GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 29 Augustus 1941 De afspraak in de Parklaan De Pers zegt Waarschuwing machtigingen aankoop walsproducten en stalen buizen Nederlandsche s.s. Slamat tot zinken gebracht- SPORT AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voorbereiding van woningbouw, gewenscht Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft onlangs een adres gericht tot de betrokken secretarissen-generaal inzake het reeds rtu voorbereiden van bouwplannen voor woningen. In zijn orgaan ,,De Woning- bouwvereeniging" schrijft het bestuur in verband hiermede nog het volgende: De woningproductie, bemoeilijkt door ge brek aan materialen, transportmoeilijk heden en stijgende bouw- en exploitatiekos ten, blijft meer en meer bij de behoefte ten achter. Met name in de lagere huurgroepen is het tekort nijpend. Ondanks de groote bezwaren, verbonden aan het bouwen in oorlogstijd, trachten de woningbouwvereenigingen zooveel mogelijk door te gaan. Zij weten immers,, dat een groot deel der minder draagkrachtlgen vooj zijn huisvesting op haar activiteit is aange wezen. Evenwel, de realiteit dwingt ons te erkennen, dat het thans niet mogelijk zal zijn de woningproductie gelijken tred te doen houden met de behoefte. Doch al is het voor vele vereenigingen en gemeenten thans niet mogelijk te bouwen, toch kan de huidige periode in ieder geval benut worden om plannen voor de toekomst voor te bereiden. Wanneer dan straks het tijdstip aanbreekt, waarop weer met voort varendheid gewerkt kan worden, dan be hoeven er geen maanden- met allerlei voor bereidende werkzaamheden te verloopen, maar kan men onmiddellijk aan den slag gaan. Voor het maken van plannen is de huidige periode bij uitstek geschikt. Een practisch bezwaar is evenwel, daf de woningbouwvereenigingen over' het alge meen niet over de middelen beschikken, welke noodig zijn om bedoelde werkzaam- hedtn te financieren. Hiervoor ware een oplossing te vinden, indien het Rijk zich bereid verklaarde voor deze financiering een voorlooplg voorschot ingevolge de Wo ningwet te verleenen.- Wij stellen ons de uitvoering van dit denkbeeld aldus voor, dat gemeentebesturen worden ultgenoodlgd, een onderzoek in te stellen naar omvang en aard van de tegen woordige en toekomstige woningbehoefte. Blijkt deze behoefte van ernstigen aard te zijn, dan kunnen zijvoorstellen indienen ter voorbereiding van den bouw van een zeker aantal woningen. Kunnen deze voor stellen de goedkeuring van het Rijk weg dragen, dan wordt van rijkswege een voor looplg voorschot verleend ter financiering van de voorbereidende werkzaamheden. Zoolang de plannen niet tot uitvoering zijn gekomen, zal van dit voorloopig voomchot geen rente en aflossing worden verlangd Het voorloopig voorschot zal t.z.t. in het definitief voorschot voor den bouw worden opgenomen. Mocht in een aantal gevallen, tengevolge van onvoorziene omstandigheden de uitvoering geheel achterwege blijven, dan zullen desnoods door een bijdrage ingevolge de Woningwet rente en aflossing van het voorloopig voorschot worden opgevangen. Groote bedragen kunnen hiermede niet ge moeid zijn. Aan de toepassing van dit denkbeeld zijn naar ons oordeel talrijke voordeelen verbon den. Niet alleen wordt de tusschenliggende periode door bouwvereenigir.gen en zelf- bouwende gemeenten zoo goed mogelijk be nut en verschaft men productief werk aan architecten en technisch personeel, maar tevens brengt men gemeentebesturen er toe, zich tijdig rekenschap te geven van de vra gen, welke aan den