LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag t( September 1941 Het Duitschland-lied een eeuw oud Buitenland Sjah van Iran afgetreden Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Hoffmann von Fallersleben Italiaansch 'Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Van week tot week in den groententuin Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 MARKT Spffe. RCRKUTIN^f^ De radiozender van Teheran heeft hedenmor gen, naar het DNB uit Istanboel meldt, mede gedeeld. dat de Sjah van Iran, het vroegere Perzië, hedenochtend is afgetreden. „Foto-„1lfc0tta*rg" Riza Khan Pahlevi, Sjah van Iran. Riza Khan Pahlevi werd op 16 Maart 1878 in Alachi geboren. Hy begon in 1900 als eenvoudig soldaat in de door de Russen opgerichte Perzi sche Kozakkenbrigade en eerst in 1906 werkte hü zich tijdens de onlusten na den dood van sjah Muzaffa-Eddin tot officier op. Hij werd regimentscommandant in 1917, in welke functie hij in 1920 en 1921 tegen de bolsjewisten ten strijde trok. Hij werd spoedig aan het hoofd van de kozakkendivisie gesteld. In overleg met de Engelschen bezette Riza Teheran met zijn ko zakken en verdreef de oude regeering van Per zië. In het begin van 1923 nam hij zelf het mi nister-presidium op zich. heerschte langen tijd vrijwel oppermachtig, cn heeft in dien tijd orde in zijn land gebracht. In Maart 1924 zou de republiek Perzië worden uitgeroepen, nadat de sjah Achmed het land reeds in 1923 had verlaten, maar hiervan kwam niets tengevolge van den tegenstand der geeste lijkheid. Na eenige tegenstanders onschadelijk te hebben gemaakt, liet Riza de heerschende dynastie afzetten en besteeg als sjah Pahlevi den troon. Met vaste hand heeft hij zijn land bestuurd en in moderne richting trachten te ontwikkelen. HET JACHTESKADER MOELDERS. De opperbevelhebber van het Duitsche lucht- wapen, rijksmaarschalk Hermann Goering, heeft het jachteskader Moelders een gelukwensch- schrijven gezonden ter gelegenheid van het feit, dat het eskader zijn 2000ste luchtoverwinning heeft behaald (D.NJ3.). UITZONDERINGSTOESTAND IN OSLO OPGEHEVEN. Rijkscommissaris voor Noorwegen Terboven heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de uit zonderingstoestand in Oslo en omgeving met in gang van 16 September des ochtends om 5 urn- wordt opgeheven (D.N.B.). DE AMERIKAANS CHE NEUTRALITEITS- WET. Volgens de Associated Press heeft het depar tement van buitenlandsche zaken in Washing ton een rapport gepubliceerd van den minister van justitie, Biddle, volgens hetwelk aan Ame- rikaansche schepen krachtens de neutraliteits- wet het vervoer van oorlogsmateriaal en passa giers naar alle deelen van het Britsche wereld rijk is toegestaan, met uitzondering van het Vereenigd Koninkrijk, Indië, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De neutrali- teitswet, zoo wordt in het rapport gezegd, heeft slechts betrekking op het vervoer naar oorlog voerende landen. Als zoodanig heeft president Roosevelt in zijn proclamatie van 4 November 1939 de genoemde landen genoemd, niet echter de andere overzeesche bezittingen, zoodat dus het vervoer daarheen mogelijk is. In zijn com mentaar op dit rapport van Biddel spreekt de Associated Press over een „nieuwe verscherping van den strijd tegen de as." (DNB). DEMONSTRATIE TE NEW-YORK. Voor het stadhuis te New-York hebben vrou wen een demonstratie gehouden tegen de luchtbeschermingsoplelding voor schoolkinderen. De leidster der demonstratie verklaarde volgens „Associated Press", dat Laguardia de „grootste oorlogsophitser der Vereenigde Staten is". De Amerikaansche