V V Strijd in Iran geëindigd VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 No. 24977 Duitsche troepen tot op 50 K.M. van St. Petersburg Verduisteren: 82ste Jaargang Ring wordt al nauwer Grepen uit den strijd Reval en Baltischportdoor Duitsche troepen genomen Uit het Verre Oosten Nieuwe regeering gevormd De Australische premier afgetreden Verspreide berichten Sovj et-wreedheden 20.36 uur 6.46 uur Astronomische cijfers VRIJWILI NI EGIOEN D EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten vorens postrec) t, „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en ^s Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindspleih Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per ,3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd Als aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.NJ3. van militaire zijde: Aan het front gaat de toestand aan de Finsche golf thans zijn beslissing tegemoet. Het is den Duitschen troepen gelukt, de* rest van Noord-Estland in bezit te nemen, de eilanden Osei en Dagö uitgezonderd. Om de havens en zeesteunpunten Heval en Bal- tiiski-port wordt thans nog gestreden, doch men kan aannemen, dat ook die binnen kort zullen vallen. Dan zullen de sovjet troepen nog slechts over de genoemde eilanden Osei en Dagö alsmede over het steunpunt Hangö aan de buitenkust van de Finsche golf, dat zij in 1940 van Finland hebben afgeperst, beschikken. Inmiddels is het gebied om Petersburg door den Duitschen opmarsch uit het Wes ten. Zuiden en Zuid-Oosten weer zoo be- naüwd, dat de Duitsche troepen ten deele reeds 50 k.m. voor Petersburg staan. Aan gezien ook de Finsche opmarsch op de landengte van Karellë tusschen het Lado- gameer en de Finsche golf voortdurend ruimte naar het Zuiden krijgt, wordt de verdediging van Petersburg steeds moei lijker. De eenige plaats van beteekenis ten Noorden van Petersburg, welke in 1940 aan de Finnen is ontrukt, t.w. Wiborg (Viipuri) is reeds ingesloten. Zoo beschikt de Sovjet- leding nog slechts over Kroonstad en Pe tersburg als zeesteunpunten in de Finsche Golf. De succesrijke oorlog met mijnen van de Duitsche marine in deze wateren en het voortdurende optreden van het Duitsche luchtwapen en van de Finsche marine te gen konvooien van de Sovjets in de Fiii- sche golf bemoeilijkt echter ook thans reeds de verbinding der Sovjets met hun bui tenposten. welker volkomen afsluiting na den val van Reval en Baltiiskiport ver wacht kan worden. Zoo worden in het gebied van de Ooste lijke Oostzee beslissingen van principièele beteekenis voorbereid, waarvan het resul taat zal zijn, dat de Sovjetunie geheel uit het Oostelijke gebied van de Oostzee ver dreven zal worden. Naar het D.NR. verder verneemt, hebben Duitsche troepen Woensdag bij de achter volging van Sovjet-soldaten, die bij Gomel vernietigend verslagen waren, groote suc cessen behaald. Twee snelle Duitsche di visies drongen diep in de Sovjetstellingen en -colonnes dóór en maakten 2200 gevan genen; 15 stukken geschut werden buit gemaakt. In den slag bij Welikije Loeki is het 22ste Sovjetleger geheel vernietigd. Het aantal gevangenen, vermeld in het extra bericht van 27 Augustus, is intusschen gestegen tot 34.060, het aantal vernietigde en buit gemaakte stukken geschut tot 452. Boven dien zijn in dezen slag groote hoeveelheden oorlogsmateriaal buitgemaakt, waaronder 333 zware granaatwerpers en 19 pantser wagens. Aan den benedenloop van den Dnjepr trachtten Woensdag verscheidene kleine Sovjetschepen de Duitsche stellingen aan den Westelijken oever te beschieten. De Duitsche artillerie schoot echter een moni tor en een sleepboot in brand, voor de sche pen hun voornemen ten uitvoer konden brengen. De andere vaartuigen verwijder den zich daarop; de sleepboot dreef als een brandende fakkel stuurloos over de rivier. In hetzelfde gebied heeft een Duitsche stoottroep, bestaande uit pioniers en in fanterie, een vrij groot eiland in de rivier genomen. De bolsjewisten, die het eiland trachtten te verdedigen, werden in een ge vecht van man tegen man overweldigd. Duitsche artillerie heeft met succes sche pen in de haven van Reval beschoten. Een Sovjetkoopvaarder, die de haven wilde ver laten werd tot zinken gebracht. Naar het D.N.B. verneemt, trachten de Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Duitsche troepen hebben op 28 Augustus