De Leidsche Bioscöop-Programma's Egmond LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 23 Augustus 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING Het Prijsvormingsbesluit 1941 LAAT NU ïtaliaansch W eermachtsbericht STADSNIEUWS Onze Bonnenlijst chemisch gereinigd, en geperst/ Voor beter Bont van Breestr. 173, Leiden One Hour Cleaning' Service BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Bree?traat tZ8 Leiden N.V. MEERPOEL'S Breestr. 171, Leiden, Tel. 24815 UeemivrJTZi-Jiit Het 444ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier van gisteren luidt: Onze afdeelingen j agers hebben in soheer- vlucht het vliegveld Halfar op Malta aan gevallen en met succes op het veld staande vliegtuigen en batterijen afweergeschut met machinegewéervuur bestookt. Eenigq vijan delijke vliegtuigen geraakten in brand, an dere werden zwaar beschadigd. In Noord-Afrika hebben Engelsche vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan op Ben ghazi. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade veroorzaakt. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. In verschillende sectoren van het front van Tobroek bedrij vigheid van onze artillerie, die Engelsche troepen- en autoconcentraties met succes onder vuur nam. Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord Oosten van Sidi el Barrani een vijandelijk vLooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, traepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes neergescho ten. In den sector Cyrenaica-Sahara heb ben Italiaansche vliegtuigen tijdens een ge wapende verkenningsvlucht vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen met bommen en, machinegeweervuur bestookt. In Oost-Afrika hebben systematische vijandelijke, luchtaanvallen op Gondar en andere steunpunten slechts een geringe schade veroorzaakt. Onze vooruitgeschoven posten hebben vijandelijke afdeelingen ver strooid en haar eenige verliezeji toege bracht. Italiaansche vliegtuigen hebben haven werken én schepen te Famagosta op Cyprus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip en een kleiner schip, dat is ge zonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oor logsschepen aangevallen en een torpedo- boot jager van het type Kelth getorpedeerd. De jager bleef met slagzij liggen. 1 U EET smakelijker met Standaard's brood. 1666 (Ingez. Med.i vlucht beraamde. Zijn goede relaties hiel pen hem aan een Engelschen pas, waar mede hij naar Spanje wist te ontkomen, en zich bij de Fransohe vertegenwoordiging in Madrid meldde. Intusschen had Londen on raad geroken en Hoare opdracht' gegeven den ingewijde in zoo vele. geheimen dood of lebend in handen te krijgen. Deze zond twee der beste detectives van den Intelligence Service achter hem aan. Toen hij zijn In trek had genomen in een hotel te Madrid werd hij door personen, telofonisch ont boden in een afgelegen bar in die stad. Daar overmeesterden hem de detectives, die hem in een auto sleepten met, de letters C. D. boven het nummerbord. Tevens werd hem een injectie gegeven. De auto ging ver volgend in ralende vaart over de Castili- aansche hoogvlakte in de richting van Gi braltar. Even voorbij Sevilla ontstond in een dorp een incident. Tijdens een korte rust kwam de Fransche officier plotseling bij kennis, begon te schreeuwen en om Zich heen te slaan. De Britsche agenten sprongen direct weer in den auto, boeiden hun gevangene en zeiden tot de toesnellen de dorpsbewoners, dat deze krankzinnig ge worden diplomaat naar een sanatorium werd gebracht. Onderweg werd Lablanche nog een tweede injectie toegediend, waar van de werking voldoende was om het doel der reis te bereiken. (D.N.B.) Tot ons leedwezen Is in de gisteren gepu bliceerde opgave der distributiebonnen een foutje geslopen. Wij drukken de verbeterde japgave daar om elders in dit Blad af en geven in over weging deze lijst uit te knippen en te be waren. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur9.15 uur uit sluitend werken cp verzoek De toegang tot dit concert is geheel vrij. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL". Gisteravond vond onder groote belang stelling in de Zweminrichting .,De Zijl" het gekleed diploma-zwemmen plaats, hetwelk bestond in 80 Meter borst- en 40 Meter mgzwemmen en het springen van de 1 Meterplank. Geslaagd 2ljn de jongedames: Hanny Maas, Gerda Lammers, Lenie Kukler, Linl van Muiden uit Amsterdam, Rietje van Leeuwen, Bep Fakkel, Tannle de Tombe, Lenie v. d. Lucht, Bep Penseel, Stienie Ar- bouw, Gerry Zitman, Coba Fasseur, Ria v. d. Berg, Mlen Guldemond. Tonla. v. d. Vlugt Geertruida Hansen, Jople de Jong, Annle de Bolster, Annie v. Tol. Suze de Visser, Jetty de Bree, Rie Penseel, Rle v. Houten, Annie de Jaeger, Jeanne Penseel, Mienie Pels, Willy Greive, Janny Develing. Plonie Jaegel. Jannle van Groeningen, Ali Rijs- bergen, Annie Schouten, Gusta Smits en Tineke Peereboom en de jongeheeren: K. Flaman, J. Kwestroo, G. Seugllng, K. Faas, A L. Deegenaars, J. Bekooy, F. v. Sisseren, T. Wendt. P. Peerenboom, A. P. Blok en H. Guldemond. Voorts de dames: R. v d. Eist, uit Zoeter- woude. B. Kolderman, M. Trap en Abspoel en de heeren: J. Kwestroo. A. F. M. Peterse, A Blansjaar, J, H. Dourna, H. Jongeleen, J. Zirkzee en A. Koevoet. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma „Bobo", Dorpsstraat 306 a. Nieuw koop. Grossiersbedrijf in sigaren, tabak en aanverw. artikelen De zaak is verplaatst naar Hooigracht 4, Leiden. NED. VOLKSDIENST BEGINT ZIJN WERK. Men deelt ons mede, dat' de Nederland- sche Volksdienst een bedrag van f. Z5.— aan den burgemeester heeft overgemaakt om dit bedrag te doen uitkeeren aan een gezin te dezer stede, dat sedert geruimen tijd met werkloosheid te kampen heeft gehad en Reeds 30 jaar DE Zaak van Vertrouwen 1671 (Ingez. Med.) waarin dezer dagen gezinsuitbreiding wordt verwacht. Dit is het eerste geval, waarin de Stich ting Nederlandsche Volksdienst haar hulp' in deze gemeente heeft verleend. De politie heeft den 18-jarigen R. W. aangehouden, die ten nadeele van zijn pa troon, den vischhandelaar R. een bedrag van f. 22 had ontvreemd en van dat geld eenige dagen goede sier had gemaakt. Na verhoor is de jongen op vrije voeten ge steld. Op vermoeden van rijwieldiefstal c.q. heling zyn door de politie aangehouden de 28-jarige H. A. W. van L en de 33-jarige A. R., beiden alhier. Hedenmorgen omstreeks halfelf is de 53-jarige los werkman A. M., die op het terrein der Stedelijke Lichtfabrieken be zig was met het verrichten van werkzaam heden op een in den Maresingel liggend schip, van een'hoogte van 3Meter in het ruim van dat schip gevallen. Daar de man over hevige pijn in de beenen klaagde, is hij ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. B. en W. der gemeente Leiden Lebben opgedragen aan I. Th. Cornet alhier het bouwen van een gymnastieklokaal aan de Ulo-school aan den Maresingel voor de som van f. 17.771— INLEVERING METALEN. Uitbetaling vergoeding). De Burgemeester van Leiden maakt be kend dat zij, die in een der lokalen van de school aan de Van der Werffstraat metalen voorwerpen hebben ingeleverd, op vertoon van hun B-kaart de daarvoor vastgestelde vergoeding in ontvangst kunnen nemen in de hal van bet Stadhuis (ingang Stadhuis plein) en wel zij. die wonen in een der stra ten, waarvan de naam begint met de letter: A t/m K op Dinsdag 26 Augustus v.m. 9—12 uur en n.m. 24 uur. L. t/m Z op Woensdag 27 Augustus v.m. 912 uur en n.m. 24 uur. Zij, die op een der "inleveringkbureaux reeds van de vergoeding afstand hebben gedaan, behoeven zich niet aan te melden. Het bedrag der vergoeding wordt uitslui tend uitgekeerd tegen afgifte van de door den rechthebbende onderteekende B-kaart. Leiden, 23 Augustus 1941. 