IHIild'W J C. STEINZ, Arts LEIDSCH D&G3L&D - Tw$cde Bied Vrijdag 29 Augusius 1941 AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Van week tot week in den groententuin VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Uit de Omstreken Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen In de week van 31 Augustus t.m. 6 September 1941 J Havermout of Gort Vermicelli of Maizena 3—2 Het jaar 1941 is voor den groententuin wel een bijzonder jaar. Het vroege voorjaar was aanhoudend koud, daarna kwam eeh droge, heete periode, welke wordt gevolgd door een regentijd, schijnbaar zonder eind. En het is niet het vele water, dat schade berokkent: een periode als wij nu doorma ken kenmerkt zich door gebrek aan zon. Het is overdag niet zelden kil en de avon den koud en een met ander is dan ook allesbehalve „boonenweer". Kt is een tegenvaller, want de snij- en slaboonen vormen bij ons Nederlandsche publiek de voornaamste groenten. En waar Augustus inmaaktljd is, daar komt het gebrek aan deze groenten des te meer voor den dag. De eerste bloemen zijn door de hitte afge vallen, de stokboonen dragen boven de helft en daar zijn de planten nog rijk van bloe sem voorzien, maar bij gebrek aam warmte groeit de jonge vrucht uiterst langzaam. Ook komen lezers met klachten over het weinig vruchtvormen van de bruine boo- nen. Ook hier geldt dezelfde reden van groote droogte en hitte, maar bij laatstge noemd gewas is niet zelden een te dichte stand oorzaak van de slechte peulvorming. Op lichte gronden is de afstand van 40 cM. op en tussohen de rijen voldoende, ter wijl dan telkens vier zaden bijeen worden gelegd. Houdt men dezen afstand ook op zwaardere gronden aan. dan is het raad zaam. drie zaden ln een putje te leggen. Niet zelden worden de planten door den kraohtigen wind naar eén kant gebogen. We doen goed bij dit donkere weer de planten om te leggen, zóó. dat de onder- kont van de bladeren en opk de vruchten goed in het licht komen. Hierbij de plariten niet lostrekken. Hetzelfde geldt voor de stam-, snij- en spercieboonen. Bij de teelt van de erwten, welke be stemd zijn om te drogen voor gebruik ge durende den winter komen veel klachten over het optreden van maden in de zaden. We hebben in zoo'n geval te doen met de larven van de erwtenkever. Deze kever legt eitjes in de nog jonge zaden en de hieruit voortkomende laxven leven van de erwten. Wanneer dit kwaad optreedt is be strijding moeilijk. Men doet goed een en ander zooveel mogelijk te voorkomen. Hier voor worden twee middelen aangegeven. In de eerste plaats ls aan te bevelen zoo vroeg mogelijk te zaaien, zoodat het gewas vroeg kan afgeoogst en het gewas sterk is. En verder verdient het aanbeveling ln geen vijf jaar erwten te verbauwen op het land, waar dit gewas werd geteeld. Daarbij is het nog van belang de kweekplaats zoover mogelijk uit elkaar te laten liggen, m.aw. een zoo streng mogelijken wisselbouw toe te passen. - De late kool heeft op meerdere plaatsen geducht last van de koolrups. Deze lastige insecten wegzoeken is wel de beste remedie. In de laatste jaren gebruikten we als spuitmiddel Derris. Dit is niet meer m den handel verkrijgbaar. Het aanwenden van maaeverglf ais loodarsenaat en Panisch groen is hier niet aan te raden. Parijsch te gevaarlijk met de kans op vergiftiging van den consument. Liefhebbers, die gewoon zijn met een een- voudigen bak te werken kunnen daarin nu kropsia zaaien. We gebruiken de soort Mei koningin. Met 5 gram zaad krijgen we reeds heel wat plantjes, welke heel klein, onge veer 'half September worden uitgezet. Vaak komen dan afgedragen komkommer- en meloenbakken beschikbaar. Onder een éen- rulterraam worden 1 rijen van 6 plantjes gezet. Eenmaal wordt flink aangegoten en gedurende September