iHiii.njtf J STADSNIEUWS Vrijdag 26 September 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS LBBSCH Mmm Gcmonpd Nieuw»OFFKIEELE KENNISGEVING Schele hoofdpijn Kerkelijke herdenking van den 3-Octoberdag AGENDA iMtsék' FEUILLETON De vervloekte Viool EEN FIETSENKERKHOF GEVONDEN. Den laatsten tijd zijn Geldermalsen en omge ving voortdurend onveilig gemaakt door rijwiel- dieven. Er ging bijna geen avond voorbij of een rijwiel viel in hun handen. De politie heeft hieraan thans een eind ge maakt doordat zij een spoor te pakken kreeg en eenige 17-jarige jongelui heeft kunnen ar resteeren. Bij huiszoeking werd een geweldige partij rijwielen gevonden, die deels gedemon teerd of vernield waren. Van al deze fietsen waren de. banden verwijderd. Een aantal dezer rijwielen had men in den grond gestopt. Voor zoover de fietsen nog compleet waren, heeft de politie deze naar het beursgebouw overgebracht v/aar de eigenaren hun karretje kunnen uit zoeken. Hoe brutaal deze rijwieldieven te werk gin gen, moge blijken uit het feit, dat een hunner op een goeden avond in het halfduister een fiets wegnam vlak voor de oogen van den eige naar. Deze was bij een kennis op bezoek, had zijn karretje in het voortuintje voor een raam gestald en zat achter het raam rustig met zijn gastheer te converseeren. De dief kwam dood leuk het erf opstappen en ging er niet de fiets vandoor. Een nog ingezette achtervolging bleef zonder resultaat. DIEFSTALLEN OPGEHELDERD TE HENGELO. Een ingezetene van Hengelo, die een zomer huisje in Twekkelo heeft, kwam tot de ontdek king, dat een jongeman uit Hengelo, W. ge naamd, en een meisje uit Enschedé A., hun intrek in het huisje hadden genomen. De po litie uit Hengelo ontdekte, doordat W. een por- temonnaie wegwierp, toen hij werd aangehou den, dat het tweetal van diefstal had geleefd. Nadat de eerste gevallen waren opgehelderd, kwam een heele serie diefstallen aan het licht. Het bleek, dat W. en het meisje fietsen hadden gestolen, geld hadden ontvreemd, distributiebe scheiden hadden buitgemaakt en ook kleeding- stukken hadden weggenomen om zich met de opbrengst daarvan van het noodige te voor zien. Zij zijn thans in hechtenis genomen. Met hun aanhouding is een groot aantal diefstallen van den laatsten tijd tot opheldering gebracht. HOUTDIEFSTALLEN TE NUNSPEET. De politie te Nunspeet is een groote hout diefstal op het spoor gekomen, waaraan zich een zevental gezinnen woonachtig op de Zoom, blijkt te hebben schuldig gemaakt. Het betreft hier dennenhout uit de gemeentebosschen en z.g. mijnhout, dat is hout, bestemd voor de steenkolenmijnen, dat toebehoorde aan den heer E. uit Kampen. Het hout werd aan particulieren in Nunspeet en omgeving voor flinke prijzen verkocht. In enkele gevallen bedroeg de prijs viermaal den normalen prijs voor hout. De totale waarde van het gestolen hout wordt op f.2000 geschat. „LEVEND WEZEN ONTDEKT OP DE MAAN." Het belangstellende publiek, dat kort geleden op een avond een demonstratie in het „Zeiss- Planetarium Haagsche Courant" bijwoonde, was getuige van een schokkende gebeurtenis. Een levend wezen vertoonde zich op de maan! Aldus lezen wij in de Haagsche Crt. De voordracht in het planetarium ging dien avond over de maan en over de vraag of er leven op dat hemellichaam mogelijk is. Een prachtige foto van een gedeelte van het maan oppervlak was op den koepel geprojecteerd; het was een foto van de maan, genomen door de spiegel-telescoop van de Mount Wilson Sterre- wacht in Californië, Een doodsch berglandschap met machtige kraters vertoonde zich aan het oog. De ver schillende omstandigheden, welke op de maand optreden, werden besproken. De spreker eindig de zijn