LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 3 September 1941 Orde en rust op de scholen Vervangende en nieuwe materialen BOUI-FIX GEUJAUS^ BRAADJUS^ I 1 BOUI-FIXK?ic DE SITTERLAAN 65 De afspraak in de Parklaan Advies bij benoeming en ontslag SPORT Graaf de Baillet Latour verongelukt '/z LITER f10 RADII AGENDA Winterhulp Nederland RECHTZAKEN FEUILLETON Taak en bevoegdheid van alqemeenen inspecteur. Bij beschikking van den secretarisTgene- raal van het departement- van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Ls een regeling vastgesteld voor den inspecteur van het onderwijs in algemeènen dienst. Hierin wordt o.m._ bepaald, dat het toe zicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht aan alle onderwijsin stellingen, behalve universiteiten en hoo- gescholen, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en Aist aan deze scholen, onder oppertoezicht van den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming is opgedragen aan den inspec teur van het onderwijs in algemeenen dienst. Voor hem moeten alle scholen, zoo wel openbare als-bijzondere, steeds toegan kelijk zijn en op aanvraag onverwijld wor den geopend. De leerkrachten der scholen en het verdere personeel zijn gehouden aan hem de verlangde inlichtingen te ver strekken. Zij zijn hiertoe te allen tijde verplicht in eiken vorm, waarin de inlich tingen wordep gevraagd, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. Gelijke verplichting be staat voor de gemeentebesturèn, voor de besturen der bijzondere schelen, voör de curatoria der gymnasia en voor de com missies van toezicht. De inspecteur heeft de bevoegdheid, leerlingen van de scholen te ondervragen. Indien de inspecteur bij het door hem uitgeoefend toezicht tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij incidenteele, hetzij alge meene maatregelen van Staatswege noodzakelijk zijn, doet hij hiervan mede deeling aan den secretaris-generaal in een met redenen omkleed advies. Hij zal zijn werkzaamheden verrichten zooveel moge lijk in overleg met de hoofden der onder wijsafdelingen van het departement en *met de leden van het Rijksschooltoezicht. Voor alle vergaderingen van4 de leden van het Rijksschooltoezicht wordt hem een uitnoodiging gezonden, met mededeeling van de agenda der besprekingen. Hij heeft het recht al deze vergaderingen bij te wo nen. Indien hij onderwerpen betreffende de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht of betreffende de handhaving van de orde en de rust ter tafel wil bren gen, deelt hij dit aan den voorzitter van het desbetreffende college mede. Indien de inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst het wenschelijk acht, dat een voorgenomen benoeming aan d^n secretaris-generaal wordt voorgelegd, geeft hij hiervan kennis aan den betrok ken inspecteur van het lager onderwijs, die in dat geval de voordracht ter beoordee ling aan den secretaris-generaal voorlegt. Hij geeft aan den secretaris-generaal advies over alle door dezen te verrichten of goed te keuren benoemingen of te ver- leenen ontslagen op onderwijsgebied. Het advies van den inspecteur van het onder wijs in algemeenen dienst bepaalt zich tot het beoordeelen van de geschiktheid van den voorgedragene om bij het onderwijs werkzaam te zijn op een wijze en in een geest, als in verband met den toestand van bezetting vap Nederland moet worden ver wacht. Op alle terreinen van de industrie, de techniek en het dagelijksch leven zegevie ren de Duitsche materialen. De betiteling ..Ersatzstoff", heeft in kor ten tijd haar beteekenis volledig verloren, want uit het z.g. „Ersatz" heeft zich hoog waardig materiaal ontwikkeld, dat in geen enkel opzicht voor het oorspronkelijk ge bruikte materiaal onderdoet, integendeel, het zelfs in vele gevallen overtreft. Om het Nederlandsche publiek een beeld te geven van de ontwikkeling van de Duit sche materialen, wordt van heden 11 Sep tember as. in Den Haag, Kneuterdijk *20, een tentoonstelling onder het motto „Deutsche Werkstoff-Schau" gehouden. Op de bovenste foto: damespantoffels van gekleurd vlschleder. Onder: Vap de veelzijdige gebruiksmoge- Jijkheden van cellophan getuigt deze met dit materiaal bekleede leunstoel. (Foto's: Recla). VOORZITTER VAN HET INT. OLYMPISCH COMITÉ. Te Montreal is officieel bekend gemaakt, dat een groot vliegtuig met tien inzittenden, dat-zich op weg naar Engeland bevond, is neergestort nadat het tegen een heuvel was ^gevlogen. Onder de slachtoffers bevinden zich graaf de Baillet Latour. voorzitter van het Internationale Olympische Comité. De Baillet Latour was Belg van geboorte. In 1920 was liij voorzitter van de organisatie der Olympische Spelen in Antwerpen. Op Jeugdi gen leeftijd genoot hij reeds'veel bekendheid als ruiter en was hij o.a. voorzitter van de Belgische Jockeyclub. Sinds 1903 lid van het Olympisch Comité, verwierf hij groote verdiensten door zijn stuwende propaganda voor de Olympische gedachte. Over dit onderwerp verschenen van zijn hand verschillende geschriften. In 1925 werd Graaf de Baillet Latour gekozen tot voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité als opvolger van den stichter baron De Cou- bertin die van dien datum af tot eere-voor- zitter werd benoemd. WATERPOLO. POLOTOURNOOI TE OUDEWETERING. Het jaarlijksche waterpolotournooi, georgani seerd door De Brasem, zal dit Jaar plaats heb ben op Zondag 7 Sept. te 3 uur in de wem- inrichting De Brasem te Oude-Wetering. Aan dit tournooi hemen deel: D.Wk. (beker- houdster) Haarlem, H. Z. en P. C., en Z.IA.N., beide uit Den Haag en V.Z.V. (Velgen). Daar HP.C. dit jaar door zwemwedstrijden in Heem stede niet van de partij kan zijn, is H. Z en P. C. bereid gevonden mee te doen. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Ei' is gisteravond weer eens een trainingsrit gehouden over een traject van 17Va K.M., dat driemaal moest worden verreden. Dat de eerste ploeg, bestaande uit Segaar, Rijsbergen, v. d. Berg, Romijn en De Groot snél heeft gereden, bewijst wel het feit, dat dit aarttal KM. ls af gelegd in 77 min,, wat een snelheid beteekent van ruim 40 KM. per uur. Morgen wordt er weer getraind, doch dan ls de start om 7 uur, vanwege de vroeger Inval lende duisternis. J. Schüller en R. Riethoven wisten op de Rotterdamsche wielerbaan in een koppelwed strijd de eerste plaats te bezetten. Op die baan zijn deze heeren goed thuis en zijn daar dan ook graag geziene gasten. Dat Rijsbergen wel wat in zijn mars heeft, wordt bewezen door het feit, dat hij in zijn eer sten wedstrijd, waarin hij als onafhankelijke meedeed op de Goffert te Nijmegen, de 13de plaats bezette. Een prachtresultaat. als men na gaat. dat daar het puikje van het Nederland sche rennersdom bijeen was. TENNIS. AMATEURS-OEFENMEESTERS. De keuzecommissie van den N.L.TJ. heeft de volgende ploeg opgesteld voor den wedstrijd amateurs-oefenmeesters, welke Zaterdag en Zon dag a.s. op de Mets-banen te Scheveningen Wordt gespeeld en welke uit vier enkelspelen en tweed dubbelspelen bestaat. Enkelspel: 1. T. van Swol; 2. P. Hughan; 3. D. Teschmacher; 4. H. Wilton. Dubbelspel: 1. H. van SwolJ. v. d. Heyden; 2. T. HughanJ. Rinkel. Het is dus wel de sterkste ploeg, welke de amateurs in het veld brengen. DAMMEN. KATWTJKSCHE DAMCLUB K.D.C. De heer L. de Haan uit Scheveningen gaf een simultaa n-seance in het clublokaal van de Katwijksche Damclub K.D.C. Er werd gespeeld aan 12 borden, waarvan de heer De Haan j»r 3 won en 4 remise speelde. Er werd gespeeld in een vlug tempo In 2Vi uur werden de partijen uitgespeeld. Het resultaat ls voor den eersten keer niet ongunstig te noemen, daar de bezet ting der borden mepst uit sterke lste-tiental spelers bestond. Winnaars werden de heeren J. Schoneveld. J. v. Elk, D Hartkamp, A. Dijk stra en A. A. Vooys. Remise speelden de heeren P. Schippers, J. Houwer, A. Wassenaar en A. van Beelen. Vl LITER (tO SauS, cUUs v&ioanqfc. Hei voeJi friodudt 1 5 SOEPPASTA BLOKJE CENT 50EPPASTA DIOKJE dPntzeó venSctuMzndZ l1 Soeppasta Windsorsoep Imsssm Selderij soep Groentensoep (hiSie. éoturuie. ftaji Amandel Frambozen Chocolade GROSSIERSADRESSEN OP AANVRAAG. DEPOT LEIDEN TEL. 22401 1798 (Ingez. Med.) DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO. Nieuws berichten 8.15 Morgenwijding 8.25 Gram.- muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9 25 Gram.- muziek 11.00 Voor den boer 11.20 Orgel concert 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en eco* nomlsche berichten 1.00 Frans Wouters en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging en solist 3.00 Voor de vróuw 3.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 4.00 Gramjnuziek 4.30 Groote rollen en hun vertolkers, causerie met gramjnuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Romancers 615 Sociale zorg voor U. causerie 6.30 Gram.muziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gevarieerd pro gramma 8.45 Voor den boer 9.00 Gram. muziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 10.15 BNO: Engelsche uitzending: National fea tures of the Netherlands. v Hilversum II. 301.5 M. 6.45—8 00 Zie Hil versum I 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramjnuziek 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christel'.Radio Stichting' 10.20 Zang met pianobegeleiding (e.o.) 10.40 Voordracht 11.00 Gerard L.ebon en zijn orkest en gram. muziek 12.00 Amabilesextet 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Om roeporkest en soliste 2.00 Bonte parade 3 30 Voor de zieken 4.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 4.30 Voor de jeugd 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting) 5.15 B.N.O.: Nieuws- economische en beursberievhten Vrfjdag. Gerecht 10: Teekententoonstelling Wijkge- bouw „Geloof. Hoop, Liefde". 5 en 7—9 uur. Zaterdag. Gerecht 10: Teekententoonstelling Wjjkge- bouw „Geloof, Hoop, Liefde". 2!*—5 en 7—€',i uur nam. BIOSCOPEN r lf jaar: 14 jaar: l aOe leeHJden Luxor-theater: „Huzarenkoorts" t Dagelijks nam 2 en 8 u ur Zondag 37 uur door! voorstelling Lido-theater: „Het geld ligt op straat" Dagelijks 8J5 our nam.; 's Zondags te 21/4, 430 en 81/4 a Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2 30 uur Trianon-theater: „Vijanden" t Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 2—630 uur döori voorstelling Casino-theater: „Je moet maar boffen" I Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook IVi uur Zondags te 3 m en 8 uur nam Rex-theater: „Ik trouw met m'n eigen vrouw" i Dagelijks 2 en 8 uur aam.: Zondag 26H uur doorl voorstelling Nova-theater' (Katwijk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „De Vrouw zonder verleden", Zondags gesloten De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Aug. 20 'uur tot Zaterdag 6 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesem Mare 110. Tel. 20406 en de Zulder Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 urn- voorm.: 1« *r. C. («1 gr. P.). WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Ztfi" 13 uur 'iml<M*cs: 19 gr. Celstue. Gironummer m de W.H.N. 5553. De Bonk Tan de W.H.N. la Kas. rereenlgfng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In rei er leren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Rijwieldiefstal. Een groentehandelaar uit Katwijk aan Zee nam te Leiden een fiets weg. Die stond aan den Rijnsburgenveg onbeheerd, van welke verdachte gebruik had gemaakt. De officier wees er op, dat gewoonlijk derge lijke diefstallen voor de Rechtbank wor den behandeld. In dit geval vorderde spr. zes maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte tot vijf maanden, gevangenisstraf piano (e.o.) 6.00 Sport en lichamelijke op voeding 6.15 Omroeporkest, koor en soliste (e.o.) 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gram. muziek 7.45 Brandende kwesties, causerie 8.00 Zang, fluit en piano 9.00 Gram.muziek 9.45 B N.O.: Nieuwsberichten 10.00—10.15 Gra- mofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 4 Seplembér. Ie programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.15 -r-24.