VACANTIE VI BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Augustus 1941 Derde Blad No. 24966 82ste Jaargang Nieuwe directeur van den landbouw Ontspanning en cultuur van het Nederlandsche volk Moedige mannen en vrouwen Gemengd Nieuws WINTERHULPEN EDERLAND Commissaris van Limburg over „de nieuwe taak der burgemeesters." BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ^EJJN/T IN IITTERIN^J DAGBLADRECLAME f DE HEER G. RUITER BENOEMD. Bij beschikking van de secretarissen-ge neraal van de departementen van land bouw en visscherij en van binnenlandsche zaken is met ingang van 12 Augustus 1941 benoemd tot dirëcteur-generaal van den landbouw, G. Ruiter te Knijpe (Fr.) Foto archief L. D. De heer G. Ruiter. De heer Ruiter werd te Knhpe (Fr.) ge boren in Augustus 1898. Na net afloopen van de M.U.L.O. en R.H.B.S. te Heeren veen studeerde hij aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen, waarvan hij het einddiploma behaalde. Als veefok ker vestigde hij zich in 1925 te Knijpe, waar hij sindsdien in het vereenigingsle- Ten tal van functies bekleedde. In dat jaar reeds werd hij secretaris van de C. A. F., welke functie hij nog steeds vervult. Voorts was hij verscheidene jaren bestuurslid van Iden Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland. De Friesche Maatschap- 1 ij van Landbouw koos den heer Ruiter in '39 tot haar voorzitter. Bovendien toon- I k hij zijn initiatief als voorzitter van het •eevoederbureau in Friesland, van de proefboerderij der Friesche Maatschappij en van de graslandcommissie. Als bestuurs lid van het Friesche Rundvee Stamboek verwierf hij zich groote bekendheid in vee houderskringen. De Agrarische Pers heeft den heer Rui ter sinds de oprichting in haar bestuurs- gelederen geteld en sinds 1937 was hij pre sident-commissaris van deze N.V. In het Agrarisch Nieuwsblad, in het Nieuwsblad van Friesland, in het voormalige Land bouw en Maatschappij en andere bladen verschenen geregeld bijdragen van zijn hand. Tevens schreef hij verschillende brochures. In 1940 vormde de heer Ruiter met mr. Posthuma een commissie, die den Landesbauemfuehrer graaf Grote bij diens werk adviseerde. Het samengaan van Landbouw en Maatschappij ep het Boeren bont van de N.S.B. waardoor ten slotte de oprichting van het Nederlanüsch Agrarisch Front plaats vond, was voor een groot deel zijn werk. Thans is hij plaatsvervangend leider van het N-A.F. Vermelding verdient voorts het feit. dat de heer Ruiter stichter was van de Frie sche afdeeling van Saxo Frisia. In 1935 trad hij toe tot de N.S.B. BUREAUX VOOR TOERISME, CULTUUR- UITWISSELING EN CULTUUR BEVORDERING. Het ANP heeft zich gewend tot het hoofd der afd. Cultuur en Ontspanning van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, den administrateur majoor b. d. Marius van Lokhorst, ten einde een en ander te verne men omtrent de werkzaamheden dezer be langrijke departementale afdeeling. De heer van Lokhorst deelde mede dat dese afdeeling drie bureaux bevat. Het eer ste is dat voor „toerisme", vreemdelingen verkeer en alles wat daarmede verband houdt. Men bedenke, dat in ons land een kleine 400 plaatselijke Vereenigtngen voor Vreemdelingenverkeer bestaan. Het bureau heeft om. tot taak den samenhang dezer bureaux steeds hechter tr maken en te zor- Sen, dat in de eerste plaats het algemeene doel goed in het oog gehouden wordt. Het bureau houdt zich ook bezig met de stimuleering van de zwemsport en stelt zich dus tevens in dienst der volksgezondheid, door belemmeringen van de zwemsport uit den weg te ruimen. Het „recht op reizen" Wordt erkend, dienaangaande verkt men hauw samen met „Vreugde en Arbeid". Men Saat er van uit, dat het arbeidende volk geen verlengstuk is van de machine, maar vat het 'echt op reizen niet op-in dien zin, dat men de menschen in luxueuze paleizen zou willen onderbrengen. De bedoeling is alleen de ar beidskracht op-peil te houden door volkomen ontspanning, zoo mogelijk in een natuur, die van de vaderlandsche afwijkt. Het. tweede