vrouwen zijn besloten haar zo nen niet af te staan voor oorlogen op vreemden grond (DJN3J, FUNCTIE VOOR MEVROUW ROOSEVELT. Mevrouw Roosevelt heeft op de door haar ge leide persconferentie medegedeeld, dat zij 29 September om 9 uur 's ochtends precies haa1 nieuwe functie als „assistente" van Laguardia zal aanvaarden. Zij kent haar taak nog niet Haar is echter verzocht de werkzaamheden der vrijwillige civiele verdediging te organiseeren en te leiden, zoo meldt „Associated Press" (DJN3.). FRAZER OVER DE HULP AAN DE SOVJETS. Reutei- meldt uit Wellington, dat de minister president van Nieuw-Zeeland. Frazer, verzekerd heeft, dat de Britsche. de Amerikaansche en de dominion-regceringen niet behoeven te worden aangespoord om aan de sovjet-unie of een an deren bondgenoot hulp te verleenen. Frazer zeide te kunnen verklaren, dat alle slechts mo gelijke pogingen in het werk gesteld worden om de sovjets te ondersteunen. Hij betoogde voorts, dat er nergens onnutte pogingen in het werk gesteld worden, die van tevoren tot mislukking gedoemd zyn. (D.N3.). DE OORLOGSLASTEN VAN CANADA. De lasten voor de Canadeesche burgers wor den door het verloop van den oorlog steeds zwaarder, zoo wordt uit Ottawa gemeld. De oorlogsuitgaven van Canada bedroegen in Juü reeds 24 millioen pond. het hoogste cijfer dat ooit werd bereikt. De oorlogskosten van Ca nada schommelen thans tusschen 700.000 en 900 000 pond per dag. (ANP.) MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS. De Paus heeft hedenochtend den vertegen woordiger van president Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie duurde een uur. De Paus ontving verder den Italiaanschen ambas- I 6adeur bij den H. Stoel, Attolico. (D.N3.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt behalve het reeds op pag. 1 vermelde be kend: In de Oekraïne hebben formaties van het Duitsche leger, op doeltreffende wijze onder steund door de luchtmacht, in dappere aanval len op de belangrijkste plaatsen bruggehoofden over den benedenloop van den Dnjepr gevormd. Nadat de bruggehoofden in gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, tegen verbitterde, sterke vijandelijke' aanvallen, welke deels ondersteund werden door pantserwagens, in bezit gehouden en uitgebreid konden worden, zijn thans de Duitsche divisies vandaar over een breed front zegevierend verder naar het Oosten opgerukt. In den «strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart vernietigde de luchtmacht overdag ten Westen van de Hebriden een tank schip van 7300 brt. In den afgeloopen nacht werdén in het zeegebied rondom Engeland uit convooien twee groote koopvaarders. Waaronder een transportschip, in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen aan het front van Solloem een succesvollen verkenningsaanval met pantserwagens uitge voerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een belangrijke heuvel genomen. Tijdens luchtge vechten en door de luchtdoelartillerie werden op 14 September in Noord-Afrika zonder eigen verliezen acht Britsche vliegtuigen neergescho ten. Pogingen van Britsche vliegtuigen om gis teren overdag de Duitsche Bocht en de Neder- landsche kust aan te vallen, bleven zonder uit werking. Jagers schoten twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Britsche vliegtuigen wierpen in den afge loopen nacht op verschillende plaatsen in N.