82sie Jaargang ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 No. 24966 Overwinning op bolsjewisme verzekerd van Na de verklaring Churchill en Roosevelt STADSNIEUWS De strijd in de Oekraïne Verdere wreedheden De verliezen van de So v j et-luchtmacht. Verspreide berichten Duitsche reactie. Het bestuur der universiteiten en hoogescholen EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Dtecteur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .loof dred acteur: S. W. Menkhorat, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht be wij' ummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het DNB van mili taire zijde: In de Westelijke Oekraine teekent zich steeds sterker de volledige ineenstorting af van de Sovjetlegers aldaar. In het gebied ten Westen van het Zuidelijk deel der Boeg wer den de daar nog aanwezige vijandelijke strijdkrachten vernietigd. Beide havensteden Odessa en Nikolajev zijn thans door de ver bonden troepen ingesloten. Ten Oosten van de Boeg heeft de op- marsch. die zonder ophouden door de snelle Duitsche afdeelingen werd voortgezet, geleid tot de verovering van het belangrijke erts- gebied en industrie-centrum van Kriwoi Rog, gelegen in de Bocht van den Dnjepr op ongeveer 150 kilometer ten Noorden der Zwarte Zeekust. Voor zoover de geslagen vijand nog in staat was terugtrekkende be wegingen uit te voeren, heeft het Duitsche luchtwapen deze dicht opeen gedrongen colonnes met succes aangevallen en daarbij talrijke pantserwagens en voertuigen ver nield. Ook kan worden aangenomen, dat de vijand groote troepenverliezen heeft geleden, zoodat er nog slechts schamele overblijfselen dier troepen uit den vernietigingsslag in de Westelijke Oekraine gered zullen kunnen worden. Ook de overgangspunten van den Dnjepr zijn blootgesteld aan de doorloopende slagen van het Duitsche luchtwapen, dat veerboo- ten tot zinken heeft gebracht en ponton bruggen heeft vernield. De legers van den Sovjet-maarschalk Boedjenni hebben dus in de Westelijke Oekraine niet alleen zelf zware vernietigende slagen ontvangen, doch tevens de belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een der belangrijkste industrie- en grond- stofgebieden der Sovjet-Unie moeten prijs geven. Uit de tot nu toe ontvangen berichten is gebleken, dat aan deze zuivering der Weste lijke Oekraïne van de bolsjewisten behalve de Duitsche ook Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche afdeelingen hebben deelge nomen. Een van de extra berichten, die gisteren werden gepubliceerd, heeft thans ook voor de eerste maal melding gemaakt van de daar in den strijd gebrachte Italiaan- sche troepen, die zooals bekend eenigen tijd geleden door den Duce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het Oostelijk front zijn gezonden. Van de in de Oekraine strijdende verbon den troepen zijn de Roemeensche het sterkst in aantal. Zij staan zooals men weet onder persoon lijke leiding van den Roemeenschen gene raal en staatsleider Antonescu, die de groote voldoening heeft gesmaakt, de in 1940 door de Sovjet-Unie afgeperste gebieden, de Noor delijke Boekowina en Bessarabie, weer voor Roemenië terug te veroveren. Het zijn ook Roemeensche troepen die de belangrijke havenplaats Odessa hebben ingesloten. Telkens weer hebben de Duitsche wèer- machtsberichten ook met lof melding ge maakt van de in de Oekraine strijdende Slowaaksche en Hongaarsche afdeelingen, die in trouwe wapenbroederschap sohouder aan schouder stonden met de Duitsche weer- maohit. De aldaar in den strijd gebrachte Slowaaksche afdeeling heeft bewezen een kranige en succesvolle medestrijder te zijn en de jonge Slowaaksche weermacht alle eer aangedaan. Van de Hongaarsohe troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelingen en de vliegers geweest, die in ononderbroken strijd meegeholpen hebben den taaien weer stand der Sovjettroepen betrekkelijk vlug te breken. Eind Juni rukten zij op van de voor malige grens tusschen Hongarije een de Sovjet-Unie aan de Karpathenpassen en zij staan thans, na de bevrijding van Galicië omstreeks zevenhonderd kilometer van hun aanvangsstellingen, met de Duitsche troepen aan het Zuidelijk deel der Boeg. De tot nu toe genoemde verbonden strijd krachten bestonden uit formaties geregelde troepen van Roemenië, Honganje, Slowakije en Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aangevuld met de afdeelingen vrij willigers uit Spanje en Portugal, uit Vlaan deren en Kroatië, alsmede uit geheel Scan dinavië, die zich voor den-strijd tegen het bolsjewisme onder het Duitsche opperbevel hebben geplaatst. Na de overwinningen der Duitsche weer macht en haar bondgenooten is de defini tieve bevrijding van Europa van het bolsje wisme niet meer twijfelachtig. 