uiteenzetting aldus: „U ziet dus: geen atmosfeer of dampkring op de maan, geen wa ter en enorme verschillen tusschen dag- en nachttemperatuur. Organisch leven, zooals wij dit op aarde kennen, kunnen wij op de rruaan niet aanvaarden. De maan is een dood hemel lichaam, geen leven is daar mogelijk!" En op dat zelfde oogenblik zagen de toehoor ders en de spreker een dierlijk wezen over het maanoppervlak loopen, dat tenslotte in het nachtelijk gedeelte van de maan verdween. Met de grootste verbazing volgden publiek en spreker de evoluties van dezen maanbewoner. Men kon zijn oogen niet gelooven, het onge looflijke geschiedde en de woorden van den spreker werden direct gelogenstraft. Daar zag men leven op de maan! En nu de verklaring: Op de condensor van het projectie-toestel liep juist op het kritieke oogenblik een klein insekt, dat tegelijk met het beeld van het maanlandschap vergroot op den koepel werd geprojecteerd. Het droeg voor een deel bij in het succes van dezen avond. /Vee/77 7? AKKERTJE VERGUNNINGEN OM ZICH TUSSCHEN 24 EN 4 UUR IN DE OPEN LUCHT OP TE HOUDEN. Het hoofd van plaatselijke politie te Leiden brengt het volgende ter algemeene kennis. Alle tot dusver uitgegeven vergunningen om zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht te mogen ophouden zijn met ingang van 1 No vember a.s. vervallen en moeten vóór dit tijdstip worden ingeleverd op het politiebureau te Lei den, Zonneveldstraat 10 (afdeeling Bijzondere Wetten,», Om zich na 31 October a.s. tusschen 24 en 4 uur in de open lucht te mogen ophouden moet een nieuwe vergunning worden aangevraagd bij het hoofd van plaatselijke politie. Nadere in- lichingen ter zake kunnen op de boven aange geven plaats worden ingewonnen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen vergunning noodzakelijk is voor het verblijf in de open lucht tusschen 24.00 en 4.00 uur door: 1) de leden van de Duitsche Weermacht, van de „Waffen-SS" en het overige personeel daar- soneel van de bureaux van het pultsche Rijk of van de Nationaal-Socialistische-Duitsche Arbei derspartij in het bezette Nederlandsche gebied, wanneer deze in uniform zijn gekleed of een behoorlijk legitimatiebewijs, voorzien van een photo, bij zich dragen; 2) hen, die de Duitsche nationaliteit bezitten en in dienst staan van een andere dan de onder 1 genoemde Duitsche bureaux, voor zoover hun verblijf in de open lucht ook tusschen 24 en 4 uur ter vervulling van van overheidswege ge geven opdrachten of van plichten, welke uit den dienst voortvloeien, noodzakelijk is: 3) de leden van de Nederlandsche po litie, van de Nederlandsche grensbewaking, van den Nederlandschen Crisis-Controle dienst, van de Nederlandsche brandweer en van den openbaren luchtbeschermings dienst, alsmede door personen, die in ambulance diensten of diensten voor Eerste Hulp werkzaam zijn, alsmede door artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf van voornoemde personen in de open lucht tusschen 24 en 4 uur noodzakelijk is ter uitvoering van van overheidswege gegeven opdrachten of ter vervulling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, een en ander, voor zoover het personen, die in ambulance diensten of diensten voor Eerste Hulp werkzaam zijn, alsmede artsen en vroedvrouwen betreft, voor het geval het naleven van een verbods bepaling om zich in de open lucht op te houden gevaar zou kunnen opleveren; 4) zij, die in geval van ziekte of ongeval, waar van het ernstig karakter kan worden aange toond, hulp trachten te vinden. Personen, die motorrijtuigen besturen, welke op den voet van artikel 2. lid 1, onder 3 tot en met 6, van de verordening No. 113/1940 be treffende bijzondere maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming, gedurende den daarin genoemden tijd in het openbaar verkeer mogen worden gebruikt, moeten, behalve van de in het tweede lid van hetzelfde artikel bedoelde schrif telijke vergunning, eveneens van een speciaal bewijs zijn voorzien, wanneer zij zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden. Voor het bereiken van hun werk of hun woning tusschen 24 en 4 uur is geen vergun ning noodig voor: 1) de mijnwerkers van de mijnen in de pro vincie Limburg, die een afgestempelde mijnwer kersvergunning bezitten; 2) de beambten van de Nederlandsche spoor wegen, die in het bezit zijn van een door den Gevolmachtigde voor de spoorwegen te Utrecht afgegeven vergunning voor spoorwegbeambten en in uniform gekleed gaan; 3) de beambten van de Nederlandsche P.T.T., die een vergunning voor den dienst der poste rijen met foto bezitten en in uniform gekleed gaan. Leiden, 26 September 1941. 3125 Het hoofd van de plaatselijke politie voornoemd, R. J. MEIJER. Gladweg mesjes sche ren in recordtijd, zacht, snel en schoon. 3094 BUITENLANDSCH GEMENGD. ZES DOODEN IN TEXAS DOOR WERVELSTORM. Een wervelstorm in Texas heeft zes slachtof fers geëischt. De materieele schade is echter geweldig. Men schat deze op ongeveer 25 mil- lioen dollar, voornamelijk door de verwoesting van rijstvalleien; de schade aan den rijstoogst bedraagt alleen al twee millioen dollar. MIJNEN ONTPLOFT AAN HET MEER VAN GENÊVE. Door nog niet bekende oorzaak zijn gister middag bij Chillon aan het meer van Genève mijnen ontploft. Door vallende rotsmassa's wer den een spoorbaan en een weg, alsmede een deel van een goederentrein bedolven. Een schildwacht, een spoorwegbeambte en twee ar beiders kwamen om het leven. DS. TOUW SPREEKT GEDACHTENIS REDE UIT. Naar wij vernemen zal de kerkelijke herden king van den 3-Octoberdag, welke plechtigheid ieder jaar vanwege den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in de Pieterskerk wordt gehouden, ook dit jaar plaats vinden. Bij "deze kerkelijke herdenking, die in de morgenuren van Vrijdag, 3 October, gehouden wordt, zal ds. H. C. Touw de gedachtenisrede uitspreken. ACTIE-COMITÉ „LEVENDAAL". Het actie-comité „Levendaal", dat op prijzens waardige wijze de belangen van Wijk IX der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede behartigt, had gisteravond in het gebouw Levendaal een gezellige samenkomst belegd, welke bedoeld was als inzet van de komende wintercampagne. Voor dezen avond bestond buitengewoon groote belangstelling; ze was zelfs zoo groot, dat heden avond een herhaling wordt gegeven en ook voor deze tweede uitvoering zijn alle kaarten ver kocht. Onder hen, die gisteravond van hun belang stelling blijk gaven, merkten wfj o.m. op den wijkpredlkant, ds. D. J. Vossers, den heer Hak- kert, godsdienstonderwijzer en enkele leden van het wijkbestuur. Na de gebruikelijke opening heette de voor zitter van het actie-comité, de heer N. de Water, allen welkom. Nadat spr. zijn blijdschap over de groote belangstelling voor het actie-werk had uitgesproken, wees h(j er op, dat het actie comité het centrale punt wil zijn waaromheen zich alle onderafdeelingen der wijk groepeeren. Gezamenlijk wil men op deze wijze het wijkbe stuur steunen in zijn veel omvattende taak. Met een hartelijke opwekking zich als contri- buant(e) op te geven eindigde spr. zijn openings woord. Een aantrekkelijk programma, waaraan om. de Chr. Mondacc. club „Kunst en Genot" o. 1. v. den heer H. F. Roman Jr. medewerkte, vulde verder den avond. Ook werd nog een tooneel- stukje „Eigen wegen" opgevoerd. Een en ander oogstte zeer veel succes, zoodat het actie-comité op een zeer geslaagde samenkomst kan terugzien. Ds. Vossers verrichtte de sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: K. O. de Vries, Hoogl. Kerkgr. 