Rusland als voortdurende bedreiging van Finland Woensdag 13 Augustus 1941 AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Italiaansch Weermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT Dagbladrecl ame is niet te vervangen MAIKÏ 3—1 In zijn weermachtsbericht no. 435 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende oekend: Formaties der Italiaansche luchtmacht hebben een aanval gedaan op het eiland Cyprus, Zij bombardeerden het vliegveld Xicosla en troffen schepen en haveninrich tingen van Famagosta. Voord-Afrika: aan het front van Tobroek dreef het vuur van onze artillerie de Brit- sche detachementen terug, die versterkt varen door pantserwagens, welke onze stel lingen probeerden te naderen. Onze artil- Irrie veroorzaakte schade en ontploffingen de vijandelijke vestingwerken. Onze rilegtuigen bleven de verdedigingswerken tan de vesting bestoken. In de zone van gersa-Matroe raakten andere Italiaansche iliegtulgen verscheidene doelen, waaronder ten vliegveld, waarbij zware verwoestingen en branden werden veroorzaakt. Engelsche vliegtuigen vielen Tripolis, Derna en Bar- dia aan. Tijdens een aanval op Benghasi. waarvan melding gemaald is in het weer- Imachtsbericht van gisteren heeft ons lucht doelgeschut twee vijandelijke toestellen neergehaald. Oost-Afrika: activiteit van artillerie en patrouilles in de sectoren Woltsjeflt en |Cnlquabert. Brltsche vliegtuigen bombar deerden en beschoten met machinegeweren |Gondar en Azoro. Een van onze duikbooten heeft op den lAtlantischen Oceaan, onder bevel van den corvettenkapitein Francesco Murzl, een Engelsch schip en een Engelsche tankboot tot zinken gebracht, t.w. de Macon en de Hom Shell, met een gezamenlijken inhoud Iran 12.272 ton. het verre oosten. Naar de International News Service uit (Melbourne meldt, heeft de Australische loremier, Menzies, verklaard, dat de veilig- lieid van Australië thans op het spel staat. kabinet heeft hem derhalve met alge- |i.eene stemmen uitgenoodigd om zoo spoe- mogelij'k voor defensie-besprekingen Iriar Londen te gaan. De Australische oor logsraad, waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd, zal'mopgen bijeen komen (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. De begrootingscommlssle van den Ame- itjanechen senaait heeft met algemeene oimen het aanvullende crediet verwor- li ten bedrage van 1.234 milliard, dat was l eievraagd door hot ministerie van oor- I voor het vormen van een voorraad Jtrs. pantserafweergeschut en luchtaf- ergeschut voor het geval van een con flict. Dit is de eerste maal sedert het uit reken van den Europeeschen oorlog, dat le begrootlngscommisrie credieten voor het r::_.vterie van oorlog en marine met alge- beene stemmen heeft verworpen. Het ver werpen geschiedde naar de New York He- hld Tribune meldt, op grond van het mo- fief. dat Roosevelt deelneming van de Ver. |S:aten aan den oorlog en uitzending van een groot expeditiecorps voorbereidt. Deze lepvatting vam de commissieleden was in iet bijzonder gegrond op de interpretatie f.in de verklaringen, die de onderstaats- f'cretaris in het ministerie van oorlog. Pat- lerson, in een geheime zitting heeft af- elegd. (D.N.B.) DE VERLENGING VAN DEN AMERIKAANS CHEN DIENSTTIJD. Het feit, dat het Huis van Afgevaardig- len het decreet over de verlenging van ■n diensttijd slechts met een stem meer- rheid 203202 stemmen heeft aan- enomen, heeft bij de Amerikaansohe open- are meening het grootste opzien gewekt. schrale stemniingsuitslag wordt in Ame- "ikaansche kringen een sensatie en een iriositelt van den eersten rang geacht, coals in het parlementaire leven van Ame- ika nog slechts zelden is voorgekomen. De bladen maken ondar vette koppen de stemming melding en schrijven in 'in berichten uit Washington, dat de ult- ig van deze stemming ook in het congres grootste verrassing heeft verwekt. De pcaker van het Huls van Afgevaardigden ivft gejast de binnengekomen stemmen og eens te teilen. De tweede telling beves- vce echter de juistheid van de eerste. