AKKERTJES 'Am, LEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 15 September 1941 Ds. H. J. Mispelblom Beyer PHILIPS Nieuwe Radio Gramofoon Verduisteren: 19.56 uur 7.15 uur IN/1 IN LETTEREN .J KERK- EN SCH00LNIEUWS Het Nederlandsche Radio- Muziekfeest le Hilversum VRAGENRUBRIEK RADIO BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten Binnenland Het 25-jarig bestaan van de Jaarbeurs Buitenland INTREDE BIJ DE REMONSTR. GEREF. GEMEENTE TE ROTTERDAM. Zondagmorgen heeft ds. H. J. Mispelblom Beyer, overgekomen van hier, in het kerkgebouw aan den Westersingel te Rotterdam zijn intrede gedaan bij de Remonstr. Geref. Gemeente aldaar. Dr. P. D. Tjalsma uit Rotterdam, leidde hem in. Deze herinnerde er aan, dat het bijna een vol jaar geleden Is, dat men in deze kerk afscheid nam van ds. G. J. Hoenderdaal, wiens opvolger thans gereed staat zijn arbeid voort te zetten. Het is geen gemakkelijk jaar voor de gemeente geweest. Gelukkig mocht de dienst in onze kerk ongeschonden bewaard blijven, zoo vervolgde spr., hetgeen niet wegneemt, dat wij ons hartelijk verheugen, dat we thans ds. Mispelblom Beyer mogen inleiden. Het is een goede gewoonte, dat in een dienst als deze bevestiger en nieuwe leeraar zich niet verliezen in bijzonderheden, doch probeeren af te steken naar het eene cen trale, waarom het gaat. Daarom koos spr. dan ook als tekst van zijn bevestigingspredikantie Romeinen 1 vers 16; „Want ik schaam mij des Evangeliesv an Christus niet; want het is een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk die ge looft". Hierna richtte spr. een persoonlijk woord tot ds. Mispelblom Beyer, waarin hij o.m. uiting gaf aan zyn meening, dat de nieuwe leeraar in deze gemeente op zijn plaats is. Gij zljt een mensch met een open blik, met een frisschen kijk op de werkelijkheid, aldus spr. Gij hebt altijd begeerd de werkelijkheid te doorgronden. Maar boven alles uit weet gij ook, wat geloof, hoop en liefde is. Vervolgens hield ds. Mispelblom Beyer zijn intreepredikatie naar aanleiding van Johannes 16 vers 33: „Deze dingen heb ik tot u gesproken, opdat gij in mij vrede hebt. In de wereld zult gij verdrukking hebben; maar hebt goeden moed, ik heb de wereld overwonnen". Na de preek hield ds. Mispelblom Beyer de gebruikelijke toespraken, waarin hij o.m. tot de gemeente zeide: gij begrijpt en zult het kunnen plaatsen, dat mijn hart nog in Leiden is. Hier heb ik bijna 7 jaar op de allerprettigste wijze mogen werken. Dit zal hier in Rotterdam nog moeten groeien. AJs wij ons echter geworteld weten in het Evangelie, dan weet ik, dat het goed zal worden voor u en voor mij. Hierna heeft ds. W. J. Wegerif, Remonstr. predikant te Rotterdam, in een welkomstwoord zijn blijdschap er over uitgesproken, dat de predikantebezetting in deze gemeente weder voltallig is. Voorts uitte spr., mede namens de gemeente, zijn erkentelijkheid jegens de Leidsche gemeente, dat deze destijds dr. Tjalsma en thans ds. Mispelblom Beyer aan Rotterdam heeft willen afstaan. De burgemeester van Rotterdam, mr, P. J. Oud, woonde dezen dienst bij. Een wonder van geluld, zal spoedig uitver kocht zijn - Nog uit voorraad leverbaar I PRIJS 544 GULDEN. H. G. VAN LUIJKEN Thans: BREESTRAAT 97, hoek Koorsteeg Telefoon 20035. 