iHH.rw J BINNENLAND LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 22 Augustus 194! De afspraak in de Parklaan De distributie De heer J. C. Redelé ten grave gedragen Samenwerking tusschen „Labarco" en Ambtenaarsbond Doorberekening omzet- en invoerbelasting Nederland voedt zich zelf AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Heden zijn aangewezen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 Aug. tot en met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 32-4 brood: 4 rantsoenen brood ot gebak. 32 brood: 1 rantsoen brood of gebak. 32 bloem: V4 rantsoen bloem, brood of gebak. 32 vleesch: H rantsoen vleesch of vleeschwaren. 32 vleeschwaren: 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 32 kaas: 100 gram kaas. 32 melk 1: 13/4 liter melk. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 Sept. a.s. De bonnen, welke van 24 Aug. af zijn gel dig verklaard met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Aug. worden gebruikt. Zooals bekend, ls het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig: 31 brood: brood of gebak. 31 vleesch: vleesch of vleeschwaren. 31 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren 31 bloem: bloem. 31 melk 1: melk. 29 reserve: aardappelen. 30 reserve: aardappelen. Aardappelen De aandacht wordt er op gevestigd, dat, zooals reeds ls bekend gemaakt, bon „32 re serve" gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Aug. tot en met Zaterdag 30 Aug. a.s. recht geeft op het koopen van 1V4 K.G. aard appelen. Daarnaast is thans bepaald, dat de geldigheidsduur van bon „31 reserve" wordt verlengd tot en met 30 Aug. Ook deze bon geeft derhalve tot en met dien datum nog recht op het koopen van K.G. aardappelen. DE BALDADIGHEID ONDER DE UTRECHTSCRE JEUGD. Plannen tot aanstelling van speciale parkwachters. Naar aanleiding van de verregaande bal dadigheid van de Utrechtsche Jeugd heeft het college van B. en W. van Utrecht een rapport laten opmaken over den aard en omvang van de door de Jeugd aangerichte schade. Dit rapport is thans gereed en hierin wordt o.a. gezegd, dat wat de Jeugd aan de parken, hekken, scholen en andere gebouwen heeft vernield slechts voor een deel in het rapport vermeld kon worden en in het algemeen nog slechts een gebrekkig beeld geeft van hetgeen in werkelijkheid door de baldadigheid van de jeugd is aan gericht. In verband hiermede heeft het college van B. en W. het plan, mede omdat de politiemenschen niet al te zeer belast kunnen worden met toezicht op de ver nielzuchtige jeugd, over te gaan tot het aanstellen van een aantal speciale park wachters. NEDERLAND OP DE JAARBEURS TE LEIPZIG. De vijf en veertigste door den economi- schen voorlichtingsdienst van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart verzorgde jaarbeursinzending zal de grootste zijn, die ooit onder auspiciën van dezen dienst tot stand ls gekomen. Dit jaar zal de uit vijf onderdeelen bestaande Ne derlandsche deelneming aan de van 31 Aug, tot en met 4 Sept. te Leipzig te houden jaarbeurs een oppervlakte beslaan van niet minder dan 600 M2. LUIT.-GENERAAL J. H. CARSTENS t In den ouderdom van 61 jaar is over leden gep. lult-generaal J. H. Carstens, oud inspecteur der artillerie en oud-comman dant van den luchtverdedigingskring 's-Gravenhage. HIJ was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en in de Orde van Oranje-Nassau en ridder le kl. van de Orde van het Zwaard (Zweden). ZEER GROOTE BELANGSTELLING. Uit zeer vele kringen zoowel industrieele, als sociale, toeristische en sportieve, was de buitengewoon groote menigte samenge steld, die gistermiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag aanwezig was Mj het ten grave lelden van het stoffelijk over schot van den heer J. C. Redelé. een van de voormannen van den A.N.W.B., oud-voor zitter van het Verbond van Nederlandsche werkgevers, stichter en leider van de Vic toria fabrieken enz. Naast directie en commissarissen, zoo mede vele leden van het personeel van ge noemde industrie, werden opgemerkt oud- voorzitter van den A.N.W.BEdo Bergsma, de voorzitter, H. P. J. Bloemers, de leden van het dagelij ksch bestuur C. R. Th. baron Krayenhoff, mr. H. A. H. Canter Cremers, mr. A. M. J. de Jager en P. F. Zimmerman, de A.N.W.B.