Nieuwe successen in het Oosten MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941 No. 24961 r Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: 82ste Jaargang De afgeloopen week Episoden van het slagveld Doodstraf voor hulp aan den vijand Churchill verleent een Sovjet-gruwelen interview Bruno Mussolini ter aarde besteld Verspreide berichten Commissarissen in provincies EERSTE BLAD Feiten van den day 21.15 uur 6.16 uur LEIDSCH Directeur; J. W. Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. MenJchorst, Lelden Pl.vervK Been Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewij emmer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets berekend. I Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) 'Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Zaterdag: deelde het Duitsche op perbevel mede: Duitsche troepen in de Oekraine hebben in dappere samenwerking met Hongaarsche legergroepen een groot succes behaald. In den slag van Oeman wer den het zesde en twaalfde, en deelen Van het achttiende Sov- 3eï-leger, in totaal 25 infanterie-, berg- en- pantserdivisies, vernie tigd. Meer dan 103.000 gevange nen, onder wie de opperbevelheb ber van het 6e en het 12e leger, vielen in onze handen. 317 vecht en pantserwagens, 858 kanonnen, 242 stukken pantserafweer- en luchtdoelgeschut, 5250 vrachtwa gens, 12 spoortreinen en talloos veel ander oorlogsmaterieel wer den buitgemaakt. Dicht ten Zuiden van de Priejet moerassen veroverden Duitsche troe pen na gevechten van verscheidene dagen in onbegaanbaar bosch- en moerasgebied het belangrijke spoor wegknooppunt Korosten. Ook de in het gebied rondom Roslawl, 100 KJM. ten Z.-O. van "Smolensk, omsingelde Sovjet eenheden werden vernietigd. Er werden meer dan 38.000 gevan genen gemaakt. 250 gepantserde gevechtswagens, 359 kanonnen en ander oorlogsmaterieel werden buitgemaakt. Boven Groot-Brittannië maakte de luchtmacht overdag verkennings vluchten over een uitgestrekt gebied. Twee Britsche jachtvliegtuigen wer den daarbij neergeschoten. In den af- geloopen nacht bombardeerden ge vechtsvliegtuigen verscheidene vlieg velden in Engeland. Zij plaatsten bomtreffers midden tusschen op den grond staande vliegtuigen en op hangars. Aan de oostkust en de zuid kust van Engeland werden havenwer ken doeltreffend gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden in den afgeloopen nacht ook een aanval op militaire werken aan het Suez-kanaal. Bij den aanval uit de lucht op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië in den nacht van 7 op 8 Augustus werden een drijvend dok alsmede een klein Britsch oorlogsschip door bommen van zwaar kaliber en ook van het zwaarste kaliber getroffen. De vijand wierp- in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen in het noordelijke en noordwestelijke kustgebied van Duitschland, o.a. op woonwijken der steden Hamburg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Eenige vijandelijke vliegtui gen, die een poging deden Berlijn aan te vallen, werden door het vuur der luchtdoelartillerie verdreven. Nacht jagers schoten drie Britsche bommen werpers neer; artillerie der marine schoot er een neer. En Zondag: De krijgsverrichtingen in het Oos ten blijven volgens de plannen ver- loopen. Vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht met bijzonder goed resultaat bewapeningsbedrijven, verkeerswerken en ravitailleeringslnrichtingen in Moskou gebombardeerd. In het cen trum van de stad en ten Noorden van de bocht van de Moskwa ontstonden talrijke groote branden. Nadat de strijd van het Duitsche luchtwapen tegen de luchtmacht der Sovjets ook in de laatste dagen met groot succes verloopen is, heeft de vijand aan het geheele Oostelijke front, met inbegrip van het Finsche gevechtsgebied, sinds 22 Juni meer dan 10.000 vliegtuigen verloren. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleerings-scheep- vaart heeft opnieuw groote successen opgeleverd. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag ten Oosten van de Faroer-eilanden een vrachtschip van 6000 br.t. tot zinken en vernietigden in den afgeloopen nacht voor de En- gelsche Zuidoost-kust vier koopvaar dijschepen met te zamen 23.000 br. t., die deel uitmaakten van een konvooi. Oosten van Great Yarmouth werd een groot vrachtschip met bommen bestookt. Het vaartuig geraakte in brand. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 8 op 9 Aug., brachten gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 8000 br. t. tot zinken en beschadigden een lich ten Britschen kruiser door bomtref fers. In den afgeloopen nacht waren we derom luchtaanvallen gericht op havens aan de Schotsche Oostkust en op militaire werken in het graaf schap Leicester. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren in luchtgevechten 16 en door luchtdoel artillerie drie vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het} gebied van het Duitsche rijk. Van welingelichte militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld,, dat de afge loopen oorlogsweek wordt gekenmerkt door het feit, dat het Duitsche commando in verschillende speciale berichten het tot dusverre bereikte totale resultaat heeft be kend gemaakt en tevens den sluier op lichtte die tevoren over de Duitsche ope raties in het Oosten lag. De thans behaalde resultaten kunnen als volgt worden samengevat: le. De ongekend bloedige en iangdurige slag bij Smolensk is ondubbelzinnig in het voordeel der Duitsche troepen geëindigd en heeft opnieuw zeer waardevolle deelen van de Sovjetweermacht voor de komende gevechten uitgeschakeld. De afmetingen van dezen slag worden het best geken merkt door het feit, dat er meer dan 300.000 gevangenen in Duitsche handen vielen. Met den zegevierenden afloop van den slag bij Smolensk zijn de voorwaar den voor de reeds begonnen nieuwe opera ties bevochten. 2e. In de Oekraine werd een nieuwe om singelingsslag begonnen en in den loop van de week voltooid met medewerking van Hongaarsche afdeelingen. Weer wer den 100.000 man gevangen genomen Het resultaat van dezen nieuwen vernietigings slag zal het prijsgeven van de Dnieprbocht en de Zwarte Zeekust met de belangrijke haven Odessa door de Soviets zijn. 3e. Aan den Noordelijken vleugel werd deze week eveneens een beslissing verkre gen door omsingeling en vernietiging van vijandelijke afdeelingen ten Westen van het Peipusmeer, waarbij ogeveer 10.000 man gevangen werden genomen. Beslissend was de daarop volgende doorstoot over het be langrijke knooppunt Taps naar de Zuid kust van de Finsche Golf. Geconstateerd kan worden, dat daardoor de spoorlijn St. PetersburgReval, die door de Sovjets nog druk gebruikt werd. onderbroken is en dat het gebied om Reval geheel ge- isoleerd is. 4e. De op 22 Juli begonnen Duitsche luchtaanvallen op het centrum der Sovjet- Unie, Moskou, zijn in stijgend tempo voort gezet, zoodat Moskou in de afgeloopen week zijn 15den luchtaanval onderging. Aan militaire objecten, verkeersinstallaties en wapenfabrieken is belangrijke schade toegebracht. Over de gevechten om Tueri meldt een oorlogscorrespondent o.m. aan het D.N.B. Op den kerktoren der stad had de tegen stander een waarnemingspost geplaatst. Van daar had hij een uitstekend overzicht over het geheele terrein, dat door heuvels en .beken buitengewone mogelijkheden voor de verdediging biedt. Overal, waar op den weg een stofwolk zich vertoonde, sloeg korten tijd later het vuur der vijandelijke artillerie in. Desondanks gingen we voor uit. want voor de Duitsche troepen be staat geen hindernis, die niet zou kunnen worden genomen. Toen eerst eenmaal Saerevere op enkele kilometers van Tueri door ons genomen was, hadden de Duit sche troepen een waardevolle stelling in NIEUWE WAARSCHUWING VAN DEN BEVELHEBBER DER WEERMACHT IN NEDERLAND. De bevelhebber van de weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, maakt bekend: Gebeurtenissen van den laatsten tijd ge ven mij aanleiding nadrukkelijk te wijzen op mijn reeds op 17 Augustus 1940 door de pers aan de Nederlandsche bevolking ge geven waarschuwingen. Volgens het oorlogsrecht wordt met den dood bestraft, wie in het bezette gebied op eenigerlei wijze den vijand begunstigt, in het bijzonder ook aan vijandelijke vlieg tuigbemanningen of in opdracht van den vijand handelenden personen eenigerlei soort hulp verleent, hem verborgen houdt, of bij de vlucht behulpzaam is. evenals de gene, die deelneemt aan de vernieling van vliegtuigen of vliegtuigonderdeelen of aan het wegnemen van vijandelijk legergoed. Reeds in samenscholingen bij een neer gestort vliegtuig is een geval van begunsti ging aanwezig. Een ieder die' deelneemt aan een dergelijke samenscholing zal door de veldgerechten van de Duitsche weermacht ter verantwoording worden geroepen. De Duitsche weermacht en politie hebben be vel dergelijke samenscholingen met geweld van wapens uiteen te drijven. bleek, dat vele slachtoffers nog levend in het graf waren geworpen. Bijna allen had den een wond in den nek, bovendien was van velen de schedel ingeslagen. De verwanten der slachtoffers gingen langs de rijen en trachtten onder de ver schrikkelijk verminkte lijken hun broeders, zusters, mannen en vrienden te vinden. handen. Toch merkte de regimentsleiding spoedig, dat van hier, dus van het Zuiden, de stad slechts met zware verliezen kon worden