V 82ste Jaargang ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 No. 24996 r Kief in handen der Duitschers Verduisteren: Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Ook Poltawa genomen Kief Sabotage in Bulgarije Verspreide berichten Er was eens VRIJWILI N EGIOEN D STADSNIEUWS EERSTE BLAD ""A 19.45 uur 7.23 uur 19.42 uur 7.25 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, He-nny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden PLverv.: K Been Leider Het opperbevel der weermacht maakte gisteren bekend: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingelingsoperaties is ook de aanval op de Oekrainsche hoofdstad Kief ingezet. Na een stoutmoedige doorbraak door de uitgebreide, sterke fortificaties op den westelijken oever van den Dnjepr zjjn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenochtend de ryksoorlogsvlag. Het opperbevel van de weermacht maakte verder bekend: Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr by Krementsjocg den aanval ook naar het Noord-Oosten voortzetten, hebben Poltawa, 120 KJVI. ten Zuid- Westen van Charkov gelegen, veroverd. De stad is de hoofdstad van de Oekraïne. Zij heeft in de geschiedenis herhaaldelijk een rol gespeeld. Steeds, wanneer de Oekrainers een politieke factor van beteekenis waren geworden, was zy het middelpunt van het Oekrainsche politieke en cultureele leven. In den tijd van onderdrukking der Oekrainers was Kief het uit gangspunt van iedere vrijheidsbeweging. Kief ligt aan den hoogen Westelijken oever van den Dnjepr. Het is een stad met ontelbare koepels en torens. Vanuit het oosten is de stad reeds van verre zichtbaar. Zij scheidt als het ware het Westen van het Oosten. De oude By- zantijnsche kerken, gebouwd in kozaksch barock gaven Kief, in het traditie-arme tsarenrijk een hoogen rang. De stad is een der oudste van ons werelddeel. En er was een tijd. dat Kief ook een der groot ste steden van Europa was. De stad was reeds een belangrijk middelpunt in de vijfde eeuw. In 1037 onder grootvorst Jaroslaw werd Kief zelfs de hoofdstad van het geheele Russische volk en bleef dat tot in de 12de eeuw. Men noemde Kief toen de „moeder van alle Russische ste den." Inderdaad was de stad. die toen 400 kerken tiad, wel iets bijzonders. Door branden en oor logen werd de stad verscheidene malen ver woest. Zij viel in handen van de Lithauers (320). de Polen, de Tartaren, en in 1686 werd zij bij Rusland ingelijfd, waar zij de hoofdplaats werd van het gouvernement Kief, dat tot het z.g. klein Rusland behoorde. De stad dankte haar bloei aan haar ligging aan het kruispunt van twee belangrijke wegen, die in het Middeleeuwsche Europa een groote rol speelden. De eene weg voerde van de op Russische bodem liggende Noormannen-staten naar Byzantium, de andere liep van het Oosten naar het Avondland. Van Kief uit werden de volken van Euro- peesch Rusland gekerstend. Klef werd later de plaats, waar zich de West-Europeesche invloe den met de Moskovitlsche. die in den tijd van de Mongolen-heerschappij ontstaan waren, kruisten. De betrekkingen tusschen Kief en het Avond land waren levendig. Dochters van haar vorsten zaten op de koningstronen van Frankrijk, De nemarken en Noorwegen. Kief voelde zich een voorpost van het Westen. Van Kief uit werd herhaaldelijk strijd tegen de Aziatische norma- denstammen gevoerd, die het echter eindelijk onder leiding van Dsjingis Chan verwoestten. Maar honderd jaar later was Kief weer uit haar asch herrezen. Dan werd Kief het middel punt der Oekrainsche Saporoger-kozakken-re- publiek, die onder haar hetman Bogdan Chmel- nitzki de Polen uit het grootste gedeelte der Oekraine wierp en die ook de Joden, die zich daar gevestigd hadden, verdreef. Onder Mazep- pa voerde deze Oekrainsche republiek oorlog tegen de Moskowitische onderdrukking. Eeuwen lang streed zij tegen de