in samenwerking met vloot en luchtmacht na harden strijd de zeer sterke oort logshaven Reval genomen. Van den Hermannstoren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog öp denzelfden dag zyn Duitsche troepen opgerukt naar de oorlogshaven Baltischport, die volgens de modernste begin selen is aangelegd. Ook deze haven werd genomen. Er zijn verscheidene duizenden" gevan genen gemaakt. Zes kustbatte- rijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval zijn 19 transportschepen, die geladen waren met troepen en oorlogs materiaal, een torpedojager en negen andere oorlogsschepen tot zinken gebracht. De zware kruiser Kirov, een torpedojager en vijf andere oorlogsschepen werden zwaar, beschadigd. bolsjewisten in den centralen sector Woens dag plaatselijke afleidingsaanvallen te on dernemen. Al deze aanvallen, die werden gesteund door pantserwagens en krachtig artillerievuur, werden door den heldhafti- gen Duitschen afweer verijdeld. Op één punt werden drie eskadrons cavalerie tegen de stellingen der Duitsche infanterie in het vuur gebracht. Óok deze aanval. werd gesmoord in het geconcentreerde vuur van Duitsche infanterie en artillerie. De drie eskadrons werden geheel vernietigd. EEN BRIEF VAN KONOJE AAN ROOSEVELT. Door Nomoera overhandigd. Nomoera, de Japamsche ambassadeur te Washington, heeft president Roosevelt een brief van den Japansohen minister-presi dent overhandigd. In aansluiting daarop heeft Nomoera een onderhoud gehad met president Roosevelt en met den minister van buitenlandische zaken, Cordell Huil. Nomoera weigerde dên journalisten eenige aanwijzing te geven omtrent den inhoud van de boodschap. Na ontvangst van den Japansohen ambassadeur verklaarde minis ter Huil, dat president Roosevelt op den persoonlijken 'brief van den Japanschen minister-president ook persoonlijk zal ant woorden. De Japansche pers blijft zich scherp uiten tegen het Amerikaansóhe vervoer van ben zine, petroleum en wapentuig naar W!adi- wostök. i Cart. Bureau v. Pelt Het D.N.B. meldt uit Teheran: Er is een nieuwe regeerilig gevormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van buitenland- sche zaken is Ali Soheily. Met het oog op de overmacht der En- gelsche en sovjet-troepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten, dat de Iraansche troepen hun tegenstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Het persagentschap Pars meldt uit Tehe ran, dat de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn kabinet gisteren aan het parlement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard, dat de Iraansche regeering mpt den oprechten wensch goede betrekkingen met vreemde staten te onderhouden en vrede en rust te handhaven, aan de Iraansche strijdkrach ten bevel heeft gegeven zich van allen te genstand te onthouden. Het parlement heeft eenstemmig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. In bevoegde Duitsche kringen, aldus Uni- ter'Press uit Berlijn, leverde men den vol genden commentaar op de capitulatie van Iran. „Als er een gangster komt, die U in uw huis aanvalt, dan is het dom te trach ten U te verdedigen, als gij niet over wa pens beschikt. Dit zou slechts beteekenen, dat gij U doelloos laat vermoorden. Iran heeft de eer gered door tegenstand te bie den. Het ligt voor de hand dat de regeering van Iran een dergelijken aanval op haar gebied door Engeland niet had verwacht. De Britten hebben Iran aangevallen als een gangster zonder voorafgaande oorlogs verklaring, op plaatsen waar zelfs geen af weergeschut was inplaats van militaire doelen met de luchtmacht aan te vallen. De sjah is blijkbaar tot het besluit gekomen dat het doelloos is het land aan het gevaar van vernietiging bloot te stellen. De geheele kwestie beteekent echter een buitengewone belangrijke les, die door an dere landen niet vergeten moet worden. Reuter meldt, dat luitenant-generaal Ed ward P. Quinan belast is met de leiding over de Britsche en Britsch-Indische troepen in Iran. TURKSCHE PRESIDENT ONTVANGT VON PAPEN. Inönö, de president der Turksche repu bliek, heeft gistermiddag, naar Agence Ana- tolie meldt, den Duitschen ambassadeur Von Papen ontvangen. De Turksche minis ter van buitenlandsche zaken was bij het onderhoud aanwezig. FADDEN ZIJN OPVOLGER. Reuter meldt uit Melbourne, dat Men- zies, de Australische minister-president, die sinds 1936 in functie en ook minister voor de coördinatie van het defensieprogram was, is afgetreden. Fadden, de plaatsver vangende minister-president, die Menzies vervangen heeft tijdens zijn verblijf in Engeland, is gisteren in een gemeenschap pelijke vergadering van de Vereenigde Australische party en de Boerenpartij een stemmig tot minister-president gekozen. Het aftreden van Menzies treedt formeel Vrijdag in werking. In een persconferentie verklaarde hij te hopen, dat zijn aftreden een gunstigen invloed zou hebben op de eensgezindheid tusschen de regeermg en de partijen. MYRON TALOR WEER NAAR ROME. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil, heeft mede gedeeld, dat Myron Taylor, de oersoonlijke vertegenwoordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, binnenkort weer naar Rome vertrekt. Taylor heeft zijn werkzaam heden wegens ziekte een tijdlang moeten staken. Huil vervolgde, dat Taylor niet lang te Rome zal blijven, daar „zijn voortdurende aanwezigheid op het Vaticaan niet noodza kelijk is". (DNB.). ENGELSCHE SPOORWEGEN ONDER STAATSTOEZICHT. Bekend is gemaakt, naa. Reuter uit Londen meldt dat de Engelsche spoorwegen onder staatstoezicht worden gesteld (D.N.B.). FRANSCH SOMALILAND. De briefwisseling tusschen den Britschen generaal Wavell en den gouverneur van Fransch Somaliland, waarin eerstgenoemde de blokkade van Fransch Somaliland aan kondigde, is thans door den zender van Dzjiboeti bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat generaal Wavell aan den gouverneur had voorgesteld, de zijde van Engeland en van het zoogenaamde „vrije Frankrijk" te kiezen. Tevens werd medegedeeld, dat Fransch So maliland zou worden geblokkeerd, totdat de voorwaarden van dit ultimatum waren ver vuld. De gouverneur deelde in zijn weiger achtig antwoord mede, dat 'hij aan dezen eisch niet kon voldoen, vooral omdat deze elsch een geheele bevolking tot den honger dood veroordeelde om haar te dwingen tot rebellie tegen het eigen moederland. De loyauteit der bevolking van Fransch Somali land jegens de Fransche regeering is on bestreden en een aanval zou evenals in Sy rië met wapengeweld worden gekeerd, aldus de brief. Al zijn dan vijf afzonderlijke Fran- schen uit Somaliland naar de Engelschen overgeloopen. dit is toch geen bewijs, want het is slechts éen nietig percentage der, be volking en bovendien stond den genoemden vijf Franschen toch ontslag uit den be stuursdienst te wachten, hetgeen dan ook bekend was. Na deze mededeeling verklaarde de om roeper van Dzjiboeti, dat de Britsche blok kade van dag tot dag onmenschelijker wordt. (D.NJ3.). BOLSJEWISTISCHE SCHENDINGEN VAN HET VOLKENRECHT. Onder het opschrift „Schendingen van het Volkenrecht door het sovjet-leger" be handelt de Militaerische Korrespondenz aus Deutschland wreedheden jegens de Duit sche krijgsgevangenen. De behandeling van de Duitsche krijgs gevangenen door het sovjetleger, die met alle Volkenrecht spot, is sedert het begin der gevechten in het oosten in honderden gevallen geconstateerd. De nuchtere proces sen-verbaal en berichten van de rechtban ken en militaire instanties, die belast zijn met het onderzoek naar deze bolsjewistische daden van geweld, geven een ontstellend beeld van de gepleegde wreedheden. On langs Is de Sovjet-unie toegetreden tot de conventie van 1864, het verdrag tot verbe tering van het lot van gewonden en zieken hi legers te velde en ln gevangenschap, dat herhaaldelijk gewijzigd en vernieuwd is, voor het laatst in 1929 en dat thans in de geheele beschaafde wereld geldt. In het licht van bovengenoemde féiten is deze toe treding een farce. Enkele willekeurig gekozen feiten, die te allen tijde naar belleven kunnen worden aangevuld, mogen voor zich zelf spreken. Een bergingsafdeellng vond 6 Juli jJ. in het bosch bij Mitkiskes.veertien vermisten on der den grond gestopt in een moerassig gebied, zonder dat de plaats van dit graf was aangeduid. Deze veertien Duitsche sol daten, wier handen op den rug waren ge bonden, waren bijna onherkenbaar ver minkt. Uit het onderzoek bleek, dat ten minste negen hunner in gevangenschap ge raakt en daarna door de sovjets doodge marteld moesten zijn. Een onderofficier moet gewurgd zijn, een andere door een houw met een spade op de borst doodelijk zijn gewond. Vier infanteristen zijn door het inslaan van den schedel omgebracht. Eén