Binnenland LAAT NU LEEDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 September 1941 Derde Blad No. 24996 De inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes 82sfe Jaargang Ruilverkaveling ten Oosten van de Eem De verduistering Lij stencollecte van Winterhulp Gedrukte handel op de veemarkten KJN/T IN UTÏCRIN. FEUILLETON De vervloekte Viool KOSTEN RUIM 2,5 MILLIOEN GULDEN. Tusschen Bunschoten, Hoogland en Baarn ligt ongeveer 5000 H.A. grasvlakte, die tot op den hul digen dag hoofdzakelijk hooi van minderwaar dige kwaliteit opleverde. Deze Eempolder vond in de jaarlijksche overstroomingen van de Eem een natuurlijke bemesting, die thans, na het af sluiten van de Zuiderzee is opgehouden, zoodat de kwaliteit van het gras nog achteruitging. Thans is besloten dezen grond voor de produc tie van beter gewas te bestemmen. Zoo zal de ruilverkaveling ook voor dezen polder ter hand worden genomen. Zoodra de polders behoorlijk zijn ontwaterd, zullen ze geschikt zijn voor den verbouw van bieten en tuingewassen. Proeven, die reeds eenige jaren genomen zijn op enkele hoog ge legen perceeltjes hebben dit bewezen. De polders zullen door een groot aantal wegen worden doorsneden, waarvan één weg een directe aansluiting zal geven op het Gooi Voorts zal deze ruilverkaveling gelegenheid geven tot stichting van nieuwe boeren-bedrijven, waaraan groote behoefte bestaat in deze streek. De kos ten dezer ruilverkaveling worden begroot op f. 2.602.000, waarvan ongeveer de helft zal wor den verloond. Donderdag 23 October zullen de eigenaren der gronden in de gelegenheid worden gesteld zich voor of tegen de ruilverkavellngsplannen uit te spreken. MAATREGELEN TEGEN CLANDESTIENEN UITVOER VAN GROENTEN. Het is aan de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale bekend, dat een gedeelte der op de groentenveilingen verkochte of toegewezen pro ducten wordt uitgevoerd zonder uitvoermachti- ging van de Nederlandsche groenten- en fruit centrale. Deze handelwijze kan door haar niet langer worden geduld, daar hierdoor ernstige benadee ling van de aan de centrale opgedragen taak moet worden vernacht. De centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zy zal er niet voor terugdeinzen alle bij haar aangesloten hande laren. die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of de aflevering zoodanig doen geschieden, dat zy bU den verkoop of de af levering behooren te begrijpen, dat ofwel de kooper ofwel de plaats der levering- het waar schijnlijk maken, dat de door hen verkochte producten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of langeren tijd te schorsen. Deze schorsing zou voor hen beteekenen, dat zij gedurende een bij de schorsing bepaalden termijn, niet meer in de gelegènheid zullen, zijn waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, terwijl verkoop van producten van den tuinbouw aan hen verboden zal zijn. SUPER JIU-JITSU-DEMONSTRATIE. In het Volksgebouw aan de Heerengracht vond gisteravond onder groote belangstelling een demonstratie plaats van super Jiu-Jitsu, welke georganiseerd en geleid werd door den heer W. Bodrij. Dat de interesse voor deze zelf- verdedigingssport bij uitnemendheid algemeen is, bleek uit de geheel gevulde zaal. die met groote aandacht de demonstraties volgde. In het éérste gedeelte van den avond worden hoofdzakelijk grepen uitgevoerd, waarbij duide lijk bleek, dat mits men natuurlijk deze sport volkomen beheerscht. tegen iederen aanval een afweermiddel bestaat, dat niet alleen