Krim-tartaren, toerwijl zy zich ook tegen Turksche aanvallen moest verzetten. De Oekrainsche republiek kan dus op een schoone geschiedenis bogen. Onder Peter den Grooten en zijn opvolgers kon echter het Rus sische rijk de door den drie fronten oorlog uit geputte Oekraine uiteindelijk onderwerpen. Kief bleef evenwel het middelpunt van het steeds aanwezige Oekrainsche nationalisme. Het tsaristisch Rusland probeerde de Oekrai ners stelselmatig dood te zwijgen. Dit gelukte. West en midden-Europa vergaten eindelijk*dat er een volk der Oekrainers was, talrijker dan het Fransche volk. En zoo moest de Oekraine als het ware in deze eeuw weer door West- en midden-Europa opnieuw ontdekt worden en het was Duitschland. dat gedurende den wereldoor log weer met een Oekraine rekening hield en de Oekrainsche vrijheidsbeweging steun ver leende. Na de overwinning van het bolsjewisme werd van Kief uit de strijd tegen de sovjet-ster ge voerd. De Oekrainsche vrijheidsbeweging werd echter door de bolsjewisten en de Polen ge meenschappelijk onderdrukt. Duitschland kon den Oekrainers na den wereldoorlog geen steun meer verleenen. Onder de bolsjewistische heerschappij werd Charkow de hoofdstad der Oekraine. In Kief was het Oekrainsche nationalisme te sterk, meenden de bolsjewieken. De Oekrainsche intel- lectueelen en eigen boeren, die den kern van de Okrainsche vryheidsbewegig vormden, wer den weldra uitgeroeid. Millioenen Oekrainsche boeren kwamen gedurende de collcctiveering van honger en ellende om. Kief zou een sovjet-Rus sische bevolking krijgen, elementen uit andere deelen van de sovjet-republiek, die ver van de Oekrainsche vrijheidsbeweging afstonden. Voor de tweede maal in deze eeuw zijn het Duitsche troepen, die Kief bevrijden. Voor de tweede maal in deze eeuw worden de bolsje wieken op Oekrainsch gebied door de Duit schers verslagen. Thans moet uit de ruïnes, die de bolsjewistische terreur heeft achtergelaten, een nieuw Oekraine worden opgebouwd waarvan Kief de hoofdstad zal zijn. Dat de Oekrainsche bevolking de Duitsche troepen toejuicht, is begrijpelijk. Als er één volk buiten Duitschland pro-Duitsch is, is het wel het Oekrainsche. Het weet. dat de kaart van Europa na den oorlog groote wijzigingen zal ondergaan en dat na omstreeks twee en een halve eeuw het uur der bevrijding voor de Oekraine geslagen is. (A.N.P.) Van Duitsche militaire zijde wordt aan het DNB nog medegedeeld: een indruk van den omvang van den grooten slag, die in de omge ving van Kief wordt gestreden, krijgt men, wanneer men weet, dat het gebied waarop strijd geleverd wordt en dat zich uitstrekt van de Desna (in het Noorden) tot den Dnjepr in het Westen en Zuidwesten, tot 200 kilometer ten Oosten van Kief een oppervlakte beslaat gelijk aan den driehoek MuenchenKeulen Stettin. ACTIE DER LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht bestookt onophoude lijk de wegen achter het sovjet-front en brengt daar groote schade aan. Ten N. van Leningrad is een sovjet-slag schip zwaar beschadigd en in de Zwarte Zee liepen een luchtafweerkruiser en een kleiner oorlogsschip door bomtreffers zware beschadi gingen op. Drie Sovjet-koopvaarders van te za- men 10.000 ton werden eveneens zwaar ge troffen. CHEF VAN ROEMEENSCHE HOOFD KWARTIER GESNEUVELD. De chef van het groote hoofdkwartier van het Roemeensche leger, generaal Joanitziu. is op 17 September op het veld van eer gevallen, zoo meldt het Roemeensche persbureau. (D.NJB.) HOE DE BOLSJEWISTEN IN LETLAND HUISHIELDEN. Volgens de constateeringen van het Letland- sche Roode Kruis bedraagt tot dusver het aan tal tijdens de bolsjewistenmaatschappij in Let land weggevoerd, gearresteerde en omgebrachte personen 25.950, waarvan ld.237 mannen, 5.950 vrouwen en 3.315 kinderen beneden de 16 jaar. Slechts 351 personen konden teruggevonden worden. Aangezien voortdurend nog gevallen bekend