veroverd. Derhalve werd besloten Oostelijk om Tueri heen te trekken en van het Noorden de stad binnen te dringen. Ook hier bood het terrein weliswaar groo te moeilijkheden en het vuren van de ar tillerie was hier niet minder fel, maar het moest geprobeerd worden en het werd in orde gebracht! Nadat de hoogte no. 66 ten Noordwesten van de stad was genomen, volgde de aanval op Tueri zelf, want nu behoefde voor een nieuwen vijandelijken aanval van daar niet meer gevreesd te worden. Veel strijd was er echter niet meer, het gros van de Sovjettroepen was ge vlucht. Alleen werden hier en daar nog uiteengedreven resten aangetroffen, die na een kort gevecht werden vernietigd. De zender van Tueri ligt in puin. De Sovjets hebben hem ten slotte vernield. Een Duitsch infanterieregiment heeft in een marsch van vier dagen, die slechts door korte rustpoozen afgewisseld werd, een afstand van 260 kilometer afgelegd om de omsingeling van een Sovjetdivisie te voltooien. In zwaren regen en gloeiende hitte voerde de marsch door dichte wou den en over onbegaanbaar terrein. Talrijke gevechten moesten worden geleverd om de aanvallen van Sovjetafdeelingen. die trachtten door te breken, af te slaan. Het regiment maakte meer dan 1200 gevange nen en vernietigde 34 Sovjetpantserwa gens. Op 7 Augustus voltooide het na een geforceerden marsch van 70 kilometer de insluiting der Sovjet-divisie, die in de toen volgende gevechten geheel vernietigd werd, op enkele verstrooide resten na. Tezamen met de Duitsche pioniers zijn sinds de eerste dagen van den veldtocht in het Oosten de frontarbeiders der organisa- tie-Todt in actie ter beveiliging van de ra vitailleering. Onvermoeibaar en ononder broken hebben zij stukgereden wegen her steld, de overblijfselen van voorafgegane gevechten opgeruimd, nieuwe wegen en rivierovergangen tot stand gebracht en zoo bijgedragen tot de onbelemmerde ravitail leering van de strijdende Duitsche troepen. Een afdeeling van de organisatie Todt heeft in de eerste vijf weken van den veld tocht omstreeks twaalfhonderd kilometer wegen voor gebruik door ravitailleerings- colonnes in orde gemaakt. De afdeeling ge bruikte in dezen tijd tachtig kilogram springstoffen, verwerkte omstreeks tiendui zend kubieke meter steenen voor het dek der wegen en verplaatste vele honderddui zenden kubieke meters aarde bij den aan leg van nieuwe rijwegen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn te Dorpat, een dag voor het vertrek der Sovjet-troe pen ongeveer 300 mannelijke en vrouwelijke Estlandsche intellectueelen op de binnen plaats der gevangenis vermoord. De Estlan- ders vertelden, hoe deze menschen met kolfslagen naar de binnenplaats werden ge dreven, waar zij werden neergeschoten. De eerste 50 tot 60 lijken werden in een put geworpen. Daarna moesten de overle venden twee kuilen graven, die hun eigen graf werden. Een student, die tot de gevan genen behoorde en op het laatste oogenblik gered werd doordat de bolsjewisten in aller ijl op de vlucht sloegen, toen de bruggen werden opgeblazen, vertelde, dat hij gedu rende den vreeselijken tijd. dat hij moest wachten meer dan 300 pistoolschoten hoor de Op de binnenplaats hing een afschuwe lijke lucht van in ontbinding verkeerende lijken. Bij de opening der twee massagraven vertoonde zich een vreeseiijk beeld. Zeventig tot tachtig lijken van mannen en vrouwen werden ter identificeering opgegraven. Het „EERSTE ZORG, DEN OORLOG NIET TE VERLIEZEN". Volgens een bericht van „Stockholms Tidningen" uit Londen, heeft Churchill on langs een interview toegestaan aan de Amerlkaansche journaliste Dorothy Thomp son. Ebt was het eerste interview sedert hij premier geworden ls. Zaterdag is het gepu bliceerd ln een Amerikaansch blad en toen naar Engeland geseind Op de vraag, hoe Engeland den oorlog wil winnen, antwoordde Churchill, dat men voorloopig eerst moet zorgen, hem niet te verliezen. Ais de oorlog eenmaal ten einde ls, valt er veel te doen. Dan kan een prach tige wereld, een puinhoop of een gevangenis ontstaan. De prachtige wereld kan evenwel slechts met behulp van de Amerikanen wor den geschapen. Het Engelsche volk lijdt zeer, maar klaagt niet. Het lijdt zeer onder dezen dwazen oorlog, zoo verklaarde Chur chill, die nooit had mogen beginnen, als Engeland maar niet zoo blind was geweest. Deze oorlog had gewonnen moeten worden, voor hij uitbrak. Thans moet echter tot het eind toe worden doorgestreden. (D.N.B.) Het stoffelijk overschot van Bruno Mus solini is Zaterdagochtend ter aarde be steld op het kerkhof Predappio bij Forli. De Duce en zijn gezin, omringd door poli tieke en militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Voorts