- west-Duitschland bommen neer. De burgerbe volking leed. vooral in Hamburg, eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten negen der aan vallende bommenwerpers neer. Onze Berlijnsche correspondent, schrijft ons d.d. 31 Augustus: a August Heinrich Hoffmann von Fallersleben is in Duitschland voor ieder kind een naam, die klinkt Als een klok. Want op school wordt bij tijds verteld, onder hoe merkwaardige omstan digheden de nationale hymne het schoone lied „Deutschland. Deutschland über alles, über alles in der Welt" tot stand gekomen is. Vooral thans in oorlogstijd, is dat van ingrijpende beteeke- nisr want te zamen met het populair geworden Horst Wessellied hoort men het Duitschlandlied vaak zingen met een innigheid, welke aan „Wilt heden nu treden voor God den Heere" doet denken. Men beseft den bitteren ernst van on zen tijd en als het hart vol bezorgdheid is voor de toekomst van een vaderland, dan wint de nationalehymne aan beteekenis, want zonder het met woorden te zeggen kan men er in weer geven, wat men in de binnenkamer denkt. Hoe het lied ontstond. In zijn weermachtsbericht no. 469 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende he kend: Gemechaniseerde Duitsche afdeelingen heb ben met medewerking van de luchtmacht van de as op 14 en 15 September een krachtig offen sief ondernomen op Egyptisch gebied ten oosten van Solloem, waarbij de Engelsche troepen ge dwongen werden zich terug te trekken. Duit sche en Italiaansche jachtvliegtuigen hebben herhaalde malen de vijandelijke luchtmacht aangevallen, waarbij zy in totaal twaalf vijan delijke toestellen omlaagschoten. Van onze vliegtuigen zijn tien niet teruggekeerd. Andere toestellen werden getroffen en hadden eenige gewonden aan boord. Andere eenheden van de luchtmacht hernieuwen des nachts het bom bardement op Tobroek en op het gebied van Mersa-Matroe. Inrichtingen en opslagplaatsen alsmede concentraties gemechaniseerde strijd middelen en spoorlijnen werden getroffen. Er ontstonden vele branden. Vijandelijke vliegtui gen bombardeerden Benghasl, doch zondër eenig resultaat. Oost-Afrika: hevige activiteit van de artille rie, van mortieren en automatische wapens in den sector van Woltsjefitt. Pogingen van den vijand om ons te naderen werden prompt af geslagen in den sector van Culquabert. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk schip met bommen getroffen en zwaar beschadigd. Op het eiland Helgoland dat toen nog door Engeland bezet was. had Hoffmann in Augus tus van het jaar 1841 met politieke geestver wanten een ontmoeting, vrienden en kennissen uit Hannover. „Wanneer ik daar rondwandelde' v vertelde hij later tomgeven door water en lucht, dan werd het mij hoogst zonderling te moede. Ik 'móest dichten of ik wilde of niet,' In deze,.ste.mming" ontstond zijn Duitschland lied, neergeschreven in een met klimop be groeide visschershut. „Vier louis d'or kreeg ik er voor, vier gouden munten, die later vervan gen werden door het twintig-frankenstuk met een tegenwaarde van RM. 19.58; en op 29 Augustus las ik het gedicht voor aan Julius Campe uit Hamburg, den uitgever van mijn „niet-politieke liederen". Nog voordat ik het ge dicht teneinde had, stak deze mij vier louis d'or in myn hand met de woorden: „Als het inslaat dan zal het een Rynlandlied worden!" Onder het lawaai van een cjanskapel xnt een aangrenzend lokaal maakte Hoffmann voor zijn uitgever een copie van het gedicht en op 4 September dus op den kop af een week later kon het met de Haydn'sche melodie in druk verschijnen. Op 5 October 1841 werd het te Hamburg door de zanger# van een gymna- stlekvereeniging voor de eerste maal ten. ge- hoore gebracht en zoo ontstond dus de na tionale hymne van het huidige Groot-Dultsch- land. Dat geschiedde in een- tijd, toen de een heid