akkertjes,&rb Kiespijn BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 4 Augustus 1941 Ambtelijke bekendmaking De verordening betreffende de handhaving der orde Ir. Mussert bezoekt Kleef De Nederlandsche Pijnstiller Zenuwpijn De export van Indië naar Japan Toelichting op de W apen verordening De 10.000e Lissenaor geboren BETEEFFENDE BIJZONDERE MAAT REGELEN NA VIJANDELIJKE LUCHTAANVALLEN. Op grond van art. 45 der Verordening No. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de handhaving van de openbare orde, wordt bepaald: 1. Het fotografeeren van plaatsen en voorwerpen, welke ten gevolge van lucht aanvallen zijn beschadigd, is verboden. 2. Handelingen ln strijd met het bepaal de ln deze bekendmaking zijn overtredin gen. De daders worden gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 3. Het bepaalde in deze bekendmaking treedt in werking op den dag harer afkon diging. 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat fotografische artikelen, welke zijn ge bruikt om beschadigde plaatsen en voor werpen te fotografeeren, op grond van het bepaalde bij art, 5, lid 2, van de Verorde ning No. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door Dultsche politie-organen ln beslag kunnen worden genomen. De Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid: RAUTER, S.S.-Gruppenführer TOELICHTING OMTRENT DE BEPALINGEN. Van bevoegde zijde wordt de volgende toelichting gegeven op de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de „handhaving der openbare orde". Deze geeft een samenvatting van bijna alle voorschriften, die tijdens den oorlog in Nederland gegeven zijn betreffende de handhaving van de openbare veiligheid en de bescherming van het openbare leven Deze bepalingen lagen tot dusver verspreid, hetzij ln verschillende verordeningen van den Rijkscommissaris, hetzij in verordenin gen van den opperbevelhebber der leger groep voor het bezette gebied in het Wes ten. In hoofdstukken gerangschikt vinden wij strafbepalingen wegens ernstig in ge vaar brengen van de openbare rust als zoodanig geldt ook het onbevoegd in het bezit hebben van vuurwapens, munitie, springstoffen of ontstekingsmiddelen wegens in gevaar brengen van den arbeids- vrede en wegens ontoelaatbare politieke propaganda. De beperkende bepalingen betreffende de vorming van organisaties, het optreden van vereenigingen en het houden van vergade ringen zijn opnieuw geredigeerd overgeno men in de verordening op de handhaving van de orde. De voorschriften betreffende de bescherming van de Nederlandsche be volking tegen onware berichten door het luisteren naar buitenlandsche zenders en door het verspreiden van radio-uitzendin gen of het onbevoegd opstellen van een zendinstallatie zonder goedkeuring van de overheid, zijn eveneens bij elkander aan gepast en opgenomen. Openbare inzame lingen van geld of in natura van iederen aard mogen, afgezien van zekere uitzonde ringen, niet gehouden worden, tenzij een vergunning is ontvangen van den bevoeg den procureur-generaal als politieautori teit of bij collectes in het geheele land van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Justitie. De beperkingen in het openbare verkeer die van belang zijn voor ieder die in Neder land woont, zooals b.v. het uitgaansverbod tusschen middernacht en vier uur, het ver bod van verkeer met auto's tusschen 22 en 4 uur, het verbod van zware alcoholische dranken na 19 uur en het sluitingsuur voor café's zijn eveneens samengevat, zoodat thans zoowel de betrokken politieinstan- ties alsook de betrokken particulieren in één verordening kennis kunnen nemen van de geldende bepalingen. Groote beteekenis zal Par. 45 van de verordening op de handhaving der orde krijgen, welke den Commissaris-Gene raal voor de Veiligheid, die