OÜMSSSCHADE f. 3.054.500.000.- f. 384.500.000.- De Leidsche Bioscoop-Programma's Egniond LE3DSCH DAGBLAD - Eerife Blad ZaSerdag 30 Augustus 1941 Officieele Kennisgevingen Harriman gaat naar Moskou De situatie in het Verre Oosten van Voor beter Bont Breestr. 173Leiden Verspreide berichten Verzekering f§)| Maatschappij Afd. A. Afd. B. Afd. C. Afd. D. Gevaarlijke risico's, incl. f. 50.000.000.- in klasse DIII op vaartuigen Bedrijfsschade en Afd. E. Afd. G. f. 2.250.000.000.— f. 530.000.000- f. f. 67.000,000.- 101.000.000.- 57.000.000.- 4.500.000.- HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING ASSURANTIE-BEZORGER! BBBM—BÜ^—^■38—I—M Roosevelfc heeft op de persconferentie be kend gemaakt, dat zijn vertegenwoordiger te Londen voor leveranties van oorlogsma teriaal aan Engeland, Harriman, als leider van de Amerikaansche missie naar Moskou zal gaan. Tijdens zijn afwezigheid te Londen zal de chef der inkoopafdeeling van het Amerikaansche wapeningsbureau; John Biggers, hem met den rang van gezant ver vangen. Harriman zal slechts korten tijd te Moskou vertoeven. Roosevelt kon het tijdstip van vertrek der Amerikaansche missie nog niet aangeven. (D.N.B.) Omtrent het persoonlijk schrijven van den Japanschen premier Kono.le aan presi dent Roosevelt is nog niets bekend. De correspondent te Washington van de New York Herald Tribune zegt. dat $e mee ningen zeer verdeeld zijn over de kansen op succes van dergelijke pogingen. Eenige Amerikaansche waarnemers gelooven, dat gezien den breeden kloqf tusschen de doel stellingen in het Verre Oosten van Japan en van de Vereenigde Staten elke onderhan deling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeeringsambtenaar heeft ech ter verklaard, dat de onderhandelineen ten minste tot eerl soort wapenstilstand in de betrekkingen tusschen de V. S. en Japan zouden leiden. Er zijn echter weinig opti misten, die deze meening deelen. De corre spondent van de New York Times meent, dat de komende onderhandelingen betrek-" king zouden hebben op het geheele complex van vraagstukken. Men kan nog niet voor zien of er een formule gevonden kan wor den, waardoor er een keerpunt kan ont staan in de thans critieke betrekkingen tus schen beide landen. In een speciaal bericht uit New York deelt Tokio Asahi Sjimboen mede, dat mi nister Huil op 27 Augustus heeft verklaard, dat het Jaoansche protest inzake het varen van Amerikaanshe tankschepen naar Wla- diwostok onder verwijzing naar de vrijheid ter zee genegeerd zal worden. De afdeelingschef van het Japansche regeeringsbureau van voorlichting, Klsji. heeft voor de radio gesproken over de be trekkingen van Japan tot Engeland en de Vereenigde Staten. Hii verklaarde dat Japan in China beslist vredelievende doeleinden nastreeft en noemde het een ongerechtvaardigde veron derstelling als een beweerde, dat de vrede lievende overeenkomst tusschen Japan en Fransoh Indochina een bedreiging van an dere belangen vormt. Nopens de verklaringen van Churchill, dat Engeland en de Vereenigde Staten streven naar een vredelievende oplossing van de problemen in het Verre Oosten, merkte Kisji op. dat op deze woorden daden moesten volgen: .„wij -kunnen ons niet voorstellen, hoe zij den Inval in Iran willen rechtvaar digen". Churchills rede. zoo verklaarde Kisji, had slechts ten doel zich tegen de reorganisatie te verzetten en tweespalt te zaaien tusschen de asmogendheden onderling en tusschen haar en de neutralen. Churchill Schreef aan de Japansche politiek in het Zuiden aan- valsbedoelingen op Ertgelsche en Ameri kaansche belangen toe, terwijl hij tevens verklaarde, dat hij hoopte 'op succesvolle beëindiging van de onderhandelingen tus schen Japan en Amerika Maar Engela'nd moest er op rekenen, dat het er slechts na deel van kon ondervinden, als het zich Ja pan tot vijand maakte. Kisji verklaarde vervolgens, dat Amerika weliswaar zich wil inspannen voor steun aan Engeland, doch dat men gemakkelijk kan zien, dat dit land er wegens interne aan gelegenheden op bedacht is de vreedzame betrekkingen met Japan niet af te breken. Met het oog hierop is de brief van Konoje aan Roosevelt van groote beteekenis. 