BINNENLAND De a.s. Tentoonstelling „De Productieslag in Europa LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 12 Augustus 1941 Nederlandsch Indië en Japan „Het voeden van ons eigen volk" Vraaggesprek met Ir. A. W. Ausems RECHTZAKEN ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA. Sedert de bevriezing van de Japansche saldi in de Vereenigde Staten en van de Amerikaansche saldi in Japan, aldus meldt Domei uit Tokio, hebben de Amerikaansche autoriteiten geen enkele machtiging voor den uitvoer van olie naar Japan verleend, verklaarde de woordvoerder der Japansche regeering. Ook de kwestie van den algemeenen uit voer van Amerika naar Japan is nog onop gelost, zoo vervolgde hij. Wat de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Nederlandsch Indië naar Japan betreft, worden de onderhandelingen te Batavia nog voortgezet. uit den indischen volksraad. Uiteenzetting van den Directeur van Financiën. In den Indischen Volksraad, aldus meldt het A.N.P. uit Batavia, heeft de Directeur van Financiën de opmerkingen van ver schillende leden beantwoord. In antwoord op de vraag hoe lang de huidige extra be lastingdruk zal voortduren, zeide hij, dat de regeering hierover onmogelijk uitsluitsel kan geven. De internationale politieke en economische omstandigheden, zoo verklaar de spr., wisselen met den dag en ten aan zien van de ontwikkeling' daarvan, kan geen enkele voorspelling worden gedaan. Dit geldt ook voor de koersverhoudingen ten opzichte van buitenlandsche valuta. Ook na den oorlog zal het niet mogelijk zijn de getroffen regelingen abrupt te beëindigen, en zeer waarschijnlijk zal het geldverkeer nog jaren lang aan banden gelegd moeten blijven. Ook beantwoordde hij, namens de regeering die leden, die een gedwongen bij drage naar draagkracht, ten behoeve van de oorlogsvoering hadden voorgesteld. Naar aanleiding hiervan merkte de Directeur van Financiën op, dat tij invoering van zulk een maatregel, de belangstelling van het Indi sche leven voor de geallieerde zaak groo- tendeels zal wegvallen. En dit verlies voelt de regeering zwaarder aan dan de winst in zilverlingen, die van een gedwongen heffing het resultaat zouden zijn. nieuwe c.a.o. in de aardappelmeel- industrie. Minimum weekloon gebracht op f. 22. De Persdienst van het NW schrijft ons: op verzoek van de samenwerkende Fa brieksarbeidersbonden heeft het College van Rijksbemiddelaars een collectieve arbeids overeenkomst voor alle aardappelmeelfa brieken die als zoodanig erkend zijn door de stichting ..Nederlandsehe Aardappelmeel centrale" te Veendam, dat is dus voor de geheele coöperatieve aardappelmeel-in- dustrle, goedgekeurd. Hieronder vallen 15 fabrieken met bulten de campagne ongeveer 700 en ln de cam pagne ongeveer 2000 arbeiders. Het betreft hier de verbetering van een bestaande collectieve arbeidsover eenkomst. Overwegende, dat het mini mum-weekloon van f. 18.40 in deze tak van industrie èn op zichzelf beschouwd èn in verhouding tot vergelijkbare be drijven, gezien mede de sociale positie der arbeiders, te laag was en dat boven dien de verhooging van den richtprijs voor aardappelmeel, welke 1 September 1941 in werking treedt, een herziening toeliet, was er voor het College van Rijksbemiddelaars reden aanwezig, aan het verzoek der genoemde bonden te voldoen. Het minimum-weekloon is thans gebracht op f. 22. Indien in tarief wordt gewerkt zal het gemiddelde uurinkomen, per week be rekend, 15% meer dan het vastgestelde uur loon bedragen. Arbeiders van resp. 18, 19 en 20 jaar ontvangen 70%, 80% en 9Q% van het voor volwassenen vastgestelde loon. De overeenkomst bevat verder nog bepa lingen inzake overwerk,- indeeling van den werktijd, verzuim zonder