worden, raamt men het aantal slacht offers op het dubbele van het reeds bekende aantal (DNB). Luchtafweergeschut beschermt den overtocht over de rivier De moeilijke rivierovergang bij Wiasowka der Duitsche troepen door luchtafweergeschut beveiligd. (Weltbild-Polygoon) POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN MOSKOU, KAUKASUS EN DONETZBEKKEN. Toonaangevende Turksche instanties hebben berichten uit Moskou ontvangen, volgens welke in Moskou zoowel als in de industriegebieden in den Kaukasus en het Donetzbekken toenemende politieke moeilijkheden merkbaar worden. De Gepeoe wordt daar meedoogenloos gebruikt om het regeeringsgezag te handhaven. (A.NP.). OPROEP VAN SVEN HEDIN. De wereldbekende Zweedsche ontdekkings reiziger Sven Hedin heeft zich in een oproep gekant tegen het bolsjewisme door te verklaren dat hij nooit twijfel heeft laten bestaan over zijn houding tegenover het bolsjewisme. Het bolsjewisme moet vernietigd worden. Voor alle cultuurstaten en alle naties, welke aan God ge- looven is het een voor het leven noodzakelijke missie en wereldbeschouwing uit te roeien, welker voornaamste doel bestaat in het over de geheele wereld verspreiden van de communistische begin selen en in het door vreesdij ke wreedheden vermoorden van vertegenwoordigers van de in- telligentia. der beschaving, der wetenschap en van den godsdienst. Het is de onontkoombare plicht van alle volken der wereld zich eens en voor altijd van deze bedreiging te bevrijden. (D.N.B.). Het Bulgaarsche staatsblad publiceert een verordening van den ministerraad, volgens welke de bepalingen, die voor kritieke tijden zijn op genomen in alle strafwetten, de wetten over de (burgerlijke mibilisatie, de bescherming van den staat en de handhaving der orde in het be vrijde gebied, van kracht worden. Met ingang van heden geldt de verscherping der strafbepa lingen van de wet tot bescherming van den staat, waartoe het parlement onlangs had besloten. Dit houdt in, dat tegen alle handelingen, die den grondslag van den staat ondermijnen en tegen de wettige orde gericht zijn, de strengste straffen bedreigd worden, zooals die in tijd van oorlog gelden. Het hoofd van de Bulgaarsche politie heeft bekend gemaakt, dat in den nacht van 13 op 14 September een buitenlandsch vliegtuig in de nabijheid van Dobritsj in het Zuiden der Do- broedsja een valscherm met personen en mate rieel heeft uitgeworpen. De omtrek werd afge zet. Na een vuurgevecht werden de parachutisten gedood. Aan Bulgaarsche zijde werd een luite nant en een commissaris van politie gedood. Verder zijn een soldaat, twee politiemannen en twee burgers gewond Het omlaag geworpen materieel bevond zich in pakken van 100 tot 200 kilogram en bestond uit aanzienlijke hoeveel heden ontplofbare stoffen, helsche machines, machine- en automatische geweren, pistolen, patronen, levensmiddelen, kleeding, kleine radio- zanders, instructies voor daden van sabotage, kaarten, schetsen, Bulgaarsch en ander geld, vervalschte Bulgaarsche persoonsbewijzen enz. Uit de fabrieksmerken ei het soort materieel blijkt onomstootelijk dat het van sovjet-afkomst was. Verder zijn de vorige maand aan de kust van de Zwarte Zee eenige personen, die met een duikboot uit Sovjet-Rusland waren gekomen, in xubberbooten aan land gekomen om daden van sabotage te plegen. Daarbij werden wapens en ander materieel gevonden, die langs denzelfden weg waren aangevoerd en in aanzien en herkomst gelijk waren aan die, welke met de parachutes waren omlaag geworpen. Op grond van de ver- hooren, de gevonden documenten en het mate rieel werd vastgesteld, dat al deze personen naar Bulgarije waren gekomen om daden van sabo tage te plegen gelijk het vernielen van verkeers middelen, in brand steken van graan en andere voorraden, brandstichtingen in dorpen, het wek ken van onrust en verstoring van het normale