V De inval in Iran WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 No. 24975 Dnjpropetrofsk ingenomen Verduisteren: 82ste Jaargang TT Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten De Duitschers veroveren Luga De strijd om Reval Een sovjetkruiser zwaar beschadigd So vj et-wreedheden De stormers voor de toekomst VRIJWILI N EGIOEN D Begonnen voor overhandiging van ultimatum Karl Megerle over den overval Verspreide berichten 20.41 uur 6.43 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 cta. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten vorens postrecl t. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Snelle formaties van het pantserleger Von Kleist hebben gisteren na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjpropetrowsk en de stad zelf in een storm aanval ingenomen. De vijand heeft daarmede zijn laatste steunpunt op den Westelijken oever van den Dnjepr beneden Kief verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na den slag van Oeman heeft het pantserleger Von Kleist thans in totaal 83.596 gevangenen gemaakt, 465 stukken geschut en 199 pantserwagens, alsmede een enorme hoeveel heid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het D.N.B. meldde voorts nog: Duitsche eskaders duikbommenwerpers en batterijen van Hongaarsohe legerformaties hébben op 24 en 25 Augustus de laatste bruggehoofden van de Sovjet-Russen aan den benedenloop van den Dnjepr, welke den aftocht van vluchtende Sovjet-Russische troepenresten moesten dekken, bestookt. Alle pogingen der Sovjets om door het ge bruik van massa's infanterie den Dultschen aanval te stuiten, mislukten door het ge concentreerde vuur van de Duitsche en Hongaaxsdhe wapens. Zoo werd in den nacht van 24 op 25 Augustus verscheidene compagnieën der Sovjets, die met bootjes naar den Westelijken oever wilden overste ken. volkomen in de pan gehakt. Een tweede tegenaanval der Sovjets werd ver ijdeld. voordat rij rich konden verzamelen. Toen 'de ochtend aanbrak, was de Ooste lijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reusachtig veld van verwoesting ver anderd Duizenden doode Sovjet-Russen la gen langs den oever, planken en omge slagen booten dreven in den stroom en uit verlaten fabriekspanden kwamen wolken rook en stoom te voorschijn De Sovjet- Russen hadden hun bruggehoofden prijs gegeven. f Het Duitsche luchtwapen heeft ook Maan dag de operaties van het leger door veel zijdige aanvallen aan het geheele Oostelijke front gesteund. Verscheiden spoorlijnen naar Petersburg stonden aan een doeltref- fenden bommenhagel van Duttsohe vlieg tuigen bloot. In het middengedeelte van het Oostelijk front werd het spoorwegtra ject in de streek Snofsk-Konotop-Glow voor geruimen tijd verwoest en verscheiden transporttreinen ontspoorden. Gisternacht waren stations en emplacementen in de omgeving van Petersburg opnieuw het doel der Duitsche vliegers. Het vurige schijnsel van talrijke groote branden stond urenlang aan den nachtelijken hemel. Aan het front tusscher. Ilmenmeer en Peipusmeer werd op 24 Augustus de stad Luga door Duitsche troepen ingenomen. In gevechten, die verscheidene dagen duur den braken de Duitsche formaties door het verdedigingsstelsel voor Luga, dat versterkt was met talrijke veldstellingen. Tijdens deze gevechten werden 9200 mijnen opgeruimd en werden 112 kazematten der Sovjets, die deels door betonnen muren en gepantserde koepels bijzonder versterkt waren, buiten gevecht gesteld. Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden in den strijd om Luga 2300 gevangenen gemaakt. 