verantwoor delijk is aan den Rijkscommissaris voor het geheele politiewezen in Nederland, uitdrukkelijk het recht verleent eigener beweging rechtsvoorschriften van poli- tioneelen aard uit te vaardigen en. voor overtredingen van een op grond van deze bepaling uitgevaardigd gerechts- voorschrift straffen op te stellen. Het opleggen van prestaties bij hande lingen, die gericht zijn tegen de belangen van het Duitsche volk of van het Groot- Duitsche rijk, of die de openbare orde of het openbare leven in de onder de bescher ming der Duitsche troepen staande Neder landsche gebieden kunnen storen, als boe temaatregel voor dergelijke handelingen, is geregeld in het voorlaatste hoofdstuk van de verordening. Opgelegd kunnen worden persoonlijke prestaties in geld of in natura. De prestaties worden door den Commissa ris-Generaal voor het Veiligheids wezen, die den Rijkscommissaris vertegenwoordigt, schriftelijk opgelegd. Bij schriftelijk vonnis heeft geldigheid van een te voltrekken von nis in den zin van de Nederlandsche civiele procedure. Hoe omvangrijk de arbeid is geweest van de betrokken dienstinstanties bij de voor bereiding van de nieuwe verordening kan men zien uit het feit, dat niet minder dan 14 verordeningen, die tot dusverre in het Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied zijn verschenen, tegelijker tijd konden worden opgeheven. De verordening op de handhaving van de orde is op 28 Juli 1941 van kracht geworden. De N.S.B. telt thans 100.000 leden. De N.S.B.-persdienst meldt: De leider van de N.S.B., ir. Mussert, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Kleef. Te half drie stonden ruim 600 W.A.-man nen opgesteld op een groot sportveld, waar de leider met zijn gevolg zijn politieke sol daten inspecteerde. In een korte toe spraak, welke mede werd aangehoord door honderden leden der NB.B.. constateerde lr. Mussert met vreugde, dat de beweging en de W.A. niet alleen in Nederland sterk is gegroeid maar ook onder de vele Neder landers, die in Duitschland, in het bijzon der in het grensgebied, wonen en werken. In perfecte orde defileerden de WA- mannen vervolgens voor den leider, waar na zij een marsch met muziek döor Kleef maakten, welke zeer sterk de aandacht trok. In een rede, welke ir. Mussert in de Rheingoldzaal hield» gaf hij een historisch overzicht van den groei der beweging en de terreurmaatregelen, welke in den loop der jaren tegen haar werden genomen. Hij rekende af met den leugen, dat de bewe ging ooit een cent uit Berlijn zou hebben ontvangen en met het sprookje van het z.g. „landverraad" van de N.S.B. Van 1936 tot 1940, riep Mussert bewogen uit, heeft de beweging financieel voornamelijk gedre ven op de zeer groote offervaardigheid van de Indische kameraden, die thans helaas reeds sedert 10 Mei 1940 in de concentratie kampen in de tropen zuchten. Mocht on verhoopt Japan met Ned. Indië in oorlog komen, dan vrees ik voor hen het ergste. Mochten wij echter het voorrecht hebben, hun gezond en wel welkom te mogen hee- ten op den vaderlandschen grond, dan zul len v/ij hun een ontvangst bereiden, zoo als nog nimmer Iemand in Nederland ont vangen is. En wat het landverraad betreft: wij wa ren en zijn nog steeds solidair met de zwarthemden van Mussolini en de bruin- hemden van Hitler. Maar dit sluit de soli dariteit met ons eigen volk, dat ons boven alles gaat, niet uit. Toen de ergste druk na den oorlog van ons werd weggenomen, kon de beweging eerst natuurlijk groeien. Tel den wij aan den vooravond van den oorlog nog 32.000 leden, thans is de beweging in één jaar tijds meer dan verdriedubbeld en telt zij rond 100.000 leden. Onder luide toejuichingen van het pu bliek deelde de leider vervolgens mede, dat van de 1700 in Duitschland wonende W.A.