20.000 GEVANGENEN GEMAAKT. Het DNB meldt: Tijdens een succesrijken opmarsch heb ben Duitsche troepen op 14 Augustus in een sector van het Oostelijk front sterke strijd krachten der Sovjets ingesloten. Zij werden omsingeld en vernietigd. Tot dusverre wer den 20.000 gevangenen gemaakt en werden 32 sovjet-pantserwagens. 85 stukken geschut en een pantsertrein buitgemaakt, resp. ver nield. De bolsjewisten leden bij deze ge vechten zeer zware, bloedige verliezen. op, evenmin als de verschillende pogingen der ingesloten troepen om door te breken. Bij deze gevechten is een bolsjewistisch in- fanterieregiment, dat eerst onlangs lfl den strijd was gebracht en gebrekkig uitgerust was, geheel vernietigd. Een artillerie-afdee- ling, die aan dit regiment was toegevoegd, werd door Duitsche soldaten veroverd. Zij bestond uit oude infanteriekanonnen, hou witsers, granaatwerpers en mortieren. In de Oekraine ontdekt men dagelijks nog nieuwe wreedheden van de Gepoe en de Sovjetweermacht. Het aantal onschuldige burgers, dat in een klein tijdsbestek in de Oekraine ver moord is, loopt in de tienduizenden. Met middelen, zooals ze door beschaafde men- schen niet kunnen worden bedacht, heeft men getracht, de ongelukkigen tot „verkla ringen" te dwingen. Daar deze menschen niets misdaan had den en dus ook geen „verklaringen" konden afleggen, heeft men ze op ontstellende wijze doodgemarteld. Vooral Oekrainische geestelijken zijn het slachtoffer van deze wreedheden geworden. MILITAIRE CONFERENTIE TE MOSKOU ZOU WORDEN VOORGESTELD. De bladen te New York bevatten, naar het D.N.B. meldt, een bericht uit Londen, volgens hetwelk Roosevelt en Churchill voornemens zijn Stalin een voorstel te doen tot een bespreking te Moskou tusschen Sovi et-militairen en hooge Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers. Niet alleen de kwestie der leveranties aan de Sovjetunie zou worden besproken, doch ook de strategische posities van de Sovjetlegers met inbegrip van Siberie. Verder nog de positie der Sovjetunie in de wereld van na den oorlog, alsmede de invloedssferen en de toekomstige ideologische vorm van West Europa. Het verlies van tienduizend Sovjet vlieg tuigen tijdens een veldtocht van zeven weken is voor de Militarisehe Korrespon- denz aus Deutschland aanleiding te conclu- deeren, dat de Sovjets zich in de lucht on getwijfeld slechter hebben geweerd dan te land. De verhouding tusschen de neerge schoten er. de op den grond vernielde vijan delijke vlieguigen geeft de M. K. D. als één op zls aan. Wat het verlies van deze tienduizend vliegtuigen beteekent, wordt duidelijk als men zich herinnert, dat de Fransch-Brit- scne luchtvloot in de lucht 2633 en op den grond 1600 a 1700 machines heeft verloren. Moge de omvang dezer vernietiging in het Oosten bijna ongeloofelijk schijnen, wie op de voormalige Sovjetvliegvelden de onaf zienbare hoeveelheden op den grond ver nielde vliegtuigen heeft gezien en wie langs de opmarschwegen telkens weer de resten der neergeschoten toestellen met de Sovjet ster is tegen gekomen, is geenszins verrast. Het Duitsche luchtwapen had zelf succes sen van dezen omvang in zoo korten tijd niet verwacht. De opeenhooping der Sovjet luchtstrijdkrachten aan de grens en het gebrek aan gevechtsroutine brachten even wel mede, dat hun vliegtuigen alleen al in de eerste dagen der operaties met duizen den op de eigen vliegvelden werden vernie tigd. Toen in den loop van den tijd de ver liezen der Sovjets sterk stegen en de bezet ting der vliegvelden sterk daalde werd het zwaartepunt van den strijd tegen de lucht strijdkrachten verlegd van het vernielen op den grond naar vernietiging in de lucht. Terwijl bij het begin van den veldtocht in het Oosten de verhouding tusschen neerge schoten en op den grond vernielde toestel len der Sovjets ongeveer ais één tot drie was, is deze thans geworden tot zes tegen één. De groote successen der Duitsche afdee lingen jachtvlieguigen zijn ten deele een gevolg van het feit, dat zij met