LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 September 1941 Uil DE BONTE WAERELD Duitschland strijdt _voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Omstreken Plaatst - Uw advertenties Uit de Rijnstreek -L LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT MAIKT Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend De Finsche troepen, die ten Oosten van het Ladogameer een aanval doen, hebben de Swlr bereikt. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben vrij sterke formaties van de luchtmacht in den 3fgeloopen nacht militaire installaties aan Tvne en Humber benevens havens aan de Britsche oostkust en vliegvelden op het eiland met bommén van zwaar en het zwaarste kaliber be stookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangeval len en vijf gewapende koopvaarders van 13 500 ton bot zinken gebracht. Het luchtwapen ver nietigde gisteren en in den afgeloopen nacht aan de Britsche Oostkust en bij de Faroer- eilanden drie vrachtbooten van 12.000 ton in totaal. In de Kanaalzone heeft hét Britsche lucht wapen overdag in luchtgevechten vijf jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijdkrach ten ter zee schoten aan de Noorsche en Neder- landsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Brische vlleguigen hebben zich in den afge loopen nacht via Noord- en West-Duitschland naar de omgeving van Berlijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofdstad niet tot volledige ont plooiing kon komen. De burgerbevolking leed door brisant- en brandbommen verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten 14. marineartillerie 3 der aan vallende bommenwerpers neer. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede: In Noord-Afrika aan het front van Solloem en Tobroek activiteit van vooruitgeschoven ele menten en artillerie der spil. Installaties en op slagplaatsen in de haven van Tobroek werden bestookt door het vuur der Duitsche batterijen. Onze luchtmacht was zeer actief. Formaties ja gers hebben een schitterenden aanval gedaan in scheervlucht op de vijandelijke basis Sidi el Barrani, waarbij zy vijf toestellen op den grond in brand schoten evenals talrijke voertuigen en auto's. Andere toestellen en gemotoriseerde voer tuigen werden doeltreffend onder machinege weervuur genomen. Formaties bommenwerpers hebben verdedigingswerken, fortificaties, batte rijen en Installaties der sterkte Tobroek ge bombardeerd en er groote branden doen ont staan. Al onze vliegtuigen, waarvan enkele ge troffen waren, keerden op hun basis terug. EISCÜEN VAN ZIONISTENCONGRES IN AMERIKA. Het Amerikaansche Zionistencongres in Cin cinnati (Ohio) heeft volgens Associated Press den eisch gesteld, dat door Engeland en alle democratieën de oprichting van den Jodenstaat in Palestina noodzakelijk voor de oprichting van de democratische wereldorde verklaard zal worden. (D.N.B.). BEPERKING VAN DE BEWEGINGSVRIJHEID VOOR JODEN IN BELGIË. In het nieuwe Belgische verordeningenblad wordt eert verbod voor Joden gepubliceerd om zich tusschen 8 uur 's avonds en 7 uur 's och tends buitenshuis op te houden. De Joden mo gen zich voorts niet begeven naar andere plaat sen dan Brussel, Antwerpen, Luik en Charleroi. Deze verordening was noodig daar gebleken was, dat juist de Joden het ook thans nog wagen op groote schaal sluikhandel te drijven en zich zoo aan de gemeenschap vergrijpen. De nachtelijke uren leenen zich hiertoe het best en derhalve was het noodig hun dan het uit gaan te beletten. Zoo moest ook voorkomen worden, dat zij zich aan de strengere controle in de groote steden zouden onttrekken door zich op het platteland of in kleine stadjes te ves tigen. (A.NP.). VERKLARING VAN MACKENZIE KING. De Canadeesche minister-president Macken zie King heeft, naar Reuter uit Montreal