van volk en vaderland nog een stoute droom was. Wie het waagdei over dit thema te spreken, liep gevaar uit zijn'ambt ontslagen, of van zyn woonstede verdreven te worden. Het von Fallersleben en Vlaanderen. Op een ten ters. want in de dagen van von Metternich achtte men zulk* een Duitsche eenheid „hoogst gevaarlijk en een zeer verwerpelijke leer." Man nen als Ernst Moritz Arndt, Friedrich Ludwig Jahn en tallooze anderen hebben dat aan den lijve moeten ervaren! Wij hielden ons met dit thema onwillekeurig bezig, toen we in de Berlijnsche pers lazen, dat men te Fallersleben dit historische feit op waardige wijze heeft herdacht. Het gaat hierbij om een plaatsje met slechts '7000 inwoners in de buurt van Brunswijk. maar sedert Hoffmann den naam als een belooning voor zijn werk mocht voeren, is Fallersleben vermaard gewor den. De feestdag werd ingeleid door een betoo ging van de Hitlei'jeugd en. het hoogtepunt der plechtigheid vormde een "Bijeenkomst onder den samenvattenden titel „Honderd jaar Duitsch land", 'waarbij onder meer de Vlaming profes sor Robert van Roosbroek een rede hield over de nauwe verbondenheid tusschen Hoffmann von Fallersleben en Vlaanderen." Op een ten- toostelling gaf men heb werk van professor Franz Hoffmann von Fallersleben, een zoon BIRMA-WEG DOOR AARDVERSCHUIVINGEN GEBLOKKEERD. Volgens te Nanking ontvangen betrouwbare berichten is Tsjoenking voor een nieuw dilemma geplaatst ten aanzien van den vlotten toevoer van oorlogsmateriaal als gevolg van het feit, dat de weg door Birma op meer dan 200 plaatsen door zware aardverschuivingen is geblokkeerd en wel in het bergterrein in het Zuid-Westelijk deel van de provincie Joennan. De autoriteiten van Tsjoensking stellen alle pogingen ih het werk om de beschadigde deelen vanÓen weg voor het verkeer te openen. Men gelooft echter, dat hiermede geruimen tijd gemoeid zal zijn wegens de moeilijkheden, welke het bergachtige terrein oplevert (Domei). DE STAKINGEN IN AMERIKA. Associated Press meldt uit Buffalo (New- York), dat het personeel van de American Car and Foundry Company in staking is gegaan. De werklieden zijn ontevreden omdat de leiding niet tegemoet gekomen is aan hun vele bezwaren. Deze onderneming maakt granaten voor Brit sche rekening. De reeds vermelde staking in de steenkolenmijnen van Hasleton (Pennsylvanië) is op alle mijnen van het gebied overgeslagen, zoódat thans 16.000 mijnwerkers in staking zyn. Ten einde de organisatie van allle arbeiders in het vakverbond door te zetten, heeft óe van mijnwerkers welke deel uitmaakt van de C.JO. de staking afgekondigd in alle kolen mijnen van de Bethlehem en de Republic Steel Company in Pennsylvanië, Westelijk-Virginia. Kentucky, Illinois en Tennessee, waardoor 37.000 arbeiders getroffen worden. (D.NB.). van den dichter te zien en uit alle deelen van het rijk waren gasten verschenen, om aan deze herdenkingsplechigheld deel te nemen. Men stak het bij deze gelegenheid niet ondèf stoelen of banken, dat de melodie van dit popu lair geworden gedicht ontleend werd aan de Oostenrljksche Keizershymne„Gott erhalte Franz den Kaiser!" een lied. dat nog slechts historische beteekenis heeft, sedert Oostenrijk als de Oostmark in het Groot-Duitsche RÜk werd opgenomen. Toen in 1870 de Fransch-Duitsche oorlog be gon, schreef Hoffmann in een brief naar Ham burg: „Ik zou biy zijn, als mijn gedicht „Deutschland, Deutschland über alles" nu ein delijk de plaats zou gaan innemen, welke het toekomt, wanneer het een lied voor heel Duitschland zou worden." In dien tusschentlld hadden reeds vyf componisten