leven. De Bulgaarsche regeering heeft door be middeling van het Sovjetgezantschap de aan dacht der regeering te Moskou op een en ander gevestigd en geprotesteerd. (D.N.B.). BESCHERMING MATERIEEL DOOR V.S. TOT IJSLAND Omtrent het besluit van Roosevelt, de hulp verleening aan Engeland onder convooi te plaatsen, verklaarde Lindley Frazer voor de Londensche radio: „Wanneer thans een schip uit Noord-Amerikaansche of Canadeesche ha vens naar Groot-Brittannië vaart, staat het tot aan de IJslandsche kust onder bescherming van de V. S. Slechts voor de laatste 500 zeemijlen van de vaart is het op den bewakingsdienst van de Engelsche vloot aangewezen. „De wereld zal misschien zeggen, dat deze nieuwe gedragslyn van de V. S. geenszins neu-' traal is Dit is juist. Deze gedragslijn is wel licht minder neutraal dan die van België acht tien maanden geleden." (D.N.B.) MINISTER TANNER NAAR BERLIJN. De Finsche minister van handel en industrie, Tanner, is in gezelschap van vertegenwoordi gers van handel en industrie in Berlijn aan gekomen. Hij reist 20 dezer door naar Weenen en zal ook de Slowaaksche hoofdstad bezoeken. (D.NJ3.) ALEXANDER WAARSCHUWT TEGEN OPTIMISME. In een rede, die de Britsche minister van marine, Alexander, aan een maaltijd heeft ge houden. waarschuwde hij voor overdreven op timisme. dat vooral thans niet op zijn plaats is. Met de grootste bezorgdheid slaat Engeland de schommelingen in de ontwikkeling van den bolsjewistischen tegenstand gade. Bij de ver schrikkelijke gevechten in het Oosten staat er voor Engeland veel op het spel. Ten aanzien van de Amerikaansche hulp ver klaarde Alexander, dat Engeland voor iedere hulp dankbaar is en nog meer hoopt te krijgen. Engeland heeft ook waardeering voor alles, wat de bolsjewisten voor de Engelsche zaak hebben gedaan. Helaas wordt bij de Engelsche hulpver leening aan de Sovjet-Unie de goede wil be perkt door fysieke moeilijkheden. Alles wat kan worden gedaan om het bolsjewisme te helpen, wordt reeds gedaan. „Wij strijden in deze zaak te zamen met de Sovjet-Unie tot den dood," aldus Alexander. (D.N.B.) ITALIAANSCH SCHIP BIJ BRITSCHE HANDELSVLOOT. Het 8000 ton groote Italiaansche stoomschip Leme. dat op bevel van Roosevelt in beslag was genomen, zal. naar het agentschap Stefani meldt aan de Engelsche koorvaardijvloot wor den toegevoegd. (D.N.B.) Er was eens een macht, die gereed stond een aanslae te plegen op de Westersche beschaving en alleen door het ingrijpen van een man werd het gevaar bezwore, want op zijn bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het gelukkig ein de en de betere toekomst strijden nu millioenen dappere mannen tegen de macht, die eens dreigde en nu vernietigd wordt, tegen het bols jewisme. Voor een betere toekomst voor Europa, dus ook voor ons land. vechten nu Nederlanders. Zij strijden in de gelederen van ons eigen legioen. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. OPENING DER TENTOONSTELLING H. VOSKUYL EN GIJS J. VOSKUYL. Gistermiddag was een zeer groot aantal ge nood igden in de Lakenhal bijeen gekomen om de opening der tentoonstelling van teekenwerk van bovengenoemde kunstenaars bij te wonen. De voorzitter van de Leidsche Kunstvereeniging mr. J. Slagter. sprak daarbij een kort openings woord, waarbij hij allereerst de aanwezigen har telijk welkom heette by deze eerste tentoon stelling van het komende seizoen. Gebracht wordt het werk van vader en zoon Voskuyl, beiden overtuigde, bekwame grafici. Beiden scheppen in zekeren zin een traditie Het werk spreekt voor zichzelf en spreker hoopt dat men er veel genot van zal hebben. Wij komen er op terug. OPENING TENTOONSTELLING J. C. TIELE. Hedenmiddag werd onder groote belangstel ling de verplaatste kunsthandel van G. van Sp^andonk met een tentoonstelling van werken van J. C. Tiele geopend. Het woord werd hierbij gevoerd door den heer N. J