den aan val breekt, maar tevens den aanvaller ln de macht van den aangevallene brengen kan. Dit geldt niet alleen voor goedgespierde „slacht offers", doch zooals de toeschouwers konden waarnemen, eveneens voor minder krachtig ge bouwde menschen. De grepen berusten aller minst op spierkracht doen alleen op snelle reactie en gebruik maken van de kwetsbare punten van den tegenstander. Zelfs het „overgooien", wat bij de worpen in het tweede gedeelte van den avond gedemon streerd werd, kost geen overmatige krachtsin spanning. Het gebruik maken van de bewegin gen van den tegenstander stelt zelfs den zwak ste in staat, den aanvaller zoodoende in zijn rnacht te krijgen. De heer Bodrij werd geassisteerd door vier zijner leerlingen, den heer R. Karei en zijn zoon J. Karei en de broers F. en J. Dltmar, die de grepen en worpen op onberispelijke wijze uit voerden. 't Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" Is in Leiden óók voor U. Wacht dus niet tot het te laat is. Sluit U aan, maar doe het NU I Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", Zoeterwoudsche Singel i£ - Telef. £5018. 1667 (Ingez. Med.) De wijse mensch, dat siet ghij hier, Leert op sijn tijt vant reedloos dier. CONTROLEERT U ZELF EN HELPT ELKANDER! Licht, dat aan de achterzijde van uw woning zichtbaar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voor gevel van uw woning schijnt. Controleer uw woning ook aan den achterkant en helpt uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zicht baar is. Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een proces verbaal voorkomen. Wij staan allen voor de zelfde moeilijkheden. Waarom zouden we dan elkaar niet helpen? VERPLICHTE LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN. Op basis der Septemberinventarisatie. Naar het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd ons mededeelt, zal in verband met den onbevredigenden aanvoer van slacht schapen op korten termijn een verplichte levering van slachtschauen worden ingesteld, waarvoor in het algemeen als basis zal worden genomen de onlangs gehouden Septemberinventarisatie. Moch ten echter reeds vroegere omtrent een bepaald bedrijf beschikbare gegevens daartoe aanleiding geven, dan kunnen in deze gevallen die ge gevens als basis voor de verplichte levering worden benut. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. MR. J. E. W. DUTS TERAARDEBESTELD. In stillen eenvoud, overeenkomstig zijn wensch, is wijlen mr, J. Eu W. Duys, oud-lid van de Tweede Kamer en genoemd vrederechter in het arrondissement Arnhem, gistermiddag op de algemeene begraafplaats te 'sGravenhage ter- aardebesteld. Een beperkt aantal vrienden vergezelde met de familie het stoffelijk overschot naar de aula, waar orgelmuziek ten gehoore werd gebracht. Ds. J. A. Kwint en mr. C. J. Leembruggen, laatstgenoemde als schoonzoon van den ont slapene, hebben hier een kort woord gesproken, waarna de met een schat van bloemen bedekte baar grafwaarts werd geleid Aan de groeve verrichtte ds. Kwint de liturgie. Mr. N. P. C. van Wijk, zwager van den over ledene, dankte namens de familie voor de be toonde deelneming. DE VERHOUDING TUSSCHEN HERVORMDEN EN VRIJZ. HERVORMDEN. Onlangs hebben wij medegedeeld, dat in een doopdienst van dr. J. Riemens, Ned. Herv. pre dikant te dezer stede, ook de lidmaten van dr. K. H. Boersema, voorganger der Ver. van Vrijz. Hervormden, gedoopt zijn. In verband hiermede zijn enkele brieven bij den kerkeraad der N. H. Gemeente binnengekomen. Besloten is thans, dat bij den kerkeraad der N. H. Gemeente een voorstel zal worden ingediend om te komen tot een grondige bespreking wat de verhouding be treft tusschen de Ned. Hervormden en de Vrijz. Hervormden te dezer stede, PROF. Dr. J. H. BONNEMA OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is te Groningen overleden prof. dr. J. H. Bonnema. oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar. Uw Naaimachine VAKKUNDIG \\V repareeren. N.V. MEERPOEL'S NAAIMACHINE-BEDRIJF i. o. Breestr. 