loonkortlng. va- cantle, onderbreking der werkzaamheden bij vorst, enz. De artikelen betreffende het loon en de be looning van overwerk treden, zulks in ver band met den nieuwen richtprijs, in wer king op 1 September 1941. De overige arti kelen zullen gelden van 8 Augustus 1941 af prijsvraag voor de beste luisterspelen. Ten behoeven den Ned. Omroep. Met het doel om goede luisterspelen te verkrijgen voor den Nederlandschen Om roep, heeft het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten een prijsvraag uitge schreven voor de beste Nederlandsehe Luis terspelen. De omroep zal de bekroonde in zendingen overnemen, terwijl bovendien de mogelijkheid bestaat, dat nlet-bekroonde inzendingen, welke voor uitzending ge schikt zijn, worden aangekocht. Deze prijs vraag heeft drie groepen. In de eerste worden gevraagd luister spelen van sociale, historische en opvoeden de strekking, in de tweede luisterspelen van uitsluitend ontspannenden aard, en in de derde luisterspel-series van ten hoogste 4 uitzendingen, van ontspannenden aard of "iet een sociale, historische of opvoedende strekking. De tijdsduur van elke uitzending moet ongeveer dertig minuten bedragen. De termijn van inzending aan hat De partement sluit 15 Oct. a s. Amersfoort telt 50.000 inwoners. Naar de N.R.Crt. meldt, is thans het aantal inwoners der gemeente Amersfoort de 50.000 gepasseerd. HET ZIEKENFONDSWEZEN IN NEDERLAND. Doelstelling Dienen van de Volksgezondheid. Het Medisch Front schrijft: Wij behoeven al de pogingen, die sinds 1905 in het werk zijn gesteld, om in ons land tot een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen te geraken, niet weer in het middelpunt van de belangstelling te trekken. Voorzoover aan dit streven idealisme ten grondslag lag, zijn we de bewerkers dankbaar. We kunnen hier echter volstaan met te zeggen: ze zijn alle mislukt. En waarom zijn deze pogingen op niets uitgeloopen? Omdat men niet uitsluitend het algemeen belang kon behartigen. Men moest met allerlei andere belangen en belangen' groepen rekening houden. Het ziekenfonds wezen was geen doel. Het ziekenfondswezen was middel om tot een doel te geraken. Dit doel heette nu eens winstbejag, dan weer macht, dan weer confessie, vervolgens politiek en heel achteraan op de laatste plaats kwam de ziekenverzorging. Was de ziekenverzorging door de fondsen dan zoo slecht in ons land? zal men vragen. Wel neen. Ze was naar omstandigheden goed. Hieruit blijkt, dat in ons volk genoeg goedwillende krachten leven, die iets ten bate van de algemeene gezondheidszorg tot stand willen brengen. Waarom is dan ver andering noodig? vraagt men onwillekeu rig. Ons antwoord is, dat ons streven er op gericht moet zijn, om op het gebied van ziekenverzorging door de fondsen niet alleen iets goeds, maar het beste te brengen wat mogelijk is. omdat het de verzorging is van de economisch zwakkeren. Dit kan alleen werkelijkheid worden, indien de eenlge doelstelling Is: „dienen van de volksgezondheid". En als beide categorieën van betrokkenen bij het ziekenfondswezen hiervan doordrongen konden worden, dan ontstaat er meteen een gevoel van saam- hoorlgheid tusschen hen, waardoor de op den duur doodende werking der middelpunt vliedende kr-chten van het eigen belang omgezet wordt ln het tegengestejde: „een scheppende solidariteit". Dit dienen zal voor diegenen bestaan, die geneeskundige verzor ging, in den ruimsten zin des woords helpen uitvoeren, in den wandel genoemd: deel nemers en bestaande uit artsen, apothekers, tandartsen, vroedvrouwen, leveranciers van hulpmiddelen enz. bestaan, in het zich in leven in de overtuiging, dat zij slechts ar beiders zijn in dienst der volksgezondheid. Zij, die in de ziekenfondsen verzorgd worden heeten