SANATOGEN LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 12 September 1941 r KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERSCHTEN Binnenland De distributie Zij zijn allen een 8-7-6-0-0 Buitenland Oproep van Hitier Rede van Lindbergh Stadsnieuws i Sanatogen is geen kalmeerend middel, maar een voedsel voor de zenuwen -,het maakt Uw zenuwen gezond en sterk. Duitschland strijdt voor Europa Duiisch weermachtsbericht Uit de Omstreken Onze Bonnenlijst v.J Italiaansch Weermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Voor de week van Zondag 14 tot en met Za terdag 20 September zijn als nieuwe bonnen aangewezen: 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 K.G. aardappelen. Bon 33 voor eieren blijft geldig tot en met 20 September. DE BONAANWIJZING VOOR KAAS. Er worden geen eierbonnen meer aangewezen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsschertj maakt bekend, dat in den vervolge, evenals bi) bloem e.d. het geval is, per periode van vier weken, vier bonnen zullen worden aangewezen, welke elke recht ge ven op het koopen van 100 gr. kaas. Aangezien bon „34 kaas" reeds voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October is geldig ver klaard, worden thans nog drie bonnen voor kaas aangewezen, welke eveneens tot en met 4 October a.s. geldig blijven. In verband met het bovenstaande is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 4 October as. de met „35 kaas", „36 kaas" en „37 kaas" gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het uiteraard in vele gevallen voor de winkeliers niet mogelijk zal zijn, in het begin van de distributieperiode op alle bonnen de verelschte hoeveelheid kaas af te leveren. Onlangs werd er reeds op gewezen, dat in verband met de wegens de slechte veevoeder- positie onvermijdelijke inkrimping van den pluimveestapel te weinig eieren beschikbaar zouden komen om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden en dat het moment, waarop de distributie gestaakt zou moeten wor- dejn, in het zicht kwam. Dit moment is thans gekomen. De eieren, die nog beschikbaar ko men, zullen in de eerste plaats worden bestemd voor ziekenhuizen en zieken. Overschotten, die hiervoor niet dadelijk noodig zijn, zullen voor- loopig worden opgeslagen en worden bestemd voor bijzondere instellingen en bijzondere om standigheden. Er wordt een regeling voorbereid om de voor ziening der zieken, ook straks, wanneer de in krimping van den pluimveestapel haar beslag zal hebben gekregen en de eierproductle nog verder gedaald zal zijn, zoo goed mogelijk in de hand te hebben. GEEN REGEERINGSCOMMISSARISSEN MEER. Uitzonderingstoestand opgeheven door verordening 152. Naar wij vernemen is de uitzonderingstoe stand krachtens welke verschillende gemeen ten, die ingevolge de verordening no. 36/41 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende buitengewone maat regelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied, een regearingscommissaris kregen toe gewezen, door par. 32, lid 2 der verordening no 152/41 (achtste verordening betreffende bij zondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied) opgeheven. De verordening no. 152 im mers stelt de bevoegdheden, die vroeger toe kwamen aan den gemeenteraad en aan het col lege van B. en W.. In handen van den burge meester. Dit is evenzeer van toepassing op de vroegere regeerlngscommissarissen. Hieruit volgt dus, dat genoemde uitzonde ringstoestand is opgeheven voor alle gemeenten, die een regeeringscommlssaris kregen toegewe zen, namelijk Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Maassluis. De regeerlngscommissarissen, wel ke vroeger ln leder geval tegelijkertijd tot bur gemeester benoemd werden, fungeeren nu nog slechts als burgemeester. Beroepen bij de Chr. Oer. Kerk te Sassen- helm: ds. Visser te Dordrecht. Op