V De Duitsche vorderingen in de Oekraïne 82sfe Jaargang DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 No. 24962 De Sovjetkoopvaardijvloot en Engeland Verduisteren: Episoden uit den strijd Oproepen tot het voeren van een guerilla Bezoek aan Smolensk Uit het Verre Oosten Nostra res agitur Van geen beteekenis Verspreide berichten 21.13 uur 6.18 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorat, Lelden Pl.verv.: K Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewij tjnmer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het DNB meldt Aan het Oostelijke front is de groote ach tervolgingsslag in de Zuidelijke Oekraine zoozeer op gang gekomen, dat de verbonden legers aanzienlijk genaderd zijn tot de Zwarte Zee. De Duitsche luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze medegewerkt en den vijand zware verliezen toegebracht. In verband met den onstuimigen opmarsch der Duitsche legers trachten de sovjets hun afgesneden en ineengedrukte troepen per sohip uit de kustgebieden van de Zwarte Zee weg te halen. Op deze transporten hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Zondag j.l. verscheidene aanvallen ondernomen en tusschen Odessa en Otsjakow vier schepen tot zinken ge bracht met in totaal 8000 brt., een transport schip van 10.000 brt. en nog een schip van 800 brt. De nachtelijke aanvallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn ditmaal vooral wapen fabrieken in het Noord-Westen en het Oosten met succes gebombardeerd. Duitsche vlootstrijdkrachten hebben in de Noordelijke IJszee een Sovjet-torpedojager en een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. De torpedoboot jager werd door een duikboot tot zinken gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.000 sovjetvliegtuigen vernietigd. Dit cijfer wordt te welsprekender, wanneer men het vergelijkt met de resultaten van den veldtocht in het Westen. Toen werden in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als ver nietigd gerapporteerd, waarmede de kern van de Fransche luchtmacht en de Britsche luchtmacht op het vasteland vernield was. Als nu aan alle fronten reeds viermaal zoo veel Sovjet-vliegtuigen vernietigd zijn, en de Sovjet-unie desondanks nog beschikt over materiaal voor het front, dan bewijst dit opnieuw, welk een geweldige hoeveelheid vliegtuigen gereed werd gehouden voor den aanval op Midden-Europa. Men kan aanne men, dat het bijzonder groote aantal vlieg tuigen verklaard wordt door het feit, dat de Sovjet-luchtmacht juist bezig was met den overgang van verouderde naar moderne ty pes. In ieder geval heeft de Duitsche lucht macht de bedreiging van de wereld uit de lucht thans verijdeld. In den Noordelijken frontsector zijn Duit sche troepen op 9 Augustus gestuit op een Sovjet-gevechtsgroep ter sterkte van 2000 man. Deze formatie bestond uit de resten van verscheidene Sovjet-divisies. Na harden strijd werd deze bonte formatie volkomen vernietigd. Bij de succesrijke aanvallen der Duitsche troepen in de Oekraïne bevonden zich on der de talrijke gevangenen ook de com mandanten van twee bolsjewistische corp sen infanterie met hun staven en twee divisie-commandanten. Steeds meer wordt bevestigd, dat de vernietiging van de bols jewistische formaties, die in de Oekraine worden achtervolgd, volledig is. Op een en kele plaats, een belangrijk kruispunt van wegen, werden alleen al 4000 gesneuvelde bolsjewiki begraven. De materiaal verliezen der sovjets zijn zeer groot. Bij de gevechten in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front ten Noord- Oosten van Odessa hebben vluchtende bolsjewisten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, getracht zich door het opblazen van een belangrijke rivierovergang een oponthoud te verschaffen, ten einde in staat te zijn de door groote verliezen sterk verzwakte afdeelingen opnieuw op te stel len. Zonder oponthoud doorwaadde ech ter een compagnie Duitsche infanterie in den avond van 9 Augustus de rivier en drong direct de bosschen binnen, waarin de bolsjewisten in stelling waren gegaan. Bij een verrassenden aanval drongen de Duitsche infanteristen met de bajonet on