toekomstigen woning bouw verbonden zijn. Wij denken aan tijdige beschikbaarstelling van bouwterrein, aan noodzakelijke voorbe reiding of herziening van gemeentelijke uit breidingsplannen. Eep zeer belangrijk voordeel is bovendien, dat aldus de centrale overheid reeds in een zeer vroeg stadium in de voorbereiding dei- plannen wordt gemoeid en daardoor in staat is, van den aanvang af leiding aan den toe komstigen woningbouw te geven. Op onge zochte wijze wordt het materiaal bijeenge bracht, op grond waarvan een landelijk bouwprogram kan worden vastgesteld. Ra tionalisatie in den woningbouw kan worden bevorderd door het geven van richtlijnen aangaande woningtype, belangrijke con structies, materialen enz waarmede men bij het ontwerpen rekening zal hebben te hou den. Waar, op grond van de economische omstandigheden na den oorlog, aan den woningbouw de hoogste eischen van doel treffendheid zullen worden gesteld, moet dit van groote beteekenis worden geacht. Officieel© bekendmaking van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. H De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid ve'tig-t de aandacht van houders van bovenstaande machtigingen tot aankoop van "ijzer op de officieele tekendmalftng, verschenen in de avondbladen van 16 Augustus jl„ volgens welke bedoelde machtigingen moesten worden Ingele verd of ter registratie worden aangeboden vóór 31 Augustus as. Daar aan dezen oproep nog zeer onvoldoende gehoor Is gegeven, worden houders van goedkeuringen in hun eigen belang aangeraden imet den meesten spoed hun bonnen in te leveren of te laten registreeren. Na 5 September a.s. zijn alle machtigingen, voor zoover niet ingeleverd of geregistreerd, onherroepelijk vervallen. 's-Gravenhage, 28 Augustus 1941. 1875 (Ingez. Med.) BANDENDIEVEN IN EEN FIETSEN BERGPLAATS. De beste exemplaren uitgezocht. Stefani uit Rome: Het 11.636 ton metende Nederland sche s.s. Slamat, dat bij de Britsche koopvaardijvloot was ingelijfd en dienst deed als transportschip in de Middel- landsche zee, is door de' Duitsch-Ita- lnansche luchtmacht tot zinken ge bracht. (De „Slamat" was een stoomschip met twee schroeven. Het werd in 1924 gebouwd bij de maatschappij De Schelde te Vlissin- gen en was het eigendom van de Rotter- damsche Lloyd. Red.) LANDBOUWER DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Doodelijk ongeval te Assen. Op de Anreeperstraat, nabij het station te Assen is gisteren de landbouwer H. Braam, 56 jaar, onder een autobus gekomen en op slag gedood. De man bracht eenige koeien naar de markt. Een der beesten schijnt voor den stoom van een trein te zijn geschrokken. Het dier sprong naar het midden van den weg en trok B. mee. Juist op dat moment werd de man met de koeien ingehaald door een autobus van de „Fara- Vay". Braam kwam met de koe onder de bus terécht. De ontboden geneesheer, dochter Nienhuis, kon bij B. slechts den flood con- stateeren. Toen de bus was opgevijzeld bleek, dat de koe er goed was afgekomen. WILD-WEST DRAMA IN DEN HAAG. Ook het komische element ontbrak niet in de film. Een Haagsche koopman, die iets deed wat niet in den haak was, voelde zich genood zaakt to or een rechercheur te vluchten, aldus „Het Vad.". Het werd een spannende jacht, die als beginpunt de Groote Markt en als eindpunt het politiebureau had. Daar tusschen gebeurde echter een en ander, dat winkelend Den Haag het was namelijk vier uur met verbaasde oogen zal hebben aangekeiken In de Groote Marktstraat was het aanvankelijk niet meer dan een span nende ren. Voorbij de