verzekerden. Zij dienen de volks gezondheid, door niet meer, dan strikt noo dig hulp in te roepen. Hierdoor wordt over belasting voorkomen, en kan betere zorg worden besteed aan werkelijke zieken. Ver der door zoo zuinig mogelijk met medicijnen en verbandstoffen om te gaan. Hierdoor ontstaat een bezuiniging in de exploitatie, wat de ziekenverzorging op andere punten weer gunstig zal beïnvloeden. En tenslotte door het administratieve apparaat zoo wei nig mogelijk overbodig werk te geven, door onnoodlge overschrijvingen tegen te gaan. Een zeer voorname bijdrage tot den nog betere ziekenfondsverzorging zal bestaan in het opheffen van de versnippering, die in ons land bestaat op het gebied van het ziekenfondswezen. DUITSCHE LEERKRACHTEN ONS LAND. BEZOEKEN Bezichtiging der Westphaalscb- Nederrijnsche tentoonstelling. In het kader van een uitwisseling van leerkrachten vertoeven 40 leden van de NjS.L.B. uit de gouw Salzburg van 6 Augus tus tot en met 27 Augustus in ons land; zij zijn de gasten van het Opvoedersgllde, terwijl 40 Nederlandsehe leerkrachten van het Opvoedersgllde zich in de Oostmark bevinden. De gasten wonen In het Grand- hotel te Zandvoort en de leiding van het programma is door het hoofd van het op- voedersgilde, prof. dr. R. van Genechten, in handen gelegd van den heer W. Th. de Boer, hoofdredaoteur van het orgaan van dit gilde. Gisteren werd een bezoek ge bracht aan Amsterdam, waar o.a. een be zoek gebracht werd aan de Westphaalsch- Nederrijnsche tentoonstelling in het Rijks museum, waar het gezelschap werd rond geleid door den heer Van der Ven, secre taris van den heer Ed. Gerdes, hoofd van de afdeeling Bouwkunst, Beeldende kunst en Kunstnijverheid van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE DWERGHOENDERFOKKERS-VEREEN. De Dwerghoenderfokkersvereeniging heeft in één der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar zilveren feest herdacht dat in opgewektheid tot ieders genoegen is ver- loopen. De Leidsche Pluimvee Vereeniging genoot met nog enkele groote organisaties de eer uitgenoodigd te zijn aan een zeer intieme lunch, waaraan het bestuur en de jubileumcommissie aanzaten. De heer E. Ostermann heeft tijdens deze lunch en terugblik geworpen op de 25 jaren vereenigingsleven en o.m. de dagen her dacht dat in Lelden de strijd werd aange bonden voor het behalen van bekroningen, waarbij de heer H. L. A. van der Horst, secretaris-penningmeester en tevens oud- secretaris van de Leidsche Pluimvee Ver eeniging zich steeds zeer verdienstelijk maakte. Vervolgens had omstreeks 2 uur een algemeene ledenvergadering plaats, die een zeer vlot verloop had, zoodat aan het feestelijk gedeelte ruimer tijd besteed kon worden. Vele bloemstukken werden tijdens dezen middag bij het bestuur bezorgd. Het bestuur bood allen leden op dezen middag een jubileumboek aan. Aan de oudste leden der vereeniging werd bovendien een pla- quett^ter herinnering aangeboden. OOGST ARBEID EN WERKVERRUIMING In het belang van een vlot verloop der oogstwerkzaamheden is bepaald, dat arbei ders, die bij werkverruimingswerken zijn geplaatst en die voor korten tijd arbeid kunnen vinden door het verrichten van oogstwerkzaamheden, na afloop dier werk zaamheden, onmiddellijk weder in aanmer king kunnen komen voor herplaatsing bij de werkverruiming. Arbeiders, die de werk verruiming tijdelijk willen verlaten om de helpende hand te bieden bij het oogsten, behoeven dan ook niet te vreezen, dat zij, wanneer deze bezigheid is afgeloopen, niet steld. INSTELLING VAN ECONOMISCH- SOCIOLOGISCH DOCTORAAL EXAMEN. Beskuit der Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming wordt in de Staatscourant van gisteravond ter al gemeene kennis gebracht, dat de