het geweer de Sovjet-stellingen binnen. Tijdens het nachtelijke gevecht in het bosch werden de bolsjewistische afdeelin gen volkomen uit elkander geslagen en volkomen vernietigd. Zonder zelf verliezen te hebben geleden maakte deze Duitsche compagnie infanterie 44 gevangenen, en veroverde zij twee stukken pantserafweer- geschut en 31 paarden. Alleen in dit ge vecht vielen ongeveer 140 Sovjet-soldaten. (D.N.B.) Op 10 Augustus hebben sterke afdeelin gen der Duitsche luchtmacht met bijzon der veel succes ingegrepen in den strijd te land. Gevechtsvliegtuigen, Stuka's en jagers hebben onophoudelijk Sovjet-artil lerie, mitrailleurnesten, pantserwagens en andere gemotoriseerde voertuigen en troe penconcentraties aangevallen. Tusschen het Imenmeer en de Bocht van de Nar va werden 10 pantserwagens. 225 vrachtauto's vernietigd, 27 stukken geschut buiten ge vecht gesteld en verscheidene treinen tot ontsporing gebracht of ernstig beschadigd. Een groot aantal locomotieven werd on bruikbaar gemaakt. Bij al deze aanvallen leden de bolsjewisten bloedige verliezen. Tijdens deze operaties ontsponnen zich hevige luchtgevechten, waarbij 54 Sovjet vliegtuigen neergeschoten werden. Aan Duitsche zijde gingen vier vliegtuigen ver loren. De zware verliezen maken den bolsjewisten een stelselmatig gebruik hun ner vliegtuigen onmogelijk. De bij Kief neergeschoten vlieger Konowalow, die ge wond in Duitsche gevangenschap is ge raakt, heeft verklaard, dat hij de laatste drie dagen zeventien aanvalsvluchten heeft moeten ondernemen. Zonder rust werd zijn afdeeling steeds opgeroepen. Aanvankelijk had hij te Odessa gelegen, doch in de laatste veertien dagen had hij het geheele front tusschen Odessa en Smo lensk leeren kennen. Na vier of vijf vluch ten werd zijn afdeeling naar een ander vliegveld verplaatst. Zijn eskader werd in dien tijd wegens de groote verliezen zesmaal gereorgani seerd. Uit de overblijfselen der afdeelingen werden steeds nieuwe eskaders gevormd. (D.N.B.) Bij de gevechten ten Oosten van Smolensk geraakte Vrijdag een gewonde Duitsche lui tenant der infanterie, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, in sovjetgevangen- schap, omdat hij zijn munitie had verscho ten. Terwijl de sovjetsoldaten, die hem ge vangen genomen hadden, hem nog fouil leerden, op zoek naar voorwerpen van waarde, verschenen enkele bolsjewistische tankschutters. Tusschen hen en de bolsje wistische* infanteristen ontstond felle strijd over den zegelring en het horloge van den Duitschen luitenant. De strijd eindigde met de verjaging van de infanteristen door de pantserschutters. Deze namen den Duit schen luitenant mee naar hun tank. Zonder acht te slaan op zijn verwonding, boeiden zij hem en bonden hem op een der geschut- torens vast, kennelijk met de bedoeling den luitenant bij een lateren aanval als kogel vanger te gebruiken. Door het verrassende opduiken van een troep Duitsche tirailleurs, die den gewonden luitenant zochten, werd het plan verijdeld. De Duitsche infanteris ten sloegen de bolsjewistische tanksoldaten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en verniel den de drie sqvjettanks. De opperbevelhebbers in de drie sovjet- Russische frontsectoren, Worosjilow, Timos- jenko en Boedjenny, hebben de bevolking in de door Duitschland bezette gebieden van de sovjet-unie opgeroepen om een guerilla tegen de Duitschers te beginnen, om de lokaliteiten, waarin Duitschers hun intrek namen, in brand te steken en verdere sabo tage te plegen. Er wordt van bevoegde Duitsche zijde opgewezen, dat dergelijke op roepen volkomen met het volkenrecht in strijd zijn en dat zij bewijzen, dat de bols jewistische machthebbers zich geenszins be wust zijn van den' geest der nieuwe Duitsche weermacht, die door dergelijke maatregelen onmogelijk zou kunnen worden bestreden. (D.N.B.). De Berlijnsche vertegenwoordiger van de Associated Press. Steinkopf, die te zamen met andere buitenlandsche persvertegen woordigers op uitnoodiging van de pers- af deeling der rijksregeering dezer dagen een reis naar Smolensk heeft gemaakt, heeft van zijn indrukken een verslag gezonden aan zijn agentschap. De