Wagenstraat, ter hoogte van de Bijenkorf dus, werd het even wel een echte Wild-West-jacht, Zelfs de revolver heeft niet ontbroken De wedloop verplaatste zich namelijk van de straat naar de Bijenkorf en wel naar de draaideur van dit gebouw. Daar speelde zich een tooneeltje af, dat menige bioscoopbezoeker zich nog herinneren zal uit de ouderwetsche gooi- en smijtfiLm. Ging de rechercheur naar binnen, dan liep de koopman er weer uit en dat ging zoo door tot de politieman er genoeg van kreeg. Hij deed wat iedere werkelijke agent in zoo'n geval zou doen, hij trok zijn revolver en schootin de lucht. De koopman bleek echter niet bang en snelde de straat op. Doch weer schoot de agentDe koopman ging toen begrijpen dat het ernst was en reeds in de Haagpoort gaf hij zich gewon nen. De geheele zaak, was begonnen om het feit, dat de koopman, hij is 23 jaar oud en heet G. I. B.( distributiebescheiden verhan delde. In den nacht van Woensdag op Donder-' dag hebben dieven hun slag geslagen in de rijwielstalling, staande nabij station De Klomp, welke rijwielbewaarplaats toebe hoort aan G. De daders hadden het oog geslagen op de rijwielen, die onder een af dak waren geplaatst en die, om diefstal tegen te gaan, speciaal waren „geklonken" aan een ketting, welke de achterwielen van alle fietsen te zamen verbond. Deze afweer heeft den diefstal toch niet kunnen verijdelen. De-dieven hebben een voudig een schakel doorgeknipt, waarna zij zich hebben meester gemaakt van de bin nen- en buitenbanden, die h. i. de moeite van het meenemen waard waren. In totaal hebben zij 28 binnen- en 27 buitenbanden medegenomen. Uit alles is gebleken, dat de dieven de karwei op hun gemak hebben uitgevoerd. Tot dusver zijn de daders hog niet gepakt. Tel. JONGEN WILDE OP EEN MELKWAGEN KLIMMEN. Jledenmorgen om 8 uur wilde op den Raalterweg te Heino, het 10-jarige zoontje van de familie H. op een melkwagen klim men. Hij slapte echter mis en viel. Vermoe delijk heeft hij de wielen over het lichaam gekregen, waardoor hij zwaargewond bleef liggen. Er werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch voor de?e ter plaatse was, was het knaapje reeds overleden. BUITENLA NDSCH GEMENGD. AUTOBUSONGELUK IN SPANJE. Op den terugweg van een processie, is in de buurt van Murcia een autobus een steile helling afgereden. Zes personen werden ge dood en de overige 40 personen gewond. Elf gewonden verkeeren in levensgevaar. WATERPOLO. ZWIP (DAMES)—L.Z.C. (DAMES) 1—3. Gisteravond werd voor de competitie van den Haagschen Zwemkring gespeeld de wedstrijd Zwip (dames)L.Z C. (dames). Daar Zwip met 6 dames uitkwam, liet L.Z.Q. uitvallen. Ondanks het koude water en het groote speelveld was L.Z.C spoedig in de meer derheid en wist zij door Rie v. d. Tuin te doel punten. Hierna ging het spel gelijk op, totdat Zwip gelijk wist te maken (11). Na de rust had L.Z.C. weer het beste van het spel en wist zij door Rie v. d. Tuin nog twee maal te doelpunten, waarna het einde kwam van dezen prettigen wedstrijd en L.Z.C. verdiend had gewonnen. Mej. Wanrooy leidde verdienstelijk; GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. Het was gisteren op de banen der Noord- wijksche Golfclub „honneur aux dames". De E. L. graaf van Limburg Stirum-v/issel- beker (inedalplay)werd gewonnen door mej. B. Gleichman (18) met een netto-score van 69, terwijl mevr. Buma (4) zich tweede plaatste met netto 77. De Mrs- Cremers Ladlescup. eveneens med al- play, werd gewonnen door mevr. Koopman (30) met een netto-score van 71, tweede werd mevr. de