V Nieuwe etappe in het Oosten begonnen Amerika en Portugal 82ste Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1941 No. 24958 Verduisteren: Zware verliezen der sovjets Betaling aan Duitsche Kamer van Koophandel voor opdrachten Bruno Mussolini verongelukt. De Duitsche tegenblokkade Het Legioen marcheert De Distributie van Textielkaarten VRIJWILI N! EGIOEN D Verklaringen van Attlee in het Lagerhuis De Azoren Directeur-generaal van den Landbouw 21.22 uur 6.09 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: EL Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewü emmer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(jn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Van welingelichte militaire zijde verneemt het D.N.B., dat uit de speciale berichten van het Duitsche opperbevel in de eerste plaats bijkt, dat de groote etappe der Dult- sehe operaties tegen de Stalin linie als ge ëindigd kan worden beschouwd met de over winning In den slag bij Smolensk en dat de nieuwe etappe reeds is begonnen. In het ver slag wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de Duit sche troepen in dezen strijd den taaisten tegenstander in den vrijheidsstrijd van Groot-Duitschland hebben aangetroffen en hem toch hebben verslagen tengevolge van de uitstekende opleiding en gevechtsroutine der soldaten, de voorbeeldige hoedanigheid der wapenen en niet in de laatste plaats door de superioriteit van het Duitsche commando. De Duitsche weermacht heeft ln deze ge vechten successen behaald, die de eigen stoutste verwachtingen verre overtreffen. Uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat de reusachtige en wel uitgeruste Sovjet weer macht in de pan kon worden gehakt. In to taal zijn aan het oostelijk front tot dusverre ongeveer 900.000 gevangenen gemaakt, meer dan 12,500 gepantserde gevechtswagens, ruim 10,000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtuigen zijn vernietigd of buitge maakt. Daarbij wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de Sovjet soldaten buitengewoon taai en hardnekkig hebben gevochten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het aantal gevangenen bedragen. De Sovjet legers moeten dus zeker meer dan 3.000.000 man en met de gevangenen rond vier millioen man hebben verloren. Dit zoo reusachtige getal wordt begrijpe lijk, wanneer men denkt aan de uitgestrekte fronten en de groote diepte van het strijd- tooneel. Het beteekent niets anders, dan dat het veldleger der Sovjets voor het grootste De rijkscommissaris heeft op 28 Juli 1941 de volgende verordening uitgevaar digd: Verordening no. 144 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied over het heffen van kosten voor de Duitsche Kamer van Koophandel voor Ne derland (centrale opdrachtsinstantie voor het bezette Nederlandsche gebied). Op grond van art. 5 der verordening van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940, verorden ik: Art. 1. 1) Industrie- en handelsonder nemingen, die in het bezette Nederland sche gebied haar zetel of een filiaal heb ben, moeten voor orders, die haar door op drachtgevers uit het Duitsche rijk of door Duitsche dienstinstanties in het Duitsche Rijk of in het bezette Nederlandsche ge bied verstrekt worden, aan de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland (centrale opdrachts-instantie voor het be zette Nederlandsche gebied) een betaling van 1 per mille der waarde van de op dracht verrichten. 2) In gevallen van twijfel beslist de Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (Commissaris-Generaal v. Financiën en Economie) of de door hem aangewezen dienstinstantie. Art. 2. 1) Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. 