er een speciale melodie voor geschreven, maar de compositie van Haydn uit het keizerquartet opus 76 bleef haar populariteit handhaven. Het oorspronke lijke blad ligt zorgvuldig opgeborgen in de Na tionale Bibliotheek te Wcenen, terwijl het ma nuscript van het Duitschlandlied in de Pruisi sche Staatsbibliotheek te Berlijn wordt bewaard. In 1856 schreef de dichter in zijn dagboek: „Weldra zal er in Duitschland geen dorp meer zijn, waar mijn lied niet gezongen wordt, maar hij kon toen niet vermoeden, dat het een eeuw later zulk een populariteit zou genieten! Toen op 9 Augustus 1890 op de geboorteplaats van het lied de rijksoorlogsvlag geheschen werd en de Union Jack van Groot-Brittannië voor de laatste maal werd binnengehaald, was deze wensch van den dichter reeds in vervulling ge gaan. Maar hoe meer zijn lied aan populariteit be gon te winnen, des te meer is de dichter zelf in vergetelheid geraakt by de overgrootc meer derheid van het volk. In de Duitsche literatuur geschiedenis wordt Hoffmann von Fallersleben als een bijkomstigheid behandeld. Men vermeldt hem hoogstens als een germanist van naam maar wie 'weet thans nog. dat hy niet slechts het vermaarde Duitschlandlied. maar ook tal rijke volksliederen en kindergedichten geschre ven heeft, die tot in onzen tijd gezongen wor den? wy noemen sleohts: „Ein Mknnlein steht im Walde". „Alle Vogel sind schon da". „Zwi- schen Frankrelch und dem Böhmerwald", lie deren. die alom gezongen worden, zonder dat ook maar een sterveling beseft, dat zij uit de pen van Hoffmann von Fallersleben zyn voort gekomen! De geest van Metternich gaf in die dagen den doorslag. In 1830 was Hoffmann weliswaar door den minister van Onderwys benoemd tot professor in de Duitsche taal en literatuur te Breslau. maar toen hij in 1840 zyn „Unpoll- tische Liede" publiceerde, moest hy in 1842 by- wijze van straf zyn ambt neerleggen. Het werd steeds stiller om hem heen en Gustav Freytag was een der weinigen, die hem trouw bleven. Hij doolde van stad tot stad. dikwijls achter volgd door de politie, tot hij éindeiyk ln 1848 een asyl vond by een kennis in Mecklenburg. Pas in 1853 kon hij zich te Weimar vestigen. Hy sloot zich aan by den kring rondom Goethe, maar verkeerde ten huize van Franz Liszt. Van bevoegde Duitsche zyde hoorden wy eens vertellen, dat Hoffmann den tekst van zyn Duitschlandlied zooal niet ontleend, dan toch min of meer te danken heeft aan Walther von der Vogelweide's„Ich hab Lande viel gesehen". Omtrent Haydn wordt beweerd, dat hy van een oud rondo gébruik heeft gemaakt voor de me lodie van het Oostenryksche volkslied. Wy laten de juistheid dezer beweringen in het midden, maar stellen slechts vast, dat twee populaire elementen, tekst en melodie, van twee vooraan staande mannen ertoe geleid hebben, dat het in Duitschland thans een plaats inneemt, welke tot eere strekt! (Nadruk vertwden). De bruine boonen staan nu allerwege in het teeken van de belangstelling. Op de lichtere gronden is dit gewas nu zoover gevorderd, dat het kan worden opgetrokken. Er zitten nog groene bladeren en ook groene peulen aan de struiken, maar een deel van blad en vrucht is geel en er vertoonen zich in laatstgenoemde vruchten reeds bruingekleurde boonen. Door nu langer met optrekken te wachten loopen we de risico, dat de planten nog meer sappen uit den grond opnemen, waarvan het gevolg kan zyn dat de boonen gaan kiemen in de scheeden. En de kans hierop wordt grooter, naarmate het weer meer herfstachtig en pat wordt. We bin den ze met de wortels aan elkaar en hangen ze drogen in de boomtakken