het tweetal der Ger. Gem. te Llsse zün geplaatst ds. W. L. Lamaln toe Rotterdam-Zuid en ds. J. v. d. Berg te Krabbendljke. Op de slagvelden zijn alle gewonden een. Daar wordt niet gevraagd, wie is vriend en wie is vijand. Daar wordt slechts gevraagd, hoe is dit menschenleven te redden. En als het gaat om het redden van een menschenleven. dan ls het beste nog maar net goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg ge handeld worden. Vandaar ook, dat de Nederlandsche ambu lance, die naar het Oostfront gaat, xle beste moet worden, die ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor noodig. Uw bijdrage zal zeker ook een steentje bij dragen aan het tot stand komen van deze ambulance. Stort haar nog heden op girorekening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De Fuehrer heeft den volgenden oproep om trent de oorlogswinterhulp van het Duiteche volk In 1941'42 uitgevaardigd: Voor de negende maal roep ik het Duitsche volk op. zijn vrijwillige offer voor de winterhulp te brengen. In een gigantische worsteling strijdt in deze historische dagen onze weermacht voor zijn of nlet-zijn van de Duitsche natie, ja, bo vendien voor de instandhouding van Europa, dat sedert duizenden jaren.de menschheid cul tuur en beschaving heeft geschonken en dit in de toekomst weer moet'doen. Zooals destijds in het binnenland, zoo hebben zich in de ons thans vijandige wereld het Jood- sche kapitalisme en het bolsjewisme vereenigd in het streven om het nationaal-soclalistische Duitsche rijk als een sterk bolwerk van dit nieuwe Europa te vernietigen en vooral ons volk uit te roeien. Sinds twee jaar stelt daarom de Duitsche sol daat zijn bloed en zijn leven in de waagschaal voor de bescherming van ons dierbaar vader land en ons volk. Thans strijdt hij in vereeni- ging met onze bondgenooten van het Noorde lijkste deel van Europa tot aan de oevers der Zwarte Zee tegen een vijand, die niet mensche- lijk is. doch slechts uit monsters bestaat. De successen van zijn offer aan bloed en zweet, aan zorgen en ontberingen zijn in de wereld geschiedenis ongehoord. Moge het Duitsche vaderland zich door zijn houding en zijn eigen offervaardigheid de heldendaden van deze zoner waard toonen. ZiJn zelfopoffering moet het wezen van onze nationaal-sociatistische volksgemeenschap in het binnenland bekrach tigen en zoodoende het front versterken door het besef, dat het geheele Duitsche volk er achter staat en zijn strijd derhalve niet ver- geefsch is. maar meehelpt aan de verwezenlij king van het groote natlonaal-socialistische ge meenschapsideaal. De wereld kan hieraan zien, dat front en vaderland in het Duitsche rijk een ln trouw bezworen eenheid vormen en derhalve onover winnelijk zijn. (D.NB.), AARDBEVING IN TURKIJE. Een dertig seconden durende aardbeving heeft zich gisterochtend voorgedaan ln de Turksche districten Erzingan, Bitlis en Van. In eenige dorpen werden bewoners gedood on der de puinen van instortende huizen, Er is ter stond hulp gezonden. Kolonel Lindbergh heeft volgens Associated Press voor het Comité American first een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de drie groepen, die bij de oorlogsophitsing in Amerika de leiding hebben, te weten de Engelschen. de Joden en de Amerikaansche regeering zelf, aan vankelijk het plan hebben gehad Amerika on der het mom van „verdediging" in den oorlog te brengen. De tweede stap, dien zij deden, was de poging om Amerika in den oorlog te betrekken zonder dat het Amerikaansche volk dit besefte. Daarna hebben zij geprobeerd incidenten te doen onstaan, die Amerika zouden dwingen aan den oorlog deel te nemen. Dergelijke inciden ten, die deelneming aan den oorlog voldoende zouden motiveeren, hebben tot dusver evenwel ontbroken ofschoon zij reeds merkbaar worden voorbereid. Lindbergh karakteriseerde