STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Woensdag 13 Augustus 1941 Belangrijke wijzigingen in Frankrijk Maarschalk Pétain voor de radio VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Keuringen voor de Waffen-S.S. Buitenland KLN/T IN LITTEKEN, Officieel wordt bekend gemaakt, dat op grond van de beraadslagingen der regeering van Vichy der laatste dagen drie nieuwe ministeries zijn opgericht, en wel een ministerie voor de nationale verdediging, dat in handen komt van den plaatsvervangen- den minister-president, admiraal Darlan, wiens positie zoodoende nog is versterkt, alsmede twee ministeries van staat, die zijn overgedragen aan Moeisset, tot dusver staatssecretaris in het vice-presidentschap en aan Romier, den nauwen medewerker van maarschalk Pétain in diens kabinet. Voorts is de ministerraad tot acht ministers uitgebreid. De indeeling dezer nieuwe instelling is zorgvuldig uitgewerkt. Het staatsblad meldt, dat de zittings periode van senatoren en kamerleden met ingang van 1 October a.s. eindigt. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain. heeft gisteravond om negen uur voor de Fransche radio een politieke rede gehou den. zoo meldt het D.N.B. uit Vichy. Pétain hield zich in de eerste plaats bezig met den toestand van onrust, die in Frank rijk heerscht, het gezag van zijn regeering' in twijfel trekt, en ertoe bijdraagt, dat de gegeven bevelen dikwijls slecht worden uit gevoerd. In een atmosfeer van valsche geruchten en gekonkel, zoo vervolgde Pétain, worden de krachten van deil wederopbouw ontmoe digd en andere krachten pogen haar plaats m te nemen. Deze onrust wordt door de Lor.densche radio en door een bepaalde pers nog versterkt. Het staatshoofd sprak vervolgens over de betrekkingen met Duitschland en de Ver- eenigde Staten, waarna hij zich bezig hield met de geestelijke verwarring in de Fransche binnenlandsche politiek. Deze spruit vooral voort uit de traagheid, waarmede de nieuwe orde wordt opgebouwd. De nationale revolutie is nog geen feit ge worden. Dat komt doordat de partijgangers van het oude regiem of de dienaars van de I trusts zich tusschen hem, Pétain, en het volk hebben geschoven. Om het verzet van alle tegenstanders der nieuwe orde te overwinnen, moeten al hun ondernemingen terstond verbrijzeld en hun chefs gedecimeerd worden. Inzonderheid is hij voornemens Frankrijk te bevrijden van de „verachtelijke voogdij van den geld buidel". Plet staatshoofd besprak de gisteren officieel bekend gemaakte wijzigingen in de regeering en vermeldde in het bijzonder, dat hij aan admiraal Darlan. tegenover wien de openbare meening zich niet steeds recht vaardig had betoond, maar die het staats hoofd steeds moedig en loyaal gesteund had, het ministerie van nationale defensie heeft overgedragen, opdat hij rechtstreeks zijn invloed kan uitoefenen op de gezamenlijke Fransche strijdkrachten te land, te water en in de lucht. Hierna maakte Pétain een reeks maat regelen bekend, die hij genomen heeft ter verzekering van een gunstiger sfeer voor de regeering, vooral een verbod van werkzaam heid voor alle politieke partijen en politieke groepen in het onbezette gebied. Deze par tijen mogen in de toekomst openbare noch besloten vergaderingen houden, Voorts is haar uitdeeling van pamfletten en aanplak king van plakkaten verboden. Overtredin gen worden met ontbinding bestraft. Pétain deelde mede, dat een reeks discipli naire maatregelen genomen zijn tegen amb tenaren, die valsche verklaringen hebben afgelegd met betrekking tot hun lidmaat schap van geheime genootschappen. Een ander besluit van het staatshoofd heeft de effectieven van de politie verdub beld. Voorts wordt een corps van z.g. com