LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 7 Augustus 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vergetelheid De afspraak in de Parklaan SPORT Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON DAMMEN. De tweekamp Huisman—Bom DE BEIDE AFGEBROKEN PARTIJEN REMISE. De heer van Steenbergen schrift ons: Een zeer groote schare belangstellenden was gisteravond naar de .Muziekschool" getogen om getuige te zijn van het afspelen van de beide afgebroken partijen. Onder de aanwezigen waren vooral vele jongeren, hetgeen ter wille van de propaganda zeer moet worden toege juicht. De heer van Steenbergen opende dezen avond met een kort welkomstwoordje en deelde tevens mede. 'dat de afgebroken stand uit de eerste partij door de spelers by nader inzien remise is gehouden. Het bleek dat Huisman van de tweede party den eenig juisten sluitzet heeft gekozen, alle andere zetten gaven voor hem verlies. Wy laten hier nog even den afgebroken stand volgen Wit: W. Huisman: 5 schyven op: 12. 25. 27, 31 en 37. Zwart: J. M. Bom: 6 schyven op: 14, 16, 19. 26. 35. en 39. 58. 127. De eenig goede. 128 geeft by analyse verlies, daar wit nii geen dam kan halen op 1. Zwart: 3944. 59. 71, dam. 4450 eveneens dam. 60. 1—29 verhinderd met dezen zet zwart 50—28. daar deze zet door wit 29—20, 20x9, 27—21 en 9x42 remise. 5017. 61. 291. Herhaalt het spelletje en zet Bom voor groote moeiiykheden daar herhaling van zetten ook remise beteekent. Hier denkt de nationale kam pioen ruim 20 minuten. Dan komt de zet van Zwart 17—44; op 17—21 speelt wit 27—22 en zwart kan niet tusschen deze schyven loopen daar wit dan door 118 enz. wint. 62. 129 laat zich niet van zyn plan afbrengen. 4417 direct gevolgd door 63. 29—1. 17—3. Gelukkig wat anders! 64. 1—6 sterke zet. verhindert zwart het spelen naar 40 of 24 daar dit door 3732 enz. weer de remise geeft. 1923. Goed gezien. 65. 27—22? Bom aarzelt hier niet en speelt vervol gens 23—28, 66. 22x33. 14—20. 67. 25x14. 3x38. Er gaat een schrik door de zaal. Zou Huisman toch verliezen? Hy speelt 68. 644. 3821. De geringste positie fout kan nu voor Huisman noodlottig worden. 69. 4450. 2149. 70. 5039 bewyst hiermede de zaak doorzien te hebben en o.i. is de remise in zicht. 3540. Probeert nog wat. 71. 39—28 de zet. l&—21. 72. 28—5 en de party is afgeloopen Remise. Een zeer mooi eindspel, dat ongetwyfeld een verdiende remise voor Huisman bracht. Derge- ïyke standen, zyn zeer moeiiyk te winnen en wy zyn dan ook overtuigd, dat de Nederland- sche kampioen die mogeiykheid niet heeft ge zien, maar alleen nog speculeerde op een even- tueele foutieve positie-zet van Huisman. Na afloop speelde Bom nog een blindparty tegen Mertens en wist deze na ongeveer een uur spelen te winnen. Deze toegift werd met een daverend applaus door de aanwezigen beloond. De derde party wordt hedenavond in Voor schoten gespeeld in „Ons Eigen Huis" Leld- sche weg 66. Aanvang 7.30 uur. ATHLET1EK. DE RONDE VAN KATWIJK. Nadat Donderdag j.l. door het Quick Boys- bestuur het besluit was genomen, dat de „Ronde van Katwyk" moest doorgaan, komen reeds nu de bewijzen binnen, dat dit besluit met instem ming is begroet. Het aantal pryzen. dat reeds is toegezegd overtreft de verwachtingen o.a. van den Bur gemeester e.a. Ook kwamen reeds verscheidene inschrüvin- gen binnen, zoodat verwacht mag worden, dat ook de 4de Ronde van Katwijk een succes zal worden. De inschryving is tot één dag voor den wed- stryd. dus tot 18 Aug. open, by den secretaris van Quick Boys, C. v. d. Spek, Stationstraat 11, Katwyk aan Zee. TENNIS. DESTREMAU KAMPIOEN VAN FRANKRIJK. In den eindstryd om het kampioenschap van Frankrijk in het heerenenkelspel wist Destremau den eenigen beroepsspeler Ramillon met 64, 2_6. 6—3, 6—4 te slaan. In den halven eind stryd was Boussus na een spannenden stryd door den nieuwen kampioen uitgeschakeld (63. 