LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag tS September 1941 YISSCHERIJ-BERICHTEN Het optreden van Joden in het openbaar Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Uit de Omstreken Italiaansch W eermachtsbericht Uit de Rijnstreek SPORT Kampioenschap van Zuid-Holland Nader bij verordening vastgesteld Het idee BEURSOVERZICHT MAIKT BIKWIIIIN^ STAAT VAN BELEG IN SYRIË OPGEHEVEN. Radio Jeruzalem meldt, dat volgens .een me- dedeeling van het Gaullistische hooge commis sariaat in Syrië de staat van beleg in Syrië en Libanon thans is opgeheven, met uitzondering van de grensprovincies. De hooge commissaris behoudt zich evenwel het recht voor, den staat van beleg zoo noodig opnieuw af te kondigen (D.N£.) BRITSCHE AANVAL OP NOORSCHE SCHEPEN. Naar het Noorsche telegraaf agentschap meldt is door de Engelschen het passagiersschip „Ri chard With" tot zinken gebracht. Het schip is binnen enkele minuten gezonken. Van de pas sagiers en de bemanning, in totaal 130 perso nen, konden zich slechts 26 in veiligheid stellen. Meer dan 100 personen, voor 90% bestaande uit Noorsche burgers, zijn om het lev*n gekomen. Behalve dezen laffen overval hebben de En gelschen nog een ander Noorseh schip aange vallen, nl. het schip ,3aroy" (600 brt.). Dit schip werd door een Britsch vliegtuig aangeval len en tot zinken gebracht. Ook dit schip voer niet in convooi en was onbewapend. Aan boord van het schip bevonden zich 105 Noorsche bur gers. waarvan er slechts 14 gered konden wor den. Zoodoende zyn dus 91 Noren, waaronder eveneens vele vrouwen en kinderen, het slacht offer geworden van dezen Britschen overval. In totaal zijn dus 200 Noren door de Britten vermoord. Zy voeren ook niet in dienst van de Duitsche weermacht. Een derde Britsche over val op een Noorsche mailboot kon door het tijdig ingrijpen van de Duitsche luchtmacht verhinderd worden. Een aan de oppervlakte ver schenen Britsche duikboot had juist het schip onder artillerievuur genomen, toen 2 Duitsche bewakingsvliegtuigen verschenen, welke door het werpen van bommen de duikboot dwongen snel onder te duiken (D.NB.). DE VERBINDING TUSSCHEN DUITSCH- LAND EN DENEMARKEN. Nadat gisterochtend op het eiland Fehrmarn aan de Duitsche zijde op plechtige wijze de eerste spade was gestoken voor de z.g. „vogel- vluchtlijn", is des middags aan de Deensche zijde in Flintlnge op het eiland Lolland op plechtige wijze een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de nieuwe verbinding tusschen Denemarken en Duitschland. De afstand tusschen Kopenhagen en het continent zal hierdoor vier vijf uur korter worden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten hebben groote aan- valsoperaties een succesvol verloop. De omsingeling van Leningrad werd in een taai gevecht om de modern versterkte verdedigingsin stallaties toegehaald. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand, welke gesteund werden door zware pantserwagens, stortten ineen. Voor de Britsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht uit een convooi een vrachtboot van 10.000 brt. tot zin ken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duit sche duikbommenwerpers tenten kampen, alsmede concentraties van pantserwagens en auto's der Brit ten bij Solloem met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bij een aanval van'een Duitsche formatie gevechtsvliegers in den nacht van 13 op 14 September op de havenge bieden rondom Suez en Port Tew- fik werden olie-opslagplaatsen in brand geworpen. Boven Duitsch gebied heeft de vil and overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Gertrude Maria Antonette, d. van H. F. Bohncke en M. J. Kouw Jeanne Ma rina, d. van J. Jongkind en J. P. Beyersbergen van Henegouwen Klazina Gijsberta, d. van