171, Leiden, Tel. 24815 4510 (Ingea Med.) OP 3 EN 4 OCTOBER A.S. De werkzaamheden, welke ..Winterhulp Ne derland" vorig jaar is begonnen, zullen a.s. sei zoen zoo mogelijk op nog breeder schaal wor den voortgezet. Immers de practijk heeft bewe zen. dat een groote groep Nederlanders in de wintermaanden dermate kommert. dat hulp een dringende noodzaak is. Gelukkig zijn er ook landgenooten. die helpen kunnen en willen, zoodat bij vele de nood eenigs- zins gelenigd kan worden. Het hierin schuilen de bewustzijn van onderlinge verbondenheid moet zoozeer toenemen, dat het motto van win terhulp „Voor het volk, door het volk" werke lijkheid wordt. Laten daarom diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen welstand mogen verheugen, aan hun in kommer levende landgenooten den ken, wanneer hun op 3 en 4 October a.s. de lijst voor de eerste collecte van winterhulp wordt aangeboden. De winter zal door de omstandigheden har der zijn dan ooit te voren en er zal dus ook veel meer geld noodig zijn. Nederlanders, kent uw naastenplicht. Geeft gul! FEDERATIE VAN ONDERLINGE BRAND- WAARBORGMAATSCIIAPPIJEN. De Federatie van onderlinge Brandwaarborg maatschappijen hield haar eerste ledenvergade ring in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat reeds 112 maatschappijen zich als lid had den aangemeld, met een verzekerd kapitaal van rond 1800 mlllioen gulden. Na een uitvoerige bespreking werden de sta tuten vastgesteld. In het bestuur werden geko zen de heeren W. Kuipers. Leeuwarden. T. J. Tammens, Den Andel, J. J. Talsma, Oosterbeek, ir J. B. Ritzema-van Ikema. Zwolle. J. Schier - beek. Beilen. dr. G. B. G. Scholten, Twello. mr. J. J. Hage, Amsterdam, D. Kamp, Avenhorn. P. Kestelloo, Serooskerke, M. F. Bonants. Tilburg, en mr. D. R. Brouwer, Rotterdam. Het secretariaat der F.O.B. berust by den heer G. J. Zwaan te Enkhuizen. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. H. Hannema. rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Arnhem is benoemd tot vrede-rechter-plaatsvervanger in gemelde recht bank. In het pand Steenschuur 6 opent dans- leeraar H. J. Visser hedenavond, bij den aan vang van den nieuwen cursus, een tweede studio voor zijn school. De heer Visser heeft, ondanks de tijdsomstandigheden, niet geschroomd om de ruimte. waarover hij in de studio van zijn school aan de Plantage beschikt, met een groote zaal uit te breiden. De parketvloer in deze nieuwe schoollocaliteit aan de Steenschuur heeft een oppervlakte van 150 M2. en kan aan 150 paren plaats bieden. Het aspect van de zaal is goed verzorgd, terwijl een in een aan grenzend vertrek ingerichte koffiekamer tot een gezellig zitje uitnoodigt. Ook de verdere acco modate van het gebouw, zooals de garderobe en de rijwielbergplaats in het gebouw, leent zich uitstekend voor het doel, zoodat de heer Visser een mooie schoolruimte rijker Is geworden. TENGEVOLGE VAN ZWAKKERE VRAAG. (Van onzen deskundigen medewerker). De gebruiksveehandel was dexe week bij zonder