BOLS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 28 Augustus 1941 Het arbeidskamp voor meisjes te Barchem De afspraak ïn de Parklaan Hoe het dagrooster is ingedeeld Vergiftigingszaak in de Residentie AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Verscholen achter heerlijk dennengroen ligt te Barchem, terzijde van den hoofdweg naar Lochem in den schoonen Gelderschen achterhoek, het eerste kamp van den Neder- landschen Arbeidsdienst voor meisjes. Het is er een van de zes, waar Neerlands vrouwe lijke jeugd de gelegenheid vindt om de ethische waarde van den arbeid te leeren kemien en zich in staatsdienst vrijwillig eenigen tijd daaraan te wijden. De overige vijf meisjes-kampen zijn ondergebracht te Markelo, Lunteren, Maarssen, Hilversum en Goirle, terwijl de inrichting van nieuwe kampen van denzelfden aard te Oldenzaal en te Baexem wordt voorbereid. De staf zetelt te 's Gravenhage en de leidstersschool bevindt zich te Wassenaar. Elk van deze kampen telt veertig tot vijftig deelneem sters en daarmede is tot het voorjaar van 1942 de plaatsingsmogelijkheid vrijwel uit geput, zoodat nieuwe candidaten wier aantal met den dag stijgt eenig geduld zullen moeten hebben.'De verplichting tot het doorbrengen van een half jaar in den N.A.D., welke diensttijd in den regel in het negentiende levensjaar moet vallen, is in de verordening van 23 Mei 1941 zoowel voor jongens als voor meisjes hier te lande, mits zij Nederlanders (geen Joden) zijn, vastge legd, doch met de invoering van deze ver plichting wordt gewacht totdat de opbouw van dit instituut is voltooid. De leeftijd, waarop de Arbeidsdienst kan worden aan gevangen, varieert van 1725 jaar. Daar gebleken was, dat over aard en wezen van den arbeidsdienst voor meisjes veel misverstand en weinig feitelijke kennis werd gelucht, heeft een verslaggever van het A.NP. aan het Barchemsche kamp, dat wel als norm voor alle zes mag gelden, een be zoek gebracht. Ongeveer tweederde van de uit 45 meisjes bestaande bezetting van het kamp was tij dens dit bezoek, in den buitendienst, d.w.z. niet in het kamp zelf, doch in gezinnen, waar vrouwelijke hulp van noode bleek, aan den arbeid, terwijl de overige meisjes zich in het kamp bezig hielden met werkzaamheden van allerlei aard, zooals het schoonhouden van de dienstvertrekken, het verzorgen van het middagmaal, den door de meisjes zelf aangelegden moestuin, de wasch enz. Tij dens het werk wordt blauwe kleeding met bonten hoofddoek en in den vrijen tijd de flatteuze uniform van groen laken, met witte of kleurig geruite blouse en groene baret, gedragen. Het alziend oog van de kampleidster, mej. J. W. van Proosdij, waakt over de orde, waaraan letterlijk niets mag haperen. Daar de leidster natuurlijk niet overal tegelijk zich daarvan kan overtuigen, wordt zij door eenige beproefde helpsters bijgestaan. Het kamp te Barchem telt drie slaaphui- zen, die op weinig meters afstand van het zamenlijk zingen van eenige liederen, tot hoofdgebouw verwijderd liggen. Zij dragen de landelijke namen van „hooischelf", „boer derij" en „schaapskooi" en het zijn liefelijke gebouwtjes van baksteen en beton, met frissche kamertjes. Met het hoofdgebouw waarin de leidsterskamers, de eetzaal, tevens ontspanningsruimte, de keuken, de verple- gingskamer e.d, zijn gevestigd, vormen zij een complex, dat voor de oprichting van den arbeidsdienst reeds bestond en voor dit doel was vrijgekomen. Half Maart j.l. werden de eerste vier kam pen in gebruik genomen en daar in ons land tevoren geen instelling van dezen aard voor meisjes had bestaan, moest hier in zekeren zin pionierswerk worden verricht om de zaak op gang te brengen. Wel hadden de kampleidsters en assistenten een cursus in Duitschland gevolgd en daar eenigen tijd ervaring in de practijk opgedaan. De arbeidsmeisjes moeten om kwart voor zes 's morgens opstaan en een kwartier daarna op het appèl zijn voor ochtendgym nastiek. Daarna gaan zij terug naar haar slaapvertrekken, om zich voor den dagelijk- schen dienst gereed te maken. Te 6.50 wordt