- mannen ruim 1300 zich vrijwillig hebben gemeld voor den strijd aan het oorlogs front tegen Moskou. Ook de politieke orga nisatie van de N.S.B. in Duitschland heeft 312 vrijwilligers geleverd, terwijl zich voorts nog 41 niet-leden hebben gemeld Zij allen zullen worden ondergebracht in een zelf standig WA.-regiment, dat tot een sterkte van 3000 man in Nederland zal worden ge completeerd en geoefend. Zoodra dit regi ment voor den strijd gereed is, zullen in totaal 10.000 leden van de N.S.B. met de wapenen in de vuist tegen den doodsvijand der Europeesche cultuur en beschaving, het bolsjewisme, staan aangetreden. Tot besluit van dezen dag gaf de W.A. een geanimeerden kameraadschapsavnod. MUSSERT SPREEKT TOT DE LEDEN VAN HET REGHTSFRONT. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan. Het Rechtsfront, dat 2 Augustus 1940 door den leider der N.S.B. werd gesticht, bestond Zaterdag een jaar. Ter gelegenheid daarvan werd een Landdag gehouden op het Hagespraak-terrein van de N.S.B. te Lunteren. De leider der N.S.B.. Mussert, de landelijk, leider van het Rechtsfront, mr. Fruin, president van de rechtbank te Utrecht en de inspecteur van politie te Hilversum, de heer Bouter, voerden het woord. De Landdag werd geopend door den heer Wuyster, commissaris van politie te Kam pen, die er op wees, dat in het Rechtsfront een groote kern van de Nederlandsche po litie Verzameld is, welke trouw achter Mussert staat. Rede van Mr. Fruin. In een groote rede heeft de leider van het front, mr. Fruin, gesproken over het geen gedaan is en nog gedaan moet wor den. Spr. gaf een overzicht van de ver deeldheid door de partijpolitiek in vroeger jaren en stelde daartegenover het heden, waarin de samenbundeling van groepen ge richt is op de samenwerking. Met groote vreugde constateerde spr. den groei van het Rechtsfront, waarvan de duizend leden al gepasseerd zijn. Wij zullen thans voor zichtig zijn met het aannemen van nieuwe leden, aldus mr. Fruin. Wij hebben geen mastklimmers en baantjesjagers noodig. Het moet altijd zijn: „kameraden onder kameraden". Spr. herinnerde aan een be langrijk radio-praatje, waarin gezegd is, dat „de klok op vyf-voor-twaalf staat". De klok blijft echter niet stilstaan. Dat moeten de Nederlanders, óók de werkers aan notariaat, advocatuur, rechterlijke macht en politie begrijpen. Eens zal de klok twaalf slaan en dan kon het voor velen wel eens te laat zijn. Vervolgens zette spr. uiteen de wijze, waarop het Rechts front het recht, de rechtspraak en het per soneel in dienst daarvan wil organiseeren. Daarbij noemde spr. speciaal de bescher ming van de titels belastingconsulent, en accountant en de regeling van de ,,'zaak- waarnemerij". Ten slotte zeide spr., dat in de toekomst geen haat- en wraakgevoelens mogen bestaan, hetgeen wellicht het groot ste offer is, dat nog moet worden gebracht. Wij hebben ons volk lief en dat houden wij steeds voor oogen, aldus besloot mr. Fruin. Vervolgens sprak de heer Bouter uit Hil versum over de taak van de politie te midden van het volk. 968 (Inge* Med.V Rede van ir. Mussert. Onder luid „hou zee"-geroep betrad Mus sert vervolgens het spreekgestoelte. Politie man te moeten zijn, aldus spr., het recht te moeten handhaven in een revolutie-tijd is het moeilijkste wat men u kan opleggen. Maar alles zal recht komen. Aan het eind van 1931 zijn wij in de N.S.B. begonnen als goede vaderlanders. Wij hadden genoeg van de zwynderijen om ons heen en van de tientallen politieke partijen. Wij kregen „De Zeven Provinciën", een schandaal waaraan de p'olitieke partijen schuld had den. Later zijn zij ons gaan hoonen en verdachtmaken. tot zij ons ten slotte voor landverraders uitmaakten. Eén ding staat echter vast: „ons nationaal-socjalisten zit de liefde voor volk en vaderland ln het bloed en