Swierstra. Deze wees in de eerste plaats op den ondernemings geest. om in deze tijden, waarin het zakenleven met zooveel moeilijkheden heeft te kampen, een zaak, nog wel een kunstzaak, te verplaatsen en uit te breiden en een geheel nieuw cachet te geven. Verder deelde hij een en ander mee over het leven van den schilder Tiele en gaf in groote trekken een schets van de verschillende genres, welke Tiele met geperfectioneerde techniek en met groote liefde beoefent. Het prachtige ver diepte coloriet van zijn stilleven en bloemstuk ken. de verdroomde sfeer van zijn bosch- en parkgezichten, de charme van zijn oude dorps- en stadsgezichten, waaruit de geschiedenis van menschenleven en menschenlot spreekt, zijn portret kunst, werden achtereenvolgens even aangeroerd. Spreker besloot met den wensch, dat dit werk van innigheid en blijheid groote be langstelling moge trekken. In een korte beschouwing komen wij er op terug. DE TENTOONSTELLING „ONZE HUISHOUDING". Wat er te zien zal zijn. De tentoonstelling „Onze Huishouding", welke door de Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding afdeeling Leiden ge organiseerd wordt, zal, gelijk reeds eerder ge meld, gehouden worden van 610 October in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, terwijl tegelijkertijd kookdemonstraties en filmvoorstel lingen in de Kleine Zaal het geheel zullen ver duidelijken. Zij omvat de volgende vier groote gebieden der huishouding: a. voeding: het bereiden van menu's in over eenstemming met kleine inkomens; een uitleg van de uitgerekende voedingswaarde dezer menu's, waarbij rekening is gehouden met de rantsoeneering; eenige huiselijke feestgerechten. b. waschbehandeling: het oordeelkundig ge bruik van de gerantsoeneerde zeepsoorten, in verband met de reiniging en het behoud van het waschgoed. speciaal in de nieuwe samenstelling; de vervangingsmiddelen voor zeep, soda e.d. c. het naaien en verstellen van onder- en bovenkleeding, het verwerken van oude kleeding- stukken tot nieuwe, z.g. oud maakt nieuw. d. kinderverzorging- en opvoeding, hetgeen omvat de lichamelijke en geestelijke verzorging van de zuigeling, kleuter en het schoolgaande kind. voorts vervaardiging van eenvoudig speel goed. litteratuur voor en over het jonge kind. de vorming van het karakter enz. Voorts is aan deze tentoonstelling toegevoegd een afdeeling van de praeventieve geneeskunde, waarbij vooral datgene naar voren wordt ge bracht, wat de gezondheid kan schaden. Een groot aantal overheidsdiensten en par ticuliere vereenigingen verleent aan deze ten toonstelling medewerking. BLOEMIST-WINKELIERS VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". In café-restaurant ,,'t Schuttershof" is de eer ste ledenvergadering in het nieuwe seizoen ge houden van de bloemist-winkeliers vereeniging „Leiden en Omstreken". Na opening door den voorzitter den heer W. Buurman, waarbij hy den wensch uitsprak van een harmonieuze samenwerking in het komen de seizoen, werd o.m. medegedeeld, dat in de komende dagen alle leden der vereeniging zul len toetreden tot den Ned. Kring van Bloemist- Winkeliers en de Bloemen-Expresse. Hierna kwamen nog diverse punten in be spreking, waarvan de Vestigingswet en haar toepassing wel het belangrijkste mag heeten. Met algemeene stemmen werd besloten krach tig te Drotesteeren tegen eventueele overtredin gen. Op voorstel van een der leden werd besloten de eerstvolgende vergadering gedeeltelijk te be steden aan de behandeling van de propaganda- plannen voor de komende maanden. Hierna sloot de voorzitter met eenige opwek kende woorden de goed be^zhte vergadering. Dit Nummei bevat DE1E Bladen ZILVEREN JUBILEUM VAN INSPECTEUR K. W. WIJK. Vandaag herdenkt de heer K. W. Wijk, in specteur van politie 1ste klasse, zijn zilveren jubileum bij de Leidsche politie. De heer Wijk werd op 20 September 1916 aan gesteld