Engeland's positie als „wanhopig". Engeland is niet sterk genoeg om een inval te doen op het vasteland van Europa en een oorlog te winnen, dien het Dultschland heeft verklaard. Engeland kan ook den oorlog in de lucht niet winnen, hoe veel vliegtuigen het ook uit Amerika krijgt. Zelfs deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog kan ter nauwernood wijziging brengen in de situatie. Als Engeland niet zoowel finan cieel als militair door de Ver. Staten was ge steund, hadden de Engelschen reeds maanden geleden stappen gedaan om tot vredesonder handelingen te komen. Lindbergh waarschuwde vèrvolgens de Jo den tegen een campagne voor deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, daar zij de eer sten zouden zijn, die de gevolgen daarvan te bespeuren zouden krijgen. Het is een groot ge vaar voor de Joden van Amerika, dat zij zoo veel belangen hebben bij film, pers en radio. Zoowel op deze gebieden als op de regeering der Vereenigde Staten zelf hebben zij grooten invloed. Lindbergh betoogde voorts, dat gebruik is ge maakt van de internationale situatie om aan Roosevelt een derden termijn als president te verzekeren. Van handhaving van den nationa- len crisistoestand is afhankelijk of Roosevelt aan de macht blijft. De regeering van Roosevelt is gevaarlijk, daar zJj met uitvluchten werkt. Terwijl zij aan het volk handhaving van den vrede belooft, heeft zij de Ver. Staten in feite aan den rand van den oorlog gebracht, ondanks de gegeven belof ten, dat het land bulten den oorlog zal worden gehouden. Zoodra de Engelschen, Joden en functionaris sen var Roosevelt een einde zouden maken aan hun oorlogsophitsing, bestaat er geenerlei ge vaar meer, dat de Vereenigde Staten in den oorlog verwikkeld zullen raken. Lindbergh deed vervolgens een aanval op de leen- en pachtwet, die overdraging van het meerendeel der productie van de bewapenings industrie der Vereenigde Staten aan Engeland behelst. Thans, twee jaar na het begin van den oorlog, hebben de Vereenigde Staten slechts eenige honderden vliegtuigen voor eigen doel einden ter beschikking, aldus spreker, die ver volgens het bewapeningsprogram van Amerika critiseerde daar dit in hoofdzaak uitgaat van oorlogvoering in Europa en niet van verdedi ging van Amerika. (D.N.B.) ONDERHOUD VAN ROOSEVELT MET OEMANSKY. In tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft president Roosevelt gisteren een onderhoud van ander half uur gehad niet den Sovjet-ambassadeur Oemansky. Na zijn vertrek van het Witte Huis verklaarde Huil, naar Associated Press meldt, dat het doel van de gedachtenwisseling is ge weest alle problemen, die betrekking hebben op de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie, te bespreken. De Amerikaansche missie voor de EngelschAmerikaansche—bolsjewistische con ferentie zal heden of morgen naar Moskou ver trekken. (D.NB.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. G. Verhoog, Doezastraat 10, Lelden, rund- kalfs-'en varkensslagerij. Bovengenoemde zaak is met ingang van 3 Sept. 1941 omgezet in een vennootschap onder firma o.d. naam: J. G. Verhoog en Zoon. Vennooten: J. G. Verhoog en J. A. C. Ver hoog. Leiden. Van der Vijver's Conservenfabriek N.V., Kat- wijkereind 7, Rijnsburg. Nieuwe CommlssaresseC. W. E. van der Vij ver—Van der Voet, Rijnsburg. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Indisch recht: de heeren J. W. Scheffers (Leiden), K, J. Stadtman (Voorschoten), J. J. de Jongh (Oegstgeest), P. P. van Eisen (Oegstgeest) en A. E. L. Roskott (Den Haag); voor het Voorbereidend kerkelijk examen: mej. M. C. Jongeling (Den Haag); voor het Candidaatsexamen Theologie: de heer J, J. Meuzelaar (Den Haag); voor'het Doctoraal examen Rechten: mej. A. H. Vermeulen (Overveen) en de heer W. A. de Koe (Scheveningen) voor het Economisch doctoraal examen Indo logie. de heeren P. R. en A. A. Gerbrands (Leiden) voor het Artsexamen le gedeelte: mej. E. Kooy (Voorschoten) en de heeren P. H. Flohil (Rotterdam) en Th. Wieringa (Voorburg). Bevorderd tot arts zijn de heeren H van Riemsdijk (Den Haag) en J. L. van Wermesker- ken (Alphen). „VLIEGEND FORT" IN BEZET GEBIED GELAND. In den loop van gisteren heeft, naar het D.NB. verneemt, een Britsch vliegtuig van het type „vliegend fort" een noodlanding moeten maken in bezet gebied. De bemanning werd gevangen genomen. Sonatogen BkÖO Koopt nog haden 'n bus hef zenuwsterkende voeds N.V WULFINO CO-3 CHCH PROO - 'SOIMVCNHAOG 2561 (Ingez. Med.) In aansluiting op het extrabericht op pagina 1 van ons Blad, meldt het Duitsch weermachts bericht: In het Oosten vorderen de aanvalsoperaties ondanks den slechten weerstoestand en moei lijke terreintoest^iden goed. In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- rlngsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Zuid-Oosten van Great Yarmouth uit een beveiligd convooi drie vracht schepen met in totaal 21.000 brt. tot zinken ge bracht. In dezelfde wateren is een lichte brit sche kruiser en ten Noordoosten van Alnwick nog een koopvaarder met bommen beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen plaatsten in scheer- vlucht treffers met bommen van zwaar kaliber op een hoogoven bij Mlddlesborough en in haveninstallaties aan de Oostkust van het eiland. In convooidienst zijnde patrouillebooten hebben in het Kanaal herhaalde aanvallen van een formatie Britsche motor-torpedobooten op het haar toevertrouwde convooi afgeslagen. Zi) brachten drie der aanvallende motortorpe- dobooten tot zinken. Kustbatterijen der marine grepen in het gevecht ln en verdreven de overige booten. Alle vaartuigen van het convooi bereikten onverlet hun plaats van bestemming. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht met gering effect een aanval gedaan op het Noordduitsche kustgebied. De burger bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Groejitenprijzen. Bloemkool behield dezelfde noteering als verle den week: 1ste soort tot f. 12 per 100, 2de soort met f. 9.als hoogste prijs Kroten waren ln de beste soort duurder, tot f. 4.per 100 kg.. 2de soort tot f.3.per 100 kg. Sla deed van f. 2.40 tot f. 3.per 100 stuks. Mooi stokprlncesseboo- nen deden Iets hooger, nl. tot f. 21 per 100 kg. Uien gingen omlaag ln prijs n.l. tot f. 3.50 per 100 kg., wat de aanvoer wel wat zal remmen, de prys ls vry laag. Rabarber deed van f. 4 tot f. 5 per 100 kg. Ook de Roode en Savoye kool liepen terug ln prijs n.l. van f.4 tot f. 3.50 per 100 kg. het geen vooral voor Roode Kool vrij laag ls. Er wordt verlangd naar wat warm weef, de navrucht sohlet te langzaam op. Door het koude voorjaar met goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg ge maal. LISSE. BurgerlUke Stand. Geboren: Maria Cathafina Cornelia, dochter van P. J. Langeveld en C. P. A. Hermans. Ondertrouwd: O. Buurman en C. C. van Voorst Getrouwd: G. C. Tromp en A. H. Buurman. NOORDWIJKERHOUT. DRUK BEZOEK AAN DÈ BLOEMBOLLENBEURS. De Bloembollenbeurs mocht fclch ln een druk bezoek verheugen. Ook ujt de verre omgeving wa ren vakgenooten gekomen. De tulpenhandel was levendig, terwijl ook de hyacinthen on narcissen goede prezen opbrachten. Diamanten Echtverecniging. Het echtpaar D. v. d. Voet en J. v. d. Voet Strikwerda vierde zijn diamanten bruiloft. De belangstelling voor het echtpaar was zeer groot: velen, wo. ook de burgemeester met zijn echtgenoote brachten het bruidspaar een be zoek, terwijl de post vele schriftelijke blijken van belangstelling bracht. SASSENHEIM. Cursus voor nulshoudelUke Voorlichting. De op initiatief van den Ned. Chr. Vrouwen bond opgerichte cursus voor Huishoudelijke voor lichting mag zich ln een groot succes verheugen. Niet minder