flauw. De aanvoeren waren niet minder dan verleden week, maar de vraag was aanzienlijk zwakker. De prijzen ver toonden als gevolg eenige inzinking en heel wat vee bleef onverkocht. Het waren alleen de beste soorten drachtige koeien, waarop de handel een uitzondering maakte, en die dan ook vrijwel prijshoudend verkocht wer den. Wij noteerden voor een enkel bijzonder exem plaar nog tot boven de f.700 doch de meest gangbare prijzen varleerden van f550 tot f650 per stuk, hetgeen ook als gemiddelde prils van de beste melkkoeien kan worden gerekend. De teruggang was het meeste merkbaar voor de mindere soorten, waarvoor wij van f.400475 noteerden. Vaarzgen van f. 350500, vare koeien van f. 300475 en pinken van f230325 p. stuk. Met de graskalveren ging het zeer slecht; niet alleen, dat er veel onverkocht bleef, doch voor hetgeen verkocht werd. moest men gemid deld f.25 per stuk laten vallen vergeleken bij verleden week. Bij sluiting deze week bleek ook de stemming te Leeuwarden, Zwolle en op de Leidsche markt de oude prijzen niet te kunnen handhaven, ter wijl er tevens een flink kwantum onverkocht bleef. Op de slachtveeafdeelingen, waar het vee voor de vleeschdistributie werd geleverd, kon men echter weer tevreden zijn. De aanvoeren, zoowel als de kwaliteit waren zeer bevredigend. Op de Leidsche markt werden ongeveer 350 slacht koeien en stieren gebracht, benevens een klein kwantum kalveren en schapen. De volveemarkt deelde thans eveneens in den minderen kooplust; en ook hier was van eenlgen teruggang sprake. Fokschapen f.7090 en wel- deschapen van f.4565 p. stuk. Enkele koppels extra beste iets hooger. Op de magere varkens en biggenmarkt was de toestand in alle verhouding nog wel het minste. „Onverkoopbaar" zeiden ons de kooplui. Misschien wel even overdreven, maar als men op één dag meerdere guldens op een loopvarken of aan een big moet verliezen, dan is het ver klaarbaar, dat men zich van dergelijke termen, die in den handel gebezigd worden, bediend. Wij noteerden voor de mest- en loopvarkens van f.1830 en voor de biggen van f.512. Zware soorten bij uitzondering wat hooger. Door den teruggang bleef ook hier nogal wat onverkocht. 1427 (lngez. Med.) KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Bovengenoemde vereeniging is er ln geslaagd voor het komende tooneelseizoen weer een serie tooneelvoorstellingen te organiseeren, alle moeilijkheden der tijden ten spijt. De eerste voorstelling zal plaats vinden Zon dagmiddag 28 Sept. a.s. in den Schouwburg. De tooneelgroep Het Masker geeft dan „Het avontuur" van P. Armont en M. Gerbidon. BRAM VAN DER STAP ZEVENTIG JAAR. Begin November hoopt de bekende Delftsche baritonzanger, Bram van der Stap. zijn 70sten verjaardag te herdenken. Een huldigingscomité zal worden gevormd, terwijl het in de bedoeling ligt in November een feestconcert ln „Stads Doelen" te Delft te organiseeren. waarbij de jubilaris tot mede werking zal worden uitgenoodigd. NIEUWE UITGAVEN. Hoe zeg ik het ln het Spaans? In samenwerking met de Nederlandsche Rels- vereeniglng werd door de Uitgevers Maatschappij .Kosmos" uitgegeven het zakboekje „Wat moet ik zeggen en hoe zeg ik het in het Spaans?" Deze uitgave werd, naar de Engelsche uitgave van W. J. Hernan. bewerkt door J. de Boer. „Caecilla en de Muziek". Het Septembernummer van „Caecllia en de Muziek" onder redactie van «Vlllem Landré publi ceert een Interview met den veelzfjdlgen mualcua Hubert Cuypers. naar aanleiding van diens 50- Jarlg toonkunstenaarsjublleum. Voorts