14, Leiden, winkel in boter, kaas en vlees3»rwaren. Overleden Eigenaar: K. O. de Vries, Leiden, d.d. 19 Sept. 1941. Wijz. Handelsnaam in: \iVed, K. O. de Vries. Nieuwe Eigenaresse: Wed. J.' A. A. de Vries— Van der Werff, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen In dologie: de heer H. Snelleman (Den Haag); voor het candidaatsexamen rechten: mej. M. Hoetink (Rotterdam) en de heeren: H. Kro nenberg (Wassenaar); J. A. Stoop (Den Haag); H. Lambert (Rotterdam); F. F. Posthumus Meyjes (Haarlem); R. Wesstra (Haarlem) en J. T. M. ftepkema (Leeuwarden); voor het docto raal examen Rechten: de heeren J. van Wulff- ten Palthe (Rotterdam) en J. L. Kranenburg (Leiden); voor het taalkundig candidaatsexa men Indologie: de heeren C.. A. B. Pley (Lei den) en F. J. Th. J. van Agt (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch recht: de hee ren C. L. Steenbergen (Den Haag) en H, C. C. H. Kuipéri (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte: de heer J. J. Bergsma ('t Joppe, Gld.) en mej. L, H. Neef (Rotterdam); bevor derd tot arts zijn de heeren K. Backer (Oegst- geest); C. C. Zunder (Rotterdam); H. Wijsen beek (Rotterdam)J. de Bergh (Den Haag) en J. J. Walters (Rotterdam). - Maandag a.s. hoopt de heer C. Paats, meesterknecht in de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" aan de Hooigracht, den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad in bovengenoemde apotheek. Wegens gezondheidsredenen zal dit feit alleen in intiemen kring herdacht worden en wel te Apeldoorn, Arnheinscheweg 67, alwaar de jubi laris thans tijdelijk verblijft. JEUGDIGE BOEFJES. De politie heeft den 15-jarigen H. G. aange houden, die zich door middel van opensluiting toegang had verschaft, tot het perceel van J. J. C. W. in de Genestetstraat en daar een aantal distributiebescheiden had ontvreemd. De op brengst, zijnde een bedrag van veertien gulden, had de knaap in snoepgoed en sigaretten om gezet. G. is wegens soortgelijke misdrijven reeds meer dan tienmaal met de justitie in aanra king geweest. Een zijner vriendjes, de eveneens 15-jarige W. F. H., met wien hij te zamen tal van in- braakjes en diefstallen heeft gepleegd, is op last van den officier van Justitie door de po litie alhier aangehouden en in het Hui? v7 Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Onze stadgenoot, de heer H. Goossens, slaagde te 's-Gravenhage voor het machinis ten-examen diploma A. volgt zijn eigen politiek. Die steekt zijn kop in het zand en ziet niets. In te genstelling tot de Neder landsche huisvrouw. Die heeft altijd scherp uit haar oogen gekeken en daarom ontdekte zij snel, dat zij voor haar kruidenierswaren bij Albert Heijn moest zijn. Al tijd de beste waar, die te leveren viel. Altijd de bil- lijkste prijzen. Altijd vlotte en deskundige bediening. Daaraan is ook nu nog niets veranderd. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 26 September Tarbot 6 706.60; Tong 4.903 (per k.g.) Kleine Schol, le soort f. 75-^73; idem 2e soort f.7358, Pufschol le soort f. 5040; idem 2e soort f. 39 21; Poontjes f.27; Groote bot f.7361; Kleine bot f.4128; Groote schar f.33—31; Kleine schar f.27—19; Pufschar f. 17—8; Wijting f.39— 27. (Alles per 50 k.g.) Besommingen. Trawlers: KW. 158, Cornells IJsbrand Willem, 80 manden f. 2657. Kotters: IJM. 223 f.203; KW. 109 f.480; KW. 148 f.277. Loggers: KW. 52 f.1986; KW. 2 f.367; KW. 33 f. 1833.—. HEDEN. Stadszaal: Chopln-avond Theo v. d. Pas. 7.30 uur nam. Zaterdag Leldsche Volkshuls: Cursus natuurkunde. 