dat kan niemand er uit halen". Het wereldgebeuren verder besprekende, zeide Mussert: Wij waren niet neutraal, wij waren Engelsch en een massa men- schen hebben nog de Engelsche ziekte. De moeilijkheden van de voedselvoorziening van heden zijn niet te wijten aan de Duit- schers, maar die komen, omdat de Ameri kanen en de Engelschen Europa willen uit hongeren. Spr. herinnerde er aan, hoe hij reeds jaren terug had gezegd, dat commu nisme en kapitalisme één zijn In 1935 heeft de N.S.B. zich solidair verklaard met de zwarthemden van Mussolini en de bruin- hemden van Adolf Hitler en zij achtte dit in het belang van het Nederlandsche volk Nu, na zes Jaren, zien we de juistheid daarvan, maar toen werden wij uitgeschol den, werd het volk tegen ons opgelmst: wij waren dieven, moordenaars, oplichters, enz. Mussert herinnerde aan de verkiezingen van 1937, aan E.D.D en aan het E.D.D. van na den oorlog, de Unie, en toonde aan, dat Nederland aan den verkeerden kant stond, aan den Engelschen kant. Spr. schetste vervolgens den niéuwen toestand, waarin Europa zal kqmen te verkeeren. Een Ger- maansche Statenbond, onder leiding van Adolf Hitler, waarin Nederland een plaats zal kunnen krijgen Het Nederlandsche volk heeft nog steeds een kans en die is ge legen in een nationaal-socialistisch Neder land, dat te midden van die Germaansche volken zal staan. Dan zullen wij goede buren van de Dultschers zijn en dan zal Hitier kunnen zeggen: „GU zijt mijn broer en mijn bondgenoot". Spr. wees er vervolgens o.a. op, dat de rechterlijke macht, die misdadigers uit den tijd van 10 tot 15 Mei 1940 minimum straf fen geeft of van rechtsvervolging ontslaat, niet meer in staat is om recht te spreken. Daarvoor zullen eerst meerdere rechtscha pen rechters moeten worden aangesteld. Dan zullen die misdadigers voor het ge recht komen en lang zal dat niet meer duren. Wij weten niet, wanneer ln Neder land het nationaal-socialisme aan de macht komt. Maar het kómt. Mussert besloot met den mannen van het Rechtsfront te zeggen: „blijft bij el kander, blijft trouw". Ten slotte dankte de leider der N.S.B. de politiemannen voor hetgeen zij in het afgeloopen Jaar voor de beweging hebben gedaan. Hierna werd door allen staande gezongen het 6e vers van het „Wilhelmus". Uit Batavia wordt aan het Japansche telegraaf agentschap Domei ^gemeld Van betrouwbare rijde wordt vernomen, dat Ned.-Indië voor het oogenbük géén exportvergunningen voor Japan uit geeft, waarbij er op gewezen wordt, dat het systeem van vergunningen, dat de vorige week is opgesteld, allen handel met Japan geplaatst heeft onder re-N geeringscontrole. met inbegrip van de leveranties volgens de Japansch-Neder landsche olie-overeenkomst. De directeur van Economische Zaken, de heer H. J. van Mook, heeft verklaard, dat de verleening van exportvergunningen af hankelijk ts van den toestand aan den Stillen Oceaan. Hij voedde hieraan toe, dat hij niet bereid was, het bestuur vast te leggen aan een bepaalden koers voor zijn optreden in ie naaste toekomst. DISTRIBUTIE IN NEDERL.-INDIË. Nadat reeds gerulmen tijd diverse goe deren aan een distributieregeling zijn on derworpen. zooals tarwe-meel, ijzerwaren en melk, heeft de regeering van Neder- landsch-Indië, dit aantal goederen een de zer dagen uitgebreid met verschillende soorten textlelgoederen, als ongebleekt katoen, ondergoed en klamboe-goed. Verder zijn ook electrische gloeipeeren, blik, IJzerdraad en koperdraad aan de distributie-regeling onderworpen. (A.N.P.) AUSTRALISCHE BELANGSTELLING VOOR NEDERLANDSCH-INDIË. Het A.N.P. meldt uit Batavia: In denv loop van de komende week zal het hoofd van den Voorlichtingsdienst in Australië een bezoek aan Ned.