2) Zij is van toepassing op alle orders, die na 30 Juni 1941 zijn verstrekt. Deze verordening betreft in de eerste plaats de door de Duitsche industrie of door Duitsche dienstinstanties in het Duit sche Rijk aan de Nederlandsche industrie verstrekte orders (z.g. overgehevelde or ders). Zij betreft voorts de door Duitsche dienstinstanties in het bezette Nederland sche gebied of andere gebieden aan Neder landsche industrie- en handelsondernemin gen verstrekte orders. Ook de door Duitsche handelsfirma's aan industrie- en handelsondernemingen in Nederland verstrekte orders vallen on der de verordening. De kosten van 1 per mille worden bere kend van de waarde van de order. Bil z.g. loonorders. d.w.z. orders, waarbij in industriebedrijven hier te lande slechts een veredeling van het voorwerp verricht wordt, terwijl het materiaal door den op drachtgever wordt geleverd, worden de kos ten alleen geheven van het bedrag, dat overeengekomen is voor de loonorder en niet van de totale waarde van het fabri kaat. Uiteraard vallen leveringen van produc ten van den Npd**rlnodschen landbouw en veeteelt niet onder dezen betalingsplicht. Verzoeken om inlichtingen in geval van twijfel moeten gericht worden tot de Cen trale Opdrachtsinstantie, den Haag, Carel van Bylandtlaan 16, tel. no. 11.21.07. deel ten offer Is gevallen aan de groote ver nietigingsslagen. die wekenlang duurden. De cijfers van het aantal vernietigde en buitge maakte stukken geschut en pantserwagens bevestigen dit, want dergelijke reusachtige hoeveelheden kunnen alleen verloren gaan na de vernietiging van groote en goed uitge ruste legers. De Sovjetluchtmacht moet met de gemelde 9,000 vliegtuigen het grootste deel van haar materieel hebben verloren. Resumeerend kan men constateeren, dat de operaties aan het oostelijk front een zegevierend verloop hebben en in een nieuw, beslissend stadium zijn, gekomen. Zoowel de Duitsohe als de Italiaansche pers wijdt vreugdevolle artikelen aan de Duitsche successen. DE STRIJD BIJ KIEF. Op 5 Augustus hebben Duitsche troepen de wig uitgebreid welke zij de laatste dagen gedreven hebben in de versterkte stellingen der Sovjets in het gebied ten Zuiden van Kief. De Duitsche troepen wierpen in dap pere aanvallen de bolsjewisten uit hun veld- stellingen en veroverden 21 kazematten van het modernste model. De tegenaanvallen der Sovjets, die ten deele met pantserwa gens werden ondernomen stortten ineen in het doeltreffende vuur van de Duitsche troe pen. Bij deze gevechten werden talrijke ge vangenen gemaakt. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten op 5 Augustus in het ge bied ten Zuid-Oosten van Kief spoorweg- lijnen en bruggen op succesrijke wijze met bommen. Bij deze aanvallen vernielden de Duitsche vliegtuigen ook spoorwegbruggen over den Djnepr. Ook in het gebied van Wossnessensk opereerden Duitsche gevechts vliegtuigen op 5 Augustus met bijzonder succes. De totale spoorwegwerken alsmede de stationsgebouwen in de stad werden ver woest. Daarbij is een volgeladen munitietrein in de lucht gesprongen. Op het in de nabij heid gelegen vliegveld werden 12 Sovjets vliegtuigen op den beganen grond vernield. Aan het breken van het verzet der in het gebied ten Zuiden van Klef ingesloten Sovjet formaties hebben Duitsche afdeelingen ar tillerie een groot aandeel gehad. In recht- streeksche beschieting bestookten zij tal van kazematten en veldstellingen der bolsje wisten en stelden daarmede de infanterie in staat diep in de Sovjetlinies door te dringen. Bij deze gevechten nam de bemanning van een Duitsch stuk geschut waar, dat de bezet ting van een Sovjet kazemat reeds na de eerste goed gemikte Duitsche granaten haar stelling verliet, om zich door een snelle vlucht aan den vernietigenden hagel van ijzer te onttrekken. Reeds na 80 meter wer den zij door verscheidene Sovjet-soldaten aangehouden, die hen na een korte woor denwisseling neerschoten. Naar later na de inneming van deze linie van verzet uit de mededeelingen van gevangen Sovjet-solda ten bleek, waren achter elke kazemat bij zondere commando's opgesteld, die tot taak hadden bezettingen van kazematten, die zich overgaven of op de vlucht gingen, te dwingen tot verderen tegenstand of dood te schieten. (D.N.B.) De kapitein-vlieger Bruno Mussolini een zoon van den Duce, heeft heden ochtend om 10 uur een roemvollen dood gevonden, als gevolg van een