LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 9 Augustus 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De afspraak in de Parklaan LAND- EN TUINBOUW Handel in versch melkvee wat williger AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 AUGUSTUS Leiden Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. Visser van Dondrecht. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. W. F. Golterman van Amersfoort. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. Mahieu, pasteur Delft. Evang. Luth. Gem.: Voorm 9 uur, dr. W. D. van Wijngaarden; voorm. halfelf, dr. J. A. Stell- weg van Utrecht Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, ds. J. Thomas van Ylst; nam. 5 uur, ds. B. Holverda van Amersfoort. Geref. Kerk (Heerengracht:: Voorm. 10 uur, ds. Holverda; nam. 5 uur, cand. Th. Suen van Aerdenhout. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur dr. Westerink; nam. 5 uur, ds. Thomas. Geref. Kerk (Morschweg) Voorm. 10 uur, cand. Suen; nam. 5 uur, dr. Westerink. Geref Kerk in H.V. (Patrimonium): Nam. 5 uur, ds. J. Ter Schegget van Amsterdam. Hoogl. Kerk: Voorm. halfelf (jeugddienst!, ds. D. Kuilman. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. H. Meyer van Rotterdam. Ver. van Vrfjz. Hervormden: Geen dienst. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. H. v. d Linde; nam. 5 uur, ds. Th. H. Tons- beek van Uithoorn. Ned. Herv. Kerk (Oosteinde)Voorm. 10 uur, ds. C. A. ter Linden van Amsterdam; nam. 5 uur, ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. R. J. Aalsders, Emer. pred. te Hilversum. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. P. Geels. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Oud-Kath. Kerk: Voorm. 10 uur, H. Dienst Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk (Juliana- straat): Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. Beu- sekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Moolhuizen. Alphen aan den Rün Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)Voorm. 10 uur. dr. Schiers; nam. halfzeven, de heer Lekkerkerker. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Schouwen. Ned. Herv. Kerk (Oudsh.weg): Voorm. halfelf ds. Cannegieter. Evangelisatie Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. halfzeven, ds. Lekkerkerker van Oud-Beijerland. Geref. Kerken (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. halfzeven, ds. Bosch. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 5 uur, ds. Hartkamp. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Heüer. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Oud.Geref. Gemeente (Sch. v. Mandersloostr.) Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, ds. Bleshaar. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. 7 uur. leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem. (Hoofd dorp): Voorm. 10 uur, ds. Brouwer; nam. 3 uur de heer Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur, de heer S. v. d. Meulen; nam. halfzeven, de heer Koudstaal. Aalsmeerderweg: Voorm. 10 uur, de heer Koudstaal. Badhoevedorp: Voorm. 11 uur, ds. Koole. Nieuwemeerdijk: Voorm. 10 uur, de heer W. Hofenaar. Hlllegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Chr. Eerhard. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. K. Dronkert van Woubrugge. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. v. d. Knijf van Papendrecht. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Windt. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Remisestr.) Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst; Maandag nam. halfacht, ds. Lamain. Nieuwe Kerk: Voorm 10 uur, ds. D den Breems, van Den Haag; nam. 6 uur, ds. Rutgers Oude Kerk: Voorm. 