1973 Reeds 30 jaar de naam van Vertrouwen. (Ingez. Meel.) Tot slot spoorde Kisji het Japansche volk aan zich vastberaden aaneen te sluiten en op alle mogelijkheden bedacht te zijn. (D.N.B.). REGEERING IN SERVIË GEVORMD. Op vei zoek der Duitsche leger-autoritei- ten heeft generaal Neditsj minister van oorlog in het kabinet Stojadmowitsj in Servië een regeering gevorrrta. Bij de kennismaking met de nieuwe Ser vische regeering heeft de militaire bevel hebber in Servië, generaal Von Danckel- mann, een réde gehouden, waarin hij er op wees, dat deze regeering is gevormd om tot welzijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zorgen en zoo de voorwaarden te vervullen voor terugroe ping van de Duitsche troepen uit eigen be weging, hetgeen alléén een aangelegenheid van de Servische krachten, die bereid zijn tot opbouw, en van de Servische regeering behoort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samenwerking met de opbouwende krach ten, met steun van alle goedwillenden, zeer spoedig een wijziging tot stand ge bracht kan worden, die dan ook mogelijk zou makerf te zorgen voor een rechtvaar digen socialen opbouw in Servië. (D.N.B.) TURKIJE'S NEUTRALITEIT. Offlcieele Turksche kringen onderstrepen opnieuw de neutraliteitspolitiek van Turkije en geven als hun meening te kennen, dat geen enkele druk, van welke zijde die ook mag komen, in de politiek Van Turkije ver andering zal brengen. In het officieuze Turksohe blad Ulus schrijft Atal: Toert de oorlog op den Balkan voor de deur van Turkije stond, bleven wij neutraal. In deze dagen is de oorlog ook ge naderd tot onze Oost- en Zuidgrens. Wij zijn ervan overtuigd, dat Turkije er geen belang bij heeft, zich in het conflict te mengen en dat niemand het verplichten kan, daaraan deel te nemen. Turkije zal steeds zijn onafhankelijkheid en vrijheid verdedigen. Wij rekenen op onze kracht en houden het bij onzen leider Inöü, die de wapens weet te hanteeren. (DNB). TOESTAND VAN LAVAL EN DEAT VERERGERD. United Press meldt uit Vichy: De toestand van Laval is verergerd. Gister morgen steeg zijn temperatuur. De profes soren en artsen, die hem behandelen, hiel den om elf uur consult, om de vraag te be spreken, of het noodzakelijk is de kogel te verwijderen, ondanks den geringen afstand van het hart. Boezemvrienden,1 zijn gezondheid en Standaard's brood. 1926 (Ingez. Moo SCHOEISELDISTRIBUTIE. In verband met de, per 1 September e.k. schriftelijk aan te vragen schoenenbonnen, zoowel No. 1 als No. 2, wordt men op het volgende attent gemaakt: De in Augustus niet behandelde aanvra gen v/orden terzijde gelegd. De nieuwe aanvragen moeten tusschen 1 en 10 September worden ingediend. Ter besparing van papier en onnoodig werk wordt men verzocht de aanvragen uit sluitend te doen op Briefkaarten en deze te bezorgen in de brievenbus Breestraat 117. Men verzuime niet nauwkeurig naam en adres te vermelden en de briefkaarten te richten aan de schoeiselafdeeling van het Distributiekantoor. Het aantal schoenenbonnen No. 1 is zeer beperkt, zoodat iemand die reeds eerder een dergelijke bon heeft 'ontvangen, in geen geval voer een tweeden bon in aanmerking komt. Iedere aanvraag moet afzonderlijk worden ingediend met omschrijving van de soort schoenen, dat verlangd wordt, dus werk schoenen, burgerschoenen, kinderschoenen (t/m. 16 jaar) of wel zomerschoeisel. Onder zomerschoeilsel vallen.ook: lederen pantoffels, lederen sandalen, lederen kinder schoenen t/m. maat 27 en klompschoenen. Leiden, 30 Augustus 1941. 