Amerikaansche journalist deelt mede, dat naar schatting 90% van Smolensk ver nield is. De zich terugtrekkende sovjettroe pen hadden het bevel van Stalin uitgevoerd om alles voor de vijand te verwoesten. Slechts omstreeks 20,000 van de 160.000 bur gers, die een maand geleden nog in Smo lensk woonden, waren in de ruïnes-achter gebleven. Duitsche soldaten waren overal bezig met opruimingswerkzaamheden. Zij brachten orde, opdat de Duitsche oorlogs machine bij haar verderen opmarsch naar het Oosten zonder wrijving zou kunnen functioneeren. Maandag was een groote dag voor de orthodoxe katholieken van Smolensk. In de witten en gouden kathedraal op den berg is een mis gecelebreerd. Het oude gebouw is bijna onbeschadigd. De mis van gisteren was de eerste openbare mis in Smolensk sedert 21 jaar. Ik heb honderden kerkgangers ge zien, eenigen hadden tranen in de oogen,toen zij een metselaar de mis hoorden lezen. Hij was metselaar onder de sovjetheerschappij, onder het tsarisme was hij priester geweest. Gisteren heeft deze man, Serge Iwanoff Luzkyn, zijn troffel terzijde gelegd en den priesterlijken rok weer aangetrokken. Aan den gevel van de kerk hing nog een op schrift. dat de kerk als antireligieus museum aanduidde. (A.N.P.). NIEUWE DECRETEN IN JAPAN. Het ontwerp van een viertal keizerlijke decreten die ten doel hebben, Japan econo misch volledig te brengen op den voet van oorlogstijd, zijn goedgekeurd door den raad van de algemeene mobilisatie. De vier decreten, die waarschijnlijk spoe dig van kracht zullen worden, omvatten: 1) Herziening van de wet op de prijs controle; 2) Herziening der controle op het ver voer ter zee; 3) Beperkingen inzake de koersen van aandeelen en obligaties; 4) Maatregelen inzake de waardeering van aandeelen én obligaties van corpora tieve ondernemingen. Naar wordt vernomen, zal de wet op de prijscontrole in dier voege worden gewijzigd, I dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zal1 blijven en wel zoo lang als de regeering dit Dat beteekent: onze zaak wordt verdedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederlandsohe volk, van geheel Europa, wordt verdedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de.Duitsche weer macht, samen met de legers der verbonden mogendheden, samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, tegen de sovjet horden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en.afdoende, dat bewijzen de berichten, die geregeld binnenkomen en waarin in sobere bewoordingen de gewel dige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landge noot en aan den strijd deelnemen. Inderdaad, er strijden reeds duizenden Nederlanders in de Waffen SB Er zijn pas weer eenige contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar er zijn nog tien duizenden flinke kerels, die wakker geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Nederlandsohe zaak door Nederlanders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd, het is dus ook Uw dure plicht om U te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. noodzakelijk acht. Het decreet inzake het vervoer ter zee zal neerkomen op een stren gere controle door den staat over alle scheepvaartfaciliteiten, met inbegrip vap havengelden en stuwadoorstarieven. Bijzon derheden omtrent het decreet inzake de be perkingen voor aandeelen- en obligatie- koersen ook van corporatieve ondernemin gen, zijn nog niet bekend, maar men is van meening, dat gelimiteerde prijzen door de regeering zullen worden vastgesteld voor alle toekomstige transacties in de genoemde papieren. (Domei). FRANKRIJK EN JAPAN. Naar Domei uit Hanoi meldt, heeft de re geering te Vichy het Japansche voorstel tot uitzending van een bijzonderen gezant naar Indochina aangenomen. Deze zal de vol machten van een ambassadeur bezitten bij de regeling van de problemen, die zich tus schen beide landen zouden kunnen voor doen. De instelling van deze functie ligt in de lijn van het pact tusschen Japan en Frankrijk ter gemeenschappelijke verdedi ging van Indochina. (DNB). DE SOVJETS EN TSJOENGKING. Op initiatief van Engeland en de Ver. Staten- zou het bewind te Tsjoengking, naar