Koster (22) met een netto-score van 74. Voor den Palace Hotel-wisselbeker zegevierde D, van Aalst <12) in zijn halve eindstrijd over P. Siemens (14) met 5 en 3. zoodat hij heden in den eindstrijd uitkomt tegen W. van Lanschot. BOKSEN. BbKSVERBOD VOOR GEHEEL NEDERLAND VERVALLEN. De laatste drie vestingen, waar het boksver- bod nog van kracht was. zijn met Delft, Dord recht en Nijmegen yervallen. Ook daar zullen in het vervolg bokswedstrijden zijn toegestaan en daarmede is het boksverbod voor geheel Neder land vervallen. Een uitermate druk seizoen staat voor dezen tak van sport voor de deur, dat alle records slaat. Op 15 September vindt te Rotterdam met diverse wedstrijden de opening plaats, en na dien zullen elke week twee a drie wedstrijden in alle' deelen van het land gehouden worden. TENNIS. Q DE MUNNIK—LEIDSCHE HOUT. In het nieuwe tennispark Leidsche Hout won een ploeg van aldaar spelende dames en heeren onlangs met 53 van de ploeg van „De Mun- nik" te Leiderdorp. Thans* is besloten tot een revanche-wedstrijd en wel op morgenmiddag, aanvangende te 2 uur, te Leiderdorp. In totaal worden ditmaal 16 partijen gespeeld. KAMPIOENSCHAP VOOR OEFENMEESTERS. De nationale kampioenschapswedsrtijden van de oefenmeesters die de B.T.O.N. elk jaar orga niseert, zullen ditmaal te Haarlem gehouden worden, op de banen van de Haarlemsche L.T.C., van 1114 September, Reeds zijn de inschrijvingen van alle bekende oefenmeesters, die ook aan wedstrijdspel doen, binnengekomen. DAMMEN. BEKERWEDSTRIJDEN H.D.C. (HOORN). De stand na het spelen van de 11de ronde is als volgt: A. Rijnberg 9 gesp. 16 pt.; M. de Groot 9 gesp. 15 pt.; E. Megchelse 9 gesp., 14 pt.; M. Over- vliet 10 gesp., 14 pt.; L. Koopman 8 gesp., 13 pt.; D. Costeris 10 gesp., 13 pt.; G. van Zwieten 8 gesp,, 11 pt; R. van Klaveren 10 gesp., 11 pt.; W. Koopman 7 gesp., 10 pt.; J. v. d. Stouwe 7 gesp., 10 pt.; C. Rijnberg 9 gesp.. 10 ptL. van Zwienen 6 gesp.. 8 pt.; H. de Vos 5 gasp. 6 pt.; W. Verboom 8 gesp.. 5 pt.; P. Rijnberg 9 gesp., 5 pt.; J, Nobel 9 gesp., 5 pt.; H. Bogaart 10 gesp. 5 pt.; A. van Vliet 11 gesp., 4 pt.; S. Blom 8 gesp., 2 pt.; J. van Weeren 8 gesp., 2 pt.; A. Dissel 10 gesp., 1 pt. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Grammiuziek 8.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram .muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Grammuziek 9,15 Voor de huisvrouw 9.25 Grammuziek 10.00 Ernstige muziek (opn.) 12.00 Zang met huis vrouw 9,25 Grammuziek 10.00 Ernstige muziek (opn.A 12.00 Zang met pianobegelei ding en grammuziek 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 1.30 Gram.- muziek 2 00 Voor het gezin 2.20 Na gedane arbeid.Muziek en vroolijkheid 4.00 Bijbel lezing (Voorbereid door de Christ. Radio Stich- HEDEN. Sassenheim (Hoofdstr, 303): Spr, M. v, d. Berg. VA uur nam. Dinsdag. In den vergulden Turk: Aandeelhoudersverg. N.V. Ned. Fabriek v, verduurzaamde levensmid delen v.h, W. Hoogenstraaten en Co., 3 uur nm, BIOSCOPEN. f 18 laar: 14 jaar; 5 alle leef*fjden Luxor-theater„Huzarenkoorts" f Dagelijks nam en 8 u ir Zondag 2—7 uur doori voorstelling Lido-theater: „Het geld ligt op straat" Dagelijks 8.16 urn nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 8d 81/4 Woensdag eD Zaterdag ma- tlnêe 2 30 uur Trianon-theater: „Vijanden" t Dagelijks 2 en 6 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doori voorstelling Casino-theater: „Je moet maar boffen" "Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2 hut Zondags te 2 4% en 8 uur nam Rex-theater: „Ik trouw met m'n eigen vrouw" 9 Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26Vi uur dnorl voorstelling Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „De vrouw zonder verleden", Zondags gesloten De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Augustus 20 uur tot Zaterdag 30 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 43. Tel. 21060; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apcthê^Jc, Wilhelminapark 8, Tel. 26274.. e LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.) WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De ZU1" 12 uur 's middags: 18 gr. C. Gironummer ran de W. H. N. 5553. De Bank van de W.HJ7. is Kas. vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. ting) 4.20 Het Oost-Nederlandsch Strijkkwar tet en grammuziek 5.15 BNO: Nieuws, eco nomische en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Grammuziek 6.15 Voor de binnen schippers 6.30 Amusementsorkest 7.00 Actueel halfuurtje 780 Gevarieerd Zater dagavondprogramma 8.45 ..Als 'k voor 't zeg gen had", causerie 9.00 Ernst van 't Hoff met z n 15 solisten 9.30 Grammuziek 9.45 BNO; Nieuwsberichten, 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. Hilversum II, 301,5 M. 6.458 00 Zie Hil versum I 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Concertgebouworkest (opn.) 8.55 Grammuz. 9.25 Residentie-orkest, zangvereeniging „Ex celsior" en solisten (opn). 10,00 Morgenwij ding 10.20 Cabaretprogramma (opn.) 11.00 Amusementsorkest, zangsoliste en het kleine Omxoepmannenkoor (opn.) 12.00 Grammu ziek 12.15 Ensemble Bandi Balogh 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Grammuziek 1.40 Voor de jeugd 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest 2.45 Voor de plattelandsjeugd 3.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest" 4.00 Omroeporkest en solist 5.00 Cyclus „De Evangelisten en hun werk" 5.15 BNO: Nieuwws-, economische en beursberichten 5.30 Zang, harp en hobo 6.15 Pro Musica en grammuziek 6.45 Gram .muziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Nieuws van de pla- tenmarkt 7.40 Reportage 8.00 Zang en piano 9.00 Causerie „In het herfstig bosch" 9.15 Grammuziek 9.45 BNO: Nieuwsbe richten 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.05—1080 Cau serie „Brandende kwesties" (opn.). GEM, RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Zaterdag 30 Augustus. lste Programma: 6,45—22.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3de en 4de Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (21 Maar Paul was op zijn hoede en beant woordde Karel's krenkende opmerkingen, die ten doel hadden hem giftig te maken, met rake slagvaardige gezegden, die de la chers op zijn hand brachten. Dit was echter olie op het vuur en Karei was op het laatst wit van woede. De meest nuchteren uit het gezelschap die het duel tusschen Zwarten Karei en Paul buitengewoon amusant gevonden had den, maar Karei kenden, voorzagen een uit barsting. Zij wisten, dat met hun leider niet viel te spotten en belust op een fikscbe vechtpartij hitsten zij de beiden nog meer op elkander aan, terwijl zij een kring vorm den. Ook de anderen begonnen te mérken, dat er wat broeide en het werd stil in de gelagkamer rondom de beide kemphanen. Maar toen Karei op een gegeven moment een gemeene uitdrukking bezigde over hej wegblijven van Paul's vriend in verband met Annette, die hij immers samen met dezen wilde opsporen, 'wat nu niet meer noodig was, stoof Paul op en eer Karei er op verdacht was, had hij een flinken mep te