als adjunct-inspecteur; op 1 Januari 1919 volgde zijn bevordering tot inspecteur en op 1 Maart 1930 tot inspecteur 1ste klasse De jubilaris heeft steeds een levendige belangstel ling aan den dag gelegd voor de sport; vooral de wandelsport vindt in hem een enthousiast beoefenaar, getuige ook het feit, dat hij niet minder dan negen maal met sucecs deelnam aan de Vierdaagsche rondom Nijmegen. In het orgaan der politic-ambtenaren verschenen van zijn hand tal van lezenswaardige artikelen over wapens en de wapenwet, terwijl hy voorts velen aan zich heeft verplicht door de samenstelling van het Leidsch Stratenboekje met de lijst der voornaamste bezienswaardigheden, dat menig een tot gids en Leidsman is geweest. In verband met de byzondere tydsomstandig- heden heeft de heer wyk zich aan alle hulde betoon onttrokken. NED. HERV. GEMEENTE. Vorming van bybelkringen. Evenals vorig jaar zullen ook ditmaal drie bij zondere kerkdiensten in de Marekerk worden gehouden. Aan verschillende sprekers is ver zocht te willen spreken over het thema „Onze geesteiyke strijd". Ook zullen hier ter stede in den loop van den winter enkele bybelkringen worden gevormd De commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv Ge meente voor evangelisatie zal een en ander voorbereiden. Voorloopig heeft men gedacht aan drie Zaterdagmiddagbyeenkomsten. resj^ op 27 September en op 4 en 11 October. Gesproken zal worden over vragen t.o.v. den Bijbel, de Refor matie en onzen tijd. Ds. D Kuilman, dr. G. J. Streeder en ds. H. C. Touw zullen als inleiders optreden. Als studentenpredikant is buiten bezwaar van de kas der Kerkv^ogdy voor een half Jaar be noemd cand. J. Schokking te 's-Gravenhage. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wyzlgingen: Brouwer en Rietkerk's Passa- giersbootonderneming „Prinses Juliana", Haven 28b, Leiden. Wyziging handelsnaam in: Brou wer en Rietkerk's Passagiersbootonderneming. Radio Jesse, Rynsburgerweg 88. Oegstgeest. De zaak is verplaatst naar Rijnsburgerweg 35, Leiden. NOORDERLICHT. Van de zyde der Sterrewacht vestigt men er onze aandacht op dat er gisteravond veel Noor derlicht te zien is geweest en dat zulks in verband met het heldere weer waarschyniyk ook hedenavond wel het geval zal zyn. Boven dien was er heden een groote groep zonnevlek ken te constateeren aan den rand van de zon. I ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zyn voor het candidaatsexamen rechten, de heeren W. A. Tjeenk Willink (De venter), L. Asjes (Den Haag en A. H. Lyclama (Hillegom) voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde de heer H. G. Wiebenga (Den Haag) en voor het doctoraal examen rechten mej. C. C. Meyers (Leiden). KERKOPBOUW. Het moderamen van „Kerkopbouw" heeft dr. J. Riemens, Nederlandsch Hervormd predikant alhier, tot voorzitter gekozen. Dr. Riemens nam deze benoeming aan. De politie heeft in arrest gesteld den 19- jarigen W. F. W., verdacht van rijwieldiefstallen. De Amsterdamsche politie heeft aange houden den 26-jarigen W. A. B„ woonachtig in Den Haag, wiens opsporing in het Alg. Politie blad was verzocht door den commissaris van politie alhier. De aangehoudene deed „zaken" met een Leidsch Ingezetene, wien hy koffie en thee zou leveren tot een bedrag van f2500.—. Daarop moest 10% vooruit betaald worden, het geen geschiedde. De levering bleef evenwel ach terwege. In andere gemeenten heeft B. soortge- lyke oplichtingen gepleegd. Woensdag a.s. herdenkt de heer F. van der Horst, dienstdoend schaalknecht by de Ned. Spoorwegen aan het station alhier den dag. dat hij vóór 40 jaar by de Ned. Spoorwegen in dienst trad. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 6.14 uur en gaat onder te 19.27 uur; morgen is het maartsopkomst tc 7.32 uur en maamrmdergang te 19.56 uur. Het is dan Nieuwe Maan.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1