J. van Arkel en T. Parmekoek. Ondertrouwd: J. v. d. Berg 26 j. en G. Tas 26 j J. Schouten 26 j. en M. Spaargaren 24 j. K. Reynen 25 j. en A. Timmer 24 J. Getrouwd: N. Spaargaren 40 j. en H. Schmitz 31 j. J. Resoord 27 j. en A. M. Maarse 24 j J. Slabak 22 j. en M. A. Tulp 26 j. Overleden: A. Mans 65 j., echtgenoote van J Tas R. Schouten 70 j., weduwnaar van I. M. van Beek T. Eveleens 73 j„ wed. van J. Noord- hoek C. de Gooyer 59 j„ echtgenoote van H. van Dijk. Aanvaring politieboot. Toen de marechaussee v. Str. en zijn collega dienst deden, werden zij in verband met de duisternis in de omgeving van de Blauwe Beu gel door een stoomvrachtboot overvaren. De po litieboot zonk, doch de beide marechaussees wisten zwemmende den kant te bereiken, waar zy bij omwonenden van droge kleeren zijn voorzien. Aalsmeerscbe Dahlia's bekroond. Op de tot 14 September te Schiedam te houden Dahliatentoonstelling „Polyantha" zijn de vol gende bekroningen toegekend: W. Topsvoort, kl. gouden med. voor decor, gr. afgesn. Dahlia's; Get. Ie kl. Aan Dahlia Lampe. pomponzachtrose; Get. v. Verdienste aan Dahlia Vredebode, een zeer gr witte semlcactus; ld. aan bronze Wepezo, semlcactus licht brons; idem aan Overvloed, de coratief karmozijnrood; Idem aan La Clerva hals kraag purper met lichte kraag; Idem aan Schön Rottraut halskraag rood met gele kraag. Kl. Maarse Dzn. Jr. kl. gouden med. voor dec. groep afge6n. Dahlia's: Get. Ie kl. aan Dahlia Mlnstrell een wijnroode semlcactus; Get. Ie kl. aan Dahlia Junior kl. bl. oranje-wijnroode semlcactus; Get. Ie kl. aan Dahlia Junior kl. bl. oranjeroode seml cactus. H1LLEGOM. Jantje zag eens pruimen hangen Uit een boomgaard werd een 70 kilo pruimen ontvreemd. Bij de politie werd hiervan aan gifte gedaan. KATWIJK AAN ZEE. De heer C. van Rijs alhier heeft bedankt als bestuurslid van de Katwljkache Bouwvereenlging Onze plaatsgenoot de heer J. van Duyn van den Sluisweg ls benoemd tot Controleur by de Prysbeheerscning. Ten gemeentehuize zal Woensdagmiddag om 3 uur door dr. W. E. Huetlng gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken, ook voor volwassenen. LEIDSCHENDAM. Gedurende Augustus ls op de Rykspost- spaarbank Ingelegd f. 10155,18 (v.m. f. 10818,15) en terugbetaald f. 0358,04 (v.m. f. 7072,39). SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Hubertus Alphonsus, zoon van H. A. Molkenboer en E. C. M. Klebert. Overleden: P. Kruik, 60 J„ weduwnr. van C. van Egmond J. H. Uphoxf, 6 J. Ondertrouwd: J. Griffioen, 25 Jaar en J. Have naar, 23 Jaar. In zyn weermachtsbericht no. 468 maakt het Itallaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-AfrikaAan het front van Tobroek plaatseiyke actie van de infanterie en activi teit van de artillerie van de as De vyand leed verliezen en wy maakten vele krijgsgevangenen. Itallaansche en Duitsche vliegtuigen bombar deerden Tobroek. De vyand liet bommen vallen op Tripolis en Benghazi. Eenige niet-militaire gebouwen werden beschadigd en eenige inland- sche huizen werden verwoest. Te Benghazi is een vyandelyk toestel door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: De Engelsche luchtmacht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bombardeeren en beschieten. In den sector van Woltsjefit heeft onze artillerie talryke vyandeiyke vracht auto's getroffen, welke troepenversterkingen vervoerden. In den sector van het Tana-meer heeft een van onze sterke colonnes, onder aan voering van den luitenant-kolonel Giulio de Sivo, een actie ondernomen, waarby hy den str yd aanbond met een aanzienlijke vyandeiyke strijdmacht. Na byzonder hardnekkige gevech ten werd de vyand genoopt met zware verliezen ALPHEN. Begrafenis van den heer II. van Kleef. Onder zeer groote belangstelling had Zater dagmiddag