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.15—23.00 Programma uitsluitend voor aan geslotenen bij Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch 5.30 Viool en programma. CRIM1NEELE ROMAN door JAN DOMANS. £-r— (25 De commissaris, Molenaar's superieur, ontving de heeren vriendelijk. De mooi^ vangst van den vorigen avond was aan het avontuur van Paul en Ferd te danken, al kon hij als rechtgeaard politie- ma'i het eigenmachtig optreden der jonge lui "iet goedkeuren. Tot een kleine terechtwijziging meende hij dan ook verplicht te zijn, maar deze werd gegeven op een goedmoedigen toon. Het verheugde hem, dat de beide „detecti ves" nu toch de hulp der politie hadden ingeroepen en hij kon niet ontkennen, dat zij de taak der politie zeer verlicht hadden. Het verzoek van inspecteur Molenaar wil ligde hij gaarne in. Hij gunde zijn kranigen, ambitieuzen ondergeschikte deze kans van harte, maar droeg hem op met de uiterste voorzichtig heid te werk te gaan, geregeld met hem voeling te houden en vóór hij een beslis- senden stap wilde doen. zich met hem te verstaan, om niet door overhaast optreden de kans van slagen in gevaar te brengen. Nu inspecteur Molenaar zijn opdracht te pakken had. besloten de drie vrienden zoo snel rriogelijk te vertrekken met Ferd's two- seater om Annette niet langer in onzeker heid te laten. De inspecteur ging naast Ferd zitten, die achter het stuür plaats nam en Paul maakte het zich gemakkelijk in de dickey seat. Ferd zette er eén flink vaartje in en on der drukke gesprekken was het doel der reis spoedig bereikt. Den commissaris was door zijn Amster- damschen collega reeds telefonisch mede gedeeld, dat inspecteur Molenaar door hem speciaal was belast met het onderzoek voor zoover dat in Amsterdam werd voortgezet en dat deze inspecteur met Mr. Huberts naar hem onderweg was. Toen ze arriveerden, werden ze dan ook terstond toegelaten. U hebt nu al de noodige standjes ge had over uw eigenmachtige handelwijze, be gon deze autoriteit stroefj es en ik wil daar dan ook niets meer van zeggen. Maar spe ciaal van u, mijnheer Huberts, vind ik het. nu ja, niet erg vriendelijk. U hadt me toch minstens even kunnen zeggen, wat u van het geval bekend was. Voor een commis saris van politie onder wiens ressort zich een zoo geruchtmakende roofoverval af speelt, is het niet. bijzonder plezierig als hij op een dergelijke wijze overal buiten wordt gehouden, terwijl u van onze zijde alle mogelijke medewerking hebt ondervon den. Dat heeft me, ik wil eerlijk zijn. erg gegriefd. Commissaris, verweerde Ferd zich, u hebt van dat standpunt "gezien volkomen gelijk. Het is niet'fair van mij geweest en ter verontschuldiging zou ik enkel kunnen aanvoeren, dat ik me wat jongensachtig onbezonnen en ondoordacht in dit avontuur heb begeven. Van den anderen kant zult u me moeten toegeven, dat het in de gegeven omstandigheden werkelijk het beste scheen de politie er voorloopig buiten vte houden. De voldoening van de arrestatie was toch voor u geweest. n Maar ziet u eens: de tegenstander waar mede we te doen hebben is zóó slim, dat hij al heel spoedig zou bemerkt fiebben, dat hij op de hielën werd gezeten door de poli tie. Ik heb ontzaglijk veel respect voor de politie en haar prachtig werk, maar neemt u mij niet kwalijk, de misdadiger heeft een buitengewoon fijnen neus en voelt .als bij intuïtie, wanneer hij met een rechercheur te doen heeft. Een rechercheur, als officieel politieman, heeft altijd dat „iets" over zich, wat wij missen. Een misdadiger voelt dat onmiddelijk aan, hij schijnt daarvoor een zesde zintuig te hebben. In een kroeg op den Dijk, waar wij wa ren, kwam een aangeschoten matroos bin nen, die zijn rol meesterlijk speelde. Ik vermoedde geen moment, dat het een ver momming was, maar de „jongens" zeiden direct: „dat is een stille". Commissaris gelooft u me, ik ben er vast van overtuigd, dat uw rechercheurs het niet zoover gebracht zouden hebben als wij. En