LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 Augustus 1941 V= Buitenland Italiaansch W eermachtsbericht De overval op Iran 22ste sovjetleger vernietigd De stad Welikije- Loeki genomen De Finnen veroveren Kiestinki Het is zoo eenvoudig BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT ONEERLIJKE POSTAMBTENAAR GEARRESTEERD. Hü stal aangeteekende stukken. Reeds verscheidene maanden het be gon ln April j.l. werden te Amsterdam aan het spoorwegpostkantoor Centraal Sta tion aangeteekende zendingen vermist. Het aantal was weliswaar niet groot slechts af en toe verdween er een maar het viel op, dat het steeds zendingen waren met aan gegeven geldswaarde, welke een tamelijk groot bedrag aan bankpapier bevatten, bijv. f. 1000.— of meer, die niet op de plaats van bestemming kwamen. Aanvankelijk viel de verdenking op een ander dan dengene, die later bleek de da der te zijn. Het onderzoek, dat door de in de zaak betrokken recherche werd ingesteld, braoht echter de onschuld van den eersten verdachte aan het lloht en tevens, dat de thans gearresteerde ambtenaar aanzienlijke uitgaven deed, welke zijn salaris hem niet konden veroorloven. Dit deed de verdenking op hem vallen, hoewel hij niet op de afdee- ltng aangeteekende stukken werkzaam was. Zijn gangen werden nauwkeurig nagegaan en het bleek, dat de man sommige uitgaven met groot bankpapier betaalde. Met behulp van gemerkte bankbiljetten slaagde men er ten slotte in, den dief te ontmaskeren, waar na hij werd gearresteerd. Hoeveel de ambtenaar, die 39 jaar is, in het geheel verduisterd heeft, kon nog niet worden achterhaald, doch vermoedelijk zal dit een aanzienlijk bedrag zijn. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de i.uniting van groene melkkaarten: Hoewel de officieele termijn,, waarin ge legenheid werd geboden om de groene melk kaarten van kinderen tot een leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd verstreken is, worden nog herhaaldelijk verzoeken daartoe bij den plaatselijken dlstributiedienst gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inruilen in bijzondere ge vallen nog open wordt gesteld tot 1 SeDt as. Na genoemden datum kunnen onder geen voorwaarde meer oude melkkaarten tegen nieuwe worden geruild. SOEPELER TOEPASSING VAN DE STEUNREGELING. De persdienst van het N.V.V. deelt ons mede: Volgens de bestaande steunbepalmgen werd bij het berekenen van den steun f2. van de verdienste van ieder inwonend min derjarig kind en f.4.van de verdienste van ieder meerderjarig kind vrijgelaten. Artikel 10 sub a. van de steunregeling, de zoogenaamde lVs-maal-berekening, bleef ondertusschen van kracht. Een werkloos gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon van 19 jaar, in een groote gemeente b.v.. waarvan de zoon f. 17.— per eek verdiende, zou, indien alleen 2/3 van ™,et loon van den zoon gekort zou worden, olgens de oude regeling f. 3.35 plus 5 pro mt duurtetoeslag is f3.50 steun ontvangen. Lit was echter in de practijk niet het geval. Dit gezin ontving door toepassing van arti kel 10 sub a f. 1 35 plus 5 procent is f 1.95 steun. Thans is aan deze onbillijkheid een einde gemaakt door een beslissing van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken. Deze heeft namelijk goedge keurd. dat de berekening van den steun voor bepaalde categorieën werkloozen op soepeler v.iize zal geschieden. Dit komt ln de practijk hierop neer. dat in gevallen, waarin zoo genaamde l'/.