bureau is dat van „cultuur-uit- visseling". Men wil dus een uitwisseling van culturen van andere volken met de onze. Op dit gebied hebben wij reeds gezien de tentoonstelling van beeldende kunst in Ha- Sen en Keulen en omgekeerd is er nu in Am sterdam een tentoonstelling van beeldende kunst van Duitsohe kunstenaars. Onder het gebulder van de kanonnen, in rook en smook verrichten de ambulances aan het Oostfront haar werk. Moedige mannen en vrouwen, doktoren en verpleegsters heb ben zich vrijwillig voor deze taalr gemeld. Hui: werk Is niet zonder ge vaar Ons land telt vele moedige mannen'en vrouwen, die bereid zijn ginds in het Oosten aan het menschlievende ambulance- werk deel te nemen. Zij wachten op u! Want zij moeten met de Ne derlandsche ambulance uitrij den. Uw gave wordt nog verwacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Nederlandsche Ambulance kan vertrekken. Stort uw bijdrage op girore kening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. /jT\ *pROF;KOLLEWINKELf WIENS V ER^ELYKENDE TAALSTUDIES WERELDBEROEMD ZyM 7vami.«WH»M DOODELIJK ONGEVAL OP DE BRANDEMEER. Melkvaarder met schouw omgeslagen en overleden. De ongeveer 60-jarige melkvaarder J. Stroband uit Sloten is 's avonds met zijn. schouw met melkbussen, ten gevolge van een windvlaag, omgeslagen op de Brandemeer, bij Lemmer. Hij wist zich nog aan een mast vast te grypen. doch aangezien hij niet kon zwem men. bleef hij den geheelen nacht rond drijven. Zoo vond men den bejaarden man gisterochtend. Bij het aan wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is de man tengevolge van uitputting overleden. DADERS VAN INBRAAK GEGREPEN. De Winschoter politie heeft de hand ge legd op de daders van de inbraak van Zon dag j.l. in de goederenloods der N.V. Stoom tramwegmaatschappij Oostelijk Groningen te Winschoten, waarbij voor een waarde van ongeveer f. 500 aan pakketten boter, kaas, sigaretten enz. was ontvreemd. De daders hadden hun buit verborgen in een in de onmiddellijke nabijheid liggend leeg sëhip, waar deze bij toeval werd ontdekt. Het on derzoek bracht aan het licht, dat vijf per sonen aan de inbraak schuldig waren. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Nog meer arrestaties zijn te verwachten. MATERIAAL OP ElCEM BODEM. Dit is een arbeidsveld, dat voor onbeperkte uitbreiding vatbaar is. Voor de toekomst be staan er plannen deze uitwisseling uit te breiden tot andere landen. Vooral wordt hier het oog gericht op Italië, dat reeds in vroegere eeuwen als een magneet de Noor- sohe ziel naar zich toe trqk. Als classiek voorbeeld gelde de reis van Goethe naar Ita lië. Bij jonge kunstenaars wofdt door deze uitwisseling de blik verbreed en bovendien wordt bereikt dat men zich bezint op den eigen volkschen aard. Men bereikt er ook mee, dat de dynamiek van de Nederlandsche geaardheid in het buitenland beter wordt aangevoeld en op prijs gesteld. Het derde bureau draagt den naam van „cultuurbevordering". In tegenstelling met het tweede bureau aldué de heer Lokhorst ligt zijn werk voornamelijk in het vader land. Een der voornaamste werkpunten is het beter inrichten en verdiepen van volks feesten. Een volksfeest is een zaak van groot belang en mag daarom niet in veilige han den, geacht worden, wanneer uitsluitend par ticulieren op willekeurige wijze het initiatief nemen. Het spel op zichzelf is trouwens reeds een aangelegenheid, die philosofisch en psy- ohologlsch heel fijn uiteen te rafelen zou zijn. De heer van Lokhorst merkte alleen dit nog op: de uitspraak aer Romeinsche dicta toren: .geef het volk brood en spelen" is niet het standpunt van het departement. Het gaat er niet om de menschen bezig te hou den. maar er wordt'ge-zorgd dat de vrije tijd in de juiste banen blijft en zoo nuttig moge lijk wordt besteed. Hierdoor kan de volksche cultuur slechts winnen. Het streven is o.m. het kermisvermaak in eere te herstellen, mdar ook in betere banen te leiden, terwijl ook ontspanning in goede circussen zal wor den aangemoedigd. Persoonlijk