4 uur nam. BIOSCOPEN. f 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-tlieater: „Verleiding" t Dagelijks nam. 2 Vfe en 8 uur. Zondag 27 uur, doorl. voorstelling. Lido-tlieater: „Sensatieproces Casilla" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 uur. Woensdag en Zaterdag ma- tlnée, 2.30 uur. Trlanon-tlieater:. „Carnaval" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Caslno-thcater: „De sensatie-journalist" nacht" t. Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2y2 uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rev-thcater: „Haar prlvé-secretarls" Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 26uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwfjk aan Zee)Nam. 7y2 uur, „De misdaad van Fabreani". 's Zondags ge- sloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Sept. 20 uur tot Zaterdag 27 September 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestr. 74, Tel. 20552 de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr, F.). VOOR ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum I, 415.5 M, 6.45: Gramofoonmuz. 6.50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 8.00: B.N.O. Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 9.16: Voor de huisvrouw 9.25: Gramofoonmuz. 10.00: Ernstige muziek (e.o.) 12.00: Gramo foonmuzlek 12.40: Almanak 12.54: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00: En semble Bandl Balogh en zang met planobegelei ding 2.00: Voor het gezin 2.20: Gevarieerd programma 3.50: Gramofoonmuzlek 4.00: Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Ra dio Stichting) 4.20: Gramofoonmuzlek 4.30: Herdenking van de oprichting van de Nationale Jeugdstorm 5.00: Voor de binnenschippers 5.15: B.N.O.Nieuws- en economische en beurs berichten 5.30: 50ste debutantenconcert in het Gemeentemuseum te Den Haag 6.00: Repor tage 6,15: Causerie: Lofwaardig werk onzer voorouders eeuwen geleden 6.30: Rotterdamsch kamerensemble 7.00: Actueel halfuurtje 7.30: Gramofoonmuzlek 8.00: Herfstprogramma 9.25: Gramofoonmuzlek 9.45: B.N.O.: Nieuws berichten 10,0010.15: B.N.O.: Engelsche uit zending: Dutch News Reel. Hilversum II, 301.5 M. 6.458.00: Zie Hil versum I 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Lichte mu2lek (e. o.) 12 00: Cello, plano en gramofoonmuzlek 12.45: B.N.O.: Nieuws, en economische berichten 1.00: Boyd Bachman en zijn orkest 1.40: Voor de Jeugd 2.00: Goolsch Strijkorkest (Om 2.45: Voor de plattelandsjeugd) 4.00: VrooHJke weelceindklanken 4.50: Gra mofoonmuzlek 5.15: B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten 5.30: Luchtvaartcur sus 6.45: Gramofoonmuzlek 6.00: Cyclus: In een nieuw licht bezien (Voorbereid door de N. S. B.) 6.15: Ramblers (opn.) 6.45: Als lk het portage 8 00Fluit, hobo en plan,o 8.45 Causerie: Ontaarde kunst .00: Gramofoonmuz. 9.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00: Dag- halfuurtje 7.30: Planovoordracht 7.45: Re- voor het zeggen had, causerie 7.00: Actueel sluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.0510.20: Brandende kwesties, causerie (opn.) GEM RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag 27 September. le Programma: 6.4522.15: Hilversum I 22.15 24.00Duitsch Programma. 2de Programma: 6.4522.15: Hilversum n 22.1523.