-Indië bren gen. De chef van dien voorlichtingsdienst, die den rang van minister heeft, zal op zijn reis door eenige Australische journa listen worden vergezeld. Het gezelschap zal 5 Augustus per ex tra-vliegtuig op Bali aankomen. Na «een rondreisje op dit eiland zal men de reis naar Java vervolgen. Dit buitenlandsch be zoek zal ongeveer 10 dagen duren. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Twee dooden en verschillende gewonden. Vrijdagavond vlogen enkele Brltsche vlieg tuigen boven ons land. Op een stad in het Westen des hands werden eenige brisant bommen neergeworpen, die helaas offers vroegen. In totaal werden acht woonhui zen geheel vernield en een woonhuis zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen werden er twee gedood, vijf andere werden onder het puin bedolven, vier personen werden zwaar, eenige anderen licht ge* wond. DE ZWAARSTE STRAFFEN VOOR ONBEVOEGD BEZIT. Van bevoegde zijde woitlt de volgende toe lichting gegeven op de onlangs van kracht geworden wapenverordening: Op 28 Juli 1941 is in verband met de ver ordening op de handhaving van de orde de wapenverordening van den Rijkscommissa ris gepubliceerd in het Verordeningenblad en daarmede van kracht geworden. Tegelijkertijd zyn de tot dusver bestaan hebbende Nederlandsche wetten op de wa pens, de wet op het dragen van wapens van 1890 en de vuurwapenwet van 1919, die te zamen met de bekendmaking van den Op perbevelhebber der legergroep voor het be zette westeljke gebied van 10 Mei 1940 den grondslag vormden voor het geldende wa- penrecht bulten werking gesteld. Het verwerven, het bezit en het dragen van wapens van allerlei aard zijn echter door de nieuwe verordening niet vergemak kelijkt. Het onbevoegd ln het bezit hebben van wapens en het onbevoegd dragen van wapens stelt ln de toekomst bloot aan de zwaarste straffen. Wie in strijd met de voorschriften van de wapenverorde ning vuurwapens, springstoffen, ontste kingsmiddelen of houw- en stootwapens, die bestemd zijn voor gebruik op arg listige wijze, vervaardigt, in bezit heeft of aan anderen overdraagt kan gestraft worden met den dood of met levenslange y tuchthuisstraf. Deze bepaling is ver- eischt om zoo noodig met alle scherpte te kunnen optreden tegen misdadige ele menten. Een ieder moge zich derhalve ervan bewust zijn, dat zijn deelneming aan wapendglicten de ernstigste gevol gen met zich medebrengt. Voor de personen en groepen van perso nen, die zich in het bezit moeten bevinden van een wapen, zooals bijv. de kasloopers van groote banken, de beroepsjagers en boschwachters, zijn de bepalingen die gele genheid geven om langs geregelden weg en met vergunning een wapen aan te koopen of in bezit te hebben, nauwkeurig vastgelegd. Het verzoek om verlof wordt ingediend bij het plaatselijk hoofd van politie. Over het verzoek wordt een beslissing genomen door den secretaris-generaal van het Ministerie van Justitie. De vergunningspapieren zijn echter tot nader order alleen geldig wanneer de commissaris-generaal voor de veiligheid of de door hem aangewezen Duitsche politie- instantie de geldigheid bevestigt met onder- teekening en zegel. Voor de aanteekenlng van deze vergunning zal ln de toekomst een speciale ruimte gereserveerd worden op het vergunningsbewijs. Het vergunningsbewijs is gehouden in ver schillende kleuren, al naar het om een ver gunning tot het aankoopen, tot het in berit hebben of het draren van een wapen in het openbaar gaat. Bepaalde personen hebben geen vergunningsbewijs noodig voor het koopen, bezitten of dragen van wapens. Dit zijn vooral ambtenaren van de Ned. politie en de ambtenaren van de Nederl. douane •voor de wapens, die zij volgens hun dienst- instructles mogen dragen en die hun om dienstredenen zijn verstrekt. Ook de ambte naren van het Staatsboschbeheer van den Staat hebben geen bijzondere vergunning noodig