-maal-berekening moet wor den toegeDast, de f2 en f. 4 van de verdien sten der inwonende kinderen worden vrij gelaten. In bovengenoemd voorbeeld zal het gezin voortaan niet f. 1.95 steun ontvangen, doch f. 3.50. JONGEN WILDE OP RIJDENDE AUTOBUS SPRINGEN. Hij werd overreden en gedood. Gistermiddag wilde de 13-jarige scholier E Gelaudi, wonende in de Herculesstraat te Haarlem, op het stationsplein op een rij dende autobus springen. Hij stapte mis. viel en werd door het rechtervoorwiel van de bus overreden, waardoor hij ernstige inwen dige kneuzingen opliep. Nadat een Duitsche militaire arts en een lid van den ongeval- lendienst de eerste hulp hadden verleend, is de knaap naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Den autobusbestuurder treft geen schuld. WIELRIJDSTER IN EEN GREPPEL GEREDEN. Gisteren is de huisvrouw H. in de buurt schap Panningen, gemeente Helden, toen zij per rijwiel huiswaarts keerde, in een greppel gereden. Met het hoofd kwam zij in het water terecht. De vrouw is gestikt. Voorbijgangers vonden haar lijk. MEISJE ONDER PERSONENAUTO. Gisteren is te Susteren het 8-jarig meisje J D., wonende te Valkenswaard. dat bij fa milie logeerde, door een personenauto aan gereden en zoo zwaar gewond, dat zij kor ten tijd later is overleden. URUGUAY NIET VOORNEMENS LUCHTBASES AF TE STAAN. Volgens een bericht van United Press uit Montevideo heeft generaal Roletti tegen gesproken dat Uruguay voornemens zou zijn. aan een vreemde mogendheid luchtbases ai te staan. Roletti, die minister van defen sie is, verklaarde, dat de Urugaansche vliegvelden slechts voor het eigen land be stemd zijn. (D.N.B.). VERKLARINGEN VAN SMUTS. I De minister-president van de Zuid-Afri- llaansche Unie, Smuts, heeft in een rede l'oor het congres van de eenheidspartij, I raar Reuter uit Pieter Maritzburg meldt, I 'erklaard, dat hij nog steeds aan het ideaal l'an den Volkenbond gelooft, bij welks op- 1 Duw Zuid-Afrika heeft medegeholpen. Ook u hij, naar hij zelf verklaarde, steeds een I -tnhanger van de ,,Pan-Afrlkaansche stel laag" geweest. (D.N.B.). Het 449ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In den sector Tobroek in Noord-Afrika actie der artillerie tegen Britsche gepant serde strijdkrachten. Engelsche vliegtuigen hebben talrijke bommen op Tripolis en Benghazi laten vallen. Er zijn eenige slacht offers gevallen, terwijl er eenige schade is aangericht. Het afweergeschut te Benghazi heeft een vijandelijk toestel neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand een hevi- gen aanval geopend op onze vooruitgescho ven stellingen bij Wolsjefit, die de heldhaf tige verdedigers, gesteund door onze vlieg tuigen. hardnekkig aan de numeriek ster kere Britsche strijdkrachten betwisten. In andere sectoren bij Gondar levendige ge vechten tusschen onze troepen en sterke vijandelijke af deelingen, die gevoelige ver liezen hebben geleden. In het centrale gedeelte der Middelland- sche Zee hebben onze jachtvliegtuigen een gevecht gevoerd tegen een numeriek ster kere vijandelijke af deeling. Twee Hurrica nes werden neergeschoten. Het vliegveld Micaba op Malta is opnieuw door Italiaan- sche vliegtuigen aangevallen". DE TOESTAND IN TEHERAN. De hoofdstad van Iran biedt een geheel kalmen indruk. De bevolking van Teheran vervult, zooals gewoonlijk, in volledige dis cipline haar werkzaamheden, zonder zich het hoofd door geruchten op hol te laten jagerf. Het is duidelijk, dat de bevolking het volste vertrouwen in de regeering stelt, welke de ravitailleering van de hoofdstad heeft beveiligd. Het verkeer op straat is geheel normaal. Maandagmiddag heeft een klein aantal uit het Zuiden komende vliegtuigen bove de buitenwijken van Teheran pamfletten uitgeworpen, waarin beweerd wordt, dat de militaire acties niet tegen het Iraansche volk zijn gericht, doch alleen tegen het z.g. .Duitsche gevaar". Des avonds werd de stad verduisterd, zonder dat ergens inci denten ontstonden. Betrouwbare berichten van de grenzen van het land, alsmede over de aan den gang zijnde gevechtshandelin gen waren gistermorgen nog niet ontvan gen. (D.NB.). COMMUNIQUES VAN HET IRAANSCHE OPPERBEVEL Het Iraansche opperbevel heeft de vol gende zes communiqué's gepubliceerd. 