54 Pantserwa gens en 46 stukken geschut werden vernie tigd of buitgemaakt. Groote hoeveelheden oorlogsmaterieel der Sovjets, alsmede lichte en zware wapens der infanterie vielen in Duitsche handen. Met de verovering van de taai verdedigde stad Luga is opnieuw een belangrijk verkeersknooppunt in Duit sche handen gevallen. De hardnekkigheid, waarmee de Sovjet-Russen deze stad van bijna 20.000 zielen hebben verdedigd, moet verklaard worden uit haar economische beteekenis. De stad bezit namelijk verschei dene groote houtzagerije.n alsmede fabrie ken van de metaalverwerkende en chemi sche industrie. Met de stad Luga hebben de Sovjets ook een belangrijke vliegbasis ver loren (DNB.l. .Naar het D.NJB. verneemt, bieden de Sovjet-Russen voor Reval heftigen tegen stand in kazematten en veldstellingen Niettemin zijn afdeelingen Duitsche infan terie en pioniers diep in de Sovjet-Russi sche linies doorgedrongen. Oorlogsschepen der Sovjets trachtten in den strijd in te grijpen. Door de artillerie van het Duit sche leger werden een Sovjet-Russische kruiser en twee kleinere oorlogsschepen in brand geschoten. Maandag hebben Sovjet-Russische oor logsschepen getracht, dcor de mijnversper- ring in de Finsche golf te breken Naar he* D.N.B. verneemt, heeft men waargenomen dat drie koopvaarders, een tankschip en een torpedoboot jager op mijnen zijn ge- loopen. Na geweldige explosies zonken deze schepen in "enkel minuten. Talrijke wrak stukken zijn aan land gespoeld. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag een aanval gedaan op een zwaren Sovjetkruiser in de Finsche Golf. De kruiser werd door vier bommen van zwaar kaliber getroffen en aanzienlijk beschadigd. Na het inslaan van deze bommen werden verscheidene ont ploffingen waargenomen. Duitsche vlieg tuigen bespeurden omstreeks een half uur na den aanval verscheidene kleine sohepen, die de bemanning van den getroffen kruiser aan boord namen. Verwacht kan worden, dat het zwaar beschadigde schip verloren is. De kruiser heeft een waterverplaatsing van 8000 t. en behoort tot de klasse Kirow. Hij werd in 1936 gebouwd en bezat een vliegtuigkatapult, die voor twee a drie watervliegtuigen diende. De bemanning van 624 koppen heeft door het bombardement groote verlièzen geleden. OP DE KARELISCHE LANDENGTE. De opmarsch der Finsche troepen op de Karelisohe landengte wordt volgens de plannen en met succes voortgezet. Ondanks het feit, dat de bolsjewisten menschen en materiaal in overvloed gebruiken, is het hun niet gelukt, den Finschen opmarsch te stuiten. De Finsche formaties hebben de laatste dagen 3500 gevangenen gemaakt en 107 Sovjetpantserwagens, 198 stukken ge schut, 150 granaatwerpers. 500 machinege weren.. 10.400 geweren, 425 vrachtau 2100 paarden en groote hoeveelheden ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 43 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. (D.N.B.). Vreeselijke tragediën, die zich tijdens den terugtocht der sovjet-troepen in het Oost zeegebied hebben afgespeeld, zijn thans bekend geworden door de verklaringen van den burgemeester van een dorp in de na bijheid van de stad Wesemberg. Uit de bosschen stroomden de horden der bolsjewistische soldateska en drongen ons dorp binnen, zoo deelde de burgemeester mee. Zij stortten zich op de hoeven, staken de schuren in brand en verbrandden het vee in den stal. Zij vroegen niet, of zich nog menschen in de gebouwen bevonden. Zij schoten op twee brandende vrouwen, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen. Daarop schopten zij de vrouwen en sloegen met geweerkolven en schoppen op de weerlooze slachtoffers, tot deze ten slotte geen geluid meer lieten hooren. Een oude boerin, die voor de huisdeur aan het koken was, joegen zij een kogel door de borst, overvielen een ander gezin, vermoordden de kleine kinderen benevens de ouders en sleepten twee dochters mee, die na enkele dagen ongeloofeiyk verminkt in de nabijheid van het omringende bosch werden aange troffen. Weldra brandden overal in het plaat-s je de hofsteden en vielen In asch en puin. (D.N.B.). In de groote gevangenkampen aan het oostelijke front, die honderdduizenden sov jetsoldaten herbergen, zijn groote verband- plaatsen ingericht. Gevangengenomen art- Voor de toekomst van Europa bestormen millloenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terugwerpen. Het zijn de stormers voor de toekomst van Europa, dappere onversaagde strijders, die zich geworpen hebben op den doodsvijand van de beschaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernie tigd zal zijn. Het is een geweldige strijd, waarin deze moedige kerels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen de gelederen van deze stor mers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenooten hun plaats ln die gelederen ingenomen; vele anderen maken rich gereed hetzelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche' propaganda- compagnie vertrokken om ons in woord en beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizen den Nederlanders wier plaatsen open zijn, daar in het Oosten waar de strijd woedt. Neemt uw plaats in, gij die weet wat er op het spel staat, gij die begrijpt dat het ook uw plicht Is u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. sen der sovjets worden te werk gesteld om de gewonde bolsjewisten te behandelen. Duitsche artsen en verplegers, die beschik baar zijn, helpen mede. Duizenden gewonde sovjet-soldaten worden ln-hulzen en schu- den ondergebracht. Vele gewonden sterven Volgens den omroep te Teheran heeft de Iransche minister-president, Ali Mansoer, in een buitengewone zitting van het Parle ment de volgende toespraak tot de verte genwoordigers van het Iransche volk ge houden „Gij weet allen, dat de Iransche regee ring bij het uitbreken van den oorlog de meest strikte neutraliteit had afgekondigd in overeenstemming met den wensch van den Sjah. Deze politiek werd in vollen om vang en naar ons beste vermogen gehand haafd. Wij streefden naar vriendschappe lijke en hartelijke betrekkingen met alle landen, die met Iran in contact komen en in het bijzonder met onze buren. Niettemin heeft de Britsche regeering in overleg met de Sovjet-regeering een ulti matum gesteld, waarin zö eischte, dat de meesten der hier wonende Duitschers het verblijf in Iran zou worden ontzegd. De Iransche regeering gaf beiden regeeringen de verzekering, dat Iran waakt over iedere beweging der vreemdelingen en dat uit het geringe aantal Duitschers geen gevaar kon ontstaan. De Iransche regeering deed zelfs stappen om het aantal Duitschers in het land te beperken en deed wat zij kon, om de regeeringen van Engeland en de Sovjet- Unie tevreden te stellen. Het is zeer te betreuren, dat, in weerwil van alle pogingen der Iransche regeering om den vrede te bewaren, de vertegen woordigers van Engeland en de Sovjet- Unie, in plaats van de aangelegenheid op vreedzame wijze te bespreken, Maandag te vier uur mijn huis betraden met het drei gende ultimatum. Volgens berichten, die ik heb ont vangen, hadden de Britsche en Sovjet strijdkrachten de grenzen reeds over schreden vóór de diplomatieke verte genwoordigers mijn huis betraden. De Britsche strijdkrachten hebben sche pen in Iransche havens aangevallen en de Britsche vliegtuigen hebben reeds eenige steden met bommen en granaten bestookt. De Iransche autoriteiten hebben alle maat regelen getroffen om aan den toestand het hoofd te bieden. IRAANSCH COMMUNIQUE. Het D.N.B. meldt uit Kaboel: Radio Teheran heeft omtrent de oor logshandelingen bekend gemaakt, dat Maandag om vier uur 's morgens Sovjet troepen in het Noorden en Britsche troe pen in het Zuiden en Zuid-Oosten Iransch gebied zijn binnengedrongen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de steden Artsbil. Resjt, Ahwats en andere plaatsen gebombardeerd. Aan woonwijken en onder de burgerbevolking is aanzienlijke schade ontstaan, maar militaire doelen zijn bijna niet getroffen. Te Tabris heeft de lucht doelartillerie een vijandelijke bommenwer per omlaaggehaald. Gemotoriseerde Sovjet-troepen zijn op gerukt naar Dzjoelfa en Makoe. Op vier plaatsen, bij Khanakin, Kasri-Sjirin, Naft- Khne en Abadan zijn gemotoriseerde Brit sche troepen Iransch gebied