tegenstan ders te doen hebben, die technisch verre hun minderen zijn. Vele Duitsche eskaders jaihtvliegtuigen hebben in het Oosten reeds honderden vliegtuigen neergeschoten zonder zelf ook maar een enkel te hebben verloren. De Sovjet-tegenstander heeft zich in de lucht ongetwijfeld slechter ge weerd dan te land, hetgeen gezien de tech nisch niet zoo goed uitgeruste vliegtuigen en het in doorsnee niet zoo bijzonder goede menschenmateriaal volkomen begrijpelijk is. Hij heeft van den eersten dag af in de verdediging gevochten en zich onthouden van offensieve handelingen van welken aard dan ook, hoewel hij, wat getalsterkte betreft, zeker in staat was een strijd om de heerschappij in de lucht aan te gaan. De grootte der Sovjet-verliezen beteekent evenwel anderzijds nog niet dat de Sovjets geen vliegtuigen meer hebben. Ook de lei ding van het Duitsche luchtwapen was er zich van te voren van bewust, dat de tegen stander in het Oosten beschikte over een wat aantal betreft zeer sterk luchtwapen. Deze getalsterkte had evenwel automatisch het nadeel, dat de vliegtuigen verouderden en niet snel genoeg konden worden ver nieuwd om de tegenwoordige techjnische vorderingen te volgen. (D.N.B.) DE TOESTAND VAN HIRANOEMA BETER. De behandelende dokter heeft medege deeld, dat de toestand van baron Hiranoema op wien naar men weet een aanslag ge pleegd is, zich bevredigend ontwikk.elt. OPSTAND IN KROATISCH INTERNEERINGSKAMP. Bij een opstand in een interneerings- kamp bij Trafnik in Bosnië, zijn negen en twintig arrestanten doodgeschoten. Voorts werden een en veertig standrechtelijk ter dood veroordeeld en terechtgesteld. (D.N.B.) JAPANSCHE VICE-MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN BENOEMD. De vroegere Japansche ambassadeur in Rome, Ciji Amau. is volgens een bericht van Domei benoemd tot vice-minister van buitenlandsche zaken. Mau is van 1933 tot 1937 directeur geweest van*het regeerings- bureau voor de inlichtingen en daarna 2 jaar ambassadeur in Rome. VERBOD COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BEZET FRANKRIJK. De Parijsohe pers publiceert een officieel communiqué, waarin gewezen wordt op het verbod van de communistische partij in het bezette Frankrijk. Iedere communistische activiteit wordt in het vervolg, aldus het communiqué, zwaar gestraft. Voor bijzon dere gevallen kan de doodstraf gegeven worden. (D.NB.) „Indien ge ons wilt ontwapenen, komt dan hier en haalt onze wapenen", aldus een der tairijke uitlatingen, die men gis teren in politieke kringen te Berlijn kon hooren naar aanleiding van de verklaring van Roosevelt en Churchill. Men vestigt er hier de aandacht op, al dus het AÜT. in een bericht uit Berlijn, dat de ontmoeting der beide staatslieden door de Engelsche en Amerikaansche pers met een bijzonderen nimbus is omgeven en dat de propaganda-machinerie der Westelijke democratleén de belangstelling van de wereld trachtte te richten op deze, gebeurtenis, met de leuze: de wereld zal van een sensationeele verklaring kennis nemen. In vergelijking met het lawaai, waarmede de ontmoeting is aangekondigd, noemt men in officieuze kringen den in houd van het gemeenschappelijke commu niqué een uiting van verlegenheid, vol van slechte fantasie en Ideologische leuzen, waarmede Churchill en Roosevelt de zaak van Engeland een slechten dienst hebben bewezen. De politieke toestand, waarin de beide staatslieden Duitschland hebben ge manoeuvreerd, acht men in de Wilhelm- strasse zoo voordeelig, dat men gaarne lang in dien toestand wil blijven. Men neemt er hier kennis van. dat de verklaring niet van een Volkenbond spreekt De punten der verklaring gelijken op de beroemde en beruchte punten, die reeds eenmaal in ander gewaad en in be tere taal zijn opgediend door Wilson Niet alleen Duitschland, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, maar geheel Europa heeft met die 14 punten van Wilson slechte er varingen opgedaan. Daarom verbaast Europa er zich over, dat men thans op nieuw met een dergelijke verklaring komt. In de Wilhelmstrasse zeide men het bene den .zijn waardigheid te achten, zich met de details van dit pamflet bezig te houden. Officieuze kringen beschouwen de zoo genaamde politieke gebeurtenis dan ook reeds thans als afgehandeld, al wijdt de Duitsche pers er ook nog groote artikelen aan. In deze artikelen, in de gesprekken den gewonen man. in de politieke kringen hoort men steeds weer argumen- Allien 2.CCI éWdiC, UlUCUlgC VCtHC£,CU. ---- riVt,,,, .