dan 73 dames gaven zich voor dezen cursus op, zoodat de Leerares, mej. v. d. Bijl uit Oegstgeest, de dames ln 4 groepen moest ver deden. De cursus behandelt het knippen, naaien en verstellen van kleedlngstukken. Waarschijnlijk zal ook nog een kookcursus volgen. In dit Blad is de volledige bonnenlijst voor voedingsmid delen opgenomen. Wij raden onzen lezers en le zeressen dringend aan deze lijst alt te knippen en te bewaren! Het weermachtsbericht van heden luidt als volgt: In den afgeloopen nacht zijn de vloot- en luchtsteunpunten van Malta door formaties van het Italiaansche luchtwapen doeltreffend ge bombardeerd. Andere vliegtuigen hebben de raffinaderijen van Haifa, waar aanzienlijke branden ontstonden, en het vliegveld van Lar- naca, op het eiland Cyprus, met bommen be stookt. De vijand heeft wederom een aanval op Pa lermo gedaan: vier dooden en twaalf gewonden onder de bevolking, eenige schade aan ge bouwen. In Noord-Afrika, aan het landfront, bedrij vigheid der artillerie en van vooruitgeschoven afdeelingen. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben depots en verdedigingsinstallaties van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen en vooruitgeschoven vliegvelden, benevens de spoorweginstallaties van Foeka, gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Britsche vliegtuigen hebben eenige bommen op Benghasi geworpen. Er vielen geen slacht offers. In Oost-Afrlka werden vijandelijke aanvals- pogingen in den sector van Culquabert snel af geslagen. Op den Atlantischen oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvet- tenkapltein Carlo Vecia dl Cossato een groot tankschip tot zinken gebracht en een schip van 5450 ton. dat beslist als verloren kan worden beschouwd, met een torpedo getroffen. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Sleen: cand. J. G. Marseille, thans hulpprediker te Katwijk aan Zee en cand. S. J. Ridderbos te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Dordrecht: ds. A. Verhagen te Middelburg Te Dirksland: ds. A. van Stuyven- berg te Yerseke. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Nieuwpoort, de. A. Zwiep te IJmulden. VISCHPRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 12 Sept. Tarbot f. 6.80; Tong f. 5.503 50 belde per kg.; Kleine Schol le srt. f.84—«5; Kleine Schol 2e srt. f. 8160; Pufschol le art. f. 5645; Pufschol 2e srt. f.3820; Groote Bot f.7871, Kleine Bot f 45—37; Groote Schar f. 43—40. Kleine Schar f. 35—27; Pufscliar f.24—15; Wytlng f.68. Alles per 80 kg. Besommingen Trawler: VI. 80 Gezina, 60 man den f.2235. Loggers KW 26 f.1824; KW 52 f.561; KW 46 f.2551; Sch. 39 f.1811; 8ch. 116 f.1812; Sch. 159 f.277; Sch. 64 f.2067, 8ch. 242 f.189 Sch 332 f.952. GEBOREN. Antonius z. van A. F. Vredeveldt en C. C. Majolée. ONDERTROUWD: G. Bakker Jm. 22 Jr. en A. J. van Egmond )d 24 Jr. H. S. Zwarensteln Jm. 26 Jr. en H. M. M. Hartgers Jd. 27 Jr. OVERLEDEN. J. v. d. Brink zn„ 15 Jr. J. J. A. J. van Valderen, m., 62 Jr. C. J. Robaard dr., 10 Jr. J. W. te G. Of zulk een bootdlenst be staat ls ons niet bekend. U kunt dit het beste aan het V.V.V.-kantoor te Heusden lnformeeren. J. v. d. B. te L. De vermeerdering van de inkomsten door verhooging van de rente kan er toe lelden, dat het bedrag der uitkeerlng door maatschappelijk hulpbetoon wordt verlaagd. A. G. Het kan Juist zijn, dat toch nog schoolgeld betaald moet worden. Is het Inkomen belangrijk verminderd, dan zal het te betalen bedrag wel lager gesteld worden. J. H. L. te L. De pensioenbijdragen worden niet tot het loon of wachtgeld gerekend en be hoeven dus niet te worden opgegeven. De gratifi catie moet wel meegeteld worden. Aftrek voor de andere ultkeerlngen, welke u moet doen. wordt ln de desbetreffende bepalingen niet genoemd. De Inkomsten van uw dochter dient u te vermelden. Verder kunt