10 uur, ds. A. Hoekert, van Valkenburg; nam. 6 uur, ds. J. J. H. Pop, van Zwammerdam; Geref. Kerk: Voorm. half- negen en nam. halfzeven, prof. dr. J. H. Barinck van Bilthoven; Voorm. halfelf en nam. halfvijf, ds. Gilhuis. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer van Alphen; nam. halfzeven ds. Vossers van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer v. d. Stoel van Boskoop. Leiderdorp Verv van Vrijz. Hervormden (Lindelaan)Voorm. halfelf, dienst. Leidschendam Ned. Berv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Steenbeek van Wateringen; nam. 5 u., dr. Honders van Wassenaar. Lisse Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bijlsma van Hellendoorn; nam. 5 uur, ds. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. van Wijngaarden van Bennebroek. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees dienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht cand. W. A. Krijger van Abbenes. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Kater Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Bouwman van Almelo Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. Noordwyk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. B. Visser. Noordwjjk aan Zee Geref Kerk in H.V.' Voorm. 10 uur, ds. L. Overduin van Enschedé. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Punselle van Leiden, nam. 5 uur ds. Touw van Leiden. Ger. Kerk: Voorm. half negen en halfelf, ds. B Bouma: nam, halfvijf, ds. Meulink van En schede; nam. halfvijf in „Ons Gebouw", ds. B. Bouma. Oude-Waterweg Ned Herv. Kerk: Voorm. halfelf <H.A.) en nam. halfacht (Dankz.), ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 5 uur, ds Middelkoop. Remonst. Kerk: Geen dienst. Rijnsburg Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. D. van Heijst van Tienhoven; nam. 5 uur, dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest. Kerkzaal: Voorm. 10 uur, de heer A. v. Roon; nam. 5 uur, ds. Van Heijst. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. 10 uur, ds. J. v. Wageningen van Enter; nam. 6 uur, ds. Jac. v. Nieuwkoop van Anna Paulona. Ger. Kerk Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. Van Nieuwkoop; nam. 6 uur, ds. Post. Concordia: Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 6 uur, ds. Van Wageningen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen van Leiden. Rijnzaterwoude Ned Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer F. de Bruin van Bodegraven. Chr Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam halfzeven, leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. v. Sinderen van Hoogmade; nam. halfzeven ds. de Wit van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Andrè van Bennebroek. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 uur, ds. de Bel van Warmond; nam. 5 uur, geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. de Jong van Hoek van Holland. Geref. Gemeente (Leidscheweg 41): Nam. halfvijf, leesdienst. Wassenaar Geref. Kerk (Zljllaan): Voorm. 10 uur, ds. B. A. van Lummel van Sprang; nam. 5 uur, ds. P. Kuiper Jr. van Aalten. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u., ds. Kuiper; nam. 5 uur, ds. van Lummel. LEIDSCHE VERTALING ZAL WORDEN HERDRUKT. Verandering van .,Jahwè" in God. Naar het „Hbld verneemt, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Protestanten bond in een te Bilthoven gehouden verga dering een beslissing over het herdrukken van de Leidsche bijbelvertaling genomen. De eenige verandering die in den her druk wordt aangebracht is, dat het is, „Jahwè" wordt vervangen door God. Het hoofdbestuur heeft aan de Commis sie voor Bijbels en Liederenbundels, waar van o.m. de heeren ds. W. J. Wegerif en J. van Kleeff in de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den Bond aanwezig waren opgedragen, een totale herziening van de Leidsche Vertaling, vooral van het Nieuwe maar ook van het Oude Testament voor te bereiden. Dit werk zal over tien twaalf jaar gereed moeten zijn, zoodat de herdruk waartoe nu is besloten deze tijds periode overbrugt. Laat U toch in Leiden leiden Door ons fonds, oud en solied. Mócht U dan in Leiden lijden, SCHADE lijden doet U NIET. Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", Zoeterwoudsche Singel 2 - Teief. 25018. 1142 (In«ez. Med.) IN DEN FRUITTUIN. De storm heeft heel wat vruchten van de boomen doen vallen: de grootste kunnen in de keuken worden verwerkt voor appel moes of gelei, de kleinere worden alle ver gaard en op den komposthoop gebracht. Wie dit afval aan het vee kan voederen, doet daaraan zeer goed: het inzittende on gedierte wordt dan tevens opgeruimd. In de volgende weken rapen we st-eeds de af gevallen vruchten op om ze op een van bovengenoemde manieren op te ruimen. Waar dit nog noodig is zullen we de vruchten aan de boomen dunnen. Menige boom heeft te veel vruchten aangezet. Lie ten we alles zitten, dan zouden we te veel kleine appels en peren krijgen. De ge- bruiks- en verkoopwaarde daarvan is min der groot dan van een kleiner aantal flink uitgegroeide vruchten. Vooral aan jonge, pas geplante boompjes laten we niet te veel fïuit. Als regel laten we daaraan nooit 2 vruchten bij elkaar. Indien de takgroei te wenschen overlaat zullen we wat vruch ten meer afnemen. Ditzelfde geldt voor pruimen. Ook hier komt het vaak voor dat de vruchten als het ware in trossen bijeen zitten. We zullen dan zeker de grootste helft verwijderen waardoor het succes grooter wordt. Een en ander brengt ons vanzelf op de gedachte de boomen nog eens flink te mes ten. Niet alleen dat we goed ontwikkeld fruit hopen te plukken, ook dient de boom in staat gesteld flinke takken te vormen. En bovendien moet er nog voldoende ener gie aanwezig zijn om de bloem aan te zet ten, waarvan in een volgend seizoen de vruchten moeten groeien. Reeds vroeger hadden we de gelegenheid er op te wijzen, dat menige bezitter van fruitboomen slechts om het andere jaar vrucht van eenige beteekenis verwacht. Velen zijn de meening toegedaan dat twee of meer op eenvolgende jaren van voldoende vrucht opbrengst niet bestaanbaar is. Dit is even wel een misverstand. Dat vele boomen om het andere jaar vruchtgeven, zoogen. aan „beurtjaren" lijden, is in hoofdzaak toe te schrijven aan onvoldoende bemesting. Mag de opbrengst van onze boomen in de op eenvolgende jaren verschillen, van niet dragen is geen sprake, enkele soorten als Triumph de Vienne bijv. uitgesloten. Zoo plukten we bijv. van een struikvormappel Groninger Kroon in opeenvolging 96, 140, 84, 112 en 96 kilo appels. De struik was ge middeld 18 jaar oud. Deze boom wordt, evenals onze geheele fruittuin tot nog toe met uitsluitend kunstmest gemest. Deze be mesting bestond uit per boom 2.5 kilo ge- bluschte kalk, in het najaar uitgestrooid en ondergespit. Vervolgens uit 2 kilo kor- relmest (12x10x18) in Maart en van deze laatstgenoemde kunstmest in Juni nog 1 kilo. Telkens werd deze hulpmest met de schoffel en hark ingewerkt. De boomen staan op 5 M. onderlingen afstand en be slaan dus ieder 25 vlerk. Meter grond. Na tuurlijk kan ook op een andere manier in de mestoehoefte worden voorzien, zoowel met kunst- als met natuurmest. Hoofdzaak is dat gemest wordt. Indien niet de ge- wenschte kunstmest beschikbaar is doet men goed koe- of varkensmest onder te spitten, een a twee kruiwagens per boom. Nog merken we op dat onze boomen op vochtigen zandgrond staan en dat we den ondergrond zwart en los houden. Op lichte gronden is het niet wenschelijk gras onder ae boomen te laten groeien. Dit is niet zel den oorzaak van onvoldoende opbrengst. Ook dient er op gelet dat niet een groot aantal