meldt een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat zyn aanwezigheid in Groot-Brittannië naar zijn overtuiging ..juist op het goede oogenblik" ge komen was. Dat heeft men ook Churchill ver klaard. Den levendigsten indruk tijdens zijn reis heeft op hem de versterking van het gevoel van een rechtstreeKsch gevaar gemaakt en hij is uit Engeland teruggekomen met een versterk ten indruk van de grootte van het gevaar. Hij is ervan overtuigd, dat de overwinning op het nationaalsoclallstische Duitschland alleen ten koste van onafgebroken inspanning van alle „vrije" menschen verworven kan worden. (D.N.B.) In hei het dagoJart met verre weg de grootste publici teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" KATWIJK AAN ZEE. AFSCHEID VAN DS. F. J. BROEYER. Hartelijke woorden van dank. Wegens zijn vertrek naar Den Haag nam ds. Broeyer gisteravond in de Nieuwe Kerk af scheid. Aanwezig waren o.a. de heer J. C. Tie- leman. die den burgemeester en den gemeen tesecretaris vertegenwoordigde, wethouder J. Dubbeldam, de hoofdinspecteur van politie mr. Warmoltz; voorts dr. R. P. A. Rutgers, ds. P. Pras, de hulpprediker C. Jongeboer en een ver tegenwoordiging uit Lisse. De voorzang was Ps. 33 6 en 7; voorgelezen werd openbaring 3 1—13. Na gebed van ds. Broeyer, merkte spr. op, dat zijn moeilijke prediking, met dank aan God. niet ongezegend is gebleven. Aan de hand van den tekst Openbaring 3:11 „Zie ik kom haasteUjk; houdt dat gij hebt. opdat niemand uwe kroon neme." weqs spr. op het kostbaar bezit; het verkregen bezit en het aangevochten bezit. Spr. heeft hier veel broederliefde ont vangen van collega's, den heer Siderius en den kerkeraad en de gemeente. Nadat gezongen was Gezang 77 1 en 4 richtte hij zich tot ds. Rutgers en ds. Pras. Wij hebben hard gewerkt in goede verstandhouding en dit moet vruchten afwerpen voor de ge meente. Nadat spr. dank betuigd had aan ver schillende instanties, herdacht hij de Jeugd verenigingen. de Jong Hervormden, onderwij zend personeel der Herv. Scholen, de organis ten en de kosters. Spr. richtte in het bijzonder een woord tot zyn catechisanten. Ten slotte werden gevoelige woorden gesproken tot de ge meente. Spr. dankte voor de trouwe opkomst en voor het gebed. Ds. Rutgers dankte mede zijn collega, ker keraad en gemeente voor het vele werk in de gemeente gedaan. Ook de Chr. Jeugdorganisa tie en de Jong Hervormden zullen uwe leiding missen. Spr. sprak hem ook toe namens den classis Leiden en den Ring. De collega's dan ken u voor uw vriendschap en hulpvaardigheid. God zegene u en uw gezin! Dat gfj verder velen tot Christus moogt leiden, aldus eindigde spreker. Den scheidenden leerraar werden nu door de gemeente staande toegezongen de vier laatste regels, gewijzigd, van Gezang 96. Ds. Broever dankte, waarna gezongen werd Ps. 72 11. BEVESTIGING VAN HULPPREDIKER C. JONGEBOER. Belangrijke taak wacht hem. - In de Oude Kerk werd de hulpprediker C. Jongeboer door ds. P. Pras bevstlgd. Na gebed wees deze op het gewichtige van deze gebeur tenis ln deze groote, zich steeds uitbreidende gemeente. Spr. koos tot tekst het le gedeelte vsn Jesaja 58 11 „en de Heere zal u gedurighjk lelden". Nadat gezongen was Gez. 20 4. 6 en 9 wees spr. er op dat wij allen de leiding des Heeren noodig hebben, met Hem komen wy altijd goed uit. Zich tot den heer Jongeboer wendende, zelde hij, dat ook deze zulks als hulpprediker te aan vaarden heeft. In deze gemeente staat u een be langrijke arbeid te wachten. Tenslotte zong de gemeente de heer Jongeboer Ps. 119 9 toe. De heer Jongeboer las dan voor Genesis 15 1-6 en bepaalde zich hoofdzakelijk tot het le vers „Vrees niet, Abram; Ik, ben u een schild, uw loon zeer groot". Spr. wees op den geloofs moed van Abram. de besluiteloosheid, de teleur stelling en de moeheid, maar Abram geloofde ln God. Het ls een boodschap van troost. Er ls zekerheid noodig. die zekerheid ls Jezus Christus. Alleen ln het geloof kunnen wij verder gaan, als God ons schild ls. Na deze predikatie dankte de heer Jongeboer den kerkeraad voor de spontane benoeming; hij hoopte het vertrouwen niet te beschamen. Als spr. zich gedragen weet door het gebed der ge meente behoeft hll niets te vreezen. Gezongen werd tenslotte Ps. 46 1. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Marijke, d. van G. J. van Houten cn J. M. Zaalberg Johannes iTanclscus Theodorus Maria. z. van A. Th Mooljeklnd en A. J van den Berg Alida Cornelia, d. f. J. Van Steljn en A. van der Haas. Offemweg 66 Cornells Nlcolaas Wilhelmus, z. van L W. v. d. Hulst en C. J. Molenaar Theodorus. z. van L. W. Grimber gen en W. Schaap. Overleden: Nlcolaas Barnhoorn, echtg. van E. Oussoren, 60 J. Ondertrouwd: P W. Altorf en J. Plug M. Paauw en J. Hazenoot. Getrouwd: H. Moek en G. H. Pleyte. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan z. van J van Egmond en J. Kort. Ondertrouwd: H. v. d. Eykel. 25 Jr. en A. de Mooy 25 Jr. P Heemskerk 29 Jr. en D. J. ter Beek 21 jr. R. de Reus 42 Jr. en J. W. Luch- tenberg 32 Jr. Overleden: E A. Teljeur 66 Ir. wed. van W. van Egmond. De Groenten handel. Aan de groentenvelllng ls over het algemeen de toestand onveranderd, wat de prijzen betreft. Ten opzichte van den aanvoer ls eenige verbetering waar te nemen, hetgeen voornamelijk aan het zonnige weer is te danken. Vooral van bloemkool komt er Iets meer. De kwaliteit ls best. VOORSCHOTEN. Cand. J. Bierman, alhier legde met goed gevolg voor het Provinciaal Kerkbestuur van Gel derland het proponentsexamen af. ZEVENHOVEN. Varkens frauduleus geslacht. Bij de veehoudster de wed O. aan den Achter weg. hebben tot nu toe onbekend gebleven per sonen des nachts kans gezien zich toegang tot een varkensschuur te verschaffen. ZIJ hebben daarin, zonder dat de eigenares of haar belde zoons Iets bemerkten, twee zware varkens ge slacht en deze meegenomen. Wederom een flinke schadepost, temeer daar bij dezelfde veehoudster enkele weken geleden op klaarlichten dag een partij kazen werd ontvreemd. De politie heeft deze varkensdiefstal ln onderzoek. ALPHEN. Rijwiel ontvreemd. Als besluit van de reeks diefstallen der afge loopen week werd thans ten nadeele van den courantenbezorger R. diens rijwiel ontvreemd dat hij even onbeheerd had neergezet. Bij zijn terugkomst bleek het rijwiel weg; de couranten had men achtergelaten. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. J. Rotteveel 28 J. en C. A. van Lent 23 j.; J. W. v. d. Zwet 30 j. en M. A. Huigsloot 27 J. Gehuwd: C. B. v. d. Meer en J. K. Bakker Johannes Martinus Theodorus, Z. van P. Th. Hoogenboom en G. J. de Jong Johannes Ja cobus, Z. van L. C. v. d. Geest en C. E. Tersteeg Johannes Gerardus, Z. van P. v. Klink en W. G. v. d. Meer Jacqueline Henriette Maria, D. van M. R. v. d. Veld en J. J. M. Bots Maria Petronella, D. van C. Bouwmeester en A. J. van Klink Maria Anna Antonia. D. van M. N. Wesselman en Th. C. Hoogenboom Johannes, Z. van If .J. Hoogenboom en C. de Koning Wllhelmina Columba Maria, D. van G. A. v. d. Meer en C. C. de Koning Leen- dert Willem, Z. van G. Griffioen en W. Kramer Henricus Wilhelmus Nicolaas Maria, Z. van Th. H. A. Wander en J. H. van Seggelen. Overleden: M. P. Bouwmeester," D. van C. Bouwmeester en A. J. van Klink. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Arbeider de rechterband afgerukt. Bij den veehouder T. R. te Nieuwe Wetering ls bi) het dorschen van graan een ernstig ongeval geschied Een der schoonzoons van R de heer Br. uit Haarlemmermeer, wilde, terwyi de ma chine lri werking was, een kleine herstelling ver richten. HIJ stak zijn rechterhand tusschen de machlne-onderdeelen en werd ongelukkigerwijze door onderdeelen van de pers gegrepen, waarbij hem deze hand geheel werd afgrukt en de pee zen tot aan zijn elleboog los werden gerukt. De ongelukkige werd zoo spoedig mogelijk naar het Ziekenhuis te Lelden vervoerd. BOSKOOP. Toelatingsexamen Rljkstulnbouwschool. Voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuin bouwschool alhier slaagden 45 candidaten nl.: W. Buyn en P. H. A. Smulders te Amsterdam. H. Brouwer te Apeldoorn, J. Honing te Bllthoven, H. Koopman te Blocmendaal. C, J. v. Oo6terom en M. J. W. Otto te Boskoop. J. Haarbrlnk te Deven ter, K. W. Luyten te Dordrecht, B. Lauegman en A. den Ouden te Gouda. C. V. v. Cammlngha, A. A. Croiset v. Uchelen, Antonia Engelsman. J. Gcmmeken, R. Kröner, Th. J. Laarman. S. Mey- llnk, H. D. v. Nleukerken, R. Schorr, A. N. Se- gaar, J. W. v. d. Stlgchel en P. J. Wilhelm te 's Gravenhage. J J. Bos, W. v. Brugghem, R. M. Holterman ten Hove en R Oosterzee te Haarlem, A. F. Schouwenaars te Heemstede. S. Pels te Hillcgersberg' Ph A Fontaine en W. a. Hecke te Hilversum, TJ. F. Dolstra en B. J. Galjaard te Lelden, J. J. Segboer te Middelburg, J. J. v. Deinse en H. Drost te Nijmegen, R. J Niessen te Oosterbeek, P. Hack te Rotterdam. F. H. J. M. Timmermans te Schagen. J. Baalbergen en J. Hatenboer te Schiedam, Ph. v. Rlesscn te Sche- venlngen. F. H. H. Renssen te Twello. Ph. W. Cath en J. A. v. Grlethuysen te Voorburg. 1 can- dldaat moet nog examen doen; 3 candidaten taak heesterkennis: 3 candidaten afgewezen. Candidaat H. M. van Dobben te Vlcdde (Dren te) heeft examen gedaan voor de 2e klasse en ls geslaagd. LEIDERDORP. Beroep aangenomen. Ds. G. Koch te Maasdam en Clllaarshoek heeft het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier aange nomen. WADDINXVEEN. Rijkspostspaarbank. In Augustus 11. werd aan het postkantoor al hier ingelegd f.2124.en terugbetaald f. 3634.26: Directeur Postkantoor. De heer W. Buis. directeur van het postkan toor alhier, is ln geiyke functie benoemd te Die ren. Met de waarneming van de leiding van het postkantoor alhier is belast de heer Meyer van het P.T.T.-kantoor te Gouda. Door B. en W. is als volontair ter secretarie alhier toegelaten de heer O. Bremmer. Voor het diploma wachtmeester bij de mare chaussee zijn geslaagd dc heeren Tusschenbroek en Roobol. HET OOGSTEN VAN VRUCHTEN. Het mooie Septemberweer doet goed aan de vruchten; de luis is door den regen verdwenen en de schurftziekte heeft zich door het koele weer weinig voorgedaan. De appels en peren zijn weinig aangetast en beloven een goeden oogst. Voor vele liefhebbers is het een moeilijkheid den juisten pluktijd te bepalen Oogsten we te vroeg, dan gaan de vruchten rimpelen en In drogen en komen niet op smaak. Nemen we ze te laat van de boomen af dan zijn de meeste reeds door eigen gewicht afgevallen. En dit laatste moet ook vooral worden voorkomen. Ge vallen fruit is n.l. steeds gekneusd en vormt op die plaatsen rotte plekken tijdens de bewaring. De meeste appels en peren moeten n.l. eenigen tijd na het plukken worden bewaard om eetrljo te worden. Bij sommige soorten zijn hiervoor maar enkele dagen noodig. Soms enkele weken en andere vragen evenveel maanden vóór ze voor het gebruik zijn geschikt. Alleen gave ap pels en peren worden eetrijp, vandaar dat we op tyd en voorzichtig dienen te oogsten We kunnen de peren en appels in 3 groepen indeelen. lo. De vroege soorten. Deze worden geplukt tijdens Juli en Augustus. Bijna al deze soorten verkleuren aan den boom, m.a.w. wanneer de pluktijd is aangebroken geven de vruchten dit aan door de lichtere kleur: het groen wordt lichtgroen of geel. We gaan dan onverwijld tot oogsten over en doen goed alles af te nemen, want een flinke wind zou oorzaak zijn. dat