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ih de Zuidelijke Oekraine achtervolgen divisies infanterie en snelle troepen van het Duitsche leger en van de bondgenooten den naar de havens van de Zwarte Zee wykenden vijand. De sovjets werden tot den strijd genoopt en leden zware verliezen Aan de overige deelen van het Oostelijke front brachten aanvallen van Duitsche troepen nieuwe successen Vrij sterke for maties gevechtsvliegtuigen bestookten m den afgeloopen jaacht belangrijke spoor wegknooppunten m het gebied ten Westen van Moskou op doeltreffende wijze met brisant- en brandbommen. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart vernietigden- gevechts vliegtuigen overdag bij de Faroer-eilanden twee vrachtschepen, met te zamen 14.000 b.r.t. en brachten in den afgeloopen nacht voor de Oostkust van Schotland een koop vaardijschip van 5.000 bjr.t. tot zinken. Succesvolle nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren voorts gericht op wa penfabrieken in Birmingham, alsmede op havenwerken van Great-Yarmouth en Ramsgate. Andere gevechtsvliegtuigen bom bardeerden verscheidene vliegvelden op het eiland. Bij den in het weermachtsbericht van 12 Augustus gemelden aanval van torpedomo- torbooten in het Kanaal werd nog een schip van 4.000 b.r.t. getorpedeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche tor pedovliegtuigen concentraties voertuigen en auto's van den vijand ten Zuidoosten van Solloem vernietigd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Abu Suelr in den nacht van 11 op 12 Augustus werden door bomtreffers groote branden en hevige ont ploffingen in hangars en munitie-opslag plaatsen veroorzaakt. Pogingen van het Britsche luchtwapen om gisteren overdag West-Duitschland en de kust van het bezette gebied aan te val len, mislukten op den Duitschen afweer. Jagers, luchtdoelartillerie en marine-artil lerie schoten hierbij 42 Britsche vliegtuigen omlaag. Er ontstonden geen eigen verlie zer Britsche bommenwerpers lieten van nacht op verschillende plaatsen van West en Noord-Duitschland bommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Ner gens ontstond schade aan bedrijven van militairen aard of bedrijven die van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten 16 der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. LEIDSCHENDAM. ZWARE HERSENSCHUDDING. De gehuwde schipper H. uit de buurt schap, die onder Delft zijn schuit voort duwde, kreeg daarbij de schuifboom tegen zijn hoofd, met het gevolg dat hij met een zware hersenschudding in het ziekenhuis aldaar moest worden o"pgenomen. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Voorstal machine-installatie en filterge bouw waterbedrijf aangehouden - Gronden verbreeding Leidschewcg aangekocht - Be- bouwingsvoorschriften bebouwde kom. Verbeteringen Wilhelmlnapark. In de gistermiddag gehouden Raadsver gadering werd besloten het voorstel Inzake de machine-installatie en filtergebouw wa terbedrijf aan te houden tot een volgende vergadering. Ten behoeve van de verbreeding van den Leidscheweg werd besloten tot aankoop van grond van den heer A. Bins, mevr. O. W. Pen-Egglnk, de heeren G. J. Yperlaan en H. N. van Ameron, mevr. wed C. J. A. Boom-Geel en van mevr. wed. M. van Os- Waardenburg en de heeren R. de Ruyter, J. F. N. van Os, A. A. Abbenbroek en G. Lam boo. De bebouwingsvoorschriften voor de be- I. Men schrijft ons van Finsche zijde: De toeschouwer van 1941 heeft aan den dagelljkschen stapel van groote gebeurte nissen op het wereldtooneel al zooveel te verwerken, dat hem de tijd ontbreekt, om acht te slaan op het decor en de coulissen. Dag aan dag fluiten hem schokkende nieuwsberichten als kogel6 om de ooren en voor hij gelegenheid heeft gevonden om ergens tot den achtergrond van de feiten door te