Domei volgens berichten uit betrouw bare bron meldt, aan de Sovjet-Unie een verdrag van gemeenschappelijken bijstand blijkbaar tegen Japan gericht, hebben voor gesteld. De Militaerische Korrespondenz aus Deutschland wijdt een artikel aan de vraag „T.Vat beteekent de sovjet-koopvaardijvloot voor Engeland?" Maand na maand, aldus de Korrespondenz verdwijnt in den slag op den Atlantischen Oceaan 3/4 millioen vij andelijke scheepsruimte naar den bodem der zee. De vitale verbindingslijnen van Engeland worden door een voortdurende aderlating verzwakt, tot men op zekeren dag zal beseffen, dat het land nog slechts beschikt over een hoeveelheid grondstoffen en levensmiddelen, die niet voldoende zijn om ervan te leven. In den strijd om het bestaan grijpt Engeland thans naar elk middel, om het gevaar althans voorloopig te doen verdwijnen. Daarom wekt het be richt geen verwondering, volgens hetwelk Londen ook rekening houdt met de koop vaardijvloot der sovjetunie als welkome aanvulling voor de Engelsche vloot, die reeds 12.500.000 ton heeft verloren Het En gelsche blad Financial News brengt dit duidelijk tot uiting. Het schrijft „de Brit sche missie in de sovjétunie zal zich ook bezig houden met de vraag, welke rol de sovjetscheepsruimte zal spelen in het kader der gemeenschappelijke krachtsinspanning, De sovjetunie beschikt over een groot aan tal schepen in alle deelen der wereld, voor al in de Amerikaansche wateren". De Engelschen moeten zich echter op een groote teleurstelling voorbereiden, want bij het uitbreken van den oorlog mat de ge heele koopvaardijvloot der sovjetunie slechts 1.300.000 ton en na de bezetting der Baltische landen 1.670.000 ton. Deze ton nage is juist voldoende voor de eigen be hoeften der sovjetunie. Van de ongeveer 700 koopvaardijschepen hebben er 230 een tonnage tusschen 2000 en 5000 ton, 163 een tonnage tusschen 100 en 500, 160 een ton nage tusschen 500 en 1000 ton, 89 een ton nage tusschen 1000 en 2000 ton. 36 een ton nage tusschen 5000 en 10.000 ton en slechts 2 een tonnage tusschen 10.000 en 25.000 ton. Slechts 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 toin beschikekn over turbines en 126 schepen met een gezamen lijken inhoud van 330.000 ton over motoren. Verder werden in 1938 23 schepen als zeil schepen geregistreerd. Dan varen 28 stoom schepen met een gezamenlijken inhoud van 133.000 ton als tankschepen en 114 schepen met een totalen inhoud van 60.000 ton als treiler. Al deze schepen zijn verdeeld over de Oostzee, de Zwarte Zee, den Donau, de Noordelijke IJszee en de Oost-Aziatische wateren, vanwaar zij met het oog op de lange kustlijn en het geringe aantal vaar tuigen bezwaarlijk teruggetrokken kunnen worden, wanneer men den toch reeds be scheiden overzeeschen handel niet ernstig wil benadeelen. Indien de Financial News uiting geelt aan de verwachting, dat de sovjet-unie beschikt over een groot aantal schepen, vooral in de Amerikaansche wateren, dan leest men tusschen de regels door de ver zuchting, dat deze schepen zooveel moge lijk gebruikt worden op de plaats, waar zij het meestal noodig zijn, n.l. op den Atlan tischen Oqeaan, opdat zij den aanvoer uit Canada en de V.S. naar Engeland kunnen brengen, voor zoover de Duitsche marine en luchtmacht dat toelaten. De Engel schen zijn den laatsten tijd reeds zoo voor zichtig geworden, dat zij thans trachten zich aan beide zijden te dekken. Terwijl zij voor hun vloot een aanvulling verkregen door de neutrale schepen, welke zij door koop of dwang verkregen, willen zij de rest van hun vloot aanvullen door het ge bruik van verouderde en langzame sche pen, die echter de gevaarlijke routes over den Oceaan en door de Middellandsche Zee moeten vermijden. Op deze oude, lang zame schepen wil men de overzeesche la ding naar de Zuld-Afrikaansche havens brengen om ze vandaar met snellere sche pen in konvooien naar Engeland te ver voeren, hoewel de overlading tijdroovend en duur is. De Zuid-Afrikaansche havens echter beschikken helaas niet over de noodige overlaadinstallaties. Het mooie plan zal dus in duigen vallen. In de twee de plaats willen de Engelsche autoriteiten