alles naar beneden komt. Op een koele, luchtige plaats opgeborgen zijn deze vruchten meestal na enkele dagen eetbaar en blijven kort in dien toestand: ze worden spoedig beursch. Van peren noemen we als voorbeeld de Précoce de Trévoux. de Oomskinderenpeer en de Clapps Favorite. Van appels de Yellow Transparent en de Zigeunerin. Een 2de groep vormen de heifstsoorten. De appels en peren, welke hiertoe behooren (en dat zijn er zeer vele) veranderen aan den boom niet van kleur. Meestal worden we door het afvallen van een of meer gave exemplaren attent ge maakt op den pluktijd. We probeeren eens dooi de appel of peer op te tillen en wanneer de steel dan gemakkelijk van den tak loslaat. Kun nen we gerust oogsten. Het eind van den steel is dan eenigszins gezwollen. Voorbeelden noe men we als de bekende peer Louise bonne d'Ar- ranches. Conference. Williams Duchesse e.m a. en de appels Transparent de Crousels. Gronin ger Kroon, Coxs Oranje Pippin enz. Liefst bij droog weer plukken we, zoodat alles droog op de bewaarplaats komt. De late soorten en de stoofperen laten we zoo lang mogelijk aan het hout. Niet alleen is dat voordeelig omdat de vruchten in die late herfstdagen nog sterk in gewicht toenemen: ook de kwaliteit zal er door winnen. Deze Soorten kunnen ook zeer goed een nachtvorst van enkele graden aan den boom verdragen. Als regel nemen we aan, dat omstreeks 15 October al het fruit is geplukt en in veiligheid gebracht. Eén peersoort maakt hierop een uitzondering, n.l. de late soort Comtesse de Paris. Deze eerste klas peer dienen we tot eind October aan den boom te laten, omdat anders de vrucht taai en smakeloos wordt. Gebruiktyd valt van eind De cember tot half Februari. Liefst planten we dit soort dan ook eenigszins voor wind beschut en om de vruchten in de laatste helft van October voor de vogels te beschermen, wordt elke peer door een papieren zak omgeven. Dit lijkt een heel werk, maar bij kleine boomvormen valt dat wel mee en de zakken kunnen bij een voorzich tig gebruik tweemaal dienst doen. Pruimen worden geplukt wanneer de kleur aan den boom verandert en de vruchten eenigszins zacht aanvoelen. Veel wordt dit jaar geklaagd over het scheuren van de vruchten aan den boom. Dit is een gevolg van het vele water, dat in Augustus is gevallen, terwijl het aanhoudend koud was. Deze periode volgde op een drogen, heeten tyd en daartegen zyn vele zachte vruchten niet be stand. Hetzelfde verschynsel doet zich voor by tomaten buiten en ook in de kas. Behalve scheu ren krijgen de meeste pruimen dit jaar spoedig rotplekken en kunnen slecht bewaard. Spoedig verwerken, byv. voor inmaak is aan te bevelen. Perziken voelen bij het oogsten ook eenigszins zacht aan en de kleur spreekt hier ook een woordje mee. Enkele dagen na het plukken is de perzik zacht en eetryp. Okkernoten laat men zoo lang mogelyk aan den boom. De vruchten gaan dan gemakkeiyk uit den groenen bolster. Ook hazelnoten worden niet te vroeg geoogst. Kweeperen zijn meestal eind September Dluk- rijp. Dit soort is niet „uit de hand" eetbaar, maar wordt voor jam verwerkt Mispels moeten aan de boomen bevriezen. Het weinige vruchtvleesch is dan eetbaar en heeft een zuur aroma. Deze vruchten moeten dan spoedig gebruikt en kunnen niet lang bewaard. Veelal valt dit soort in October af en dienen we den gebruiktyd af te wachten. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder moto „Tuinbouw". E. H. te L. U moogt het te min verbruikte niet naar een volgende periode overhevelen. Iedere periode geldt voor zich zelf. Dg Avonburen van Barrabas de Rode Bosmier ivia HOE DRIJVENDE EILANDEN ONTSTAAN; Bestaan er eigenlijk drijvende eilanden, of komen ze alleen maar in sagen voor? In de oudheid was Delds, de geboorteplaats van Apollo, volgens de sage oorspronkelijk een drijvend eiland, maar hier heeft men werkelijk alleen te doen met een sage, om dat het heele eiland bestaat uit graniet- rotsen, die nooit kunnen drijven. Daaren tegen heeft men in 1892 ln den Atlantischen Oceaan werkelijk een drijvend eiland gevon den. In Juli zag men het op 39,5 graden N.B. en 65 graden W.L.; in September zag men het op 45,5 graden N.B. en 42 graden W.L. Gedeeltelijk had de golfstroom het eiland meegesleept, gedeeltelijk echter was het door den wind weggedreven, zoodat het zich bijna over 2000 K.M. verplaatst had. Drijvende eilanden in binnenzeeën komen vaker voor. Ook hier worden ze van den kant uit gevormd, maar op een andere manier: De plantengroei aan den oever vormt een dichte laag, die vast aan elkaar zit; stijgt nu het wateroppervlak aanzien lijk, dan worden de stukken van den kant losgerukt. Een bijzonder soort drijvende eilanden zijn uit den tijd der Romeinen be kend. Plinius bericht, hoe de Romelnsche vloot in de Noordzee drijvende bosschen tegen kwam. Dit waren groote stukken eikenbosschen, die aan den mond van de Eems door den vloed losgewoeld waren en de zee opgedreven waren. KOOKBOEK VOOR DIEREN. Van de hand van een Leipziger Zoöloog Ls een kookboek voor dieren verschenen. De nieuwe dierentuinen, die ln de laatste jaren in bijna alle groote steden van de wereld aangelegd zijn, hadden tot gevolg, dat niet steeds geschoold personeel voor de verzorging van de dieren aangesteld kon worden. De vaak onoordeelkundige ver zorging en voedering van de dieren had den tot gevolg, dat het aantal dieren van zulke nieuwe dierentuinen zeer spoedig verminderde. Het boek van den Leipziger geleerde kan nu aan dit bezwaar tegemoet komen, om dat het nauwkeurige aanwijzingen geeft over de voedering van een reusachtig aan tal dieren. Bijzondere aandacht moet men, naar de meening van den schrijver, er aan besteden, dat men de voeding van de die ren zooveel mogelijk aanpast aan hun na tuurlijke omstandigheden, zooals men dat bij hun soortgenooten ln de vrije natuur waargenomen heeft. AMSTERDAM. 8 September. Vergeleken met den handel gedurende de ach ter ons liggende week was de affaire op de Am- sterdamsche effectenbeurs vandaag van zeer ge- ringen omvang. Zoowel koopers als verkoopers hadden zich teruggetrokken, zoodat de beurs ln sommige hoeken een verlaten Indruk maakte. Voor Industrieele fondsen was de belangstel ling geheel en al opgehouden, zoodat meeren- deels iets lagere koersen tot stand kwamen. Aku's en Unilever konden zich nog het beste handhaven, maar van Berkels Patent, Calvé en Philips moesten een paar punten prysgeven. Voor de minder courante Industrieele aandeelen was eerder eenig aanbod aanwezig. Sterk gedaald was de belangstelling voor Olies, die gedurende de vorige week herhaaldeiyk het levendigst verhandelde fonds ter beurze waren. Na een vrijwel pryshoudende opening zakte de noteering geleidelijk ln tot 293%, zynde een ver lies van by na 3%. Voor Indische fondsen was, met uitzondering voor de minder courante rubberaandeelen, hoe genaamd geen attentie waar te nemen, Amster dam Rubbers kwamen beneden de 300% te liggen en brokkelden tegen het einde van de beurs af tot 298%. Bandar en Dell Batavia bleven met resp. 249 3/4 en 250% aan den pryshoudenden kant. Van Suikerfondsen openden H.V.A.'s met 465 pCt. onveranderd. Eenig aanbod deed de notee ring tot 462% dalen. Ver. Vorstenlanden waren met 133% byna niet veranderd. Iets vaster waren de koersen voor de Tabaks- aandeelen. Dell Batavia kon een viertal punten oploopen tot 261%, terwyi Dell My. met 297% eveneens iets hooger was. Senembah's bleven onveranderd. In den Scheepvaarthoek gaven de meeste fondsen een dalende richting te aanschouwen. Holland-Amerika linie daalde mét 2% tot 144%%, evenals Rotterdamsche