u een specificatie van het opgege ven bedrag bijvoegen De inkomstenbelasting bedraagt Yoor een ge huwde met aftrek vóór één kind oil een Inkomen van 1200 gld. f.33 L. de W. te L. Men mag u niet meer ln reke ning brengen dan voor Juni hot geval was; de voorwaarden moeten dus gelijk blijven. A. W. te L. Het toestaan van verlaging ls geoorloofd. G v. d. L. te K. Tegen een uitspraak van de Rijksverzekeringsbank staat beroep open bij de raden van beroep sociale verzekering. Een afzonderlijke beslissing zal worden geno men omtrent eventueele uitkeerlng krachtens de ziektewet. Inlichtingen kan de raad van arbeid geven. A. H. te L. Het bezit van een middenstands diploma is niet noodig. ZEVENHOVEN. In verband met het vertrek van den heer F. Bocxe, is thans als controleur der steunver- leening benoemd de heer J. OlUhoek van Am stelveen. ZOETERWOUDE. Naar wij vernemen is in verband met den aanslag op den tolgaarder v. E-, proces-verbaal tegen v. A. als dader opgemaakt, terwijl de Gebrs. de R. als getuigen door de politie zijn genoteerd. vlIN/T IN IIÏTIRH CONCERTEN RESIDENTIE-ORKEST. Gedurende het seizoen 1941—1942. Naar wij vernemen zal gedurende het seizoen 1941—1942 wederom een reeks van 0 concerten door het Residentie-Orkest ln de Stadsgehoor zaal gegeven worden en wel op de navolgende Zondagmiddagen: 12 October, 2 November, 21 December, 25 Januari, 1 Maart en 12 April. De solisten zijn: Charles v. Isterdael (cello), Joseph Pembaur (piano). Jan Dam en (viool). Phons Dusch (piano), Henriëtte Sala (sopraan) en Zoltan Székely (viool). Als dirigenten zullen optreden Frits Schuurman en Carl Schuricht. Amsterdam, 12 September. Ook heden was de stemming voor Indische fondsen op de Amsterdamsche effectenbeurs wederom willig. Vrijwel voor alle soorten be stond in deze rubriek aanzienlijke vraag. Waar verkoopers een zekere terughoudendheid aan den dag legden, kon het niet anders, dan dat de noteeringen gezien de wanverhou ding tusschen vraag en aanbod van tal van Indische aandeelen aanzienlijk hooger kwamen te liggen. Niet alleen de hoofdfondsen, maar ook de minder courante waarden wisten deels flinke koerswinsten te boeken. In het centrum der belangstelling lagen Olie», die bijna 10 procent boven ae nóteering van gis teren openden Bij leverdi^ koers zich tot 323^ te verheffen. Het slot kwam slechts met een noteering. die niet veel van dit peil afweek. In den Suikerhoek openden HVA's een achttal punten boven het slot van den vorigen dag, Na een stijging tot 494 procent trad een geringe reactie in. Later op den middag kwam evenwel nieuwe vraag naar voren, zoodat het hoogste peil hier goed gehanhaafd bleef. Ook de minder courante suikerfondsen wisten een aanzienlijke koerswinst te boeken. Van Rubberaandeelen waren het vooral nasat het hoofdfonds Amsterdam Rubber, de minder couiante waarden die de algemeene attentia trokken. Amsterdam Rubber openden 4 pro cent hooger op 309Vi%, en stegen vervolgens bij drukke affaire tot 315%. Dit niveau was evenwel iets te hoog gegrepen, zoodat later weer een reactie tot 312 procent volgde. Van de minder courante soorten kunnen genoemd worden Bador Rubber op 255, Dell Batavia met een noteering van 261, en Majanglanden met een stijging tot 123 procent, De Tabakken, die gisteren een eenigszins verlaten voorkomen hadden, traden vandaag wat meer op den voorgrond. Deli's stegen na een vierprocent hoogere opening tot 272%, zijnde een koerswinst van 10 punten. Ook Deli Mij. waren met 314 10 hooger. Levendige vraag bestond voor Nederlandsch- Indlsche banken; Koloniale Bank steeg met bijna 15 tot 220 terwijl Nederlandsch-In- dische Handelsbank 8 punten opliep tot 154 Voor Schepen bestond wederom een vaste stemming, alhoewel de winsten niet zoo groot waren als gisteren. Vaarten monteerden tot 150%, Java-China- Japan tot 172%. Bepaald willig waren Neder landsche Scheepvaart Unie, die met 218% na aanvankelijk 220% te hebben genoteerd een achttal punten hooger waren. Goed prijshoudend lagen Industrieele fond sen in de markt. De voornaamste soorten wa ren deels een procent of twee hooger, andere daarentegen zooals Calvé en van Berkel 2 pro cent lager. Op de obligatiemarkt heerschte er voor Ne derlandsche Staatsfondsen een goed prijshou dende stemming, terwijl de noteeringen niet veel veranderden. Geld op prolongatie 21/4 (A.NPJ. BCHStten^^ LEIDEN. 