pakken. Dat was het sein tot het gevecht waarop de omstanders al zoolang gewacht hadden. Breeduit stond daar Zwarte Karei en mat zijn tegenstander van het hoofd tot de voe ten. Uiterlijk was hij kalm, maar zijn ge zicht stond grimmig en woeste haat gloeide in zijn oogen, waarmede hij zulk een vree- selijke macht wist uit te oefenen. Paul stond in gevechtshouding klaar, terwijl de kring der toeschouwers zich verwijdde. Ook op zijn gezicht lag een grimmige vastberaden trek. Het uur der afrekening had geslagen en hij dacht aan geen gevaar, aan geen ontdekking meer. Slechts één ding stond hem voor oogen: Annette te wreken. Voor zijn persoonlijke voldoening wilde hij dezen bruut een af straffing geven voor wat hij dat lieve kind had aangedaan. Annette, die door hem, Paul, was terug gehouden van een stap, die haar voor haar leven ongelukkig gemaakt zou hebben. O, hoe lief had hij haar! In dit oogenblik voelde hij, wat dit meisje nu reeds voor hem beteekende. Voor haar zou hij vechten tot zijn laatste krachten waren uitgeput Ondertusschen lette hij scherp op zijn vijand, die zich eveneens gereed had ge maakt tot den strijd. Voor hem ging het om zijn heerschappij in deze wereld. Tot nu toe was hij er onbetwist alleenheerscher geweest, hadden allen gesidderd voor zijn dwingende oogen en onwil had hij bedwon gen met één slag van jzijn vreeselijke vuisten. Men achtte Karei onoverwinnelijk. Nooit >had zich iemand ernstig tegen hem durven verzetten, stilzwijgend was hij aanvaard als de aanvoerder, ook omdat, hij geestelijk de meerdere was. Daarbij kwam, dat de onder nemingen door hem geleid, steeds succes vol waren geweest. Slechts ditmaal was de overval geen onverdeeld succes geweest! Dat kwam door die geschiedenis met die secretaresse, die daarom door allen doode lijk werd gehaat, al kende niemand haar. Karel's kroon was de inzet van dit gevecht en hij was vastbesloten dit vermetele jong- mensch een lesje te geven, dat hem lang zou heugen en zijn reputatie voorgoed zou bevestigen. Zijn eerste slag kwam goed aan. Paul pareerde wel, maar had zich misrekend in de kracht, waarmede de geweldige vuist neerkwam en kreeg een slag op het hoofd die hem deed duizelen. Karel's aanhang juichte. Hij zou dien brutalen aap wel eens mores leeren! Maar die „brutale aap" had de nieuwe brutaliteit den reus een opstopper onder tegen zijn kin te geven, dat zijn kaken kraakten. Dezen eersten treffer liet hij vol gen door een geweldigen stomp in de maag van z(jn tegenstander, zoodat deze 'n oogen blik naar adem stond te snakken. Hij her stelde zich-echter terstond en had de te genwoordigheid van geest zich goed te dek ken, zoodat de volgende aanvallen van Paul, die een overrompelingstactiek wilde toepassen, hem weinig kwaad deden. Het was ook een ongelijke strijd. Karei behoorde tot de zwaargewichtklassen en Paul tot de lichtgewichten. Toch boezemde zijn moed ontzag im Nie mand van de aanwezigen had het in zijn plaats met de bloote v.uist. tegen Karei durven opnemen. Deze schuimbekte van woede, 'niet alleen om de beide voltreffers die hij had moeten incasseeren. maar om den onverwachten tegenstand, welke zijn prestige schaadde. Zijn géweldige moker slagen vielen op Paul neer, die nu nog en kel bedacht kon- zijn op afweer, wat niet zijn sterkste zijde was. De aanvalstactiek paste hem beter, maar daar kreeg hij geen kans meer toe, al wist hij zoo nu en dan nog wel eens een flinken stoot te plaatsen. Het was nu een geregeld gevecht geworden zonder dat de regels van de bokssport in acht werdfen