missarissen der openbare macht ingesteld, dat de opdracht heeft de uitvoering vail wetten enz. op zich te nemen en alle hinder palen, die zich voordoen, uit den weg te ruimen. Ten slotte maakte maarschalk Pétain zijn besluit bekend, gebruik te maken van art. 7 der constitutie, om degenen, die verant woordelijk zijn voor de ramp van Frankrijk, te veroordeelen. Met dit doel is een „poli tieke juridische raad" Ingesteld, die nog voor 15 October zijn voorstellen aan het staats hoofd zal voorleggen. vischwedstrijd speeltuinver. „westerkwartier". Onder giroote belangstelling heeft gister avond m den speeltuin van „Westerkwar tier" de uitdeeling der prijzen plaats gehad van den j.l. Zaterdag gehouden vtschwed- strijd. Voordat de voorzitter, de heer G. F. Lardee, tot de uitreiking der prijzen over ging, bracht spr. dank aan leden, donateurs en andere personen, die meegewerkt had den tot het welslagen van dezen wedstrijd. Onder applaus deelde spr. mede, dat een onbekende gever voor den volgenden visch- wedstrijd een zilveren wisselbeker uitgeloof d had. Ten slotte hoopte spr., dat voortaan ook de vergaderingen zóó goed bezocht zou den worden als nu het geval Was. om het Leidsche speeltuinwerk groot te maken, daar door samenwerking nog veel voor de Leid sche jeugd bereikt kan worden Onder applaus werden daarop door den voorzitter de 22 prijzen uitgereikt, welke ais volgt werden gewonnen; le prijs J. Waasdorp; 2. W. Bergman, 3. J. v. d. Heyden, 4. Barte- véld, 5. Korpenshoek, 6. Flaman, 7. G. Pouw, 8. Stichter, 9. Schouten, 10. G. Brokaar, 11. S. v. d. Mee, 12. J. Pouw, 13. P. Verlind, 14. C. van der Linden, 15. H. J. Pouw, 16. Hildebrand, 17. J. Verlind, 18. Gij'bels, 19. Speel, 20. Sli'ggers, 21. Simons, 22. van Dijk. Namens de leden bracht de heer Kien jet den voorzitter en het bestuur van Wester kwartier dank voor het organiseeren van dezen wedstrijd. uitvaart f. rekker. Nadat hedenmorgen in de vroegte de kerkelijke uitvaart had plaats gevonden, werd om halfnegen op de R.-K. begraaf plaats aan de Zijlpoort het stoffelijk over schot van onzen trouwen voormaligen por tier, den heer F. Bekker aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een tweetal bloemstukken van commissarissen en di rectie en van het personeel dekte de baar, terwijl eenige vertegenwoordigers van di rectie en personeel den bejaarden mede werker op zijn laatsten gang begeleidden. Kapelaan van Drunen leidde de eenvou dige plechtigheid zoowel in de kerk als op de begraafplaats. Getingel stroomveibiuik is plicht Doe ook de gaskiaan eerder dicht! LORD WILLINGDON Naar Reuter meldt ls Lord Willingdon Dinsdagmiddag aan longontsteking over leden. Freeman Thomas, Lord Willingdon, die in 1866 geboren is, werd in 1900 (liberaal) lid van het Lagerhuis voor Hastings. In 1913 werd hij gouverneur van Bombay, in 1919 van Madras, wat hij bleef tot 1924 in welk jaar hij gouverneur-generaal van Canada werd. In 1931 volgde zijn benoe ming tot onderkoning van Indië. Vijf jaar bleef hij op dien post. In den winter van 1940'41 was hij lei der van de Britsche economische missie naar de landen van Zuid-Amerika. BRITSCH TRANSPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. 22 inzittenden gedood. Een Britsch transportvliegtuig, dat dienst deed voor het verkeer tusschen Engeland en Canada, is volgens een officieele mede- deeling van de Britsche luchtmacht, naar Associated Press uit Montreal meldt, Zater dag verongelukt. 