-directeuren H. J. van Balen, W. A. M. Westerouen van Meeteren en H. W. O. de Bruyn, de gep. luitenant-gene raals H. A. Seyffardt, S. G. Nauta Pieter en G. J. van Munnekrede. de gep. generaal- majoor G. J. D. Bauduin, A. Rom Colthoff als oud-secretaris van het Verbond van Ned. werkgevers, Th. R. Meutelings, voor zitter van de vereeniglng van biscuitfabri kanten,, A. J. Staal, secretaris van den Nederlandschen Voetbal Bond, E. C. Geu- deker, voorzitter van de Ned. Meelcentrale, H. M. Abraham, directeur dezer centrale, mr. H. B. Wlldt Meyboom, voorzitter van den raad van arbeid te Dordrecht en tal van collega's-fabrikanten. Een schat van kransen en bloemstukken dekte de baar. Nadat op het orgel in de rouwkapel Schu berts ..Litanei" ten gehoore was gebracht, heeft de oudste zoon, de heer Ch. H. J. Redelé, de gevoelens vertolkt van hen, die ingevolge den wensch van den ontslapene om geen toespraken te houden, thans niet in de gelegenheid waren, deze gevoelens zelf naar voren te brengen. Terwijl het stoffelijk overschot graf waarts werd gedragen, weerklonk het adagio uit de sonate Pathétique van Beet hoven. Te Utrecht kwam de bondsraad van den landehjken bond van arbeidscontractanten in overheidsdienst („Labarco") in vergade ring bijeen. Na uitvoerige discussies werd met overgroote meerderheid de volgende motie aangenomen. „De bondsraad van den „Labarco". op 20 Aug. 1941 in vergadering te Utrecht bijeen, dechargeert het dagelij ksch bestuur voor de gehouden besprekingen met den ambte naarsbond, gevestigd te 's-Gravenhage, en overige autoriteiten. Hij spreekt de overtuiging uit van de noodzakelijkheid om onder de huidige om standigheden en gehoord de uiteenzettin gen te besluiten tot samenwerking met den ambtenaarsbond, teneinde te geraken tot een concentratie van alle ambtenaren, werkzaam op arbeidscontract in overheids diensten en seml-overheidsdiensten, door de oprichting van een afzonderlijke groep van deze werknemers binnen het kader van den genoemden ambtenaarsbond. Hij verzoekt het dagelij ksch bestuur op korten termijn een serie afdeelingsvergade- ringen uit te schrijven in welke dit voorstel van den Ambtenaarsbond aan al zijn leden persoonlijk zal worden voorgelegd. Hij stelt op den voorgrond dat het in het belang van een vruchtbare samenvoeging en volledig begrip van de nooden en belangen der be doelde ambtenaren gewenscht en vereischt is daartoe een bestuurder uit zijn midden vrij te stellen". mesjes van prima staal, op moderne machines, onder controle, geslepen! 1615 (Ingez. .led.) Naar aanleiding van de beschikking van 22 Juli j.l. in de Nederlandsche Staatscou rant Inzake doorberekening van omzet- en invoerbelasting, deelt de persdienst van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij ons het volgende mede Volgens de in deze beschikking neerge legde regeling mogen fabrikanten niet zelf standig het bedrag der belasting, dat op de inkoopsprijzen van hun grondstoffen drukt, in de verkoopsprijzen van hun eindproduc ten doorberekenen. Aan den anderen kant moeten zij hun verkoopsprijzen verlagen met het bedrag, waarmede de door hen ver schuldigde omzetbelasting is gedaald. Aangezien het verschil tusschen deze belde bedragen, wanneer de verlaging een 'A procent bedraagt, in de praktijk niet groot zal zijn, bestaat er geen bezwaar te gen, indien fabrikanten hun wettelijk ge oorloofde verkoopsprijzen onveranderd handhaven, voorzoover deze op basis van 8e oude omzetbelasting zijn vastgesteld en niet uit anderen hoofde moeten worden verlaagd en de betrokken fabrikant over zijn leveringen thans ten hoogste procent minder omzetbelasting verschuldigd is dan vóór 1 Juli J.l. Fabrikanten, die sedert 1 Juli J.l. meer dan procent minder om zetbelasting verschuldigd zijn, moeten hun verkoopsprijzen met het meerdere verlagen. Mocht deze regeling in bepaalde gevallen niet voldoende