1. Op 25 Augustus om vier uur des och tends hebben bolsjewistische strijdkrachten bij een aanval onze grenzen in het Noorden overschreden, terwijl de Engelschen in het Westen en Zuiden van Iran de grens over trokken. 2. De volgende open steden zijn vanuit de lucht gebombardeerd: Tabris, Ardebil, Rezayeh, Khoy. Cher. Miandob, Makou, Mahagan. Benab. Rescht, Haasankyadeh, Mianoh. Ahwas, Benderpahlavi. Vergeleken met de militairen wier kazernes o.a. als militaire doelen werden gebombardeerd, waren de verliezen onder de burgerbevol king groot. Eén sovjet-vliegtuig werd bij Tabris neergeschoten. 3. Gemotoriseerde troepen zijn in de stre ken rondom Djoelfa, Marand, Poldascht, Makou, Kharaziaeddin en Engelsche troe pen in de streek van Khanekin, Kassri- schiran, Daftcheneh, Abadan, Benderscha- put en Kassrisjah tot den aanval overge gaan. 4. Sovjet zeestrijdkrachten hebben de kusten van de Kaspische zee aangevallen, terwijl Engelsche zeestriidkrachten Ben- derschapur en Khorramchahr hebben aan gevallen. 5. Alle eenheden van het keizerlijke Iraansche leger hebben overal waar zij den vijand ontmoetten, met de grootst moge lijke hardheid gestreden en de grenzen verdedigd. Aan het Westelijk front werden twee pantserauto's door het Iraansche leger vernietigd, waardoor de Britsche opmarsch vertraagd werd. 6. In alle sectoren van het front in het Oosten, Noorden en Westen is het moreel van de bevolking prachtig. Allen wenschen in het leger te worden opgenomen om aan de verdediging van het vaderland te kun nen deelnemen. JAPAN EN DE SOVJET-UNIE. Volgens de Sovjetradio heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, den commissaris van buitenlandsche zaken Mo- lotof een verklaring overhandigd, waarin hij verklaarde, dat de Japansche regeering door het zenden van petroleum en benzine van Amerika naar de sovjet-unie in een zeer delicate en moeilijke positie is ge bracht, vooral omdat deze transporten zeer dicht onder de Japansche kusten ver voerd moeten worden. De Japansche am bassadeur verzocht de sovjetregeering deze kwestie ernstig te bestudeeren. De sovjet-commissaris Molotof heeft hierop, naar de sovjetradio verder meldt, den Japanschen ambassadeur medegedeeld dat de sovjetregeering op 23 Augustus door haar ambassadeur te Tokio, Smetanin. den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Tojoda. de volgende mededeeling heeft doen toekomen: De sovjetregeering is van meening, dat er voor de Japansche regecring geen aanlei ding tot ongerustheid bestaat. Ds sovjet regeering zou een poging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrekkin gen van de sovjet-unie met Amerika te be lemmeren, als een onvriendelijke daad be schouwen. (D.N.B.). Naar Domei meldt, is door Tokio ook te Washington een dergelijké stap gedaan. HET KABINET-MENZIES TREEDT NIET AF. Naar Reuter uit Canberra meldt, heeft de plenaire vergadering der Australische arbeiderspartij het voorstel tot vorming eener nationale regeering afgewezen en het aftreden der regeering-Menzies geëischt. Menzies zou dan voor de arbeiderspartij plaats moeten maken. Na een bijeenkomst van het kabinet, welke vijf uren geduurd heeft, is officieel bekend gemaakt, dat het kabinet-Menzies niet zal aftreden om de macht aan de Labour-partij af te staan. Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In gevechten tusschen Smo lensk en het Ümenmecr, die ver scheidene dagen duurden, is ten Oosten van Welikije-Loeki het gros van het 22ste sovjetleger ingesloten en vernietigd. De stad Welikije-Loeki is na heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken ge schut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vijand bedroegen ruim 40.000 dooden". Naar van welingelichte Finsohe zijde wordt wordt gemeld, is het plaatsje Kiestinki in den Noordelijken sector van het Finsche Oostelijke front in Finsche handen. Tijdens de gevechten tusschen Sohjena en Kistinki hebben de sovjets, die daar dikwijls tot den laatsten man tegenstand hebben geboden, tweehonderd man verloren. Kiestinki ligt aan een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermansk-spoorweg aan sluit en ligt op ongeveer zestig kilometer af stand van den Moermansk-spoorweg. De spoorlijn was aangelegd voor een aanval op Finland. Het plaatsje Kiestinki vormde het belangrijkste en sterkste steunpunt voor een sovjet-aanval op Karelië aan de Witte Zee. Het plaatsje telt verscheidene honderden houten huizen, waarvan het grootste deel door de sovjets bij hun aftocht in brand is gestoken, zoodat het centrum van het plaatsje geheel vernield is. Bij de gevechten om Hyrsyla in de uiterste Oostelijke punt van het oude Finland zijn de Finsche troepen, voortdurend strijdende, waarbij zij groote terreinmoeilijkheden moesten overwinnen, in twee dagen mee dan veertig kilometer opgerukt. De buit is aanzienlijk. Een spqqrbrug en een houten brug vielen onbeschadigd in Finsche han den, hoewel de bolsjewisten reeds ladingen dynamiet hadden aangebracht. De vijand heeft op een plaats een doorbraakpoging ondernomen, welke echter werd afgeslagen. De sovjets lieten hierbij ongeveer 500 ge sneuvelden op het slagveld achter (DNB). DE TOESTAND IN FRANSCH- SOMALÏLAND. De Fransche radiozender van Djiboeti heeft in zijn laatste uitzending opnieuw de van Engelsche zijde verspreide bewering, dat er in Fransch Somaliland een typhus- epidemie zou zijn uitgebroken, tegenge sproken. In dit verband werd van Fran sche zijde opnieuw gewezen op den onhoud- baren gezondheidstoestand in deze kolonie, die door het toepassen van "ben onverbid delijke blokkade door Engeland is ontstaan. Radio-Djiboeti heeft in dit verband ver klaard, dat de verantwoordelijkheid voor den toestand uitsluitend en alleen bij de Engelsche autoriteiten berust, die iedere hulp weigeren en deze afhankelijk stellen van een overgave van Somaliland. (D.N.B.) AMERIKAANSCnE MILITAIRE MISSIE NAAR TSJOENGKING. Roosevelt heeft in een verklaring tegen over journalisten bevestigd, dat een Ameri- kaansche militaire missie naar Tsjoengking zal worden gestuurd. Deze missie zal over ongeveer twee weken vertrekken, teneinde aldaar den militairen toestand te bestudee ren. Verder zal de missie vaststellen, wat Tsjoenking voor materiaal noodig heeft en hoe dit het beste verkregen en geleverd kan worden. Roosevelt voegde hieraan toe, dat deze missie hetzelfde doel beoogt als de Amerikaansche militaire missie, welke on langs naar Moskou is gezonden. Betreffende het vervoer van het naar Tsjoengking te zenden materiaal zal de Amerikaansche regeering, naar Roosevelt zeide, met Engeland onderhandelen over den Burma-weg. Generaal Magruder is benoemd tot leider van deze missie. Magruder is militair attaahé van de Vereenigde Staten in China geweest. (D.N.B.) DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Pucheu heeft gisteren aan de Parij- sche politie richtsnoeren gegeven voor den strijd tegen het communisme, dat hij als een „moreele schurkerij" brandmerkte, dat de wortel is van al het kwaad, dat Frankrijk is overkomen. Pucheu heeft gisteren boven dien met den minister van justitie Barthe- lemy en ambassadeur de Brinon besprekin gen gevoerd over maatregelen om de com munistische kuiperijen te onderdrukken. Naar de