plechtig de nationale vlag geheschen. Om zeven uur ontbijten zij gemeenschap pelijk. Daarvoor is een half uurtje geschik- baar en als dit verstreken is wordt in dc ontbijtzaal een kring gevormd voor het ge- tien minuten voor acht. Dan treedt de bui tendienst aan en gaan alle meisjes aan het werk. In de hal hangt een dienstrooster waarop ieder haar taak voor de geheele week kan lezen. DE BUITENDIENST! Vooral in den buitendienst, die voor een beperkt aantal weken geldt, waarna van dienst wordt gewisseld, verrichten de meisjes nuttig werk, want daar wordt hulp verleend in huishoudingen, waar moeilijkheden van diversen (meest financieelen) aard dusdanig waren opgestapeld, dat zij het gezin dreig den ten onder te doen gaan. In zeer vele gevallen is dan het arbeidsmeisje de red dende engel. Zoo werd in een arm gezin met negen kleine kinderen, waarvan de vrouw ziek lag, terwijl op andere wijze geen hulp kon worden verkregen, zoodat allerlei werk bleef liggen, binnen korten tijd, dank zij de komst van het arbeidsmeisje een volledige huishoudelijke saneering verkregen. Dit eene voorbeeld kan met tal van andere worden aangevuld, doch het zou ons te ver voeren, die alle te vermelden. Voor de gemeenschap belangrijk buiten werk wordt ook op de boerderijen door ar- 'beidsmeisjes gedaan, bijv. als hulp bij het binnenhalen van den oogst, indien er han den te kort zouden komen. De meisjes zijn op die wijze in de gelegenheid bij te dragen tot het welslagen van den productieslag en zij maken van die mogelijkheid gaarne ge bruik. Om drie uur in den namiddag (des Zater dags om twee uur) zijn de meisjes van den buitendienst weer thuis. Inmiddels zijn in den binnendienst de voornaamste werkjes voor het geheele kamp gedaan en dan wordt weer appel gehouden, hetgeen gevolgd wordt door een uurtje verplichte rust. De rest van den namiddag pleegt aan sport, zwemmen onder geleide, vrije werkjes, muziek of zang te worden besteed. Zingen doen de meisjes veelvuldig. Te half zeven wordt de warme maaltijd gezamenlijk gebruikt en daarna resten nog een paar uurtjes voor ontspanning of vor ming. Af en toe worden kameraadschaps avonden, tooneel-, film- of muziekuitvoe ringen voor de meisjes georganiseerd, in of buiten het kamp. Eens in de zes weken krijgen zij verlof om van Zaterdag tot Maandagavond bij familie of verwanten te vertoeven, waarvoor reiskosten door den staat worden betaald. De arbeidsmeisjes genieten naast huisves ting voeding, kleeding en geneeskundige verzorging f. 0.20 per dag zakgeld. Op de overige Zondagen mogen de meisjes vrij wandelen in de schilderachtige om geving, waarbij zij in uniform gekleed moe ten blijven. De meisjes in den arbeidsdienst maken een voorbeeldigen tijd door, die haar in het verdere leven in elk opzicht ten goede moet komen en de waardeering van den arbeid op het hooge peil doet brengen, waarop deze in het belang der Nèderlandsche volksge meenschap behoort te staan. (A.N.P.). TWEE PERSONEN IN ARREST. De Haagsche politie is, dank zij een waar schuwing van medische zijde, een vergif tigingszaak op het spoor gekomen, welke een 58-jarige vrouw te Scheveningen bijna het leven had gekost. Toen de hulp van den arts voor deze vrouw werd ingeroepen was haar toestand zorgwekkend. De verschijnselen wezen op vergiftiging door middel van arsenicum. Daar de patiente zich niet bewust was, op een of andere wijze arsenicum tot zich te hebben genomen, werd aan misdadig opzet van derden gedacht. De vrouw. F. H. W. geb. C. A. N. gehee- ten, werd ter verpleging in het gemeente lijk ziekenhuis aan den Züidwal opgeno men en inmiddels werd Zondag j.l. de politie van een en ander in kennis gesteld. Deze ging Zondagavond over tot aanhou ding van de 33-jarige mej. O. S., die als huishoudster reeds geruimen tijd bij mevr. W. inwoonde. Uit het verhoor van de huishoudster kon worden opgemaakt, dat op haar aanraden de echtgenoot, de 55-jarige F. H. W., se dert enkele maanden telkens een zeer ge ringe dosis arsenicum toevoegde aan de thee, welke des ochtends voor zijn vrouw