andere gewassen op den voet van de vruchtboomen staat geplant, iets wat in liefliebberstuinen maar zoo vaak het geval is. Onnoodig er op te wijzen dat laatstbe doelde gewassen met het meestal weinige plantcnvoedsel gaan strijken en de vrucht boomen er onder lijden. Zulke boomen dra gen meestal om het andere jaar en dan nog zeer onvoldoende. Waar noodig weiden zwaar beladen tak ken met stokken gestut. Niet alleen is het gevaar van takbreuk anders groot, ook zak ken de boomen te veel uiteen en wordt de vorm bedorven. Door de vele regens zijn de bladluizen grootendeels opgeruimd. Meer hebben we te vreezen van de schurftziekte (Fusicladium) welke laatste op de vrucht ten zwart-bruine plekken veroorzaakt en het blad doet afsterven. Tegen deze schim meiziekte treden we het best op door te spuiten met Californische pap of met dat gene wat daarvoor in den handel wordt aangeboden. Van de bruine olie mengen we 1.5 ons in een emmer met 10 liter water. AANVOEREN ECHTER VRIJ KORT. (Van onzen deskundigen medewerker) In de afgcloopen week was er op de ge- bruiksvce-afdeelingcn in den mclkveehandel belangrijk meer kooplust, maar de aanvoeren lieten zeer te wenschen over Nu er flink wat regenwater is gevallen en dc weiderijen er weer héél wat beter voor staan, houdt men het vee weer wat meer vast, hetgeen op de prijzen nogal wat invloed heeft gehad. Het gebrulksvee was dan ook over het alge meen duur. In het Noorden kon men slechts wei nig koopen Te Groningen was j.l. Dinsdag zeer weinig versch melkvee aan de markt, zoodat de Hollandsche kooplui bijna niets meebrachten. Wij zagen gisteren op de Leidsche markt slechts enkele Groningsche koeien en deze werden nog uit de omgeving aangevoerd. Besteed werd voor de goede en beste soorten van f450 tot f550 per stuk en voor de zware kalfkoeien varieerden de prijzen van f.520 tot. ruim f.600 per stuk! Gust vee was er ook niet veel en duur. De handel was niet zoo vlot. maar alles ging toch tegen hoogere prijzen van de hand. Wij no teerden van f. 280 tot aan f. 450 per stuk. Voor de verplichte levering werd ook wel iets gekocht, maar toch in bescheiden mate. Voor de leve ringsbonnen, die thans nog in den handel zijn, werd ongeveer f. 170 besteed. Deze week werd er voor de vleeschdistributie wat minder geleverd dan de laatste weken het geval was. hetgeen ook al verband houdt met den beteren weidestand Er moet echter, eer het weideseizoen geëindigd is, nog heel wat wor den gebracht. De schapen voor de levering kwa men. zij het nog matig, wel iets beter los. Ook zagen wij nu voor de vleeschdistributie wat beste zuig lammer en aan de markten. De kwaliteit van het vee, dat momenteel geleverd wordt, is behoorlijk. Ook worden nog wel wat z-g. „nawelders" gekocht, zoo dat men tot diep in het najaar slachtvee te leveren heeft. D? handel in jong fokvee verliep deze week ook bevredigend, met vaste prijzen. Guste vaar zen deden van f.240 tot f.325; enkele zware soorten nog wat meer en graskalveren f. 90 tot f. 150. Stiertjes f. 100 tot f 125 en voor nuchtere fokkers varieerden de prijzen van f.25 tot f.35 per stuk. Zeer hooge prijzen worden echter momenteel besteed voor de jonge veulens. Merrleveulens van het Belgische type worden verkocht tegen prij zen van f.600, f.700 tot aan f.800 toe en de hengstveulens gemiddeld f. 125 tot f150 minder. Buitengewoon mooie fokprijzen dus. Wij zagen gisteren op de Leidsche markt ruim 20 stuks van deze producten, die alle ook tegen hooge prijzen van de hand gingen. Zeer mooie exemplaren waren er bij. Ook hier was nog een prachtmerrleveulen bij. dat f. 800 opbracht en ongeveer 4 maanden oud was Op de magere varkensmarkt was de handel bepaald slecht. De aanvoeren waren wat grooter en men kon dan ook lang niet uitverkoopen. Het gevolg was, dat de