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bij Radio-Centrales 23.0024.00: Duitsch Programma, 3de en 4de: Programma: 6.4524.00: Duitsch NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Groot-Ammers, ds. T. H. Oostenbrug te 's Gravelduin-Capelle Naar Ter- wolde (toez.) ds, P. van Wijnen te Wlnsum (Fr.) Naar Hlndeloopen, cand. S. J. Wouda, thans hulpprediker te Hellendoorn. Bedankt. Voor Oud-Alblas (toez.), ds. T. H. Oostenbrug te 's Gravelduin-Capelle. Beroepen. Te Ede (derde predikantsplaats) ds. J. Hovlus te Ouddorp Te Hengelo (O.) (derde predikantsplaats), ds. K. Strijd te Oisterwijk Te Zetten (Vluchtheuvelkerk) ds. O. G. Heldring, Achttal. Te Zuilen (U.) d6. W. H. Beekenkamp te Helneroord, ds. G. J. Derksen te Groede, ds. G. J. Geurtsen te Jutphaas, ds, H. B. Spijkenboer te Woudsend, ds. J. P, van Steenbergen te Dleze- llnge, ds. H. W. Waardenburg te Meppel, ds. J. J. H. van Ree te Vianen en J. Loos to Workum. door PETER FAZEKAS. (11 Van den administrateur kregen zij een zwaren koperen ring met sleutels, die door Pettie rid derlijk getorst werden. Verder wapenden zij zich met een zaklantaarn en met een bijl, onder- het motto: „je kunt nooit weten!" De onderneming begon en Alma trad als gids op. Vind je het leuk, Pettie? Reuze. Alleen ben ik erg benieuwd wat we eigenlijk zullen vinden. Vast heel interessante dingen, fluisterde zij zacht, als of z(j reeds iet-s bijzonder ontdekt had en bang was. dat ook anderen dit geheim te weten zouden komen. Zouden er hier ergens oude schatten kun nen liggen, die je voorvaderen verborgen heb ben9 vroeg Pettie ernstig. Misschien wel, misschien ook niet maar het zou ook iets anders kunnen^zijn, bijvoorbeeld oude wapens, kleeren, meubels of interessante boeken. Of misschieneen spook? joeg Pettie zichzelf schrik aan. Alma lachte zoo hartelijk, dat het in de oude gangen weergalmde. Spoken? vroeg zij minachtend. Die be staan niet! En de steeds5 terugkeerende geest van je grootvader dan? hield hij vast. Dat is een fabeltje. Hij is al lang dood en ik heb hem nooit gezien of gehoord. Laat ik j- niet. u'tlachen. Pettie. kom. schiet op Zij licnen de breede g2ngen door. die naar nauwe dwavs^angen voerden en klommen de tinnen op als waren zij moedige bergbeklim mers. Eii sommige deuren ondervonden zij eenige moeilijkheden, doordat de roestige sloten tegen stand boden, doch door hun taaie volharding openden zich voor her» achtereenvolgens vele grootere en kleinere kamers, waarin meestal oude meubelen lagen. De groote ramen waren met rolgordijnen van zeildoek gesloten, het bui tenlicht kon zich er echter vrij goed doorheen werken, zoodat zij het in bijna geen vertrek met het donker te kwaad hadden. De tocht bood tot zoover niet veel interessants, doch beiden deden alsof zij met stijgende belangstelling kamer in kamer uit waren geloopen. Alma, omdat zij de onderneming op touw gezet had en Pettie, om dat hij tot aan het eind toe hoffelijk wilde blijven. Eindelijk kwamen zU in een groote zaal te recht, die er wel heel anders uitzag dan die, welke zij reeds achter den rug hadden. Het was een zeer smaakvol ingerichte, breede werk- kamer en hoewel de zware lucht en de dikke stof, die hier overal hing, hun reukorganen erg op de proef stelden, waren zij vol opwinding toen zij rondkeken. Precies in het midden van de zaal stond een groote, zware eikenhouten tafel, waarop vergeelde boeken en paperassen met een uitgedroogden inktpot en wat onbruik bare schrijfpennen lagen. Voor de tafel stond een hooge stoel met leeren armleuningen, evenals de tafel, een juweel van houtsnijwerk, i Eenige open boekenkasten rijden zich langs den 1 muur, afgewisseld met andere kasten in den zelfden stijl. Het was een interieur, dat in stijl en waarde zijns gelijke in het heele kasteel niet had. Het was duidelijk, dat dit de werkkamer van een of andere voorvader der Kopandv's was, wiens nagedachtenis aldus geëerd werd. dat men zijn werkkamer ongeschonden in haar ouden toestand bewaard hield. De twee Jongelieden hadden geen oogen ge noeg om de indrukwekkende inrichting van deze stoffige zaal