dringen, bespringen hem alweer nieuwe gebeurtenissen. Zoo wendt hij den blik rusteloos van Moermansk naar Tokio, van Saigon naar Tobroek, van Berlijn naar Londen, gulzig de beelden van den dag in zich opnemend, doch niet in staat, ergens halt te houden en zich in een bepaalde scène van het ontzaglijke drama te ver diepen. Maar ofschoon die haast en de daaruit voortvloeiende oppervlakkigheid van oordeel, niemand tot verwijt gemaakt mogen worden, een oogenblik van stilstaan en scherper toezien blijft niettemin onont beerlijk voor ieder, die op ten zuiver oor deel, op inzicht meer dan op indruk, prijs stelt. Voor hem kan bijvoorbeeld Finland's nieuwe oorlog met de sovjets niet alleen maar aanleiding zijn tot het maken van een korte notitie in het boordevolle dag boek van 1941, neen, in de vijandelijkheden tusschen Russen en Finnen ziet hij een strijd herleven, begonnen schier in de da gen van een historisch-vaag verleden, waarin beide volken elkander voor het eerst ontmoetten. Finland in oorlog met de sovjets." Wie denkt in deze dagen niet terug aan die nu alweer ver af schijnende, maar nog zoo dichtbij liggende wintermaanden van 1939 -1940? Wie herinnert zich niet de bijna on dragelijke spanning, die in November van dat Jaar de laatste ónderhandelingen voor het uitbreken der vijandelijkheden bege leidde, en de verbluffende hardnekkigheid, waarmee de Finnen bijna vier maanden lang hun overweldigers weerstonden? En wie weet niet meer, hoe diep zijn teleur stelling en hoe sterk zijn moegevoel met de Finnen was, toen een militair niet ver slagen Finland het harde dictaat van Sta lin en Molotof niettemin te verduwen kreeg? Er waren, toen al, beoordeelaars, die in dien vrede geen einde van een boek, hoogstens het slot van een hoofdstuk kon den zien, die vreezend vermoedden, dat de vraatzucht van den Ritssischen beer niet gestild zou blijken te zijn met de brokken van Hangoe en de Karelische landengte. Bladerend in het lij vige boek der geschie denis ontmoetten zij telkens opnieuw een Russischen ..drang nach Westen" en zij gingen begrijpen, dat alle Fin ich-Russische bouwde kom werden aangenomen. Tegen de heer J. Braggaar. Voor kennisgeving werden aangenomen het verslag van den schoolartsendlenst over het jaar 1940 en de rekening over 1940. Hieruit bleek dat de bijdrage is vast gesteld op f. 773.95. Besloten werd de kosten van de deelne ming van jeugdige werkloozen uit deze ge meente bij de Centrale Werkplaats te Lei den voor rekening van de gemeente te ne men (per leerling f. 295.20). Goedgevonden wordt bij het electrici- teltsbedrljf een tweede monteur aan te stellen op een weekloon van f24f. J8 on geacht eventueele kindertoelage en duur- tetoeslag. Aan de Ver. voor Veilig Verkeer wordt een subsidie verleend van f, 25. Het bestuur van den Oranjepolder is om uitbaggering van het verlengde van de Oranjekade verzooht, waarbij de gemeen te 50°/i der kosten zal bijdragen. Besloten werd in plaats van f3500, f 4500 beschikbaar te stellen voor het maken van brandslooten. Ten slotte was er een voorstel om f. 710.20 uit te trekken voor het afgraven van het gazon van de heuvel, het Opbrengen van beteren grond en 't maken van een eiland je in den vijver van het Wilhelminapark. Hiertoe werd besloten met uitzondering van het maken van het eilandje. Hierna volgde sluiting. Daar de beren niet van plan schenen te zijn, de bijen met rust te laten, besloot ik een afschrikwekkend voorbeeld te sn-llen. Van een boerenwagen bestreek ik den disselboom namelijk dik Biet honing, waarna ik 's nachts op .den loer ging liggen. Aan gelokt door den boninggeur kwam er weldra een monsterachtig groote beer aan Deze begon zoo gretig te likken aan den dissel boom, dat deze door z'n keel, Ja, door z'n geheele lichaam drong. Dat was het oogenblik pm me van hem meester te maken. conflicten herleid moeten worden tot dien drang, niet. zeker niet hoofdzakelijk, tot