op de Oosterbegraafplaats de teraar debestelling plaats van onzen bekenden plaats genoot de heer H. van Kleef. Aanwezig waren o.a. de burgemeester de heer P A. Colljn. de wet houders de heeren Sprey en den Ouden, de ge meente-secretaris mr. Helmstrljd en vrijwel alle leden van den voormallgen gemeenteraad waarvan de overledene tot 1 Sept. J.L deel heeft uitge maakt. Mede waren aanwezig de heeren N. en W. Sam- som, directeuren van de fa. N. Samsom N.V. waar de overledene mede .werkzaam was en voorts tal van bestuursleden en afgevaardigden van Instellingen, corporaties en commissies waarvan de overledene bestuurslid was, als het burgerlijk armbestuur, het Groene Kruis. My. tot Nut van het Algemeen en andere Instellingen De baar werd ln de aula binnengedragen onder het spelen van Mozarts Ave Verum. Op ultdrukkeiyk ver zoek werden ln de aula geen toespraken gehou den Nadat het Largo van Hündel ten gehoore was gebracht en de kist ln de groeve was neerge laten, schetste de zoon van den overledene dank baar het leven van zyn vader als Iemand wiens hoogste Ideaal was het dienen van de gemeen schap en wiens belangstelling ln hooge mate uit ging naar hen, die onder maatschappelijke zorgen gebukt gingen. Spr. dankte allen voor de laatste eer z\Jn vader bewezen. BOSKOOP. Onderscheiding Dahliatentoonstelling. Onze plaatsgenoot A. J. Vuyk Az, oud-leer ling der Rijkstuinbouwschool alhier behaalde op de Dahliatentoonstelling van de ..Polyantha" te Schiedam een verg. zilv. med. in de afdeeling van liefhebbers (12 bloemen van een soort) voor een inzending Dahliabloemen „Directeur Moer- lands". Deze bloemen werden gewonnen van een Dahliaknol. die destyds aan elk der leer lingen van de R.T.S. door den heer Ballego te Leiden ten geschenke was gegeven. WADDINXVEEN. Verbetering ln werkverschaffing. Door de Ned. Helde My. wordt ln werkver schaffing uitgevoerd de verbetering van den ma- chlnetocht ln den polder de Putte. Gedurende enkele weken vindt een 30-tal personen hier Zwemdiploma's. Voor diploma A slaagden de heeren: Noteboom, A. van Os. N. Vink, M J Wielaard en D Zwa nenburg en de dames: Hllgers. Van Leeuwen en Verkerk: voor diploma B de heeren R. den Haag en J. Lafeber. Het examen werd afgenomen door Mevr. van Buren en den heer T(Jb Als genoodlg- den waren aanwezig burgemeester en mevr. Mumsen en de heeren Herfst. Kreupeling en Stuurman. Aan den heer W. Bakker te Gouda is als laagste Inschrijver voor f. 7800 gegund het ver- breeden \an den Kleiweg ln den polder Bloemen- dnal onder deze gemeente (den Bloemendaalsche- weg) over een lengte van 500 meter. De ryksveldwachter van Tusschenbroek, wordt overgeplaatst naar Lekkerkerk als wacht meester der marechaussee. De afd. Waddlnxveen, onderafdeellng van de Ned. Bond tot redden van drenkelingen, hield examen voor de diploma's A en B. DAMMEN. HUISMAN VERSLAAT OP OVERTUIGENDE WIJZE DEN KAMPIOEN VAN ROTTERDAM. Zaterdag werd ln ..Toonkunst" alhier de dorde ronde van deze wedstrijden verspeeld. De wed- strydlelder de heer V. Steenbergen opende met eèn kort welkomstwoord en bracht dank aan de damvereeniging .D.C.L." die haar materiaal en lokaal welwillend ter beschikking had gesteld. Direct daarna nam de party J BlomW Huls man een aanvang. De party KlnneglnBom moest wegens niet opkomen regl. worden be slist. Na een 3429 opening kwam de Rotter dammer ln een fraaie studie van Hulsman te recht en kreeg daardoor een zeer nadeellgen stand. Hy liep daarna in een damzet en moest den dam met schijf verlig afnemen Het spel werd echter nog zeer interessant, totdat Blom ln rrrij- wel hopelooze stand ln een aardigen lokzet van Hulsman liep en direct opgaf De stand ls nu: 1. en 2. W Hulsman en H. Klnnegln elk 3 p. (2). 3. J. Blom 2 p. (3). 