op een haag of hekwerk. Het mag best eens regenen want de harde peulen laten niet gemakkeiyk water toe. Ook kan men alles ophangen onder een afdak, in een schuur of garage en daar laten hangen tot de zaden worden uitgedopt of gedorscht. In dend nat weer geeft deze boonensoort een groot aantal gave. sappige vruchten, prachtig voor inmaak zoowel als voor direct gebruik. De naaststaande stoksnijboonen zfjn wel iets byge- komen, maar hebben veel meer geleden door bovengenoemde invloeden. We kweeken de Lang. schedlge, witzadige pronkboon. Door de vele regens zyn de late roode- en savoyekool sterk gegroeid. Menige plant ïydt dit jaar door de koolrups, waartegen we weinig kunnen uitrichten. Afzoeken gaat moeilyk en de Derris, waarmee we in andere jaren ge noemd ongedierte met succes bestrijden, is niet te koop. Sommige planten groeien zoosterk.dat ze dreigen te barsten. We steken zulke kooien los door de plant met de schop iets te lichten. Een gedeelte van de wortels wordt daardoor gebroken, waardoor minder vocht wordt aan gevoerd en het scheuren bovenbedoeld wordt voorkomen. Gebarsten kooien zyn niet meer voor bewaring geschikt en moeten spoedig ge oogst en gegeten. Winterandyvie kunnen we reeds oogsten. De planten, welke in het begin van de vorige week zyn dicht gebonden blijken voldoende gebleekt om te worden gegeten. We binden opnieuw een - - .loH partytje dicht, waarvoor de gebruikte bandjes het laatste geval doet men goed al het blad weer dienst kunnen doen. Den grond tusschen af te plukken yóór het ophangen en dagelyks planten houden we steeds los en vrii van de deuren en ï*amen open te zetten om. door tocht te veroorzaken, het drogingsproces te be vorderen. Het gemakkeiykst laten deze boo nen zich dorschen door een aantal droge bossen in een zak te doen en deze met de eene hand dicht te houden terwyi men met de andere hand met een knuppel er op slaat. De peulen springen dan open en de zaden houdt men bij een in den zak- Dit werk gaat het best in herfst of winter by droog, liefst vriezend weer. Dan zyn de peulen hard en springen gemak keiyk open. De mooist gekleurde en gevorm de zaden kan men reserveeren voor zaad voor een volgend jaar en op een koele, droge plhats bewaren. De stok- en struikboonen zoeken we geregeld af, vooral van de pronkers is de opbrengst mooi. Dit gewas handhaaft weer eens z'n ouden roem. Niettegenstaande felle hitte en aanhou- i. TSJOENKÏNG EN DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Asahi Sjimljoen meldt uit Nanking, dat Groot- Brittannië, «je Vereenigde Staten en de sovjet- Unie aan de regeering Tsjoengklng geen toe stemming 'hébben verleend aan de binnenkort te houden conferentie te Moskou deel te nemen. (DNB). de planten houden we steeds los en vrij van onkruid. Hetzelfde doen we tusschen de kropsla, uitgeplante aardbeien enz. Van laatstgenoemde halen we tevens de ranken weg, welke laatste by dit zonnige weer geregeld worden gevormd. Liefhebbers, die er een bak op na houden, kunnen hierin winterposteleln zaaien. Per vlerk. Meter wordt plm. 5 gram zaad gebruikt en dit wordt ingeharkt of met een dun laagje aarde gedekt. Bij droog weer dient de grond regel matig vochtig gehouden en wordt overdag lucht onder de ramen toegelaten. Indien mocht biy- ken dat het gewas onregelmatig opkomt kun nen we de dichtstbegroeide plekken uitdunnen en deze bosjes Jonge plantjes op de open ge deelten planten. We krygen dan een regelma tig bezet gewas, dat in November kan geoogst. Het is dan plm. 10 cM. hoog. Winterposteleln is rauw als sla en gekookt als spinazie te eten en