soldaat heeft geen kin meer. Van een ander was het hoofd door het oog met een pikhouweel doorboord. Bij weer een ander was de schedel met een stomp voorwerp Ingeslagen, De meeste lijken vertoonden ook nog sabelsteken. Van enkelen waren de armen gebroken. Dezelfde bergingsaf- deeling vond op deze piek nog een soldaat, wien de eigen sabel tot aan het gevest in het achterste was gedrukt, waaraan hij doodgebloed moet zijn en hog één, die aan een boom gebonden en wiens schedel met een bijl was ingeslagen. Bij Bialystock geraakte 26 Juli een reeks gewonden van een regiment infanterie in sovjet-gevangenschap. Omstreeks negen tien hunner werden naderhand dood aan getroffen. Volgens getuigenverklaringen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 14.59 uur en gaat vannacht onder te 1.04 uur. Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche autoriteiten over het verloop der krijgsverrichtingen aan het Oostfront, sinds 22 Juni j.l., bevat inderdaad astronomische verliescijfers voor de bolsjewisten. Kunt u zldh bijvoorbeeld voorstellen wat het zeggen wil: 1.200.000 gevangenen? Hebt u een idee, hoe groot een vliegveld zou moe ten zijn, waarop 11.000 bolsjewistische vlieg tuigen (sinds 22 Juni j.l. vernietigd) kunnen staan? Hoeveel uren ,oudt u noodig nebben om langs een opstelling van ruim 14.000 pantserwagens te rijden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in 14.000 stukken geschut en wat dunkt u van 870.000 vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verliescijfers van de bolsjewisten te demon- streeren, verliescijfeus, die nog aangevuld móeten worden met het aantal gesneuvelden of gewonde bolsjewisten, een aantal, dat op ruim 4.000 000 is vastgesteld. En voort gaat de strijd. lederen dag weer rukken de Duitsche legers verder op, trouw bijgestaan door de verbonden legers en de vrijwilligerslegioenen Steeds grooter worden de verliescijfers van den vijand der Westersche beschaving, tot datde horden van Stalin totaal vernie tigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Nederland zijn eigen plaats innemen. Een plaats, die het te danken zal hebben aan de dappere Neder- landsche mannen, die nu strijden in de ge lederen' va"n ons legioen, omdat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa te ver overen. Dat is hun plicht, maar ook de uwe. Meldt u daarom aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22, 's Graven hage. onder eede zijn hun alle voorwerpen van waarde en een luitenant ook nog laarzen en broek ontnomen. Bij veleri werden ver minkingen geconstateerd: steken in den rug, schoten in verschillende lichaamsdee- len, verbrijzeling van den schedel, in één geval uitgestoken oogen en ook nog een keer afgesneden ooren. De gewonden van een regiment infan terie, die niet meer in staat waren tot mar- cheeren en enkele niet-gewonden geraakten 30 Juli op den weg tusschen Kowno en Luck in bolsjewistische gevangenschap, de gewonden worden terstond doodgeschoten of door slagen met geweerkolven en sabel steken gedood. De anderen werden eerst uitgeplunderd en kregen toen bevel hun ge heele uitrusting, laarzen, kiel en hemd uit te trekken. Wie dit bevel te langzaam uit voerde, werd doodgeschoten of neergestoken De ontkleede mannen werden naar een kla verveld gebracht. Daar werden de militai ren met distinctieven afgezonderd en ge boeid. Een officier of een politieke commis saris hield in tegenwoordigheid van andere officieren een toespraak tot dit troepje en schoot daarop dTie hunner neer. Vervolgens ontstond een wilde schietpartij op alle ge vangenen. Enkele slaagden er ln te vluch ten en de Duitschers te bereiken. De mees ten werden echter doodgeschoten. Bij be zichtiging van de plaats van dit misdrijf werden in totaal meer dan honderd lijken gevonden. (AN.P.) Dit Nummer beval TWEE Bladen Binnenland Ambtsaanvaarding van jhr. Von Bönning- hausen als commissaris der provincie Overijssel. (Binnenland, 2e Blad). Nieuwe bonnen aangewezen. (Binnenland, 2e Blad). Het Nederlandsche stoomschip Slamat" tot zinken gebracht. (Gemengd, 2e Blad). Buitenland De Duitsche successen in het Oosten. 50 K.M. nog van St. Petersburg. (Ie Blad). Iran geeft den strijd als te ongelijk op. Een nieuwe regeering gevormd. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE 0ERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1