4. J M. Bom 1 p (1), 5. W v. Heeren 1 p. (2). De tusschen haakjes gezette cyfera eeven het aantal gespeelde wedstrijden aan. De reglemen tair besliste party ls niet ln dezon stand opge nomen. SCHAKEN. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van lr. J. J. G. van Hoek hield L.S.G. Zaterdagmiddag ln ,,het Schutters hof' een algemeene vergadering. Na lezing der notulen en Ingekomen stukken werd de agenda voor de alg. vergadering van den Leldschen Schaakbond behandeld. De1 wlnterwedstrljd zal reeds op 4 October a.s. beginnen. Er zal voortaan op Zaterdagmiddag gespeeld worden en b(1 vol- dende deelneming ook op Dinsdagavond. Het bestuur zal voor de Indeeling der spelers ln de tientallen zorgen, van veel belang, nu het le tiental zeer waarschijnlijk in de le klasse a an den Ned. Schaakbond zal medespelen. Na de rondvraag, waarbij enkele aangelegenheden na der werden besproken, volgde een gongwedstryd VISCHPRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 15 Sept. kg Kleine Schol le srt. f. f3298; Idem 2e srt. f. 10066; Puf schol le srt. f. 7054; idem 2e art. f.4623; Kleine roode Poon f.7060; Groote Bot f. 84; Kleine Bot f. 6549; Groote Schar f.5340; Kleine Schar f. 39—28; Pufschar f.27— f. 17.50; Wytlng f. 72—66 per 50 kg.; Zalf f. 12.50 per kg. Besommingen Trawlers: IJm. 111. Olympla 75 manden, f. 2360; Sch. 65 Onderneming 50 manden f. 2155; VI. 83, Cornells 65 manden f. 2415. Loggers: VI. 132 f.1601; IJm. 283 f 1188; Kw. 18 f. 1450; KW 2 f. 2457; KW 246 f. 946; Sch. 223 f.1065; Sch. 245 f.2626; Sch. 169 f.1418; Sch. 30 f.1429; Sch. 324 f.1243; Sch. 402 f.966; Sch. 73 f.1094; Sch. 243 f.1273 drons cavalerie en het derde bataljon „Gallia- «Jl HIBLw no" hebben zich byzonder onderscheiden. Deze terug te trekken. Onze troepen hebben hierby afdeelingen hebben ae vyandelyke troepen door hun gebruikelyken moed en strydlust aan den herhaalde charges en tegenaanvallen ver dag gelegfl. De veertiende afdeeling van esca- dreven. VALKENBURG. Geen animo voor paardenmarkt. Op de jaarlyksche paardenmarkt alhier wer den dit jaar geen paarden aangevoerd. De heer A. L. C. Brinkman, le ambte naar ter secretarie alhier, is met ingang van 15 September benoemd tot commies ter secre tarie te Nootdorp. WASSENAAR. Nieuwe Ger. Kerk. De classis Leiden der Ger. Kerken besloot I gunstig te advlseeren op het verzoek van de 't-den der Ger. Kerk te Wassenaar Zuid, om I aldaar een zelfstandige kerk te stichten. De vrijwillige by dragen zyn verhoogd, zoodat men binnen afzienbaren tyd tot de beroeping van een predikant hoopt over te gaan. Het rykscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veiligheid heeft de volgende verordening over het op treden van Joden in het openbaar uitgevaar digd Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het handha ven van de openbare orde, bepaal ik, met ge- lyktydige opheffing van myn mededeeling van 4 Juni 1941 over de beperkte bewegingsvryheid voor Joden, het volgende: Art. 1. 1. Het is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeenkomsten en gebruik te maken van openbare inrichtin gen voor zoover zU bestemd zyn om de be volking ontspanning, tUdverdryf en voor lichting te bieden. 2. In het byzonder is aan Joden verboden: 1) Het bezoek aan openbare parken en dierentuinen. 2) Het bezoek aan café's en restaurants, met inbegrip van die op stations alsmede het verblijf in hotels en pensions. 3) Het gebruik van slaap- en restaura tiewagens. 4) Het bezoek aan schouwburgen, caba rets, variété's en bioscopen. 5) Het bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet- overdekte zwembaden, alsmede het deelne men aan openbare sportverrichtingen. 