V GEMENGD NIEUWS 82ste Jaargang MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941 No. 24985 Verduisteren: Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Een bevel van den hoogslen verdedigingsraad der sovjets Iialiaansche Weermachtsberichten Bekendmaking De Duitsche Joden moeten een kenteeken dragen Een Amerikaansche torpedobootjager tegen een onbekende duikboot Verspreide berichten Generaal Osjima in Den Haa^ EERSTE BLAD Van museum tof Godshuis ?RIJWILI N! EGIOEN D 20.13 uur 7.04 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv K Been Leider Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: De aanvalsoperaties in het Oosten vor deren goed. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen overdag spoorweginstallaties aan de Schotsche Oostkust met bommen van zwaar kaliber bestookt. Vannacht is ten Oosten van Sunderland een koopvaar der van 3000 ton vernield. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft gister (Vrijdag) avond met goed gevolg hangars en onderkomens van het vliegveld Ismailia aan het Suez- kanaal gebombardeerd. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het Brit- sche vlootsteunpunt Suez in den nacht van 4 op 5 September zijn drie vijandelijke koopvaarders, totaal 14.000 ton. vernie tigd. De vijand is overdag noch 's nachts Duitsch grondgebied binnengevlogen. En Zondag: De operaties aan het Oostelijk front blij ven volgens de plannen verlooen. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vier vrachtbooten van 30.000 brt. in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde konvooien, vernietigd, en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht met gunstig resultaat het Britsche vliegveld Aboe Soeiala aan het Suez-ka- naal gebombardeerd. Bij den aanval, dien Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ondernamen op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië, hebben bom- treffers groote verwoestingen aangericht in de Oostelijke haven. Een olie-opslag plaats geraakte in brand. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning ter zee uitvoer den, beschadigden in denzelfden nacht een grooten koopvaarder op de reedc van Suez. Een gering aantal Britsche vliegtuigen vloog in den afgeloopen nacht naar Noordwest-Duitschland en de Noorsche kust. Door bommen op woonwijken, o.a. in de buurt van Beckum en Dortmund, leed de burgerbevolking eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten tien, marine- artillerie haalde één der aanvallende bom menwerpers neer. Het D.N.B. geeft nog volgende aanvullingen: Een terugblik op de eerste Septemberweek aan het Oostelijke front toont aan, dat er in alle sectoren hevig is gestreden en de gevechten in aanval en verweer ten gunste van de Duitsche troepen zijn uitgevallen. In den Zuidelijken vleu gel is de sector van den Dnjepr behouden geble ven ondanks pogingen van den vijand om naar den Westelijken oever op te dringen. Van 26 Augustus tot 4 September werden op den Dnjepr 40 oorlogsbodems der sovjets vernietigd. In den centralen sector zijn de Duitsche troepen in het gebied ten Zuiden en Zuid-Oosten van Gomel reeds zoover doorgedrongen, dat hun druk in het gebied achter Kief duidelijk merkbaar wordt. Ook ten Oosten van Welikije Loekl hebben de Duitsche troepen de afgeloopen week een groote ruimte naar het Oosten gewonnen. De sovjet- aanvallen op andere deelen van het front wer den telkens met zware verliezen voor hen af geslagen. Op den Noordelijken vleugel gelukte het heel Estland van den vijand te zuiveren, zoodat thans nog slechts de Baltische eilanden Oesel Dagö en Moon ten Westen van de Estlandsche kust in handen van den tegenstander zijn. In het gebied van Petersburg heeft het Duitsche optreden van het Westen, Zuiden en Zuid-Oosten tot een nieuwe belangrijke inkrimping van het verdedi gingsfront geleid, evenals tot stagnatie op alle belangrijke spoorlijnen en wegen naar Peters- burg. Daar tevens de Finnen na de inneming van Wiborg hun aanval voortzetten tot de oude Flnsch-sovjet-Russische grens op de Karelische landengte is Petersburg, dat reeds onder vuur van het Duitsche geschut ligt. in een zeer be narde positie gekomen. Het blijkt dus, dat het zwaartepunt der Duit sche operaties van de afgeloopen week lag op