1716 De Burgemeester voornoemd, A. TEPE. Weth. loco-Burgemeester. GEBOREN: Hendrika Maria. D. van J. v. Egmond en A. Gijsman Catharina, D. van C. v. d. Voort en C. Harfcevelt Gerrit, Z. van H. C. den Haan 6ii J. W. Overduin Cornells Nicolaas Wilhel mus. Z. van L. W. v. d. Hulst en C. J. Molenaar Nicolette. D. van H. A. C. v. Beekum en A. J. Stolk Hendina Bartha WJllemina, D. van C. J. v. Goor en S. A. Swanenburg. ONDERTROUWD J. G. v. Veen jm.'27 J. en M. P. v. Velzen jd. 24 j. Th. Witteman jra. 26 j. en S. C. Snik Jd. 20 J. OVERLEDEN i* J. A. Haverkamp, Z. 15 j. J. de Mooij, M. 60 jaar. In het verordeningen-blad van heden is verschenen een beshrit van de secretarissen- generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat, van binnen- landsche zaken en van financiën betreffen de prijsvorming. ALGEMEENE VOORSCHRIFTEN TEN AANZIEN DER PRIJSVORMING. Artikel 1 1. Een ieder is verplicht de prijzen en vergoedingen voor goederen en diensten van eiken aard zoodanig te vor men, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen belang, in het bijzon der met betrekking tot de oorlogsomstan digheden, stelt. 2. Prijzen, welke hooger zijn dan de vol gens het eerste lid geoorloofde, moeten wor den verlaagd, ook dan. wanneer zij volgens andere prijsvoorschriften geoorloofd zijn. Voor het overige blijven deze prijsvoor schriften van kracht. VOORSCHRIFTEN TEN AANZIEN VAN NIEUWE GOEDEREN. Artikel 2. (1) Onverminderd het be paalde in artikel 1 en andere voorschrif ten, mogen nieuwe- goederen door den fa brikant, den ver- of bewerker werden ver kocht ten hoogste de prijzen, welke wor den verkregen door optelling van de toe- Tel.2ie«s Allam -Oen Haag- Haarlem, H'mm - laatbare inkoopsprijzen voor grond- en hulpstoffen, de toelaatbare directe loonen en de voor vergelijkbare transacties op 9 Mei 1940 door hem gemiddeld berekende absolute bedragen voor algemeene kosten en winst. (2) Onverminderd het bepaalde in arti kel 1 en andere voorschriften mogen nieu we goederen door den handelaar.worden verkocht tegen ten hoogste de prijzen, welke worden verkregen door optelling van de werkelijk betaalde Inkoopsprijzen, voor zoover deze niet hooger zijn dan de toe laatbare, en de absolute bedragen voor al gemeene kosten en winst, welke de hande laar bij vergelijkbare transacties in het eerste kwartaal van 1940 in het algemeen berekende of welke in die periode bij der gelijke transacties ais gebruikelijk kunnen worden beschouwd. (3) De in de leden 1 en 2 bedoelde prij zen mogen worden verhoogd met het be drag aan omzetbelasting, dat ter zake van de levering dezer goederen verschuldigd is. (4) Als nieuwe goederen worden be schouwd alle goederen, welke van de op 9 Mei 1940 in het verkeer zijnde goederen in zoo belangrijke mate afwijken, dat zij daarmede niet of niet meer kunnen wor- 'den vergeleken. (5) De secretarissen-generaal van de de partementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij kunnen bepalen, dat nieuwe goederen eerst dan mogen worden verkocht, nadat aan hen of aan een door hen aan te wijzen in stantie een uitvoerige prijsberekening is voorgelegd. VOORSCHRIFTEN TEN AANZIEN VAN HET ACHTERHOUDEN VAN GOEDEREN, DEN KOPPELVERKOOP EN DEN KETTING- HANDEL. Art. 3 Goederen, welke voor den verkoop bestemd zijn. mogen niet worden achterge houden ten einde voor andere of voor latere Uw Naaimachine VAKKUNDIG repareeren. NAAIMACHINE-BEDRIJF i. O. 4-510 (Ingez. Med.) .leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan di^. welke tèn tijde van het achterhouden wettelijk geoorloofd zijn. Het bepaalde in den vorigen zin is van overeenkomstige toe passing op het weigeren van diensten. Art. 4. Het is, behoudens het bepaalde in andere wettelijke voorschriften, verboden, voor