22 inzittenden, waaronder zeven personen uit de Vereenigde Staten en acht uit Canada, kwamen om, toen het vliegtuig kort na zijn start van een Britsch .vliegveld, tegen een berg vloog. plantsoenconcert. Het concert van morgenavond in het Plantsoen, dat gegeven wordt door W. W., zal in plaats van om 8 uur, om half 8 be ginnen in verband met de vroeg invallende duisternis. CARILLON-CONCERT. Het programma van het carillonconcert morgenavond van 89 uur, beiaardier Fred, de Nie, luidt als volgt: 1. Gavotte 1 en 2, de Fesch; 2. Arie; Am meiïiem Tabakspfeife, J. S. Bach; 3. Fan tasie, Lied en Fugihetta over het Valerius- lied Gelijck den grootsten rapsack, R. Hee- ring, stadebedaardier te Leiden; 4. Twee Maria-liederen: a. Triomphez Reine des Cieux; b. Onze lieve Vrouw van Lourdes. 5, Agnus Dei', George Bizet. 6. Fraeludlum, Staf Nees. 7. Andante; Fr. Oouperin, be werkt door Jef Denljn. 8. Twee Va Ier lus liederen: a. O, Heemskerk; b. Al Waer men zich al keert of wendt. 9. Andante Canta bile, Jef Denljn. 10. Goeden Nacht, Cath. van Rennes. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: ,,'t Bouwhuis", Rijnsburgerweg 77 b, Lei den. Aannemen van bouwwerken, bouwen, koopen, verkoopen, verhuur, enz. van hui zen. Afkomstig uit 's-Gravenhage. CONCERT IN „ENDEGEEST" Onder de energieke leiding van den heer M. Bolderdijk gaf gisteravond het Leidsch Politie-Muziekgezelschap een concert op het Kasteelplein van „Endegeest". Ondanks het kille weer was de belangstelling voor dit concert groot. De luisteraars hebben van een mooi programma genoten, getuige het daverend applaus na elk nummer. Aan het einde heeft dr. H. W. Borgerhoff Mulder, directeur en muzikanten voor dit welge slaagd concert hartelijk dank betuigd. In ons raadsverslag van gisteren heb ben wij mevr. Braggaarde Does laten aandringen op een vrouwelijke geneesheer. Dit moet natuurlijk zijn een vrouwelijke geneeskundige. H. J. D. te L. Het vertrekuur is lederen dag 8.30 uur v.m. uit Amsterdam en 4 uur uit Har derwijk. Per fiets kunt u langs den grooten weg naar Amsterdam rijden. Th. d. H. te O. De boot naai' Marken ver trekt op werkdagen om 7.10, 9.10.30, 12.30, f3.30, 15.—, 17-30 en 19.uur uit Monnikendam. U kunt per tram via Haarlem, Amsterdam. Buiksluit in Monnikendam komen. Kosten zijn ons niet bekend. Per fiets kunt U er komen langs den rijksweg naar Amsterdam, Buiksloot, Broek, Monnikendam. De weg naar Utrecht gaat via Leiden. Alphen Bodegraven, Woerden. De jaarbeurs vindt plaats van 9—18 September a.s. Kosten zijn ons niet bekend. De weg naar Veenendaal gaat via genoemden weg naar Utrecht, De Bildt. Zeist, Woudenberg, Renswoude en De Klomp, B. R. te L. Bedoelde weg geeft aansluiting op den toekomstigen grooten verkeersweg Am sterdam. Rotterdam, die beoosten Leiden loopt. Vermoedelijk kunt U ter plaatse wel een teeke- ning ter inzage krijgen. De G te O. Wendt U tot den directeur der Ambachtsschool alhier, die U gaarne alle gewenschte inlichtingen zal verschaffen Mevr. A. P. V. te H. Wij kunnen U dat niet aanraden. Wendt IJ liever om Inlichtingen lot clo directie van het Academisch Ziekenhuis i alhier. GEBOREN: Wilhelmus Johannes z. van J. de Graaf en J. M, W van Kampen Josephine Jeannette dr. van W. L. C Veer en A. M. J. Taverne Teuntje dr. van D. J. van Weizen en C. Werk hoven Andrles Albertus z. van A. A. Roden burg en A. v. d. Weijden Johanna Catharina dr. van N. J. Onderwater en J. van Hooidonk Maria Catharina Anna dr van J. N.'Overdevest en A. M. van Gent. ONDERTROUWD: D. J. L. le Rutte jm. 31 jr. en J. M. Paarde- kooper jd. 25 jr. OVERLEDEN: J M. Hauer m., 79 jr. F. Bekker wedn. 75 j. GEVESTIGD: M. Allaarfc, onderwijzeres, Warmonderweg 41 B. J. A. M. Averdieck, dienstbode. Melch. Treublaan 4 M. P. M. Bertels, kantoorbed. Heerenstraat 118 E. Blok„verpleegster, Haven 30 J. G. van Duijnen, huishoudster, H. Rijn dijk 20 Wed. E. O. J. van Gulick-Euwes, H. Rijndijk 20 W. G. Fekkes. verpleegster, de L. de Kanterstraat 2 F. A. van Galen en fam., fabrikant, de M. van Streefk.straat 24 L. Groeneveld, dienstbode, Rijnsb.weg 104 A. H. Groenewegcn, vakwerkman PTT. Coornhert- straat 37 F. E. A. Haaebroek en fam., huid arts. Morschweg 20 J. C. v. d. Heiden en fom.. commies SS, de M. van Streefkerkstraat 10 A. Heasterborg, electricien. Roodborststr. 