kwesties van „regime" Naar het Westen, naar de Finsche en de Bothnische golf. wilde tsaar Peter even hartstochtelijk als later tsaar Alexander of tsaar Nicolaas het wilden, en Stalin en Molotof evenaren in dit opzicht hun voorgangers. In aHe eeuwen van hun gevaarlijk bestaan ervoeren de Finnen den Russischen druk. De heerschers in het groote Slavische rijk mochten wis selen. St. Petersburg mocht in Leningrad verdoopt en het tsarisme door het bolsje wisme vervangen worden, voor de grond slagen van de Russische buitenlandsohe politiek gold en geldt het „plus ca change plus ca roste la même chose": De drang naar het Westen overleefde aile persoons- alle systeefnwisseüngen. De Finnen bleven altijd een uit het Oosten bedreigd volk. vormden alt lid de eerste linie tegen een naar het Westen strevend Russisch impe rialisme met het panslavisme als ideolo- gischen achtergrond. Ziedaar de politieke „zin" van hun be staan, een zin, waarvan het besef onder hen te alten tijde levendig ls gebleven, en die hen heeft gesterkt in een verzet, dat in der eeuwen loop alle denkbare vormen heeft aangenomen zonder nochtans een dag te veranderen van karakter: het was, het is, het blijft verdediging tegen den teugeloccen drimg naar het Westen van allen, die ooit in Rusland den scepter zwaaiden. Alleen een knagend geweten kan Molotof, den lmperiallstischen bolsjewist, er toe verleid hebben de Finnen met bijna komische verdraaiing van de waarheid, te beschuldigen van een „Drang nach Osten". van een oogje op Leningrad of, wie weet, op Wladiwostock Wie nog twijfelen mocht, hetzij aan de klaarheid van Flnlands be grip. voor zijn eeuwig bedreigde situatie, hetzij aan Ruslands werkelijke bedoelin gen, geneze zich aan de Finsche literatuur, de oorlogsliteratuur vooral, en voorts aan de bepalingen van het brutale vredesver drag, dat In den ongeluksnacht van 12 op 13 Maart tusschen Helsinki en Moskou werd gesloten. De literatuur concentreer de zich niet op een heftig anti-bolsjewis me, maat veeleer op een alarm tegen de Russische, nimmer aflatende, machtspoli tiek in Westelijke richting. En de bepalin gen van het vredesverdrag zeiden geen woord Over de vernietiging van het „mis dadig uitbuitingsstelsel", waaraan vol gens Molotof wel te verstaan het arme Finsche volk was overgeleverd (een ver nietiging, die. nota bene. de inzet heette van den strijd aan Russische zijde) maar vergrepen zich alleen maar aan strategisch vitale deelen van het Finsche grondgebied: aan Hangoe, aan Sredni en Rabatsji in het Noorden, aan Kuolajaervi, aan Sortavala, aan Viipurl, de oude koopstad, aan het eiland Suursaarl in de Finsche Golf, en aan de Karelische landengte, historisch zoo Finsch als de Betuwe Nederlandsch. In dit opzicht vergeefsch was dezen keer de Finsche verdedlrin» trgen den ..erf vijand" geweest, Een ontzaglijk belangrijk stuk Finland de landengte met haaf agrarischen rijkdom, met haar moderne houtverwerkings- en papierindustrie en met haar grootsche waterkrachtwerken werd met Oost-Kareliê dat allang in Rus lands vangarm geknepen zat, tot de Kare- lisch-Finsche Sovjet-republiek vereenlgd. Het bittere lot, dat bij den vrede van Dor- pat de Oostkarellsche districten Repola en Porajaervl trof, toen zij door de Finnen aan de Russen werden overgedragen, viel verleden jaar Maart zoo belangrijke centra als Viipurl en Sortavala ten deel. „En nog kon Molotof van den honger niet slapen". Een goed jaar van gespannen wachten en waken verliep. De houten verduisterings luiken in de Finsche Winkelstraten bleven bewaard, de schuilkelders werden Intact fielaten. In Europa was de oorlogsvlam aalend uitgeslagen, en wie durfde verze keren, dat net vüur van den strijd niet ook Finland opnieuw zou bespringen? Achter eenvolgens verdwenen als gevolg van de sedert September 1939 ingetreden nieuwe politieke verhoudingen in Noord-Europa. Polen, Estland, Letland in Jjithauen van de