vormt in beide gevallen een heerlijke ver- sche groente. Meestal kan in Februari of Maart nogmaals worden gesneden. Het zaad is in el- ken zaadhandel verkrijgbaar. Ook veldsla kan gemakkeiyk in den kouden bak gezaaid als by vorig gewas beschreven. Hiervan gebruiken we 3 A 4 gram per vlerk. Meter. Overdag wordt lucht toegelaten en de grond dient regelmatig vochtig gehouden. Vragen onder motto „Tuinbouw" aan de Re dactie. Amsterdam, 16 September. Kon men gisteren reeds op de Amsterdamsche effectenbeurs een neiging waarnemen tot het aannemen van een afwachtende houding, van daag was er ten opzichte van den beurshandel een besliste terughoudendheid aanwezig. Dit kwam onmiddeliyk na opening van de beurs tot uiting, toen bleek, dat de verkooporders bo ven de aankoopopdrachten do overhand had den. Ten gevolge van de heerschende onzeker heid ten opzichte van eventueele te treffen maatregelen omtrent de beurshausse, ging men er vrywel in alle afdeelingen toe over de ko mende gebeurtenissen af te wachten. Eenige zekerheid bestond uiteraard vooreven- tueeele maatregelen nog niet. Vry sterk aangeboden lagen heden Olies in de markt. Dit behoeft geen verwondering te wekken, waar de noteering in de afgeloopen week zoo aanzieniyk is gestegen. Geopend werd op een koers van 325 pet., hetgeen bijna 10 pot. lager was dan den vorigen koers. By kolmen handel zakte de noteering ver volgens in tot omstreeks 322 op welk niveau goed weerstand werd geboden. Het aanbod was niet groot. Voor Indische waarden bestond een gedeci deerd flauwe stemming. In de Rubberafdeeling moesten Amsterdam Rubber een tiental punten prys geyen tot even beneden de 310%, De minder courante soorten, zooals Bandar Rubber en Dell Batavia, alsmede Majanglan- den moesten zich eenig koersverlies getroosten, hetgeen in sommige gevallen meer dan 10 pet. bedroeg. Van Suikerwaarden waren HVA's by opening een veertiental punten lager. By kalmen handel zakte de koers nog ver der in tot 480om even daarna op 482% te biyven staan. Tabaksaandeelen boden met uitzondering van Senembah vry goed weer stand, Deli Batavia's waren met 275% en Dell My. met 312 3% lager. Scheepvaartaandeelen konden zich eveneens niet aan lagere koersen onttrekken. Holland- Amerika-iyn daalde 'n viertal punten tot 148%, evenals Java-China-Japanlyn tot 167%. Oude Booten werden met 198% omstreeks het niveau van gisteren verhandeld. Flauw waren Nederlandsche Scheepvaart Unies, die tot 313% terugliepen. Industrieelen lagen ongeanimeerd in de markt. Zoowel Aku als Van Berkel moesten een tweetal punten prysgeven. Unilever daalde met 4% tot 163 terwyi Phüips met 278be neden den laatsten koers van gisteren lagen. Op de beleggingsmarkt waren de noteeringen goed pryshoudend. Ncderlandsche Staatsfond sen werden tegen vrywel onveranderde koersen verhandeld, evenals Duitsche fondsen. Son mige lndustriecle Duitsche obligaties wisten nieuwe sty gingen te boeken (ANP). Geld op prol. 2 1/4 pet. (2 lijnen) MENEER DINGES UOOPT'N HAARGROEIMIDDEL— KATWIJK A/D. RIJN, 116 Sept. '41. Groenten- velllng. Bloemkool I f. 11.20—12. LL 1 8.90—9 per 100 at.; Roode Kool I. 3.40—3.50; Gele kool f.350 50; Groene kool ƒ.33.50 perr 100 KG.; Bos- peen f 45 per 100 boe; Uien f.4—4.50; Wasch- peen f.5.606 per 100 K.G. LEIDSCHENDAM, 16 Sept. Eng. komkommers le srt. f. 11. 2e art. f. 8.50, 3e srt. r 5.50. wankleu rige f. 2.30—4.60, stek f.2—1.50; Gele komkom mers le srt. f.8 50. 2e srt. f.5.50, 3e srt. 100 kg. f. 4.90—5 40. stek f. 2—6; Kropsla le srt. f.2.50 3: Stoofsla f.7; Peen f.5; Bloemkool le srt. f. 12. 