V De strijd in het Oosten GEMENGD NIEUWS WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941 No. 24981 Verduisteren 82sfe Jaargang Duitsche successen Uit Engeland Uit Amerika Versoreide berichten Italiaansch W eermachfsbericht 3 September 1939: VRIJWILI N EGIOEN D 20.25 uur 6.54 uur J EERSTE BLAD Kerkelijke Verklaring STADSNIEUWS Service voor het reizend publiek LEIDSCH DAGBLAD Dlr*eteur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten vorens postrecl t. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen geveatigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekjfü.lO franco per post 2.47 per 3' maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd In het gebied ten Noorden van Loega zijn, naar het DNB van militaire zijde verneemt, Maandag sterke sovjetaf deelingen door Duitsche troepen aangevallen en vernietigd. De Duitsche soldaten hadden bij deze ge vechten met buitengewoon moeilijke ter- reins- en weersgesteldheid te kampen. De wegen waren door den «regen der laatste dagen drassig geworden en nauwelijks be gaanbaar. Op den moerassigen bosch- en weidegrond was de opmarsch zeer moeilijk. De zware infanterie-wapenen konden slechts door colonnes dragers worden vervoerd. Doch de Duitsohers overwonnen al deze moeilijkheden en zetten den strijd met succes voort. Men heeft nog geen volledig overzicht van de totale gevolgen dezer ver nietigingsgevechten noch van den grooten buit. Het binnenbrengen en tellen is in dit moerassige gebied niet gemakkelijk. Uit het feit, dat talrijke sovjet-voertuigen en zware wapenen in het moeras bleven steken op één plek 70 stukken geschut kan men echter afleiden, dat de vijand geweldige ver liezen heeft geleden. Ten Zuiden van het Ilmenmeer boden zij buitengewoon verbitterden tegenstand. In bloedige gevechten van man tegen man werd deze tegenstand echter overal gebroken met zware verliezen voor de tegenstanders; waar na de Duitsche opmarsch werd voortgezet. In de gevechten om Viipuri (Viborg) heb ben de sovjet-Russen zware verliezen aan gesneuvelden en gevangenen geleden. Het aantal gevangenen is nog niet te overzien. Bij den buit heeft men tot dusverre 143 stuk ken geschut, 64 tractoren, talrijke pantser wagens en groote hoeveelheden andpr oor- logsmaterieel opgeteekend. In weerwil van den tegenstand, die hier en daar taai was, namen de gevechten ook Maandag een voor de Duitsche troepen gun- stigen loop. Afdeelingen Duitsche infanterie namen in een stormaanval een belangrijke stelling op een heuvel en handhaafden ze tegen herhaalde tegenaanvallen. Met pantserwagens trachtte de tegenpartij steeds weer de hoogte te veroveren, doch telkens weer werd ze met zware verliezen teruggeslagen. Tallooze vijanden werden ge dood of gewond; ze verloren vijf pantser wagens. Ten Zuiden van Kief hebben de Sovjet mannen Maandag na krachtig voorberei dend artillerievuur en met steun van pant serwagens de stellingen van een Duitsche divisie aangevallen, doch al hun pogingen werden door de Duitsche .infanterie ver ijdeld. De Duitséhers gingen onmiddellijk tot den tegenaanval over en drongen diep in de terugtrekkende Sovjetlinies door. De vijand werd teruggeworpen en een groot aantal hunner gevangen genomen. In den Zuidelijken sector hebben de Duit sche troepen Maandag weer 1200 man ge vangen genomen. Negen Sovjet-pantserwa gens werden vernietigd, acht hunner vlieg tuigen, die de Duitsche stellingen wilden aanvallen, werden neergehaald. In hetzelfde gebied werden door het afweergeschut zes vliegtuigen neergeschoten. Bij de gevechten te land leed de vijand hier zware verliezen aan dooden en gewonden. Tijdens de gevechten om Odessa hebben troependeelen van het Roemeensche leger de voornaamste drinkwaterleiding der stad, waarin' infanteristen van de sovjets zich hadden genesteld, in bezit genomen. Door het