zoover dit op 9 Mei 1940 in den handel niet gebruikelijk was. de afgifte van goe deren afhankelijk te stellen van den gelijk- tijdigen verkoop van goederen van een andere soort of van een andere qualtteit of van de belofte, dat goederen van een arrdere soort of van een andere qualltelt gekocht zullen worden. Hetzelfde geldt voor het kop pelen van dienstverrichtingen aan den ver koop van goederen of aan het verrichten van andere diensten. Art. 5. Het is een ieder verboden zich zelf of een ander op een maatschappelijk niet gerechtvaardigde wijze in het goederen verkeer tusschen voortbrenger en verbruiker in te schakelen, indien daaruit een ver hooging van den prijs voortvloeit. HET AANTEEKENEN VAN EN HET GEVEN VAN INLICHTINGEN OVER PRIJZEN. Artikel 6 (1) Fabrikanten en groot handelaren zijn verplicht aanteêkening te houden van de door hen gemaakte ver koopsprijzen. (.2) Het tot stand komen der prijzen moet uit de administratie kunnen worden aange toond. Daaruit moet blijken, dat de bere kende prijs wettelijk geoorloofd Is. (3( De prijzen moeten zoodanig worden geadministreerd en de betreffende beschei den moeten, onverminderd andere wette lijke voorschriften gedurende twee jaar zoo danig worden bewaard, dat de hoogte en liet tot stand komen der prUzen te allen tijde op eenvoudige wijze kunnen worden gecontroleerd. colbertcostuum (L ja- i mintrlcortuum ft fj.sol v/lnteriztfyso imntel ts,+ f 1688 (ingez. Mtd.j (4) De gemachtigde voor de prijzen is bevoegd de in de yorige leden bedoelde ver plichtingen tot ambachtslieden, kleinhan delaren en ondernemingen tot het verrich ten van diensten uit te breiden. Artikel 7 (IJ Een ieder is verplicht aan de secretarissen-generaal, aan den gemach tigde voor de prijzen of aan door hen aan te wijzen instanties alle inlichtingen te verstrekken, welke zij ter beoordeeling der prijzen en vergoedingen of van de bereke ning daarvan noodzakelijk achten, en hun iedere inzage in de boeken en bescheiden, alsmede de bezichtiging der bedrijfslokalen en magazijnen, toe te staan. (2) Een ieder is verplicht tot geheimhou ding van datgene, waarvan hij op grond van zqn bevoegdheid krachtens lid l kennis krijgt, voor zoover hij niet ingevolge eenig wettelijk voorschrift of uit hoofde van zijn ambt of beroep bevoegd of verplicht is daar van mededeeling te doen. SLOTBEPALINGEN. Artikel 8 1. De voorschriften ter uit voering van het bepaalde in de titels 1 en 2 worden overeenkomstig het besluit No. 218/1940 in zake de benoeming van een ge machtigde voor de prijzen door den be voegden secretarisgeneraal uitgevaardigd. De secretarissen-generaal van de departe menten van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij zijn bevoegd uitzonderingen op het in artikel 2 bepaalde toe te staan, 2. De gemachtigde voor de prijzen is be voegd voorschriften te geven ter uitvoering van het bepaalde in de titels 3 en 4 en uit zonderingen op het bepaalde in de artikelen 3 tot en met 5 toe te staan. 3. De uitvoeringsvoorschriften worden in de Nederlandsche Staatscourant bekendge maakt. Artikel 9 De bepalingen van dit besluit en de op grond daarvan gegeven uitvoe- ringsvoorschriften zyn prijsvoorschriften in den zin van het prijSbeheerschingsbesluit INo. 11/1941). Artikel 10 1. Dit besluit treedt 14 dagen na den dag zijner afkondiging in werking. 