2697 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving. Firma H. van der Loo, Voorstraat 6-8, Noord- wijk. Carrier-, wagenbouw, landbouw- en tuin gereedschappen, enz. Eigenaar C. J. van Tilburg, Noordwijk (Hu- welijksche Voorwaarden). Wijziging. A. van den Ouweelen. Het Haardenadres, Hooigracht 106. Handel in haarden, kachels, sanitair, huish. art. enz. Bovengenoemde zaak is per 1 Mei 1941 omge zet in een vennootschap onder firma onder den naam: A. van den Ouweelen en Zoon (Beper kende Bepalingen). Vennooten: A. van den Ouweelen en J. A. van den Ouweelen, Lelden. OPENING TENTOONSTELLING IN „PRO ARTE". Na geruimen tijd gesloten te zijn geweest, werd hedenmiddag de tentoonstellingszaal „Pro Arte" tegenover het Stadhuis weer geopend. De heer N. J. Swierstra voerde hierbij het woord. Na gewezen te hebben op de gunstige veran deringen, welke in het interieur zijn aange bracht, wees hij in korte trekken op de ver diensten der exposanten: den jongen, veelbe- lovenden Groninger schilder Rem Watjes, de fijne statie, het romantisch-religieus sentiment dat mej. Gertrud Januszewski in haar uiterst fraaie werk openbaart, n.l. in de in Holland bijna vergeten kunst der schaarsnede. waarin eenmaal Anna Maria Schuurman uitblonk; mej. Kuster, onderneemster der kunstzaal, schilderes en hier uitkomend met een aantal even sterke als gevoelige plastieken en ten slotte de pottenbakker Zaalberg, wiens aardewerk door vorm en kleur te Leiden populair is en die hier uitkomt met een aantal unica. In een korte beschouwing komen we op een en ander terug. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar de Brandweerkazerne. Een groot aantal Mathesianen was Zaterdag middag j.l. bijeen in de Politie-brandweerka zerne aan de Langebrug. Inspecteur Dijkstra ontving het gezelschap en leidde het rond langs de verschillende brandweer- en ladderwagens die, evenals de vele andere hulpwerktuigen, in de ruime ga rage zijn opgesteld. Uitvoerig besprak de heer Dijkstra de maat regelen, die direct na het brandsignaal en tij dens de blusschingswerkzaamheden worden ge nomen. Het werd hierdoor den excursisten dui delijk hoe een dergelijke dienst tot in de punt jes moet zijn georganiseerd wil men kunnen spreken van een goed functioneerend brand weerapparaat. Aan het einde van deze interessante excursie spraken de heer M. v. Zwieten de Blom en de V. v. M.-voorzitter, de heer J. Freeke, woordeji van dank tot den heer Dijkstra. EENJARIG BESTAAN VAN „DE INSTUIF". Zaterdagavond is oji geanimeerde wijze het éénjarig bestaan herdacht van „De Instuif", het gezellige zaaltje naast het Trianon-theater, dat verleden jaar een algeheele en zeer ge slaagde transformatie onderging. Er was voor deze gelegenheid een feestelijk cabaretprogramma samengesteld, dat met een geestig woord ingeleid werd door den bekenden Weenschen stemmingsviolist Eugen Schafranck. die met zijn gemoedelijke praatjes ook de sfeer gedurende het verdere verloop van den avond stimuleerde. Voorts verleende Vera van Haefte medewerking met Duitsche en Fiansche liede ren, waarbjj Max van de Waag haar goeden cabaretzang accompagneerde, terwijl tevens het muzikale tweetal Truus en Jeanne Curman lof felijk tweehandig den vleugel bespeelde en op humoristische wijze acteerde, waarbij zij zich ook als uitstekende danseressen ontpopten. Zoo bestond er op dezen avond veel genoeg lijke variatie, die door de talrijke bezoekers ten zeerste op prijs gesteld werd. Een herdenking dus. waarop de directie met tevredenheid kan terugzien! van hedenavond tot morgenochtend De maan gaat vanmiddag te 16.36 uur onder. DE GEVAARLIJKE DUISTERNIS. Zaterdagavond is de 64-jarige N. F., wonende in de Vestestraat, aan het einde van 'de Jan- vossensteeg in de duisternis in het. water van den Oude-Singel geloopen. Ondanks pogingen om den drenkeling op te duiken, duurde het ongeveer drie kwartier voor men er ln was geslaagd het slachtoffer op den wal te halen, zoodat de levensgeesten