2e srt. f. 9; Tomaten, mldd. f. 8, groote ron de f. 8. 2e srt. f. 8, 3o srt. f. 8. bonken f6, uit schot f.3.105.20. rijp f. 6.60; Andyvle per 10 kg. f. 0.70 -.Spinazie per kg. f0.12; Rabarber per 100 kg. f.6; Snyboonen f 14; Spercleboonen f.20; Radijs f.2—2.60, Prei f.10; Seldery f. 1.60—1.80; Pruimen f. 27; Meloenen f3048; Druiven f. 25. BODEGRAVEN. 16 Sept. Aangevoerd 160 par tyen Goudsche kaas. Totaal 7200 stuks, wegende 72.800 K.G. Prbs met R.M. le soort f6262.60, 2e soort f. 6061. Handel flauw. PURMEREND, 16 Sept. GeGeentelijke kaasbe'urs. Verhandeld 18 partyen, wegende 39.000 K.G. Han del vlug. Hoogste prUs 40 plus f6556. 20 plus f40—f43.50. Kaasmarkt. Ocwlcht 1849 K.G. Handel vlug. 4 Kleine Boeren 40 plus f6355. 1 Goudsche f. 62.60. 2 Edammer f. 5561.50 p. 50 K.G.Runderen, totaal 695 stuks. Vette koelen 323 levering por Kilo. Gelde koelen 220, f.380470 p. stuk. Melkkoeien 102, f 380675. Stieren 30. levering per Kilo. Pinken 20, f. 250395 p. stuk. Vette kalveren levering per Kilo. Graskalveren 138 f.150230 p. stuk. Nuchtere kalveren v. de slacht levering per stuk. Idem voor de fokkerij 146, f. 40 70 p. stuk. Vette varkens voor de slacht 36. leve ring per Kilo. Magere varkens 45. f. 3548 p. stuk Biggen 317, f. 1848. Schapen 580, f. 5580 han del matig. Bokken 245, f.25—70 p. stuk, handel goed. Lammeren 799, f3065 p. stipc. ROTTERDAM. 16 Sept. Heden werden ter vee markt aangevoerd 3097 dieren, waaronder 59 paar den, 72 veulens, 111 schapen. 1660 runderen. 243 nuchtere kalveren, 877 graskalveren en 85 bokken en gelten. Prijzen per stuk: Melkkoeien van f605 465460. Kalfkoelen van f610475370. Vare- koelen van f 410305—255. Vaarzen van f370— 300215. Pinken van f.300215180. Graskalve- rer f 205- 1,55—85 NOORDWIJKERHOUT. 15 Sept. '41. Veiling ..De Eendracht". Bloemkool le srt, f.12. bloem kool afw. le srt. f. 9.60, bloemkool 2e srt. f.9 per 100 stuks. Breekpeen le nst. f. 6. 2e srt. f4, 3e art. f. 3.50, stek le srt. f.3 per 100 K.G.; Stoksnij boonen f. 1.50. sni1b«x>nen afw. f. 1.20; Snyboo nen stek f. 0.80; Stokheerenb. z. dr. f. 2.10, idem afw. f. 1.68; dubb. heerenb. z. dr. f.1.50, Idem afw. f. 1.20 alles per 10 K.G. RIJNSBURG, 15 Sept. Groentenvelling. Toma ten f1216; Kas 6n1Jboonen f. 30; Waschpeen f.6; Grove peen f. 3.40; Uien f.3.50; Kroten f.4; Rabarber f. 5: Prei f. 5: Gekookte kroten f. 10 per 100 kg.; Bospcen f.5; Radijs f.22.50; Peter selie f. 1.802.20; Selderie f.23.50 per 100 boe; Bloemkool I f.12; II f.9: III f. 7.20 per 100. RIJNSBURG. 15 Sept. Bloemenveiling. Dahlia's gemengd f.1; groot f.2; Tri toma's f. 3.60; Asters Hellanthen Zinnia's f. 1 1.0.500 65; Straalasters f. 0.801.10; Montbretla l. 0.300.40; Chrysanthen: geel f.0130.15. wit f. 0.200 24. bruin f. 052—0.26; f. 1.20—1.60; Flcales f 050—0.40: 1.20; Klein f. 0.40—0 60. ROELOFARENDSVEEN. 15' 8ept. '41. Aardbeien 17 ct. per doosje; Meloenen 2130 ct. per st.; 1223 ct. per kg Druiven 1722 ct. per pond; Sla f. 2.403 per 100 st.; Tomaten 16 per 100 kg.; Spinazie 12 ct. per kg.: Kas-snlJboonen f.3; SnlJ- boonen f.150; Pronkboonen f.1 Idem stek f 0.50 Dubb. stamboonen f. 1.50 per 10 kg.; Lange Gelen f-48.50 per 100 st Koolraap 7 ct. per kg.; Peen 45 ct. per kg.; Augurken D f,1.65, E f. 0.75; Stlpel CD f0.60 per 25 kg. ZOETERWOUDE. 15 Sep.t. Veiling P.V.V „Ik leer nog". Kipeleren waren niet aanwezig. Pluim vee. Kippen f.2.10. Hanen f.2. Konijnen f. 1.05 1.85. Alles per stuk. Redactie-staf: B W Menkhorst Buitenland en Tooneel: K Been Binnenland en 8port; J Brouwer Stadsnieuws; Th. J. H&nnem^ Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3