den Noordelijken vleugel en dat daar voor de sovjet-Russen een bijzonder drukkende toestand is ontstaan, terwijl thans het geheele Oostzee gebied als definitief bevrijd kan worden be schouwd. IL De sovjetvloot leed zware verliezen. Duitsche vlootstrijdkrachten brachten 43 met troepen en oorlogsmateriaal geladen transportschepen, drie torpedobootjagers, negen mijnvegers, negen an dere oorlogsvaartuigen en drie patrouillevaartui gen tot zinken. Drie zware kruisers, de zware kruiser Kirov, drie torpedojagers, een mijnveger en vijf andere oorlogsvaarutigen, alsmede acht transportschepen werden zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de af geloopen week 22 koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 74.000 ton, een kruiser en twee torpedobootjagers tot zinken gebracht en een kruiper, vier torpedobootjagers en 39 koop vaarders zwaar beschadigd. In het mijnengebied in de Oostzee werden meer dan 60 brandende schepen gezien. Den Finschen troepen is een bevel in handen gevallen van den hoogsten bolsjewistischen ver dedigingsraad, ondersteund door Stalin, Molotof, .Worosjilof, Boedjenny en Timosjenko. Het be vel draagt als nummer 270 en is gedateerd op 16 Augustus 1941. In het bevel wordt de „vlucht" van drie hooge sovjet-generaals, n.l. den commandant van het 28ste legercorps, luit. generaal Katsjalow, den commandant van het 12de legercorps, lt. generaal Pondel en den commandeerenden generaal van het 8ste leger corps, generaal majoor Kirolow. die zich in ge vangenschap hadden begeven, ten scherpste ge laakt. Deze generaals worden lafaards en kwaadwillige deserteurs genoemd. In dit ver band wordt in het bevel order gegeven aan alle politieke gevolmachtigden en bevelvoerende instanties om alle deserteurs en lafaards, die zich aan den strijd onttrekken, moeilijkheden uit den weg gaan en zich van het slagveld ver wijderen als verraders te behandelen, te ar resteeren, resp. terstond dood te schieten. Hun familieleden moeten behandeld worden als die van de landverraders, d.w.z. moeten terstond worden gearresteerd. In het bevel wordt verder gezegd, dat de po litieke gevolmachtigden en commandanten bij de troep er ook op moeten letten, dat geen enkel bevelhebber zijn rangteekens verwijdert, achter het front vlucht, zich aan den vijand overgeeft of zich. naar in het bevel verder wordt gezegd, „in hoeken verstopt". Iedere mi litaire persoon is verplicht, ongeacht zijn rang. om wanneer zijn troepeneenheid Is omsingeld, zijn superieuren uit te noodigen met uiterste krachtsinspanning een uitweg te banen naar de eigen troepen. Wanneer zoo'n superieur of eenige soldaten van het sovjetleger voorstellen in plaats van den te bieden tegenstand zich over te geven aan den vijand, moeten zij terstond met alle ten dienste staande middelen worden vernietigd. De divisie-commandanten en com missarissen zijn verplicht, zoo besluit het be vel. de ondergeschikte leiders van bataillons. regimenten en andere dienstinstanties terstond te verwijderen of tot gewoon soldaat te degra- deeren of zoo noodig ter plaatse dood te schie ten, en te vervangen door dappere en moedige mannen uit het onderofficierscorps of uit de gelederen der soldaten. Het bevel moest aan alle troependeelen wor den voorgelezen. (D.N.B.) Zaterdag meldde het Italiaansch opperbevel: In Noord-Afrika zijn aan het front van To- broek pantserauto's en gemechaniseerde strijd middelen van den vijand aangevallen en door het vuur van onze artillerie uiteengedreven. Ge vechten tusschen vooruitgeschoven elementen zijn ten voordeele van onze troepen geëindigd. Duitsche vliegtuigen hebben kantonnementen en vliegvelden in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ge daan op Tripoli en Barce. Civiele gebouwen en een ziekenhuis werden getroffen. Men betreurt in totaal 31 dooden en 56 gewonden, van wie het grootste deel patiënten waren, die in het zieken huis lagen. In Oost-Afrlka hebben Engelsche vliegtuigen te Wolsjefit eveneens een ziekenhuis aangeval len, waar slechts piaterieele schade werd ver oorzaakt. In den sector van Culquabert heeft ^e vijand onder dekking van den mist getracht een verrassenden aanval te doen. Snel en fel optre den van onze steeds waakzame detachementen dwong den tegenstander terug te