uitkomst bieden, dan kun nen fabrikanten uiteraard bij het betrok ken rijksbureau een verzoek tot prijsver- hooging Indienen. Bij de beoordeeling van dergelijke verzoeken zal niet worden nage gaan of de betrokken fabrikant de belas ting al dan niet zelf kan dragen. Dienten gevolge zal volstaan kunnen worden met overlegging van die gegevens, waaruit blijkt dat de verhooging, die op de verkoopsprij zen wordt gevraagd, den betrokken fabri kant niet méér opbrengt dan hij aan om zetbelasting méér moet betalen dan vóór 1 Juli J.l. In dit verband dient er nog op te worden gewezen, dat fabrikanten, die hun ver koopsprijzen mogen calculeeren volgens een door den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart goedgekeurd calculatieschema, gerechtigd zijn de belasting op hun in koopsprijzen van grondstoffen zelfstandig in de verkoopsprijzen te calculeeren, voor- zoover dit volgens de desbetreffende cal culatiebeschikkingen ls toegestaan. PRIJSLIJSTEN IN SLAGERSWINKELS VERPLICHT. De gemachtigde voor de prijzen bericht, dat hem ter oore is gekomen, dat sommige slagers van meening zijn dat voor hen de verplichting niet meer bestaat om prijslijs ten, voorzien van het stempel van de ge meente-secretarie, in hun winkels op te hangen. Volgens hen zou dit voorschrift van het detailprljzenbesluit vleesch en vleeschwaren en het prijzenbesluit 1940 varkens, varkerisvleesch en vleeschwaren vervallen zijn door de aankondiging van het prijsaanduidingsbesluit. Hierin wordt namelijk verklaard, dat artikel 8 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 en andere voorschriften inzake prijsvermel ding buiten werking treden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de voorschriften be treffende de prijslijsten in de bovenge noemde besluiten niet als bepalingen Inzake prijsvermelding moeten worden beschouwd. Zij moeten integendeel worden opgevat als prijsvormende bepalingen, hetgeen blijkt uit artikel 7 van het prijzenbesluit 1940 varkens, varkensvleesch en vleeschwaren. Als prijsvormende bepalingen worden zij door het prijsaanduidingsbesluit dus niet aangetast. De verplichting tot het ophangen van de door de gemeente-secretarie gestempelde prijslijst blijft dus bestaan en het niet op volgen van dit voorschrift stelt den slager bloot aan vervolging door den inspecteur voor de prijsbeheersching. OPWEKKING TOT LAND- TUINBOUWERS. EN Door de „commissie dr. Posthuma" zijn 15.000 affiches verspreid over het geheele land, onder den titel „Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941". De tekst van deze affiche, welke gericht is tot alle land- en tuinbouwers, luidt als volgt: Als gevolg van den oorlog is ons land afgesloten van den aanvoer van voedings middelen. Van dezen aanvoer was tot voor den oorlog ons volk met zijn voeding ten deele afhankelijk. Onze volksvoeding is derhalve geheel aangewezen op de producten van den Ne derlandschen bodem. Eenerzijds als gevolg van de .zeer groote bevolkingsdichtheid, anderzijds omdat vroeger het principieele belang van de eigen voortbrenging voor de eüttn behoeftenbevredlglng onvoldoende werd Ingezien, dreigen voor verschillende producten tekorten te zullen optreden. Men dient dezen toestand ernstig onder de oogen te zien. De land- en tuinbouwers van Nederland kunnen medehelpen om er voor te zorgen dat de gezondheids- en voe dingstoestand van ons volk gedurende en na den oorlog ongeschokt blijft door zoo veel mogelijk en in zoo goed mogelijke kwaliteit producten van het land beschik baar te stellen. Uiteraard zijn uw mogelijkheden beperkt door allerlei redenen. Maar juist daarom is het thans, meer dan ooit, gewenscht de bestaande moge lijkheden tot het uiterste te benutten. Span daarom in het besef uwer verant woordelijkheid met nog meer liefde en toe wijding dan u reeds gewend waart te ge ven, al uw krachten in om van uw bedrijf te halen, wat er van te halen is om de uiterst bereikbare hoeveelheid ter beschik king te stellen van uw volksgenooten, die het voedsel noodig hebben. Helpt ook elkander in den strijd voor de productie. Ter