6) Het deelnemen aan openbare artistie ke vertooningen, met inbegrip van concer ten. 7) Het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en musea. Art 2. Voorts is aan Joden het directe of indirecte deelnemen aan openbare mark ten, met inbegrip van de veemarkten, open bare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abattoirs verboden. Art. 3. Voor het biyvend of tydelyk ver anderen van woonplaats of van de gewone ver- biyfplaats door Joden is een vergunning ver- eischt. Art. 4 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toegestaan, welke met kosten gepaard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzonderingen (alinea 1), alsmede voor het uitreiken van ver gunningen (art. 3) is de commissaris-generaal voor de veiligheid, resp. de door hem aange wezen instantie bevoegd. Art. 5. Worden uitzonderingen voor by- eenkomsten of inrichtingen verstrekt, dan moe ten de daartoe dienende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door borden, biljetten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche byeenkomst) alleen voor Joden toegankeiyk". Aan niet-Joodsche personen is het betreden van dergeiyke lokalen of inrichtingen verboden. Art. 6. Jood in den zin van deze verorde ning is. wie volgens art. 4 van de verordening no. 189/40 over de aanmelding van onderne mingen Jood ls of als Jood geldt. Art. 7. Wie in strtfd handelt met de be palingen van art. 1, 2, 3 en 5 of deze ontduikt, wordt voor zoover niet krachtens andere voorschriften een zwaardere straf wordt toege past bestraft met hechtenis met een maxi mum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij. die een ontduiking van deze bepalingen in de hand werkt, mogeiyk maakt of daarby zyn medewerking verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare handelin gen zyn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen door de Sicherheltspolizei blijft hierdoor onaangetast. Art. 8. Deze verordening treedt in wer king, met uitzondering van art. 2. op den dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. door EVA. Droevig zat Karei Lodder naar zyn pas vol- gesmeurde doek te kyken. Zyn oog dwaalde van den wankelenden ezel naar de schimmelige wanden waartegen eindelooze ryen krachtelooze uitingen van zyn schilderstalent stonden. Zy waren als vele aanklachten, tien ryen dik soms, aanklachten en nóg eens aanklachten: aanklachten tegen het wanbegrip en de smake loosheid van dezen tyd. Aanklachten met en zonder ïyst. Droevige ver tegenwoordigers van een gilde, dat dreigde uit te sterven. Vroeger had Karei met vuur geschilderd, nu deed hy het slechts nog met verf. Zyn laatste schildery had hij ongeveer vyf jaar geleden verkocht en vierde dit feit telken- Jare door in weemoedig gepeins verzonken achter zjjrr ezel een hartversterking uit een gebarsten jeneverglaasje te nemen. Met de jaren groeiden de zorgen èn de haren. Eenmaal nog in dien tyd was er een dikke man gekomen, die, na met een hautainen, cri- tischen blik zijn arbeid van jaren zwoegen op den kop te hebben bekeken, hem het aanbod deed op zyn fabriek te komen werken. Karei dacht al aan bankwerken, maar het bleek boompjes schilderen te zyn. Eindeloos boompjes schilderen op nóg eindeloozer doeken. De man naast hem schilderde het molentje erby en zoo ontstond het „met olieverf" geschil derde séhildery. Maar Karei was nog téveel artist hy schil derde nog met téveel hart en smaak en werd dan ook na een week als onbruikbare machine prompt op de keien afgeleverd. Gelukkig had hy zyn vorstelyk weekloon nog uitbetaald gekregen en kon dus nog twee dagen krap-aan leven! Maar na die twee dagen kwamen er wéér twee en nóg eens twee en dan nog een heele- boelü Vooral zonder een cent op zak voel je dat zoo erg!Maar de kunstenaar behoort nu een maal tot een ras, dat wel dreigt uit te sterven, maar het niet doet! Met bijna