prijzen weer eenige verla ging ondergingen. Schrammen van f 20 tot f 34 per stuk of gemiddeld 35 tot 38 cent per half K.G. levend gewicht, terwijl de biggen van f.8 tot f 13 konden gelden. Zaken doen is dienen. Men moet zijn clientèle met raad en daad terzijde staan. Zij stellen dit op hoogen prijs en voor U, die toch ook Uw oog op de toekomst gericht moet houden, heeft het het onschatbare voordeel, dat Uw naam en die van Uw artikelen ln de herinnering van het publiek blijven voortleven. Het nauwste contact onderhoudt U door een serie weloverwogen adver tenties ln de Nederlandsche dagbla den. Ook ln deze tijden is dagblad reclame niet te vervangen. Vooral goed roeren. De boomen dienen droog te zijn als men spuit en op genoem de hoeveelheid doet men goed 19 gram uit- vloeier toe te voegen. Dit is een middel om de spuitstof beter aan vruchten en blade ren te doen kleven en regelmatig te doen uitvloeien waardoor de ziekte beter wordt bestreden. Tegen bloedhiis, welke ln som mige appelboomen voorkomt en te herken nen is aan het witwollige pluis waaronder deze insecten zich verschuilen spuiten we met 0.2°/o nicotine, dus 20 gram van laatst genoemde vloeistof gemengd in 10 liter water. Van de vruchtboomen doen we goed even- tueele uitloopers van den onderstam, welke uitloopers soms tot een bos uitgroeien, ge regeld te verwijderen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw". Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voor en 6 uur nam. „Jeruël". 1ste Groenesteeg 16: Bijeenkomsten voorm. 10 en nam. 6 uur. Oegstgeest: Gemeente Gods, Geversstr. 15: Samenkomsten voorm. 10 en nam. 4% uur. Maandag. Hooglandsche Kerk: Concert Feike Asma, 8.15 uur nam. Dinsdag. „Jeruël": 1ste Groenesteeg 16: Bijeenkomst nam. 6 uur. Woensdag. Oegstgeest: Gemeente Gods, Geversstr. 15: Samenkomst nam. 7.30 uur. DIVERSEN s Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus en diph- terle 113 uur. s Dinsdags: Oude RUn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 78 uur aam s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig bureau 9V411 uur voorm Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor onvolwaardigen 35 uur nam. 8 Donderdags wykgebouw ^Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam Vrlidags tnst voor Praeventieve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN. 118 jaar; 14 Jaar; 9 alle leefden. Luxor-theater: „Geld is niet allee 8 Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Met geheime opdracht" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag eD Zaterdag ma- tin ée 2.30 uur Trianon-theater: „Serenade" Dagelijks 2 en d uur "s Zondags van 2—650 uur doorl voorstelling Casino-theater: .Moeder" t Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2*4 uur Zondags te 2. A'4 en 8 uur nam Rex-theater: .Alles beeft voor mijn comman do" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 3—6% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 8 uur „Wintersport en minnebrieven" (Zondags ge sloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 9 Augustus 20 uur tot Zaterdag 16 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt,Bree- straat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274 De geneeskundige Zondagsdienst wordt van Zatredagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Bruyne, Kortmann, Hovens Greve. Stoffers en de Vries. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. ai LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ,De Zyi". Voorm. 12 uur: 17 gr. C. Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 77. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. CRIMÏNEELE ROMAN door JAN DOMANS. (4 Alles verliep volgens afspraak en een half uur later zaten de beide jongelui bij elkaar, alsof ze elkaar reeds jaren hadden gekend. Paul stelde bij het lamplicht vast, dat Annette een knap meisje was. Haar figuur had hij bij de wandeling in. het park al kunnen bewonderen en toen had hij bij zichzelf opgemerkt, dat daarbij een aardig gezichtje hoorde. Nu in het voile licht bleek hem, dat hij goed geraden had. Dat schonk hem een zekere voldoe ning, omdat het toch altijd aardiger is een knappe jongedame te fnogen helpen dan een minder aantrekkelijk meisje.. Hij was boos op zichzelf bij die gedachte, want hij zou haar natuurlijk in het andere geval ook geholpen hebben zooveel hij kon maar hij vond het toch wel prettig, dat ze er leuk uitzag en daarbij was ze heel niet coquet. Ze had er niets van laten merken, dat ze zijn armoede had opgemerkt en dat deed Paul ontzaglijk goed. want hij geneerde zich geducht haar op een zolderkamertje te moeten ontvangen. Hij meende evenwel toch daarvan eeni- gen uitleg te moeten geven en zei met een moeilijk glimlachje: Je ziet wel, Annette dat ik het momenteel niet breed heb, maar ik hoop, dat dit geen beletsel zal zijn om goede vrienden te worden. Maar Paul, antwoordde ze eenvoudig, armoede is toch geen schande, vooral te genwoordig niet, en ik voel aan alles, dat je een heer bent en dat je me wilt helpen. Dit antwoord nam Paul nog meer voor haar in en sterkte zijn besluit haar te hel pen met al zijn krachten. Toen ze hoed en mantel had afgelegd, liet Paul haar plaats nemen op zijn eenigen stoel, zelf ging hij op den rand van het bed zitten. Nu zal ik je eerst mijn geschiedenis vertellen, begon hij, en dan moet jij me de jouwe vertellen van je kinderjaren af. Annette knikte en Paul begon zijn ver haal van zijn onbezorgde jeugd en jonge lingsjaren tot aan het oogenblik, waarop hij werkloos op straat kwam te staan en nergens meer een betrekking kon vinden. Annette luisterde vol belangstelling toe bij het verhaal van zijn zorgen, het ver haal van zoovelen Arme jongen, sprak ze deelnemend, toen zijn verhaal ten einde was en hij peinzend bleef zitten, ik kan zoo met je meevoelen, want het is mij niet veel beter gegaan. En toen begon zij haar verhaal. Ik ben, zoo begon het, in Utrecht ge boren als dochter van een bankier. Mijn moeder heb ik nooit gekend, want zij stierf, toen ik twee jaar was. Mijn vader hertrouwde al gauw, omdat hij mij niet aan gouvernantes wilde toevertrouwen. Veel geluk heeft hij in zijn tweede hu welijk niet beleefd. en ik evenmin. Mijn tweede moeder was weduwe en had een zoon, die tien jaar ouder was dan ik. Karei, dien je al kent, Karei Leenveldt is zijn eigen naam. Mijn stiefmoeder was een erkende schoonheid en misschien daarom trotsch en heerschzuchtig. Vader begreep al heel spoedig aan wat voor een vrouw hij mijn opvoeding in handen gegeven had. In het begin vond ze mijn kinderlijk ge praat wel aardig en kon ze zich nog wel eens met mij bezig houden, maar hoe groo ter ik werd, hoe meer ze mij aan mijn lot overliet. Kinderen voelen fijn aan, vooral in hun jeugd en ik begreep dan ook al spoedig, dat mijn moeder niet van mij hield. Karei was altijd de lieve jongen, hij kon nooit iets verkeerds doen en als wij sa men kibbelden, wat nogal eens gebeurde, omdat hij mij niet kon uitstaan en mij tel kens in het geniep plaagde, kreeg hij altijd gelijk: ik moest maar met mijn poppen spelen en mij niet met jongens bemoeien, ik was een vervelend kind enzoovoorts. Ik zocht meer en meer mijn toevlucht bij mijn vader, die echt van mij hield, maar mij niet in bescherming durfde ne men als moeder er bij was, zóózeer was hij onder haar invloed gekomen. Zoo werd ik eenzelvig en gesloten; of schoon ik een vader en een moeder had, was ik een wees. Neen, ik heb geen herinneringen aan een zonnige jeugd, zei Annette met een treu rig glimlachje. De verhouding tusschen mijn ouders