sta ik op het standpunt zeide de heer van Lokhorst dat het circuspersoneel alle hoogachting" ver dient voor zijn sobere levenswijze, het plichtsbesef en de tuoht, waarvan het als regel blijk geeft. Heeft uwe afdeeling ook speciaal perso neel? „Ik heb hier menschen, die overal zelf wil len zien en doortrokken zijn van het besef dat de volksohe cultuur op een hooger plan geheven moet worden. Zij dienen doortas tendheid aan voorzichtigheid te paren. In velerlei speciale richting is daarvoor noodig kennis en kunstgevoeligheid. Aan de afdee ling zal ook nog verbonden worden een ambtenaar met groote practlsche juridische kennis." PREMIETREKKING VERMOEDELIJK REEDS IN OCTOBER. Naar ons van de zijde van de afdeeling propaganda der Winterhulp Nederland wordt medegedeeld, is de verkoop van de zes millioen loten ten bate dezer instelling thans reeds zoover gevorderd, dat nu ad wel kan worden gezegd, dat de premietrek king. welke, zooals op de loten te lezen staat, uiterlyk op 1 December as. zou ge schieden, minstens vier a zes weken eer der zal kunnen plaats vinden. Wellicht niet geheel ten overvloede her inneren wij eraan, dat voor deze trekking het premielot, zijnde het meest rechtsche van de vier geperforeerde strooken, waar uit het geheele lot bestaat, moet worden bewaard. De daaraan grenzende strook heeft uit sluitend betrekking op de directe trekver- loting. VORDERING VAN GRIENDPRODUCTEN EN TEENHOUT MOGELIJK. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat ieder, die griendproducten en teenhout 'al dan niet be- of verwerkt) voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is deze producten bij de akkerbouwcentrale in te leveren, zoodra zulks door de akkerbouwcentrale wordt ver langd. BEGRIP VOOR DEN NIEUWEN TIJD NOODZAKELIJK. Op uitnoodiging van den Commissaris in de Provincie Limburg, graaf M. V. E. de Marchant et d'Ansembourg, aldus lezen wij in de Limb. Koerier, waren zeer vele bur gemeesters uit de provincie Woensdagmid dag om twee uur in de Statenzaal te Maas tricht bijeen gekomen. De Commissaris hield daarbij een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Een half jaar geledeh heb ik u er op ge wezen, dat wij ip een overgangstijd leef den, dat de nieuwe toestand nog niet ge heel was geconsolideerd, doch dat voor een ieder, die de oogen openhoudt, zich de toekomst volkomen duidelijk moest aftee- kenen. De toekomstige staat, waarheen wij gaan en waartoe wij ons in dezen overgangstijd moeten voorbereiden, zal geen neutrale staat zijn! In dezen nieuwen staat zal men kleur moeten bekennen, zal men moeten toonen, of men begrip heeft voor den nieu wen tijd, ja of neen! Niets ligt minder in mijn bedoeling dan om gewetensdwang en dus een druk op U te willen oefenen om lid te worden van de N.S.B. Mij dunkt, dat ik dit in de practijk der laatste maanden duidelijk heb getoond, en. voor degenen, die daarover nog in twijfel mochten zijn, is het zoo gelukkig besluit van ir. Mussert van 19 Juli j.l. om de Beweging te sluiten en geen leden meer op te nemen, toch wel het beste bewijs daarvoor, dat wij er heele- maal niet op gesteld zijn een zoo groot mo gelijk ledenaantal te verkrijgen. Wel zal lk van de burgemeesters in den toekomstigen staat en dus ook eenigszins reeds in het overgangstijdperk moeten ver wachten, dat zij zich aan de gewijzigde om standigheden, zonder reserves aanpassen. Er is thans een verordening gepubliceerd waarbij met ingang van 1 Sept. a.s. Pro vinciale Staten en gemeenteraden zijn op geheven. Het is een historisch oogenblik van de grootste beteekenis, dat wij beleven. In de toekomst zult u, die aan het hoofd staat van uw bestuur, tevens ook leider zijn van dit bestuur in dien geest, dat u zult uitmaken, wat in uw ambt gebeurt. U zult natuurlijk naast u raadsleden hebben, doch deze zullen dan ook inderdaad slechts raad geven en niets meer. Anderzijds zult u echter ook persoonlijk ten volle aansprake lijk zijn tegenover uw meerdere voor dat gene, wat gij doet of nalaat. In een