reeds ge weken waren. Pogingen om door kunstmatige ademhaling het leven wederom op te wekken, bleven helaas zonder resultaat. Het stoffelijk ovoerschot van het slachtoffer is overgebracht naar het Politiebureau. Zaterdagavond is op den Apothekersdijk de 30-jarige C. A. van L. tengevolge van de duis ternis te water geraakt, hetgeen gisteravond de 37-jarige mej. C. B. aan den Oude-Singel over kwam, Beiden konden door handreiking op het droge worden geholpen. SPEELTUIN VER. „OOSTERKWARTIER". Geslaagd tuinfeest. Zaterdagmiddag hebben de kinderen der Speeltuinver. „Oosterkwartier" op het sport terrein aan den Z.W. Singel feest gevierd. Om even halfdrie nam de voorzitter, de heer Vijl- brief het woord en riep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. betreurde het dat het tuinfeest niet op eigen terrein gevierd kon worden, maar dit was onmogelijk doordat er niet voldoende zitplaatsen waren. Spr. heette de vertegenwoordigers van Wester-, Noorder- en Zuiderkwartier alsmede de oudercommissie har telijk welkom. Nadat spr. allen jongens en meis jes een prettigen middag had toegewenscht, na men de spelen een aanvang. De prijzen werden als volgt, gewonnen: Evenwichtspel: le pr. Annie van Egmond; 2e Annietje van Egmond; 3e Cobi Ginjaar. Waschophangen: le pr, Rie Penseel; 2e Jan- nie Does. Korfballen: le Nico Webbers; 2e Geertje Piket. Balwerpen: le Jan Neute boom; 2e Kor Kikkert. Vèrsprlngen: le Kees Schouten; 2e Jan Wolring. Kaartjes koopen: le Koos Slechtenhorst2e Gerard Does; 3e Kees Broekhof. Touwtje springen: le Greta Stensen; 2e Hennie van Reyn; 3e Allie Briër. Blokjes rapen: le Trientje v. d. Lin den; 2e Rietje Flippo; 3e Ada Nekkelman. Hindernis loopen: le Jan Welling; 2e Kees Zierikzee; 3e Hennie Verwer. Eierloopen: le Koba Neuteboom; 2e Greta Meijers; 3e Rietje Dijkhuizen. JEUGDVEREENIGING „D.V.V.". Gistermiddag heeft onder groote belangstel ling in „Oud-Hortuszicht" de installatie plaats gevonden van patrouilleleidsters en -leiders van de jeugdvereerüging „D.V.V.". De patrouilleleidster Janny Koet hield een toespraak. Na de installatie werden een lintenspel onder leiding van mej. N. Ju en volksdansjes onder leiding van mej. Van Klaveren op verdienste lijke wijze uitgevoerd. Na afloop volgden een maaltijd in het jeugd huis aan de Langebrug en een feestavond. ned. iierv. kerk. Beroepen te De Bilt ds. H. J, Groenewegen te Alblasserdam, te Hardegarijp ds. H. J. E. Caron te Deersum, Poppingawler en Irnsum. te Garnwerd (Gr.) ds. H. Sterringa te Etten (Geld.); te Franeker (toez.) (vacature dr. J. M. van Veen) ds. L. H. Ruitenberg te Beers en Jellum. Drietal te Kampen ds. J. D. Kleyne te Alk maar, ds. H. A. Labile te Wapenveld en ds. J. J., Poot te Ameide en Tienhoven. geref. kerken. Aangenomen naar Drachten (vacature ds. G. Staal) ds. J. A, Schep te Bussum. chr. geref. kerk. Tweetal te Zwolle ds. M. Holtrop te Hilver sum en ds. J. Hovius te Nieuwe Pekela. OPENINGSWOORD VAN PROF. DR. T. GOEDEWAAGEN. In zijn openingswoord van het gistermiddag in de B studio te Hilversum geopende Neder- landsch Radio-Muziekfeest, te Hilversum noem de prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het Departemept van Volksvoorlich- ing en Kunsten het verheugend, dat onze Ne derlandsche omroep, naast de gezonde ont spanning. in den vorm van lichte muziek, hoor spelen enz., waaraan iedereen behoefte heeft, regelmatig het werk onzer Nederlandsche mu sici in de huiskamers, doet weerklinken. Het muziekfeest, dat de omroep deze week organiseert, zal, naar spr. vertrouwt, in breeden kring belangstelling en liefde aan- kweeken voor