2. Het kan als „prijsvormingsbesluit 1941" worden aangehaald. Trianon-Theater. Chanteurs zijn geen lieden van de aangenaamste soort en de huwelijkszwendelaar. die in de film van naam de titelrol vervult, behóórt wel tot de meest duistere typen van dit verachte lijke gilde. Zijn geheele optreden is van het begin af aan dermate onsympathiek, dat de toeschouwer, die van zijn stoel In de zaal het gebeuren op het witte doek volgt, zich eenvoudig niet kan voorstellen, hoe een dergelijk individu bij het zwakke geslacht nog eenige belangstelling, laat staan liefde, kap wekken. En toch is dit laatste maar al te waar. Reeds eenmaal maakte deze man een gezin ongelukkig door de vrouw des huizes in zijn netten te verstrikken. Hij wordt, deswegen tot ja renlange. gevangenisstraf veroordeeld, doch in verband met zijn gunstig gedrag voor tijdig ontslagen. Nauwelijks heeft hij even wel de vrijheid herkregen of hij vat onder den naam van dr. Haeseïich zijn oude be roep weer op. Onder het mom van een eerzaam vertegenwoordiger eéner linnen- maatschappij of als grootgrondbezitter tracht hij in contact te komen met vrou wen, van wie hij veronderstelt of weet, dat zij in het bezit zijn van een welvoor zien spaarbankboekje. Op allerlei gemeene manieren weet hij den indruk te vestigen van een serieuzen huwelijkscandidaat én met groeiende verontwaardiging zijn wij er getuige van, dat zijn chantagepogingen steeds weer met succes worden bekroond. Het is ten slotte een heele opluchting als de schurk tegen de lamp loopt en door de politie wordt ingerekend. De wijze, waarop het publiek met het verhaal meeleeft, is het beste bewijs Voor het goede spel van de hoofdrolver tolkers Harald Paulsen, Ed. von Winter- steirt en Viktoria von Ballasko Het pro gramma voor dé pap2e wordt geheel m. beslag genomen door het binnen- en bul- ténlandsche nieuws, waaronder interes sante opnamen van den strijd der*verbon den troepen tegen de Sovjets en vin de „hygiënische" toestanden in een kinder ziekenhuis In het reeds veroverde gebied. Lüxor-Theater. Met „De kribbebljter" heeft men een oud parade-paard je van stal gehaald, fflaar wat draafde dat nog lustig in de arena en wat heeft men harte lijk gelachen om zijn vreemde nukken en potsierlijke uitvallen „De kribbebljter" is een film van Hollandsche makelij, gespeeld dóór Hollandsche artisten. die men vrijwel allen kent van het tooneel. Cor Ruys ver tolkt de hoofdrol van den boosaardigen papa, die op zijn landgoed Nergenshuizen met iedereen en over alles ruzie maakt, Omdat zijn zoon Willy (Fntó van Dongen) met een meisje beneden zijn stand gehuwd is zonder zich aan de tegenwerpingen van Zijn vader te storen en Ruys is er de man naar om in die rol het filmdoek te belieer- schen. Hij is levendig en grappig en geeft bovendien aan zijn huisgenoot en tegen speler Louis de Bree volop gelegenheid tot het debiteeren van een reeks van grappen en tot het uitvoeren van allerlei dwaze handelingen (zooals een telkens weer her haalde rqp naar de kast, waarin de ze nuwdruppels staan opgeborgen!) dat zelfs een nurks in een schaterlach moet los barsten. Men is op Nergenshuizen bereids aan de dertiende huishoudster (in één jaar tijd) toe als plotseling een meisje haar in trede doet dat..bij den kribbigen heer des huizes met één Slag in de gunst komt en de sfeer gansch en al doet veranderen, al blijft, er de moeilijke kwestie van het hu welijk van zoonlief, die bij papa geheel en al uit ée gratie is. De lezer weet waar schijnlijk wel waartoe dat uiteindelijk voe ren moet. Hij heeft allicht „De kribbeblj ter" als tooneelstuk gezien of later als film en breedvoerig behoeven wij dat hier dus niet méér te schetsen. De nieuwe huis houdster is immers de veelvuldig gemin achte echtgenoote van Willy en als dat tén slotte aan het. daglicht komt As Papa al lang blij dat hij op deze wijze met zijn zoon tot overeenstemming kan komen! Naast de hoofdpersonen is er goed spel van Dolly MoHinger. Mary Dresselhuys, Piet Bron en Louis Borel, terwijl ook de regie herhaaldelijk te prijzen valt. Jam mer dat de muzikale illustratie, evenals bij zoovele andere Hollandsche films, in het begin 200 luidruchtig is dat het gesproken woord slechts met moeite is te verstaan. Lido-Theater. Een blijkbaar niet een voudig op te sporen defect in het. projec tieapparaat verstoorde