2017 De Burgemeestér van Leiden, STEVENINCK. VERKEERSREGELING HULPBRUG NAAST DE TE VERNIEUWEN STAATSSPOOR- BRUG IN DEN HAAGWEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen'ter algemeene kennis: a. dat de hulpbrug naast de te vernieu wen Staatsspoorburg in den Haagweg ge sloten is voor het verkeer met alle motor rijtuigen op meer dan 2 wielen, welke met inbegrip van de lading langer zijn dan 6.5 meter en voorts voor alle motorrijtuigen, waardoor één of meer aanhangwagens worden voortbewogen; b. dat voor het overige verkeer over de sub a bedoelde hulpbrug een recht van voorrang is toegekend aan het verkeer, komende van de zijde van de stad. Leiden, 30. Augustus 1941. 2018 STEVENINCK, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. De toestand van Déat is ernstiger gewor den. Er heeft zich bij hem bloedvergiftiging voorgedaan. De yrcuw en dochter van Laval zijn gisteren naar het ziekenhuis gegaan, waar zij bij Laval, werden toegelaten. Zij mochten echter niet met hem spreken. JODEN IN BEZET FRANKRIJK MOETEN RADIO INLEVEREN. Krachtens een verordening van den mili tairen bevelhebber in Frankrijk wordt aan Joden in het bezette gebied het bezit van radio-ontvangtoestelen verboden. Zij moeten hun toestellen onverwijld bij de plaatselijke politie tegen regu's inleveren. Deze maatre gel is noodzakelijk geworden, daar vooral Joden den laatsten tijd misbruik hebben ge maakt van radiotoestellen door onjuiste 'ouitenlandsche berichten te verspreiden. (DNB). ITALLAANSCH OORLOGSSCHIP LOOPT SJANGHAI BINNEN. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Na een avontuurlijke reis over de halve wereld is gisteren te Sjanghai de Italiaan- sche kanonneerboot Eritrea binnengeloo- pen. De Eritrea is gewikkeld geweest in een zeegevecht tusschen Italiaansche en Engel- sche strijdkrachten en heeft zich van den vijand, die numeriek in de meerderheid was, weten los te maken en is over den Indi- schen en den*Stillen Oceaan naar het Verre Oosten weten te ontkomen. De Eritrea, een „koloniale kruiser", die in Oost-Afrika was gestatdonneerd, meet 2172 ton. Onderlinge BESTUUR: L C. F. E. VAN HEIDEN TUCKER. N. J. J GROBBEN Sd RAVE NH AGE A. A. 6 BÓCKER. Mr. J. J. MONTUN Fi E. EVERS In de laatste VIER WEKEN werden nieuwe verzekeringen afgesloten tot een bedrag van In de laatste VIER WEKEN werden nieuwe verzekeringen gesloten tot De totalen der afdeelingen zijn Woningen, winkels, inboedels, mventa. rissen, boerderijen, ena. tot f. 50.000 Andere en grootere risico's Persoonlijke ongevallen door molest I/III ie en g Huuifaerving fB r Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd bij afd. B.) f. kt j t Kleinere inboedeils'bn derg. tot f. 7500.- fl!U. 1- (herverzekerd bij afd A.) f, 45.UUU.U00.— DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING Veegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde honderd-zestig-duizend objecten en vraagt inlichtingen bij Uw 1982 (ingez. Med.) WASHINGTON WENSCHT LIJST VAN DUITSCHERS IN GUATEMALA. De Amerikaansche gezant in Guatemala heeft onder beroep op een bijzondere last geving van het departement van buiten- landsche zaken te Washington het minis terie van buitenlandsche zaken te Guate mala verzocht om een - volledige lijst van alle daar. wonende Duitsc^iers. Op deze lijst worden zeer nauwkeurige persoonlijke ge gevens verlangd bijvoorbeeld aanduiding over den aard van het beroep, het vermo gen, een getuigenis van de politie, politiek verleden enz. Betreft het een Duitsche