afsluiten van den toevoer van drinkwa ter is de positie van de in Odessa ingesloten troepen, die reeds onder groote schaarschte aan levensmiddelen te lijden hebben, op ernstige wijze verergerd. Het Duitsche luchtwapen blijft aan het ge- heele front zeer actief en brengt den sovjets zware verliezen toe. In de Oostzee werden weer een paar sovjet-schepen tot zinken ge bracht. DE MOORDEN IN DE GEVANGENIS VAN DORPAT. Prof. dr. Hans Maddison, die de opgraving en identificatie v. d. in de gevangenis van Dor- pat door de sovjets vermoorde Letten op zich heeft genomen, deelt mede, dat tot dusver uit de graven 226 lijken, bij welke 19 van vrouwen, zijn opgedolven. Bijna zonder uit zondering, aldus DNB, kon worden aange toond, dat ze van dichtbij van voren met een pistoorzijn doodgeschoten. Bij enkele werd geconstateerd, dat schoten in het onderlijf afgevuurd of met een houten hamer sche delbreuken veroorzaakt waren. Uit verkla ringen van in de nabijheid van de gevange nis wonende inwoners van Dorpat blijkt ook duidelijk, dat naar prof. dr. Maddison heeft vastgesteld verscheidene van deze slachtoffers voor ze in* de gevangenis werden vermoord, zijn gemarteld, t aangezien vaak angstig, hulpgeroep en geschreeuw is ge hoord. DE SCHADE AAN GEBOUWEN. Naar de „New-York Herald Tribune" uit Londen meldt, heeft ..The Economist" het bekende Engelsche financieele tijdschrift uitgerekend, dat de Duitsche luchtaan vallen-op Engeland in de eerste twee jaren van den oorlog schade aan gebouwen heb ben veroorzaakt ter waarde van 480 millioen dollar. De totale waarde der gebouv/en in Enge land wordt geraamd op 24 milliard dollar. (DNB). HET LABOURCONGRES. Op het Engelsche vakvereenigingscongres in Edenburgh heeft de lordgrootzegelbe- waarder Attlee verklaard, dat de hulp, die Engeland aan zijn bondgenooten kon geven, begrensd wordt door de Engeland ter be schikking staande middelen en door geogra- phisohe feiten. De slag is „nog niet" gewon nen. Er zijn in Groot-Brittannie in alle klas sen der maatschappij nog zekere lieden, die zich nog niet ten volle bewust zijn van de gevaarlijkheid van den tegenwoordigen tijd en die ook de macht van den fegenover En geland staanden vijand piet inzien. De re organisatie tot de oorlogsproductie is in een groot industrieland onvermijdelijk een lang durig proces. „Er zijn twee dingen," zoo zeide Attlee, „die wij niet mogen doen: wij mogen niet tevreden zijn met onze eigen inspan ningen en wij mogen onszelf ook niet toe staan te denken, dat de oorlog door anderen voor ons kan worden gewonnen." De voorzitter vaft de metaalarbeidersorga nisatie, Jack Tanner, heeft verklaard, dat leidende kringen in Engeland de Britsche hulp voor de sovjet-unie willen saboteeren. Tijdens een debat met den secretaris-ge neraal Citrine, zeide Tanner, dat hij zijn be wering kon bewijzen. Invloedrijke persoon lijkheden hebben uitdrukking gegeven aan de hoop. dat de legers der sovjet-upie en van Duitschland elkander wederkeerig zouden vernietigen en dat Engeland als overheer- schende macht in Europa uit den oorlog te voorschijn zou komen. Een dergelijke opvat ting is eerst kort geleden door den minister voor vliegtuig-productie, Brabanzon, uitge sproken. Een dergelijke houding, zoo zeide Tanner, is uiterst gevaarlijk. Wanneer, zoo ging hij voort, de sovjet-unie overwint, over wint ook Engeland en wanneer de sovjet unie verliest, verliest Engeland ook. Toen hij dezen zin uitsprak, werden van den kant van het congres luide kreten van „neen" gehoord. Engeland moet openlijk verklaren, zoo eischte Tanner, dat ieder .conlplot neerge slagen wordt, dat ten doel zou hebben den geallieerden een behoorlijke hulp te onthou-* den. De indruk is zeer sterk, dat zekere ele menten den oorlog op de sovjet-unie alleen willen afwentelen. De regeering zal, naar ge hoopt moet