dergelijk bestuursapparaat zal zich in de toekomst slechts diegene kun nen handhaven, die sterk en actief is en hij, die het initiatief mist en slechts ge dragen werd door het besluit van zijn raad, zal verdwijnen. Zooals van zelf spreekt wordt dus de vrij heid van handelen van den bestuursambte naar veel grooter en menigvuldiger dan tot nu toe. U zult zich erbp moeten voorberèiden, dat in de toekomst meer dan tot nu toe ge handeld wordt in den geest zooals de hoo- gere instanties dit aangeven. Daarnaast zullen wij ons daarop ook hier moeten voorbereiden, dat de partij, dus de Natio naal Socialistische Beweging een publiek rechtelijke functie zal gaan vervullen, welke van vèrstrekkenden aard is, zonder dat zij in zuivere bestuursaangelegenheden zal ingrijpen. De plaatselijke groepsleider zal het orgaan zijn, dat met den burgemeester samenwerkt en de belangen der gemeente behartigt en de hoogere partij-instanties zullen op soortgelijke wijze met het hoofd van het provinciaal bestuur contact houden Ik zie de ideale verhouding tusschen den burgemeester en den groepsleider der partij als die van den ouderen, iets rustiger geworden grooteren broer tegenover den johgeren meer onstuimigen waarbij on danks de tegenstelling van opvatting of inzichten toch de gemeenschappelijke band van het belang der gemeenschap een sfeer van vertrouwen schept, welke alle moeilijk heden zal overwinnen. Dit moet een voor beeld zijn voor de rest der bevolking. TERAARDEBESTELLING VAN DR. HENDRIK P. MULLER. Op Oud Eik en Duinen te Den Haag is gisteren onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. Hendrik P. Mullér, oud-Nederlandsch gezant en oud-consul-genera^l van den Oranje-Vrijstaat. O.M. werden op de begraafplaats opge merkt: mr. D. Fock, oud-gouverneur-gene raal van Ned.-Indië; mr. Brants, directeur- generaal van politie, jhr. mr. van Humalda van Eysinga. oud-burgemeester van Deven ter, J. W. de Jager, consul-generaal van Li beria en directeur der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap, L. A. Middelberg, voorzitter der Ned. Zuid-Afrlkaansche Ver- eeniging, J. H. Broekman, secretaris dier vereeniging, mr. J. van Gelein Vitringa, lid van den Hoogen Raad, mr. dr. P. C. Witte en mr. Daniëls, referendarissen aan het De partement van Buitenlandsche zaken. P. J. de Kanter. eere-voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, mr. Fentener van Vlissingen en jhr. Rh. Feifch, oud-president van den Hoogen Raad, J. C. L. baron van Lynden, oud-hoofd van den Rijksgebouwendienst en gep. generaal-majoor Bauduin. In den stoet reden oa. mede de oud-mi nisters mr. J. Patijn en ir. Bongaerts, mr. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag en gep. generaal-majoor van Pantha- leon baron van Eek. In de aula heeft de heer M. D. Pierson als vriend een beeld gegeven van het inte ressante en welbestede leven van den thans ontslapene. Spr. schetste hem als een edelen Nederlander. De heer P. J. de Kanter schilderde dr. Muller als een markante en sympathieke figuur, die veel voor ons volk gedaan heeft. Uit alles sprak zijn vaderlandsliefde en hij was een voorbeeld voor velen. De kist werd hierna grafwaarts gedragep ONTSLAGVERGUNNING VOOR PERSONEEL IN AKKERBOUW- EN VEEHOUDERIJBEDRIJVEN. Krachtens het bepaalde in het eerste uitvoeringsbesluit van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Sociale Zaken betreffende de verordening van ^en Rijkscommissaris inzake het beperken van werk, is de Directeur-Generaal van den Arbeid bevoegd uitzonderingen vasc te stellen op den regel, dat het aan leiders van ondernemingen verboden is werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p. van het Burger lijk Wetboek op hen van toepassing is. Gebruik makende van deze bevoegd heid heeft de Directeur-Generaal van den Arbeid, met ingang van gisteren, aan de leiders van akkerbouwbedrijven en veehouderijbedrijven, die niet ge combineerd zijn met bedrijven van an deren aard, vergunning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan gedurende acht maanden per kalender jaar bij hen in dienstbetrekking zijn, te ontslaan, onder voorwaarde, dat in het bedrijf een genoegzaam .aantal mannelijke arbeiders van 14 jaar of ouder werkzaam is en blijft aange houden. De personeelsbezetting zal als genoeg zaam worden aangemerkt, indien zij aan de hieronder nader uiteen te zetten ver- eischten beantwoordt. In uitsluitend akkerbouwbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medege- rekend als vaste kern gedurende het ge heele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 12 H.A. bedrijfsoppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn en daarenboven ge durende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus, September en October een zoodanig aantal, dat het aantal werk krachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste een per 8 H.A. bedrijfsoppervlakte bedraagt. Voor akkerbouwbedrijven, gele gen in den Wierïngermeerpolder.'en in de veenkoloniën is echter als vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 H.A. en tijdens de vermelde acht maanden een Zorg dat and'ren voor U zorgen. Hebt U niet voldoende zorg Waarom zelf voor zorgen zorgen. Kijk: ons Ziekenfonds staat borg. Zickeqfonds „Tot Hulp der Menschheid", Zoeterwoudsche Singel 2 - Telef. 25018. 1401 (Ingez. Med.) werkkracht per 10 HA. als een voldoende bezetting aan te merken. In veehouderijbedrijven, alsmede in ge combineerde akkerbouw- en veehouderijbe drijven zal de leider van het bedrijf niet medegerekend als vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 10. H.A. oppervlakte in het bedrijf aan wezig moeten zijn. Als bedrijfsoppervlakte komt hiervoor in aanmerking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 H.A. voor die gevallen, waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin persoonlijk mede arbeidt. Voorts heeft de Directeur-Generaal be paald. dat, bij de berekening van de per soneelsbezetting een arbeider van 21 Jaar of ouder voor een werkkracht, van 20 jaar of ouder voor 0.9, van 19 jaar of ouder voor 0.8, van 18 jaar of ouder voor 0.7, van 17 jaar voor 0.6 van 16 jaar voor 0.5, van 15 jaar voor 0 4, van 14 jaar voor 0.3 werk kracht zal worden geteld. Ten slotte zij er de aandacht op geves tigd. dat voor ontslag van personeel dat langer dan acht maanden in dienst is. of voor ontslag van personeel in gevallen, waarin de hiervoren omschreven personeel- bezetting niet aanwezig is, een bijzondere vergunning dient te worden gevraagd bij het districtshoofd der Arbeidsinspectie. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van binnen landsche zaken is de heer Gerben Feitsma met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Kollumerland. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is j B. Groeneveld de Kater, met ingang van 10 September 1941, opnieuw tot burgemees ter van de gemeente Maasdam benoemd: is M. G. de Kruijff, met ingang van 2 November 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Franeker benoemd. Engelina Helene, d. van J. B. W. M. de Koning en E. J. Louwerse Eveline Elisabeth, d. van W. E. Fontein en E. C. v. Engelen. ONDERTROUWD: J. Pardon, jm. 21 jaar en M. C. Siera, jd. 21 jaar F. J. Zeilstra, jm. 32 Jaar en J. de Haan jd. 35 jaar. OVERLEDEN: M. v. d. 64 jaar. Haak, d., 3 jaar G. Be(jen, m., „HET NEDERLANDSCH ORKEST 'S-GRAVENHAGE." „Het Nederlanüsch Orkest 's-Gravenhage" (dirigent: Nico Verhoeff), het symphonie- orkest, welks kern uit leden der v.m. Kon. Militaire Kapel bestaat, zal op Zondag 7 September a.s., 's namiddags 2 30 uur, zijn eerste concert te Leiden geven in de Stads gehoorzaal. Het programma vermeldt werken van Mozart, Saint Saëns, Charpentier, en na de pauze het zeer geliefde werk „L'Enfant Prodigue" van Claude Debussy, Cantate voor 3 solostemmen, orkest en slotkoor, waarvoor de medewerking van het R.-K. Residentiekoor (Dir. Nico Verhoeff) werd verkregen. ID rugqegrool van elk goed reclame-Dlan

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9