persoon in over heidsdienst dan wordt door het Amerikaan sche gezantschap van de autoriteiten van Guatemala een beoordeeling gevraagd om trent de houding van dien persoon in die positie. (D.N.B.). MENZIES BLIJFT MINISTER VAN DEFENSIE. De pas afgetreden Australische minister- president Mehzies, blijft als minister van defensie aan het kabinet verbonden, zoo meldt Reuter uit Sydney. De eenige wijzi ging in de samenstelling van het bestaande kabinet is de aflossing van Meiizies door Fadden als ministerpresident. Fadden blijft tevens minister van financiën. Fadden ver klaarde evenwel, dat er na de debatten over de begrÖoting, de volgende maand een reorganisatie van het kabinet zal plaats hebben. (D.N.B.) Luxor-Theater De naam „Huzaren- koorts" wekt onwillekeurig associaties aam het beeld van een huzaar, die om in het milieu te blijven met een koorts „als een paard" diep verborgen onder een stapel wollen dekens ligt te zuchten en te zweeten. Dejilm van dien naam heeft met een der gelijke voorstelling evenwel niets uitstaande Er is geen sprake van temperatuursverhoo- ging of eigenlijk.... toch wel, maar een heel bijzonder soort. Want op een afgelegen landgoed in een schilderachtige omgeving komt op zekeren dag een eskadron huzaren als het ware uit de lucht vallen om deel te nemen aan de jaarlijksche' manoeuvres. Dat eskadron wordt aangevoerd door een stel letje charmante officieren en op het platte land, waar de heeren worden ingekwartierd, wonen eenige alleraardigste meiskes.'Enfin, nu begrijpt u het natuurlijk wel van die temperatuursverhooglng Overigens zijn die huzaren niet het be langrijkste in deze film en zelfs de meisjes zijn dat niet. Maar er is een kostelijke Landrat alias Ralph Arthur Roberts en ïs een luisterrijke figuur van een staatsambte naar, vertolkt door den gemoedelijken dik kerd Leo Slezak, ,die ambtshalve heel veel in de melk te brokkelen heeff* maar verder voor een oortje thuis ligt, dank zij en dat is de derde van dit voortreffelijke trio zijn zeer bij-de-handsche echtgenoote, ge speeld door Ida Wüst. Wanneer wij dit drietal bij elkaar hebben, heeft het weinig zin eer over den inhoud uit te weiden. Hoofdzaak is, dat succes bij voorbaat is verzekerd en men kan zich dan ook kostelijk amuseeren om de tallooze grap pige verwikkelingen, die haar culminatie punt bereiken in de scène, waarin een be jaarde huisknecht de rol moet vervullen van cén gevaarlijke beer, terwijl de echte beer weet uit te breken en de heele boel op stel ten zet. De tooverflult, waarmede Kaspar „om zoo te zeggen" alle meisjesharten stor menderhand veroverde, verrichtte ook hier wonderen: de beer, die de reputatie genoot eens een geheel Kaukasisch dorp te hebben uitgemoord, bleek een doodgewone kermis- beer te zijn, die op de tonen van de fluit zoo al niet bevallig dan toch gewillig naar zijn hok danstfe. Verder- zullen wij van deze vlotte film niets meer zeggen dan dat behalve de reeds genoemden Hans Holt, Maria Andergast en Rudolf Platte er min of meer belangrijke rollen in spelen. Van het voorprogramma dient met nairte een bezoek aan een speelgoedmagazijn ver meld, waar de kinderen zich begrijpelijker wijze voelen als in een paradijs. Lido-theater In de film „Ju-Ju" wordt ons een geschiedenis verhaald, die in New York een aanvang neemt, De ontwerper van het ontginningsplan van groote erts- mijnen en petroleumvelden in Zuid-Ame- rika, Geldern, staat op het punt naar Europa te vertrekken om in Hamburg de ontginningswerkzaamhedën voor te berei den, als hij in een vechtpartij gewikkeld raakt ter wille van een krantenverkoop stertje „Ju Ju" genaamd. Na in eenige oogenblikken een bekend bokser knockout te hebben geslagen, weet hij uit het lokaal, waar