22 J, v. d. Heuvel en fam., reiziger, W. Rozen straat 6a C. Hoorn en fam.. automonteur, de Goejestraat. 41 E Huurman, apoth. ass., Terweepark 4 W. M. van Iterson en fam.. makelaar. Rïjnsb weg 77b J. Kalee, monteur draaier, Ketelboetersteeg 5a J. M. van Kla veren. poelier Maredijk 62 K. J, Knoester. operateur biosc., Beschuitsteeg 6b W. C. Knij- nenburg en fam,, verwarhi.monteur, Levendaal 96a J. Koppe en fam.. tuinder, de Goeje straat 5P A G J, Kuitert, telegrafiste, Witte Singel 88 N. F. G. Lens, coupeur. Nw. Rijn 55 M. Lina, kruier NS, Rembrcmdtsti'. 26 Ph. G. Mulder, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. E. Nool'de^meer, dienstbode, Roodenb.str. 68 P, M, van Oene, dienstbode, Alexanderstr. 43a F. L, Been-Öuwerkerk, Langebrug 63 M. Pauw, dienstbode, Lindestraat 11 E. V. A. Remouchamps, 1.1. stuurman, Hoogewoerd 113 H. Rietkerk dienstbode. Heynsiusstraat 17 C. A de Ron en fam., kantoorbed. H. Morsch weg 45 C. Schipper en fam., de Goejestr, 45 G. Schmidt, Burggravenlaan 28 Wed. M. Vreeswijk-Selier, 3 Octoberstr. 13 Wed. M van Ees-van Steenwljk, Oostdwarsgr. 16 J. Tennissen en fam, zwemmeester. Oude Vest 223 Wed. C. de Vos—Tholens. Verdamstr. 38 A. J, Lornan-Uphoff, Utr. Jaagpad 24 W. A. v. d. Voort, Zijlsingel 65a E. Vos-Wiegel, Vliet 37a. VERTROKKEN: A. van den Berg, Den Haag. Z.O. Buitensing. 138 H. van den Berg Enschede, Rijksweg 414 G. Bron en fam., Oegstgeest, Schoutenb. str. 1 C. E Campfens, Nieuwveen, Dorps straat 166 J. G. Diephorst. Benthuizen Dorps straat 248 W. H. Dollekamp. Hilversum, Cou- perusweg 24 M. C. v. Doorn, Utrecht, Spoor straat 6bis Th. J. van Gigch. Etten en Leur, Lichttorenh. B246 G. H. Nieuwenburg-de Graaf. Utrecht, v. d. Boschstraat 18 J, M. Hilarius, Wassenaar. Tulpweg 25 Chili Chun Hu-, Utrecht Waterstraat 9 Hu Ke Shan, Utrecht. Waterstraat 9 E. Jansen, Benne- broek, Reek 18 M. S. Kamminga, Rotterdam, Mathenesserlaan 229 A. A, Leeflang-Kra- jewski, Gelsenkirchen Horst Dl.. Distelwegstr. 3 H, J. Marchal. Rotterdam, Schiebroekschelaan 73b W. J. v. d. Mey, Dordt, Papendr.str. 3zw. C. J. Meyer, Bloemendaal, Merellaan 7 J. van 't Oever, Rotterdam. Schiebroekscheln. 73b E. C. van Offeren, Haarlem, Schoter singel 89a E. Oosthoek, Lisse. Grachtweg 30 A. M. C. Schoonderwoerd, Zaandam, Ooie vaarstraat 43 F. E. v. d. Heide-Servaas. Schaesberg, Streeperstraat 42 A Sloos, Eind hoven. Lijbeekstraafc 220 L. H. D. Smit., 's Hertogenbosch, Peperstraat 35 C. van Sta veren en fam., Leiderdorp, Schapenrustweg 9 Th. Swanen, Utrecht, Schutstraat öbls J. B. Tebrugge, Leiderdorp, Koningstr. 14 H. Truijers, Leiderdorp, D. de Bruynestr. 6 J. Verhoeven en fam.. Haarlemmermeer, Nieuw- straat 36 A. van Staveren-Vet, Leiderdorp, Schapenrustweg 9 M. A. Mulder-van Vliet. Rotterdam, Burg. Hoffmanplein 21 G. C. A N. Wallast, Utrecht, Nic. Beetsstraat 12 L. C. Wery, Den Haag, Vivienstraat 33 Wu Pao Suen, Utrecht. Waterstraat 9^— J. H. P. Zee man, Roekan jé, Molendijk 20. I Het Erganfcungsamit van de Watfen-S.S.. Enganzungsstelle Nord-West, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede. dat de eerstvolgende keuringen voor de S.S.