beschou wingen over „Prijsvragen", over Anton Dvorak, den 100 Jaar geleden (op 8 Sept.) te Mllhlhausen ln Bohemen geboren componist, over „Hoe men vroeger over muziek dacht en schreef", alsmede over „Kan men stemgeluid voortbrengen zonder stembanden?" Handleiding bjj het inkomstenbelastingblljct. Bij L. J. Veen's uitgeversmaatschappij ver scheen het boekje „Hoe moet het aangiftebiljet A voor de inkomstenbelasting 1941 worden inge- vuld?", waarin A. L. F. Leverington, belasting adviseur. antwoord geeft op de vele vragen die zich hierbij bij menigeen voordoen. Een uit- I treksel uit de belastingtabel werd achterin het boekje opgenomen. door PETER FAZEKAS. (6 Zijn vingers bewogen zich piet een be hendigheid, alsof hij dit werk reeds meer malen had gedaan, hoewel hij nu pas voor het eerst voor zoo'n groote taak stond. Eerst lijmde bij den achterkant van de viool aan de zijkanten vast, want die waren in den warboel in de heele lengte gespleten. Dan nam hij den hals, smeerde tien ondersten kant dikop met de lijm en plaatste bet stuk in tie holte van den romp van het instrument. Ook dit lukte. Hy legde dan de aldus gerestaureerde viool in de zon te drogen en als iemand, die zijn werk goed verricht had. bracht hij Juliska naar haar huis en keerde terug naar zijn moeder. Van tijd tot tijd ging hij ongeduldig naar de binnenplaats om zijn werk te inspecteeren en hü was erg tevreden, toen hij zag. dat de viool inderdaad haar vorm behouden had. Doch den volgenden dag traden de moeilijk heden op. Alle snaren, behalve de „d" snaar, waren onbruikbaar en hij moest er nieuwe koopen. Ik moet geld hebben, zeide hij tegen zijn moeder. ik moet drie snaren koopen. Je kan nog niet spelen en ik heb het geld noodig. om te eten. antwoordde zy. Als ik spelen kan, dan zal ik geld verdie nen, hield hij vol. En als ik de snaren heb. kan ik leeren spelen. Hij liet haar niet met rust. totdat zij met hem meeging om snaren te koopen. Hij spande deze viool op een zekere toonhoogte, doch zijn moeder kon duidelijk hooren. dat ze foutief waren. Zij hielp hem een handje en het lukte haar de juiste klanken der vier snaren er uit te krygeo. Het is goed, zei kleine Pettle prijzend. I En nu spelen. Maar de stok was er niet. Daaraan dacht hy niet en ook zijn moeder vergat het voornaamste mede-instrument, zonder welk zelfs Pettie Laka- tos junior zich niet tot een primas kon ont wikkelen. Zij keken eenlgszins gegeneerd elkaar aan, omdat zy daar niet aan gedacht hadden en het werd hun droef te moede. Na een langen tyd. nadat zy gedachtenloos nu naar elkaar, dan weer naar de viool staarden barstte Pettie uit: Geef me meer geld. Ik moet ook een stok hebben. Ik kan het niet doen. Ik heb niet voldoende en wfj moeten er van leven. Maar plotseling schoot haar ln de gedachten wat de vlce-rechter. Manke Mikkie zeide: „Uit de gemeentekas zal je wat krygen en ook de menschen zullen Jullie helpen". Zy sprong op en rende naar de secretarie. Daar deelde men haar mede, dat menschen, die hun naam niet genoemd wilden hebben, een klein sommetje ter beschikking voor Pettie en zijn moeder gesteld hadden, maar het bedrag was niet zeer groot en moest met zuinigheid beheerd worden. Aangezien Pettie nog klein is, is het nog voorbarig hem een vioolstok te koopen, het geld zal voor de huishouding gebruikt moeten worden, waarvoor haar iedere maand een deel van het bedrag overhandigd zal worden. Het geld dus, dat Manke Mikkie in het dorp bijeenbracht, moet verstandig gebruikt worden. Over