worden, hen uit haar gelederen verwijderen, die dergelijke verklaringen af leggen en de hoep uitspreken, dat de sovjet unie versl^en zal worden (DNB). SOVJET-MISSIE AANGEKOMEN. Het Amerikaansehe ministerie van oor log deelt mede, dat een met twee sovjet- Russische vliegbooten in Alaska aangeko men militaire sovjet-missie bestaat uit 47 vliegtuigtechnici, die in de Ver. Staten de vliegtuigfabrieken willen bezichtigen. Amb tenaren van het Amerikaansehe ministerie van oorlog wijzen er, volgens de Associated Press, nadrukkelijk op, dat het hier alleen bezichtigingen van fabrieken betreft en geen opleiding van deze sovjet-vliegers door het Amerikaansehe luchtwapen. Naar de Associated Pres» uit San Dlego in Californië meldt, heeft een sovjet-mis sie bestaande uit twee hooge officieren en drie attachés van de sovjet-ambassade reeds een bezoek gebracht aan de Consoli- dated-vhegtuigfabrieken om' lange-af- standsbommenwerpers te koopen.' In de persconferentie heeft president Roosevelt verklaard geen inlichtingen te hebben over het doel van de aankomst van 47 sovjetvliegers in de Vereenigde Staten. De veronderstelling, dat dit zou beteeke- nen, dat dé aangekondigde driemogendhe- denconferentie tusschen de Engelschen, de sovjets en de Amerikanen in Moskou naar Washington zou zijn verplaatst, noemde Roosevelt absurd. Ten aanzien van een opvoering der productie van oorlogsmate- raal verklaarde Roosevelt, dat dit betee- kent, dat men meer geld moet uitgeven en meer materiaal moet produceeren. Hij zal binnenkort verdere bedragen aanvragen binnen het kader van de machtigingswet. Van de tot dusverre goedgekeurde zeven milliard dollar is ongeveer alles ingedeeld en voor de helft van het bedrag zijn op drachten geplaatst. In het vervolg zal men meer geld besteden aan het gebruik van reeds bestaande fabrieken en minder voor den bouw van nieuwe werkplaatsen. Door het gebruik van kleine bedrijven en door het inschakelen van fabrieken die tot dus verre voor het civiele verbruik werkten, kan veel bereikt worden; een verlenging van den arbeidstijd ligt niet in het voor nemen, zoo verklaarde Roosevelt nog, wel echter een uitbreiding van personeel voor de tweede en de derde ploeg, hetgeen ech ter hoofdzakelijk een probleem van ver schaffing der noodige grondstoffen is. (D.N.B.) HET IRAANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. De Iraansche regeering heeft Maandag avond den Britschen gezant en den sovjet ambassadeur haar antwoord overhandigd op de door de belde mogendheden mede gedeelde wapenstilstandsvoorstellen. De Iraansche minister van oorlog is afgetre den en door een bloedverwant vervangen. (D.N.B.) Het 455ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier van gisteren luidt: „In Noord-Afrlka bedrijvigheid van ar tillerie en botsingen tusschen vooruitge schoven afdeelingen aan verschillende sec toren van het front bij Tobroek. De vijand werd overal teruggeslagen. De Britsche luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi, waardoor een burger om het leven kwam, eenige burgers gewond werden en onbeteekenende schade werd aangericht. Tijdens dezen aanval werden bij Benghazi vier vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. Bij een nader onderzoek bleek, dat de^ vijandde laatste dagen bij Benghazi buiten de verliezen, waarvan voorgaande weermachtsberichten melding maakten, nog vier vliegtuigen heeft verloren. Sterke afdeelingen Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben in een massalen aanval de doelen te Tobroek bestookt. Zij lieten een hagel van bommen vallen. Tal rijke opslagplaatsen van brandstof, muni tie en materiaal werden met duidelijk waarneembaar resultaat getroffen. In weerwil van den hevigen afweer zijn al onze vliegtuigen op hun bases terugge keerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben CotVone met bommen en machinegeweervuur be stookt. Twaalf burgers werden gedood, 24 gewond. De schade is gering. Bij Pozzallo (Ragusa) hebben vijandelijke vliegtuigen een trein met machinegeweervuur bestookt Eenige reizigers werden gewond. In Oost-Afrika bedrijvigheid der artille rie in de sectoren Wolsjefit^ en Quelqua- bert. Ons vuur heeft den vij'and verliezen toegëbracht." JAPAN HEEFT NOG GEEN ANTWOORD. In de persconferentie heeft de woord voerder van het Japansche ministerie van voorlichting in antwoord op vragen, of er op de Japansche stappen te. Moskou en Washington betreffende het vervoer over Wladiwostok een antwoord is ontvangen, verklaard, dat er tot dusver geen officieele antwoorden zijn ontvangen. Zoowel Mos kou als Washington hebben bepaalde mee ningen tot uiting gebracht, welke onbevre digend zijn en dientengevolge heeft Japan om nadere inlichtingen verzocht. De woordvoerder zeide te moeten consta- teeren, dat de door Washington en Moskou geuite meeningen bepaalde verschillen ver- toonen. (D.N.B.) De fatale datum den dag, nu twee jaar geledexj, waarop Engeland en Frank rijk aan Duitschland den oorlog verklaar den. Sinds dien dag volgen de gebeurte nissen elkander in een razend tempo op. Een blik op de kaart van Europa is vol doende om vast te stellen, hoe ingrijpend deze gebeurtenissen waren. En nu twee jaar later is in Europa' een »blok gevormd van alle beschaafde landen, een blok gericht tegen de belagers van be schaving, godsdienst en cultuur tegen de bondgenooten van de Engelsche oorlogs hitsers, de sovjets. In Europa zijn tienduizenden, neen hon derdduizenden tot het besef gekomen, dat geen opbouw van een nieuw Europa moge lijk' is, voordat de horden van Stalin vol komen vernietigd zijn. Twee jaren na het uitbreken van den oorlog begrijpen Noren, Zweden, Denen, Franschen, Spanjaarden, maar ook Neder landers, dat het Duitschland is, dat strijdt voor een nieuw Europa. Nu twee jaar later staan Nederlanders aangetreden in een vrijwilligerslegioen en wordt u de vraag gesteld, te toonen, dat gij waard zijt den naam Nederlander te dra gen. Want in het nieuwe Europa zal het weer een eer zijn, zich Nederlander te kunnen noemen. Daarvoor zorgen zij, die u voor gingen en niet anders verwachten, dat ook u zich zult melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VOORTGAANDE VERBETERING IN DEN TOESTAND VAN LAVAL. Volgens het gisteravond uitgegeven bul letin kunnen in den toestand van Laval zichtbare teekenen van een voortschrij dende verbetering gemeld worden. (D.N.B.) VERTRAAGD VERTREK. Chef gaf reeds het sein. De stationschef te» Bussum had gister ochtend juist een forensentrein haastig weg gezonden en wandelde nu bedaard naar den trein, die om acht uur naar Amersfoort moest vertrekken. De conducteurs sloten kalm cte deuren van den nagenoeg leegen trein, de chef hief traag zijn paddenstoel in de hoogte, toen er ademloos nog een meneer kwam aanrennen, die den chef toeriep: stoppen! De chef wist niet hoe hij zijn ge baar moest herstellen; zakken zou beteeke- nen, dat de machinist den handle over haalde, blijven staan kon echter ook zoo op gevat worden. Gelukkig had de machinist den hollenden reiziger ook opgemerkt en hij was overboord blijven hangen om te zien hoe dat zou afloopen. De heer, die „stoppen!" gelastte, was na melijk niet een willekeurige reiziger, doch een politieagent. Deze ondernam vervolgens een tournée langs de coupé's en kwam met een deerntje van twintig lentes voor den dag, dat hij stevig bij den arm nam en haar koffertje zelf liet dragen. Op het bureau be kende ze, dat ze paar mevrouw behalve voor honderd gulden ook had bestolen voor een gouden horloge,- handschoenen, brillantine en een poederdoos. De diefstal van honderd gulden was Zaterdag al uitgekomen en na haar bekentenis en teruggave van