-regi menten Wes-Hand en Noordwest gehouden zullen worden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een minimum lengte van 1.65 M. worden aangenomen. Er wordt zorg gedragen voor hun familieleden (voor zoo ver de goedgekeurden kostwinners zijn). Een vrijblljet voor de reis van de woon plaats naar de plaats van keuring kan aan gevraagd worden bij de Ergansungsstelle, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Retourbil jetten worden bij de keuring uitgereikt, onverschillig Of de. sollicitant wordt aange nomen of niet. Keuringen voor Nederland van 1621 Augustus 1941. 16 Augustus 1941, 10 uur, Utrecht, Deut- sches Haus; 16 uur: Amsterdam, School Ippeweg 13. 17 Augustus 1941, 10 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat; 15 uur, Gronin gen, Concertgebouw, Poelstraat. 18 Augustus 1941. 10 uut, Zwolle, School aan de Turfmarkt; 14 uur, Deventer, Park weg 2; 17 uur, Arnhem, Willemskazerne. 19 Augustus 1941, 10 uur, Eindhoven, Huis Maria, Krisstraat 63; 17 uur, Heerlen, Rest, K] oenen, Emmastraat 20 Augustus 1941, 10 uur, Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68; 14 uur, Rotterdam, Deutoohes Haus, Volkspark. 21 Augustus 1941, 11 uur, Den Haag, Ko ninginnegracht 22. engelsche luchtaanvallen. Man en een kind gedood. In den afgeloopen nacht vloog een aan tal Britsche vliegtuigen boven Ons land. Zooals reeds zoo vaak geschied is, werd ook dezen keer een aantal brisant- en brand bommen zeer willekeurig en blijkbaar zon der bewust doel neergeworpen. Er werd een boerderij verwoest; daarbij werd een man gedood. Aan de kust werd een visscher met machinegeweervuur bestookt en ge wond. Voorts werd aan diverse huizen glasschade aangericht. In een stad in Noord Holland werden een elftal huizen min of Imeer zwaar beschadigd. Daarbij werd een kind gedood; een vrouw en drie kinde ren werden zwaar gewond. Maak Uw klanten tot Uw vrienden, vertel liiin over Uw bedrijf, vertel hun ook over de zorgen, die ge aan Uw product besteedt, over de moei lijkheden, die ge soms moet overwin nen. Zij stellen dit op hoogen prijs en het maakt den band, die tusschen U en hen bestaat, veel steviger. Het beste bereikt U hen in den vorm van een weloverwogen campagne in de dagbladen. Dan toch wordt Uw reclame-boodschap door ledereen ge lezen. Heusch, ook in dezen tijd is dagblad-reclame niet te vervangen. NIEUWE UITGAVEN. Reclameplaat voor de Najaarsbeurs. Voor de agrarische afdeeling van den van 9 tot 18 September te houden Najaarsbeurs te Utrecht werd een reclameplaat ontworpen door de artiste Ans van Zeyst. Onder de teekenlng, een in forsche lijnen opgezette korenschoof met een spade, geplaatst tegen een donkerblauwen achtergrond, wekken in duidelijke letters de woorden .Agrarische afdeeling Jaarbeurs Utrecht 9—18 Sept. 1941" op tot een bezoek aan deze belangrijke afdeeling. In het blauwe fond van de teeïening werd het jaarbeursembleem. een U met de Hermeskap aangebracht. De geheele plaat spreekt duidelijk,- laai en zal zeker doeltreffend blijken te zijn. sovjet-vliegtuigen boven hongaarsch gebied. Sovjet-vliegtuigen hebben opnieuw ge vlogen boven het gebied van Schuman in het Noordoosten van Bulgarije en hier bri sant- en brandbommen neergeworpen zon der groote schade aan te richten, Volgens een communiqué van het Bulgaarsche lucht beschermingscommando zijn twee personen getroffen. Voorts is meegedeeld, dat op 12 Augustus tusschen een en drie uur vreemde vliegtuigen, die uit het Noordoosten kwa men, eenige malen boven het gebied van Schuman hebben gevlogen en verscheidene van hun bommen van verschillend kaliber hebben neergeworpen. Op vele plaatsen werden brandbommen op werkende dorsch- machines geworpen. (D.N.B.) economische samenwerking tusschen bolivië en ver. staten. Berichten uit La Paz melden, dat de Bo- liviaansche ministerraad heeft besloten een aanbod te aanvaarden van de Ver. Staten betreffende