Senaat der Katholieke Economische Hoogeschqol te Tilburg besloten heeft tob instelling van een economisch-sociologisch doctoraal exa men, omvattend de vakken staatshuishoud kunde, sociologie en drie der volgende vak ken, ter keuze van den candldaat, onder goedkeuring van den senaat: staats- en administratief recht, arbeidsrecht, econo mische geschiedenis, economische aardrijks kunde, koloniale economie, beginselen van koloniaal recht, leer der openbare finan ciën, burgerlijk recht en handelsrecht, eenig ander door den candidaat te kiezen vak uit de vakken der economische facul teit of eener andere faculteit. GEBRUIK ANTHRACIET VOOR GENE RATOREN ZOO ECONOMISCH MOGELIJK! Wat is onverantwoorlijke brandstofverspilling? Men schrijft ons van bevoegde zijde: Vele bezitters van een anthraciet-gene- rator meenen, dat de ontgaste kolen, die bij het leeghalen van den vuurhaard tij dens of na den rit uit den generator wor den verwijderd, niet opnieuw in den gene rator kunnen worden gebruikt. Dit Is vol komen onjuist. Hieronder geven wij enkele manieren aan, waarop dit z.g. „afval" weer voor een generator bruikbaar kan worden gemaakt, a) Indien de versche kolen nat zijn dient men te bedenken, dat het gebruik van deze vochtige brandstof in den gene rator ongewenscht is, vooral indien een z.g. doekenfilter wordt gebruikt. Velen heb ben dit tot hun schade ondervonden. Deze moeilijkheid is op eenvoudige wijze te on dervangen, waarbij het afval opnieuw in den generator kan worden gebruikt, Indien men de volgende methode toepast: Spreid aan het einde van den dagelijk- schen rit zooveel natte kolen op 'n brand vrije plaats uit, als men den volgenden dag denkt noodig te hebben. Ledig den vuurhaard van den generator en spreid den gloeienden inhoud uit over de natte kolen. Den volgenden dag wordt de droge brandstof door een zeef met gaten van 5 mm. afgezeefd. Vervolgens wordt de generator met het mengsel van versche en oude kolen gevuld. Men heeft hierbij nog het voordeel, dat het mengsel veel minder teer vormt dan indien op versche kolen wordt gestart en men vangt dus op deze wijze drie vliegen ln één klap. b) Indien men over droge kolen beschikt, bepaalt men er zich toe den vuurhaard te ledigen en af te laten koelen. De daaruit komende betrekkelijk kleine hoeveelheid wordt afgeaeefd en uitgezocht en kan weer in den generator worden gebruikt. Hoewel het in verband met de teervor- ming uit versche kolen gewenscht is, de afgezeefde oude kolen onder in den gene- aanstonds weder tewerk zullen worden ge-1 rator te brengen, zal men er voor een vlot ten start veelal de voorkeur aan geven, Productieslag!: dertien lettere aan eengeregen tot een woord, dat méér dan boekdeclen spreekt. Productieslag immers wil zeggen: alles in het werk stellen om het eigen volk ook in dezen buitengewonen tijd het noodige voedsel te verschaffen, terwijl als diepere zin de leuze: „Eigen volk voeden uit eigen bodem" erin tot uit drukking wordt gebracht. Toen ln het begin van dit Jaar het Ned. Agrarisch Front deze leuze inluidde, vond zij weerklank in het besluit van den Rijkscom missaris, die de commissie-dr. Posthuma belastte met de practische uitvoering van de plannen om het eigen volk nu en in de toe komst zooveel mogelijk met producten van eigen bodem te voeden. De commissie-dr. Posthuma, die onder dg moeilijkst denkbare omstandigheden haar taak aanving, heeft besloten tot het organi- seeren van een tentoonstelling onder den titel „Productieslag in Europa",Welke Dins dagmiddag 19 Augustus geopend wordt in het gebouw „Pulchri Studio" te Den Haag en tot 23 Augustus zal duren. Den dag te voren zullen ongeveer duizend leidende figuren op landbouwgebied in groote vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, eveneens te Den Haag. bijeenkomen om te hooren wat dr. Posthuma en Staatssekretar Backe over de „Productieslagen" in de verschillende Europeesche landen en inzonderheid met betrekking tot ons land te zeggen hebben. Een redacteur van den persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front heeft zich tot één der medewerkers van de commissie-dr. Posthuma, ir. A. W. Ausems, die voor een belangrijk deel met de organisatie van de expositie belast is, gewend, met het verzoek eenlge bijzonderheden te willen mededeelen. „De tentoonstelling", zoo zeide ir. Ausems, het heden als voor de toekomst. Want ook als de toekomst weer normaal is, zullen de gewijzigde staatkundige verhoudingen tot productievermeerdering noodzaken. Verder zal hij vertellen over de wijze, waarop Duitschland het voorbeeld gaf om tot pro ductievermeerdering te komen „De blokkade tegen het Derde Rijk begon reeds in 1914 en werd zonder onderbreking tot 1933 voortgezet. Ook hierna ging de blokkade door, doch bleef door de' succesvolle Duitsche productie- vermeerdering waarvoor 7 slagwoor den werden uitgegeven en opgevolgd zonder resultaat. Bovendien schiep het nieuwe regiem bij onze Oosterburen dé basis, waarop de boer rustig werken kan. Erfhoeyerecht en marktordening werden doorgevoerd. „Sinds vorig jaar is de blokkade tot geheel Europa uitgebreid, en hierdoor werd het noodzakelijk dat, wat Duitsch land als eerste begonnen Is, ieder land in ons werelddeel moet navolgen, willen de volken van Europa niet verhongeren", „hl aansluiting op het betoog van Staats sekretar Backe, die, zooals u merkt, de zaken in grooter verband beziet, zal dr. F. E. Posthuma een uiteenzetting geven, over hetgeen er in Nederland reeds ls gedaan, waarna richtlijnen zullen worden uitgestip peld van wat er nog dient te geschieden. Hierbij is er vanuit gegaan, dat slechts een volk. dat zichzelf kan voeden, een zelfstan dig volk kan zijn. „De zaak is", zoo vervolgde ir, Ausems, „dat, daar onze land- en tuinbouwproductie, wat de hoeveelheid betreft, aan de spits van de wereld staat, productieverhooging voor Nederland pas een tweede taak van de com- missle-dr. Posthuma is. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat we in zelfgenoegzaam heid op ons peil van prestatie mogen blijven staan. Overal, waar de productie op te voe ren is, zal dit dienen te geschieden bodem. Dit was een zeer onvoorzichtige landbouwpolitiek, daar het oorlogsgeweld na den vrede van Versailles ieder oogenblik kon losbarsten. Nu dit dan gebeurd is, is onze voed selposltle direct sterk op den voorgrond getreden. Daarom is de eerste opgave voor den productieslag in Nederland de land- en tuinbouw zijn basis te geven in eigen land met als eerste doel: „het voeden van ons eigen volk". In zijn rede zal dr. Posthuma uitvoerig uiteenzetten wat hiertoe dient te geschieden", JAN JANSEN, DE KLEINE MAN! „En", zoo vroegen wij onzen zegsman, „hoe brengt de tentoonstelling dit nu in beeld?' „In Pulchri Studio zullen groote wandbor den met duidelijke sprekende beelden het hierboven geschetste illustreeren. Voor wat het Nederlandsehe deel betreft, is de ten-1 toonstelling aangekleed met een keur van producten der Nederlandsehe tuinbouw en kweekerij. „In het middelpunt staat het gezin van Jan Jansen te leverstad. „Jan Jansen heeft een vrouw, een oude moeder en twee kinderen. Dezen personen staan bij elkaar 2 H A. Nederlandsehe grond ter beschikking, waarop zij zijn geboren en getogen, waarop zij leven en werken en waaruit nu en in de toekomst minstens hun noodzakelijke levensbehoeften moeten ko men. „Eigenlijk staat hup nog geen 2 H.A. grond ter beschikking, daar de bevolkings dichtheid ln ons land 