deze edele en schoone kunst. Dfe muzikale gevoelens, welke in ons volk leefden en nog leven, zullen hierdoor wor den aangewakkerd, terwijl het voor spr. te vens een bewijs vormt, dat de omroep in het komende seizoen alle krachten in zal spannen om ons volk het beste op mu ziekgebied te bieden, wat maar eenigszins in zijn bereik ligt. In de pauze voerde het hoofd van de Afd. Muziek van het Departement, de heer Jan Go- verts, het woord. Spr. noemde o.a. de hedendaagsche Neder landsche muziek tot de voortreffelijkste, die er binnen of buiten Europa gecomponeerd wordt. Deze Nederlandsche muziekweek, zoo besloot de heer Goverte, zal slechte een begin zijn. Zoowel de omroep als de concertzaal zullen u voortaan bekend gaan maken mut de schep pingen van uw eigen landgenooten. Juist in dezen tijd moeten wij ons bezinnen op de groote cultuurwaarden, die wij Nederlanders zelf voort brengen. Talrijke autoriteiten, w.o. diverse kopstuk ken uit de muziek, radiomuziek en radiowe reld woonden de uitvoering van het program ma bij. CONCERTEN LEIDSCHE KUNSTKRING. Gedurende het seizoen 1941'42. Naar wij vernemen, zal ook de Leidsche Kunstkring" dit seizoen wederom op de Zon dagmiddagen een reeks concerten geven. De data zijn: 16 Nov. Marcelle Meyer (pia niste); 14 Dec. Thomas Magyar (violist, bege leiding Hans Schouwman); 11 Januari: Jo Vincent (begeleiding Theo v. d. Pas); 15 Febr.: George van Renesse pianist; 15 Maart: Jiri Straka (violist) (begeleiding Theo v. d. Pas); 19 April: Riele-Queling kwartet. D. B. te L. Bereiding van borstplaat. Be- noodlgdheden 100 gram gewone suiker, 100 gr. gezeefde poedersuiker, pl.m. V2 d.L. water, eenlge druppels escence of een scheutje kol'fie-extract of marasquin of 2 theelepeltjes cacao. Maak van een deegplank of tafel een gedeelte met koud water vochtig, houd de rest droog. Zet de gewone suiker met het water op en kook dit samen tot een dun stroopje, waarvan de laatste druppel, die van den lepel valt, ln een draadje trekt, Voeg een smaakje toe en daarna, onder sterk roeren, bil 1 of 2 lepels tegelijk, zooveel poe dersuiker. tot de bodem van de pan zichtbaar wordt bij bet roeren. Giet de massa, zoo snel mogeLijk in kleine hoeveelheden uit op het vochtige gedeelte der plank, laat de borstplaat even koud worden en verschuif ze vervolgens snel naar het droge gedeelte. Is de borstplaat te week om zc na het drogen te kunnen oplichten dan kan alles ln de pan worden geschept. Iets kokend water erop gegoten en de massa weer tot stroopdikte worden Ingekookt. De dubbele hoe- f/eelheld poedersuiker moet dan worden toege voegd. Bij chocoladeborstplaat moet de cacao dadelijk meekoken. Wrijf voor het maken van borstplaat ln vor men een blikken rand aan den binnenkant goed in met boter. Leg hem op een vochtig gemaakte tafel of plank, vul den rand 3/4 cM. hoog en laat de borstplaat bijna koud worden. Kook het stroopje van suiker en water wat dikker ln dan de eerste soort. H. P. D. te L. U kunt roesten alleen tegengaan door onmid dellijke reiniging-na het gebruik en geregeld schoonhouden bij nlet-gebruik. W. F. R. te L. Op een vleeschbon kunt U 50 gram vleesch verkrijgen* waarin 10 gram been begrepen mag zijn. Óp een vleeschwaren bon kunt U één rantsoen vleeschwaren koopen; een rantsoen vleeschwaren varieert, afhankelijk van de soort, van 75 tot 150 gram. bederf! het beste 'humeur! Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel- )Hpg, noch in hun gemakke- lijk in te nemen ronden vorm. Oo elk "AKERTJE" staal 't "AKKER"-merk: Uwgarantiel tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. 