bestemd was. Daarop werd Maandagochtend jl. ook de echtgenoot gearresteerd. Beiden hebben thans in hoofdzaak be kend. Omtrent het motief tot deze vergif tiging is het onderzoek echter nog gaande. Het meest voor de hand ligt de veronder> stelling eener ongeoorloofde verhouding tusschen den echtgenoot, die werkzaam is als huismeester, en de huishoudster. De toestand van mevr. W. is thans van dien aard, dat geen direct levensgevaar meer aanwezig is. Echtgenoot en huishoudster worden in verzekerde bewaring gehouden. RUIM 13.000 BONNEN VERHANDELD. In het Gooi en Brabant. Eenige weken geleden werden een kolen handelaar te Edam 300 kolenbonnen aan geboden, hetgeen de politie aldaar ter oore kwam. Het onderzoek voerde ook naar Hil versum en de handel daar bleek zich tot boter- en vetbonnen uit te strekken, die uit Noord-Brabant afkomstig waren. Meer dan 13.000 bonnen zijn door een veertigtal personen uit het Gooi en Bra bant, onder het publiek gebracht Vooral melkhandelaren traden als bemiddelaars op; eenigen hunner zijn tijdens het onder zoek in arrest gesteld, doch gisteren in vrijheid gesteld nadat de geheele zaak in processen-verbaal was vastgelegd en door gegeven naar de crisiscontrolediensten te Oss en omstreken. Tel. BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recepten niet. Al is de aflevering beperkt, de kwaliteit is niet veranderd. Blijf dus BOLS vragen. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn! Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn afname over het jaar 1939. - U kunt dus Uw goede BOLS- gewoonte nog altijd in eere houden. 1836 (Infez. Med.) EEN LASTIGE ARRESTATIE. Een man op een dak langen tijd belegerd. Eerglstermorgen heel in de vroegte wilde de Rotterdamsche politie een zekeren V. ar- reesteeren in zijn woning aan den Var- kenoordschenweg. V. werd gezocht in ver band met een zaak, die de politie in onder zoek heeft en omdat hij bekend staat als een lastig heerschap besloot men hem 's mor gens om vier uur van zijn bed te lichten, aldus de „N.R.Crt.". Nadat de politie had aangebeld, vluchtte V. in onderkieeding naar het dak. Recher cheurs gingen hem na, maar in de duisternis was het een te gevaarlijk karwei om te trachten den man op de daken te grijpen. Besloten werd het daglicht af te wachten en intusschen de buurt af te zetten, zoodat V. niet door een andere woning zou kunnen ontkomen. Toen het eenmaal licht was geworden, bleek V. zich verscholen te hebben achter een schoorsteen. Hij wilde zich niet over geven en toen hij politiemannen zag nade ren ging hij in een smallen goot staan en dreigde ieder, die ham zou naderen omlaag te gooien. Op straat trok de belegerde man veel bekijks, zoodat de politie voor een ruime afzetting moest zorg dragen. Van de kou en. den regen trok V. zich blijkbaar wei nig aan. Om hem wat te kalmeeren trok de poilitie zich van de daken terug, waarna de vrouw van V. door een zolderraampje zijn kleeding op het dak deponeerde. Hij trok deze aan, maar waarsdhuwingen, dat er tegen hem geweld zou worden -gebruikt, als hij zich niet overgaf, bleef hij ook nadien in den wind slaan. Terwijl de belegering werd voortgezet, werden middelen beraamd om V. te over meesteren. Daarbij werd o.m. gedacht aan het werpen van een lasso en het werken met een brandspuit. Zoover behoefde het echter toch niet te komen. Ten slotte heeft de man maar het was toen reeds middag gewor den zioh aan de politie overgegeven. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN, Ongeluk te Wildervank. Gisteravond tegen 6 uur had te Wilder vank bij de Achttiendelaan een ernstig ongeval plaats. Uit de laan kwam mevr. K. per fiets aanrijden. Op hetzelfde moment passeerde, komende uit de richting beneden- Winschoten, een vrachtauto. Door mevr. K. vermoedelijk de auto te laat opmerkte, was een botsing onvermijdelijk, hoewel de chauf feur nog trachtte uit te wijken en de auto met de beide inzittenden in het water te recht kwam. Mevr, K. werd eveneens in het water meegesleurd. De chauffeur bevrijdde zichzelf en zijn medepassagier