ongeluk dat hem overkwam in de omgeving van Pisa tijdens een proefvlucht met een nieuw type vliegtuig. (Stefani). GENERAAL ANTONESCU ONDERSCHEIDEN. Uit het hoofdkwartier van den Führer. Naar aanleiding van de bevrijding van Bessarabië van de bolsjewistische geweld- heerschappij heeft de Führer en opperste bevelhebber der Duitsche weermacht den Roemeensohen staatsleider en opperbevel hebber van Duitsche en Roemeensche troe pen, generaal Antonescu. het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Führér eerde daarmede het gemeenschappelijke en in het kader der operaties aan het Oostelijk front belangrijke wapensuccessen onder de onver schrokken en dappere leiding van generaal Antonescu. De Führer heeft gisteren aan het Zuidelijke front van het Oostelijk oorlogs- tooneel generaal Antonescu persoonlijk ge decoreerd. Hoe gevoelig de gevolgen zijn van de Duitsche tegenblokkade voor Engeland heeft eenige dagen geleden de Britsche mi nister van landbouw, Hudson, bevestigd in een oproep aan de Engelsche landbouwers. Hij verklaarde, dat sedert het begin van den oorlog weliswaar rond vier millioen acres grond voor den landbouw nieuw ont gonnen waren, maar dat men nog ver af is van het peil, dat bereikt moet worden. De oppervlakte, die voor den landbouw ge bruikt wordt, moet het volgend jaar nog aanzienlijk uitgebreid worden, teneinde ten minste een deel te vervangen van de op den Atlantischen Oceaan tot zinken ge brachte koopvaarders, anders zouden de verliescijfers een uiterst duister voorteeken vormen voor de toekomstige ravitailleering van het Britsche eiland. Het is thans voor Engeland de hoogste tijd een tarweveldslag te leveren, zooals die in Italië op voorbeel dige wijze geleverd is. Den landbouwers moet daarbij echter vérstrekkende hulp verleend worden. Ten slotte wees Hudson er nog op, dat de verhooging van de land bouwproductie ook noodig is om deviezen te sparen. Voorts zeide hij, dat de schaarsch- te aan scheepsruimte reeds zoo'n omvang heeft aangenomen, dat zelfs voor den thans nog mogelijke deviezen opleveren- den uitvoer niet voldoende scheepsruimte aanwezig is. De eigen landbouw zal ook na den oorlog voor het arm geworden Groot- Brittannië van essentieel belang blijven. Men komt dus ln Engeland noodgedwon gen steeds meer tot het inzicht, dat de j Met vliegende vaandels en slaande trom marcheerde vandaag het tweede contingent vrijwilligers doos den Haag naar het sta tion, waar de trein gereed stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheert! Sinds enkele weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het twee de contingent is op weg en intusschen ko men steeds meer aanmeldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waar het om gaat en him plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert! Nu nog in de oefenkampen. Straks als een keurkorps in de rijen van hen, die op trekken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar reeds wekenlang den sovjetstroepen strijd leveren, hen terug werpen, omsingelen en vernietigen. Het legioen marcheert! Dreunend klonk vandaag het marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier wapperde het vaan del. Vrijwilligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Het legioen marcheert! Duizenden Nederlandsche mannen vor men dit legioen en zij verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, omdat ook g (j weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gelederen van het TEXTIELKAART OOK NOG NA 1 SEPT. A.S. GELDIG. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat de werk zaamheden, welke verbonden zijn aan de uitgifte van de nieuwe textielkaart niet vóór 1 September a.s. gereed kun nen zijn. In verband hiermede zal de textiel kaart van de periode 1 Februari 1941 1 September 1941 tot nader, ttfdig te verstrekken bericht, ook nog na 1 Sep tember a.s. geldig blijven. De punten van de toeslagkaarten en speciale punten blijven eveneens hun geldigheid na 1 September a~s. be houden. Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. vernieling van de wereldhandelsbetrekkin gen in den door Engeland zelf ontketen den oorlog de Britsche wereldmachtsposi- tie ook voor de toekomst in haar grond vesten heeft geschokt en dat Groot-Brit- tannië zich steeds meer tot zichzelf zal moeten beperken. (A.N.P.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft minister Attlee in het Lagerhuis gewaarschuwd te gen overdreven optimisme. Het is heel goed, aldus zeide hij, wanneer men optimistisch i:, als men zijn inspanning daardoor maar niet laat verslappen. Wij moeten inzien, dat wij, hoewel groote gevaren overwonnen zijn, nog steeds om ons bestaan vechten tegen een zeer sterken, onverbiddelijken vijand. In de lucht heeft Hitler Engeland met de grootste energie aangevallen, hij heeft den oorlog ter zee onafgebroken voortgezet, maar de inval, die op een zeker oogenblik voor de deur scheen te staan, moest worden In politieke kringen te Berlijn ontkent men niet, dat de Azoren thans in het middelpunt van zekere politieke gissingen en verklaringen staan. Men twijfelt er niet aan. dat Roosevelt bij zijn pogingen om steunpunten voor de Vereenigde Staten te verwerven niet alleen die. welke dui delijk op het Westelijk Halfrond liggen thans ook het oog heeft laten vallen op de strategische posities, welke worden ge kenmerkt door de Kaap Verdische Eilan den en de Azoren. Ten aanzien van de breedvoerige uit eenzettingen, waarin de Amerikaansche pers hieromtrent haar meening te kennen heeft gegeven en nog geeft, heeft, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse de Duit sche regeering zich buitengewoon gereser veerd getoond en tot dusverre slechts de rol van opmerkzaam waarnemer gespeeld. In officieuze kringen herinnert men er aan dat Sumner Welles op de zeer duidelijke Portugeesche vraag over de eerbiediging der Portugeesche souvereiniteit over de Azoren een even dubbelzinnig antwoord heeft gegeven, waarvan de stijl naar Duit sche opvatting nauwelijks verschilt van de verklaring^ die Roosevelt eenige dagen voor de bezetting van IJsland tot den IJsland- schen minister-president richtte. Het volkenrechtelijke beginsel „ik voel mij bedreigd, zooals. wannee en waar ik wil.' dat de agressie-politiek der Vereenig de Staten zich meer en meer eigen maakt en waarmede zij ook thans haar campag ne tegen de Azoren tracht te motiveeren moet, aldus zeide men in de Wilhelm strasse, ten slotte de geheele constructie van de oude zoowel als van de nieuwe we reld overhoop gooien. Men wijst er verder op, dat Portugal zich intusschen genoodzaakt heeft gezien zijn militaire positie te versterken en dat de reis van den grijzen Portugeeschen presi dent; generaal Carmona, naar de Azoren van het standpunt van Portugal uit nog slechts den nadruk heeft gelegd op het gewicht, dat men in Lissabon aan de Azo ren hecht. In politieke kringen hier acht men het mogelijk, dat zelfs Roosevelt er niet in zal slagen, nog iets uit te richten tegen de wereldmeening, die in dit opzicht geheel eenstemmig Is. Men ziet hier echter niet over het hoofd, dat de Vereenigde Staten ,op het oogenblik klaarblijkelijk probeeren, bij hun steunpunten-campagne Brazilië in te schakelen, hoewel men van opvatting is, dat van Braziliaansche aspiraties ten aan zien van de Azoren. niet gesproken kan worden. In dit verband verwijst men in de Wil helmstrasse naar zekere berichten over een ultimatieven druk der Vereenigde Sta ten, die ten doel heeft te bewerkstelligen, dat Brazilië optreedt op de door Welling ton gewenschte wijze. Naar de meening van officieuze kringen kan men op het oogen blik nog niet zeggen, in hoeverre BraziHë hiertoe bereid is. De ontwikkeling van deze aangelegen heid wordt van Duitsche zijde steeds met de grootste aandacht gadegeslagen Men noemt het hier de zaak van de wereldmee ning en van de Zuid-Amerikaansche Sta ten dat zij nagaan, ln hoeverre zij bereid zijn voor het imperialisme van Roosevelt hand- er: spandiensten te verrichten. (AN.P.) De Deutsche Diplomatische Politische Kor- respondenz" wijst op de arbeidsverdeling tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en merkt op, dat een even laaghartig spel, als Engeland onlangs in het geval van Syrië met Frankrijk heeft gespeeld, thans van Amerikaansche zijde tegenover Portugal op touw is gezet. Sedert lang kent men het voornemen van Roosevelt, aldus de Diplo, om in het bezit van de Portugeesche eilanden in den Atlan tischen Oceaan te geraken. Met het oog op den kennelijken tegenstand van Portugal meende Roosevelt blijkbaar een uitweg te hebben gevonden door Brazilë op den voor grond te schuiven. In de stellig juiste ver wachting, dat Brazilië zich ondanks allen druk der Vereenigde Staten niet zoo maar voor een dergelijke achterbaksch spelletje zou leenen, is dezer dagen in samenwerking met Engeland een leugencampagne door Reuter gelanceerd, waarin werd beweerd, dat Portugal rechtstreeks door Duitschland wordt bedreigd. Roosevelts bedoelingen beperken er zich geenszins toe door verdachtmakingen van allerlei"aard den tijd voor acties rijp te ma ken. Hij meent juist in het geval van de At lantische eilanden van Portugal wel effect te kunnen sorteeren als hij een twistappel tusschen zekere Ibero-Amerikaansche staten en de Europeesche stamlanden werpt door te zorgen, dat deze eilanden worden geroofd, waardoor hij tevens vervreemding en twee spalt tusschen geheel Europa en Zuid-Ame- rika zou doen ontstaan. Roosevelt vergrijpt zich niet alleen aan beproefde politieke grondbeginselen van zijn land, als hij zijn bemoeienissen tot buiten het Westelijk Halfrond uitstrekt. hU wil ook door gevoelens van haat en wantrouwen de moreele en geestelijke banden verbreken, die de oude en de nieuwe wereld zoo crelukkig vereenigen, daar zij zijn matelooze verlan gens naar onbeperkte heerschappij en auto riteit in den weg staan. fe (DJ43.) Naar wij vernemen, is een dezer dagen de benoeming te verwachten van den heer G. Ruiter, voorzitter van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw, tot Directeur-Generaal van den Landbouw. uitgesteld. Maar, .zoo vervolgde Attlee, er kan geen grootere dwaasheid zijn dan dat men denkt, dat uitstel afstel is. De moge lijkheid van een dergelijke poging moet een voortdurende factor in onze overwegingen zijn, zooals tot dusverre. Voorts zeide Attlee, dat het ook dwaas zou zijn, den afloop van den strijd ln het Oosten te willen voorspellen. Hij zeide, dat men niet van hem kon verwachten, dat hij iets zou laten doorschemeVen over de maat regelen, die voor de hulp aan de Sovjetunie kunnen worden genomen. Het Huis kon er echter gerust op zijn, dat al het mogelijke gedaan zou worden. De hoofdzaak bij de Britsche steunverleenlng is niet een zoo op vallend mogelijke, maar een doeltreffende hulp. Ten aanzien van den slag op den Atlan tischen Oceaan verklaarde Attlee, dat de Dultschers ook ln de belde afgeloopen maanden naar het behalen van successen gestreefd hebben. Bij het begin van de lente konden zij een grooter aantal dulkbooten van stapel laten loopen. In den loop der laatste maanden heeft de vijand, aldus Att lee, er naar gestreefd verder en verder op den Oceaan door te dringen, zoodat de strijd ter zee thans wordt uitgevochten op een reuschtig gebied, dat zich uitstrekt tot aan de kust der Vereenigde Staten en tot in de Afrlkaansche wateren. In dezen strijd heb ben wij natuurlijk zware verliezen geleden. Wij zullen niet tevreden zijn, zoolang deze verliezen voortduren. De vijand ontplooit een groote kracht. Oeen mensch met een gezond oordeel zal beweren, dat wij den slag op den Atlantischen Oceaan reeds heb ben gewonnen. Wij kunnen echter zeggen, zoo besloot Attlee, dat wij op dit belangrijke oorlogstooneel onze stellingen handhaven. vcm hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 21.13 uur en graat morgenochtend te 7.37 uur onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Het werk van den Plantenziektenkundigen dienst (le Blad). Buitenland Het Duitsche succes in het Oosten. (lste Blad). Amerika en de Azoren (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1