kaart. Zou de Russische drang naaT het Westen zich ook jegens Finland voor den zooveel- sten keer gaan openbaren? Den 22sten Juni ging de lont ln het kruit. Duttschland's le gers stormden Rusland binnen Nog hoop ten de Finnen dat de verschrikkingen van eeh nieuwen oorlog aan hen voorbij zouden gaar. al wisten zij, dat Rusland al in No vember 1940 van Duitschland de „vrije hand" had verlangd om Finland te liqui deeren en de verminkingen van Maart met een algeheele inlijving van het land bij de Sovjet-Unie te bezegelen. De hoop was IJdel. Konden de Finnen enkele aanvankelijke uitdagingen van de Russen nog onbeant woord laten, op 25 Juni, drie dagen na het uitbreken van de Russisch-Duitsche^ vijan delijkheden bombardeerde de Russische luchtmacht opnieuw Finsche steden en dorpen: de teerling was geworpen. Finland aanvaardde wederom de bittere consequentie van zijn ligging naast een begeerigen buurman, wiens drang naar het Westen ten grondslag lag aan alle opeen volgende Flnsch-Russlsche conflicten Weer woedt de oorlog om Hangoe, om het wijde Ladogameer, op de Karelische landengte, vanwaar verleden laar honderdduizenden Finnen de wijk namen om aan den Russi schen gTeep te ontkomen. Weer rijst ln Oost-Karelie de hoop op éénwording met het Finsche volk, waarmede de Kareliërs '.Tijwei alles, en op bevrijding uit de over- heersching door de Russen, met wie zij en de Finnen vrijwel niets nóeh taal, nóch godsdienst, nóeh ras, nóch cultuur, nóch regime gemeen hebben. En ook nu gaat het om niets anders dan waarom het altijd ging: een onafhankelijk volksbestaan, om het vry behoud van streken, die de Fin eeuwen lang als de zijne bezeten, bestuurd. bewerkt en liefgehad heeft. En het is. alsof de „Kalevala". dat wonderbaarlijke monu ment van Plnsch'-Karelische epiek, waarin lloht en duisternis op leven en dood elkaar bekampen, door de wilde Jacht der heden- aaagsche gebeurtenissen een nieuwe, een heftige actualiteit verkrijgt. Amsterdam, 13 Augustus. Evenals de laatste dagen had' de effecten beurs te Amsterdam eeiv vrij opgewekt voor komen. Begin beurs waren de omzetten van matigen omvang, maar de markt als geheel maakte reeds den indruk, goed gedispo neerd te zijn. Onder beurstijd kwamen klaarblijkelijk kooporders los, want gaan deweg ontwikkelde zich in enkele rubrieken een flinke affaire, waarbij een vaste stem ming kon worden waargenomen. Allerwegen bewogen de koersen zich ln opwaartsche richting. Vooral voor Scheep vaartpapieren werd ruime belangstelling aan den dag gelegd. En de koopers waren verreweg in de meerderheid, terwijl het ma teriaal slechts schoorvoetend werd afga- geven Vooral Seheepvaartunies onder scheidden zich door een vaste tendenz, en geleidelijk aan liep de koers op van l88>/a tot 19114 De aanverwante aandeelen waren eveneens hooger; aandeelen Stoom vaart Mij Nederland rezen tot 154 °/«- Ook was veel te doen in Japanlijnen, waarvan de koers zich verbeterde van 153 3/4% tot 15914%Oude Booten lieten zich evenmin onbetuigd en gingen naar boven van 178 tot 181%; ook diverse anders soorten waren hooger. Ook in Olies ging het tamelijk druk toe. Het toonaangevende Pelroleumaandeel bewoog aich voorname lijk tusschen 257 en 258%. Het waren in hoofdzaak weer dezelfde huizen, welke het materiaal uit de markt namen. In Nederlandsche Industrieelen was ook flink te doen. Unilerers lagen stevig in de markt, en liepen op van 13814 tot 138 Van Berkels waren goed prijshoudend, evenals Calvé, echter zonder variatie. De Philipsaandeelen zetten bij kalmen handel de opwaartsche koersbeweging verder voort en rangeerden tusschen 20 en 2431'2 Zooals veelvuldig voorkomt, w&ren Aku's tegen de algemeene richting ln èri filet prijzen van 142 3/4 en 143 1/4een klei nigheid lager. De affaire ln de minder cou rante soorten was van beperkte afmetin gen. maar meerendeels kwamen hooger no teeringen te voorschijn. De koloniale fond sen waren