en trok daarna ook mevr. K. uit het water. Het slachtoffer bloedde erg en werd in het huis van den heer S. binnengedragen, waar direct medische hulp werd verleend. Bij nader onderzoek bleken de verwondingen gelukkig nog al mee te vallen: direct levensgevaar is niet aanwezig. De chauffeur en de mede-inzittende kwa men er met schaafwonden af. De auto werd later op het droge gehaald. BURGERS OP JACHT NAAR RIJWIELDIEVEN. Binnen een kwartier hadden zij al geluk. Vier Haagsche burgers, aangemoedigd door de stukjes, die den laatsten tijd over successen van de rijwielbrigade zijn gepu bliceerd, hebben zich gedwongen gevoeld de politie op dit zoo moeilijke terrein een handje te helperf, Gistermorgen in de vroegte is het viertal op weg gegaan. Met een speurzin, een echten politieman waar dig, kwamen zij om zeven uur bij een plaats, die wel eens een rijwieldief zou kunnen op leveren. En ziet: nog geen kwartier had het viertal daar op wacht gestaan, Of het eerste slachtoffer kwam zich melden. Het was de 26-jarige schilder W. H., die een goede be kende van de politie is. De man wilde er juist met de gestolen fiets vandoor gaan, toen hij zich omringd zag door vier burgers, die hun buit spoedig aan een passeerenden agent konden uitleveren. Deze succesrijke speurders hebben dermate den smaak van dezen eersten tocht te pakken, dat zij voor- loopig de politie zullen blijven bijstaan. N. R. Crt. BABY GESTIKT. Te Hardenberg ie het vier maanden oude kindje van den gemeente-architect A. K.. toen het in zijn wiegje lag, in het kussen gestikt. HEDEN. Prediker: Spr, ds. E. van Dijk van Den Haag. Vk uur nam, Katwijk-aan-Zee: Geref. Bond (Casa Cara): Ds. Monster te 8 uur nam. Vrijdag. Sassenheim (Hoofdstr. 303): Spr. M. v. d. Berg. 7% urn* nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling Ars Aemula Naturae, 10—17 uur (tot 1 September). BIOSCOPEN. r 18 laar; 14 laar: 4 alle leef^den. Luxor-theater: „De kribbebijter" L/ageiijKt urm i en 8 uu Zondag 27 uur doori Voorstelling Lido-theater: „Monika" Dagelijks 8.16 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 o. Woensdag en Zaterdag ma tinee 2.30 uur Trianon-theater: „Huwelijkszwendelaar t Dagelijks en 'J uur sZonaags van 2650 uur doort voorstelling Casino-theater: „Was ik maar nooit getrouwd" t Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2H uur Zondags te 2 en 8 uur nam. Rex-theater: „Het dolende hart" t Dagelijks 2 en 8 uur aam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwtjk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „Rozen in Tirol" .(Zondags gesloten). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Augustus 20 uur tot Zaterdag 30 Augustus 8 uur waargenomen dcor: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest-sche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 12 uur 'smiddags: 18 gr. C. Gironummer van de W.H.N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenigtng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 8 77. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk in veler leven. DIEFSTALLEN TE WINSCHOTEN. Naar aanleiding van een onlangs ge pleegde inbraak in de loods van de stoom trammaatschappij Oostelijk Groningen te Winschoten heeft de gemeentepolitie nog een belangrijke ontdekking gedaan. Uit het verhoor van den dader van de inbraak is nl. gebleken, dat een groot aantal balen sui ker uit een fabriek is ontvreemd, benevens hoeveelheden bier, amandelen en thee uit schepen van beurtschippers aldaar. Enkele van deze diefstallen waren nog niet eens door de eigenaars opgemerkt. Tegen negen tien personen heeft de politie proces-ver baal opgemaakt. JONGEN ONDER VRACHTAUTO. Hedenochtend omstreeks 8 uur reed te Amersfoort een vrachtauto van de gebrs. van der Meer uit Den Haag in de Stations straat in de richting van de stad. In de zeer scherpe bocht van deze straat moest de groote trailer voor een van de tegenover gestelde richting komenden ziekenauto uit wijken, waardoor hij een 10-jarig jongetje, dat op een fiets zat, aanreed. Het knaapje werd