„V,, 11 min Op 13 en 14 Augustus hebben de bólsje- fen, die men Roosevelt en Churchill mi 1 wor... r,L-. tononvronen nn hun flfht. miTt- wisten getracht, door nieuwe afdeelingen in het vuur te brengen, de sovjettroepen, die ten Oosten van de Boeg en ten Noorden van Nikolajev zijn ingesloten, te ontlasten. Al deze ontzetpogingen leverden geen resultaat of meer als tegenvragen op hun acht pun ten zou kunnen voorleggen: Bestaat er een vrijheid ter zee voor iedereen en dus ook voor de autoritaire landen? Is Roosevelt bereid zich te onderwerpen aan een in ternationale controle en de steunpunten der Vereenigde Staten te sloopen, daar die dan overbodig zijn geworden? Is hy be reid, het plan van een twee-oceanenvloot, en dus de omsingeling van Japan, op te geven? Is hij bereid de Monroe-leer te herstellen en afstand te doen van den economischen oorlog? Wat denkt Roose velt van zijn kant voor de bestrijding van het bolsjewisme te doen? Deze en vele dergelijke vragen, die vol gens de opvatting van officieuze kringen Europa en de wereld veel meer belang in boezemen dan de punten der laakbare ver klaring, worden hier levendig besproken. Met vrooüjkheid heeft men kennis geno men van de opmerking van bepaalde En gelsche bladen, dat de Vereenigde Staten en Engeland grooten dank verschuldigd zijn aan de beide staatslieden, die het ri sico van een gevaarlijke reis op den Oceaan hebben genomen. Als bepaalde bladen de punten der verklaring „Roose- vèlt's oorlogsdoel" noemen, is dat onjuist, want Roosevelt kan in het geheel geen oorlogsdoel opstellen, aangezien Duitsch land niet in oorlog is met de Vereenigde Staten. In Italië is hetzelfde geluid te beluis teren. De Amerikaansche bladen zijn algemeen van oordeel, dat men thans zal probeeren de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk te laten volgen door dienovereenkomstige practische maatregelen. De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" is van opvatting dat de regeering het Congres spoedig om goed keuring zal verzoeken tot het uittrekken van een nieuw crediet van 7 a 10 milliard dollar ter ondersteuning van Engeland. Bij de discussies te Washington vraagt men zich volgens den correspondent af. of de acht punten moeten worden beschouwd, als een vredesoffensief van de democratie of als een nieuwe stap van de Vereenigde Staten in de richting eener actieve deel neming aan den oorlog, al naar gelang het standpunt, dat men inneemt. De anti- interventionisten laken het optreden van Roosevelt ten scherpste. In Engeland komt teleurstelling tot uiting dat het onderhoud practisch niet meer heeft opgeleverd. Opmerkelijk is nog het volgende: Volgens de Londensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda schrijft de Daily Mail: „Wij zijn ln oorlog met de Duitschers en niet met de nationaal-socialisten. De oorlog moet worden voortgezet met of zonder Hitier. Duitschlands militaire kracht moet worden gebroken, onverschil lig of Duitschland natlonaal-soctalistisch, conservatief, democratisch of socialistisch is." Het blad verklaart voorts, dat het, anders dan de verklaring van Roosevelt en Churchill zegt, noodlg zal zijn, dat ze kere nationale grenzen ten bate van de collectieve veiligheid gecorrigeerd worden, zonder dat men daarbij de wenschen der volken in kwestie zal kunnen bevredigen. (D.N.B.) De Japansche pers staat geheel achter het Duitsche standpunt. Officieel onthoudt men zich nog van commentaar. Domei meldt echter, dat men in Japan sche politieke kringen de verklaring van Churchill en Roosevelt als volkomen vaag en hoogdravend kenmerkt. Blijkbaar moet zij er toe dienen om Japan en de kleine Europeesche staten uan Duitschland te scheiden. Men acht het opmerkelijk, dat de verklaring nergens het woord „Verre Oosten" behelst, terwijl anderzijds de eisch gesteld wordt van uit den weg ruimen van het Hltler-dom. Men acht het niet waar schijnlijk, dat de chefs van Engeland en Amerika in gezelschap van de wederzijd- sche militaire deskundigen uitsluitend zijn bijeengekomen om een dergelijke verkla ring te publiceeren. Veeleer valt aan te nemen, dat bij deze gelegenheid de ge meenschappelijke strategie, de vraagstuk ken van Duitschlands oorlog tegen de Sov jets en de kwesties eener gemeenschap