eveneens goed van toon. Op de Buikermarkt liepen H.V.A.'s op van 438 tot 440%.. Van de Rubberfondsen bewogen Am sterdam Rubbers zich binnen enge gren zen. Zij golden 284 tot 285%. Eenige incou rante soorten waren een tikje luier. Voor de Tabakken kwamen slechts sporadisch noteeringen tot stand vergeleken met gis teren ondergingen de koersen maat weinig wijziging. Tegelijkertijd met de aandeelenmarkt was ook de belêggtngsmarkt vast gestemd. Voor de nieuwe vieren Nederland bestond goede belangstelling en dit fonds steeg van 99 15/16 tot 100 1/16. r it is de eerste maal, dat dit fonds boven den parlkoers kwam. De gestaffelde leening gold 93 1/4% nadat in het begin eerst 93% was gedaan. De overige Jongere leeningen waren meerendeels een fractie beter. De Oude Schuld en de Indische leeningen wa ren bijna onveranderd. Gemeentelijke en "rovlnclale obligatiën trokken maar ma tige attentie, doch profiteerden van de vaste stemming voor de Nederlandsche staatspapieren. Pandbrieven waren in en kele gevallen Iets luier, maar toch was de algemeene toon voor deee stukken niet slecht. (A.N.P.) Prolongatie 8 1/4%. BOSKOOP, 12 Aug. Coop. Ver De Boskoop- schc Veiling: Rozen per bos: Eiïen Poulsen 40 —60 Ct.; BTlarclif 56—90 Ct.; Edith Helen 70— 160 ct.; Rosalandia 59—70 ct.; Pechtold 40—75 ct.; August Noaöh 25—40 ct.; Dorus R111ttfi 86 ct.; Butterfly 38—53 ct.; Hadley 90—140 cV; Ingar OlSson 46—64 ct.; Else Poulsen 36—52 ct.; Wendland 35—47 c.; Orange Triumph 80 ct.; Polyantharozen 33—42 ct.; Florex 70 ot.; Better Times 120—160 ct.; Vlerlanden 45 ot.; Paul Orampel 3243 ct.; gemengde rozen 26 31 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 65 ct.; Idem Nelly Moser 60 ct.; lftem PHns HèndrlE 90—170 ct.; idem Mevr. Ie Cottltae 120—150 et- Lelies 2432 ct.; Perziken per stuk 812 ct. katwijk a. D. rijn. 12 Aug. Qroenten- velllng: Vroege Aardappelen per 100 kg. Oroote f.5; Drielingen f.250; Eigenheimers groote 1.6 f. 5.20; Tuinbooneh f. 6.10—7; Uien f. 6.40—7; Sla per 100 st. f. 2.10—4; Bospeen f. 4.60-5; Bloemkool If. 11.50—12; Idem ii f. 7.90—9" Kroten f. 0.70—150; Peen per kl6t f. 1.20—1.40. LEIDSCHENDAM, 12 Allg. EllgelsChe kom kommers AA f 13.50; Idem 1® art. Ml; Idem 2e srt. f. 8.50; idem 3e art. f.560; Idem wan kleurige f.2.50—4.60; idem stek f.2—5; Gele Komkommers le srt. f. 8.50; idem 2e srt f.550; idem 3e srt. f.2.10—5.60 per 100 kg.; Idem stek f. 14; Kropsla 1* srt. f.4; idem 2e srt. f,2.50 f.3; Stoofsla f.8; Peen f.5; Bloemkool le srt. f.12; idem 2e srt. f.9; idem uitschot f. 4.10—7.20 Tomaten mldd. f.8 50; idem groote ronde f. 8.50; idem 2e srt. f.8.50; idem 3e srt, f.8.50; Idem bonken f. 6.50; idem uitschot f.29; Andijvie per 10 kg. 80 ct.; Spinazie per 4 kg. f,0.751.80; Postelein f. 10; Rabarber per 100 kg. f.6; Snij- boonen f.14; Spercieboonen f.14; Radijs f. 2.50 f.3.20; Prei f. 2.80—3.50; Seldery f. 1.40—3.60; Peulen f.14; Tuinboonen f.6; Doperwten f.14; Appelen f. 15; Peren f.15; Meloenen f.16—70; Druiven f.32—50. NOORDWIJKERHOUT. 12 Aug. Veiling De Eendracht. Aardappelen f.2.50—5.40 per 100 kg. Bossen Peen f.4—5 per 100 kg.; Stokheerenbóo- nen s. dr. f.2; Stamheerenbooncn m. dr. 1.1.20; Dubbele heerenboonen z. dr. f. 1.40; 6tokaniJ- boonen f. 1.40; Stamsnijboonen f. 1; Tuinboo nen 60 ct. Alles per zak van 10 kg. ROELOFAREND6VEEN. 12 Aug. Tomaten 8—17 ct. per kg.; Bramen 24 ct. per doosje; Sla f.3.20 -4; Bloemkool f.12 per 100 st.; SnlJboo- ndn f. 1.40; idem stek f. 1.12; Dubbele stamb. z. dr. f. 1.40; Wage naars boonen f.1; Spekboonen Princebooneh f.2; Pronkboonen f.1 per 10 kg.; Augurken O f. 2.48; idem D f. 1.75; idem E 75 ct.; Stippel CD 75 ct. per 25 kg. WOERDEN, 18 Aug. Aanvoer 270 partijen kaas: Met rijksmerk le kw.f.62—62.50 2e kw. f.59—61. Handel vlug. Redactie-staf B W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th, J. Hannema, Omgeving en Mludek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3