het geval zich afspeelt, weg te komen en Ju Ju geïmponeerd door Geltierns krachtdadig optreden, gaat hem achterna. Eenige uren later, als de boot naar Europa die Geldern meevoert, vertrokken is, gaat de politie op zoek naar Ju Ju en degene, die als overwinnaar uit de vechtpartij te voorschijn gekomen was, doch wiens naam nie bekend is. Het blijkt n.l. dat 't slacht offer niet knockout geslagen is maar met een dolksteek is vermoord. Evenmin als Geldern wordt echter Ju Ju gevonden, aan- geêien deze als blinde-passagier op de boot van Geldern vertrokken is. Eén man slechts van de aanwezigen bij de vechtpartij kent Geldern en reist hem na met het doel in Europa chantage te plegen. Geldern, zich van geen misdaad bewust, evenmin als Ju Ju, vindt in Hamburg zijn. beschermelinge terug en helpt haar aan een goede positie als zangeres in een revue. Tijdens de première van deze revue komt de getuige van de New Yorksche vecht partij zijn praktijken uitoefenen doch het resulaat is weinig bevredigend voor hem, Hij wordt eenige uren later vermoord in het huis van Geldern aangetroffen. Hoe deze nieuwe moord en daardoor ook de eerste wordt opgehelderd en wie de schul digen zijn- zullen wij niet verraden. De ge heele geschiedenis eindigt overigens met een zeer bevredigende toenadering tusschen Geldern en Ju Ju. Een vlot gespeelde film, waarin humor en spanning elkaar afwisselen. De hoofdrollen worden vervuld door Maria Andergast, Charlotte Susa en Al- brecht Schönhals. Het voorprogramma brengt een uitgebreid wereldnieuws, waarbij de strijd in Rusland een belangrijke plaats inneemt. Casino-theater Reeds vele jaren lang hebben Watt en Va Watt den bioscoopbe zoeker doen schateren van het lachen en dat zij aan populariteit eerder gewonnen dan verloren hebben, bleek wel uit de over volle zaal, welke zij gisterenavond trokken met hun film „Je moet maar boffen". Hierin ontpoppen zij zich als ware die renvrienden en als zoodanig verzorgen zij dan ook de dieren van een circus. Met de financiën van het circus is het echter iiiet zoo best gesteld, want wanneer het gezel schap zich inscheept om naai' een ander land te gaan, blijkt er voor onze vrienden niet genoeg geld te zijn om den overtocht te betalen. Dit is voor Watt en Va ,Watt echter geen beletsel om toch op het schip te komen, zij het dan als blinde passagiers. Na vele wederwaardigheden worden zij ont dekt. maar aangezien het schip dan In volle zee is, kan men hen niet van boord zetten en laat men hen allerlei karweitjes op knappen'. Bij toeval komen ze inn het bezit van een trekkingslljst der loterij en ontdek ken zij, dat ze den hoofdprijs gewonnen hebben. Door de geheele bemanning en de overige passagiers worden zij dan op zeer beleefde, zelfs onderdanige wijze behandeld en zii hangen bïiaevjolg weldra den groot-en mijnheer uit. Buit-en hen is er echter nog een blinde passagier aan boord, met wien Watt zich verstopt had. Met zijn drieën krijgen zij een luxe-hut toegewezen en zij voelen zich als een koning. Een oplichterspaar, dat zich eveneens aan boord bevindt, bemoeit zich nu met de zaak en terwijl de man probeert een dame op te lichten, tracht zijn partnerin Watt in haar netten te verstrikken. Beide pogingen mislukken echter, want het blijkt dat het lot betrekking had op een reeds lang ver jaarde loterij. Ten einde toch nog hun slag te slaan, steelt het oplichterspaar de juweelen van een dame en trachten zij zich daarmede uit de voeten te maken, terwijl de vriend van Watt en Va Watt de schuld krijgt. Op hun eigen komische wijze ont maskeren onze beide menden echter de daders en zoo komt dan het einde van een film, waai*mede men zich uitstekend zal vermaken en waarbij de lachsalvo's niet