pelijke militaire actie tegen Japan bespro ken zijn. Met het oog op deze ontwikke ling moet Japan goed op zijn hoede zijn, niet in het net van deze Engelsch-Ameri- kaansche machinaties te geraken. De rich ting welke in de Japansche politiek reeds is vastgesteld, moet onwrikbaar en vast beraden worden voortgezet. De onderstaatssecretaris Sumner Welles en Harry Hopkins zijn, naar de Engelsche berichtendienst meldt, in Portland (Maine) aan land gegaan. Tegelijkertijd werd ge meld. dat president Roosevelt vandaag in Nieuw Engeland van boord zou gaan. Men verwacht, dat hij direct na zijn landing bijzonderheden zal openbaar maken om trent de gemeenschappelijke verklaring met Churchill. Inmiddels is Lord Beaverbrook reeds in gezelschap van den Amerikaanschen op perbevelhebber generaal George Marshall, per vliegtuig in Washington aangekomen. Naar verluidt zou bij het bezoek van Lord Beaverbrook aan Washington voor alles de reorganisatie der oorlogsmateriaalleveran ties aan Engeland ter hand worden geno men. Bij zijn aankomst in Washington heeft Lord Beaverbrook* tegenover persver- j tegenwoordigers verklaard: In het kader van de leen- en pachtwet hebben wij reeds voor honderden millioenen ontvangen, doch wij hebben meer noodig. Onze behoefte bepaalt zich voornamelijk op vliegtuigen, tanks en geschut. (DJ4S.) BEVOEGDHEDEN VAN DEN PRESIDENT CURATOR. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het bestuur der universiteiten en hoogescholen. In deze verordening, welke heden ln wer king treedt, wordt onder „universiteit of hoogeschool" verstaan een rijksuniversiteit, de Teohnische Hoogeschool te Delft, de Landbouwhoogeschool te Wagenlngen, de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en de Nederlandsche Economische Hooge school te Rotterdam. Verder wordt in deze verordening bepaald Artikel 1 - Wanneer de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het noodzakelijk acht, wordt een universiteit of hoogeschool bestuurd volgens de bepalingen van de artikelen 2 tot en met 5. Artikel 2 - De bevoegdheden, rechten en pliohten van het college van curatoren gaan op den president over. Artikel 3 - Het college van curatoren brengt aan den president-curator prae-ad- vles uit ter zake van alle aangelegenheden, welke tot het oogenbllk van ln werking tre den van het in artikel 6 bedoelde decreet tot de bevoegdheden van het bovenvermelde college hebben behoord. Artikel 4 - De president-curator staat in de uitoefening van zijn functie onder toe zicht van den secretaris-generaal van het Departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en is verplicht diens be velen, aanwijzingen en voorschriften onver wijld op te volgen. Artikel 5 - (1) De secretaris-generaal be noemt en ontslaat den president-curator. (2) Het college van curatoren bestaat uit vier leden, die door den secretaris-generaal, den president-curator gehoord, worden be noemd en ontslagen. (3) Zoolang de secretaris-generaal het college van curatoren niet opnieuw samen stelt, bestaat het uit de leden, die er toe be hoorden op het oogenblik van inwerkingtre ding van het in artikel 6 bedoelde decreet. Artikel 6 - De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaalt door middel van decreet, op welke universiteiten en hoogescholen de bepalingen van de arti kelen 2 tot en met 5 worden toegepast. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asma, vermeldt as. Maandagavond van 8.159.15 uur werken op verzoek w.o. 4e concert van Handel; Toccata van Jan Nieland; Doodenmarsch en Engelenzang van Guilmant; Canon van R. Schumann; Melodiebewerkingen van den concertgever. De toegang tot dit concert ls geheel vrij. Onze stadgenoot de heer A. J. C. Montanus is geslaagd voor het examen Hoogduitsch L.O. Onze stadgenoot de heer A. Lasschuijt slaagde voor het B-gedeelte van het examen voor hoofdonderwijzer. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Ontslagvergunning personeel in akkerbouw- en veehouderijbedrijven onder beper kende voorwaarden (Binnenl.-, 3e Blad). Ontspanning en cultuur voor het Nederl. Volk; instellen van bureaux voor toe risme, cultuuruitwisseling en cultuur bevordering (Binnenland, 3e Blad). Diverse nieuwe verordeningen (2e en le BI.) Buitenland De strijd in het Oosten (le Blad). Na de verklaring van Roosevelt en Churchill (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1