trachten het lossen der goederen aan de Westkust van het Britsche eliand zooveel mogelijk te bespoedigen. De langzame con- vooien vergden te veel tijd, hetgeen ver traging in de leveranties voor de wapen industrie tengevolge had. De bespoedigings maatregelen, die eenige maanden geleden werden genomen, hebben niet tot resultaat geleid, doordat er te veel instanties wa ren, die elkander tegenwerkten en de En gelschen, zooals bekend ls, weinig voelen voor een straffe ordening naar Duitsch voorbeeld. Toen echter de scheepsverlie- zen steeds meer stegen, besloot men toch een controleur te benoemen, die, voorloo pig van Londen uit, controle moet houden op alle havens en den tijd van overlading moet verkorten door verbetering der werk methode. Men wil ook de werkmethode voor alle havens gelijk doen zijn, omdat het werk in menige haven gedurende lan gen tijd stil ligt, doordat verwachte con- vooien uitblijven, omdat er voor de haven mijnen zijn gelegd, of omdat belangrijke installaties door de Duitsche luchtmacht vernield zijn. Wanneer de wetkmethode overal gelijk is. kunnen de arbeiders van dergelijke havens zoo lang eldefs werk vinden. Aan de hand van de ervaringen, die men tot dusverre heeft opgedaan, is het echter twijfelachtig of deze maatre gelen een einde kunnen maken aan de aderlating der Britsche vloot in den slag op den Oceaan. Deze aderlating is te sterk en zal door het Duitsche commando ter zee steeds versterkt worden. (A.N.P.), Dit pact zou de volgende punten omvat ten: 1. Officieren van het Sovjetleger zullen zich aansluiten bij den staf van Engelsche en Amerikaansche adviseurs te Tsjoeng king. 2. Tusschen het Sovjet-opperbevel en dat der strijdkrachten van Tsjoengking zal een verbindingsbureau tot uitwisseling van militaire gegevens worden gevormd. 3. Het Sovjetleger zal steun verleenen aan de Tsjoengking-troepen die in Noord- West-China opereeren. 4. Eerkenning van den Sovjet-Invloed in de provincie Sinkiang. 5. Invoeging van Sovjet-vliegers ter ver sterking van Tsjoengkings luchtmacht. Naar vernomen wordt, aldus eindigt het Domei-bericht, zou Tsjang Kai-Sjek thans door bemiddeling van den Sovjet-ambas sadeur te Tsjoengking met de Sovjet-Unie onderhandelen over dit bijstandspact. ITALIË'S GEBIED UITGEBREID MET 11.000 VIERKANTE KJH. Volgens de cijfers van het centrale bu reau voor de statistiek heeft het terrein In het Donaugebied en op den Balkan, dat bij het Itallaansche koninkrijk ls in gelijfd, een oppervalkte van 11.000 vler kanten kilometer. De bevolking hiervan telt 700.000 zielen. De bevolkingsdichtheid bedraagt gemiddeld 63 inwoners per vler kanten kilometer. (Stefanl). WEYGAND UIT VICHY VERTROKKEN. De algemeen gemachtigde der Fransche regeering in Noord-Afrika, generaal Wey- gand, die vier dagen te Vichy heeft ver toefd en voortdurend heeft deelgenomen aan de besprekingen, die de hoogste leden der regeering de laatste dagen hebben ge voerd, is weer per vliegtuig naar Aligers vertrokken. (DN.B.) BURGERLIJK BESTUUR IN DE BALTISCHE LANDEN. Naar uit Riga gemeld wordt, ls in het Noordelijke deel van het bezette gebied in het Oosten een Duitsch burgerlijk bestuur ingesteld onder leiding van den rijks-com missaris Hinrich Lohse, gouwleider van Sleeswijk-Holstein. Onder hem ressorteeren als commissaris-generaal voor het gebied van den vroegeren vrijstaat Letland de eerste burgemeester van Luebeck, dr. Drechsler en als commissaris-generaal voor het gebied van den vroegeren vrij staat Lithauen dr. von Renteln. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 23.18 uur en gaat morgenmid dag te 13.11 uur onder. V.J Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De a.s. tentoonstelling „De Productieslag in Europa". (2e Blad). Nieuwe C. A. O. in de Aardappelmeelin- dustrie. (Binnenland, 2e Blad). De prijzen van groenten en fruitf krachtig optreden tegen prijsopdrijvers. (Ie en 2e Blad). Huisman verliest de 5de partij en daar mede den damtweekamp togen Bom. (Sport, le Blad). Buitenland Duitsche vorderingen in de Oekraine. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN' EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1