meegesleurd. Toen de auto tot stilstand kwam, bleek dat het slachtoffer levensgevaarlijke verwondin gen had opgeloopen. De fiets werd totaal verwrongen onder het voorstel van den auto weggehaald. Het knaapje is per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (20 Toen Ferd de kamer binnentrad, was zij hem bijna jubelend om den hals gevlogen, maar zij hield zich gelukkig nog bijtijds in door de aanwezigheid van den agent, die Ferd binnenliet. Enkel een diepe blos verried haar emotie, toen zij Ferd de hand reikte. Ook Ferd was ontroerd, maar hij wist zijn gevoelens prachtig te verbergen. Toen ze alleen waren zei hij Dat is een ander weerzien, dan we eenige dagen geleden gehoopt hadden, An nette. Het meisje knikte. Ik ben blij, antwoordde ze, dat het toch nog een weerzien is, want daar ik niets van jullie hoorde begon ik al bang te worden, dat jullie iets overkomen was. Niks hoor! We zijn allebei nog spring levend engoede vriendjes met Karei! Hebben jullie hem gevonden? Vertel es op. Hoe is het jullie gegaan? Heeft hij het gedaan? Weet de politie er al van? Ho! ho, wat een vragen ineens, weerde Ferd lachend af. Laten we maar eens eerst rustig gaan zitten en dan allebei onze ge schiedenis vertellen. Begin maar vast. Ja, het was alles zoo plotseling gegaan, vertelde Annette. Een Bussumsche recher cheur had gistermiddag plotseling aange beld en verzocht haar te mogen spreken. Toen hij haar zag, had hij haar terstond herkend van het opgegeven signalement en ontkennen zou weinig gebaat hebben. Paul's vader had al zijn overredingskracht aan gewend om den politieman te bewegen An nette daar te laten, maar hij had zijn in structies en er zat dus niets anders op, dan dat ze meeging. Mijnheer Meylers was mee gegaan naar het bureau en had nog een borgstelling aangeboden, maar de Bussum sche commissaris kon daarin geen beslis sing nemen en zoo was zij nog denzelfden middag overgebracht naar hier, waar men haar onmiddellijk aan een zwaar verhoor had onderworpen. Dat verhoor vond Annette verschrikke lijk, maar, zooals Ferd reeds wist, zij had absoluut geweigerd inlichtingen te geven over haar „ontvoerder". Of zij daar goed aan gedaan had? Zij had anders geen reden tot klagen. De beambten behandelden haar zeer behoor lijk en zij deden natuurlijk hun plicht, dat begreep zij wel. Als Ferd en Paul nu maar gauw slaag den Misschien vanavond nog wel, zei Ferd, die hierna het verhaal deed van hun we dervaren in de Amsterdamsche appachen- wereld. Hij deed het op een komische wijze, bootste verschillende typen na en brabbelde hun bargoensch zoo grappig, dat Annette vaak schaterde van het lachen. Dat was ook Ferd's bedoeling. Hij wilde haar doen vergeten, waar zij zich bevond en haj-ir wat van zijn blijmoedig optimisme meegeven, opdat zij niet in de eenzaamheid aan het piekeren zou raken. En Annette voelde zich steeds meer aan getrokken tot dezen prettigen, jovialen jon geman, wiens gulle blijheid zoo aansteke lijk werkte. Ferd van zijn kant vond haar een schat van een meisje Hij voorzag een hevigen strijd met zijn besten vriend om haar bezit, maar hoe toe gevend hij voor Paul ook was, hij was vast besloten voor zijn geluk te vechten tegen wien ookals Annette hem verkoos. Al een paar maal hadden ze in de gang voor de deur den stap gehoord van een agent, dien eens poolshoogte kwam nemen wat die jonge advocaat daar toch zoo lang te bespreken had met de lieftallige arres tante. Ferd maakte daarom, hoe ongaarne ook, een eind aan het onderhoud, nadat hij Annette nog eens moed ingesproken had en haar had aangeraden, nu zij toch een maal zóóver gegaan was, bij haar houding te volharden. Het was waarschijnlijk nog slechts een kwestie van enkele uren en mocht het langer duren, dan kwam hij nog wel eens weer ^m den toestand met haar té bespreken. Het was voor haar misschien ook veiliger, dat zij hier bleef, zoolang Ka- rel nog op vrije voeten was. Annette vond dat ook en met een war men handdruk namen ze afscheid. Annette bleef in het politiebureau achter vol gelukkige droomen en