voor het dragen van drie jachtwa pens. De eigenaars of de bezitters van wa penverzamelingen zijn eveneens vrijgesteld ten aanzien van de stukken der collectie, die tegenwoordig niet meer bruikbaar zijn of niet meer plegen gebruikt te worden, voor zoover de collectie wapens bevat van histori sche of cultureéle waarde. De bezitters van wapencollecties zijn echter gehouden een nauwkeurige lijst van de in hun bezit zijnde vuurwapens in te dienen bij de plaatselijke politie. Wijzigingen in de collectie moeten worden opgegeven. Personen, die zich bezighouden met de vervaardiging of instandhouding van wa pens, munitie, springstoffen of ontstekings middelen en wapenhandelaren hebben voor de uitoefening van hun beroep een bijzonde re vergunning noodig, die terstond moet worden aangevraagd. De tot dusver uitgevaardigde vergun ningsbiljetten zijn na 1 November 1941 ongeldig. Deze speciale bepaling kunnen de betrokkenen nalezen in de verorde ning. Het verwerven van springstoffen en ontstekingsmiddelen is alleen veroor loofd onder bijzondere zware voorwaar den. Speciale soorten vuurwapens en houw- en stootwapens, waarvan zich vooral onbehoorlijke elementen bekle nen, zijn principieel verboden. De controle op de uitvoering van de wa- pénverordenlng berust bij de plaatselijke politieoverheid volgens de instructie van den Secretaris-Generaal van het Département van Justitie, voor zoover niet de Duitsche politie de controle rechtstreeks handhaaft. Reeds eenigen tijd geleden heeft de pro vinciaal directeur van winterhulp te Utrecht een plan uitgewerkt, om een groot aantal kinderen uit de groote steden in het Sticht bij pleegouders voor eenigen tijd onder te brengen. Een groot aantal Inwoners van de kleinste provincie van Nederland werd spontaan bereid gevonden, stadskinderen tijdelijk in het huisgezin op te nemen en zoo kon thans de Nederlandsche Volksdienst zijn eerste plan vlot ten uitvoer leggen. De leeftijd van het Jonge volkje, dat er 14 dagen de buitenlucht zal snulven, varieert van 6 tot 14 jaar. Uit de hoofdstad zijn er 260, uit de Maasstad een tweehonderd en uit den Haag ongeveer 350 naar wel, bosch en hei gegaan. De leider van de afdeellng jeugduitzending, H. Vereisen, had de tech nische zorg voor deze reis. Verschillende lei ders en leidsters zorgden er voor, dat het levendige goedje veilig uit de groote steden naar Utrecht kwam. Autobussen, voor dit speciale doel gereser veerd. brachtén de kinderen verder de pro vincie ln, naar hun vacantieverblljven, waar zy sterkte en nieuwen evenslust zullen op doen. De kinderen werden verspreid over Soest, Baarn, Amersfoort, de Bilt, Zeist, Maartensdijk, Langbroek, Cothen, Bunnlk, Werkhoven, Amerongen, Leersum, Drieber gen en Baarn. Deze uitzending Is niet het eenige, wat de Nederlandsche Volksdienst voor dezen zomer van plan is. Er staat ook nog een reis naar de Ostmark op het program, welke 8 Aug. aanvangt. Het ligt hierbij in de bedoeling kinderen te ruilen, zoodat kinderen uit de Qstmark van een ander klimaat zullen kun nen profiteeren. Uit Rotterdam zal dan een contingent van 120 kinderen derwaarts ver trekken. „DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST" ZENDT KINDEREN UIT. Vacantie ln de provincie Utrecht. De pas opgerichte .Nederlandsche Volks dienst" is met groote energie aan den arbeid getogen en heeft reeds nu vele ouders en kinderen aan zich verplicht, door 871 kinde ren uit Rotterdam, 's-Gravenhage en Am sterdam een mooie vacantie te bezorgen in de provincie Utrecht, waar de kinderen in gezinnen zullen worden ondergebracht. Wat er op dit gebied nog allemaal te doen is, blijkt wel uit de sociale toestanden, welke men aantrof in de gezinnen, waaruit de kin deren gekeurd moesten worden. Niet minder DEN JONGGEBORENE 1.100 