te bewonderen en hoewel zij nog niet zoo knap waren om stijl te kunnen waar- deeren, voelden zij bij intuïtie, dat de vroegere eigenaar van dit vertrek een waardige vertegen woordiger van het Kopandy-geslacht moest zijn geweest. En zooals zij daar zwijgzaam en ont hutst stonden, hun oogen van de eene plek op de andere richtend naderde Alma Pettie steeds meer en greep zij plotseling' zijn arm en liet een angstaanjagenden schellen kreet hooren, Wat is er? vroeg Pettie na een vrij lange pauze, waarin hij zich van zijn eigen schrik om haar angst herstelde. Daardaarriep zij, naar een hoek der boekenkasten wijzende. Stemmen hoor ik, hoor jij ze niet? Hij spitste zijn ooren en hoorde inderdaad een soort huilerig, klagend gekrijsch. Wat zou het kunnen zijn? vroeg hij met klapperende tanden en beverige knieën. Zou den er dan toch Hij durfde het woord spook niet uit te spre ken om de geesten niet in verzoeking te brengen, maar zij hield zijn arm steeds krachtiger vast en drukte zich sterker tegen hem aan. Spoken zijn waagde zij uit te spreken. Je zei toch, dat er geen zijn. Ik geloof je best, maar ga maar eens even kijken. Zij sleepte hem met zich mee naai* de boeken kast. langzaam stap voor stap liepen ze op hun teenen om de geesten niet nóg boozer te maken vanwege de verstoring van hun rust. Toen zij nog maar een paar stappen van de kast verwij derd waren, scheerde plotseling als een welvel- wind een vogel aan hun oogen voorbij, die, na eenige vleugelslagen, door het kleine oopen ven- tilatie-raampje. vlak naast de boekenrij, ver dween. Het was een uil.Zij keken elkaar aan, eenlgszins beschaamd eerst en toen door de ontspanning, die daarna intrad, luidop lachend uit het diepst van hun hart. Een uil bewoonde dus deze kamer en getrouw aan zijn naam en faam in de menschenma-atschappij nestelde hij zich tusschen de boeken, welke hij in de donkere nachten, die voor hem helder licht waren, mis schien wel bestudeerde. En nu werd hij In zijn nachtrust, die de dag hem bracht, gestoord en gedwongen naar buiten in den feilen zonne schijn, die voor hem de donkerste nacht betee- kende, te vluchten en hulpeloos tusschen de boomen te dolen. De twee rustverstoorders lie pen schuldbewust naar de tafel terug en legden er hun handen op om hun nog steeds trillende zenuwen door de aanraking van een levenloos Iets te kalmeeren. Alma ging op den stoel zitten en wilde de tafellade openen. Eerst ging dit niet en dachten zij. dat de la op slot was. Probeer het eens met de bill. schoot haar te binnen, terwijl zij zich tot Pettie richtte Mag ik die mooie tafel dan met- een bijl kapot maken? aarzelde hij, want als de la op slot is zal ik de bovenplaat breken en dat zal de heer graaf beslist niet goed vinden. Laat mfj het dan doen, Zij stak haar hand uit om het slagwerktuig in ontvangst te nemen. Hij gaf haai* de bijl en zij schoof den scherpen kant van het ijzer tusschen de la en de boven plaat. Met heel weinig krachtsinspanning ge lukte het haar de la, die blijkbaar niet op slot was, open te krijgen en ver naai* buiten te trek ken. Brieven, andere paperassen, zegellak, ver schillende zegelstaven en dergelijk zaken lagen er in. Bovenop vond zij een enveloppe, die door de vele jaren waarin ze in de lade lag, de kleur- schakeeringen van bruin, geel. zwart en groen vertoonde De enveloppe was gesloten en zij opende haar met trillende vingers, omdat zij vermoedde, dat zij ongekende geheimen te weten zou komen. Zou het niet beter zijn als je het pakje aan je vader overgaf, misschien zijn er dingen in, die hem aangaan? waagde Pettie te zeggen, ter wijl de angst van de verantwoordelijkheid in zijn stem klonk. Doch Alma luisterde niet