en October worden de bakken flink gelucht, daarna blijft alles gesloten. In November en December kun nen mooie kroppen worden geoogst. Ook kan nu andijvie in zulke bakken worden geplant Vijf rijen met 20 cM. afstand op de rij .Eind September worden de ramen opgelegd, waardoor dag en nacht lucht wordt toegelaten. Deze andijvie wordteven- eens in November en December gesneden. Bij de laat gezaaide en geplante groenten zullen we Geregeld den grond losnouden. De aanhoudende regens hebben de opper vlakte vastgemaakt. De groei wordt door het loskrabben met de daarvoor bestemde gereedschappen zeer bevorderd. Kt geldt ook in het bijzonder voor de pas geplante aardbeien. Zaaien kunnen we nog veldsla, buiten zoowel als in den bak. In het laatste geval zijn we in de gelegenheid bij invallende koude de planten met ramen te dekken. Op dezelfde manier kweeken we winterposte- lein. Hiervan gebruiken we 5 gram zaad per vierk. Meter. Hoewel deze soort hier in het wild wordt aangetroffen, dienen we tegen den winter met ramen te dekken, om bij invallende koude te kunnen oogsten. Vragen aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". P. F. te L. - Uw vraag is te uitgebreid om beantwoord te worden. U kunt echter te onzen kantore inzage komen nemen van een boekje, waaruit u alle gegevens kunt putten. mesjes worden vol gens een speciale methode geslepen 1868 (Ingez, ied.) HÜUROPDRIJVING WORDT BEBOET. Herhaaldelijk doen zich nog gevallen van huuropdrijving voor, waartegen echter door de instanties der prijsbeheersching met Kracht wordt opgetreden. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage legde in de laatste weken eenige sprekende boeten op. De boomkweeker B. te Boskoop verhuurde in Januari een woning a f. 15.per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs dezer woning echter slechts f. 10.— zoodat vol gens het huurprijsbesluit 1940 in Januari ook niet meer dan f. 10.per week bedon gen mocht worden. Deze ernstige overtre ding werd met f.500.— beboet. Van M. te Rotterdam verhuurde eveneens in Januari een benedenwoning k f.12.per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huur hierr van slechts f.35.per maand. Wel was nog een bedrag van f. 100.— uitgegeven voor reëele verbetering aan de woning. De huur mocht volgens het huurprijsbesluit per jaar met tien procent van de kosten dezer ver betering worden verhoogd, maar dus toch niet hooger worden dan f. 8.27 per week. Van M. zag zich tot f100.boete veroor deeld en moest den huurder het teveel be taalde restitueeren. Door A. S., eveneens te Rotterdam, wer den op 1 Juni j.l. 2 pakhuizen verhuurd voor f.26en f.65.per maand. Deze paTchuizen waren op 9 Mei 1940 niet ver huurd geweest. S. had f630.— aan de ge bouwen ten koste gelegd, die echter slechts als kosten van herstel en onderhoud kon den worden aangemerkt, niet als kosten van verbeteringen. De huurprijs per jaar mocht in dit geval dus Qiet met tien procent dezer kosten verhoogd worden. Tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was de huur laatstelijk f. 21.67 en f.47.—. S. had door het vragen van hoogere bedragen het huur prijsbesluit overtreden en de inspecteur voor de prijsbeheersching veroordeelde hem tot f. 150.boete en tot terugbetaling van het teveel ontvangene. HAAR STIEFKIND MISHANDELD. Vrouw kreeg meer gevangenisstraf dan tegen haar geëischt was. De Leeuwarder rechtbank veroordeelde de 29-jarige echtgenoote van F. J. te Santflr- den, thans te Menaldum, tot twee jaar ge vangenisstraf wegens het feit, dat zij in de periode van 1 Juni 1938 tot 14 Maart 1941 haar stiefkind. Ulbe, herhaaldelijk pijnlijk en bloedend heeft gewond, zoodat het kind zelfs in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De officier van justitie had een