economische samenwerking. Het aanbod heeft betrekking op de lands verdediging, de bevordering van den land en mijnbouw, de ondersteuning van de Bo- liviaansehe valuta, uitbreiding van het we gennet en het spoorwegnet. Een ministeri- eele commissie zal belast worden met de uitwerking van het plan voor de belegging van het crediet van 30 millioen dollar en het bestudeeren van de voorgestelde voor waarden der amortisatie en rentedienst, (D.N.B.) ANKARA ONTVANGT VERKLARINGEN VAN LONDEN EN MOSKOU De Engelsche Nieuwsdienst meldt, dat de Britsche ambassadeur in Ankara op 10 Aug. den Turkschen minister van buiten- landsche zaken een verklaring van de Brit sche regeering heeft overhandigd. Daarin zegt Groot Brlttannië aan Turkije zijn steun toe. voor het geval een Europeesche mogendheid een aanval op Turkije zou on dernemen. De Britsche regeering, zoo wordt in de verklaring gezegd, zal vasthouden aan de conventie van Montreux en zal er voor zorgen, dat de Dardanellen niet in handen van een andere mogendheid vallen. De Engelsche Nieuwsdienst meldt verder, dat ook de sovjet-ambassadeur In Ankara een dergelijke verklaring heeft doen toe komen aan het Turksche departement van buitenlandsche zaken. (D.N.B.) doodvonnis voltrokken. Hedenochtend is te Sofia het doodvonnis voltrokken, dat eenigen tijd geleden ge veld is in de bekende spionnagezaak tegen 4 uit de Sovjetunie geëmigreerde, vroegere tsaristische officieren. De veroordeelden werden opgehangen. (D.N.B.) 215 engelschen door duitsohers gered. In de drie maanden van 1 Mei tot 1 Aug. 1941 zijn door den Duitsehen reddingsdienst en door marinevaartuigen in samenwerking mei den Duitsehen reddingsdienst in totaal 215 Britten uit zee gered. (d.N3.) sprinkhanenplaag in britsch-lvdië. Noordwest Britsch-Indië wordt, naar uit Karatsji ontvangen berichten melden, be dreigd door reusachtige zwermen sprink hanen, die reeds groote deelen van de graanoogst in de tot dusver bezochte ge bieden hebben vernield, waardoor de bevol king geplaatst is voor groote voeddngsmoei- iijkheden. De zwermen sprinkhanen, die van het Noordwesten binnengevlogen zijn, hebben reeds verscheidene vruchtbare In dische provincies geteisterd. (D.N.B.) megerle over de rol der oliepolitiek in roosevelt's imperialisme. „De categorische imperatief, dien presi dent Roosevelt de wereld voorhuichelt, wan neer hij verklaart, dat de Ver. Staten zich in dezen oorlog moeten geven voor de hoogste Idealen der menschen en volkeren, stinkt naar olie". Aldus kenmerkt de diplo matieke medewerker der Berliner Boersen- zeitung, dr. Karl Megerle, de rol van de oliepolitiek in Roosevelt's imperialisme. Hij wijst op de benoeming van Max Tiiornburg, tot dusver vice-president van de Bahrein- petroleummaatschappij, tot specialen ad viseur voor de internationale petroleum- ondernemingen in het departement van buitenlandsche zaken, welker beteekenis ook minister Huil duidelijk heeft onder streept. Daarmede hebben de Noord-Ameri- kaansche petroleumondernemingen thans ook een van hun belangenvertegenwoordi gers in den voorhof der Amerikaansche re geering. Ook Thomburg, zoo schrijft Me gerle, zal natuurlijk op zekeren dag een redevoering houden en het Amerikaansche volk verzekeren, dat hij deze functie alleen heeft aangenomen om den godsdienst te redden. Want precies zooals.de Engelschen „katoen" bedoelen, ais zij „God" zeggen, zoo bedoelde de Rooseveltsche oorlógspar tij „petroleum", toen zij over de verdedi ging van den godsdienst sprak. ZIJ zeiden „God" en bedoelden „petroleum". (D.N.B.) de schade van den luchtoorlog in engeland. Hoe ontzaglijk groot de schade is, die de luchtoorlog de afgeloopen maanden aan het Bngelsdhe bedrijfsleven