2679 (Ingez. Med.) VOOR DINSDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gr.muz. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gr.muz. 7.45 Och tendgymnastiek - 8.00 BNO: Nieuwsberichten - 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Grmuz. - 9.15 Voor de hulsvrouw - 9 25 Gr.muz. - 10.00 Concertgebouworkest (opn.) - 11.00 Declamatie - 11.20 Viool en plano - 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest - 12.25 Het kwartier van den Arbeid - 12 40 Almanak - 12.45 BNO.; Nieuws- en econo mische berichten - 1.00 Zang met pianobegelei ding - 1.30 De Melodlsten (opn.) - 2.15 Omroep orkest en solisten (opn.) - 3.15 Gr.muz. - 3.30 Piano, cello en klarinet - 4.00 Bijbellezing 4 20 Gr.muz. - 4.45 Voor de jeugd - 5 15 BNO. Nleuws- economische en beursber. - 5.30 Orgelconcert - 6 00 Luchtvaartcursus - 6.15 Otto Hendriks en ziin orkest en zang met pianobegeleiding - 7.00 Actueel halfuurtje - 7.30 Zang met pianobege leiding - 7.50 Causerie „De Hollandsche viool- makers" (met muz. Illustratie) - 8.15 „Een Sere nade in Sint Jansnacht", komisch zangspel - 9.00 Planoduetten - 9.15 Voor den boer - 9.30 Gr.muz. - 9.45 BNO.: Nieuwsberichten - 10,0010.15 BNO. Enelsche uitz,: „Economic News from Holland Hilversum II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilver sum I - 8.00 ENO: Nleuwsber.. - 8.15 Gr.muz. - 10.20 Planovoordracht - 10.40 Voordracht - 1100 Salonorkest - 12.00 Declamatie - 12.15 Ensemble Jonny Kroon - 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche ber. - 1.00 Boyd Bachman en zijn orkest en gr.muz. - 2.00 Musette-orkest en Solist, Schram- melkwartet en soliste en het ensemble Bandi Balogh - 3.30 Voor de zieken - 4.00 „De muziek kunst der Hindoes, causerie (met muzikale Illus tratie) - 4.30 Gr.muz. - 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten - 5.30 De Roman cers en solist - 6.15 Boekbespreking - 6.30 Klaas van Beeck en ztfn orkest - 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) - 7.00 Actueel halfuurtje - 7.30 Grjnuz. - 7 40 Reportage - 8.00 Radlotooneel 9.00 Gr muz - 9.30 Voor de vrouw 9.45 BNO: Nleuwsber. - 10.00 Avondwljdlng 10.0510.20 Politiek weekpraatje (opn.). GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Dinsdag 16 September, le programma: 6.45—22.15 Hilversum I; 22.15— 24.00: Duitsch programma. 2de programma: 6.45—22.15: Hilversum II; 22.15 —23.00: Programma uitsluitend voor aangeslote nen bij de Radio Centrales 23.0024.00: Duitsch programma. 3de en 4de programma: 6 45—24.00: Duitsch programma. ER WORDT EEN GEDENKTEEKEN OPGERICHT. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft Za terdagmiddag ter gelegenheid van het 25- Jarig bestaan van de jaarbeurs, dat dit jaar wordt herdacht in den nieuwen stadsschouw burg de deelnemers van de jaarbeurs ontvan gen. De burgemeester, mr. dr. Ter Pelkwijk, be groette de deelnemers en sprak hartelijke en waardeerende woorden tot den raad van be heer en de deelnemers en herinnerde aan den nieuwen band, die gedurende het afgeloopen 25-jarig tijdvak tusschen de gemeente en de jaarbeurs heeft bestaan. Spr. vond het een ge lukkige gedachte, dat uit de deelnemers zich een commissie had gevormd om den raad van beheer ter gelegenheid van het zilveren jubi leum dezen middag een huldeblijk aan te bie den. De heer mr. S. Prins Dzn., uit Bloemen- daal heeft als voorzitter van de commissie den raad van beheer hulde gebracht en er op ge wezen, dat de deelnemers de gastvrije houding van de gemeente Utrecht steeds bijzonder heb ben gewaardeerd. Voor het nageslacht zal de dank der deel nemers aldus spr: bewaard moeten