gevangenisstraf van één jaar geëischt. KATWIJK. Nova-Nieuws. Van heden af brengt de directie van het Nova-theater de groote speelfilm De vrouw zonder verleden een aangrijpend en boeiend verhaal. Een vlot pfogramma gaat vooraf Dinsdag as. en volgende dagen wordt „Me- ryntje Gijzens Jeugd" op het doek gebracht, naar het bekende boek van A. M de Jong. KATWIJK AAN DEN RIJN. - Tuinbouwoverzicht. In het algemeen genomen was de loop van zaken in de afgeloopen week niet erg om tevreden over te zijn. Het weer werkte niet mee, de werkzaamheden ondervonden door de vele regens nogal belemmering. Vooral de boonen hebben heel ander weer noodig en liefst spoedig. Jtfet aardappelenrooien kan niet begonnen of niet doorgegaan worden. Dit veroorzaakt een tekort aan aardappelen en een zekere stemming onder de consumen ten, die zoo spoedig genegen zijn er sensa- tieberiohten van te maken met de gevolgen van dien. De prijs bleef op hetzelfde peil staan van vorige week, dus nog wat laag voor den tuinder. Ook kroten gingen weer iets naar beneden, tot f 3.50 per 100 K.G.; uien bleven op f. 6 per 100 KG. als hoogste notee ring en waspeen bracht aan de veiling van f. 1 tot f. 1,20 per kist op. De weinige sla, die er thans wordt aangevoerd, ging van f2 tot geen hoogere noteering en bleef op een prijs f. 3,50 per 100 stuks. Ook bloemkool kreeg staan van f. 11,50 tot f. 12 voor 1ste en f. 7 tot f.9 voor 2de soort. Derde soort bracht van f2 tot f4,60 per 100 op. Stamsnijiboonen deden tot f 10 en stoksnijboonen en prinsesse boonen deden van f16 tot f. 20 voor goede en beste kwaliteit. Stamprinsesseboonen tot tusschen te Jmrnkeren naar enkele weken f. 14 per 100 KG. De navruohten staan in- warmer weer. flet is te hopen, dat we een mooie September krijgen, dan kan er nog o zooveel groeien. De bisschop van Haarleon benoemde tot kapelaan aan de St. Joseph Parochie te Delft pater Li var'.s Versteeg, leeraar aan het St. Willibrordus Missie-College alhier. kKLIN/T IN lETTEREN JULIA CUYPERS VIERT EEN DUBBEL FEEST. Op Donderdag 4 September a.s. zal in den grooten foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam van 3 tot 4.30 uur een reoeptle worden gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig tooneeljubileum vanJtfe bekende actrice mevr. Julia Cuypers. Ég denzelfden dag zal mevr. Cuypers haar J^en verjaar dag herdenken. In verband met dit dubbele feest heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van Cor van der Lugt Meiesert. GEBOREN: Johanna Geertrulda, D. van M. Blansjaar en J. G. Monfils. ONDERTROUWD M. J. C. Verwey jm. 28 j. en G. de Kroon jd. 26 j. J. Bolle .jm. 28 j. en H Mensen jd. 25 j. OVERLEDEN: A. J. v. d. Ploeg. Zn. 19 j. M. C. Hoexum, Zn. 6 J. G. de la Rie, Wed. van D. de Graaf 83 jaar. AFWEZIG van 31 Augustus tot 8 September. (De apotheek blijft geopend dagelijks van, 15 uur). Waarnemers praktijk: Dr. BORLEFFS, Dr. OLWERINGA, Dr. LODDER, Dr. DE RUI TER ZULKjER. Na 8 September is het mij niet meer mogelijk de praktijk uit te oefenen in KATWIJK AAN DEN RUN. De patiënten aldaar gelieven zich te wenden tot de volgende doktoren: H. en W. E, HUETING. LODDER en DE RUITER ZTJLKER. 1886 (Ingez. ^Med.) KATWIJK AAN ZEE. E.H.B.O.-demonstratie. De afdeeling Katwijk en Omstreken van de Ned. Ver. K HB.O. gaf op den openbaren weg op het bouwwerk bij Kleinduin een demonstratie, welke stond onder leiding van den voorzitter den heer J. J. v. d. Kamp. Verondersteld werd dat op een bouwwerk werklieden bezig zijn buizen te leggen in de daarvoor gegraven geulen, hetwelk geschiedt door middel van een hljschtoesteL Op een gegeven moment kantelt dit toestel en sleept een der buizen mee, welke terecht komt op de werklieden, waardoor vijf per sonen ernstig gewond worden. De medische leider dr. J. C. A. Cleveringa was ook bij deze demonstratie aanwezig. De EJIB.O.