250 inwoners per vier kanten K.M. bedraagt. Dit is nog geen 40 are per hoofd. Dus ook nog geen 2 H.A per 5 inwoners (het gezin Jansen). Om echter afgeronde getallen te houden hebben we den grond van Jan Jansen en zijn gezin op 2 H A. gesteld. „In een tweetal maquettes wordt de ver deeling van den Nederlandschen bodem, zooals die was vóór 10 Mei 1940, pjastisch uitgebeeld. De tweede maquette geeft aan, hoe die verdeeling er ln de toekomst uit zal zien. „Midden tusschen de maquettes staat de gedekte tafel van de familie Jansep met een maaltijd, geheel samengesteld uit producten van eigen bodem en volgens het huidige bonnenrantsoen". Tot slot heeft ir. Ausems nog verteld, wie j er alzoo aan deze mooie expositie meewer ken. Het fruit, de groenten en de bloemen worden beschikbaar gesteld door de Ned. i Groenten-, Fruit- ep Sierteelt-centrale, de Bond van veilingen, de Aalsmeersche kwee kers, de veiling Berkel, de bloemenveiling Westland en d6 veiling Rijnsburg. Zeer op prijs werd gesteld de groote mede werking. ook voor het Ned. gedeelte, van de de afgezeefde en uitgezochte oude kol«B met de versche kolen te mengen of ze ln de bunkerruimte van den generator té doen, nadat de vuurhaard met versche kolen ls gevuld. Het niet gebruiken van de oude ko len is echter in elk geval: brandstof- verspilling, die in verband met de tijdsomstandigheden onverantwoorde lijk moet worden genoemd. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat ontgaste kolen beschouwd worden als af val van vaste brandstoffen, voor welk af val de distributiebepalingen eveneens gel den, Zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijkskolenbureau is het verboden dit afval te kpopen, te ver- koopen. te doen verkoopen, te verwerken of te doen verwerken. BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH GAAT- HEEN. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, schriftelijk aan den Raad der gemeente medegedeeld, dat hij den secre taris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken verzooht heeft, hem eervol ontslag te verleenen uit zijn ambt, zulte met ingang van 10 September a.s. Dit m verband met het overschrijden van den $5-jarigen leeftijd en het verstrijken van den termijn zijner laatste benoeming. OPLEIDING TOT TRICHINE ONDERZOEKER. Blijkens een in de Staatscourant ver schenen bekendmaking zullen in September a.s. de tweede cursussen ter opleiding tot trichine-onderzoeker worden gehouden. In verband met het betrekkelijk geringe aantal plaatsen mag er niet op gerekend worden, dat-alle daarvoor ln aanmerking komende gegadigden zullen worden ge plaatst. VERSPREIDE BERICHTEN. BIJ besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is H. A. van Hilten voorlooplg belast met de waar neming van de functie van commissaris van politie te Groningen, plaatsvervanger van den hoofdcommissaris van politie al daar. „brengt de woorden van de beide sprekers, en boer in verdrukking, omdat onze produc- dr. Posthuma en Staatssekretar Backe, op tie gericht was op de wereldmarkt. Onze „Ondanks dit alles echter, kwamen volk i Vorbereitungsstelle Kundgebungen van den ui- I—..,.,Reichsbauernführer Onvoorzichtig gereden. Gistermorgen moest voor den plaatsver vangend Kantonrechter mr. de Clercq al hier terecht srtaan een chauffeur uit Noord- wijk-Binnen, omdat hij komende met zijn autobus van den Zeeweg te Katwijk aan Zee geen doorgang aan het rechterverkeer had verleend, waardoor hij twee wielrijders, die geheel rechts op het rijwielpad reden, on dersteboven had gereden, waarbij de wiel rijders 'verwond en de rijwielen ernstig be schadigd werden. De heer P. v. d. B. uit Katwijk aan Zee verklaarde, dat hij wel verdachte had hooren „blaaep" maar op hetzelfde