blijven. Spr. stelde den raad van beheer voor, de toezegging te aanvaarden voor de tot stand- koming van een uiterlijk gedenkteeken, Het monumentale beeld dat een blij vende getuigenis zal afleggen van den dank der deelnemers zal in onderling overleg, door een nader aan te wijzen kunstenaar worden vervaardigd en kan geplaatst wor den, hetzij vóór, hetzij tegen de jaarbeurs gebouwen en evenueel later, als het geheele gebouwencomplex zal zijn voltooid, op het midden van het historische plein, „Het Vre- denburg". Dr. Fentener van Vlisslngen aanvaardde als voorzitter van den raad van beheer de toe zegging van dit geschenk der deelnemers. GEBOREN: Johanna dr. van J. Rietkerken en J. Jansen. ONDERTROUWD: A. Faas jm. 25 jr en G C, Verwoerd jd. 20 jr. - W. J. Plket jm. 26 Jr. en K. Huner jd. 21 jr. OVERLEDEN: C. G. Keijzer m., 53 Jr. Teekeningen F. Wagner. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier De Oproep 4. Een dappere eenden-generaal had om een onderhoud verzocht met den koning der Rode Bosmieren. Ei waren namelijk verschrikkelijke dingen gebeurd in het Eendenrijk. Een grote bende sluipwespen had de vreedzame eenden aangevallen en toen dit zich een paar maal had voorgedaan, was het eendenleger er op uitgetrokken om die brutale sluipwespen eens en voor goed te leren, dat dat zo maar niet kon gebeuren ln het Eendenrijk! Maar toen- was het ongelooflijke gebeurd. Het legei had moeten vluchten, vele dappere een den waren gesneuveld en de rest hac zich alleen kunnen redden door op dt vlucht te slaan. En nu zaten de een den-generaals met hun poten in de veren en wisten niets anders te doen, dan de Rode Bosmieren om hulp te /ragen De koning liet direct de voor naamste officieren bij zich komen om te beraadslagen, wat er precies, zou moeten gebeuren. En toen vertelde ln- •ens één der officieren, hoe hij in de loop van de morgen een soldaat hac moeten straffen, omdat hij zijn post ïad verlaten. En hij meende zich te ïerinneren. dat deze mier lets had verteld over een sluipwesp! Direct werd darrabas uit de kerker gehaald en vooi ien koning geleld om te vertellen, wat iem precies was overkomen. Barrabas deed zijn verslag en alle aanwezigen luisterden vol aandacht. Druk werd er toch beraadslaagd en allen vonden, dat Barrabas de leiding op zich moest ne men. Alles was tneens veranderd: zijn straf werd hem kwijtgescholden, hij mocht ten strijde trekken tegen den ontvoerder van Li via, zijn kleine vlin der. Zijn ogen straalden van moed en ondernemingsgeest. Hij liet den eenden- generaal alles vertellen over zijn ver geefse strijd tegen de brutale wespen Weg was Barrabas' droefheid, nu kon hij z'n moed en dapperheid tonen. Hij was er trots op. dat de koning hem de leiding toevertrouwde En die nacht nog galmde de grote gong een oproep door het ganse Mierenrijk om zich te ver zamelen en ten strijde te trekken OPROEP VAN SERVISCHEN MINISTER PRESIDENT. De Servische minister-president Neditsj heeft via de radio opnieuw een oproep gericht tot het Servische volk. mede te werken aan de be strijding van communistische benden. De re geering houdt het voor haar grootste nationale taak, zoo zeide Neditsj, de kern van het Ser vische volk voor den ondergang te vrijwaren. De regeering doet op iedereen zonder uitzonde ring een beroep, zijn plicht te doen jegens het vaderland. De regeering staat buiten en boven elke politieke partij, haar streven is er slechte op gericht Servië te beschermen. Ten slotte stelde de minister-president een termijn vast tot 17 September. Wie van de weerspannigen dan in zijn verblijfplaats zal zijn teruggekeerd en zich