legendarische volharding werpen zy zich weer achter hun ezels, respectievelijk schryfmachines, klei. muziekpapier of voetlicht. Maar by Karei Lodder hadden deze opdxacht- looze jaren zyn talent verminkt en hem tot een toestand van apathie gebracht. Hy schilderde nog, omdat zyn hand automa tische zwaaibe we gingen maakte, maar het „vuur" was eruit en de verf zat erop! Zoo ook vandaag: Het klokhuis van den laatsten appel van zyn stilleven had hy met een mistroostigen zwaai in den hoek van zyn hok gespuwd en wezenloos staarde hy naar den wand, waarop met halfuitgewischte letters de datum van zyn laatste opdracht stond ge schreven. Na twee jaar was daaromheen een rouw krans gekomen en zoo vormde dit een sinister aandenken. Op den verjaardag van het groote feit werd de krans wat opgekalefaterd Plotseling.met een bruusk gebaar, smeel Karei palet en kwasten neer en stiet den ezel met een gevoel van walging van zich af. De werkeiykheld, die hem een paar uur in verge telheid ontslipt was, drong zich brutaal aan hem op. Geluiden stormden op hem af, het zonlicht scheen feller door de gebarsten, bezoedelde ruit. Gejengel van draaimolens, vermengd met knallen van den ..kop van jut" deden hem her inneren, dat op de markt de kermis al reeds twee dagen ln vollen gang was. Met een resoluut gebaar gooide Lodder het haar uit zyn oogen. stopte demonstratief zyn -handen in de véél te wyde broek en daalde half vallend cn struikelend in het donker de smalle wenteltrap af Bulten gekomen ademde hy diep, liep angst vallig de zonzyde van de straat volgend, ln de richting van het feestgejoel. Weldra bereikte hem de geur van versch gebakken poffertjes en gleed zyn troebele' oog over verrukkelyke zuurstokken en gekleurde balletjes. Zyn maag gaf hem een vernhnlgan kneep en met ongekende snelheid verwijderde hy zich van dit lustoord. Plots echterhoe het kwam ls nóf een raadselbevond Karei zich temidden van een groep Jongelui, die luid lachend en wild zwaaiend ringen om allerlei heerlijkheden trachtten te wei-pen; flesschen wyn, odeur, bon bons en wat dies meer zy. ..Eèn stuiver maar. één stuiver de worp!!* klonk het in zyn oor, en toenals eon blik semschicht schoot er een Idee door zyn hoofd, een verlossend, geniaal idee. In koortsachtige haast werkte Lodder aichlof uit de menschenmassa en rende naar huis, niet den aonnigsten. maar den vlugsten weg kiezend. Hy wentelde zich klepperend en ratelend om hoog. stortte zyn hok binnen cn begon als een razende alle losse lysten en doeken, die hy in de gauwigheid maar kon vinden te verzamelen. Het volgend oogenblik had de ringenman een geduchte concurrent gekregen! Ryen dik verdrong men zich om den Bonder- ling, waar je voor een dubbeltje een iy«t om een schilderij mocht gooien. Dat was nog ééns goedkooper dan in een kunstzaak!! Paste de hjsfc, dan was het geheel Je eigen dom! Lodders ryke tyd brak aan.... (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) AMSTERDAM, 15 September* Gezien de zeer vaste houding van de Amster- damsche effectenbeurs voor tal van fondsen bestond tydelyk zelfs een zeer willige stem ming - gedurende de achter ons liggende beurs- week. is het geen wonder, wanneer de noteerin gen een neiging vertoonden tot terugloopen. Dit was vandaag het geval, aangezien be houdens een enkele uitzondering het koers- pell van de vooraanstaande aandeelen over de geheele linie lager was. By opening heerschte er nog een vry vaste stemming, maar nadat de eerste noteeringen bekend geworden waren, kwamen vry veel ver kooporders naar voren. De handel droeg een zeer levendig karakter. In tal van rubrieken handelde men vry wel zon der uitzondering in procenten. Fracties van punten werden verwaarloosd. In het centrum der belangstelling stonden Rubberaandeelen