waren aanwezig talrijke leden van het corps diplomatique. De Duitsche ambassadeur Von Mackensen legde een krans van den Fuehrer op de kist. Voor het gebouw der partij, waar de baar stond, werd een haag gevormd door de afdeelingen der Italiaansche en een de legatie der Duitsche weermacht. Kort na de aankomst van den Duce trok de stoet door Predappio, de geboortestad van Mus solini. De geheele bevolking bracht den doode den laatsten groet. Voor den Ingang van 't kerkhof werd het plechtige fascis tische appèl gehouden. Mussolini dankte in het bijzonder de vertegenwoordigers der met Italië verbonden mogendheden voor de laatste eer, aan een Italiaansch soldaat bewezen Na een mis, die uitsluitend door de familie werd bijgewoond, werd het stof felijk overschot bijgezet in het familiegraf. Het escadrille bommenwerpers, waartoe de overledene behoorde, zal zijn naam voortaan dragen. (Stefani). CORPORATIEF STELSEL IN FRANKRIJK. Een vertegenwoordiger van de Fransche regeering heeft de pers medegedeeld, dat ten aanzien van de komende beroepsorga nisatie, in Frankrijk het corporatieve stel sel zal worden ingevoerd, waarbij de sa menwerking tusschen organisaties van werkgevers en werknemers zal worden ge waarborgd door staatstoezicht. Het Fransche corporatieve stelsel zal in groote trekken gelijken op het Portugee- sche en gedeeltelijk ook op de Italiaansche beroeps- en arbeidsorganisatie. (D.N.B.) FRANSCHE STAPPEN TERZAKE DE ARRESTATIE VAN GENERAAL DENTZ. De Fransche regeering heeft haar am bassadeur te Madrid, Pietri. opdracht ge geven, bij den Britschen ambassadeur al daar, Sir Samuel Hoare, een stap te doen naar aanleiding van de arrestatie van ge neraal Dentz en 35 andere Fransche offi cieren van het Levantleger. Pietry moet Hoare verzoeken het vertoog van Vichy ter kennis van de Britsche regeering te brengen. (D.N.B.) Eervol ontslag aan mr. J. Linthorst Homan en mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst. JHR. EGON VON BöNNINGHAUSEN COMMISSARIS IN OVERIJSEL. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: 1. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland den commissaris Van de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, eervol uit zijn functie ontslagen en op pen sioen gesteld. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft verder op grond van dezelfde bepaling den commis saris van de provincie Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester van de gemeente Tub- bergen in Overijsel, jhr. Egon von Bönning- hausen, met gelijktijdig eervol ontslag u.» zijn functie van burgemeester, benoemd tot commissaris van de provincie Overijsel. 2. Nu de ambtstijd van den burgemees ter van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, is afgeloopen, heeft de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem, in overeenstemming met art. 3 van zijn verordening nr. 124/41 betref fende het onderhoud van ontslagen ambte naren, op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregele n den gene- raal-majoor b. d. dr. D C. Draaijer,' be noemd tot burgemeester van Schiedam. 3. de huidige burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer, mr. A. Slob, we gens het bereiken van de leeftijdsgrens met pensioen is gegaan, heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bestuursrechtelijke maatregelen) den bur gemeester der gemeente Westerbork (pro vincie Drente), E. Derks Hz., met gelijk tijdig eervol ontslag uit zijn huidige func tie, benoemd tot burgemeester van Haar lemmermeer. VERMOGEN VAN V. S. IN DUITSCHLAND MOET WORDEN AANGEGEVEN. De Duitsche minister van financiën heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke het zich in Duitschland bevindende vermogen van de Vereenigde Staten als mede dat van de Amerlkaansche burgers en personen, die in de Vereenigde Staten hun blijvend domicilie hebben, bij de kanto ren van het Duitsche ministerie van finan ciën moeten worden aangegeven. (D.N.B.) DOODSTRAFFEN IN BELGIË. Naar het A.N.P. meldt, zijn in België drie doodvonnissen geveld wegens hulp- verleeiflng aan een Engetschen vlieger, n.l. tegen Lucie Vis uit Luik eh haar ouders. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 22.55 uur en gaat morgen middag om 12,06 uur onder. Behandeling van Joodsch geldelijk ver mogen; tekst der verordening (2e Blad). Scherpe maatregelen tegen het stroopen (2e Blad). Bontoewijzing voor aardappelen (Binnen land, 2e Blad). Tinus Osendarp, Neerland's snelste sprinter (Sport, 2e Blad). Nationale zwem- en wielerkampioenschap pen (Sport, 2e Blad). Buitenland Duitsche successen in het Oosten (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1