was evenmin hartelijk. Ze leefden als twee vreemden naast elkaar; slechts in het bij zijn van anderen was moeder lief, maar niet zoodra waren de gasten de deur uit of moeder was koeler dan ooit tegen mijn ar men vader en iedere toenadering van zijn kant wees ze af met de hooghartigheid van de mooie vrouw, die weet wat ze waard is en haar glimlachjes slechts schenkt aan enkele hoogbevoorrechten. Tot de hoogbevoorrechten behoorde mijn vader allerminst; hel was al mooi genoeg, dat ze zijn naam wilde dragen en zijn geld wilde verkwisten. Ze was een dure vrouw, die kapitalen- verspilde aan mooie toiletten en kostbare juweelen, aan alle genoegens van de groote wereld. Met al haar verkwistingen en koelheid hielp zij de ruïne, geestelijk, lichamelijk en geldelijk van mijn vader voltrekken. Hij zocht zijn genoegens buitenshuis, maar hij vond er slechts gieren, belust op zijn geld. En ofschoon hij dat wist en zijn zoogenaamde vrienden daarom haatte, ging hij er toch telkens weer heen, gedreven door haar, die hem aan huis had moeten binden als een zorgzame vrouw en moeder. Zijn vroeger zoo groote werkkracht, waardoor hij het bankiershuis, dat zijn vader hem als een opkomend huls had na gelaten. een goeden en vertrouwden naam had weten te bezorgen, verslapte; zijn energie werd dag aan dag minder.zijn zaak ging kwijnen. Waar een sterk en krachtig man noodig was, stond nu een moe en afgeleefd, te vroeg verouderd man aan het hoofd. Met een bankroet in het vooruitzicht deed hij met een laatste vleugje van her levende energie een wanhopige poging om het huls nog te redden. Maar zijn geest was vertroebeld; hij was niet meer de zelfbewuste zakenman van tien jaar geleden: hij greep mis. Dat was de genadeslag. Thans wordt hij verpleegd ln een psy- chopathen-inrichting Mama kwam kort daarna bij een auto ongeluk om het leven. Uit ons faillissement viel niet veel te redden. Wat er nog van te halen was, werd door mijn moeder en Karei in de wacht gesleept; voor mij bleef maar bitter wei nig over. Een werkelijk vriend van mijn vader, niet een van die uit zijn latere jaren, ont fermde zich over mij door mij aan te ne men als privé-secretaresse en dat ben ik nu nog, al sinds bijna twee jaren. Zij zweeg, overmand door haar herinne ringen. Arm kind, sprak Paul, ik dacht al, dat ik zooveel had meegemaakt, maar jij hebt toch nog heel wat meer te doorstaan gehad. Och, antwoordde Annette, ieder meent dat zijn eigen leed het grootst is, maax ik heb wel geschiedenissen gehoord, waarbij de mijne niets beteekent. En Karei, drong Paul aan, hoe is het met hem gegaan en hoe zijn jullie ln die., dienu ja, eigenaardige verhouding te genover elkaar komen te staan? Ja, dat is weer een geschiedenis op zich zelf, zuchtte Annette. Ik heb je al verteld, dat wij reeds in onze kinderjaren het niet al te best met elkaar konden vin den; wij hadden een intuïtieven afkeer van elkaar en ik kreeg door zijn wreede ruwe plagerijen op het laatst grooten angst voor hem. Die angst groeide met de jaren. Hij kon mij soms doodeïijk verschrikt ma ken en had er het grootste plezier in mij de griezeligste verhalen te doen en bij voorbeeld voor mijn oogen onschuldige dieren, vogeltjes, muizen en zoo, gruwe lijk te martelen. Ja, ik geloof zelfs, dat hü ze speciaal daarvoor ving, omdat hij wist, welk een afschuw ik ervoor had. Daarbij was hij een groote sterke jon gen, die mij vaak op geraffineerde wreede wijze kon dwingen om iets te doen, wat niet mocht en wat ik ook niet wilde. Kwam het dan later uit, - hij bracht het zeif vaak bij zijn moeder uit dan had hij niets gedaan en ik kreeg de strat. terwijl hij beloond werd, omdat hij zoo'n brave jongen en ik zoo'n slecht meisje was. Dan had hij de grootste pret. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6