yA LE1D5CH DAGBLAD Credietgeving aan Hotel- Pensionbedrijven en 82sfe Jaareang T"^e Dlsd 58M I Bijzondere hulp der overheid in bepaalde streken VRAGENRUBRIEK FUN/T IN LETTEREN TIJDENS EEN KORTE MARSCHPAUZE wordt door de vechtwagens nieuwe munitie overgenomen. Direct daarna wordt de achtervolging weer ingezet. (Hoffmann) STOOTTROEP BIJ EEN GEVECHT OP KORTEN AFSTAND. Doelbe wust wordt de handgranaat door den gestaaiden arm van den stoottroep soldaat krachtig weggeworpen. (Hoffmann) ALS EEN UURWERK zijn de bedieningsmanschappen van elk stuk geschut op elkaar ingesteld. Elke kanonnier is op zijn post, iedere handgreep is raak en schot na schot verlaat den loop. (Hoffmann) VRIJDAG IS OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN het tweede gedeelte van de Holland-week 1941 begonnen. De Valk klasse met ballonfok voor den wind. V.l.n r.: „De Driekleur", stm. H. F. Dudok van Heel, „Ostara", stm. C. F. Fruithof, „Pappi", stm. A. E. Dudok van Heel en „Nimrod", stm. Wout Bruynzeel. (Polygoon-v. Bilsen) BEHALVE ALKMAAR heeft ook Hoorn zijn wekelijksche kaasmarkt. Controleurs keu ren de kazen, welke opgestapeld liggen aan den voet van het standbeeld van Jan Pieters zoon Coen. Op den achtergrond het West- Friesche Museum. (Polygoon-Kuiper). EEN GROOT AANTAL KINDEREN is Vrijdagmiddag, door bemiddeling van den Nederlandschen Volks- dienst, voor een vacantie van 6 weken naar de Ostmark vertrokken. Een blijmoedig vertrek van het station S.S. te den Haag. (Polygoon-v. d. Werff) Vanzelfsprekend gaat de oorlogstoestand ook het hotel- en pensionbedrijf in ons land niet onopgemerkt voorbij. De moei lijkheden, welke hier overwonnen moeten worden, zijn vele en velerlei. Er zijn echter in ons land bepaalde streken, welke in dit opzicht wel in een zeer uitzonderlijke positie verkeeren. Wanneer men eens een bezoek brengt aan gemeenten als Valkenburg, Ubbergen (Beek) en Groesbeek, zal men den uiterst moeilijken toestand, waarin het hotel- en pensionbedrijf in die gemeenten verkeert, kunnen constateeren. De oorlogstoestand heeft zich v hier méér dan elders doen ge voelen en daarbij komt nog de excentrische ligging, gepaard met de verkeersmoeilijkhe den. Het is dan ook geen wonder, dat in deze streken na de oorlogsdagen practisch geen vreemdelingenverkeer heeft plaats gehad. Deze toestand heeft op genoemde plaatsen, welker welstand in bijzondere mate van een bloeiend vreemdelingenver keer afhankelijk is, wel sterk zijn stempel gedrukt. Het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en bij deze enquête bleek, dat inderdaad de toestand voor de meeste der hotel- en pensionbe- drijven verre van rooskleurig was. De acute moeilijkheden waren hoofdzakelijk toe te schrijven aan het slechte seizoen in de jaren 1939 en 1940. Als gevolg hiervan moest veelal een zeer onvoldoende bezet ting van de voor logeergasten bestemde ruimten worden geconstateerd. Een en ander gaf aan het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan leiding na te 'gaan, of hulp aan deze bedrijven mogelijk was en, zoo ja, op welke wijze deze zou moeten worden gegeven. Aan de hand van de uitkomsten der enquête van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pension bedrijf werd daarop, in overleg met het Departement van Financiën, een steun regeling ontworpen, welke beoogde de bedoelde bedrijven door middel van credieten door de grootste moeilijkhe den heen te helpen. Hierbij werd te vens overwogen, dat juist deze ge meenten een overwegend belang heb ben bij de instandhouding van een be hoorlijk functionneerend hotel- en pensionbedrijf. RICHTLIJNEN VOOR CREDIET - VERLEENING. Voor dezen bijzonderen credietvorm wer den richtlijnen vastgesteld waaromtrent het volgende kan worden medegedeeld. Voor steun in den vorm van credieten zullen in aanmerking komen bestaande bedrijven, welke geacht kunnen worden ln de toekomst levensvatbaarheid te zullen hebben, doch die tengevolge van het door de huidige omstandigheden beperkt^ be zoek in liquiditeitsmoeilijkheden zijn ko men te verkeeren. Het bedrag en de voorwaarden van het crediet worden van geval tot geval vast gesteld. Het te verstrekken crediet zal uitsluitend kunnen dienen voor de betaling van be drijfsschulden, voorbereidingskosten voor het eerstkomende seizoen, vaste lasten en in dringende gevallen ook voor levenson derhoud. De credietverleening zal een zakelijk ka rakter dragen. De rente zal als regel 5 bedragen, terwijl de aflossing binnen vijf jaar zal moeten plaats vinden. Zooveel mo gelijk zal naar het verkrijgen van persoon lijke of zakelijke zekerheid worden ge streefd. Ten aanzien van de practische uitvoering werd overgegaan tot de instelling van een plaatselijke commissie te Valkenburg, onder voorzitterschap van den burgemeester dier gemeente en waarin eveneens een vertegen woordiger van de Nederlandsche Midden- standsbank en van Rijks-Horecaf werd op genomen. Deze commissie zal zich belasten met het vooronderzoek der aanvragen en van haar bevindingen rapport uitbrengen aan de interdepartementale commissie, daarbij tevens