en Suikerwaarden. Amsterdam Rubber openden op een koers van 322%maar moest later dit niveau prysgeven. Met een noteering van 318 pet. tot 320 pot. werd ulteindeiyk niet veel beneden den koers van Zaterdag gehandeld. Bandar Rubber werd iets hooger geadvi seerd. Dell Batavia daarentegen was met 268 na een opening op 273 een achttal pro centen lager. Aanvankeiyk willig waren Majanglanden met een openingskoers op 138%%. Onder beur» volgde een daling tot 130%. Van Suikeraandee- len opendenen H.V.A.'s wel nog iets boven de 500% maar dit niveau bleef al spoedig niet behouden. De noeering daalde tot 495%, om te gen het einde van den middag weer tot 498% op te loopen. Ver. Vorstenlanden bleven met 145% nauweiyks pryshoudend. Tabakken waren onregelmatig. Deli Batavia kon een openingskoers van 287% niet behouden en daalde tot 280%. Deli Maatschappij liep terug van 317% tot 313%. Olies lagen aanvankeiyk zeer willig in de markt. Hier werd een openingakoers van 338% verkregen, zynde byna 10 punten beneden den slotkoers van Zaterdag. Winstnemingen drukten hier de noteering om laag. zoodat later op den middag nog slechts iets boven de 330 pet. werd gehandeld. Vry vast waren heden wederom Indische bankaandeelen. Bepaald willig waren Nederl.- Indische Bank met een 15 pet. hoogeren koers op 163 pet. Iets lager was de stemming voor Industrleele fondsen. Aku's werden met 155% een fractie la ger afgedaan, evenals van Berkei op 108%. Uni levers bleven pryshoudend, terwyi Philips met 285aan dén Iets lageren kant waren. De Scheepvaartmarkt was de handel bywy- len zeer levendig. Vry groote po6ten verwissel den hier van eigenaar. De meeste fondsen open den goed pryshoudend. maar moesten zich troosten. Holland Amerika Lyn noteerden ieta later in den middag toch eenig verlies ge- boven de 150%. Java China Japan daalden tot 170%. Booten daalden tien punten tot 198%-. Scheepvaartunies waren met 220% nauweiyks pryshoudend. Op de obligatlemarkt waren Nederlandsche staats fondsen, zoowel de nieuwere als oudere emis sies. een fractie hooger. Prolongatie 21/4 pCt. (AHP.). HENEER DINGES 20RGT VOOR BRANDSTOF BOSKOOP, 13 Sept. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Veiling. Rozen per boa: Briarcllf 7010 ct.; Triumph 4866 ct.; Dorua Rykers 80 ct.; Pcchtold 7090 ct.; Butterfly 67— 90 ct.; Beter Tlme8 5060 ct.; Queen Mary 49— 70 ct.; Edith Helen 80 ct.; Hadley f. 1.801.90; Plorex f. 0.901.20; Roaalandla f. 0.901.20; Gol den Ophelia 50 ct.; Else Poulaen 4686 ct.; Vier. landen 74 ct.; August Noach 3652 ct.; Oem. rozen 2634 ct.; Diversen per bos: Clematis Durandl 2841 ct.; Idem Mevr. le Coultre 140 ct.; Idem Prins Hen drik f. 0.90—1.10; Lelies 30—40 ct.; Dahlia's ln soorten 817 ct.; Chrysanthen. gr. bloemig f. 1.101.40; idem tros 1728 ct.; Physalis Fran- cetti 15—25 ct. HONSELERSDIJK. 13 Sept. Groeutenvelling* Export: Alicante 50; champion 5265; Colman 65; tomaten 16; bonken 12; snyboonen 12; pronk 10 ct. per kilo; netmeloenon 22—80 per stuk. komkommers 13.50, A 11. B 8.50, C 5.50 per 100. KATWIJK A. D. RIJN. 13 Sept.— Groenten- velling: Bloemkool I f. 11.6012; Idem II f. 7.40 f.9; per 100 kg. Roode Kool f. 3.40—3.50; Gele Kool i 3 303.50: Groene Kool f.3 50; per 100 bos, Bospeen f. 5 106; Uien f. 4.404.50; Wasch- peen f. 5.506; Kroten f. 34. NAALDWIJK. 18 Sept. Mlddenprljs Westl. Vei lingen: Tomaten 16; oonken 912: nliciinte 50; golden champion 50—35, Co'man 65; Snijboonen 12; pronkboonen 10 ct. pe- kilo; necmcloouen 2230: 2e 311 per stuk; Toma;en afw. 4 12.80 per 100 kilo. komkommers 13 50; A 11; B 8.50; C 5.50 per 100. Redactie-staf: B W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en 8porfc; J Brouwer, Stadsnieuws; Thu J. Hanneme. Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3