12 Sept. Veemarkt 3 stieren: 82 kalf- en melkkoeien f.400700, handel tam. vlot- 192 varekoeien c,a. f.280440; 260 vette koeien; 22 pinken f.200310. handel matig; 259 graskal- veren f. 80200, handel tam 27 nuchtere kal veren; 1025 weldeschapen f.6080. handel matig; 24 zeugen f.6085; 135 mestvarkens f. 2&—36, handel matig; 240 biggen f.8—14. 16 veulens f.600—900, handel tamelijk vlug; 72 bokken en gelten f. 20—46, handel matig. LEIDEN, 12 Sept. 1941 Kaasmarkt 62 partyen Goudsche kaas. le soort f.6162.50, Idem 2e soort f. 5960, handel matig, 12 partyen Leld- sche kaas, le soort f. 5800 per 50 K.G. Totaal aangevoerd 74 partyen. BOSKOOP. 11 Sept. „De Boskoopsche velling" Rozen per bos: Hadley 70146 ct.; Brlarcllff 55 —85 ct.; Pechtold 70—90 ct.; Edlth Helen 75— 135 ct.; Else Poulsen 5085 ct.; Florex 7596 ct.; Queen Mary 100140 ct.; Ellen Poulsen 25 40 ct.; Butterfly 7096 ct.; Rosalandla 6582 ct.; Orange Triumph 3852 ct.; Polyantharozen 60— 80 ct.; Dorus Rijkers 7080 ct. Diversen per bos; Clematis Durandl 40—60 ct., idem Prins Hen drik 90120 ct., Lelie's 4055 ct., Physalla Fran- cettl 18—26 ct. HONSELERSDIJK, Centr. Westl. Bloemenveiling In de afgeloopen week ls aan de Centr. Westl. Bloemenveiling aangevoerd: 908 amarllly. 72.825 anjers. 114 begonia, 515 cactussen, 7026 gr bl. chrysanthen, 5616 bos tros. 103 cyclamen. 951 dahlia. 224 fuchsia. 1153 gerbera, 346 gladiolen; 7094 bos groen, 205 orchideeën. 2248 dlv. pot planten, 278 primula. 5495 rozen, 470 slergera- niums, 261 varens. 2360 zinnia. De totale omzet bedroeg f8498.53. HOOFDDORP. 11 Sept. Granen en zaden. (Boerennoteerlngen. Blauwmaanzaad f.4446 per 100 K.G. Zonder baal. KATWIJK AAN DEN RIJN. 11 Sept. 1941 Groentenvelllng Eigenheimers groote f. 4.50 5.00; uien f. 3.70—4.50 per 100 K.G.; Gele kool f. 3.403 50; stamboonen f. 1115 per 100 K.G. Sla f. 2.50—3.00; Bospeen f. 4.00—5.00; Bloemkool I f. 11.60—12.00, Idem II f. 6.50—0, per 100 stuks. Kroten per kist 6580 ct.; peen per kist f. 1.05 —1.20. LEEUWARDEN. 12 Sept. Veemarkt 76 stieren; 445 vette koelen; 734 melk- en kalfkoeion f.350—665. 180 pinken f. 145—345; 1028 graskal veren f. 90190; 52 nuchtere kalveren; 412 vette schapen; 347 lammeren f.2040; 70 vette var kens; 39 drachtige en looper; drachtige f. 90 140; magere f.6085; loopers f.2140; 79 kleine biggen f. 616, 125 bokken en geiten; 35 paarden. Elerhandel. Aangevoerd 2500 K.G. kipeleren. Prys 58.1 ct. per stuk. Handelsprys f. 1.05—1.07 per K.G. 5 K.G. eendeneieren. Prys 7&8 ct, per stuk. NAALDWIJK, 11 Sept. Mlddenprys Westl. veilingen Tomaten 1016. bonken 12 ct. per kilo; afwykend 10.50 per 100 k.g.. netmeloencn 2030 ct. per stuk; allcante 4550 ct. per kilo. NOORDWIJKERHOUT. 11 Sept. 1991. Velling .De Eendracht". Breekpeen le srt f. 6: Idem 2e f.4; Idem 3e f. 3.50; Idem 3e afw. f. 2.50 per 100 K.G Snybooncn f. 1.50: Idem afw. f. 1.20; Stok- heerenb z dr. 1.2.10; Idem afw. f. 1.68; Stokhee- renb. m. dr. f.2 10; dubb. heerenb z. dr. f. 1.50; Idem afw. f. 1 20; pronkboonen f. 1.10. Alles p r zak van 10 K.G. VOORHOUT, 11 September Slachtkonljnf n 1.204.25; Jonge konynen 2545 ct.; Kippen 0 30 1.75; duiven tot 22 ct. Alles per stuk. Redactie-staf: B. W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en 8port; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3