aangevend welke saneerende maatregelen ten aanzien van elk bedrijf h.i. noodig zouden zijn. Te Ubbergen werd deze arbeid overgelaten aan een vertegen woordiger van de Nederlandsche Midden- standsbank en van Rijks-Horecaf. waarbij de burgemeesters van Ubbergen en Groes beek zich bereid verklaarden desgewenscht als adviseurs op te treden. Op deze wijze werd bereikt, dat bij de be handeling der aanvragen het locale inzicht ten volle tot zijn recht zou komen en te vens maatregelen konden worden voorbe reid, welke de financieele positie van aan vragers verbeterden, resp. hen in meerdere mate credietwaardig zouden maken. ONGEZONDE CONCURRENTIE. Het werd noodzakelijk geacht om alvorens een degelijke regeling te Valkenburg ten uitvoer te brengen, zoo mogelijk een einde te maken aan de aldaar bestaande onge zonde onderlinge concurrentie der hotel- en pensionbedrljven, welke o.m. een voort durende daling der in rekening gebrachte prijzen ten gevolge had. Besprekingen terzake met den burge meester van Valkenburg leidden tot een voorstel van B. en W. aan den raad tot het vaststellen eener verordening, waarbij het aan nlet-lngeschrevenen bij het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pen sionbedrijf werd verboden in de gemeente Valkenburg tegen betaling logies en/of maaltijden te verstrekken, tenzij B en W. onder bepaalde voorwaarden schriftelijke ontheffing van dit verbod zouden hebben verleend. Deze verordening werd door den gemeenteraad in zijn vergadering van 6 Juni j.l. vastgesteld. Met de tenuitvoerlegging van bovenom schreven regeling kon in Juli J.l. een aan vang worden gemaakt. Een betrekkelijk groot aantal aanvragen werd ingediend, welke aan de plaatselijke commissies zeer veel werk verschaften. Ook bij de behande ling der aanvragen bleek in hoe moeilijke omstandigheden drre bedrijven dikwijls v?'- keerden cn heet eel voorbereiding vooraf moest gaan alvorens een voorstel tot cre dietverleening kor. worden overgegaan. Thans zijn 19 aanvragen afgehandeld, waar van 15 werden toegewezen cn 4 afgewezen, terwijl nog een aantal in voorbereiding is. Ten aanzien van enkele toegewezen aanvra gen werden bepaalde voorwaarden gesteld als aanvulling op de of in afwijking van de voorstellen der plaatselijke commissie. De taak der plaatselijke commissie is met de verleening der credieten niet afgeloopen. Zij zal een wakend oog houden op de bedryven, welke crediet ontvingen, niet alleen in ver band met het risico der bank, doch ook ten bate van credietnemers, wier belangen zij ook verder bij de interdepartementale com missie kan bepleiten. C. J. L. - Als by de indienstneming niets .ifgesproken, hebt u geen recht op vacantie. Abonnë te L - De bepalingen betreffend? htscheidiny zijn neergelegd in de artikelen 262 01 en met 287 van het burgerlijk wetboek. De door u genoemde toestand kan geen reden tot echtscheiding opleveren. H. R. te N. - Tenzij het huis per maand werd verhuurd, is de termijn van opzegging te kort geweest. U kunt volgens de bepalingen van de huur- beschermingswet den kantom-echter verzoeken te bepalen, dat ontruiming niet zal kunnen worden gevorderd. Het is raadzaam, dat u daar voor rechtskundige hulp inroept. W. KNIKKER CONCERTMEESTER VAN DE G.O.V. Tot orkestmeester van de Groningsche Orkest-Vereeniging is benoemd de heer W. Knikker te Haarlem. De heer Knikker, die 47 jaar is, was werkzaam als concertmees ter en 2de dirigent der Haarlemsche Or kestvereniging, aan welk orkest hij reeds als 15-jarlge knaap, eenlgen tijd als volon tair medewerkte. Zijn studies volbracht hij aan het Conservatorium te Amsterdam. Na den wereldoorlog trad de heer Knikker in verschillende Europeesche orkesten als solo-violist en concertmeester op, o.a. te Genève. onder leiding van den vermaarden dirigent Ansermet. Sinds 1921 was hij con certmeester en 2de dirigent van de H.O.V. TAGORE VERASCHT Volgens den Hindoe-ritus aan de oevers van de Hoegli. Het stoffelijk overschot van den bekenden Indischen schrijver en dichter, Rabindra- nath Tagore, is naar uit Calcutta wordt ee- meld, Donderdagmiddag ln het bijzijn van duizenden menschen volgens den Hindoe ritus verascht aan de oevers van de rivier de Hoegli. Te Calcutta waren alle regeeringsgebou- wen gesloten, terwijl het Bengaalsche parle ment zijn vergadering verdaagde. Ook in Bombay, Madras en ln talrijke an dere steden waren de openbare gebouwen gesloten. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Tjeenk Willink, Zwolle: ln do Editie Schuurman en Jordens: Burgeriyk Wet boek, 19de druk bijgewerkt tot 1 Juni 1041, door Prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer Scheltema en Holkema, Amsterdam Gij en de Electrlcltelt, moderne Eiectrotechniek voor iedereen, door E, Rhein. Ned. bewerking door A. P. Prins, met medewerking van Drr F. Balkema. Foto Janco en Schmidt. Te Amsterdam wordt in het Rijksmuseum een groote tentoonstelling gehouden van Westfaalsch-Nederrijnsche kunst. Een van de geëxposeerde werken „Oude Visscher" door Will. Lehmann-Carwy,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5