bladen melden, heeft gistermid dag ambassadeur de Brinon tegenover jour nalisten verklaard, dat de Fransche autori teiten een communistisch complot hebben ontdekt, dat ten doel had incidenten uit te lokken tusschen de bevolking en de bezet tingsautoriteiten. teneinde zoodoende een politiek van samenwerking onmogelijk te maken. Het speciale gerechtshof te Parijs, dat vandaag met zijn werkzaamheden begint zoo voegde de Brinon hieraan toe, zal zich onmiddellijk in zijn eerste zitting met deze ernstige gevallen bezig houden. (DNB). Het is zoo eenvoudig. U neemt een girobiljet en vult even in: 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. Dan vult u het bedrag in, dat u wenscht te besteden als bijdrage voor de uitzending van de Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken. Want u zult natuurlijk ook aan de tot standkoming van deze ambulance willen medewerken. Daarvoor bent u Nederlander, daarvoor weet u te goed, dat ons land niet achter kan blijven als het gaat om de ver zorging van gewonde strijders, die vielen op het slagveld van Oost-Europa. Daarom neemt u uw giroboek en vult in 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. GEBOREN: Maria Paulina Antoinetta d. van P. J. v. d. Berg en J. G. J. Bosman Alida Maria dr. van C. v. d. Meel en A. M. Neuteboom. OVERLEDEN: J. J. Nfjssen wed. van Th. Lubbe 88 Jr. GEVESTIGD: W J. van Aller, bakkersknecht, Hooigr. 72 B. W. v. d. Berg. kok, Morschweg 38 A. M. Blokker," winkeljuffr. Schelpenkade 45 C. Brinkman, bibliografe. Plantsoen 51 Wed. J. M. Hllarius-Endert. J. de Wittstr. 55 C. de Graaff en fam., adj. comm RDB. Tesselsch.str. 7a J Jansen en fam.. timmerman. Lfjsterstr. 4 S. van Luik-Koperberg, huishoudster. L. Diefsteeg 6b J. Landsman, Merelstr. 41 J. v. d. Linden, bruineuse. Vaartlcade 10 J. A. M. Mikx. kloosterbr., Haagweg 13 P. Nie'hot. spoelster L. Rijndijk 68 L Posthumus cn fam., sjouwerman. Cosijnstraat 25 H. Heid- stra-Rikse en fam Cosijnstraat 18 W. de Roode en fam. pensionhouder, Verdamstr. 24 H. H. Smith, kapster. Hoogewoerd 19 N. Spek verpleegster, Rijnsb.weg 10 S. Arbóuw-Starre Binnenin. 4 P. Tuijtel. Cosljnstr. 25 T. J. Willeboer, dienstbode. Zoeterw.singél 26. VERTROKKEN: N. Brosius-Arnoldus, Amsterdam. Aalsmeerw. 113 III J. P. Boelee, Voorschoten, Lcidsche- weg 210 J. Boom en fam., Leiderdorp, Ko ningstraat 2 M. J. v. d. Bos. Amsterdam, Obisstraat 4 K. W. Cuperus, Den Haag, Ma- lakkastraat 204 C. L. Deelder, Heemstede, J. Vermeerstraat 40 J. V. G. van Diggelen en fam.. Rotterdam. Erasmusstraat 75 M. J van Dijk. Rotterdam. Soetend.weg 86b M. C. Egberts, Ter Aar. Kanaalweg C 68 G. M. v. d. Engh, Wassenaar, v. Z. v. Nyeveltstr. 17 Wed. K Steffin-Gerling. Pforzheim LI. C. C. de Groot, Den Haag. Bussumschestr. 38 L. van Halm. Katwijk. Zuidstraat lib E. M. de Hees, Amsterdam Zeedijk65 N. A. ten Hope. Voorburg. Laan v. N.O. Einde 240 M. E. Houthoff, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5 A. S. van Ingen en fam., Den Haag, v. d. Veldenstr. 49II F. van Kampenhout, Oegstgeest, Soem- bastraat 28 C. H. Kastercum, Wassenaar, Bremhorstlaan 6 D. C Kuenen. Kapelle Z., Goesschestr.weg A 359 W. Lubbinge, Hooge- veen. Alteveerstraat 53 M. Th. v. d. Meer, Zoetermeer, Voorw. 10 A. v. d. Meij, Valken burg Z.H., Middenw. 24 J B. M. Vosters- Molkenboer, Alkmaar, v. Houtenkade 31 A. W. Mookhoek, Schiedam. Maasdamschestr. 14b M. Nicolaas-Mulder. Haarlem. Rozenpoelstr. 39rd J. F. de Nie en fam.. Alkemade, F 28b J. Noordcrmeer, Breda. Amerstraat 5 A. R. Nusink Maassluis, Rochekade 1 C. W. Oost veen, Oldemarkt, Wijk IV N 30 J. F. Ouwer- kerk, Deventer, Vonderstraat 65 T. E. Pals- graaf, Gouda. Markt 3 A, Ruighaver en fam., Warmond, Dorpstraat 9Gb J. L. P. Scheffer, Rotterdam. Mijnsheerenlaan 13a F. C. R. de Vet-Schimmel. Oegstgeest. Abspoelweg 3 J. Schweers, Rotterdam. Zwart Janstraat 116 J. Sierat en fam Leiderdorp. Dw. Wetering kade 4 Th. C. M. J. Uittenhout. Hilversum, Eemnesserweg 29 V. A. Venema. Wassenaar. Schouwweg 72 M. Vermeer, Amsterdam, Hoofdw. 