trekken met achterlating van talrijke dooden. En Zondag: Bij de strijdkrachten te land in Noord- en Oost-Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoli gebom bardeerd, waarbij geen slachtoffers vielen, en in de nabijheid van Catania kleine bommen uitge worpen: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 September is de lucht haven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombardeerd. Men nam branden en ontplof fingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwyzlng van de luchtwacht luchtalarm gemaakt in de hoofd stad. Enkele batterijen van- den buitensten gor del van het afweergeschut losten sperschoten. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duit sche rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van het Duitsche ryk en Stelt zich daar mede bloot, wegens begunstiging van den rijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. Het Reichsgesetzblatt bevat een politieveror dening van 1 September 1941 over een kenteeken voor de Joden wien het van het zesde jaar af verboden is zich in het openbaar te begeven zonder een bijzonder kenteeken te dragen. Dit bestaat uit een zespuntige ster zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stof, welke op de linker borstzijde van het kleedingstuk ge naaid gedragen moet worden. Voorts wordt den Joden verboden zonder schriftelijke vergunning der plaatselijke politie de gemeente, waarin zij wonen, te verlaten. Voor bepaalde Joden gelden uitzonderingen, o.a. voor gehuwde Joodsche vrouwen in een kinderloos gemengd huwelijk zoo lang de echtverbintenis duurt. De verordening, die in de eerste plaats uit een practische bestuurs- noodzaak is ontstaan, geldt voor het groot- Duitsche rijk evenals het protectoraat Bohemen en Moravië en treedt twee weken na de afkon diging in werking. Naar D.N.B. verneemt hebben bepaalde ervaringen er aanleiding toe gegeven, die het noodzakelijk maakten Joden in het open bare verkeer voor iedereen ondubbelzinnig her kenbaar te maken. HET DUITSCHE ANTWOORD. De Amerikaansch-Engelsche nieuwsberichten hebben gemeld, dat bij een ontmoeting tusschen den Amerikaanschen torpedobootjager Greer en een Duitsche duikboot op 4 September 's ochtends de duikboot den torpedojager met torpedo's heeft aangevallen. De torpedo's hadden hun doel ge mist. De jager had toen in een tegenaanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd. Van officieele Duitsche zijde wordt hierover, naar het D.N.B. meldt, het volgende opgemerkt: op 4 September werd op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur in het Duitsche blokkadegebied met dieptebommen aangevallen en achtervolgd. De duikboot was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedojager te onderscheiden. In geoorloofden afweer heeft zij toen om 14.39 uur van haar kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De jager bleef de achtervolging met dieptebommen tot tegen middernacht zonder succes voortzetten. Wanneer een officieele Ame rikaansche instantie, met name het Amerikaan sche departement van marine beweert, dat de aanval van de Duitsche duikboot is uitgegaan, kan dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaanschen torpedobootjager op de Duit sche duikboot althans den schijn van recht te geven. De aanval zelf bewijst het feit, dat de heer Roosevelt in strijd met zijn beweringen reeds aan de torpedoboot jagers opdracht heeft gegeven, de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rapporteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bovendien die vaar tuigen zelfs aan te vallen. De heer Roosevelt probeert ook daardoor om met alle hem ten dienste staande middelen incidenten uit te lok ken om het Amerikaansche volk tegen Duitsch land in den oorlog te jagen. RADIOREDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt zal morgenvroeg om 4 uur MJ3.T. een radiorede houden, zoo heeft de secre taris van het Witte Huis volgens Associated Press te Hyde Park medegedeeld (DNB). MYRON TAYLOR TE BARCELONA. De Amerikaansche vertegenwoordiger by het Vaticaan, Myron Taylor, heeft gistermiddag in hotel Ritz te Barcelona een samenkomst gehad met de Amerikaansche ambassadeurs te Madrid en Vichy, Weddell en Leahy (DNB). DUITSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR ANKARA. De Turksche bladen melden de aankomst van dr. Clodius en een uit zes leden bestaande Duit sche handelsdelegatie te Istanboel. De delegatie zet de reis naard Ankara voort (DNB). DE OPPOSITIE IN EGYPTE. Nahas Pasja, de leider van de Egyptische Wafd-party, heeft een rede gehouden, waarin hy volgens DNB verklaarde: Na den wereldoor log hebben wy gestreden om recht te verkrijgen en wy kregen een grondwet en onderteekenden een verdrag als deelgenoot. Thans hebben wy alles wat bereikt was weer verloren: Het verdrag is geworden tot een vodje papier. De bondgenoot heeft het leeuwendeel genomen en Egypte be vindt zich als willoos en geduldig werktuig in handen van kolonisators. Een zware hevige stryd staat ons nog te wachten. Hy zal hard worden, maar wy moeten hem voeren. Ondanks de cen suur, die ons het woord verbiedt. Met deze on derdrukking groeien de spanning en de ontevre denheid by het volk en daarmee ons weerstands vermogen. Wij hebben veel geduld gehad, doch ook het grootste geduld raakt uitgeput. Egypte- naren, als gy thans de gelegenheid niet aangrijpt en tegen uw onderdrukker opstaat, zal deze u nog veel meer onderdrukken en ringelooren. MAATREGELEN IN TURKIJE. De Turksche regeering heeft bevolen, dat per sonen, die hun militairen dienst niet volgens de voorschriften hebben verricht, geen aanstel ling kunnen krügen in staatsbedryven. Arbeiders en ambtenaren, die door deze verordening wor den getroffen, moeten terstond ontslagen wor den. (D.N.B.). NATIONALE GEBEDSDAG IN ENGELAND. KerkeUjke leiders van alle kerken hebben gisteren in Engeland speciale diensten gehou den. zoo meldt Reuter uit Londen, om den dag te houden als nationalen gebedsdag, waartoe de koning de natie had uitgenoodigd. (D.NJ3.) Morgenochtend komt de Japansche ambas sadeur te Beriyn, generaal Osjima, met gevolg in Den Haag aan. om een bezoek te brengen aan den bevelhebber der weermacht in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christiansen, en den rykscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, rijksminister dr. Seyss In- quart. Tijdens zijn verbUjf in Nederland is hy de gast van den bevelhebber der weermacht. Ter eere van den ambassadeur wordt morgen om een uur op het Plein een parade gehouden. Dit Nummei bevat TWEE Bladen DE UITLATING VAN STERLING. De diplomatieke vertegenwoordigers van En geland en de V. S. hebben zich genoodzaakt ge zien tegenover den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken de verklaring af te leggen, dat het voorstel van den Amerikaanschen admi raal Starling om de Dardanellen desnoods met geweldpleging voor de Britsche vloot open te stellen, teneinde zich' in de Zwarte Zee met de sovjet-strijdkrachten te kunnen vereenigen, ter tafel is gebracht zonder voorkennis van de En gelsche en Amerikaansche regeeringen. Aange zien admiraal Sterling een hoogen post bekleedt in de Amerikaansche marine, mag in twyfel wor den getrokken of de afgelegde verklaring van den Engelschen en Amerikaanschen diplomaat in staat zal zyn de Turksche openbare meening gerust te stellen. (DNB). ENGELAND EN HET BOLSJEWISME. Britsche vrouwen uit alle beroepskringen en kerkelijke, politieke, sociale en sportorganisaties hebben, naar Reuter meldt, een begroetingsbood- schap gezonden aan een massabetooging der sovjetvrouwen, waarvan verslagen in het En- gelsch uit Moskou zyn uitgezonden. De Britsche boodschap zegt om.: „wy, vrouwen in Groot-Brittannië, begroeten de sovjetvrouwen als onze kameraden in den stryd van alle vrye volken. Wy zyn door uw heldhaftigheid en uw standvastigheid getroffen en aangemoedigd, wy verwachten den dag. waarop de vrouwen der wereld aan den opbouw der toekomstige vrijheid en rechtvaardigheid voor de geheele menschheid zullen medewerken". (D.N.B.). HET HERSTEL VAN LAVAL. Pierre Laval is thans zoo ver hersteld, dat hij gisteren voor het eerst het bed heeft kunnen verlaten. Zyn eerste bezoek bracht hy aan Marcel Déat. Laval beschouwt zich als hersteld en heeft den wensch uitgesproken binnenkort het ziekenhuis te Versailles te verlaten. (D.N3). BRITSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche duikboot F. 33 als verloren moet wor den beschouwd. (D.N.B.) CONFERENTIE IN LONDEN. Vertegenwoordigers uit Groot-Brittannië