binnenge drongen. De Sovjet-vloot is in de Kaspische zee en de Britsche vloot in de Perzische Golf tot aanvalshandelingen tegen de Iransche kust overgegaan. De plotseling overvallen Iransche troe pen hebben op verscheidene punten hard nekkig tegenstand geboden. Op vele plaat sen zijn zij er in geslaagd den opmarsch van den vijand tegen te houden, waarbij twee vijandelijke pantserwagens buiten ge vecht zijn gesteld. De bevolking is in alle deelen des lands vastbesloten het vaderland te verdedigen en zij stelt zich ter beschikking van de recruteeringsbureaux. Verder heeft de regeering van Kaboel en Ankara de toepassing van de bepalingen van het verdrag van Saadabad verlangd, dat voorziet in een welwillende neutraliteit der verdragsstaten voor het geval een der verdragsstaten door een derde mogendheid wordt aangevallen. De zender Ankara bericht, dat het in totaal 200.000 man sterke leger van Iran uit 17 gewone en één gemotoriseerde divisie bestaat, waarbij nog tien divisies gendar merie komen. De luchtmacht van Iran be schikt over 350 vliegtuigen, waarvan onge veer de helft nieuwe. De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersenzeitung heeft naar aanleiding van den Engelsch-bolsjewistischen overval op Iran onder het opschrift ,,de medeplich tigen" een artikel geschreven, waarin hij be wijst, hoe Engeland door deze militaire actie in het kader van zijn oeroude aspira ties voortspruitende uit zijn wereldpolitiek, streeft naar het verkrijgen van een land- brug van Egypte naar Britsch-Indië en dat ook de bolsjewisten biermede stappen in de historische sporen van het czaristische im perialisme, dat in Iran slechts een welkomen buit zag en steeds dan onmiddellijk zijn oude acties weer begon, wanneer de struc tuur van de wereldpolitiek in verval raakte. Vervolgens schrijft Megerle, dat thans eigenlijk een telegram van rouwbeklag en verontwaardiging, alsmede een belofte van hulp uit Washington moet komen, doch president Roosevelt speelt de rol van Pila- tus en wil ook het onderwerp Iran niet ver der opblazen. In weerwil hiervan acht Me gerle het vanzelfsprekend, dat dit oor logsplan tegen Iran voorwerp van grondige besprekingen is geweest tijdens de ontmoe ting met Churchill, want ook voor het inr perialisme van Roosevelt vormt het Nabije Oosten, d.w.z. de petroleum van Irak, op de Bahrein-eilanden, in Iran en ln den Kau- kasus een centraal punt van de economi sche en strategische overwegingen. Boven dien is Roosevelt alles eraan gelegen langs dezen weg de Amerikaansche bewapenings hulp in handen der sovjets te spelen. Vervolgens wijst Megerle op den ernsti- gen indruk, dien de Engelsch-bolsjewistlsche actie in Ankara heeft gewekt. De bolsjewls- tisch-Engelsehe combinatie aan de Zuide lijke en Oostelijke grenzen van Turkije is het gevaarlijkste voor de Turksche belangen. Turkije beleeft thans de eerste verwezenlij king van die Engelsche belofte aan Moskou, dat de sovjet-unie er toe geroepen is in het Nabije Oosten een beslissende rol te spelen. Thans staat het bolsjewisme reeds ln den rug van Turkije en met behulp van Enge land wordt opnieuw een land, ditmaal een Mohammedaansch land, aan het bolsje wisme prijs gegeven. Dit is een feit, dat ln de geheele Mohammedaansche wereld be grepen zal worden, want het bolsjewisme zal vrijwillig nooit afstand doen van wat het thans neemt. Tenslotte spreekt Megerle voor die volken, die de Angelsaksische legende van de vijfde colonne hebben overgenomen, de ernstige waarschuwing uit, dat hun ieder oogenblik hetzelfde kan overkomen, wat thans in Iran gebeurt, zoodra het den Engelschen impe rialisten nuttig voorkomt. Iran heeft de ge heele fatsoenlijk denkende wereld achter zich. De haat tegen de traditioneele bolsje wistische en Britsche Indringers zal in het geheele Nabije en Midden-Oosten hierdoor alleen nog toenemen, want ook ln dezen sector der wereld heeft men de huichelarij en het verraad