genomen. Daarom was de strijd zeer afmattend en het was duidelijk dat Paul, die physiek verre de mindere was, het onderspit zou moeten delven. Hij zdg er vreeselijk gehavend uit; zijn gelaat zal vol builen en schrammen; maar hij had de voldoening, dat zijn vijand bok een ver van schoonen aanblik opleverde. Zwarte Karei bloedde uit neus en mond. Heimelijk was de sympathie der omstan ders aan Paul's kant, maar ze durfden die niet toonen, uit vrees voor hun hoofdman, die thans in hun oogen wel een vernede ring onderging, maar toch nog stevig op zijn voetstuk stond. Met een plotselinge vleug van energie richtte Paul zich toen ineens op en vloog opnieuw op Karei in, hem slaand waar hij hem raken kon. Even stond de reus be duusd en Paul maakte hiervan gebruik om hem' een geduchten klap op het oog te geven. Dit deed de maat overloopen en brieschend van woede kwam Zwarte Karei op hem af. Dreunend daalde zijn, vuist neer op Paul, die zonder geluid te geven ineen zakte. De strijd, die nauwelijks tien minuten ge duurd had, was beëindigd. Zwarte Karei was er als overwinnaar uit te voorschijn getreden en triomfantelijk keek hij rond. Het stak hem geducht, dat slechts een zwak applausje zijn zege op den knock-out geslagen tegenstander begroette. Zonder een woord te zeggen wees hij, dat men Paul naar de achterkamer zou brengen, waar de vrouwen hem met water en azijn weer trachtten bij te brengen, terwijl ook Karei zich ging reinigen. Een der vrouwen maakte van de gele genheid gebruik om Paul's zakken te in- specteeren en vond daarin een voor ver zending bestemden brief, gericht aan An nette te Bussum. Zij stond nog met dezen brief in de hand, toen Karei binnentrad en den brief ziende haar dezen uit de hand rukte. Hij wierp een blik op het adres en siste toen: Aha, vriendje, waait de wind uit dien -hoek? Dus jij en je hulpvaardig^ vriend waren spionnen. Nu we zullen hem goed ontvangen. Neem hem mee, beval hij kort. De nog steeds bewustelooze Paul werd opgenomen, het licht uitgedraaid en door een geheimen uitgang Verliet men de kamer. Even later kwam Ferd Huberts binnen, die terstond bemerkte, dat er iets gebeurd was. Hij deed alsof hij niets vermoedde en amicaal groetend ging hij op zijn vriendin van de vorige avonden af. Hij vroeg haar waar Paul was, maar zij gaf hem heimelijk een teeken en zei toen hardop, dat hij even was weggegaan. Zij was er bij geweest, toen Karei den 'brief uit Paul's zak gezien had en begreep, dat er iets niet in orde was. Zoo half en half vermoedde zij de ware toedracht der zaak. n.l. dat Paul en Ferd niet waren, voor wie zij zich uitgaven. Zij had echter groote sympathie voor Ferd opgevat en was besloten hem te waarschu- wen"voor het dreigend gevaar.. Daarom trachtte zij Ferd te beduiden met haar mede te gaan en deze begreep haar. Hij dronk zijn bier uit, betaalde nog een rondje en verliet daarna met Blonde Marie het café. Buiten gekomen vertelde zij hem in het kort wat er was voorgevallen en Ferd kon zijns ondanks een halve verwen- sching niet inhouden. Daar had dat heet hoofd weer alles bedorven. Zwarte Karei was nu gewaarschuwd en zoudubbel op zijn hoede zijn. Al hun moeite 'was nutte loos en bovendien was Paul in de macht van Karei. En Annette zat op het politie bureau! Het kon niet erger. Blonde Marie vroeg hem op den man af wie hij was. Zijn rol was uitgespeeld en daar hij voelde, dat het meisje hem niet verraden zou, vertelde hij haar van de waar heid zooveel als hem dienstig leek. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6