van de lucht zijn. In het voorprogramma, na de uitgebreide journaals, een aardig filmpje betreffende de dressuur van ver schillende dieren. Rex-theater De populaire filmspeler Theo Lingen is deze week weer eens te be wonderen in de amusante film „Ik trouw met m'n eigen vrouw". Andere voorname rollen v/orden vervuld door Lil Dagover en Paul Hörbiger. De kamerarchitect Behmer vergeet, door drukke werkzaamheden in zijn zaak, dat het 7 jaar geleden is, dat hij in het huwelijksbootje stapte. Zijn vrouw Lisa is hierover zeer teleurgesteld. Om nu zijn vrouw een plezier te doen, belooft hij haar, den volgenden dag niet naar de zaak te gaan, maar dan het zevende huwelijks feest te vieren. Met hun vriend Argus (Theo Lingen) gaan zij dan op stap. Maar ook nu wordt hij niet met rust gelaten. Twee dames hebben hem opgezocht en willen hem beslist spreken over de inrich ting van hun kamers, zoodat hij zijn vrouw en Argus een oogenblik alleen inoet laten. Wanneer hij dan echter met deze dames gaat dansen, wordt het zijn vrouw te erg. Zij besluit, om nu voortaan te doen wat haar man zoo vaak tegen haar gezegd heeft, namelijk haar eigen gang te gaan en- niet op hem te wachten. Zij zoekt, zonder dat haar man het weer, een baantje en het gelukt haar om ioürnftliste te worden. -Zij is nu veel op pad en dit bevalt haar man heelemaai niet. Vooral als hij hoort dat zij olj vreemde mannen op bezoek gaat. Het komt tenslotte zoover, dat belden willen scheiden. Maar zoo ver laat Argus, hun vriend, het niet komen. Hij weet door een handigheid te bewijzen dat zij, niet eens getrouwd zijn en dus ook niet behoeven te scheiden. Door dit handigheidje wordt de scheiding uitgesteld en van deze gelegen heid maakt hij gebruik om het echtpaar weer bij elkaar te brengen. De manier, waarop hij dat doet, is, zooals wij dat van hem gewend zijn, zeer komisch. Voor de pauze wordt naast het uitgebreid nieuws nóg een interessant filmpje vertoond, ge titeld: „Achter de coulissen van het aqua rium". Trianon-theater De film „Felnde" speelt zich af in Polen en wel in den tijd na den wereldoorlog toen de Volksduitschers die in dat land een minderheid vormden, het moeilijk hadden. Op fabrieken, welke onder Duitsche leiding stonden, werd sabo tage gepleegd en het ging daarmee van kwaad tot erger. Ten slotte braken er on lusten uit en waren de Duitschers niet meer zeker van hun leven. Hun eenige kans op redding was een ontvluchting over de grens. Tallooze gewapende Poolsche wachtposten hadden evenwel die grens afgezet en er was nog maar één mogelijkheid: het onbegaan bare, verraderlijke moeras. De opzichter van de houtzagerij, Keitl, (Willy Birgel) had kennis gemaakt met een meisje uit een grenscafé en als de nood hoog is gestegen, gaat deze Keitl naar het café, in de hoop een weg naar den Duitschen bodem te vin den. In die kroeg is juist de verzamelplaats van de gewapende Poolsche benden. Hij valt in hun handen, maar ontdekt tevens; dat het meisje.óók een Duitsche is, en zij weet een weg c^oor het moeras! Wij zouden teve(el van de spanning, die deze film biedt, wegnemen, wanneer wij nauwkeurig beschreven, welke avonturen het tweetal moet doorstaan, met de wetenschap dat een groote groep landgenooten midden in het bosch verlangend naar redding uit ziet. Het meisje weet zelfs de schuur, waarin het gespuis de wapenen had verborgen, in brand te steken. En ten slotte leidt zij de groote schare door het moera^ naar de grens waar zij veilig zijn op Duitschen grond. Een aangrijpende en boeiende geschiedenis, waarin men volkomen meeleeft. Voor de pauze uitgebreid journaal en nfeuws, terwijl een filmpje uit de bergen het geheel aanvult. - 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2