niet aan overtredingen zal hebben schuldig gemaakt, zal niet ter verantwoording geroepen worden. Degenen echter, die geen gevolg geven aan dezen laatsten oproep, zullen door het Ser vische volk- vernietigd worden, in het bewust zijn. dat met hun ondergang het volk zelf gered wordt. (D.N.B.). KEULSCHE NAJAARSBEURS GEOPEND. Gistermorgen heeft de Keulsche najaarsbeurs haar deuren geopend. Hoewel het beeld van deze beurs vergeleken met de vorige niet ver anderd is, töch~komt deze vierde Keulsche beurs in oorlogstijd een andere beteekenis toe. Vroe ger was het voornaamste doel van de tentoon stellingen verkoopen en aankoopen tot stand te brengen, thans is het voornaamste doel het contact tusschen koopers en verkoopers te hand haven en deze najaarsbeurs te gebruiken om de wenschen der koopers te leeren kennen. De beteekenis, welke men in de Westelijke nabuurlanden aan deze Keulsche najaarsbeurs hecht, komt niet alleen tot uiting in de groote deelneming van Nederland en België, welke landen zich niet beperkt hebben tot het ten toonstellen van gemeenschappelijke inzendin gen, doch ook in het feit, dat een groot aantal Belgische en Nederlandsche exposanten deze gelegenheid heeft benut om de producten van hun talrijke industrieën in grooteren kring bekendheid te doen verwerven. Reeds den eersten ochtend heerschte op het groote terrein van de najaarsbeurs drukte, het geen voldoende bewijst, dat de Keulsche na jaarsbeurs niets van haar aantrekkingskracht heeft verloren. (D.N.B.) TANNER OVER FINLANDS STRIJD TEGEN DE BOLSJEWISTEN. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, heeft te Waasa een rede gehouden, waarin hij de in het buitenland verspreide ge ruchten over beweerde voornemens van Finland om een afzonderlijken vrede met de sovjetunie ite sluiten tegensprak. De buitenlandsche radio en de buitenlandsche bladen verspreiden geruchten, volgens welke Finland groote verliezen in den oorlog geleden heeft en het volk oorlogsmoede is. De bedoeling van deze geruchten is duidelijk. Men probeert een versplintering te veroorzaken, om de mili- t-aire positie der sovjets te verlichten. Het spreekt vanzelf, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Door geen enkele instantie in Finland worden vredesonderhande lingen gevoerd. Het is aan geèn twijfel onder hevig. dat de sovjet-unie den oorlog tegen Duitechland zal verliezen (D.N.B.). VERKLARING VAN LAVAL. De voormalige Fransche minister-president, Pierre Laval heeft na zijn genezing van den op hem gepleegden aanslag tegenover den verte genwoordiger van United Press eèn verklaring afgelegd, waarin hij betoogde dat de vele brie ven en andere blijken van deelneming, welke hem hebben bereikt, voor hem een bewijs van vertrouwen in zijn werk beteekenen en tevens een aansporing Inhouden om zijn inspanning ten bate van zijn land met verdubbelde kracht voort te zetten. Men heeft gezegd, aldus Laval, dat degene, die op mij schoot, heeft willen demonstreeren tegen de samenwerking met Duitschland. De samenwerking met Duitechland is echter een materieel© en politieke, een economische en militaire voorwaarde voor het behoud van Frankrijk en zijn koloniaal rijk. Men moet de toekomst vastberaden tegemoet zien, zoo ver volgde Laval en streven naar een duurzamen vrede, waarbij alle gevoelens van haat zijn uit gesloten. Dez? vrede kan alleen het gevolg zijn van een politiek van goede verhouding met Duitschland, terwijl Frankrijk in de toekomst een van de voornaamste steunpilaren van het nieuwe Europa zal zijn, aldus besloot Laval. (D.NJB.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2