79, 108, 60), terwyi Ramillon niet veel moeite had met Abdesselam 63, 61, 63. HET JEUGDTOURNOOI TE NOORDWIJK. Het jeugdtournooi te Noordwyk, dat heden zou aanvangen en tot en met Zondag zou duren, is nader vastgesteld van 12 tot 15 Augustus. DE LAATSTE ZITTING. Aan de orde kwamen o.a. een verzoek van den kerkeraad van Sdheveningen óm toepas sing van art. 24 regl. op de predikantstracte- menten, besloten werd aan het verzoek te voldoen. Een schrijven van het Ned. Herv. Verbond tot kerkhelstel betreffende de reorganisatie werd verwezen naar de comm. kerkelijk overleg. Met belangstelling werd kennis ge nomen van een schrijven van prof. Kraemer betreffende de conferentie tot samenspre- king der richtingen. Aan een verzoek van de directie der sa menwerkende Zendingscorporaties te Oegst- geest om een aanbeveling voor de te houden vergadering, met leden der classicale zen dingscommissies zal worden voldaan. Den secretaris werd verzocht de Synode te willen vertegenwoordigen op de studieconfe rentie der comm. voor Diac. Armenzorg te Doorn en op de Algemeene Zendingsconfe rentie te Utrecht. Goedgekeurd werd de ex ploitatie rekening van het weekblad der Herv. Kerk. Uit het overzicht van een Staat der Ned. Herv. Kerk bleek volgens de schriftelijke kerkvisitatie 1930, dat het zielenaantal der kerk bedroeg 3103726 zielen. Ontvangen werden voor de bibliotheek der Synode verschillende boekwerken. Met belangstelling werd kennis genomen van het jaarverslag van den snel groeienden Hervormden Schippersraad over 1940. Hier aan ontleenen wij Ondanks de door den oorlog ontstane moeilijkheden, kenmerkt zich 1940 door in- tensieven arbeid. Door het stilliggen van vele schepen in de vorstperiode en de verschui vingen tijdens en na de oorlogsdagen werd van de afdeelingen en haar bezoekers veel gevergd. Er kwam ruime gelegenheid zoowel stoffelijk als geestelijk de helpende har.d bieden. Het bleek, dat men den arbeid op prijs stelde. Het aantal uitgegeven legitimatiebewijzen was groeiende. Een nauwer contact tusschen afdeelingen en schippersraad werkte stimu- leerend. Stijging in het aantal afdeelingen van „Immanuel" wees op groei in het jeugd werk. De eerste landdag voor de s chippers- jeugd op Velserend te Santpoort verleven digde dezen arbeid en 'werkte contact tus schen schippersraad en scihippersjeugd. Het dit jaar geinstalleerde suppletiefonds open de gunstige perspectieven voor de toekomst. De verslagen uit vele steden geven een beeld van een opgewekt vereenigingsleven. Het verslag betreffende den arbeid der geestelijke verzorging van Prot. Nederlanders in het buitenland, meldt dat de oorlog een groote hinderpaal was voor de voortzetting van den arbeid. Toch moet het werk in stand blijven, omdat, vooral met het oog op do schippers, groote uitbreiding te verwachten is. Moeilijk is het vraagstuk, hoe te voorzien in de geestelijke behoeften van hen, die uit Nederland zijn gekomen, om in den vreemde te arbeiden. Gedaan wordt, wat mogelijk is. Maar de beschikbare krachten zijn gering. Daarom is de vTaag om steun van de zijde der gemeente dringend. Op de voornaamste post Duisburg Ruhrort werken de evangelisten Sanders en Roos onder moeilijke omstandigheden. Zij maken het goed en worden gesteund door de WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. A.Z.C. II moest tegen S.Z. en P.C. (Schoon hoven) het onderspit delven en kreeg een 04 nederlaag te slikken. Het derde zevental van A.Z.C. speelde geltjk tegen S.Z. en P.C. Schoonhoven met 2—2. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwyksche Golfclub organiseert Zondag a.s. een 36 holes Bekerwedstryd tegen Bogey. Duitsohe overheid en de predikanten der Evangelische Gemeinde. In Ruhrort waar Sanders werkt, daalde het kerkbezoek, omdat minder Nederland sche schippers aanwezig waren. Gebracht werden in het laatste kwartaal 22 bezoeken op de schepen en 122 huis en 57 ziekenbezoe ken. Pfarrer Huhn bediende enkele malen het H. Avondmaal en den Doop. De vereeni- gingen arbeidden voort: het Kerstfeest werd te Duisburg gevierd. Duisburg, waar Roos werkt, is een arbeids veld, dat 2ich 80 K.M. ver uitstrekt. Evange- lisatieposten zijn