tien dagen zoowat is het de eerste, dan kan zij komen om eenige guldens op te nemen. Zoolang moet zij zich op een of andere manier weten te helpen. Trouwens het is op de secretarie be kend. dat de weduwe nog wat geld heeft, dat zy van den heer graaf ontving, Pettie zei het zelf legen den vice-rechter. Als twee geslagen honden verlieten zy het gebouw. Pettie kon het geval met zijn moeder niet bespreken en teneinde raad, ging hij naar Juliska, om zyn hart voor haar uit te storten. Zij zaten naast elkaar op de stoep van haar I huis, legden hun ellebogen op de knieën en hun j gezichten in hun handen, dachten zij een heel I langen tijd na wat zij beginnen moesten. Toen stond Juliska op en pakte Pettie aan zijn haren. Zij trok ze met haar kleine handjes vrij krachtig omhoog, zoodat ook Pettie op moest staan, wilde hij niet. dat zijn haar met wortel en al door de handen van zyn energieke „vrouw" uitgetrokken werd. Je bent een domoor, een ezel. Een stomme ling ben je. En nadat zij nog vele andere, in de Zlgeuner-ry welbekende byvoegelyke naamwoorden naar zyn hoofd slingerde, hetgeen zonder twyfel een ideaal echtleven voor de toe komst beloofde, sprak de kieine Juliska: Je kunt best zonder stok vioolspelen. Zoo lang we geen geld hebben, zal Je de snaren met je vingers doen klinken. Dat kan iedere Zigeuner. Dat kan je ook best leeren. Minstens vyf keer viel Pettie onderweg, eer hij thuis was. Hy nam de viool en begon daarop te tokkelen. Het beviel hem best en heel gauw kon hy een aardig liedje spelen, dat van het kleine hondje, dat ooren noch staart heeft en toch nog een leuk beestje is. En doordat zyn vingers voor de toongrepen boven aan den hals veel te klein waren, moest hij, om den Juisten noot te vinden, soms langs alle tonen zijn vingertoppen lager doen glyden, waardoor ér een disharmonisch gejank ontstond, dat aan de intieme conversatie van twee poesen deed den ken. Doch voor hem was het hooge muziekkunst en zelfs meer dan dat: hemelsche muziek. Uit bravour. uit opschepperij, of misschien wel uit het met kunstenaars meegeboren instinct naar lauweren, trommelde hij zijn eerste „pu bliek" by elkaar, bestaande uit zijn moeder en uit zyn Juliska. Ping, pang, klonk het „spel", gemengd met aanneembare klanken en met niet veel be lovende misgrepen. Zyn „publiek was voldaan, ja zelfs zong het het liedje mee, waardoor Pettie nog meer moed schepte en onvermoeid doortokkelde. Erg mooi, riepen de beide anderen uit. En nu ga ik een nieuw liedje leeren, j zeide de kleine kunstenaar, maar eerst moet ik de viool stemmen. Of dit wel noodig was. of niet. dat zal de menschheid nooit te weten komen, maar het is een feit dat zich hier de geschiedenis van de strak gespannen snaar herhaalde, in veel tra gischer wyze, dan men vermoeden zou. Krrrrak, Krrrrik, weerklonk het in de „concertzaal" en in het volgende oogenbllk maakte de hals van de viool een geforceerde buiging en wel niet in de richting van het pu bliek. maar in die van den kunstenaar zelf Dc lijm kon geen stand houden, de viool brak in tweeën en dat ze niet uit elkaar viel, was aan de snaren te danken, die het bovenste en het onderste gedeelte van het instrument nog ver bonden hielden. Terwyi het „publiek" schrok, keek Pettie ver stomd naar de gebroken viool, die zyn heele wereld uitmaakte. Pas langzaam den omvang van de catastrophe beseffend, zakte hij als een zoutzak bewusteloos in elkaar, de viool onder zich bedelvend. Water, water, schreeuwde zyn moeder en rende over de binnenplaats