Ferd tufte, na een korte inspectie van zijn kamers, naar de hoofdstad terug. Hij zou nog juist bij tijds bij Paul terug kunnen zijn, rekende hij uit. Maar hij had buiten zijn auto ge rekend. Hij had er nooit mankement aan maar nu, natuurlijk juist nu, kreeg hij pan ne, halfweg Amsterdam. Het trof natuurlijk ook zoo ongelukkig mogelijk, dat hij het defect zelf niet verhelpen kon en dat het een half uur duurde eer een monteur was opgehaald door een hulpvaardig fietser. De reparatie vroeg weer een half uur van zijn kostbaren tijd en «toen hij, na in de auto zijn apachenplunje weer aangetrokken te hebben, het logement binnentrad, waar hij Paul verlaten had, sloeg de klok precies tien uur. Een briefje op tafel vertelde hem, dat Paul een uur geleden naar den „Sul tan van Turkije" was gegaan. Toen Paul te ruim negen uur de rooke- rige gelagkamer van den „Sultan" binnen trad, vond hij er Zwarte Karei in hevige opwinding. Ook hij had het bericht van Annette's arrestatie in de ochtendbladen gelezen en begrepen, dat het nu nog slechts een kwes tie van tijd was eer ook hij gearresteerd zou worden als vermoedelijke dader van den roofoverval. Hij vloekte iedereen uit, die in zijn nabijheid kwam en toen hij Paul al leen zag verschijnen, bulderde hij hem tegen; Waar is die linke maat van jou, ad derengebroed? Dat was niet de manier om den licht ont vlambaren Paul te begroeten en deze voelde zich dan ook erg warm worden bij dezen welkomstgroet. Daarbij was zijn haat je gens Annette's halfbroer zoo groot, dat hij hem liefst dadelijk aangevlogen zou zijn. Hij herinnerde zich echter Ferd's waarschu wing en wist zich voor zijn doen uitstekend te beheerschen. Oh, die komt straks wel, antwoordde hij onverschillig, hij moest eerst nog toilet maken! Kastelein, een glaasje bier voor de „jonges" voegde hij er aan toe, terwijl Ka- rel voortraasde. Paul begreep best wat Karei bezielde en de lust bekroop hem zijn angst nog wat aan te wakkeren. Hij wist, dat hij den gevreesden bende leider daarmede tot het uiterste zou bren gen. Karel's lichaafnskracht vreesde hij niet, want. hoewel, vergeleken bij dezen reus. Paul een nietig persoontje was. bezat hij toch groote spierkracht en bovendien had hij veel aan sport gedaan, zoodat hij een lenig goed getraind lichaam had. En als het op vechten aankwam, stond Paul zijn mannetje! Hij had in Leiden niet voor niets .".e handgrepen van jiu-jitsu en bok sen geleerd! Zoolang Karei hem echter maar niet te na kwam, gebeurde er niets. Paul wist hoeveel er van af hing, dat hij zijn rol goed speelde. Ongelukkigerwijze was ook Karei in een vechtlustige stemming, nu hij den bodem onder zijn voeten voelde wegzinken en hij voor zijn doen onmatig veel alcohol ge bruikt had. In normale omstandigheden verachtte hij den alcohol, die geest en li chaam ongeschikt maakt voor arbeid, ook voor wat hij „arbeid" noemde. Hij dulde van zijn „ondergeschikten" dan ook geen drankmisbruik en dezen waagden het niet zich aan den drank te buiten te gaan in bijzijn van hun chef. Steeds hield hij hun het voorbeeld voor oogen, van één der jongens, die nu vijfjaar uitzat, omdat hij zich in een dronken bui verraden had, als één der daders van een jaren geleden gepleegden doodslag. Dat hielp Steeds. Het was een argument, dat nog sterker sprak dan de vuisten van Zwar ten Karei. Maar dezen avond, nu de baas zelf rij kelijk aan Bacchus offerde, was het hek van den dam en werd er geklonken, dat het een aard had. De biertjes, die Paul met kwistige hand ronddeelde, bezorgden hem een geweldige populariteit en de kerels met hun boeventronies, waar Paul van walgde, bezwoeren hem onder dronkemanstranen eeuwige vriendschap. Zwarte .Karei zag dat met leede oogen aan, zijn trots kon het niet verdragen, dat een ander meer gevierd werd dan hij. Hij, Karei, moest overal de eerste zijn, een me dedinger duldde hij niet en hij zon op een middel, om den vroolijken vreemdeling, die veel te vlug naar zijn zin ingeburgerd raak te, te vernederen. Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6