tachtig gulden was ze ontslagen en bij familie te Bussum gaan wonen. De mevrouw merkte in den vroegen ochtend de rest en telefoneer de de politie, die bij de woning van de fa milie hoorde, dat het meisje net naar Amers foort was vertrokken. Het vertrek is dus nu vertraagd. Het horloge is ook nog achter haald, bij een goudsmid, die het voor* acht tien gulden had gekocht. EEN HUISHOUDSTER GEVRAAGD. Een weduwe in 's-Hertogenbosch las eenige weken geleden in de krant een adver tentie, waarin een huishoudster werd ge vraagd. Zij reflecteerde daarop en na ver loop van eenige dagen verscheen aan haar woning een zekere B„ de steller der annonce, om nader met zijn toekomstige huishoud ster kennis te komen maken, zoo meldt de N. R. Crt. Die kennismaking bleek aan beide zijden in goede aarde te vallen. B. gaf voor in Boxtel te wonen en als gepensionneerd spoorwegbeambte een wekelijksch inkomen van f. 36 te genieten. Voorts was hij, volgens zijn zeggen, in het bezit van een eigen huis, een renpaard, enz. Deze mooievoorspiege lingen lokten de goedgeloovige weduwe zoo danig aan. dat zij den man een stevigen maaltijd voorzette en hem aanbood de lo geerkamer voor hem in te ruimen, toen des avonds bleek, dat hij niet meer naar zijn woonplaats kon terilgkeeren Den volgenden dag werd dc vriendschapsband nog wat nauwer aangehaald, kortom, de man begon zich als kind in huis te gevoelen en bleef verscheidene dagen de weduwe gezelschap houden, óók toen deze met haar zoontje op reis ging om in Enschedé een familiebezoek af te leggen. Hier was het, dat de illusies der vrouw wreedelijk werden verstoord. Nadat men eenige dagen gezellig was uit geweest, vond de man h^t tijd worden om zijn haar eens te laten knippen. Hij zou dan tegelijkertijd even langs het postkantoor loopen om voor de weduwe een girostorting van f 50 te doen. Het zoontje ging mede, dooh deze werd on derweg afgescheept met een gulden en de mededeeling, dat hij (de man) nog even een andere boodschap had af te handelen. Op een bepaald punt zou men elkaar weer ont moeten, doch op het afgesproken tijdstip liet de man op zich wachten. Sindsdien is de we duwe f. 50 en een illusie armer geworden. Zij heeft van hare ervaringen aangifte gedaan bij de Enschedesche politie. MAN DOOR VALLENDEN BOOM GEDOOD. Toen de heer Barels te Gramsbergen gis teren met zijn knecht een boom wilde op laden, geraakte het gevaarte op onver klaarbare wijze in de takels aan het glijden. B., die op den wagen stohd, probeerde er nog af te springen, maar tevergeefs. Hij kreeg den boom tegen zijn gezicht en was op slag dood: B. was 26 jaar oud en onge huwd. SLACHTOFFER VFAN DE DUISTERNIS. Als slachtoffer van een ongeluk bij duister nis is in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overleden de 68-jarige gehuwde caféhouder B. A., wonende te Den Ham, ge meente Aduard, die op een avond van de vorige week, op weg van Aduard naar zijn woning, waarschijnlijk door een auto is aan gereden en van zijn fieté geworpen. Eerst eenige urep later werd hij in bewusteloozen toestand en met verscheidene ernstige ver wondingen naast zijn fiets op den weg ge vonden. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men is hij gisteren aan de gevolgen over leden. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 19.14 uur en gaat morgenochtend te 5.22 uur onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen De bisschoppen der Grieksch-Katho- lieke kerk van de Oekraine, die na de bevrijding van de Oekraine door de Duitsche weermacht naar hun bisdom men zijn teruggekeerd, hebben Adolf Hitier het volgende getuigenis gezonden „De op den berg Porsjaiew, den tem pel van het Oekrainsche volk, in Wol- hynië bijeengekomen bisschoppen, wen- schen Adolf Hitier en zijn zegevierende weermacht geluk naar aanleiding van de bevrijding van een wereld zonder God van de bolsjewisten. De kerkver gadering der Oekraine met haar geloo- vige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper van het groot Duitsche rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede ba nen te leiden, een lang, gelukkig teven af. Wij, bisschoppen, zeggen nogmaals onzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank. Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wolhynic, Przemeniez Vimon, aartsbisschop van Ostrog, Panteleimen, bisschop van Lem- berg en Benjamin, bisschop van Wla- dimir en Wolhynië. OPENING VAN EEN INLICHTINGEN BUREAU DER NED. SPOORWEGEN. Al zijn de tijden er niet naar om verre rei zen te ondernemen en wordt van de zijde der Ned. Spoorwegen in verband met de be perkte vervoersmogelijkheden momenteel ook geenszins de behoefte gevoeld om harer zijds het reizen te stimuleeren, toch blijft ook onder de huidige tijdsomstandigheden bij het publiek de behoefte bestaan aan voorlichting, misschien zelfs wel juist onder deze omstandigheden, in bijzondere mate. Want het aantal wijzigingen, dat schier dagelijks wordt aangebracht in de dienstre gelingen van bijna alle openbare middelen van vervoer, is zoo groot, dat er voor het pu bliek geen bijhouden aan is, hetgeen in tal van gevallen gemiste trein-, tram-, boot- en busaansluitingen tengevolge heeft met alle daaraan voor de betrokkenen verbonden on aangenaamheden van tijd-, dat „tevens geld verlies beteekent. Al bepaalt het terrein der werkzaamheden zich dan ook voorloopig tot binnen de eigen landsgrenzen, toch voorziet het Inlichtin gen-bureau der Ned. Spoorwegen, dat mor gen in de hall van het Stationsgebouw al hier zal worden geopend, ongetwijfeld in een' groote behoefte, getuige het aantal vra gen, dat steeds tot het stationspersoneel wordt gericht en waarop het vaak moeilijk was om binnen een kort tijdsbestek een be vredigend antwoord te geven. Immers het loket van een plaatskaartenbureau is daar voor niet de meest geëigende plaats; er ont staan daar gemakkelijk opstoppingen, waar van de wachtende reizigers de dupe worden doordat zij hun trein missen; de loket- ambtenaar heeft weinig tijd om den vragen steller te woord te staan, er komen misver standen en teleurstellingen en in de meeste gevallen krijgen de Ned. Spoorwegen daar van de schuld. Reeds eenige jaren geleden bleek der di rectie de dringende wenschelijkheid om in dien toestand verandering en verbetering aan te brengen en zij deed zulks door de in richting van een speciaal Inlichtingenbureau in de hall van het Centraalstation te Am sterdam. Er werd van dit nieuwe instituut door het publiek een enorm druk gebruik gemaakt, zoodat in tal van plaatsen in ons land dergelijke bureaux werden opgericht. Morgen is de Sleutelstad aan de beurt; het is het veertiende bureau van dien aard is ons land. Wij waren vanmorgen in de gelegenheid eens een kijkje te nemen in het door ir. Schelling ontworpen en door den heer Drees uitgevoerde bureau, dat een eenvoudigen, keurigen indruk maakt en waarin een drietal lieftallige jongeda mes gereed staat om het publiek alle moge lijke gewenschte inlichtingen te verstrek ken. De dames zijn allen in het bezit van een einddiploma 5-jarige H.B.S. of Gym nasium, spreken vlot de moderne talen en zijn in een specialen' cursus van 10 weken onder leiding van den heer Boonstra van den Commereieelen Dienst der Ned. Spoor wegen grondig ingewerkt in het geheele in gewikkelde vervoersapparaat. voorzoover dat op eenigerlei wijze van belang kan ziin voor het reizend publiek. En dat terrein strekt zich ontzettend ver uit: het omvat niet alleen het verstrekken van inlichtin- gen over reisroutes doch houdt ook in het geven van informaties over aansluitingen op andere vervoersinstanties, de oriëntatie

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1