oogenblik met zijn meisje was aangereden. Door de bot sing was zijn rijwiel in tweeën gebroken en zijn kleeding beschadigd, waarvoor hij een civiele vordering van f24.59 indiende. Ver dachte erkende wel de overtreding, maar gaf voor, dat de wielrijders hadden zitten praten zonder op het verkeer te letten, waardoor zij tegen den achterkant van de autobus waren opgereden. Het O.M. eischte I, 25 boete of 14 dagep hechtenis. De plaats vervangende kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 10 dagen hech tenis, met toewijzing der civiele vordering ad f. 24.59 Gevaarlijke weggebruikers. Een melkhandelaar uit Rljnsburg moest terecht staam, omdat hij het veilig verkeer ernstig in gevaar had gebracht, doordat hij met zijn bakfiets het kruispunt bij de split sing Rijnsburg gepasseerd was, terwijl met groote snelheid een tram der NZHTM uit de richting Noordwijk naderde, waardoor hij met deze tram in botsing was gekomen. De wagenvoerder Th. O. bh de NZHTM alhier, verklaarde dat hij bij de nadering van het kruispunt nog signalen had gegeven, toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat verdachte bij het gevaarlijke kruispunt toch doorreed Hoewel hij direct uit alle maoht geremd had. had hij een botsing niet meer kunnen voor komen. Het O. M. vopd ook deze overtreding zeer ernstig en eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Een vrachtrijder uit Katwijk aan Zee moest tereoht staan, omdat hij met paard en wagen de gevaarlijke bocht bij het Waai gat te Katwijk aan Zee geheel links gepas seerd was, waardoor hij in botsing was ge komen met een autobus die in de richting Noordwijk passeerde. Eisoh f. 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Overtreding van de Bouwverordening. Een aannemer uit Noordwükerhout moest terecht staan wegens overtreding van de Bouwverordening van de gemeente Voor hout. Op 17 Juni J.l. had hij zander schrif telijke vergunning van B. en W. van Voor hout aldaar een bloemenschuur enz. afge broken. Verdachte erkende geen vergun ning van B. en W. van Voorhout gehad te hebben, maar hij had dit werk in opdracht van den heer Speelman gedaan. De ge meente-veldwachter A van Eggen ver klaarde dat hij verdachte nog gewaarschuwd had niet met het sloopen door te gaan. al vorens hij vergunning van B. en W had. Verdachte verklaarde dat dit noodzakelijk was, omdat de schoorsteen zoo bouwvalbg was. Qezien de zeer halsstarrige houding van verdaohte eisohte het O. M. f. 15 boete of 10 dagen hechtenis Uitspraak f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen. Behalve dat M. H. uit Katwijk aan Zee ln het Westland zich aan diefstal van bloemen had schuldig gemaakt, bleek hij ook te Lelden een bakfiets te hebben ge stolen. Die had hij verkocht Als gevolg van die beide feiten moest H. zich voor den politierechter verantwoorden. geëigende, doch bovenal pakkende manier i afzet was hierdoor sterk aan schommelingen jn beeld. „Zoo zal. Staatssekretar Backe de nood- onderhevig en bovendien uiterst kwetsbaar. ,De voedselvoorziening van het eigen volk zakelijkheid van productievermeerdering kwam in de achter ons liggende jaren uiteenzetten. Dit laatste geldt zoowel voor slechts voor een veel te klein deel uit eigen De officier meende dat verdachte die al Aan ieder, die belang heeft bij de voedsel- vijfmaal is veroordeeld, nu een flinke straf "oorziening van ons volk en dat ls van- moet hebben, en hij vorderde vier maan- selfsprekend niet alleen de producent, hetzij Óen gevangenisstraf. boer of tuinder, dooh eigenlijk iedere Neder lander, wordt aangeraden deze tentoonstel ling te gaan bezoeken, De politierechter dezen eisch. veroordeelde conform 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7