491 III T Vermooten, Den Haag, Copernicusstraat 270 H. Th. A. C. Versteeg Arnhem. St. Anthoinelaan 229 J. van Vliet Rilnsburg. Brouwerstraat 62 J. de Vries-van Vliet Tilburg, v. d. Coulsterstraat 53 K. A. de Vries, Winschoten, Engelschelaan 25 E. H. J. van Wijhe, Oegstgeest. Terweeweg 74 H. C. van Wijk. Amsterdam Nassaukade 69hs. M. P. A van Zantvliet, Wymbritseradecl, West- hem 68 J. J. G. Zöllner. Rhenen U., Stations weg 26 H. H. Zonderop, Amsterdam, Ortheli- usstraat 150. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe kan ik mijn aardappelen het best bewaren en er zoo lang mogelijk profijt van hebben? D. E. R. te O. Antwoord: De Bevelanders kuunt u van de drie genoemde soorten het langst bewaren. Vul voor geleidelijk gebruik de kist. die u heeft en zorg op de een of andere manier dat deze vorstvrij staat. Bijv. door te dekken en om ringen met kleeden, zakken, stroo e.d. Bewaar die soort, welke daarvoor in aanmerking komt, in een kuil in den tuin. We schrijven hierover ln de volgende maand uitvoeriger. Vraag: Hoe is de bewerking van zeekool? Is die als van de Brusselsch lol? Joh, E. te A. Antwoord: Neen, die culturen zijn geheel verschillend en wel omdat de zeekool niet één jarig maar overblijvend wordt gekweekt. Deze groente kan vele jaren oud worden. In April buiten gezaaid op rijen, ongeveer 50 c.M. uit een v/orden de planten later Uitgedund door om de 2 rijen één geheel weg te nemen. In het voorjaar worden de planten óf met groote bloem potten óf met tuinaarde gedekt. De bleeke dee- len worden geregeld geoogst. Alles lijkt veel op de aspergeteelt. Dit gewas is het beste thuis op zandgrond. Vraag: We hebben veel last van witte vlieg jes in de tomaten in de kas. Wat daartegen te doen? Joh. E. te A. Antwoord: Uw planten zijn aangetast door de zoogen. witte vlieg. Dit lastige en voor de El anten gevaarlijke insect kan alleen in kassen estreden worden door gebruik te maken van giftige gassen. Hiervoor wordt aangewend Te- WERKING VAN DE STROMBOLI. De vulcaan Stromboli vertoont sedert eenige dagen weer werking. Een asch- en steenregen, vergezeld van een hevig onder- aardsch gerommel, veroorzaakte enkele branden in de wijnbergen. trachloorethaan en ook wel het blauwzuurpra» paraat Calcid. Zooals we opmerkten zijn belde voor mensch en dier giftig en geven we u den raad u te wenden tot den Plantenziektekundigen Dienst, waarvan een ambtenaar in uw ge meente woont. Vraag: Hierbij een blad van een plant, waarvan we een pit vonden in het kippenvoer. Is de vrucht of het zaad geschikt voor kippen? W. C. D. te L. Antwoord: Het blad is afkomstig van een pompoen. De zaden hiervan kunt u gemakkelijk drogen, door de vruchten rijp te laten worden en ze daarna te openen. Spoel de zaden in water uit en droog ze in de zon. Hoe groot de waarde is als kippenvoer is ons niet bekend. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Uitgesproken: C. van Hal, Wassenaar, Schoolstraat 39. R.-c. mr. F. Donker Curtlus; eva*, mr. J. van der Veen Vonk. Wassenaar. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren- Agatha Christian d. van G. Stam mers en E. Ravensbergen Gerardus z. van J. G. Luynenburg en C. A. van Diemen. Overleden: Johanna Maria Lelieveld 6 Jr. d. van H. J. Lelieveld en C. M. van der Burg. Ondertrouwd: Jan Oosterom 27 jr. en Hin- derklcna Roelfiena Kuiper 22 jr. Klaar Pie ter Gerard de Bruin. 