doorzien, dat Engdland en zijn handlangers in Washington en Moskou aan de toekomst van de volken hebben ge pleegd. (DNB). In Turkije blijkt inderdaad onrust. In het blad Tasviri Efkiar schrijft Velit: Wanneer de Engelschen en de bolsjewisten de behoefte gevoelden elkander te helpen, dan Is dit geen reden voor deze wederrech telijke handeling tegen een ouden staat, die op den weg van den voortuitgang is, en slechts daarom, omdat hij zich voor den opbouw van zijn technische inrichtingen van Duitsche vaklieden bediende. Velit ver volgt, dat Turkije het optreden van Enge land en de Sovjet Unie ten diepste be treurt. Turkije bewondert den sjah en zijn streven voor den inwendigen opbouw van zijn land. Verder wijst Velit op de passage uit de rede van Churchill, dat Engeland en Amerika den bezetten landen hun vrijheid willen teruggeven, en in dit ver band constateert hij. dat de aanval op het gebied van Iran 'n slechte illustratie is van de door Churchill gepredikte eerlijke be doeling van de beide verbonden mogend heden. De Turksche regeering heeft, naar ver luidt „gepaste voorzichtigheidsmaatrege len' aan de grens genomen om te verhin deren dat ongewenschte vluchtelingen op Turksch gebied komen. In Egypte is het tot demonstraties voor Iran gekomen. De kroonprinses van Iran is een zuster van den Egyptischen koning. echter nog tijdens het vervoer, daar het verplegend personeel der sovjets zich tot dusver niet om de manschappen bekom merde. Zooals de gewonden vertelden heb ben de militaire artsen der sovjets alleen officieren en politieke commissarissen be handeld. (D.N.B.). PETAIN DANKT DEN FUEHRER. In een boodschap aan de onstlagen krijgsgevangenen en aan de gezinnen der krijgsgevangenen, welke ln het eerste nummer van het blad „Toute la France" Is opgenomen, betuigt maarschalk Pétaln aan den Fuehrer zijn dank voor de vrijla ting van talrijke Fransche krijgsgevange nen. „Ofschoon de vrede nog niet gesloten Is" zoo verklaart maarschalk Pétaln, heeft rijkskanselier Hitler niet gewild, dat de zwaarst getroffen mannen, de voormalige frontstrijders uit den wereldoorlog en de categorieën, die voor het op gang brengen van het economische leven van Frankrijk het hardst noodig zijn, ln gevangenschap bleven. Daarvoor dank lk hem". Zich wendend tot de ontslagen krijgs gevangenen schrijft maarschalk Pétaln vervolgens: „Ik stel al mijn hoop op u. GIJ moet de stuwende kracht van de groote beweging der nationale wedergeboorte zijn en het cement van de Fransche eenheid, die lk moet bewaren". (DM3.). EXEQUATUR DER MEXICAANSCHE CONSULS IN DUITSCHLAND INGETROKKEN. Het D.NB. meldt uit Berlijn: De Mexlcaansche zaakgelastigde ls er van ln kennis gesteld, dat de Duitsche regeering zich genoodzaakt heeft gezien, het exequatur van de Mexlcaansche consuls ln Duitschland ln te trekken. COMMUNISTEN IN ZWITSERLAND GEARRESTEERD. In de streek van Avenches (Zwitserland) heeft de politie negen communisten gear resteerd, zeven mannen en twee vrouwen, die uit verscheidene deelen van het land bijeengekomen waren. De arrestatie ls ge schied wegens overtreding van het besluit van den bondsraad van 6 Augustus 1940 betreffende het verbod van communistische actie. Bij deze gelegenheid is ook commu nistisch Instructiemateriaal ln beslag ge nomen. DE HERTOG VAN KENT BIJ PRESIDENT ROOSEVELT. Volgens een bericht van Associated Press uit Washington heeft president Roosevelt gisteravond ln het Witte Huls een diner ter eere van den hertog van Kent aangericht. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 12.30 uur en gaat onder te 22.57 Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Dubbele moord te Velsen (Gemengd, 2de Blad). Autobus van een dijk gestort; één doode en meerdere gewonden (Gemengd, 2de Blad). Buitenland De sovjets van den Westelijken Dnjepr- oever ten Zuiden van Kief verdreven. (lste Blad). De aanval op Iran (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1