naar hem, zij was veel te opgewonden en haar vrouwelijke nieuws gierigheid, die haar tot sensatie dreef, ver loochende zich evenmin. Een groot stuk perka mentachtig papier, in drieën gevouwen, kwam te voorschijn. Zij legde het op de tafel en pro beerde het te lezen. Zij werd er echter niet wijzer van en riep de hulp van Pettie in. Ik kan het nog minder dan jij, ik heb maar in vier klassen gezeten en jij bent al op het gymnasium, lees jij het maar en vertel mij wat er in staat, meende hij. Het is verouderd en moeilijk te lezen, de letters zijn heel anders, ik ken ze niet eens. Wat moet ik doen? vroeg zs. Geef het aan je vader, hij zal het beter kunnen lezen. Zij bleek het hiermede eens te zijn en stond op van de tafel, in haar hand den brief vasthoudend. Gedreven door het geheim, dat vast in dien brief verborgen moest liggen en uitgeput door den opwindenden tocht, dien zij achter zich hadden en niet minder door het spook, dat zich in een ongelukkigen uil had ontpopt, verlieten zii haaastig de zaal en hals over kop renden zij denzelfden weg terug om Kcpandy te zo^-km Deze was niet in het kaste*»1 maar bevond zich op insp°ctietocht op het veld. om nog eenig? instructies aan het personeel te g~ven voor mor- i gen, wanneer hii voor een dag naar Ve^zDrem zou vertrekken. De grav'n was evenmin thuis en zoo moesten Alma en Pettie wachten tot Ko- pandy naar huis kwam, wat gelukkig niet al te laat gebeurde, Z(j overrompelden hem nog voor dat hij het kasteel binnen kwam en vertelden in eerst onsamenhangende bewoordingen van hun wederwaardigheden in de afgesloten ka mers van het kasteel, terwijl zij hem den brief toereikten, dien zij in de tafellade van de mooie werkkamer hadden gevonden, Hoe komen jullie aan dezen brief? vroeg hij onthutst, Hij lag daar tusschen andere papieren in de tafella en ik opende hem. Welke kamer was dat? Zij brachten hem naar de groote werkkamer, waar de tafella nog in denzelfden toestand was, zooals zij haar verlieten: ver naar voren open getrokken en de papieren erin door elkaar ge gooid. Kopandy greep naar al die brieven en papie ren, hij hield ze in zijn hand een oogenblik, om ze daarna langzaam, peinzend terug te laten vallen. Hij keek in den brief, die uit de gesloten enveloppe te voorschijn was gekomen, aan zijn eene zijde stond zijn dochter Alma, aan de an dere Pettie, de Zigeunerjongen. Hij leunde ach terover _in den stoel en las den brief, waarin in ouden Hongaarschen stijl, met sierlijke groote letters het volgende stond geschreven: „Ik. Anton graaf Kopandy. Schrijft dit. Ter „Aanvulling. Van mijn Testament. Want. Mijn „geheim. Mocht pas. Na langen Tijd. Vernomen, .Worden. Ik zal. Warneer mijn Tijd. Aanbreekt. „En dit. Gebeurt. Heel spoedig. Een vreeslijken. „Dood Sterven. Want ik. Bezit. De vervloekte. „Viool: Die eens. Eigendom Van den. Bisschop. „Uit Veszprem. Is geweest. Welke viool. Ook „den Bischop. En ook den. Vroegeren. Eigenaar. .Maar ongeluk. En dood. En Marteling. Bracht. „Geen hunner. Stierf. Een natuurlijken Dood. En „ook ik. Zal het Niet. Maar ik weet het.. Maar ik durf het Want de viool. Is een TTemelsch. „Instrument. Van den grootsten. Vioolbouwer. ..Aller Tijden. Sferenmuziek. Die mij. Geluk .schonk. En die het hoorde. Dacht. Aon Sferon- „muziek Aan Sooken Cok ik was het. F-n- Spook. Een slaaf. Van rrijn. viool. LJe er. Str-f ..ik Don haar. Weg te cc *en. En r^s on. G i. ,,Di? haar vindt. Doe haar w-g. f'u't b~°r „Bespeel haar niet. Want gij. Zult slachtoffer .worden. Of zult. Als een Spook. Doodgeslagen, .worden. Ik schreef. Dit. Anno, Domini. 1836. „Op 17 Maart. Ik. Anton. Graaf Kopandy". (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2