juist, omdat ik vreesde, dat u, ons optre den afkeurend, uw mannen er op af zou sturen, die ons alles konden bederven, heb il^ook gisteren niets gezegd. Ik hoop, dat u in mijn gedachtengang kunt komen en dat u mij mijn eigenmachtig optreden niet langer euvel zult duiden. Nogmaals het spijt mij oprecht, dat ik u onwillend gegriefd heb en ik verzeker u, dat ik een goede verstand houding tusschen u en mij buitengewoon op prijs stel. Enfin, het is nü toch gebeurd, ant woordde de commissaris op Ferd's verweer en ik wil uw verontschuldiging accepteeren. Zobals u het voorstelt kan ik* me indenken, dat u het beter oordeelde te doén, zooals u gedaan hebt, ofschoon ik met uw opvat ting over onze rechercheurs niet accoord kan gaan. Allons, in uw plaats en op uw leeftijd had ik misschien hetzelfde gedaan. We zullen maar vergeven en vergeten. Sans rancune hoor! en nu stak hy Ferd de hand toe. Ferd deed nu voor de zooveelste maal zijn verhaal en Paul bevestigde zijn ver klaringen. Dus u bent het, die ons dien brief hebt geschreven en ons al dien last hebt be zorgd, richtte de commissaris zich tot Paul. Pardon, die brief diende jui^t om u veel last te besparen, antwoordde deze. Jawel, maar u begrijpt.,. op een anoniemen brief en vooral in een groote zaak als deze, gaan wij nooit af. We moes ten wel pogingen doen. om de verdwenen secretaresse en den schrijver van dezen brief, die ons zulke gewichtige mededee- lingen deed. op te sporen. Ik apprecieer uw goede bedoelingen, maar het ware toch verstandiger van u geweest persoonlijk naar mij toe te komen. U had de politie daardoor veel werk en mej. van Ooyen veel narigheid bespaard. Ik persoonlijk heb geen oogenblik aan haar onschuld getwijfeld, maar ik ben aan mijn superieuren verantwoording verschul digd en achtte mij dus genoodzaakt haar hier te houden, zoolang niet het volle licht over deze geheimzinnige verdwijning geval len was. Bovendien dacht ik. dat ze me meer zou kunnen mededeelen dan irr dien brief, stond, maar méér wist zij zelf blijk baar ook niet. U vergeet één factor, die ons er toe bracht ons juist niet met u in verbinding te stellen; haar gevaarlijke broer, de dader, die op vrije voeten rondliep en nog loopt. Laten we hopen niet lang meer, vulde de commissaris aan Ik zal mijn lieftallige gevangene" nu laten halen, om haar in vrijheid te stellen, mits u me uw eerewoord geeft, dat u zich tot onze beschikking zult houden. Dat doe ik gaarne, antwoordde Paul. Ik zie nu geen reden meer om me te ver bergen en voor juffrouw van Ooyen be staat die ook niet meer, nu haar broer in het oog gehouden wordt en weinig kwaads meer zal kunnen uitrichten. - Pas maar op, dreigde de commissaris lachend, hij zou wel eens kunnen ontsnap pen. Hij belde en gaf den binnentredenden brigadier bevel juffrouw van Ooyen te halen. Toen Annette binnenkwam was,ze ver rast zulk een gezelschap te vinden. De be groeting met Paul, die het dichtst bij haar stond, was hartelijk, maar mét Ferd nog hartelijker, wat Paul ontstemd opmerkte. Nadat ze was voorgesteld aan inspecteur Molenaar, deelde de commissaris haar mede, dat zij weer vrij was om te gaan, waar zij wilde. Maar, voegde hij er bij, dat hebt u niet aan mij, maar aan deze beide jongelui te danken. Ik wist wel, antwoordde ze lachend, dat ik niet lang uw gast zou zijn. Ik moet eerlijk zeggen, dat me dat niet spijt, hoe wel Ik het hier niet slecht gehad heb. Als ik weer thuis ben, mag u als belooning voor uw gastvrijheid bij mij een kopje thee komen drinken. Mag ik er op rekenen? Zulke dankbare gasten hebben wij hier niet dikwijls, lachte de commissaris. Ik zal gaarne eens een keertje van uw vriendelijk aanbod gebruik maken. En nu niet weer met zulke avontuurtjes beginnen hoor! Het zal aan mij niet liggen Zoo avon tuurlijk ben ik heusch niet aangelegd. Ik vond het ellendig genoeg, dat ik hierin be trokken werd, ook om mijn armen pa troon. Hoe gaat het met hem. Ik ga er straks onmiddellijk heen. Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6