-dames en heeren kweten zich uit stekend van hun taak. LEIDSCHENDAM. Kapelaan E. R. C. M. Klaver van de parochie H. Laurentius in de buurtschap Stompwijk wordt overgeplaatst naar de parochie St. Pancratius te Amsterdam. Tot opvolger van kapelaan Klaver ls aan gewezen kapelaan A. Hammerstein. Opgelucht vernam men op 't eiland dat de tiran door den boom verpletterd was. Het echtpaar, dat in den boom had plaats genomen werd op den troon geplaatst als koningin en koning. En zij regeerden zoo wijs, dat voortaan niemand meer komkommers at zonder te zeggen: „Leve onze Koning, leve onze Koningin!" Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: 31 Aug. t/m. 6 September 1941 33-4 Brood 33 Brood 33 Bloem 33 Vleesoh 33 Vl.waren 33 Kaas 33 Melk I Wordt nader bekend gemaakt 4 Rants. 1 Rantsoer Vz Rantsoen Vz Rantsoer 1 Rantsoen 100 Gram 1 3/4 Liter 3 K.G. 31 Aug. t/m. 13 September 1941 Brood of Gebak 10 20 24 20 Rants. Bloem Brood of Gebak 1 1 1 1 Rants. Vleesch of Vleeschw. 1 3 3 3 Rants. Kaas 100 100 100 100 Gram Melk 7 3y2 Liter Aardappelen 3 3 3 3 K.G. 33 Eieren 1'stuks Ei 10 Augustus t/m. 6 September 1941. 107 Algemeen 108 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen B Rij^t 111 Algemeen B Havermout 112 Algemeen 1 K.G. 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram Suiker Koffie-Surrogaat Jam J Rijst 21 Aug. t/m. 6 September 1941 29-30 Boter 29-30 Vet 250 Gram I 250 Gram Boter Bpter met reductie Beschikbaar per persoon Is JE fl 2# In tijdvak van één week In tijdvak van twee weken 1 1 1 I stuks In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 KG 250 250 250 250 Gram 500 500 500 500 Gram 500 250 250 250 Gram 500 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram In tydvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram 250 500 500 500 Gram ÉÉN RANTSOEN Brood Beschuit, Wafels, Biscuits, Koekje». W Speculaas, Koek, Of Cake, óf Gevuld klein Korstgebak, Of Gevuld groot Korstgebak, Of Taart, Gebakjes Tarwebloem, -meel, Roggebloem, -meel, zelfrijzend Bakmeel Rijst, RUstemeel, -Bloem, -Gries, Gnittemee) (gemengd meel) Havermout, -vlokken, -bloem, Aardappel- vlokken Gort, Gortemeel, Grutten Vermicelli, Macaroni, Spaghetti Maïzena, Sago, Aardappelmeel óf Zetmeel, verwerkt ln Puddingpoeder of Puddingsauspoeder Vleesch, gewicht van been Inbegrepen Gerookt of Gekookt Vleesch, óf Gerookte Worstsoorten, óf Gekookte Worstsoorten, óf Leverartlkelen, Tongeworst, Nierbrood, óf Bloedworst, Jam, Siroop, Honing, enz. Voor de overige artikelen ls het rantsoen gelijk aan de ln bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. Brood 100 Gram Gebak 75 Gram 140 Gram 100 Gram 400 Gram 500 Gram 600 Gram Bloem 70 Gram RUst -'50 Gram Havermout 250 Gram Gort 250 Gram Vermicelli 100 Gram Maizena 100 Gram 100 Gram Vleesch i '00 Gram Vleeschwaren 75 Gram 75 Gram 100 Gram 125 Gram 150 Gram Jam 500 Gram ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig! 32 Bloem 32 Brood 32 Vleesch 32 Vl.waren Bloem, Brood of Gebak Brood of Gebak Vleesoh of VI. waren 32 Melk I 31 Reserve 32 Reserve 33 Reserve 31 Eieren Melk Aardappelen Eieren NB. De bonnen 30,31 en 32 voor KAAS blijven geldig t/m 6 September 1041 De bonnen, welke /an 31 Aug. 1941 af zijn -geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren, moge n reeds op Zaterdag 30 Augustus 1941 worden gebruikt. Het koopen van Vleesch of Vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag ls niet geoorloofd. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. Bouwplan Spinoza goedgekeurd Verbetering van de Tramstraat Afscheid van den Raad. Afwezig de heer W. van Tilburg. Het arbeidsovereenkomstenbeslult voor personeel der luchtbescherming werd vast gesteld. Het uitgegeven bedrag per leerling der OL.8. over 1940 werd bepaald op f. 12.10 Aan mevr. de wed. Van Ham-Mulder werd 6 toeslag op haar pensioen toegekend. Aan den tuinbouw:,vondcursils werd een subsidie van f. 100 verleend. Flora geeft f. 170 en de Groentenveiling f. 75. De wo- ningbouwvereenlging Spinoza'" heeft een aanvraag gedaan voor het aanleggen van straten, rioleerlng e.d. ten behoeve van Bouwplan III. Deze aanvraag werd goedgekeurd. Met het oog op de verbetering van de Tram straat (er zullen o.a. trottoirs komen) is het gewenscht den hoek bij café Coster te verbeteren. Met den eigenaar ls onderhan deld en overeenstemming bereikt. Ook met de fam. Kromhout ten opzichte van een strook grond. De totale kosten zullen f. 800 bedragen. Na enkele opmerkingen werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. De vuilnisbelt werd voor 1 jaar in gaande 1 Aug. 1941 verpacht aan Gebr. Koemans te Noordwijk voor f25. Hiermede was de agenda afgehandeld en tevens de laatste werkzaamheden van den gemeenteraad in de huidige samenstelling De voorzitter bracht hartelijk dank aan de leden voor hun arbeid in het belang der gemeente verricht, ook de leden, die in raadscommissies zitting hadden. Mede namens den secretaris voegde hij er nog eenige persoonlijke woorden aan toe. De leiding der vergaderingen werd hem steeds gemakkelijk gemaakt an er heerschte altijd een aangename stemming. Hij wenschte allen leden Gods zegen toe, - Het oudste raadslid, de heer W. L. v. d. Gugten, dankte namens den raad den bur gemeester voor de opgewekte wijze, waarop hij de vergaderingen leidde en wenschte hem Gods kracht toe bij het bestuur der gemeente. Ook mevr. Höweler betrok hij in dien wensch. Daarna sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. De laatste zitting. Nadat verschillende comptabillteltsbe- sluiten waren goedgekeurd, werd ln de vacature P. J. Vercouteren, tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim be noemd de heer E. Efferink. Tot commlssleris in den Raad van Com missarissen van het Electrlclteltsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim werd ln de va cature H. Bader benoemd de heer A. J. Ver- kleij. Na behandeling van een reclame Plaat selijke Belasting sprak de voorzitter een woord van dank voor wat de raad in zijn huidige samenstelling in het belang van de Gemeente heeft verricht. De heer van Zonneveld sprak nu: Alvorens wij van elkander gaan, zou ik gaarne namens den geheelen gemeenteraad een enkel woord van afscheid willen spre ken. De samenwerking die er steeds ls ge weest tusschen B. en W. en de Raad is van het grootste belang geweest voor het be stuur der gemeente. De machten die God thans over ons heeft gesteld, hebben besloten dat er een andere vorm van bestuur zal komen en wij hebben die macht daarin te gehoorzamen. Hij gedenkt aan het vele dat hier in sa menwerking met B. en W. is tot stand ge bracht en door de ambtenaren uitgevoerd. De samenwerking met den Burgemeester was slechts van korten duur; ze was toch van dien aard dat wij met het volste ver trouwen den wensch kunnen uitspreken, dat hij zich nog vele jaren aan dien arbeid zal kunnen geven, zij het ook dat daarbij de samenwerking met den Raad niet meer' is vereischt. Wij danken B. en W. voor alles wat zij ln het belang der gemeente deden en ook voor hun groote welwillendheid tegenover den gemeenteraad. Moge Sassenheim, 4e gemeente die ons allen zoo lief ls, groeien en bloeien op elk terrein des levens en Gods zegen op aller arbeid rusten. De voorzitter dankte voor de waardee- rende woorden, waarna sluiting. Doktersdienst. Deze wordt Zondag a.s. waargenomen door de doktoren Dommisse en le Grand.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7