naar den water put, zy haalde een heelen emmer water en be goot er haar kleinen zoon mee, die een zoo treurig debuut maakte. En Juliska gilde en huil de en riep den naam van Pettie, zy was bang, dat hü dood ging en dat zy nu óók zonder man zou blijven, net als tante Marle, zy rende ook naar den waterput, doch zij kwam met leege handen terug, omdat zy niet voldoende kracht had den emmer in den put neer te laten, laat staan weer op te halen. Zoo rende zij weer naar de kamer, waar Pettie intusschen zyn oogen opende. Hy keek zijn moeder aan. alléén zijn moeder. Juliska schonk hij geen blik; van zyn moeder verwachtte hij hulp en steun en troost. Myn jongen, heb je pijn? vroeg zü aan hem. Ja. Heel erg. Hier. En hij wees op zijn achterhoofd, waarin het leek of er een mieren nest zoemde. Zyn moeder legde hem te bed en verfrischte zijn hoofd met een natte doek. Zy stuurde Juliska naar huis. omdat de kleine meid haar maar voor de voeten liep. Pettie sliep in. doch zyn slaap was onrustig. Hy gooide zich heen en weer, ja zelfs viel hy bijna uit zyn bed. Blijkbaar had hy ook koorts, want hy ijlde den geneelen nacht door. Ik wil een viool hebben, ik wil een viool hebben. schreeuwde hij in zijn koorts en dit klonk als een vertwyfelde smeekbede, zonder ook maar iets van een eischenden of bevelenden toon Dit maakte alles nog moeilyker voor de moeder, die geen oog kon dicht doen van angst., dat zü ook haar zoon zou kunnen verliezen. En in dezen slapeloozen nacht. Zonder man aan haar zyde, zonder eenigen anderen steun, zonder voldoende middelen, om aan het heftig verlangen van haar zoontje te kunnen voldoen, knielde zy naast het bed van haar jongen en verzonk zy in vurig gebed: „Lieve groote God daarboven ln den hemel, toe. neem hem niet van me weg, maak hem gezond en ik zal hem naar den graaf brengen, die rük genoeg is om mün kleine Pettie een viool te koopen. Ik wil hem liever eenlgen tyd missen dan hem verliezen. Groote God, genees hem en hy zal geen verdriet meer hebben over zyn gebroken viool. Amen". Haar gebed werd verhoord. Den volgenden mor gen sprong Pettie uit zyn bed: hy was volkomen hersteld, doch zün viool lag nog op den grond, daar waar hy haar had laten vallen, hy ging er vóór staan en zooals hy het zoo vaak met de voetballende jongens op straat deed. schopte hy met één stoot de vernielde viool in een hoek. Zij deugt niet. zeide hij minachtend. Pettie's moeder. Marie Bodrog, waschte de handen en den snuit van haar zoon, zy deed bovenmcnscheiyke moeite er ook zelf een beetje netjes uit te zien, nam Pettie by de hand en ging met hem in de richting van die twee torens, waar de grootste en de rijkste man van de heele buurt woonde HOOFDSTUK III. Een bochtige weg voerde van het dorp naar het kasteel van graaf Stephan Kopandy. den landheer van Domborad, die met z{jn tachtig duizend morgen akkerland en boschgebied de rijkste grondbezitter uit de omgeving van het Balaton-meer was. Om al die rykdommen te kunnen beheeren. had hy een vrij groot admi nistratie-personeel. dat in de gebouwen van het kasteel ondergebracht was. Aan weerszyden van het bochtige pad, dat van den landweg naar het kasteel leidde, alsmede aan de zy- en ach terkanten van het kasteel zelf. groeiden dichte eeuwenoude eikenbosschen, waardoor de ge- hecle hof met alle gebouwen voor nieuwsgierige oogen van buiten verborgen lag, zoodat alleen de torens van het kasteel boven de boomen en de heuvels uitstaken. Vadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9