Lloyd, die tot 161% terugliepen. Java-China-Japan daaren tegen waren met 163 3/4 aan den vasten kant. Dit was vermoedeiyk het gevolg van een betere beoordeeling van de verhoudingen in het Verre Oosten. Nederlandsche Scheepvaartunie werd met 203% fractioneel boven den koers van Za terdag verhandeld. Op de obligatiemarkt was vrywel niets te doen, in tegenstelling met de affaire die tydens de vorige week bestond. De belegglngsvraag had vandaag nauweiyks eenige beteekenis. De noteeringen van vrijwel alle Staatsobli gaties waren prijshoudend tot fractioneel lager. De handel in Duitsche fondsen was wederom van stagneerenden aard, alhoewel de noteerin gen eerdei- iets hooger waren (A.N.P.). Prolongatie 21/4%. 1. Barrabas, de Rode Bosmier, stond op wacht, 't Was warm en stil ln het dorp; de meeste mieren waren naar hun werk en de anderen zochten zo veel mogelijk de schaduw op ln hun koele huisjes. En zo stond Barrabas daar ln de warme zon en liep lang zaam op en neer drie stappen naar links en drie stappe nnaar rechts en voelde zich alleen, want het ts niet erg leuk voor een longen en dapperen bosmier, zoals Barrabas er één was. om wacht te lopen, terwijl hij er ln zijn hart naar snakte om avonturen ce beleven en de wijde wereld in te gaan. Maar htf moest zijn plicht doen en dus liep hij weer de drie stappen naar links en naar rechts en strekte zijn poten eens extra uit. Het waren lange en sterke poten, maar hij was ook niet voor niets de beste springer en hardloper van het hele mieren- dorp. Achter hem lag het paleis van den koning, dat zo hoog en groot was. dat het boven alle ronde mierenhuisjes uitstak en uitkeek over heel de om trek. Een brede, zware deur met sterke grendels en sloten gaf toegang tot het paleis en voor die deur stond Barrabas met zijn glimmende helm op en de lans ln zijn voorpoot. En juist toen hij dacht: „Gebeurde er nu maar eens wat bUzondersl" hoorde hij een zacht geklap van vleu gels in de lucht en zag hij een won dermooie vlinder neerdalen op een bloem, die vlak naast hem op haar stengel wiegde. Hij hield zijn adem ln en vergat het heen en weer lopen zo was hij verdiept ln dat kleine wezen dat daar voorzichtig op de bloem was neergestreken en nu haar kopje en pootjes waste en haar kleurige vlerk jes op en neer liet deinen. En toen keek ze hem aan. BOSKOOP. 6 September. Coöp. ver. „De Bos- koopsche veiling. Rozen per bos: Ellen Poulsen 2432 ct.. Oranje Triumph 4060 ct.. Butterfly 2847 ct„ Better-Times 25—40 ct.. Florex 3254 ct., Else Poulsen 4070 ct.. Vlerlanden 54 ct., Rosalandla 3560 ct.. Queen Mray 3660 ct., Pechtold 4654 ct.. August Noach 2032 ct., Hadley 80100 ctIngar Olsson 32—16 ct.. Briar- I cllf 42—60 ct.. Wendland 33 ct„ Edlth-Helen 1 3256 ct. Dorus Rijkers 5070 ct.. Jules Bou- ché 35 ct.. Sweet Heart 70146 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 1620 ct.. idem Prins Hendrik 90130 ct., idem Mevr. le Coultre 100 140 ct., tros chrysanthen 2028 ct.. Asters 7 ct. HONSELERSDIJK, 6 Sept. Groentenvelllng. Export Alicante 55. tomaten 16. bonken 12. roodo kool 3% per kg., komkommers 13.50. A II B 8.50, C. 5.50 per 100; aubb. boonen 9.6012. pronk- boonen 10 per 100 K.G. KATWIJK a. d. RIJN. 6 Sept. Groentenvelllng Eigenheimers f.4.505,—: Gele kool f. 3.804.00; Uien f. 5.606 00; Sla f. 1.803 Bospeen f.4. tot f.5.— Bloemkool I f. 11.5012 00; ldei# II £.5.709.00 per 100 stuks. Kroten per kist 5060 ct.; Peen per kist f. 1.001.20. RIJNSBURG. 6 Sept. Groentenvelllng: Toma ten f. 13—16. Waschpeen f i; Uien f 6; Kroten f- 3.50; Rabarber f.5; Gele Kool f.4 per 100 kg Bospeen f.5; Peterselie f. 1 CO—2.25: Selderie f.2- f. 2.80; Prei f. 2.20—3 per 100 bos; Bloemkool I f.12; II f.9; III f. 7.20 par 100. Redactie-staf: B. W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3