gisteravond wreed de genoegens van de bioscoop-bezoekers, aie zich genoodzaakt zagen na de pauze huiswaarts te keeren zonder van de hoofdfilm te hebben kunnen genieten. Zoo doende zijn wij dan ook niet in staat, een besclxmwing te wijden aan de film „Mo- ntka", die op het pFograinma staat. Voor de pauze kon het vlotte program ma zonder stoornissen worden afgewerkt en wij zagen hierbij dan ook enkele aar dige filmpjes. Vooral „Radium", waarin di verse bijzonderheden van radioactieve stoffen werden getoond, trok de belang stelling, terwijl „Een kijkje achter de cou lissen" de toeschouwer rondleidde door het dagelijksch leven van den acteur. Uitge breid wereldnieuws voltooide het voorpro gramma. Casino-Theater. De film „Was ik maar nooit getrouwd" is een comedie, die den aanwezigen een prettig uurtje be zorgt. Herbert, een vrijgezel, wordt steeds lastig gevallen door een meisje, waarvan hij niets hebben moet. Om nu voorgoed van haar af' te komen, vertrekt hij met zijn vriend Bobby een poosje naar Egypte. Maar ook daar laat zij hem niet met rust. Hij besluit dan om hét eerste tiet beste meisje dat hij ontmoeten zal, te trouwen. Wanneer Yvonne, zoo heet zijn achtervolg ster, dan naar hem vraagt, moet zijn vriend Bobby haar maar vertellen, dat hij naar China is vertrokken. Dit plan slaagt slechts gedeeltelijk, want wanneer hij on geveer een half ijaar getrouwd is, ontvangt hij een telegram van Yvonne, dat zij on derweg naar huis is. Dodo, zijn vrouw heeft Intusschen vernomen van wie dit telegram kwam en verandert, nu als een blad aan een boom. Zij gaat veel uit en flirt met andere mannen én Herbert, dit dit niet kan verdragen, roept de hulp van zijn vriend Bobby in. Deze voelt er weinig voor zich hiermee te bemoeien. Maar hij moét tegen wil en dank. Meer door geluk dan wijsheid komt alles nog In orde. De hoofd rollen in deze aardige film worden vervuld door Paul Kemp, Kathe von Nagy en Al- bert Matterstock. Voor de pauze wordt nog een uitgebreid voorprogramma vertoond, waaronder riieuwS van hét Oostelijk front en een leuk filmpje. Rex-Theater. In „Het Dolende Hart", een sterk dramatische film, worden op scherpe wijze de tegenstellingen tusschen twee broers geteekend. De één, een groot avonturier, die aan niets anders denkt dan aan uitgaan en roekeloos met Zijn geld omspringt, de ander een serieus werkende man, die met inzet van zijn geheele per soon, de zaak die aan hen beiden toebe hoort. behartigt. Het noodlot wil, dat eerstgenoemde'. Alexander (Gustav Diessl) in zeer moei lijke omstandigheden komt te verkeeren. Zijn broer Clemens (Albrecht Schoenhals) die hem op het goede pad wil helpen, neemt op zich alle schulden te betalen, in ruil waarvoor Alexander hem zijn aandee- len in de firma afstaat en naar Zuid-Ame- rika vertrekt-. Hierbij vergeet Alexander echter, dat hij een jonge vróuw achterlaat, die hoewel zij de lichtzinnigheid van hem kent, dacht dat het dézen keer ernst was. Clemens neemt, alhoewel Verena hem één keer heeft afgewezen, de zorg voor haar en haar kind op zich en langzamerhand ont wikkelt zich tusschen hun een diep gevoel van liefde. Alexander echter, die inmiddels uit Zuid-Amerika is teruggekomen, tracht een spaak in het wiel te steken, maar Ve rena wijst hem af en dit verbittert Alexander zoozeer, dat hij na zijn afscheid van haar in hooge mate roekeloos rijdt en een ernstig auto-ongeluk krijgt. Zwaar ge wond wordt hij een huis binnengedragen. Hij belooft Clemens, dat, mocht hij beter worden, hij, Verena en Clemens niet meer in den weg zal staan. Zooals gezegd een sterk dramatische film, met boeiend spel van de drie hoofd vertolkers. In het voorprogramma draait na een in teressante film betreffendè oude Duitsche burchten en kasteelen het wereldnieuws. J. Brouwer. a- 2—-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2