heeft toege bracht, blijkt uit een mededeeling van de „Daily Express". Het Londeneche blad meldt, dat majoor Andrew Molt belast is met van „gewichtsstandpunt" gezien, den zwaansten arbeid van den geheelen oorlog, n.l. de taak ooi het schroot en de stalen balken uit de vernielde gebouwen wég te halen voor industrieele doeleinden. Wat wil zeggen, dat hij een millioen ton schroot en stalen balken uit door den luchtoorlog ver woeste hulzen moet halen. Donden alleen levert daarvan 200.000 ton. Veertig Onder nemingen zijn belast met het transport van dit materiaal te Londen. (D.N.NB.) churchill en smolensk. De Berlijnsche pers noemt het feit, dat de Britsche Nieuwsdienst nog steeds meldt, dat Smolensk door de sovjets bezet ls, hoe wel neutrale Journalisten de door Duitêche groepen bezette stad van Berlijn uit heb ben kunnen bezoeken, een typisch voor beeld voor de in Churchill's berichtendienst heerschende „geestelijke verwarring." De Berliner Boersenzeitung schrijft hier over ironisch: dat de Britten ondanks de schilderingen van buitenlandsche journa listen bij hun bewering blijven, dat Smo lensk nog ih het bezit der sovjet-troepen is, noemt men „ware karaktervastheid". Wanneer de Engelsche bulldog zich ergens heeft vastgebeten laat hij niet weer los, Het is alleen jammer voor de Engelschen, zoo vervólgt het blad, dat feiten door leu gens niet uit de wereld geholpen worden. Wanneer alles verliep volgens de „succes sen" van de Britsche ilhisiepropaganda, dan had Churchill den oorlog al lang ge wonnen. De Voelkischer Beobachter kenmerkte de nederlaag van Smolensk als een dubbele. Voor de bolsjewisten is het de zwaarste mi litaire nederlaag geweest, die zij ooit gele den hebben. Ook vooy Churchill is het een nederlaag geweest, zooals men zich ln haar soort niet vernietigender kan voorstellen. Voor de openbare meening der wereld weer als leugenaar betrapt, hult Churchill zich voorloopig nog in een bedremmeld zwijgen. Het zal echter interessant zijn te zien, met welk foefje hij een vlucht uit de nieuwe blamage zal ondernemen. Zijn crediet is tot het nulpunt gedaald. Op zijn toekom stige pocherij is.het antwoord „Smolensk" voldoende. (D.N.B.) de positie van thailand. „Thailand heeft geen militaire, hulp van democratische landen noodig",' zoo ver klaarde, naar Domei uit Bangkom meldt, een woordvoerder van de Thailandsche re geering ltl een radiorede tot het Thailand sche volk. Het persbureau van een bepaald land, zoo vervolgde de woordvoerder, voert een propaganda, waarin beweerd wordt, dat Thailand de militaire hulp van een de mocratisch land noodig heeft. Deze propa ganda ls echter niet ln overeenstemming met de werkelijkheid, daar Thailand uit sluitend een vredespolitiek nastreeft en dus deze hulp niet noodig heeft. Tevens hoopt de Thailandsche regeering, dat de betrok ken landen hun verdragen en beloften te genover Thailand zullen nakomen en zijn souverelnitelt zullen eerbiedigen. Zouden deze verdragen echter aly vodjes papier beschouwd worden, dan zou Thailand zijn souvereiniteit met alle middelen weten te verdedigen. Het Thailandsche volk zal niet toelaten, dat aanvallers een voetbreed Thailandsch grondgebied* bezetten. Thailand gevoelt zich niet in het minst bedreigd door de aanwezigheid van Japan- sche troepen In Fransch Indochina, al dus heeft de Thailandsche vice-minister van buitenlandsche zaken na zijn aan komst ln Saigon verklaard aan een verte genwoordiger van het Japansche blad Asahl Sjimboe. Thailand gelooft, zoo ver klaarde de vice-minister verder, dat Japan als bondgenoot van Thailand werkelijk be zield is door vriendschappelijke gevoelens. CANJP.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2