GESCHONKEN DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. De 10.000ste Lisser is geboren! Reeds eenige dagen werd met span ning uitgezien naar het oogenbllk, dat onze gemeente dezen mijlpaal zou be reiken. Donderdag bedroeg het aantal zielen, dat ingeschreven was, 9999, doch de Vrijdag ging voorbij zonder dat de vurig vernachte aangifte gedaan werd. Zaterdagochtend echter omstreeks 10 u. was het groote oogenbllk daar Er rferd aangifte gedaan van de ge boorte van Cornells Wilhelmus Theodoras van Zoen, wonende aan de Eerste Poellaan 4. De gelukkige vader, die onbewust van het belang van zijn aangifte bij den burger lijken stand arriveerde, werd naar de bur gemeesterskamer gebracht, waar de secre taris hem met de geboorte van zijn zoon geluk wenschte en hem mededeeling deed van 't feit, dat de jonggeborenede 10.000ste LLsser bleek te zijn. Het gemeetnebestuur schonk den jonggeborene f. 100.hetgeen den vader werd overhandigd ln den vorm van een spaarbankboekje. Vervolgens haastte deze zich naar huia om daar deze gelukkige tijding over te bren gen, waarmede de korte plechtigheid was afgeloopen. VOOR DINSDAG 5 AUGUSTUS. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing 'en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio 8tlchtlng) 8 25 Oram.muziek 9.15 Voor de hulsvrouw 9.25 Oram.muziek 11.00 Declamatie 11.20 Gram.muziek 12.00 Ensenjble Willy Kok 12.26: Kwartier van den arbeid 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met pianobegeleiding en planosoll 1.30 Spran kelende middagklanken 3.20 Gram.muziek 3,30 Cello met pianobegeleiding en gr am.-mu ziek 4.00 Cursus „Als een schoon boek" 4.20 Gram.muziek 4.45 Sport en spel voor de jeugd 5.15 BNO: Nleuwws-, economische c-n beursberichten 5.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest 6.00 Cyclus „Onze eigen taal" 6.15 Cabaretprogramma 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Orgelconcert 7.45 Voor den boer 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Radiotooneel 9.30 Berichten «Engelsoh) 9 45 BNO: Nleuwsber. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: Economic News from Holland". Hierna: Slui ting. Hilversum II, 301,5 M. 6 45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Oram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Gram.muziek 10.20 Plano voordracht 10.40 Declamatie 11.00 Trio Jonny Ombach en gram.muziek 12.00 Gram. muziek 12.15 Orkest Malando 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 100 De Goollanders en gram.muziek 2.00 Gronlng- sche Orkestvereenlging en solist (opn.> 3.3Q Voor de zieken 4.00 Godsdienstige dan 35 moest worden afgekeurd wegens landelijk - Centrales 23:00—24.00 Dultsch Programma! „vervuiling", aldus vertelde ons de sociale leider van den Nederlandschén Volksdienst, de heer H. G. M. Wljt^nburg. muziek uit Haiti", causerie met gram.muziek 4.30 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten 5.30 De Mandollnlsten 6.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.15 Causerie ..MUllarden onsmnkelllke vliegen" 6.30 Klaas van Beeck en zfjn orkest 6.45 Re portage 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Gram.muziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.16 Omroeporkest en soliste 9.15 Gram - 'muziek 9.30 Voor de vrouw 9 45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding (Voor bereid door het Vrijz Protst. Kerkcomlté) 10.0510.20 Politiek weekpraatje. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 5 Augustus. lste Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.15—2400 Dultsch Programma. 2de Programma: 6.45—22 15 Hilversum II 22.15—23 00 Programma uitsluitend voor Radio- 3de en 4de Programma: Programma. 6.45—24.00 Dultsch 3—a

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7