er te Mühlheim, Krefeld, Capellen en Neuss. Een nieuwe post is ge sticht te Xanten. Men overweegt de stichting van een nieuwe post ook te Düren, waar ver schillende Hollandsdhe melkersfamilies wo nen. Doop en avondmaal werden bediend door pastor Cleff en pastor Geibel. De hoog ste moed en het vertrouwen dezer evange listen blijft in den koning der kerk. Jezus Christus, die gisteren en lieden en tot in alle eeuwigheid dezelfde blijft. Te Emmerik en Kleef werd de arbeid be lemmerd door de moeilijkheden bij het grensverkeer. De consulent, ds. mr. C J. Bartels van Zevenaar, doet wat hij kan en staat gereed om, als de bezwaren zijn weg geruimd, het werk met nieuwe kracht voort te zetten. In Gronau moest wegens het ver sperde grensverkeer, de arbeid worden stop gezet. De commissie tot evangelisatie, blijft echter voortbestaan en hoopt op nieuwe ge legenheid. Zij bestaat thans uit ds. Schafer, van Losser, ds. Voorhoeve, van Overdinkel en ds. Lasschuit, van Glanerbrug. Schöninghsdorf, Fehndorf en Heseper- fcwist. Hier werkt de evangelist T. J. Nijkamp, die in Duitschland woont. De arbeid gaat uit van een Duitsche vereeniging te Lingen. In het bestuur zit ook de predikant van Lingen. Daarom werkt het grensverkeer hier niet remmend. Het werk wordt door de Hollan ders, die in dit uitgestrekte grensgebied op grooten afstand van elkaar wonen zeer ge waardeerd. De evangelisatie arbeid in Noord-Frankrijk die gedurende vijf jaar met groote ijver ver richt werd door ds. S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke, kon door den oorlog niet worden voortgezet. Van de jaarlijksche rondreis door Noord- Frankrijk kon niets komen. Men wacht op den vrede, om dan dezen arbeid met nieuwe kracht aan te pakken. De uitgaven gingen ook dit jaar de in komsten verre te boven. Giften, waarop an ders gerekend kon worden, bleven uit. De bede tot alle kerkeraden, predikanten en ge meente leden is: „helpt toch". Men wacht op gaven. De Synode verleende vervolgens haar goedkeuring aan de handelingen door de Alg. Syn. Commissie verricht. De vergadering werd daarna verdaagd tot 30 September. Aan het slot memoreerde de president dat in den laatsten tijd de kerk als kerk naar voren was gekomen, doch hij hoopte, dat voortdurend Christus het hoofd der kerk in het oog gehouden zou worden. Daarna ging hij in dankzegging voor. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Edam (tweede predikantsplaats) P. W. van Arkel, voorgange der Ver. van Vryz. Hervormden te Hengelo (Q.), te Poederooyen en Loevestein cand. J. van der Haar te Genemui- den. Aangenomen naar Bladel (N.B.) cand. G. C. Foeken te Haarlem. STRAFFEN VAN DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Negerden zes maanden gevangenisstraf. De economische rechter, mr. C. J. de Vries, heeft opnieuw een aantal personen veroordeeld, die zich hadden schuldig ge maakt aan het leveren van distributie-arti kelen zonder bon, het onbevoegd voorhan den hebben van distributiekaarten en het verkoopen van textielkaarten. Alle veroor deelingen werden uitgesproken met last tot onmiddellijke gevangenneming. Iemand, die bloem zonder bon had gekocht, hoorde zich veroordeelen tot negen maanden gevangenisstraf. Een persoon, die bloem zonder bon had ge leverd, kreeg zes maanden gevangenis straf. Een ander die slaolie zonder bon had geleverd, werd tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te de Krlm cand. H. W. Eerland te Apeldoorn. A. v. d, P te L. De kortste weg leidt over Alphen, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Deventer 130 KM. U kunt ook na Wou- brugge, Zevenhoven, Mijdrecht, Wilnis, Loenen, Oud-Loosdrecht, Hilversum, Soest, Amersfoort enz. Dit is plm. 10 KM. langer. G. v. d. V. te L. Leiden, Utrecht, de Bildt, Zeist. Woubrugge. "^herpenzeel, Renswoude, de Klomp. Ede, Arnhem Totaal 115 KM Adressen van hotels kunnen wij U in deze rubriek niet verstrekken. Jeugdherbergen zyn gevestigd te Utrecht (Bunnlk), Doorn, Rhenen, Lunteren en Arnhem. VOOR VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnsatiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.40 Gram. muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram. muziek 11.00 Molto Cantabile 11.20 De clamatie 11.40 Molto Cantabile 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Orgelconcert 1.30 Revida-sextet 2.00 Gram.muziek 2.45 Zang met pianobegeleidipng 3.15 Gram.muziek 4.00 Cursus „Een dominé over de kerk" (Voor bereid door het Vryzdnnig Protestantsch Kerk- comité) 4.20 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Gram .muziek 6.15 Sportwetenswaardigheden 6.30 Pianovoor dracht 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gram muziek 7.30 Onze cursus fotografie 7.50 Gram.muziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel vann den dag 8.30 Ernst van 't'Hoff met zyn 15 solisten en de Romancers 9.30 Berich ten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „Economie News from Holland". Hierna Sluiting Hilversum II, 301,5 M 6 .45 Gram muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Grammuziek 10.20 Piano- voordracht 11.00 Voor de jeugcj 11.20 Ne derlandsche orkesten (opn. 12.00 Gram. muziek 12.15 Sylvestre Trio 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ge- Vrijdag. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods. 7k uur nam. OIVER8EN s Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting t$gen typhus en diph- terle. 113 uur. 's Dinsdags: Oude RJJn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 7—6 uur nnm e Dinsaag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9^13 uur voorin Arbeidsbeurs (Levendaal): iedere derde Dins aag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 3—5 uur nam. s Donderdags wykgebouw ,3etbesda* (Hoef- scraat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho- listen 8 uur nam. s VrUdags Inst voor Praevenüeve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN, t 18 laar: 14 laar: l alle leefrijden. Luxor-theater: „Voor 'Duitschland start...." 5 Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag i7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Beate Kaiserling" t Dagelyks 8.15 uur nam.; 'sZondags te 21/4, 4.30 -eD 81/4 a Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 290 uur Trlanon-theater: „De bruigom uit Brazilië Dagelyks 2 en d uur. 's Zondags van 2690 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „90 minuten oponthoud" Dagelyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2. en 8 uur nam. Rex-theater: „Luchteskader Lützow" Dagelyks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): Nam. 8 uur „De wildernis roept" (Zondags gesloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 Augustus 20 uur tot Zaterdag 9 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 24087 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48. tel. 21.060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. Voorin. 9 uur: 12 gr. C (54 gr. F.). WATERTEMPERATUUR» Zweminrichting -De zyi" 12 uur 3 middags: 15tt gr. Celsius. Nieuwe geslachten groeien op. Zoudt U gaarne zien, dat Uw naam bij hen in vergetelheid raakte, dat zij afnemers werden van Uw con currenten? Natuurlijk niet! Daarom is het noodig, dat U van tijd tot tijd iets van U laat hooren, zoodat het wederaijdsch contact behouden blijft. Dit bereikt U door een weloverwogen campagne in de dagbladen. Ook in dezen tijd is dagblad-reclame niet te vervangen Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. varieerd middagprogramma 3.00 Voor de vrouw 3.20 Gram.muziek 390 Voor de vrouw? 3.45 Curt Hohenbergen en zyn orkest 4.15 Gram.muziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Grammuziek 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten 5.30 De Ramblers 6.00 „Onder de leeslamp" (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 6.15 Orgelconcert 6.45 Toeristische raadgevingen 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Om roeporkest en solist 8.00 BNO: Nieuwsberich ten 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest 9.00 Boekbespreking 9.15 Grammuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Avondwy- ding (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerk- comité) 10.0510.15 Grammuziek. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 8 Augustus. lste Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor Radio- Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3de en 4de Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. CREVQNEELE ROMAN door JAN DOMANS. 2) Gelukkige stervelingen, voor wie, op dat uur althans, geen crisis of werkloosheids probleem bestond Haast was Paul in zijn donkere hoekje, half achter een boom, aan het mijmeren geraakt over de liefde, die voor hem voor- loopig niet scheen weggelegd en hij was den tijd bijna vergeten evenals het doel, waarvoor hij daar gekomen was, toen op eens in de verte, boven het vage stads- gedruisch zware klokslagen zich negen maal herhaalden. Byna op hetzelfde oogenblik ging een jonge dame rakelings langs hem heen, met iets gejaagds in haar bewegingen en toch klaarblijkelijk op iemand wachtend, want met een schichtig hoofdomwenden keek ze telkens om. Na eenige passen keerde ze terug en Paul, die zich om haar na te kijken, wat ver naar voren gewaagd had, retireerde haastig achter zijn boom. Ze had een aardig figuurtje, stelde hij vast, waar bij een knap gezichtje hoorde, Van dat ge zichtje zelf 4\g hij weinig meer dan een witte vlek. wat hem speet, want hij zag graag een leuk snuitje en bovendien was hij er in dit speciale geval verbazend nieuwsgierig naar. De onbekende was juist weer tot bij Paul's schuilhoek genaderd, toen de -felle lichtbundel van een snel naderenden auto op haar en op Paul viel, die zoo snel hij kon naar de schaduwzijde van den boom ging. Zoodoende had hij ook nu geen ge legenheid gehad haar op te nemen. De auto stopte en doofde onmiddellijk de lichten; bijna tezelfder tijd klapte het portier open en steeg een groot, breedge schouderd man uit den wagen, die volko men beantwoordde aan de voorstelling, welke Paul zich van hem gevormd had. Deze man kon inderdaad een bruut zijn. waarvoor een tenger wezentje als dit meis je beefde. Paul kon zich levendig voorstellen, dat ze niet had durven weigeren te komen. De man scheen het dan ook heel gewoon te vinden, dat ze er was. Hij keek eenige malen voorzichtig om zich heen, maar zag gelukkig Paul niet in zijn schuilhoek. Het meisje, zenuwachtig doend met haar handtaschje. ging op hem toe en begon, schuw naar hem opziend, rad te spreken het resultaat van een langen, bangen gedachtendag. Van het gefluister kon Paul niet veel verstaan, temeer omdat hij zich niet durfde verroeren uit vrees opgemerkt te worden. Enkele malen hoorde hij echter den scherpen sisklank van het woord: po litie, en dat was voldoende om hem de overtuiging te geven, dat hij met het paar van dien morgen te doen had en dat het geen gewoon rendez-vous betrof. De man scheen echter onbewogen te blij ven voor de vertoogen van het meisje; zoo lang ze sprak keek hij haar strak in de oogen. tot het arme kind ten slotte in haar eigen woorden verward raakte en niet wist wat te zeggen. Het werd Paul haast te machtig; je moest toch wel een groote bruut zijn als je een meisje op een derge lijke manier behandelde. Hij zag toch, hoe bang het kind voor hem was Gelukkig wist Paul zich te beheersohen; het verstand bleef het hart, dat bij Paul in den regel nogal spontaan reageerde een overblijfsel uit zijn verwende jeugd de baas. Toen begon hij te spreken met het zware bromgeluid dat Paul al kende Slechts twee woorden kon Paul vrij dui- delyk verstaan: .sleutels ..bureau... Hij was blijkbaar geen man van veel woorden, want hij was spoedig uitgesproken. Hij drukte het meisje iets in de hand, zwaaide even ten afscheid, steeg in zijn wagen en verdween even geheimzinnig als hij geko men was. Paul trachtte nog het nummer van het achternummerbord te lezen, maar dit was zoozeer met slijk overdekt, dat hem dit niet gelukte. De groote vraag voor