22 Jr. en Jannetje de Groot 19 Jr. Gehuwd: Henri Jozephus Marie Schouten 31 jr. en Hendrina Drewes 36 jr. Pieter Jacobus HoogteUllng 27 jr. en Johanna Dek 24 Jr. Gevonden voorwerpen. Een middelmatig groote zwarte hond (setter)een paar kinder-gymnastlekschoen- tjes, een kettinkje met kruis, een sleutel, een roodgeruit regenkapje, een rijwiel. Inlichtingen bij de politie. ZOETERWOUDE. De verduisterlngspllcht. Gedurende de laatste dagen is door de politie een strenge controle gehouden op het verduisteren der woningen. Reeds zijn verscheidene bewoners voor het niet vol doende verduisteren bekeurd. M. v. L. deed bi] de politie aangifte van mishandeling door Ch. R. H. Van L. werd zoodanig boven het oog gewond, dat hij zioh onder geneeskundige behandeling moest stellen. AMSTERDAM, 27 Aug. Ter beurze van Amsterdam bestond heden bij de opening een gedrukte stem ming en verscheidene aandeelensoorten werden beneden de vorige slotprijzen ver handeld. Waaraan dit moest worden toege schreven was niet met juistheid na te gaan. Van den inhoud van de heden door mr. Rost van Tonningen uitgesproke rede aan het adres van de deviezenbanken scheen men in vage trekken op de hoogte te zijn, maar of hiervan invloed uitging, kon moei lijk worden bepaald. Op het lagere peil waarop verscheidene fondsen zich bewogen, werd ongetwijfeld de kooplust geprikkeld. Want onder beurs- tijd werd in de meeste rubrieken een op gaande lijn gevolgd, waarbij zich ln eenige specialiteiten een drukke affaire ontwikkel de. Evenals gisteren werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door Unilevers en Calvé Delft. Eerstgenoemden, op 153 in gezet, stegen onder drukke affaire een zes tal punten; Calvé's, die eveneens levendige omzetten te aanschouwen gaven, liepen na op 111 te zijn verhandeld in het verdere ver loop naar boven tot 118!/«. Tot het slot toe werd in deze beide aan- deelen zeer druk zaken gedaan. De Philips - aandeelen waren kalm, maar verbeterden tooh onder beurstijd van 248Vi tot 254; Van Berkels gingen omhoog van 96J/2 tot 99. Aku's werden minder druk verhandeld, maar bewogen zich in overeenstemming met de algemeene beurstendenz, waarbij de koers schommelde van 147'/t tot 149 3/4. De minder courante Industrieelen waren verdeeld. Ook in Scheepvaartpapieren kon nog een flinke handel worden waargenomen Scheepvaart Unies waren in het begin niet onbelangrijk lager en golden 192, maar konden naderhand een drietal punten meer bedingen. Vaarten konden zich verbeteren van 142y2 tot 144V2. Japanlijnen waren stil Op de Petroleummarkt bestond behoorlijke belangstelling voor Olies, die op 276V2 inge zet, opliepen tot 281y2. De Indische Cultuur fondsen werden op bescheiden voet verhan deld. Van de Rubberfondsen waren de Am sterdam Rubbers zelfs stil. waarbij de koers zich bewoog tusschen 295 Vi en 297 Vz. De minder gangbare soorten waren verdeeld, maar nadeelige koersverschillen waren toch in de meerderheid. De Tabakken lagen wat luier in de markt. Senembah's kregen zelfs een vrij groot ver lies te boeken. De Suikermarkt was stil. H.V.A.'s waren lager en werden afgedaan tegen 455457. De Beleggingsafdeellng had een rustig voorkomen. Nederlandsche Staatspapieren waran weinig veranderd. De Gestaffelde •Leening gaf echter kleine teekenen van verzwakking, waarbij de koers echter niet veel afweek bij die van gisteren (92 3/4 92 9/16). De Oude Schuld was mede iets trager. Indische Leeningen bleven op peil. Voor Gemeentelijke en Provinciale lee ningen was de animo geringer. Pandbrieven waren prijshoudend. Prolongatie 2 1/4%. (A.NP.). Redactie-staf 8 W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K Been. Binnenland en Sport; J Brouwer. Stadsnieuws; Th. J Hannema. Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3