en het Britsche ryk, uit de Vereenigde Staten, de sovjet-unie en Tsjoengking, zullen, naar Reu ter meldt voor een „wetenschappeiyke confe rentie" te Londen van 26 tot 28 September by- eenkomen. De ambassadeurs der Vereenigde Staten, der sovjet-unie en der Tsjoengking- regeering, zullen eenige zittingen presideeren. (D.N.B.) DE JAPANSCHE ALGEMEENE NATIONALE MOBILISATIE. De Japansche regeering heeft decreten afge kondigd betreffende de wet op de algemeene nationale mobilisatie met als doel een integrale intensifieering in tyd van oorlog van de con trole op het materiaal, op de menschelyke ar beidskrachten, en de verkeersmiddelen met het oog op een snelle versterking van de nieuwe orde in tyd van oorlog. De raad van beheer van den raad van onderzoek voor de algemeene mobilisatie is vandaag bijeengekomen in de of ficieele woning van den eersten minister voor preliminaire regelingen van verschillende kwes ties, die zullen worden bestudeerd in de acht tiende by eenkomst van den 'raad van onderzoek voor de algemeene mobilisatie, die op 11 en 12 September zal worden gehouden in de ambts woning van Konoje. (D.NJB.) VERKOOP VAN OUDE EN NIEUWE BONNEN. Fraude op het distributiekantoor te Emmen. Ambtenaren van het distributiekantoor te Emmen hadden gedurende geruimen tyd groote hoeveelheden oude en nieuw bonnen verkocht. Het begon met den verkoop van opplakvellen van ingeleverde broodbonnen aan bakkers ter plaatse. Later ging men er ook toe over nieuwe bonnen, o.a. voor boter en vet. tc gelde te maken. De centrale crisis-controledienst is deze onver kwikkelijke affaire, waarby een groot aantal personen is betrokken, op het spoor gekomen. Hoewel het onderzoek nog niet is afgeloopen is men toch reeds tot de arrestatie van een aantal personen overgegaan. Vele bakkers zullen wel genoodzaakt zyn hun winkels te sluiten, daar de dlstributiedienst den schuldigen op hun bonnen geen toewyzingen meer zal verstrekken. TWEE KLUIZENAARS IN DE DRENTSCHE BINNENLANDEN. lm de binnenlanden van Drente hebben wij twee menschen ontdekt, die een leven leiden ver en vreemd van alle moderne beschaving, zoo vermeldt de Tel. Hui: woning is een lapje grond van enkele vierkante meters, hun dak de open lucht, zy ontvluchtten de gemeenschap met haar bonnen, persoonsbewyzen, gemak en drukte om een leven als natuurmenschen te gaan leiden in de buurtschap Stuifzand by Hoogeveen. Een ingewikkelde familiegeschiedenis met twisten over boedelscheiding en successierech ten bracht deze twee „bosjesmenschen". Jantje en Hendrik Stuifzand tot'dezen afstand van de gemakken der beschaving. Hun flinke spaar- duit, door een notaris bewaakt, stelt hun in staat een mooi huis op een eigen stukje grond e bewonen, doch in drie jaar tyd heeft de no taris broer en zuster niet zien verschynen. Aan de kathedrr 1 van Smolensk, die door de bolsjewistische misdadigers als godloozenmuseum was ingericht, werd door de Duitsche militaire overheid weer haar oorspronkeiyke bestemming gegeven. Ja natuurlyk, dit was slechts een van die hon derden sobere courantenberichtjes, maarbe grijpt u wat dit beteekent voor de inwoners van Smolensk, die Jarenlang gehunkerd hebben naar het oogenblik dat zy weer in hun kathedraal hun plichten konden vervullen? Hoe moeten deze eenvoudige arbeiders en boe ren het regiem, dat de stelling propageerde, dat godsdienst opium voor net volk is, hebben ge vreesd en gehaat. Wat een voldoening voor de Duitsche autoriteiten daaraan een eind te ma ken. Eindebjk zal dan een mlllioenenvolk verlost worden van een minderheid, die zich slechts kon handhaven door terreur. Eindeiyk zullen de be schaafde volken van Europa een kans krygen te leven zonder de nachtmerrie van het bolsje wisme. Eindelyk zal er een begin gemaakt kunnen worden met het opbouwen van een Europeesche werkgemeenschap, waarin plaats is voor een ieder die werken kan en wil. En eindelyk kunnen ook Nederlanders daad- werkelyk helpen dit doel zoo spoedig mogelyk te bereiken. De weermacht van Adolf Hitler gaf de kathe draal van Smolensk haar bestemming terug. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten stryden de legers der bondgenootên, stryden de vry willigerslegioenen, stryden de Nederlanders en zult ook u kunnen stryden tegen het bolsjewisme, mits u zich spoedig meldt by het Van tyd tot tyd gaat Hendrik fourageeren, doch het gebrek aan bonnen noopt hen tot het eten van fruit en wortelen. Hun afkeer van alles wat officieel is weerhield hen van het halen der kostbare distributiebescheiden. Alle beslommeringen van het hedendaagsche be staan wierpen zy van zich of, om zich, weer of geen weer, te nestelen onder den dikwyis zeer ongastvryen hemel. wy betwyfelen echter ol dit voorbeeld, onder dwang van wat. voor moeilijkheden dan ook, van vele zyden navolging zal vinden! TWEE VERDRINKINGSONGEVALLEN TE DIEREN. Vry dagmiddag ontdekten voorby gangers langs het Apeldoornsch-Dierensch kanaal te Dieren, een jas en schoenen met daarop een stamkaart ten name van den 79-jarigen O. wonende aldaar. Nadat de politie was gewaarschuwd heeft deze O. levenloos uit het water opgehaald. Zaterdag morgen werd de politie wederom gewaarschuwd dat een ïyk drijvende gevonden was in hetzelfde kanaal. Tot op heden kon dit nog niet geïden tificeerd worden. Het is een dame van ongeveer 35 jaar eud. EEN VOORBEELDIG ZOONTJE. De Haagsche politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 15-jarig jongmensch, dat de distributiebescheiden van zyn ouders en van zyn zuster had verkocht. MAN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vrijdagavond omstreeks negen uur is te Ede de 47-jarige Fr. B., uit Amsterdam door den trein uit Utrecht gegrepen, toen hy per rywiel den onbewaakten overweg passeerde. De man was vrywel onmiddeliyk dood. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 21.21 uur en gaat morgen om 10.57 uur onder. UNIEKE WANDELPRESTATIE VAN EEN 63-JARIG AMBTENAAR. Een 63-jarige ambtenaar by de controle grond belasting te Leeuwarden, de heer H. Visser, heeft de niet geringe prestatie volbracht, zyn vroegere collega's te Breda, met een bezoek te vereeren en de reis daarheen te voet af te leggen. Woensdag 27 Augustus nam hy den wandelstok ter hand en na afteekening van zyn wandel boekje op het politiebureau om zes uur in den morgen toog hy op weg om de 272 KM., die hem van zyn doel scheidden, in een week af te leg gen. Na Wolvega in een dag gehaald te hebben (42 K.M.) tippelde de moedige wandelaar den tweeden dag naar Lichtmis, waar echter geen logeergelegenheld bleek te bestaan. Geen nood, elf kilometer verder lag Zwolle, waar zeker wel een verdiende nachtrus te vinden was. Deze tocht van Wolvega naar Zwolle was het langste traject, maar liefst 53 KM.! Den derden dag werd het 39 KM. verder gelegen Apeldoorn ge haald, waar den vierden dag, dank zy herige stortregens en onweer, gelegenheid bestond, ae scheefgeloopen schoenen te laten herstellen. Apeldoorn—Arnhem op den vyfden dag betee- kende 27 KM. wandelen. Vandaar ging het, na een dag rust in één ruk naar Tiel (36 KM.) :n van Tiel voerde de tocht langs een 33 KM.-weg naar Vught. Vught—Breda, een afstand van 42 KM. bracht hem aan het voorloopige doel. Vry- dagochtend echter was er weer werk aan den winkel, want het plan was, via Gorinchem en Utrecht naar Amsterdam te wandelen, met de boot naar Lemmer te trekken en de laatste dag van de vacantie van daar naar Leeuwarden te rug te trekken. Een vacantie, die niet in ledigheid werd door gebracht! DOOR AUTO AANGEREDEN. In het ziekenhuis te Weert is overleden de 63-jarige timmerman J., die Donderdag door een auto was aangereden. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. Van den nacht van Vry dag op Zaterdag valt niets over Britsche luchtaanvallen te melden. Het aantal slachtoffers van den Vrydag ver melden aanval op Rotterdam is helaas nog iets gestegen. Het totaal aantal dooden is thans 14, het aantal zwaar gewonden 27, het aantal lichtgewonden meer dan 60. In totaal werden vier brisantbommen geworpen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag om ongeveer half vyf waren eenige jongelui te Scheveningen in zee aan het zwemmen bij het stille stand, ter hoogte van de Kwartellaan De 17-jarige P. W. D.. wonende in de Newtonstraat. geraakte hierbU in een trek en werd zee ingetrokken. zyn drie vrienden trachtten nog hem te be reiken, doch mochten hierin niet slagen. Onge veer een half uur later is het stoffeiyk overschot aan land gespoeld.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1