Paul was wat hij nu zou doen. Zou hy zich nog verder met dit avon tuur inlaten? Geheel gevaarloos scheen het nietmet iemand van de postuur van dezen man leek het beter kersen eten dan vechten Dat het hier een zaak betrof, welke in letterHjken en figuuriyken zin het daglicht niet kon zien, stond voor Paul vast als een paal boven water. De enkele woorden die hy opgevangen had, in combinatie met het op z'n minst zeer vreemde gedrag van het meisje en de heele geheimzinnige ontmoeting in de donkere Parklaan, gaven aanleiding ge noeg voor Paul's veronderstelling. Het meisje had een opdracht gekregen, welke zy niet kon of durfde volvoeren uit vrees voor de politie, afgezien nog van andere motieven, die zy mogeiyk kon hebben. Van. den anderen kant scheen zij zoo zeer onder den invloed van den onbeken de te staan, dat ze ook niet durfde of kon weigeren, getuige haar weifelende houding nadat de auto weggereden was. Maar was het aan Paul, om haar zyn hulp op te dringen? Zonder dat hy wist waar het om ging, kon hy haar onmoge- ïyk helpen en als ze die hulp van een vol slagen onbekende al aanvaardde, beschikte hy in zyn tegenwoordige omstandigheden nog niet over de middelen om haar te helpen. De eenige mogelykheid scheen op het oogenblik immers haar aan het oog van haar opdrachtgever te onttrekken, haar te verbergen, en waar zou hy haar onder brengen zóó, dat zy aan alle nasporingen ontsnapte? Op zyn eigen kamertje ging dat heelemaal niet en een hotelkamer kon Paul onmogeiyk bekostigen. Was dat pro bleem eenmaal opgelost, dan zag hy wel kans haar eenigen tyd verborgen te hou den, want het was niet zeer waarschyniyk, dat de Onbekende de politie in den arm zou nemen, om haar op te sporen. En zon der de hulp der politie en haar groote hulpmiddelen en zonder de noodige publi citeit valt het zelfs in de twintigste eeuw niet mee een vermiste jongedame op te sporen. Maar misschien stelde deze in het ge heel geen prijs op zyn hulp. Wat ging hem het geval eigenlyk aan? Misschien was het wel een doodgewone zaak en' bestond het misdadige enkel in zyn verbeelding. Hy had den laatsten tyd wel meer vreemde fantasieën gehad, nu zyn geest geen aflei ding had in het werk. Maar het gesprek op het caféterras was toch geen Verbeelding en de ontmoeting van daareven ook niet en die drie woor den: politie, sleutels, bureau, had hy heel duidelyk verstaan, daarover was geen twy- fel mogelyk. Maar als het meisje zoo bang was voor de politie na de daad, welke zy blykbaar moest verrichten, kon ze toch veel beter ervóór zelf, vry willig naar de politie gaan om zich onder haar bescherming te stel len, welke zeker zoo afdoende zou zyn als die van den werklooze Paul Meylers. Of het moest zyn dat ook déze bescher ming nog niet voldoende was om haar te beveiligen tegen de wraak van den bruut en mogelyk van zyn trawanten. Maar dan liep Paul het grootste gevaar als hy er zich mee inliet. Zijn hart liet zich echter nu niet door zyn verstand overreden. Hy zou eerst eens afwachten wat ze ging doen en als het oogenblik hem gunstig scheen haar aan spreken. Hy kon hoogstens een reuzenfla- ter slaan, maar de ondervindingen van den laatsten tyd hadden hem vry „hard" ge maakt. Hy kon tegen een stootje en per saldo had hy toch slechts het goede met haar voor. Veel tyd om zyn houding te bepalen liet het meisje hem overigens niet, want na dat ze even besluiteloos heen en weer ge drenteld had, sloeg ze langzaam den weg naar het park in, met gebogen hoofd.... Paul volgde op een afstand. Het avon tuur was begonnen! Zeker een half uur wandelden beiden het park rond, het meisje zonder op- of omzien, Paul lettend op al haar bewegin gen. Hoe prettig had deze wandeling niet kunnen zyn, bedacht hy, wanneer de on bekende jongedame, voor wie hy zonder dat hy haar kende al een groote sym pathie gevoelde, hem eens niet zoo vol maakt onbekend was geweest en zonder de dreiging van dat geheimzinnige, dat rond haar frêle figuurtje waarde (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6