiging aan het vaderland. In dit verband merkte hy op: ik weet. dat er thans geen tegenstander meer is. dien wij niet met de voorradige hoe veelheden munitie op de knieën zouden kunnen brengen en wanneer gy menigmaal in de krant iets leest over de reusachtige plannen van an dere staten, wat zy allemaal voornemens zyn te doen en te beginnen en wanneer gy hoort van milllardensommen, dan, mijn volksgenooten, herinnert u dan, wat ik thans zeg: Ten eerste, wy stellen in dienst van dezen stryd ook een heel continent. Ten tweede, wy spreken niet van kapitaal, maar van arbeidskracht en deze arbeidskracht stellen wy voor honderd procent in dezen dienst, en ten derde, wanneer wy er niet over spreken, dan beteekent dat niet, dat wy niets doen. Ik weet heel precies, dat de anderen alles beter kunnen dan wy. Zy bouwen tanks, die onoverwinnelyk zyn. zy zyn snellerdan de onze, sterker gepantserd, dan de onze, zy heb ben heelemaal geen benzine noodig. In den stryd hebben wij ze neergeschoten en dat is beslissend. (Byval.) En de machines, die thans bij ons ryden of schieten of vliegen, zyn niet de machines, waarmede wy het volgend Jaar rijden, of scheiten of vliegen zullen. Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal zyn, dan heeft dc Duitsche soldaat hem gewonnen, die in zijn massa werkelyk de massa van ons volk vertegenwoordigt, en hy is gewonnen door het Duitsche vader land met de millioenen arbeidende men schen. Wanneer deze oorlog geëindigd zal zyn zal ik daaruit terugkeeren als een nog veel fanatieker nationaal-soclalist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met myn oude partyprogram, welks verwezenlyking my nog belangryker is wellicht dan op den eersten dag. (D.N.B.) Gisteren werd in het Ryksmuseum te Amster dam in aanwezigheid vanReichsfrauenführerin Frau Gertrud Scholtz-Kllnk, Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart en Commissaris-Generaal Schmidt, de tentoonstelling geopend: „Frauen- schaffen in Deutschland, Deutsche Frauen ar- beiten für ihr Volk." O.f.t.: den Rykscommls- saris Dr. Seyss-Inquart, Frau Scholtz-Klink en S.S.-Gruppenführer Rauter. (Stapf-Mol) van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt heden op te 19.02 uur en gaat morgenochtend te 7.39 uur onder; morgenavond komt de maan op te 19.26 uur en gaat Maandagmorgen om 8.44 uur onder. Het is dan Volle Maan.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1