bevordering hiervan zijn behalve de landelijke commissie, gewestelijke en plaat selijke commissies ingesteld, welke u be hulpzaam zullen zijn niet alleen met wen ken, maar ook zullen trachten arbeids krachten beschikbaar te krijgen, indien deze in onvoldoende mate voorhanden zou den zijn, met de samenwerking tusschen akkerbouw- en veeteeltbedrijven, voor zoo ver hierdoor de voortbrenging gediend wordt en met alle andere middelen, welke tot het doel leiden. Toont in deze, in ver schillende opzichten zoo sombere dagen, dat gij u van uw verantwoordelijkheid be wust zijt, dat gij u één voelt met geheel uw volk, dat uw werk in alle opzichten een dienst voor uw volk is, een dienst, welke voor nu en voor de toekomst het volle loon waard is. Moge u zoo den productieslag opvatten, dan kan door uw strijd voor de volksvoe ding blijken, dat u één bent met uw volk en uw volk een is met u. RIJBEWIJZEN VOOR ELECTRISCHE AUTO'S. De verschijning op den weg van de klei ne electrische auto's heeft een nieuw pro bleem geschapen voor de rijbewijzen, schrijft de K.N.A.C. Ingevolge de bestaande wet is voor het besturen der bedoelde electrisch aangedre ven voertuigjes een rijbewijs A noodig: het zelfde rijbewijs dus als voor gewone perso nenauto's en vrachtauto's. De andere soor ten Nederlandsche rijbewijzen <B en C) gelden slechts voor tweewielige motorrij tuigen. Voor degenen, die reeds in het bezit zijn van een rijbewijs A geeft een en ander vanzelfsprekend geen moeilijkheden. An ders is het echter voor degenen, die nog een rijbewijs moeten verkrijgen. Gezien de redactie van de wet zou de vaardigheids- proef voor het verkrijgen van het benoo- digde rijbewijs A kunnnen worden afgelegd met het electrische wagentje. Dit geeft naar de meening van de K.N. A.C. onvoldoende zekerheid, dat deze hou der van het rijbewijs A t.z.t. ook motorrij tuigen met explosie-motoren voldoende HEDEN: S a s se n he i m (Hoofdstraat 303)Gem. Gods 7tt uur nam. Voorschoten: Voorstelling Boerderij „De Poppenkast". 7% uur nam. Zaterdag. Voorschoten: Voorstelling Boerderij „De Poppenkast". 3 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling Ars Aemula Naturae, 10—17 uur (tot 1 September), BIOSCOPEN. 118 Jaar: l« jaar: l «He leeHJden. Luxor-theater: „De kribbebUter" 5 DagelUKs nam 2 en u uor Zondag 8—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Monika" 9 Dagelijks 8.15 uur oajn.; *s Zondags te 31/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tinêe 230 uur Trianon-theater: .Huwelijksewendelaar t Dagelijks 2 en d uur s Zondags van 3—630 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Was ik maar nooit getrouwd" t Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 7% uur Zondags te 3 en 8 uur nam. Rex-theater: „Het dolende hart" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 3—6% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „Geprolongeerde echtgenoot" (Zondags ge sloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 16 Aug. 20 uur tot Zaterdag 23 Augustus 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek.. Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (50 gr. P.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .De ZftT 's Middags 12 uur: 16 gr. C. Gironummer run de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. h Kaa- vereenifing N. V. Amsterdam, Poetgtronummer 877. Stort op 5553 ol 877. Ge brengt geluk In veler leven. vaardig zou kunnen rijden, men denke slechts aan het schakelen onder verschil lende omstandigheden. Een eventueel te stellen eisch, dat de rij proef voor het rijbewijs A slechts op een auto met explosie-motor zou mogen wor den afgelegd, lijkt de K.N.A.C. In hoogs mate onbillijk, omdat voor den nieuwen houder van een electrischen auto practisch geen gelegenheid zal bestaan te oefenen op een auto met explosieven motor. Teneinde de verschillende moeilijkheden te ontgaan, heeft de KJU.C. thans aan den secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat, voorgesteld in afwij king van de bestaande voorschriften, te be palen, dat voor besturing der electrische wagentjes slechts een rijbewijs C zal zijn voorgeschreven. Dat zoodoende het besturen der genoem de voertuigen ook wordt toegestaan aan personen tusschen 16 en 18 jaar, lijkt de K.N.A.C. in het geheel geen bezwaar gezien de geringe maximum-snelheid dezer voer tuigen. Integendeel acht zij het nuttig, dat Jongere personen op deze ongevaarlijke wijze de noodlge wegroutine verkrijgen voor een eventueel later rijbewijs A, dat dan voor auto's met explosiemotor gereserveerd blijft. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (15 Dat de familie van Daelen haar ver dwijning niet in schuldig verband bracht met de misdaad, deed haar ontzaglijk veel goed en zij begon na dit gesprek het leven weer-wat lichter in te zien. Zij hoopte nu maar. dat haar onvrijwillige vacantle nog eenige dagen zou duren en dat de daders spoedig in handen der politie zouden zijn, zonder dat Paul en Ferd iets overkomen was. Tegen twee uur nam Ferd afscheid van zijn gastheer en gastvrouw en Annette, na dat hij haar had moeten beloven, dat hij en Paul zich niet aan noodeloos gevaar zouden blootstellen en dat zij geregeld zouden berichten hoever het met hun on derzoek stond. Bij het afscheid hield hij Annette's hand iets langer vast dan strikt noodzakelijk was en fluisterde haar toe, zonder dat de heer en mevrouw Meylers het konden hoo- ren „tot weerziens", waarop Annette ten tweeden male dien dag hevig bloosde En Ferd had onderweg stof genoeg om te overdenken. Een uur later was hij op zijn kamer terug en toen hij Paul daar niet vond, reed hij meteen naar diens woning door, om hem op te halen voor den rit naar Amsterdam. Hij kwam hem reeds op straat tegen en liet hem instappen. Voor de groote reis begon, stopte hij nog even bij het politiebureau om te informee- ren of er al nieuws was Nog niets. De politie tastte nog' volko men in het duister, wat Ferd eigenlijk ge zegd, niet betreurde. Hij had er zoo'n voor gevoel van, dat de opheldering der mis daad was weggelegd voor Pau! en hem en de avonturier in hem hoopte vurig, dat dit voorgevoel bewaarheid mocht worden. Nadat hij bij een benzinepomp getankt had, nam hij uit zijn kamer voor alle ze kerheid nog een geladen revolver mee en toog daarna met zijn vriend op weg naar de hoofdstad, het avontuur tegemoet. VII. Nou, begon Paul, toen ze buiten de stad waren, en doe nou maar eens verslag van de reis naar Bussum. Laat Ik beginnen met je de hartelijke groeten en de gebruikelijke vermaningen van je ouders en van Annette over te bren gen. Ze zijn vol bezorgdheid voor je en heb ben mij extra op het hart gedrukt een beetje toe te zien, dat je geen al te gekke dingen uithaalt, antwoordde Ferd, die daarna een omstandig verhaal deed van wat hem wedervaren was. _Enen hoe vond je Annette?, wilde Paul weten. Ferd had deze vraag verwacht, maar hij vond het toch vervelend, dat ze gesteld werd. Wat moest hij er op antwoorden? Zeg gen, dat hij haar „aardig" vond? Met dat bijzondere gevoel, een soort zesde zintuig, dat een mensch in sommige omstandighe den heeft, had hij-onmiddellijk aangevoeld het waarom zou hij niet kunnen verkla ren, dat Annette nooit tot Paul in die intiemere relatie zou komen, welke Paul, waarschijnlijk nog min of meer onbewust, wenschte. Om het maar zonder omwegen te zeggen; zij was niet verliefd op Paul en zou dat ook nooit worden. Dat is nu eenmaal iets waar het verstand zoo weinig over te beslissen heeft, het hart laat zich niet commandeeren- Dat kan pijnlijk zijn en een ontzettende teleurstelling brengen, vooral voor sensi tieve, hartstochtelijke naturen als Paul, bij wie de liefde zoo dikwijls overslaat tot wat er zoo ver afstaat en er toch ook weer zoo na aan verwant is: den haat. Ferd had in zijn omgeving treurige voorbeelden gezien van dat, waartoe de jalouzle kan lelden. En hij wist, dat de kiem hiervan ook in Paul sluimerde. Hij mocht hem graag, want Paul was een kerel uit één stuk, waar je op bouwen kon, maar bij al zijn deugden had Paul één leelijke ondeugd, gekoesterd en gekweekt in zijn jeugd van eenig zoontje: hij was jaloersch, razend jaloersch soms. In zulke oogenbllkken kon hij wit van doldriftige woede voor zijn beste vrienden staan met dreigend opgeheven vuist. Hij zou, bij wijze van spreken, in zulke oogenblikken in staat zijn een ongeluk te begaan aan zijn eigen ouders, waarvan hij zielsveel hield. Ferd herinnerde zich een voorval van en kele jaren geleden, toen zij beiden nog studeerden in Leiden en Ferd het ongeluk had verliefd te worden op hetzelfde meisje als Paul. Als ze toen op het kritieke oogen- blik alleen waren geweest in de eenzaam heid van het water of van de hei, had hij Paul in staat geacht hem te vermoorden. En dat was nog maar apenliefde geweest, een onschuldige flirt met een aardig meisje van de tennisclub! Maar nu, nu Paul echt verliefd scheen, zooals men maar eens in zijn leven ver liefd wordtHij waagde het niet Paul ook maar eenige reden te geven te denken, dat ook hij, Ferd, Annette een allerliefst meisje vond.... Paul hing aan zijn lippen met in zijn oogen iets van den woesten hartstocht van den primitieven mensch. Het oerinstinct van den man was in zijn oogen te lezen en in groote spanning wachtte hij op Ferd's antwoord. Diens hersens werkten koorts achtig snel. terwijl hij scherp voor zich uit tuurde op den weg. Met een plotselingen ruk haalde hij uit voor een boerenwagen, die langzaam voortkroop over den weg, getrokken door een afgewerkt paard. Toen de wagen weer recht op den weg lag. had hü zijn houding bepaald en onverschillig met samengetrokken lippen, zei hij: Nóeen aardig kind! Ze mag zich gelukkig prijzen, dat jij op het kritiekste oogenbllk van haar leven haar ontmoet hebt en teruggehouden van een misdaad. Paul zuchtte tevreden; hij was gerust gesteld. maar.... Ferd kreeg een bang voorgevoel van na derend onheil! Paul bracht daarna het gesprek weer op de zaak, waarvoor ze naar Amsterdam reis den; voor hem was het incident van daar even afgedaan. Hij had van de zijde van zijn vriend niets te vreezen! Ferd ging gretig op het nieuwe onder werp in. Ze bespraken hoe ze hun onder zoek zouden beginnen. Maar er viel nog zoo weinig te bespreken, Als ze maar eerst eens contact hadden gekregen met de bende konden ze aan den slag gaan. Vóór dien tijd was er weinig anders te doen, dan ver schillende kroegen af te loopen in de hoop, dat het lot hun gunstig zqu zijn en dat ze een aanknoopingspunt zouden vinden. We dienen een kleine comedie op te voeren, meende Ferd. maar dat is ons bei den wel toevertrouwd. Vroeger bü de too- neeluitvoeringen van het corps golden wij mee voor de beste krachten. Ja, ladhte Paul, weet je nog van toenen hij begon herinneringen op te halen uit dien vroolijken onbezorgden tijd. Zoo waren ze de hoofdstad genaderd, eer ze er erg in hadden. Ze stalden den wagen in een garage en besloten eerst wat te gaan eten, daarna zou de speurtocht beginnen. Het was al avond toen ze het restaurant verlieten en zich naar een uitdragerswinkel begaven, om een passende plunje uit te zoeken, waardoor zij in de ruwe omgeving van den Zeedijk, niet in het oog zouden vallen. Een half uur later zwierven twee ietwat aangeschoten, vroolijke „gabbers" een kroegje in de „beroemdste" straat der Ne derlandsche hoofdstad binnen. Ze troffen er een vroolljk gezelschap mannen en vrouwen, maar de .groote zwarte kerel" dien ze zochten was er niet. Dat zagen ze met één oogopslag. Tot hun rol behoorde ook het hijschen van wat slechte glazen bier en het tracteeren van een paar „dames", die al spoedig naar hun tafeltje kwamen. De „dames" vonden de nieuwelingen een aanwinst en het gezelschap werd weldra uitgebreid met een paar vaste klanten van de kroeg, die er altijd bij waren, als er een glaasje bier voor niets te pikken viel. Krakie gelukt? informeerde er een met een vertrouwelijk knipoogje naar Paul. Het is kapot, haur, gaf Paul terug, wat losse centede goeie tijd komt nooit werom! —De prinsemerei zit je veel te gauw achterop. Ja, de kleine worde gehange, mar de groote laote se laupe. Of kenne se niet fange. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6